dia 0.97+cvs - en to oc translation catalogue (1860 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
oc: Avertiment : interval invalid %lu - %lu

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
oc: Avertiment : lo calc %lu (%s) es estat seleccionat mai d'un còp.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
oc: Avertiment : Lo calc %d (%s) es estat seleccionat mai d'un còp.

en: Warning: There is no layer named %s.
oc: Avertiment : existís pas de calc nomenat « %s »

en: %s error: don't know how to export into %s
oc: Error %s : sap pas cossí exportar cap a %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
oc: Error %s : los noms dels fichièrs d'entrada e de sortida son identics : %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
oc: Importar

en: %s error: need valid input file %s
oc: Error %s : necessita un fichièr d'entrada valida %s

en: Can't find output format/filter %s
oc: Impossible de trobar lo format de sortida %s

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
oc: Expòrta lo fichièr en PostScript e quita

en: OUTPUT
oc: SORTIDA

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
oc: Seleccionatz lo filtre/format de sortida : %s

en: TYPE
oc: TIPE

en: List export filters/formats and exit
oc: Expòrta lo fichièr en PostScript e quita

en: Export graphics size
oc: Exportar la talha del grafic

en: WxH
oc: LxN

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
oc: Aficha unicament los calques indicats (i.e. a l'exportacion). Aquò pòt èsser lo nom d'un calc o un interval de n° de calques (x-y).

en: LAYER,LAYER,...
oc: CALC, CALC, ...

en: Don't show the splash screen
oc: Aficha pas l'ecran d'aviada

en: Don't create an empty diagram
oc: Crèa pas de diagrama void

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
oc: Transmet los messatges d'errors sus la sortida d'errors estandarda al luòc d'afichar de bóstias de dialòg.

en: DIRECTORY
oc: REPERTÒRI

en: Display credits list and exit
oc: Aficha la lista dels crèdits e quita

en: Generate verbose output
oc: Dona de detalhs en sortida

en: Display version and exit
oc: Aficha la version e quita

en: [FILE...]
oc: [FICHIÈR...]

en: Invalid option?
oc: Opcion invalida ?

en: Can't connect to session manager!
oc: Impossible de se connectar al gestionari de sesilhas !

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
oc: Dia version %s, compilé a %s lo %s

en: Dia version %s
oc: Version de Dia %s

en: Object Defaults
oc: Objècte per defaut

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
oc: Impossible de trobar los objèctes estandards per object-libs ; tampadura...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
oc: Impossible de trobar los objèctes estandards per object-libs in « %s » ; tampadura...

en: Diagram1.dia
oc: Diagrama1.dia

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at bugzilla.gnome.org
    describing how you caused this message to appear.
oc: Aquò se deuriá pas produsir. Sometètz un rapòrt d'anomalias
    a bugzilla.gnome.org en descrivent las manipulacions que causan aqueste messatge.

en: Exiting Dia
oc: Sortir de Dia

en: Save
oc: Enregistrar

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
oc: Quitar sens enregistrar los diagramas modificats

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
oc: De diagramas son estats modificats. Sètz segur que volètz quitar Dia sens los enregistrar ?

en: Quit Dia
oc: Sortir de Dia

en: Could not create per-user Dia configuration directory
oc: Impossible de crear lo repertòri de configuracion personal de Dia

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
oc: Impossible de crear lo repertòri de configuracion utilizaire de Dia. 
    Verificatz que la variabla d'environament HOME punta cap a un 
    repertòri existent.

en: Objects and filters internal to Dia
oc: Objèctes e filtres intèrnes de Dia

en: The original author of Dia was:
oc: L'autor a l'origina de Dia :

en: 
    The current maintainers of Dia are:
oc: 
    Los mainteneires actuals de Dia son :

en: 
    Other authors are:
oc: 
    Autres autors :

en: 
    Dia is documented by:
oc: 
    La documentacion de Dia es de :

en: Identifier
oc: Identificar

en: Description
oc: Descripcion

en: Select foreground color
oc: Color del primièr plan

en: Select background color
oc: Color de rèire plan

en: Diagram%d.dia
oc: Diagrama%d.dia

en: Clipboard Paste
oc: Pegar lo quichapapièrs

en: Clipboard Copy
oc: Copiar lo quichapapièrs

en: No existing object to paste.
oc: Pas cap d'objècte existent a pegar.

en: Could not find help directory
oc: Impossible de trobar lo repertòri d'ajuda

en: Could not open help directory:
    %s
oc: Impossible de dobrir lo repertòri d'ajuda :
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
oc: L'equipa de traduccion en occitan d'Ubuntu, 2006-2015 <ubuntu-l10n-oci@lists.ubuntu.com>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
oc: Aqueste programa es un logicial liure ; lo podètz difusar e/o lo modificar segon los tèrmes de la Licéncia Publica Generala GNU tala coma publicada per la Free Software Foundation ; siá la version 2 d'aquesta licence, siá (comavolètz) una version ulteriora.
    
    Aqueste programa es difusat dins l'esper que serà utile, mas SENS CAP DE GARANTIDA ; sens la quita garantida implicita de COMERCIALIZACION o d'ADEQUACION A UN USATGE PARTICULAR. Vejatz la Licéncia Publica Generala GNU per mai de detalhs.
    
    Vos caldriá aver recebut una còpia de la Licéncia Publica Generala GNU amb aqueste programa ; siquenon, escrivètz a la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, États-Unis.

en: A program for drawing structured diagrams.
oc: Editor de diagramas estructurals.

en: Confirm Diagram Size
oc: Confirmar la talha del diagrama

en: '%s' creation failed
oc: Fracàs de la creacion de '%s'

en: Object defaults
oc: Caracteristicas per defaut d'un novèl objècte.

en: This object has no defaults.
oc: Aqueste objècte n'a pas de paramètres per defaut.

en: Defaults:
oc: Per defaut :

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
oc: Impossible de convertir lo fichièr « %s » en UTF-8 : %s

en: Trying to group with no selected objects.
oc: Essai de gropar des objèctes mas cap d'objècte es pas seleccionat

en: Diagram
oc: Diagrama

en: Layer
oc: Calc

en: %d Layer | %d Layers
oc[0]: %d Calc
oc[1]: %d Calques

en: Type
oc: Tipe

en: object|Position
oc: objècte|Posicion

en: Children
oc: Enfants

en: %d Object | %d Objects
oc[0]: %d Objècte
oc[1]: %d Objèctes

en: Select
oc: Seleccionar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
oc: Localizar

en: Properties
oc: Proprietats

en: Name
oc: Nom

en: Diagram Tree
oc: Arborescéncia del diagrama

note: paper size
en: Paper Size
oc: Talha del papièr

note: orientation
en: Orientation
oc: Orientacion

note: margins
en: Margins
oc: Marges

en: Top:
oc: Amont :

en: Bottom:
oc: Aval :

en: Left:
oc: Esquèrra :

en: Right:
oc: Drecha :

note: Scaling
en: Scaling
oc: Redimensionament

en: Scale:
oc: Escala :

en: Fit to:
oc: Far conténer sus :

en: by
oc: per

en: %0.3gcm x %0.3gcm
oc: %0.3g cm x %0.3g cm

en: Page Setup
oc: Configuracion de la pagina

en: Diagram Properties
oc: Proprietats del diagrama

en: Dynamic grid
oc: Grasilha dynamique

en: Spacing
oc: Redimensionament

en: Visible spacing
oc: Espaçament visible

note: Hexes!
en: Hex grid
oc: Grasilha hex.

en: Hex grid size
oc: Talha de la grasilha hex.

en: Grid
oc: Grasilha

en: Background
oc: Rèire plan

en: Grid Lines
oc: Caracteristicas de la grasilha

en: Page Breaks
oc: Sauts de pagina

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
oc: Proprietats del diagrama : %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
oc: Aqueste objècte supòrta pas l'operacion Anullar/Restablir. 
    Las informacions d'anullacion son estadas escafadas.

en: Properties…
oc: Proprietats...

en: Convert to Path
oc: Convertir en Camin

en: Difference
oc: Diferéncia

en: Intersection
oc: Interseccion

en: Selection
oc: Seleccion

en: Input _Methods
oc: _Metòdes de picada

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
oc: L'objècte qu'avètz depausat s'ajusta pas a son parent. 
    Agrandissètz l'objècte parent, o depausatz l'objècte endacòm mai.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
oc[0]: Seleccion d'un objècte
oc[1]: Seleccion de %d objèctes

en: Selected '%s'
oc: « %s » seleccionat

en: <unnamed>
oc: <sens_nom>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
oc: Tampadura del diagrama sens salvament

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
oc: Lo diagrama « %s »
    es pas estat enregistrat Enregistrar las modificacions ara ?

en: Close Diagram
oc: Tampadura del diagrama

en: _Discard Changes
oc: _Ignorar las modificacions

en: Do Not Exit
oc: Quitar pas

en: Exit Without Save
oc: Quitar sens enregistrar

en: Save Selected
oc: Enregistrar la seleccion

en: The following are not saved:
oc: Çò que seguís es pas estat salvat :

en: Path
oc: Camin

en: Select All
oc: Seleccionar tot

en: Select None
oc: Seleccionar pas cap

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
oc: Res es pas estat seleccionat pel salvament. Volètz ensajar tornamai ?

en: Supported Formats
oc: Formats preses en carga

en: By extension
oc: Per extension

en: Open Diagram
oc: Dobrir un diagrama

en: Open Options
oc: Opcions de dobertura

en: Determine file type:
oc: Determinar lo tipe del fichièr :

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
oc: Certans caractèrs del nom del fichièr son pas ni d'UTF-8,
    ni dins vòstre encodatge local.
    Ne pòt resultar un disfoncionament de Dia.

en: File already exists
oc: Lo fichièr existís ja

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
oc: Lo fichièr « %s » existís ja.
    O volètz espotir ?

en: Save as
oc: Enregistrar jos

en: Save Diagram
oc: Enregistrament del diagrama

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
oc: Compressar los fichièrs enregistrats

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
oc: La compression redusís la talha dels fichièrs a mens d'un detzen de la talha d'origina e accelèra lo cargament e l'enregistrament. Certans programas orientats tèxte pòdon pas manipular los fichièrs compressats.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
oc: Exportar

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
oc: Impossible de determinar quin filtre d'exportacion
    cal utilizar per enregistrar « %s »

en: Export Diagram
oc: Expòrt del diagrama

en: Export Options
oc: Opcions d'exportacion

en: _Search for:
oc: _Recercar :

en: Replace _with:
oc: Remplaçar _per :

en: Find
oc: Recercar

en: Replace
oc: Remplaçar

en: Replace _All
oc: Remplaçar _tot

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
oc: _Remplaçar

en: Pops up the Navigation window.
oc: Aficha la fenèstra de navigacion.

en: Diagram menu.
oc: Menú dels diagramas.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
oc: Bascula lo snap-to-grid per aquesta fenèstra

en: Toggles object snapping for this window.
oc: Bascula lo collage d'objècte per aquesta fenèstra

en: Diagram Editor
oc: Editor de diagramas

en: New Layer
oc: Novèl calc

en: Rename Layer
oc: Renomenar lo calc

en: Raise Layer
oc: Montar lo calc

en: Lower Layer
oc: Davalar lo calc

en: Delete Layer
oc: Suprimir lo calc

en: Layers:
oc: Calques :

en: Layers
oc: Calques

en: Diagram:
oc: Diagrama :

en: New layer %d
oc: Novèl calc %d

en: none
oc: pas cap

en: Edit Layer
oc: Modificar lo calc

en: Add Layer
oc: Apondre un calc

en: Layer name:
oc: Nom del calc :

en: Line width
oc: Largor de linha

en: Line width:
oc: Largor de linha :

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
oc: Error al cargament del diagrama.
    Un objècte estacat es pas estat trobat dins lo document.

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
oc: Error al cargament del diagrama.
    Lo punt de connexion %d existís pas dins « %s » .

en: Can't find parent %s of %s object
oc: Impossible de trobar lo parent %s de l'objècte %s

en: You must specify a file, not a directory.
oc: Vos cal especificar un fichièr, pas un repertòri.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
oc: Impossible de dobrir « %s » en lectura.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
oc: Error al cargament del diagrama %s.
    Il ne s'agit pas d'un fichièr creat per Dia.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
oc: Error al cargament del diagrama %s.
    Tipe del fichièr desconegut.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
oc: Error al cargament del diagrama %s.
    Il ne s'agit pas d'un fichièr creat per Dia.

en: Error reading connections
oc: Error al moment de la lectura de las connexions

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
oc: Error al cargament del diagrama :
    %s.
    Un fichièr Dia valid definís al mens un calc.

en: Not allowed to write to output file %s
oc: Permission refusada d'escriure lo fichièr de sortida %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
oc: Permission refusada d'escriure lo fichièr temporari dins %s

en: Can't open output file %s
oc: Impossible de dobrir lo fichièr de sortida « %s »

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
oc: Error intèrne %d a l'escritura del fichièr %s

en: Can't rename %s to final output file %s
oc: Impossible de renomenar %s en fichièr de sortida %s

note: no extra threads supported, stay in this one
en: Auto save
oc: Enregistrament automatic

en: Dia Diagram File
oc: Fichièr diagrama Dia

en: Fit
oc: Filtrar

en: _File
oc: _Fichièr

en: Create a new diagram
oc: Crèa pas de diagrama void

en: _Open…
oc: D_obrir...

en: Open a diagram file
oc: Obrir un fichièr diagrama

en: _Help
oc: _Ajuda

en: Dia help
oc: Ajuda de Dia

en: Dia version, authors, license
oc: Version, autors,licéncia de Dia

en: Sheets and Objects…
oc: Fuèlhs e Objèctes...

en: Manage sheets and their objects
oc: Gerir los fuèlhs e lors objèctes

en: Dia preferences
oc: Preferéncias de Dia

en: Plugins…
oc: Empeutons...

en: Manage plug-ins
oc: Gerir los empeutons

en: _Diagram Tree
oc: Arborescéncia del _diagrama

en: Show Toolbar
oc: Afichar la barra d'aisinas

en: Show or hide the toolbar
oc: Afichar o amagar la barra d'aisinas

en: Show Statusbar
oc: Afichar la barra d'estatut

en: Show or hide the statusbar
oc: Afichar o amagar la barra d'estatut

en: Show Layers
oc: Afichar los calques

en: Save the diagram
oc: Enregistrar lo diagrama

en: _Export…
oc: _Exportar...

en: Export the diagram
oc: Expòrt del diagrama

en: _Diagram Properties
oc: Proprietats del _diagrama

en: Page Set_up…
oc: Config_uracion de la pagina...

en: _Print…
oc: Im_prir...

en: Print the diagram
oc: Imprimir lo diagrama

en: Close the diagram
oc: Tampar lo diagrama

en: _Edit
oc: _Edicion

en: Undo
oc: Desfar

en: Redo
oc: Refar

en: Copy selection
oc: Copiar la seleccion

en: Cut selection
oc: Talhar la seleccion

en: Paste selection
oc: Pegar la seleccion

en: _Duplicate
oc: _Duplicar

en: Duplicate selection
oc: Duplicar la seleccion

en: Delete selection
oc: Suprimir la seleccion

en: _Find…
oc: _Recercar...

en: Search for text
oc: Recercar lo tèxte

en: _Replace…
oc: _Remplaçar...

en: Search and replace text
oc: Recercar e remplaçar lo tèxte

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
oc: Copiar lo tèxte

en: Cut Text
oc: Talhar lo tèxte

en: Paste _Text
oc: Pegar lo _tèxte

en: Paste _Image
oc: Pegar l'_Imatge

en: _Layers
oc: _Calques

en: Add Layer…
oc: Apondre un calc...

en: Rename Layer…
oc: Renomenar lo calc...

en: _Layers…
oc: _Calques...

en: _View
oc: _Vista

en: Zoom in
oc: Zoom avant

en: Zoom out
oc: Zoom arrièr

en: 1600%
oc: 1600 %

en: 800%
oc: 800 %

en: 400%
oc: 400 %

en: 70.7
oc: 70,7

en: 35.4
oc: 35,4

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
oc: _Vista novèla

en: C_lone View
oc: C_lonar la vista

en: _Objects
oc: _Objèctes

en: Send to _Back
oc: Recular al rèire _plan

en: Bring to _Front
oc: A_vançar al primièr plan

en: Send Backwards
oc: Recular cap a lo rèire plan

en: Bring Forwards
oc: Avançar cap a lo primièr plan

en: _Group
oc: _Gropar

en: Group selected objects
oc: Gropar los objèctes seleccionats

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
oc: _Desgropar

en: _Parent
oc: _Adoptar

en: _Unparent
oc: _Abandonar

en: _Unparent Children
oc: _Abandonar los filhs

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
oc: Alinhar

en: Top
oc: Amont

en: Middle
oc: Mitan

en: Bottom
oc: Aval

en: Spread Out Horizontally
oc: Espandir orizontalament

en: Spread Out Vertically
oc: Espandir verticalament

en: Stacked
oc: Empilat

en: Connected
oc: Connectat

en: _Select
oc: _Seleccionar

en: All
oc: Totes

en: None
oc: Pas cap

en: Invert
oc: Inversar

en: Transitive
oc: Transitiu

en: Same Type
oc: Meteis tipe

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
oc: Seleccionar per

note: For placment of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
oc: D_isposicion

en: D_ialogs
oc: Bóstias de d_ialòg

en: D_ebug
oc: Desbugatg_e

en: _Tools
oc: _Aisinas

en: Modify
oc: Modificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
oc: Lópia

en: Edit Text
oc: Editar lo tèxte

en: Scroll
oc: Desplaçar

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
oc: Tèxte

en: Box
oc: Bóstia

en: Ellipse
oc: Ellipsa

en: Polygon
oc: Poligòn

en: Beziergon
oc: Corba de Bézier tampada

en: Line
oc: Linha

en: Zigzagline
oc: Ziga zaga

en: Polyline
oc: Linha copada

en: Bezierline
oc: Corba de Bézier

en: Outline
oc: Linha de donadas

en: Image
oc: Imatge

en: _Antialiased
oc: _Anticrenelat

en: Show _Grid
oc: Afichar la _grasilha

en: Show _Rulers
oc: Afichar las _règlas

en: Show Scrollbars
oc: Afichar la barra d'aisinas

en: Show _Connection Points
oc: Afichar los punts de _connexion

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
oc: Suprimir

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
oc: Inversar

en: NULL tooldata in tool_menu_select
oc: Variabla « tooldata » = NULL dins la foncion « tool_menu_select »

en: 300%
oc: 300 %

en: 200%
oc: 200 %

en: 150%
oc: 150 %

en: 100%
oc: 100 %

en: 75%
oc: 75 %

en: 50%
oc: 50 %

en: 25%
oc: 25 %

en: 10%
oc: 10 %

en: Toggles snap-to-grid.
oc: Bascula lo snap-to-grid.

en: Toggles object snapping.
oc: Bascula lo pegament d'objècte.

en: Couldn't get GTK+ settings
oc: Impossible d'obténer los paramètres de GTK+

en: Plugins
oc: Empeutons

en: Loaded
oc: Cargat

en: Load at Startup
oc: Cargar a l'aviada

en: Filename
oc: Nom del fichièr

en: User Interface
oc: Interfàcia d'utilizaire

en: Diagram Defaults
oc: Menú dels diagramas

en: View Defaults
oc: Caracteristicas de la vista

en: Reset tools after create
oc: Quitar una aisina aprèp una creacion

en: Number of undo levels:
oc: Nombre de nivèls d'anullacion :

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
oc: Un rectangle de seleccion inversat a la mirga selecciona
    totes los objèctes qu'an una interseccion amb el :

en: Recent documents list size:
oc: Talha de la lista dels documents recents :

en: Use menu bar
oc: Utilizar la barra de menús

en: Keep tool box on top of diagram windows
oc: Manténer la bóstia a aisinas per dessús los diagramas

en: Length unit:
oc: Unitat de longor :

en: Font size unit:
oc: Unitat de talha de poliça :

en: New diagram:
oc: Diagrama novèl:

en: Portrait
oc: Retrach

en: Paper type:
oc: Tipe de papièr :

en: Background Color:
oc: Color de rèire plan :

en: Compress saved files
oc: Compressar los fichièrs enregistrats

en: Connection Points:
oc: Punts de connexion :

en: New window:
oc: Fenèstra novèla :

en: Width:
oc: Largor :

en: Height:
oc: Nautor :

en: Magnify:
oc: Grossiment :

en: Page breaks:
oc: Sauts de pagina :

en: Color:
oc: Color :

en: Solid lines
oc: Linhas plenas

en: Antialias:
oc: Anticrenelat :

en: view antialised
oc: PNG (anticrenelat)

en: Windows Metafile
oc: Metafichièr Windows (WMF)

en: Enhanced Metafile
oc: Metafichièr Windows melhorat (WMF)

en: Snap to
oc: Magnetisme

en: Dynamic grid resizing
oc: Redimensionament de la grasilha dinamica

en: X Size:
oc: Largor del pas :

en: Y Size:
oc: Nautor del pas :

en: Visual Spacing X:
oc: Espaçament X visible :

en: Visual Spacing Y:
oc: Espaçament Y visible :

en: Lines per major line
oc: Linhas per subdivision màger

en: Hex Size:
oc: Talha exad. :

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Object properties
oc: Proprietats de l'objècte

en: This object has no properties.
oc: Aqueste objècte a pas de proprietats.

en: Properties:
oc: Proprietats :

en: Object properties:
oc: Proprietats de l'objècte :

en: %s
    System sheet
oc: %s
    Fuèlh sistèma

en: %s
    User sheet
oc: %s
    Fuèlh utilizaire

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
oc: Impossible de trobar lo simbòl « custom_tipe » dins cap de modul.
    L'edicion de forma es desactivada.

en: Widget not found: %s
oc: Component grafic pas trobat : %s

en: SVG Shape
oc: Forma SVG

en: Programad DiaObject
oc: Objècte DiaObjects programat

en: Select SVG Shape File
oc: Seleccionar un fichièr de forma SVG

en: Copy ->
oc: Copiar ->

en: Copy All ->
oc: Copiar tot ->

en: Move ->
oc: Desplaçar ->

en: Move All ->
oc: Desplaçar tot ->

en: <- Copy
oc: <- Copiar

en: <- Copy All
oc: <- Copiar tot

en: <- Move
oc: <- Desplaçar

en: <- Move All
oc: <- Desplaçar tot

en: Line Break
oc: Ruptura de linha

en: %s
    Shape
oc: %s
    Forma

en: %s
    Object
oc: %s
    Objècte

en: %s
    Unassigned type
oc: %s
    Tipe desconegut

en: Please select a .shape file
oc: Seleccionar un fichièr de forma .shape

en: Filename must end with '%s': '%s'
oc: Un nom de fichièrs se deu acabar per « %s » : « %s »

en: Error examining %s: %s
oc: Error al moment de l'examen de %s : %s

en: Please export the diagram as a shape.
oc: Veuillez exportar lo diagrama coma una forma.

en: Could not interpret shape file: '%s'
oc: Impossible d'interpretar lo fichièr de forma : « %s »

en: Sheet must have a Name
oc: Un fuèlh deu aver un nom

en: Couldn't open '%s': %s
oc: Impossible de dobrir « %s » : %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
oc: Impossible de dobrir « %s » en escritura

en: a user
oc: un utilizaire

en: File: %s
oc: Fichièr : %s

en: Date: %s
oc: Data : %s

en: For: %s
oc: Per : %s

en: add shapes here
oc: apondètz de formas aicí

en: Loading …
oc: Cargament...

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
oc: Modifica los objèctes
    Utilizatz <Espaci> per bascular entre aqueste e las autras aisinas

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
oc: Edita lo tèxte
    Utilizatz <Espaci> per quitar aquesta aisina

en: Scroll around the diagram
oc: Desplaçar la zòna d'afichatge

en: No sheet named %s
oc: Pas cap de fuèlh de nom « %s »

en: Other sheets
oc: Autres fuèlhs

en: Flowchart
oc: Grafes de flux

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
oc: Colors de trach e de fons pels objèctes novèls. Los carrats negres e blancs reïnicializan las colors. La flècha permuta aquelas colors. Un clic doble permet de las cambiar.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
oc: Largors des linhas. Clicatz una linha per definir la largor per defaut per los novèls objèctes. Doble-clicatz per definir la largor amb mai de precision.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
oc: Estil de flècha en començament de novèla linha. Seleccionatz una flècha o definissètz los paramètres de flècha dins Detalhs...

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
oc: Estil de linha per las novèlas linhas. Seleccionatz un estil de linha o definissètz los paramètres dins Detalhs...

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
oc: Estil de flècha a la fin des novèlas linhas. Clicatz per seleccionar una flècha o definissètz los paramètres dins Detalhs...

en: Dia Diagram Editor
oc: Editor de diagramas Dia

en: Edit your Diagrams
oc: Editar vòstres diagramas

note: Installer message: Components page
en: Dia Diagram Editor (required)
oc: Editor de diagramas Dia (requesit)

note: Installer message: Components page
en: Translations
oc: Traduccion

note: Installer message: Component name
en: Python plug-in
oc: Empeutons Python

[ctx: Arrow]
en: None
oc: Pas cap

[ctx: Arrow]
en: Lines
oc: Linhas

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
oc: Triangle void

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
oc: Triangle plen

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
oc: Triangle transparent

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
oc: Diamant void

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
oc: Diamant plen

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
oc: Mièg Diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Head
oc: Mièja flècha

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
oc: Crotz raiada

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
oc: Ellipsa plena

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
oc: Ellipsa voida

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
oc: Punt plen

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
oc: Origina de Dimension

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
oc: Punt void

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
oc: Doble triangle void

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
oc: Doble triangle plen

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
oc: Punt plen e triangle

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
oc: Diamant plen

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
oc: Bóstia vèrge

[ctx: Arrow]
en: Slashed
oc: Jonhent

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
oc: Simbòl d'integrala

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
oc: Pès de Còrb

[ctx: Arrow]
en: Cross
oc: Crotz

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
oc: 1-o-mai

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
oc: 0-o-mai

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
oc: 1-o-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
oc: Exactament 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
oc: Cavitat plena

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
oc: Cavitat vèrge

[ctx: Arrow]
en: Round
oc: Arredondit

[ctx: Arrow]
en: Open Round
oc: Arredondit Dobèrt

[ctx: Arrow]
en: Backslash
oc: Antislash

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
oc: Drecha infinida

en: Arrow head of unknown type
oc: Punte de flècha de tipe desconegut

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
oc: Una punta de flècha de tipe %s a des dimensions tròp pichonas, supression.

en: unknown arrow
oc: flècha desconeguda

en: Can't find standard object
oc: Impossible de trobar un objècte estandard

en: Arrow Properties
oc: Proprietats de la flècha

en: More arrows
oc: Mai de flèchas

en: Size:
oc: Talha :

en: Select color
oc: Seleccionar una color

en: More colors…
oc: Mai de colors...

en: Too many ".."s in filename %s
oc: Tròp de « .. » dins lo nom de fichièr %s

en: Reset menu
oc: Reïnicializar lo menú

en: Other fonts
oc: Autras poliças

en: Couldn't find font family for %s
oc: Impossible de trobar una familha de poliça per %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
oc: Impossible d'enregistrar lo fichièr :
    %s
    %s

en: Line Style Properties
oc: Proprietats de la linha

en: Details…
oc: Detalhs...

en: line|Solid
oc: Linha|Plen

en: line|Dashed
oc: Jonhent

en: line|Dash-Dot
oc: Jonhent-punt

en: line|Dash-Dot-Dot
oc: Jonhent-punt-punt

en: line|Dotted
oc: Puntilhat

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
oc: Longor del jonhent :

en: OK
oc: D'acòrdi

en: Cancel
oc: Anullar

en: Horizontal
oc: Orizontal

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
oc: Lo fichièr %s a pas d'especificacion d'encodatge ;
    Dia supausa qu'es encodat en %s

en: Taking int value of non-int node.
oc: Pren una valor d'un nosèl non-punt coma un punt.

en: Taking point value of non-point node.
oc: Prend una valor d'un nosèl non-punt coma un punt.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
oc: Valor x= « %s » %f d'un Punt incorrecte ; rejetée.

en: Error parsing point.
oc: Error d'interpretacion d'un punt.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
oc: Valor y = « %s » %f d'un punt incorrecte ; rejetée.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
oc: Pren una valor d'un nosèl non-punt coma un punt.

en: Can't load font %s.
oc: Impossible de cargar la poliça %s.

en: Transformation
oc: Transformacion

en: Warning
oc: Avertiment

en: There is one similar message.
oc: I a un messatge similaire

en: Show repeated messages
oc: Afichar los messatges répétés

en: Don't show this message again
oc: Ne mai afichar ce messatge

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
oc[0]: I a %d messatge similar
oc[1]: I a %d messatges similars

en: Notice
oc: Note

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
oc: Error al cargament del diagrama « %s ».
    S'agís pas d'un fichièr creat per Dia.

note: base property stuff...
en: Autoroute
oc: Autorota

en: Persistence
oc: Persiténcia

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
oc: Simbòl mancant « dia_plugin_init »

en: dia_plugin_init() call failed
oc: L'apèl a dia_plugin_init() a fracassat

en: Creation date
oc: Dota de creacion

en: Key
oc: Clau

en: Value
oc: Valor

en: Left
oc: Esquèrra

en: Center
oc: Centre

en: Right
oc: Drecha

en: Never
oc: Pas jamai

en: Always
oc: Totjorn

[ctx: LineJoin]
en: Round
oc: Arredondit

[ctx: LineCap]
en: Round
oc: Arredondit

[ctx: LineCap]
en: Projecting
oc: Proteccion

en: Line color
oc: Color de linha

en: Line style
oc: Estil de linha

en: Fill color
oc: Color d'emplenament

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
oc: Dessenhar lo fons

en: Start arrow
oc: Flècha de començament

en: End arrow
oc: Flècha de fin

en: Text alignment
oc: Alinhament

en: Font
oc: Poliça

en: Font size
oc: Talha de la poliça

en: Text color
oc: Color del tèxte

en: Line join
oc: Largor de linha

en: Line caps
oc: Blancs de linha

en: Text fitting
oc: Emplenatge del tèxte

en: Pattern
oc: Escampilhar

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
oc: Pas d'atribut « %s » (%p) o de donada (%p) dins aqueste atribut.

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
oc: Paramètres

en: Group with %d object | Group with %d objects
oc[0]: Grop de %d objècte
oc[1]: Grop de %d objèctes

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
oc: Emplenar

en: Bezier points
oc: Punts de corba de Bézier

en: Drawing
oc: Dessenhar

en: Draw Control Lines
oc: Dessenhar las linhas de Contraròtle

en: Invert Path
oc: Camin Invèrse

en: Flip horizontal
oc: Bascular orizontalament

en: Flip vertical
oc: Bacular verticalament

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
oc: Pivotar

en: Shear
oc: Angle de torsion

en: Show Control Lines
oc: Afichar los punts de _connexion

en: Select image file
oc: Seleccionar un fichièr imatge

en: Browse
oc: Percórrer

en: Declaration
oc: Declaracion

en: Add Access Provider
oc: Apondre un provesidor d'accès

en: Add Access Requirer
oc: Apondre un demandaire d'accès

en: Add In Data Port
oc: Apondre un pòrt d'entrada de donadas

en: Add In Event Port
oc: Apondre un pòrt d'entrada d'eveniments

en: Add In Event Data Port
oc: Apondre un pòrt d'entrada de donadas e d'eveniments

en: Add Out Data Port
oc: Apondre un pòrt de sortida de donadas

en: Add Out Event Port
oc: Apondre un pòrt de sortida d'eveniments

en: Add Out Event Data Port
oc: Apondre un pòrt de sortida de donadas e d'eveniments

en: Add In Out Data Port
oc: Apondre un pòrt d'entrada/sortida de donadas

en: Add In Out Event Port
oc: Apondre un pòrt d'entrada/sortida d'eveniments

en: Add In Out Event Data Port
oc: Apondre un pòrt d'entrada/sortida de donadas e d'eveniments

en: Add Port Group
oc: Apondre un grop de pòrts

en: Add Connection Point
oc: Apondre un punt de connexion

en: Delete Port
oc: Suprimir lo pòrt

en: Edit Port Declaration
oc: Editar la declaracion del pòrt

en: Delete Connection Point
oc: Suprimir lo punt de connexion

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
oc: Diagramas objèctes AADL (Architectura Analysis & Design Langívol)

en: Chronogram diagram objects
oc: Objèctes de diagramas de chronogramme

en: Data
oc: Donadas

en: Data name
oc: Nom de la donada

en: Events
oc: Eveniments

en: Event specification
oc: Especificacion des eveniments

en: @ time    set the puntar to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
oc: @ data  definís lo puntador a una data absoluda.
    ( durada definís un front montant, puèi espèra « durada ».
    ) durada definís un front descendent, puèi espèra « durada ».
    u durada met lo senhal dins l'estat « desconegut », puèi espèra « durada ».
    exemple : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
oc: Ora de començament

en: End time
oc: Data de fin

en: Rise time
oc: Temps de montada

en: Fall time
oc: Temps de davalada

en: Multi-bit data
oc: Multiplet

en: Aspect
oc: Aspècte

en: Data color
oc: Color de las donadas

en: Data line width
oc: Largor de las linhas de donadas

en: Time data
oc: Donadas temporalas

en: Major time step
oc: Pas de graduacions màgers

en: Minor time step
oc: Pas de las graduacions menoras

en: Minor step line width
oc: Talha de las graduacions menoras

en: Custom
oc: Personalizat

en: Custom XML shapes loader
oc: Cargador de formas XML personal

en: Text padding
oc: Emplenatge del tèxte

en: Flip Horizontal
oc: Revirar orizontalament

en: Flip Vertical
oc: Revirar verticalament

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
oc: Impossible de dobrir lo fichièr icòna %s per l'objècte de tipe « %s ».

en: Corner radius
oc: Arredondits ses coins

en: Start description
oc: Començament de la descripcion

en: End description
oc: Fin de la descripcion

en: Add segment
oc: Apondre un segment

en: Delete segment
oc: Suprimir lo segment

en: Reference
oc: Referéncia

en: Comment
oc: Comentari

en: Primary key
oc: Clau primària

en: Unique
oc: Unic

en: Default
oc: Per defaut

en: Default value
oc: Valor per defaut

note: init data
en: Table
oc: Tablèu

en: Visible comments
oc: Comentaris visibles

en: Comment tagging
oc: Balisatge del comentari

en: Attributes
oc: Atributs

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
oc: Estil

en: Fonts
oc: Poliças

en: Table name
oc: Nom de la taula

en: Show comments
oc: Afichar los comentaris

en: Name:
oc: Nom :

en: Key:
oc: Clau :

en: Weak key:
oc: Clau febla :

en: Derived:
oc: Derivat :

en: Multivalue:
oc: Valor multipla :

en: Attribute
oc: Atribut

en: Weak:
oc: Faible :

en: Associative:
oc: Associatif :

en: Entity
oc: Entitat

en: Entity/Relationship diagram objects
oc: Objèctes d'un diagrama Entitats/Relacions

en: Total:
oc: Total :

en: Left Cardinality:
oc: Cardinal esquèrra :

en: Right Cardinality:
oc: Cardinal droit :

en: Rotate:
oc: Rotacion :

en: Identifying:
oc: Identification :

en: Relationship
oc: Relacion

en: Flowchart objects
oc: Objèctes d'organigramme

en: Shear angle
oc: Angle de torsion

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
oc: Energia

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
oc: Senhal

en: Type:
oc: Tipe :

en: Function structure diagram objects
oc: Objèctes de diagramas de estructuras foncionalas.

en: Wish function
oc: Foncion désirée

en: User function
oc: Foncion utilizaire

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
oc: Verbe

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
oc: Canal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
oc: Entrada

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
oc: Recebre

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
oc: Autorizar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
oc: Entrada de formulaire

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
oc: Capturer

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
oc: Descargar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
oc: Ejectar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
oc: Jeter

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
oc: Transferir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
oc: Transporter

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
oc: Ascensor

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
oc: Desplaçar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
oc: Transmettre

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
oc: Conduire

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
oc: Convoyer

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
oc: Guida

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
oc: Dirigir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
oc: Redresser

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
oc: Pilotar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
oc: Tradusir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
oc: Tourner

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
oc: Mettre en rotacion

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
oc: Autorizar DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
oc: Contraindre

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
oc: Desvarrolhar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
oc: Arrestar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
oc: Isoler

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
oc: Protegir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
oc: Prévenir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
oc: Protegir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
oc: Inhiber

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
oc: Stabiliser

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
oc: Calmer

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
oc: Fixer

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
oc: Jónher

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
oc: Montar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
oc: Varrolhar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
oc: Attacher

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
oc: Tenir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
oc: Posicion

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
oc: Orientar

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
oc: Connectar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
oc: Coupler

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
oc: Jónher

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
oc: Assemblar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
oc: Mesclar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
oc: Combinar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
oc: Mesclar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
oc: Apondre

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
oc: Compacter

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
oc: Grouper

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
oc: Bifurquer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
oc: Separar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
oc: Bascular

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
oc: Devesir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
oc: Parucion

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
oc: Destacar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
oc: Desconnectar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
oc: Talhar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
oc: Polir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
oc: Sabla

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
oc: Percer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
oc: Efectuar una rotacion

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
oc: Raffiner

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
oc: Purifier

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
oc: Passer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
oc: Filtrar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
oc: Égouter

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
oc: Netejar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
oc: Distribuir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
oc: Diverger

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
oc: Escampilhar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
oc: Disperser

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
oc: Difusar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
oc: Void

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
oc: Dissiper

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
oc: Absorber

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
oc: Umidificar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
oc: Dissiper

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
oc: Resistir

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
oc: Aprovisionar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
oc: Emmagazinar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
oc: Contenir

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
oc: Collecter

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
oc: Réserver

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
oc: Fournir

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
oc: Fournir

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
oc: Re-remplir

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
oc: Expausar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
oc: Extraire

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
oc: Contraròtle d'amplitud

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
oc: Agir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
oc: Aviar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
oc: Iniciar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
oc: Regular

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
oc: Contraròtle

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
oc: Activar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
oc: Desactivar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
oc: Limitar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
oc: Interrompre

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
oc: Cambiar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
oc: Aumentar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
oc: Demesir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
oc: Amplificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
oc: Redusir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
oc: Normalizar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
oc: Multiplicar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
oc: Redimensionar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
oc: Rectificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
oc: Ajustar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
oc: Formulari

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
oc: Compacter

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
oc: Écraser

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
oc: Former

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
oc: Compressar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
oc: Percer

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
oc: Convertir

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
oc: Transformar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
oc: Liqueficar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
oc: Solidificar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
oc: Evaporar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
oc: Sublimar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
oc: Condensar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
oc: Integrar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
oc: Diferenciar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
oc: Tractar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
oc: Captar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
oc: Percebre

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
oc: Reconéisser

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
oc: Discernir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
oc: Contrarotlar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
oc: Verificar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
oc: Indicar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
oc: Marcar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
oc: Afichar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
oc: Mesurar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
oc: Calcular

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
oc: Representar

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
oc: Substantiu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
oc: Uman

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
oc: Man

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
oc: Pè

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
oc: Cap

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
oc: Det

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
oc: Artelh

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
oc: Biologic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
oc: Mecanic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
oc: Energia mécanique

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
oc: Traduccion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
oc: Rotacion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
oc: Couple

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
oc: Movement aléatoire

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
oc: Energia de rotacion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
oc: Energia de translation

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
oc: Électrique

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
oc: Electricitat

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
oc: Tension

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
oc: Correnta

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
oc: Idraulic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
oc: Pression

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
oc: Flux volumetric

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
oc: Termic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
oc: Calor

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
oc: Conduccion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
oc: Conveccion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
oc: Radiacion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
oc: Quimic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
oc: Radioactiu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
oc: Micro-ondas

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
oc: Ondas ràdio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
oc: Rais X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
oc: Rais gamma

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
oc: Energia acostica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
oc: Energia optica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
oc: Energia solara

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
oc: Energia magnetica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
oc: Movement uman

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
oc: Fòrça umana

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
oc: Estatut

en: User/Device Fn
oc: Foncion d'utilizacion/d'aparelh

en: Wish Fn
oc: Foncion désirée

en: Macro call
oc: Apèl de macro

en: This action is a call to a macro-step
oc: Aquesta accion apèla una macro-etapa

en: Condition
oc: Condicion

en: The boolean equation of the condition
oc: L'eqüacion booleana de la condicion

en: The condition's font
oc: La poliça de la condicion

en: The condition's font size
oc: La talha de la poliça de la condicion

en: The condition's color
oc: La color de la condicion

en: GRAFCET diagram objects
oc: Objèctes de diagramas GRAFCET

en: Regular step
oc: Etapa normala

en: Initial step
oc: Etapa iniciala

en: Macro entry step
oc: Etapa de picada de macro

en: Macro exit step
oc: Etapa de fin de macro

en: Macro call step
oc: Etapa d'apèl de macro

en: Subprogram call step
oc: Etapa d'apèl de sosprograma

en: Step name
oc: Nom de l'etapa :

en: The name of the step
oc: Lo nom de l'etapa

en: Step type
oc: Tipe d'etapa

en: The kind of step
oc: Lo genre d'etapa

en: Active
oc: Activar

en: Shows a red dot to figure the step's activity
oc: Fa veire un punt roge figurant l'activitat de l'etapa

en: Receptivity
oc: Receptivitat

en: The boolean equation of the receptivity
oc: L'eqüacion booleana de la receptivitat

en: The receptivity's font
oc: La poliça de la receptivitat

en: The receptivity's font size
oc: La talha de la poliça de la receptivitat

en: The receptivity's color
oc: La color de la receptivitat

en: North point
oc: Punt Nord

en: South point
oc: Punt Sud

en: Draw arrow heads on upward arcs:
oc: Dessine las flèchas sus los arcs montants :

en: OR
oc: O

en: AND
oc: E

en: Vergent type:
oc: Tipe de vergence :

en: Add connection point
oc: Apondre un punt de connexion

en: Delete connection point
oc: Suprimir lo punt de connexion

en: GRAFCET OR/AND vergent
oc: Vergence E/O de GRAFCET

en: Unspecified
oc: Indéfini

en: Role
oc: Ròtle

en: Softgoal
oc: Intention (softgoal)

en: Goal
oc: But

en: Goal Type
oc: Tipe de but

en: Istar diagram
oc: Diagrama i*

en: Positive contrib
oc: Apòrt positiu

en: Negative contrib
oc: Apòrt negatiu

en: Dependency
oc: Dependéncia

en: Decomposition
oc: Descomposicion

en: Means-Ends
oc: Mejans-Fins

en: Resource
oc: Ressorsa

en: Task
oc: Prètzfach

en: i* other
oc: Autre i*

en: Given Domain
oc: Domeni donat

en: Designed Domain
oc: Domeni designat

en: Machine Domain
oc: Domeni des maquinas

en: Biddable
oc: Demandable

en: Domain Type
oc: Tipe de domeni

en: Domain Kind
oc: Comportement del domeni

en: Jackson domain
oc: Domeni de Jackson

en: Jackson diagram
oc: Diagrama de Jackson

en: Requirement
oc: Exigence

en: Assumption
oc: Hypothèse

en: KAOS goal
oc: But KAOS

en: KAOS diagram
oc: Diagrama KAOS

en: AND Refinement
oc: Rafinament E

en: Complete AND Refinement
oc: Rafinament complet E

en: OR Refinement
oc: Rafinament O

en: Operationalization
oc: Operacionalisation

en: Text:
oc: Tèxte :

en: Contributes
oc: Contribue

en: Obstructs
oc: Obstrue

en: Conflicts
oc: Conflictes

en: Responsibility
oc: Responsabilitat

en: CapableOf
oc: CapableDe

en: Performs
oc: Accomplit

en: KAOS other
oc: Autre KAOS

en: Arrow color
oc: Color de las agulhas

en: Arrow line width
oc: Largor de las agulhas

en: Seconds arrow color
oc: Color de l'agulha de las segondas

en: Seconds arrow line width
oc: Largor de l'agulha de las segondas

en: Show hours
oc: Afichar las oras

en: Miscellaneous objects
oc: Formas diverses

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
oc: Mesura

en: Unit
oc: Unitat

en: Density
oc: Densitat

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
oc: Posicion centrala

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
oc: Longor del rai

en: Square
oc: Carrat

en: Pentagon
oc: Pentagòn

en: Pentagram
oc: Pentagrama

en: Hexagon
oc: Exagòn

en: Hexagram
oc: Exagrama

en: Heptagon
oc: Eptagòn

en: Heptagram
oc: Eptagrama

en: Octagon
oc: Octagòn

en: Octagram
oc: Octagrama

en: Enneagon
oc: Enneagòn

en: Enneagram
oc: Enneagrama

en: Decagon
oc: Decagòn

en: Decagram
oc: Decagrama

en: Hendecagon
oc: Endecagòn

en: Hendecagram
oc: Endecagrama

en: Dodecagon
oc: Dodecagòn

en: Dodecagram
oc: Dodecagrama

en: Tridecagon
oc: Tridecagòn

en: Tridecagram
oc: Tridecagrama

en: Tetradecagon
oc: Tetradecagòn

en: Tetradecagram
oc: Tetradecagrama

en: Pentadecagon
oc: Pentadecagòn

en: Pentadecagram
oc: Pentadecagrama

en: Hexadecagon
oc: Exadecagòn

en: Hexadecagram
oc: Exadecagrama

en: Heptadecagon
oc: Eptadecagòn

en: Heptadecagram
oc: Eptadecagrama

en: Octadecagon
oc: Octadecagòn

en: Octadecagram
oc: Octadecagrama

en: Enneadecagon
oc: Enneadecagòn

en: Enneadecagram
oc: Enneadecagrama

en: Icosagon
oc: Icosagòn

en: Icosagram
oc: Icosagrama

en: N-gon
oc: N-gòn

en: N-gram
oc: N-grama

en: Star
oc: Estela

en: Add Handle
oc: Apondre una ponhada

en: Delete Handle
oc: Suprimir la ponhada

en: Base Station
oc: Estacion de basa

en: Network diagram objects
oc: Objèctes de diagramas Ret

en: Radius
oc: Rai

en: Width
oc: Largor

en: Import resource (not shown upstairs)
oc: Impòrta la ressorsa (ne montre pas en haut)

en: Imply resource (not shown downstairs)
oc: Implique la ressorsa (ne montre pas en bas)

en: Dotted arrow
oc: Flècha puntada

en: disable arrow heads
oc: Desactiva las flèchas

en: Flow style:
oc: Estil de flux :

en: Automatically gray vertical flows:
oc: Grisa automaticament los fluxes verticals :

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
oc: Per melhorar la lisibilité, los fluxes qui commencent e finissent verticalament pòdon èsser rendus grisés

en: SADT Arrow
oc: Flècha SADT

en: Activity/Data identifier
oc: Identificant Activitat/Donada :

en: SADT box
oc: Bóstia SADT

en: SADT diagram objects
oc: Objèctes de diagramas SADT

en: Geometry
oc: Geometria

en: Height
oc: Nautor

en: Angle (deg)
oc: Angle (grases)

en: Aspect ratio
oc: Proporcions

en: Curve distance
oc: Distància de corba

en: Line gaps
oc: Blancs de linha

en: Absolute start gap
oc: Blanc del despart en valor absolue

en: Absolute end gap
oc: Blanc de la fin en valor absolue

en: Add Segment
oc: Apondre un segment

en: Delete Segment
oc: Suprimir lo segment

en: Symmetric control
oc: Contraròtle symétrique

en: Smooth control
oc: Contraròtle « doux »

en: Cusp control
oc: Contraròtle « Cusp »

en: Free aspect
oc: Proporcions libres

en: Fixed aspect
oc: Proporcions fixes

en: Circle
oc: Cercle

en: Draw border
oc: Dessenhar la bordadura

en: Keep aspect ratio
oc: Conservar las proporcions

en: Can't save image without filename
oc: Impossible d'exportar en PNG sens libart !

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
oc: Lo fichièr imatge « %s » n'a pas été trobat.

en: Arrows
oc: Flèchas

en: Start point
oc: Punt de despart

en: End point
oc: Punt d'arrivée

en: Text content
oc: Contengut del tèxte

en: Add Corner
oc: Apondre un caire

en: Delete Corner
oc: Suprimir lo caire

en: Standard objects
oc: Objèctes estandards

en: First Line
oc: Primièra linha

en: Vertical text alignment
oc: Alinhament vertical del tèxte

en: From A to B
oc: De A cap a B

en: From B to A
oc: De B cap a A

en: Composition
oc: Composicion

en: Side A
oc: Costat A

en: Show arrow
oc: Afichar la flècha

en: Side B
oc: Costat B

note: Attributes page:
en: _Attributes
oc: _Atributs

en: Attribute data
oc: Donadas des atributs

en: Implementation
oc: Implémentation

note: end: Inheritance type
en: Class scope
oc: Visibilité de la classa

en: Class
oc: Classa

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverdad
en: Stereotype
oc: Stéréotipe

en: Abstract
oc: Abstracha

en: Visible Attributes
oc: Atributs visibles

en: Visible Operations
oc: Operacions visibles

en: Wrap Operations
oc: Operacions de retour a la linha

en: Visible Comments
oc: Comentaris visibles

en: Suppress Attributes
oc: Suprimir los atributs

en: Suppress Operations
oc: Suprimir las operacions

en: Wrap after char
oc: Aller a la linha aprèp lo caractèr

en: Comment line length
oc: Longor de la linha de comentari

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
oc: Paramètres del patron

en: Polymorphic
oc: Polymorphe

en: Class Name
oc: Nom de la classa

note: Class page:
en: _Class
oc: _Classa

en: Class name:
oc: Nom de la classa :

en: Stereotype:
oc: Stéréotipe :

en: Attributes visible
oc: Atributs visibles

en: Operations visible
oc: Operacions visibles

en: Suppress operations
oc: Suprimir las operacions

en: Wrap after this length:
oc: Aller a la linha aprèp aquesta longor :

en: Comments visible
oc: Comentaris visibles

en: Wrap comment after this length:
oc: Aller a la linha aprèp aquesta longor de comentari :

note: head line
en: Kind
oc: Genre

en: Abstract Class
oc: Classa abstracha

en: Foreground Color
oc: Color del primièr plan

en: Boundary
oc: Frontière

en: Is object
oc: Es un objècte

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
oc: Tipe d'ereitatge :

en: Polymorphic (virtual)
oc: Polymorphe (virtuala)

en: Leaf (final)
oc: Fuèlh (finale)

en: Query
oc: Requèsta

en: Parameters:
oc: Paramètres :

en: Parameter data
oc: Donada del paramètre

en: Def. value:
oc: Val. per déf. :

en: Direction:
oc: Direccion :

en: In
oc: Entrada

en: Out
oc: Sortida

en: In & Out
oc: Entrada e Sortida

en: Operation data
oc: Donada de l'operacion

en: Template class
oc: Classa modèle

en: Formal parameter data
oc: Donadas del paramètre formal

en: Facet
oc: Facette

en: Receptacle
oc: Réceptacle

en: Event Source
oc: Font d'Eveniments

en: Event Sink
oc: Destinacion d'Eveniments

en: Constraint:
oc: Constrencha :

en: Show arrow:
oc: Afichar la flècha :

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverdad, forward compatibility seems more important
en: Interface:
oc: Interfàcia :

en: Draw focus of control:
oc: Afichar lo focus del contraròtle :

en: Draw destruction mark:
oc: Mostrar la marca de destruccion :

en: Add connection points
oc: Apondre de punts de connexion

en: Remove connection points
oc: Suprimir de punts de connexion

en: UML Lifeline
oc: Linha de vida UML

en: Call
oc: Apèl

en: Create
oc: Crear

en: Destroy
oc: Destrusir

en: Return
oc: Retorn

en: Send
oc: Mandar

en: Recursive
oc: Recursiu

en: Message type:
oc: Tipe de messatge :

en: Explicit state
oc: Estat explicit

en: Active object
oc: Activar l'objècte

en: Show attributes
oc: Afichar los atributs

en: Multiple instance
oc: Instància multipla

en: Do action
oc: Efectuar l'action

en: Exit action
oc: Accion de sortida

en: Is final
oc: Finale

en: Trigger
oc: Desenclavador

en: The event that causes this transition to be taken
oc: L'eveniment qui provoque aquesta transition

en: Action
oc: Accion

en: Action to perform when this transition is taken
oc: Accion a executar quand aquesta transition es prise

en: Guard
oc: Gardian

en: Condition for taking this transition when the event is fired
oc: Condicion avant de prendre aquesta transition quand l'eveniment es lancé

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
oc: Diagramas objèctes UML 1.3 (Unifè Modelling Langívol)

en: Collaboration
oc: Collaboracion

en: Text outside
oc: Tèxte en dehors

en: Cairo PostScript
oc: PostScript Cairo

en: Cairo Portable Document Format
oc: PDF Cairo

en: Cairo Scalable Vector Graphics
oc: Graphique vectoriel Cairo (SVG)

en: Cairo PNG
oc: PNG Cairo

en: Cairo PNG (with alpha)
oc: PNG Cairo (amb alpha)

en: Cairo WMF
oc: WMF Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
oc: L'imatge es mai large que lo maximum.
    L'imatge n'a pas été exportat en CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
oc: Filtre d'expòrt « Computer Graphics Metafile »

en: Drawing Interchange File import and export filters
oc: Filtres d'import/expòrt de fichièrs « Drawing Interchange File »

en: read_dxf_codes failed on '%s'
oc: La foncion « read_dxf_codes » a fracassat sus « %s »

en: Binary DXF from '%s' not supported
oc: Lo binari DXF eissit de « %s » es pas pres en carga

en: HP Graphics Language
oc: Lengatge graphique HP « HP Graphics Langívol »

en: HP Graphics Language export filter
oc: Filtre d'expòrt « HP Graphics Langívol »

en: Failed algorithm.
oc: L'algoritme a fracassat.

en: Failed precondition.
oc: La precondicion a fracassat.

en: Transform puntar
oc: Transformar lo puntador

en: Can't open output file %s: %s
oc: Impossible de dobrir lo fichièr de sortida « %s » : %s

en: Could not create PNG write structure
oc: Impossible de crear l'estructura d'enregistrament al format PNG

en: Could not create PNG header info structure
oc: Impossible de crear l'estructura de l'entèsta d'informacions al format PNG

en: Error occurred while writing PNG
oc: Una error s'es produsida al moment de l'escritura al format PNG

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
oc: Opcions de l'exportacion al format PNG

en: Image width:
oc: Largor de l'imatge :

en: Image height:
oc: Nautor de l'imatge :

en: PNG (antialiased)
oc: PNG (anticrenelat)

en: TeX Metapost export filter
oc: Filtre d'expòrt « TeX Metapost »

en: TeX Metapost macros
oc: Macros TeX Metapost

en: PDF import filter
oc: Filtre d'impòrt PDF

en: Page %d
oc: Pagina %d

en: LaTeX PGF export filter
oc: Filtre d'expòrt PGF LaTeX

en: Not valid UTF-8
oc: UTF-8 invalid

en: LaTeX PGF macros
oc: Macros PGF LaTeX

en: Could not save file:
    %s
    %s
oc: Impossible d'enregistrar lo fichièr :
    %s
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
oc: Import/expòrt d'imatges bitmap fondat sus gdk-pixbuf

en: Select Printer
oc: Seleccionar una imprimenta

en: Printer
oc: Imprimenta

en: File
oc: Fichièr

en: Could not run command '%s': %s
oc: Pòt pas aviar la comanda « %s » : « %s ».

en: Could not open '%s' for writing: %s
oc: Ne pòt ouvrir « %s » en escritura : « %s »

en: Printing error: command '%s' returned %d
oc: Error a l'impression : la comanda « %s » a tornat %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
oc: Error a l'impression : la comanda « %s » a causé un SIGPIPE.

en: Encapsulated PostScript (using Pango fonts)
oc: PostScript encapsulat (qu'utiliza las poliças Pango)

en: Encapsulated PostScript with preview (using Pango fonts)
oc: PostScript encapsulat amb apercebut qu'utiliza las poliças Pango

en: Encapsulated PostScript (using PS Latin-1 fonts)
oc: PostScript encapsulat (qu'utiliza las poliças PostScript Latin-1)

en: TeX PSTricks export filter
oc: Filtre d'expòrt « TeX Pstricks »

en: TeX PSTricks macros
oc: Macros TeX PSTricks

en: Python scripting support
oc: Presa en carga del lengatge Python

en: Dia shape export filter
oc: Filtre d'expòrt de forma Dia

en: Can't export PNG icon without export plugin!
oc: Impossible d'exportar en PNG plugin d'expòrt !

en: Dia Shape File
oc: Fichièr de forma Dia

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
oc: Filtres d'impòrt e d'expòrt « Scalable Vector Graphics »

en: Expected SVG name-space not found in file
oc: Espaci de nom SVG esperat pas trobat dins lo fichièr

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
oc: L'element raiç èra « %s » -- « svg » esperat.

en: Visio XML Format import and export filter
oc: Filtre d'impòrt e d'expòrt del formal XML de Visio

en: Visio XML format
oc: Format XML de Visio

en: Couldn't read color: %s
oc: Impossible de legir la color : %s

en: Couldn't find shape %d
oc: Impossible de trobar la forma %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
oc: Objècte ellipsa inesperat : %s

en: Can't rotate ellipse
oc: Impossible d'efectuar la rotacion de l'ellipsa

en: Invalid NURBS formula
oc: Formula NURBS invalid

en: Couldn't handle foreign object type %s
oc: Impossible de prendre en carga l'objècte desconegut de tipe %s

en: Visio XML File Format
oc: Format de fichièr XML de Visio

en: Can't decode object %s
oc: Impossible de décoder l'objècte %s

en: Couldn't write file %s
    %s
oc: Impossible d'escriure lo fichièr %s
    %s

en: WMF export filter
oc: Filtre d'expòrt WMF Dia

en: WordPerfect Graphics
oc: Grafics « WordPerfect Graphics »

en: WordPerfect Graphics export filter
oc: Filtre d'expòrt « WordPerfect Graphics »

en: File: %s type/version unsupported.
oc: Fichièr : tipe o version %s non supportés.

en: Fig Format import and export filter
oc: Filtre d'impòrt dempuèi lo format Fig

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
oc: Lo format FIG a pas cap d'equivalent pel tipe de flècha %s, utilizacion de la flècha simpla.

en: No more user-definable colors - using black
oc: Mai de colors définissables per l'utilizaire -- utilizacion del noir

en: Xfig format
oc: Format de fichièr XFig

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
oc: L'indèx de color %d es tròp elevat ; solament 512 colors son possiblas. Utilizacion del negre a la plaça.

en: Patterns are not supported by Dia
oc: Los motius son pas encara implementats

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
oc: Puntilhats de punt triple pas suportats per Dia, utilizacion dels puntilhats de punt doble a la plaça.

en: Line style %d should not appear
oc: L'estil de linha %d deuriá pas aparéisser.

en: Error while reading %dth of %d points
oc: Error pendent la lectura del %d-en punt (de %d punts)

en: Unexpected end of file.
oc: Fin prematurada de fichièr.

en: Error while reading arrowhead
oc: Error al moment de la lectura d'una tèsta de flècha

en: Unknown arrow type %d
oc: Tipe de flècha %d desconegut

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
oc: Prigondor de %d, sola una prigondor compresa entre 0 e %d es permesa.

en: Couldn't read ellipse info.
oc: Impossible de legir las informacions de l'ellipsa.

en: Couldn't read polyline info.
oc: Impossible de legir las informacions de la polilinha.

en: Couldn't read flipped bit.
oc: Impossible de legir lo bit inversat.

en: Negative corner radius; negating
oc: Rai de corbadura negatiu ; Inversion

en: Unknown polyline subtype: %d
oc: Sostipe de polyligne desconegut : %d

en: Couldn't read spline info.
oc: Impossible de legir las informacions de la spline.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
oc: Impossible de convertir una spline approchée per l'instant.

en: Unknown spline subtype: %d
oc: Sostipe de spline desconegut : %d

en: Couldn't read arc info.
oc: Impossible de legir las informacions de l'arc.

en: Unknown polyline arc: %d
oc: Sostipe de polyligne desconegut : %d

en: Couldn't read text info.
oc: Impossible de legir las informacions del tèxte.

en: Couldn't identify Fig object.
oc: Impossible d'identificar l'objècte FIG.

en: Compound end outside compound
oc: Fin de composite hors del composite

en: Couldn't read color
oc: Impossible de legir la color

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
oc: Lo numèro de color %d es hors des limites 0..%d. Abandon de la color.

en: Couldn't read group extent.
oc: Impossible de legir l'extension de grop.

en: Unknown object type %d
oc: Tipe d'objècte %d desconegut

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
oc: « %s » n'est ni « %s » ni « %s »

en: Error reading paper size.
oc: Error al moment de la lectura de la talha del papièr.

en: Unknown paper size `%s', using default
oc: Format de papier '%s' desconegut, utilizacion d'un format per defaut

en: Error reading paper orientation.
oc: Error al moment de la lectura de l'orientacion del papièr.

en: Error reading justification.
oc: Error al moment de la lectura de la justification.

en: Error reading units.
oc: Error al moment de la lectura de las unitats.

en: Error reading magnification.
oc: Error al moment de la lectura del factor d'escala.

en: Error reading multipage indicator.
oc: Error al moment de la lectura de l'indicador de multipaginacion.

en: Error reading transparent color.
oc: Error al moment de la lectura de la color transparenta.

en: Error reading Fig file.
oc: Error al moment de la lectura del fichièr FIG.

en: Premature end of Fig file
oc: Fin prematurada de fichièr FIG

en: Error reading resolution.
oc: Error al moment de la lectura de la resolucion.

en: Doesn't look like a Fig file
oc: Aquò sembla pas èsser un fichièr Fig.

en: Premature end of Fig file
oc: Fin prematurada de fichièr FIG

en: Xfig File Format
oc: Format de fichièr XFig

en: Error while parsing %s
    %s
oc: Error al moment de l'interpretacion de %s
     %s

en: Error while parsing stylesheet %s
oc: Error pendent l'interpretacion del fuèlh d'estil %s

en: Error while applying stylesheet %s
oc: Error al moment de l'aplicacion del fuèlh d'estil : %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
oc: Error pendent l'interpretacion del fuèlh d'estil : %s

en: Error while applying stylesheet: %s
oc: Error pendent l'aplicacion del fuèlh d'estil : %s

en: Error while saving result: %s
oc: Error pendent l'interpretacion del fuèlh d'estil : %s

en: XSL Transformation filter
oc: Filtre de transformations XSL

en: Export through XSLT
oc: Expòrt a travers XSLT

en: From:
oc: Expeditor :

en: To:
oc: Destinatari :

en: AADL Shapes
oc: Formas AADL

en: Memory
oc: Memòria

en: System
oc: Sistèma

en: Subprogram
oc: Sosprograma

en: Thread Group
oc: Grop de threads

en: Device
oc: Periferic

en: Package
oc: Paquetatge

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
oc: Formas assortidas

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
oc: Una colleccion de poligòns, poligòns de Bézier e autres formas géométriques diverses

en: Right angle triangle
oc: Triangle rectangle

en: Isosceles triangle
oc: Triangle isocèl

en: Perfect square, height equals width
oc: Carré perfièch, la nautor egala la largor

en: Perfect circle
oc: Cercle perfièch

en: Quarter circle
oc: Quart de cercle

en: Diamond
oc: Diamant

en: Pentagon. Five-point shape
oc: Pentagòn. Poligòn de cinc costats

en: Hexagon. Six-point shape
oc: Hexagòn. Poligòn de sièis costats

en: Heptagon. Seven-point shape
oc: Heptagòn. Poligòn de sèt costats

en: Octogon. Eight-point shape
oc: Octogòn. Forma de uèch costats

en: Horizontal parallelogram
oc: Parallelograma orizontal

en: Vertical parallelogram
oc: Parallelograma vertical

en: Trapezoid
oc: Trapezoïd

en: Four-point star
oc: Estela de quatre brancas

en: Curved four-point star
oc: Estela incurvada a 4 brancas

en: Five-point star
oc: Estela de cinc brancas

en: Six-point star
oc: Estela de sièis brancas

en: Seven-point star
oc: Estela de sèt brancas

en: Eight-point star
oc: Estela de uèch brancas

en: Sharp eight-point star
oc: Estela ponchuda de uèch brancas

en: Curved eight-point star
oc: Estela incurvada de uèch brancas

en: Swiss cross
oc: Crotz soïssa

en: Maltese cross
oc: Crotz de Malta

en: Down arrow
oc: Flècha cap aval

en: Up arrow
oc: Flècha cap amont

en: Left arrow
oc: Flècha a esquèrra

en: Right arrow
oc: Flècha a drecha

en: Notched left arrow
oc: Flècha a esquèrra amb entalha

en: Notched right arrow
oc: Flècha a drecha amb entalha

en: Left-up arrow
oc: Flècha esquèrra-haut

en: Turn-up arrow
oc: Flècha tournée cap amont

en: Left-right arrow
oc: Flècha de esquèrra a drecha

en: Up-down arrow
oc: Flècha haut-bas

en: Quad arrow
oc: Flèchas des quatre punts cardinaux

en: Left-right-up arrow
oc: Flècha esquèrra-drecha-haut

en: Up-down-left arrow
oc: Flècha haut-bas-esquèrra

en: Pentagon block arrow
oc: Flècha de forma pentagonale

en: Heart
oc: Coeur

en: Quarter moon
oc: Quart de lune

en: Start Event
oc: Eveniment de despart

en: Intermediate Event
oc: Eveniment intermediari

en: End Event
oc: Eveniment final

en: Gateway
oc: Palanca

en: Exclusive (XOR) Data Based
oc: Exclusiu (XOR) basat sus des donadas

en: Exclusive (XOR) Event Based
oc: Exclusiu (XOR) basat sus des eveniments

en: Inclusive (OR)
oc: Inclusif (OR)

en: Complex
oc: Complexe

en: Parallel (AND)
oc: Parallèle (AND)

en: Activity Looping
oc: Activitat en bocla

en: Multiple Instance Task
oc: Multiple instàncias de tâche

en: Compensation Task
oc: Prètzfach de compensacion

en: Data Object
oc: Objècte de donadas

en: Text Annotation
oc: Annotacion textuelle

note: For: zenith
en: ChemEng
oc: Gèni quimic

en: Collection for chemical engineering
oc: Colleccion d'objèctes del gèni quimic

en: Spraying Device
oc: Pulvérisateur o sistèma d'arrosage

en: Pneumatic Line
oc: Conducha pneumatica

en: Pneumatic Line, vertical
oc: Conducha pneumatica a la verticala

en: Simple Heat Exchanger
oc: Escambiador termic, o de calor simpla

en: Simple Heat Exchanger, vertical
oc: Escambiador termic, o de calor simpla, a la verticala

en: Water Cooler
oc: Enfregidor amb aiga

en: Water Cooler, vertical
oc: Enfregidor amb aiga a la verticala

en: Kettle Reboiler
oc: Rebouilleur de Kettle

en: Air Cooler
oc: Aeroenfregidor

en: Double-Pipe Exchanger
oc: Doble-escambiador termic

en: Heating/Cooling Coil
oc: Serpentin de réchauffage o de refregiment

en: Heating/Cooling Coil, vertical
oc: Serpentin de réchauffage o de refregiment, vertical

en: Simple Vessel
oc: Vaisseau simple

en: Open Tank
oc: Sèrva/nauc ouvert

en: Clarifier or Settling Tank
oc: Clarificateur o nauc de décantation

en: Sealed Tank
oc: Cuve étanche/tampada

en: Covered tank
oc: Sèrva/nauc couvert

en: Tank with Fixed Roof
oc: Sèrva a toit fixe

en: Tank with Floating Roof
oc: Sèrva a toit flottant

en: Storage Sphere
oc: Esfèra de emmagazinatge

en: Gas Holder, basic
oc: Gazomètre, de base

en: Centrifugal Pump or Fan
oc: Pompa centrifuge o ventilador

en: Reciprocating Compressor or Pump
oc: Compresseur a piston o pompe

en: Axial Flow Fan
oc: Ventilador axial

en: Compressor or Turbine
oc: Compresseur o turbine

en: Ejector or Injector
oc: Injector o éjector

en: AC Generator
oc: Générateur de courant alternatiu

en: Valve
oc: Martelièra

en: Valve, vertical
oc: Martelièra verticala

en: Regulable Valve
oc: Martelièra reglabla

en: Regulable Valve, vertical
oc: Martelièra reglabla, orientada verticalament

en: Basic Filter
oc: Filtre basic

en: Mixer
oc: Mesclador

en: Cyclone and hydrocyclone
oc: Cyclone e hydro-cyclone

en: Spray Drier
oc: Séchoir-atomiseur

en: Centrifuge
oc: Centrifugeuse

en: Chronogram
oc: Chronogramme

en: Objects to design chronogram charts
oc: Objèctes pel dessenh de chronogrammes

en: Time scale
oc: Escala de temps

en: Data line
oc: Linha de donadas

en: Components for circuit diagrams
oc: Components de circuits

en: Vertically aligned resistor
oc: Résistància alinhada verticalament

en: Horizontally aligned inductor
oc: Bobina d'induccion alinhada orizontalament

en: Vertically aligned inductor
oc: Bobina d'induccion alinhada verticalament

en: Horizontally aligned resistor
oc: Résistància alinhada orizontalament

en: Vertically aligned resistor (European)
oc: Résistància alinhada verticalament (europèa)

en: Horizontally aligned inductor (European)
oc: Bobina d'induccion alinhada orizontalament (europèa)

en: Vertically aligned inductor (European)
oc: Bobina d'induccion alinhada verticalament (europèa)

en: Horizontally aligned resistor (European)
oc: Résistància alinhada orizontalament (europénne)

en: Horizontally aligned capacitor
oc: Condensateur alinhat orizontalament

en: Vertically aligned capacitor
oc: Condensateur alinhat verticalament

en: NPN bipolar transistor
oc: Transistor NPN bipolaire

en: PNP bipolar transistor
oc: Transistor PNP bipolaire

en: Horizontally aligned diode
oc: Diòde alinhada orizontalament

en: Vertically aligned diode
oc: Diòde alinhada verticalament

en: Horizontally aligned zener diode
oc: Diòde Zener alinhada orizontalament

en: Vertically aligned zener diode
oc: Diòde Zener alinhada verticalament

en: Ground point
oc: Punt de masse

en: Operational amplifier
oc: Amplificador operacionnel

en: Horizontally aligned fuse
oc: Fusible alinhat orizontalament

en: Vertically aligned fuse
oc: Fusible alinhat verticalament

en: Lamp
oc: Lampe

en: Speaker
oc: Nautparlaire

en: Horizontally aligned LED
oc: Diòde électro-luminescente (LED) alinhada orizontalament

en: Vertically aligned LED
oc: Diòde électroluminescente (LED) alinhada verticalament

en: NMOS transistor
oc: Transistor NMOS

en: PMOS transistor
oc: Transistor PMOS

en: Horizontal jumper
oc: Cavalièr orizontal

en: Horizontal xtal
oc: Quichada orizontala

en: Vertical xtal
oc: Quichada verticala

en: Cisco — Computer
oc: Cisco — Ordenador

en: Computer shapes by Cisco
oc: Formas informaticas per Cisco

en: SUN workstation
oc: Una estacion de trabalh SUN

en: CiscoWorks workstation
oc: Una estacion de trabalh CiscoWorks

en: PC Router Card
oc: Carte rotador per PC

en: PC Software
oc: Logicial PC

en: PC with Router-Based Software
oc: PC amb un logicial de rotatge

en: Workgroup director
oc: Responsable del workgroup

en: Cisco CA
oc: CA Cisco

en: WWW server
oc: Servidor WWW

en: Web browser
oc: Navigateur Web

en: File Server
oc: Servidor de Fichièrs

en: Software-Based Router on File Server
oc: Rotador logicial sus servidor de fichièrs

en: Server with PC Router
oc: Servidor amb rotador PC

en: IBM Tower
oc: Torre IBM

en: IBM Mini (AS400)
oc: Mini IBM (AS/400)

en: Front End Processor
oc: Processor de primièr-plan

en: IBM mainframe
oc: Mainframe IBM

en: IBM mainframe with FEP
oc: Mainframe IBM amb FEP

en: HP Mini
oc: Mini HP

en: Supercomputer
oc: Superordenador

en: Web cluster
oc: Grappe Web

en: PC Card
oc: Carte PC

en: Scanner
oc: Escanèr

en: Tablet
oc: Tauleta

en: Handheld
oc: Micro-portatif

en: Laptop
oc: Ordenador portable

en: Monitor
oc: Un monitor

en: PC Video
oc: PC Vidèo

en: MicroWebserver
oc: MicroServidor web

en: Relational Database
oc: Base de Donadas Relacionelle

en: Diskette
oc: Disqueta

en: Host
oc: Òste

en: Tape array
oc: Cargador de bande

en: Disk subsystem
oc: Sossistèma disque

en: Storage array
oc: Baie de Emmagazinatge

en: FC Storage
oc: Emmagazinatge FC

en: PC Adapter Card
oc: Carte adaptatrice per PC

en: Router and switch shapes by Cisco
oc: Formas de rotadors e commutators per Cisco

en: Router
oc: Rotador

en: Router subdued
oc: Simbòl de rotador atténué

en: Router with Silicon Switch
oc: Rotador amb commutator Silicon

en: NetFlow router
oc: Rotador NetFlow

en: Broadband router
oc: Rotador haut débit

en: Wavelength router
oc: Rotador de longor d'ondes

en: Wireless router
oc: Wireless rotar

en: 7507 Router
oc: Rotador 7507

en: 7505 Router
oc: Rotador 7505

en: 7500ARS (7513) Router
oc: Rotador 7500ARS (7513)

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
oc: Commutator/Rotador de marqívol amb NetFlow

en: Edge Label Switch Router
oc: Commutator/Rotador marqueur de bordadura de ret

en: Router with Firewall
oc: Rotador amb parafuòc

en: Content Router
oc: Rotador de contengut

en: Storage Router
oc: Rotador de emmagazinatge

en: Hub subdued
oc: Concentrateur atténué

en: Small Hub
oc: Petit concentrateur o hub

en: 100BaseT Hub
oc: Hub 100BaseT

en: Workgroup switch
oc: Commutator de grop de travail

en: Workgroup switch Subdued
oc: Commutator de grop de trabalh atténué

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
oc: Commutator votz de grop de travail

en: Switch Processor
oc: Processor de commutator

en: Route Switch Processor
oc: Processor de commutation de rotas

en: ASIC Processor
oc: Processor ASIC

en: Data Center Switch
oc: Commutator de centre de tractament des donadas

en: Data Center Switch Reversed
oc: Commutator de centre de tractament de las donadas inversat

en: Data Switch Processor
oc: Processor de commutator de donadas

en: Content Switch
oc: Commutator de contengut

en: Access Gateway
oc: Palanca d'accès

en: ATM Switch
oc: Commutator ATM

en: ISDN switch
oc: Commutator RNIS

en: Label Switch Router
oc: Commutator/Rotador de marqívol

en: MultiSwitch Device
oc: Periferic Multiswitch

en: LAN2LAN Switch
oc: Commutator LAN2LAN

en: Multilayer Switch
oc: Commutator multijaces

en: Multilayer Switch with Silicon
oc: Commutator multijaces al silicium

en: Content Service Switch 1100
oc: Commutator de service de contengut 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
oc: Commutator gigabit Ethernet rapide ATM

en: Universal Gateway
oc: Palanca universelle

en: iSCSI switch
oc: Commutator iSCSI

en: Server Switch
oc: Commutator de servidor

en: Layer 2 Remote Switch
oc: Commutator distant Couche 2

en: Virtual Layer Switch
oc: Commutator de jaçs virtualas

en: Cisco — Miscellaneous
oc: Cisco — Divers

en: Miscellaneous shapes by Cisco
oc: Formas diverses per Cisco

en: Government Building
oc: Bastiment officiel

en: Small Business
oc: Petite entreprise

en: Home office
oc: Burèu personal

en: Branch office
oc: Burèu de Succursale

en: Branch office subdued
oc: Burèu de succursale atténué

en: Branch office blue
oc: Burèu de succursale bleu

en: Generic Building
oc: Bastiment generic

en: Generic Building subdued
oc: Bastiment generic atténué

en: Generic Building blue
oc: Bastiment generic bleu

en: Medium Building
oc: Bastiment de talha mejana

en: Medium Building subdued
oc: Bastiment de talha mejana atténué

en: Medium Building blue
oc: Bastiment moyen bleu

en: House
oc: Ostal

en: House blue
oc: Ostal blava

en: Telecommuter house
oc: Ostal de télétravalhador

en: Telecommuter house subdued
oc: Ostal de télécommutor atténué

en: Man
oc: Òme

en: Man red
oc: Òme rouge

en: Man gold
oc: Òme doré

en: Man blue
oc: Òme bleu

en: Standing Man
oc: Òme debout

en: Standing woman
oc: Femna debout

en: Woman
oc: Femna

en: Woman red
oc: Femna rouge

en: Woman gold
oc: Femna dorée

en: Woman blue
oc: Femna blava

en: Running man
oc: Coureur

en: Running man subdued
oc: Coureur atténué

en: Telecommuter
oc: Télétravalhador

en: Running woman
oc: Coureur femna

en: CiscoWorks Man
oc: Òme CiscoWorks

en: PC Man
oc: PC e òme

en: Sitting Woman
oc: Femna assise

en: Mac Woman
oc: Femna Mac

en: Androgynous Person
oc: Personne androgyne

en: Lock and Key
oc: Serrure e clé

en: Satellite dish
oc: Antena satellita

en: Satellite
oc: Satellit

en: Antenna
oc: Antena

en: File cabinet
oc: Armari de emmagazinatge

en: Car
oc: Veitura

en: Truck
oc: Camion

en: Video Camera
oc: Caméra vidèo

en: Headphones
oc: Casque

en: Cisco — Network
oc: Cisco — Ret

en: Network shapes by Cisco
oc: Formas ret per Cisco

en: Network Management
oc: Management de Ret

en: Protocol Translator
oc: Traductor de protocòls

en: IP Old-style
oc: Ancien estil IP

en: Terminal Server
oc: Servidor de terminaux

en: System controller
oc: Contrarotlador Sistèma

en: Directory Server
oc: Servidor d'Annuari

en: Firewall
oc: Parafuòc

en: Firewall subdued
oc: Rotador parafuòc atténué

en: Firewall horizontal
oc: Parafuòc a l'orizontala

en: Firewall Service Module
oc: Rotador parafuòc

en: IOS Firewall
oc: Parafuòc IOS

en: PIX Firewall
oc: Parafuòc PIX

en: Centri Firewall
oc: Parafuòc Centri

en: Security appliance
oc: Equipament de seguretat

en: VPN Concentrator
oc: Concentrateur de VPN

en: VPN Gateway
oc: Una palanca de VPN

en: LAN to LAN
oc: LAN cap a LAN

en: SSL Terminator
oc: Terminateur SSL

en: IP DSL Switch
oc: Commutator IP DSL

en: Cable Modem
oc: Modem câble

en: Wireless Connectivity
oc: Connectivitat sens fial (wireless connectivity)

en: Wireless Transport
oc: Transport sens fial

en: AccessPoint
oc: AccessPunt

en: Wireless Bridge
oc: Pont sens fial

en: Dual Mode AccessPoint
oc: Dual Mode AccessPunt

en: Lightweight AP
oc: Punt d'accès léger (lightweight AP)

en: WLAN controller
oc: Contrarotlador WLAN

en: BBFW media
oc: Média BBFW

en: Concatenated Payload
oc: Donadas utiles concaténées

en: Optical Cross-Connect
oc: Connexion optique

en: Optical Transport
oc: Transport optique

en: Optical Fiber
oc: Fibre optique

en: DWDM Filter
oc: Filtre DWDM

en: Automatic Protection Switching
oc: Commutator de secours automatique (APS)

en: LongReach CPE
oc: CPE LongReach

en: 3X74 (floor) cluster controller
oc: Contrarotlador de grappe 3X74 (étage)

en: 3174 (desktop) cluster controller
oc: Contrarotlador de grappe 3174 (burèu)

en: Cloud
oc: Nívol

en: Cloud Gold
oc: Nívol doré

en: Cloud White
oc: Nívol blanc

en: Cloud Dark
oc: Nívol foncé

en: LocalDirector
oc: Director Local

en: CDDI/FDDI Concentrator
oc: Concentrateur CDDI/FDDI

en: FDDI Ring
oc: Anneau FDDI

en: Repeater
oc: Répéteur

en: Bridge
oc: Pont

en: Breakout box
oc: Bóstia d'éclatement

en: STB (set top box)
oc: Boîtier multimédia (set top box)

en: IPTV broadcast server
oc: Servidor d'émissions IPTV

en: IPTV content manager
oc: Gestionari de contengut IPTV

en: Catalyst Access Gateway
oc: Palanca d'accès Catalyst

en: Generic Gateway
oc: Palanca générique

en: uBR910 Cable DSU
oc: Cable·DSU uBR910

en: MAS Gateway
oc: Palanca MAS

en: Service Control
oc: Service de contraròtle

en: Cisco — Telephony
oc: Cisco — Téléphonie

en: Telephony shapes by Cisco
oc: Formas per la téléphonie per Cisco

en: Phone 2
oc: Telefòn 2

en: Phone Ethernet
oc: Telefòn Ethernet

en: Phone Appliance
oc: Matériel téléphonique

en: Phone Feature
oc: Accessoire de telefòn

en: Phone/Fax
oc: Telefòn/Télécopieur

en: HootPhone
oc: Combiné téléphonique

en: IP Phone
oc: Telefòn IP

en: IP Softphone
oc: Telefòn IP

en: Softphone
oc: Un telefòn logicial

en: Cellular Phone
oc: Telefòn mobile

en: Mobile Access IP Phone
oc: Telefòn mobile sus IP

en: Turret
oc: Tourelle

en: Radio Tower
oc: Tour radio

en: PBX Switch
oc: Commutator PBX

en: Class 4/5 switch
oc: Commutator de classa 4/5

en: SONET MUX
oc: SONE MUX

en: SIP Proxy Server
oc: Servidor Proxy SIP

en: End Office
oc: Central local

en: CallManager
oc: Gestionari d'appels

en: IP Telephony Router
oc: Rotador de téléphonie IP

en: Generic softswitch
oc: Commutator logicial générique

en: SC2200/VSC3000 host
oc: Òste SC2200/VSC3000

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
oc: Contrarotlador de commutator virtual (VSC 3000)

en: MoH server (Music on Hold)
oc: Servidor de disc musical d'espèra

en: TDM router
oc: Rotador TDM

en: IAD router
oc: rotador IAD

en: Unity server
oc: Servidor Unity

en: uMG series
oc: Séries uMG

en: Civil
oc: Génie Civil

en: Civil Engineering Components
oc: Simbòls utilizats en Génie Civil

en: Vertical rest
oc: Quichada vertical

en: Horizontal rest
oc: Quichada orizontal

en: Bivalent vertical rest
oc: Quichada vertical bivalent

en: Reference line
oc: Linha de referéncia

en: Water level
oc: Nivèl d'eau

en: Soil
oc: Sol

en: Horizontally aligned arrow
oc: Flècha orizontala

en: Vertically aligned arrow
oc: Flècha verticala

en: Horizontal limiting line
oc: Linha de separacion orizontala

en: Vertical limiting line
oc: Una linha de separacion verticala

en: Horizontally aligned pump
oc: Pompa orientada orizontalament

en: Vertically aligned pump
oc: Pompa orientada verticalament

en: Horizontally aligned compressor
oc: Compresseur orientat orizontalament

en: Vertically aligned compressor
oc: Compresseur orientat verticalament

en: Vertically aligned valve
oc: Martelièra orientada verticalament

en: Horizontally aligned valve
oc: Martelièra orientada orizontalament

en: Backflow preventer
oc: Clapet anti-retour

en: Motor
oc: Moteur

en: Gas bottle
oc: Bonbonne de gaz

en: Frequency converdar
oc: Convertisseur de fréquence

en: Vertically aligned propeller
oc: Hélice orientada verticalament

en: Aerator with bubbles
oc: Aérateur amb des bulles

en: Final-settling basin
oc: Bassin de décantation

en: Preliminary clarification tank
oc: Bassin de décantation

en: Basin
oc: Bassin

en: Container
oc: Cuve

en: Components for LADDER circuits
oc: Components de diagramas LADDER

en: 'if' (normally open) ladder contact
oc: Contacte ladder normalament dobèrt « si »

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
oc: Contacte ladder normalament tampat « sinon »

en: Simple output variable
oc: Variabla de sortida simple

en: Negative output variable
oc: Variabla de sortida négative

en: 'set' output variable
oc: Variabla de sortida « desenclavament »

en: 'reset' output variable
oc: Variabla de sortida « desenclavament »

en: 'jump' output variable
oc: Variabla de sortida « saut »

en: Receptivity output variable
oc: Variabla de sortida « receptivitat »

en: Power-saved simple output variable
oc: Variabla de sortida simple salvada

en: Power-saved negative output variable
oc: Variabla de sortida négative salvada

en: Power-saved 'set' output variable
oc: Variabla de sortida « enclenchement » salvada

en: Power-saved 'reset' output variable
oc: Variabla de sortida « R.A.Z » salvada

en: Cybernetics
oc: Cybernétique

en: Elements of cybernetic circuits
oc: Components de circuits cybernétiques

en: High pass filter
oc: Filtre passe-haut

en: Low pass filter
oc: Filtre passe-bas

en: Sigmoid characteristic
oc: Caracteristica sigmoïdale

en: Half wave rectifier or ramp input
oc: Redresseur demi-onde o « entrada-rampe »

en: Full wave rectifier (absolute value)
oc: Redresseur plena-onde (valor absolue)

en: Constant positive shift on the y-axis
oc: Décalage constant positiu sus l'axe y

en: Constant negative shift on the y-axis
oc: Décalage constant negatiu sus l'axe y

en: Constant factor greater 1
oc: Factor constant superior a 1

en: Constant factor between 0 and 1
oc: Faction constant entre 0 e 1

en: Constant factor between 0 and -1
oc: Factor constant entre 0 e -1

en: Constant factor below -1
oc: Factor constant inferior a -1

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
oc: Editor de diagramas Entitats-Relacions

en: Electric
oc: Électricité

en: Components for electric circuits
oc: Components de circuits électriques

en: Normally open contact (horizontal)
oc: Contacte normalament dobèrt (orizontal)

en: Normally closed contact (horizontal)
oc: Contacte normalament tampat (orizontal)

en: Normally open position switch (horizontal)
oc: Interruptor de posicion normalament dobèrt (orizontal)

en: Normally closed position switch (horizontal)
oc: Interruptor de posicion normalament tampat (orizontal)

en: Normally open contact (vertical)
oc: Contacte normalament dobèrt a la verticala

en: Normally closed contact (vertical)
oc: Contacte normalament tampat a la verticala

en: Normally open position switch (vertical)
oc: Interruptor de posicion normalament dobèrt a la verticala

en: Normally closed position switch (vertical)
oc: Interruptor de posicion normalament tampat a la verticala

en: The command organ of a relay (horizontal)
oc: Organe de comanda d'un relais a l'orizontala

en: Relay (horizontal)
oc: Relais a l'orizontal

en: Lamp or indicator light (horizontal)
oc: Lampe o un lum lumineux (orizontal)

en: The command organ of a relay (vertical)
oc: Organe de comanda d'un relais a la verticala

en: Relay (vertical)
oc: Relais a la verticala

en: Lamp or indicator light (vertical)
oc: Lampe o un lum lumineux a la verticala

en: Connection point
oc: Un punt de connexion

en: Editor for Entity Relations Diagrams
oc: Editor de diagramas Entitats-Relacions

en: Weak entity
oc: Entitat faible

en: Objects to draw flowcharts
oc: Objèctes per dessenhar des graphes de flux

en: Process/Auxiliary Operation
oc: Procédé/Operacion Auxiliaire

en: Input/Output
oc: Entrada/Sortida

en: Decision
oc: Décision

en: Transaction file
oc: Fichièr de transaction

note: XXX
en: Off page connector
oc: Connector Hors Page

en: Manual operation
oc: Operacion Manuala

en: Preparation
oc: Preparacion

en: Manual input
oc: Entrada Manuala

en: Predefined process
oc: Processus predefinit

en: Terminal Interrupt
oc: Interrupcion Terminala

en: Magnetic disk
oc: Disc Magnetic

en: Magnetic drum
oc: Tambor Magnetic

en: Magnetic tape
oc: Benda Magnetica

en: Internal storage
oc: Emmagazinatge Intèrne

en: Merge
oc: Fusionar

en: Delay
oc: Relambi

note: XXX
en: Summing junction
oc: Joncion sommante

note: XXX
en: Collate
oc: Rassemblar

en: Sort
oc: Triar

en: Or
oc: O

en: Punched card
oc: Carta perforada

en: Punched tape
oc: Bande perforada

en: Transmittal tape
oc: Bande relais

en: Offline storage
oc: Emmagazinatge hors-ligne

en: Data source
oc: Font de donadas

en: Editor for Function Structure Diagrams.
oc: Editor de diagramas de estructuras foncionalas.

en: Flow
oc: Flux

en: Orthogonal polyline flow
oc: Tracer un segment orthogonal de flux

en: Function
oc: Foncion

note: Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
oc: Gane e Sarson

en: Gane and Sarson DFD
oc: Diagrama de flux de donadas Gane e Sarson

en: Alternate external entity
oc: Referéncia de l'entitat decimala :

en: Data store
oc: Emmagazinatge de las donadas

en: External entity
oc: Entitat extèrna

en: Objects to design GRAFCET charts
oc: Objèctes pel dessenh de Grafcets

en: Macro sub-program call step
oc: Una etapa d'apèl de sosprograma

en: Action to associate to a step
oc: Una accion a associar a una etapa

en: Condition (of an action)
oc: Una condicion (d'una action)

en: OR vergent
oc: Un vergent en O

en: AND vergent
oc: Un vergent en E

en: Arc (upward)
oc: Un arc (montant)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
oc: Mapa isometrica

en: Road Section
oc: Caireforc

en: Long Straight Road Section
oc: Element de granda carrièra

en: Crossroads
oc: Caireforc

en: T-Junction
oc: Joncion en T

en: Elevated Road
oc: Rota surélevée

en: Corner 1
oc: Virage o coin 1

en: Corner 2
oc: Virage o coin 2

en: River
oc: Rivière

en: Roof 1
oc: Teulat 1

en: Block 1, 2:4
oc: Illa 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
oc: Illa 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
oc: Illa 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
oc: Illa 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
oc: Illa 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
oc: Illa 6, 4:6

en: Block 7
oc: Illa 7

en: Factory
oc: Fabrica

en: Car 1, Front View
oc: Veitura 1, vista davant

en: Car 2, Rear View
oc: Veitura 2, vista arrièr

en: Train 1, angled downward
oc: Tren 1, vista descendenta

en: Train 2, angled upward
oc: Tren 2, vista ascendenta

en: Tree 1
oc: Arbre 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
oc: Palanca

en: One Way Road Sign
oc: Simbòl rotièr « sens unic »

en: RE-i*
oc: Ingénierie des exigences - representacion i*

en: Objects to design i* diagrams
oc: Objèctes pel dessenh des diagramas i*

en: An i* softgoal
oc: Intention o softgoal

en: An i* goal
oc: But

en: An i* resource
oc: Ressorsa

en: An i* task
oc: Prètzfach

en: An i* unspecified actor
oc: Acteur non especificat

en: An i* agent
oc: Agent

en: An i* position
oc: Posicion i*

en: An i* role
oc: Rôle

en: An i* unspecified link
oc: Ligam non especificat

en: An i* positive contribution
oc: Apòrt positiu

en: An i* negative contribution
oc: Apòrt negatiu

en: An i* dependency link
oc: Ligam de dependéncia

en: An i* decomposition link
oc: Ligam de descomposicion

en: An i* means-ends link
oc: Ligam moyens-fin

en: RE-Jackson
oc: Ingénierie des exigences - représenation de Jackson

en: Objects to design Jackson diagrams
oc: Objèctes pel dessenh de diagramas de Jackson

en: A Jackson given domain
oc: Domeni donné

en: A Jackson designed domain
oc: Domeni designat

en: A Jackson machine domain
oc: Domeni « maquina »

en: A Jackson requirement
oc: Exigence

en: A Jackson shared phenomenon
oc: Fenomèn Jackson partejat

en: Jigsaw
oc: Puzzle

en: Pieces of a jigsaw
oc: Pèças de puzzle

en: Jigsaw — part_oioi
oc: Puzzle - pèça_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
oc: Puzzle - pèça_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
oc: Puzzle - pèça_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
oc: Puzzle - pèça_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
oc: Puzzle - pèça_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
oc: Puzzle - pèça_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
oc: Puzzle - pèça_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
oc: Puzzle - pèça_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
oc: Puzzle - pèça_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
oc: Puzzle - pèça_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
oc: Puzzle - pèça_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
oc: Puzzle - pèça_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
oc: Puzzle - pèça_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
oc: Puzzle - pèça_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
oc: Puzzle - pèça_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
oc: Puzzle - pèça_iiio

en: RE-KAOS
oc: Ingénierie des exigences - représenation KAOS

en: Objects to design KAOS diagrams
oc: Objèctes pel dessenh de diagramas KAOS

en: A KAOS softgoal
oc: Intention o softgoal

en: A KAOS goal
oc: But

en: A KAOS requirement
oc: Exigence

en: A KAOS assumption
oc: Supposicion

en: A KAOS obstacle
oc: Obstacle

en: A KAOS AND refinement
oc: Rafinament E

en: A KAOS complete AND refinement
oc: Rafinament complet E

en: A KAOS OR refinement
oc: Rafinament O

en: A KAOS complete OR refinement
oc: Rafinament complet O

en: A KAOS contribution
oc: Contribution

en: A KAOS obstruction
oc: Obstruction

en: A KAOS binary conflict
oc: Conflicte binaire

en: A KAOS agent
oc: Agent KAOS

en: A KAOS responsibility
oc: Responsabilitat

en: A KAOS control link
oc: Ligam de contraròtle

en: A KAOS capable-of
oc: CapableDe

en: A KAOS performs
oc: Accomplit

en: A KAOS input
oc: Entrada

en: A KAOS output
oc: Sortida

en: Objects to design simple lighting plots
oc: Objèctes pel dessenh des plans de feu

en: PAR on the floor
oc: PAR al sol

en: ACL
oc: Barre d'ACL

en: Pebble Convex lantern
oc: PC

en: Striplight
oc: Cicloïd

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
oc: Découpe

en: Black light
oc: Lum negre

en: Stroboscope light
oc: Stroboscope

en: Moving head
oc: Projector a lyre motorisée

en: Structure
oc: Estructura

en: Boolean Logic
oc: Logica booleana

en: OR gate
oc: Pòrta O

en: AND gate
oc: Pòrta E

en: XOR gate
oc: Pòrta XOR (O exclusiu)

en: Simple buffer
oc: Tampon simple

en: Inverdar
oc: Ondulador

en: NAND gate
oc: Pòrta NAND (non-E)

en: NOR gate
oc: Pòrta NOR (non-O)

en: NOT
oc: PAS

en: Cross-connector
oc: Connexion de crosament

en: Miscellaneous
oc: Divèrs

en: Miscellaneous Shapes
oc: Formas divèrsas

en: Tree
oc: Arbre

en: Folder
oc: Repertòri

en: expansible node
oc: Nosèl d'extension

en: expanded node
oc: Nosèl espandit

en: Traditional clock
oc: Relòtge analogic

en: Measure distance
oc: Distància de corba

en: Diagram object
oc: Objèctes de diagrama

en: N-gon or Star object
oc: Objèctes N-gòns o estela

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
oc: Simbòls d'equipaments de comunicacions mobiles de l'U.S. Army

en: Node center
oc: Nosèl central

en: Large extension node
oc: Nosèl d'extension principal

en: Small extension node
oc: Nosèl d'extension secondaire

en: Tactical satellite communications terminal
oc: Terminal de comunicacions tactiques satellites

en: Multiplexer
oc: Multiplexador

en: Demultiplexer
oc: Demultiplexador

en: Network
oc: Ret

en: Objects to design network diagrams with
oc: Objèctes pel dessenh des diagramas ret

en: Computer
oc: Ordenador

en: Storage
oc: Emmagazinatge

en: Ethernet bus
oc: Bus Ethernet

en: Simple printer
oc: Imprimenta simple

en: WAN connection
oc: Connexion WAN

en: WAN link
oc: Liaison WAN

en: Stackable hub or switch
oc: Concentrateur o commutator empilable

en: Modular switching system
oc: Sistèma de commutation modulaire

en: 24 Port Patch Panel
oc: Panneau 24 pòrts (Patch pannel)

en: RJ45 wall-plug
oc: Prise murale RJ45

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
oc: Prise murale pel sistèma de câblage scEAD

en: Simple modem
oc: Modem simple

en: Antenna for wireless transmission
oc: Antenne per transmissions sens fial

en: Mobile telephony base station
oc: Station de base de téléphonie mobile

en: Network cloud
oc: Nívol de ret

en: Mobile telephony cell
oc: Telefòn mobile

en: Router symbol
oc: Simbòl de rotador

en: Switch symbol
oc: Simbòl de commutator

en: ATM switch symbol
oc: Simbòl de commutator ATM

en: Firewall router
oc: Rotador parafuòc

en: Workstation monitor
oc: Monitor de estacion de travail

en: UNIX workstation
oc: Station de trabalh UNIX

en: Desktop PC
oc: PC de burèu

en: Laptop PC
oc: PC portable

en: Bigtower PC
oc: PC, format granda torre

en: Miditower PC
oc: PC, format torre mejana

en: Minitower PC
oc: PC, format minitorre

en: Speaker with integrated amplifier
oc: Nautparlaire amb amplificador integrat

en: Speaker without amplifier
oc: Nautparlaire

en: 3 1/2 inch diskette
oc: Lector de disquetas 3,5 poces

en: ZIP disk
oc: Lector ZIP

en: External DAT drive
oc: Lector de DAT extèrne

en: Mobile phone
oc: Telefòn mobil

en: Telephone
oc: Telefòn

en: Plotter
oc: Taula traçante

en: Digitizing board
oc: Taula a numériser

en: Pneumatic/Hydraulic
oc: Pneumatic/Idraulic

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
oc: Components d'esquèmas pneumatics e idraulics

en: Double-effect jack
oc: Sòla doble-efièch

en: Normally-in simple-effect jack
oc: Sòla simple-efièch, normalament dintrada

en: Normally-out simple-effect jack
oc: Sòla simple-efièch, normalament sortida

en: Generic pressure source
oc: Font de pression (générique)

en: Hydraulic pressure source
oc: Font de pression idraulica

en: Pneumatic pressure source
oc: Font de pression pneumatica

en: Air exhaust orifice
oc: Orifice d'évacuation d'air

en: 2/2 distributor
oc: Distributor 2/2

en: 3/2 distributor
oc: Distributor 3/2

en: 4/2 distributor
oc: Distributor 4/2

en: 5/2 distributor
oc: Distributor 5/2

en: Muscular command
oc: Comanda musculaire

en: Push-button command
oc: Comanda per boton possador

en: Mechanical command by tappet
oc: Comanda mecanica per possador

en: Mechanical command by spring
oc: Comanda mecanica per ressort

en: Electric command (single coil)
oc: Comanda electrica (simple enrotlament)

en: Electric command (double coil)
oc: Comanda electrica (doble enrotlament)

en: Indirect command by hydraulic driver
oc: Comanda indirècta per pilòt idraulic

en: Indirect command by pneumatic driver
oc: Comanda indirècta per pilòt pneumatic

en: Objects to design SADT diagrams
oc: Objèctes pel dessenh de diagramas SADT

en: Activity/data flow arrow
oc: Flux d'activitat/donadas

en: Activity/data box
oc: Bóstia d'activitat/donadas

en: Flow label
oc: Etiqueta de flux

en: Specification and Description Language.
oc: Lengatge de Especificacion e de Description.

en: Block type reference
oc: Referéncia de tipe Bloc

en: Service type reference
oc: Referéncia de tipe Service

en: Process type reference
oc: Referéncia de tipe Processus

en: State
oc: Estat

en: Function header
oc: Entèsta de foncion

en: Send message
oc: Enviar un messatge

en: Receive message
oc: Recepcion de messatge

en: Function call
oc: Apèl de foncion

en: Action being executed
oc: Accion en cours d'execucion

en: Save state
oc: Salvament d'estat

en: In/Out connector
oc: Connector d'Entrada/Sortida

en: Procedure return
oc: Retorn de procédure

en: Generic text note
oc: Nòta de tèxte générique

en: Connection Point
oc: Punts de connexion :

en: Main Connection Point
oc: Apondre un punt de connexion

en: Sozi media
oc: Mèdia Sozi

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
oc: Objèctes pel dessenh de diagramas de replicacion de domenis Sybase

en: Sybase dataserver
oc: Servidor de donadas Sybase

en: Sybase replication server
oc: Servidor de replicacion Sybase

en: Log transfer manager or rep agent
oc: Gestionari de transfert de jornals o agent de replicacion

en: Stable storage device
oc: Periferic Disc stable

en: Sybase client application
oc: Aplicacion clienta Sybase

en: Replication server manager
oc: Gestionari de Servidor de Replicacion

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
oc: Editor de diagramas de estructuras statiques UML

en: Note
oc: Nòta

en: Realizes, implements a specific interface
oc: Réalise, implémente una interfàcia especifica

en: Generalization, class inheritance
oc: Generalisation, ereitatge de classa

en: Associacion, two classes are associated
oc: Associacion, deux classas son associadas

en: Aggregation, one class is part of another
oc: Agrégation, una classa es una partida d'una autre

en: Implements, class implements a specific interface
oc: Implémente, una classa implémente una interfàcia especifica

en: Constraint, place a constraint on something
oc: Placer una constrencha sus quicòm

en: Small package
oc: Crear un (pichon) paquetatge

en: Large package
oc: Crear un (gros) paquetatge

en: Use case
oc: Cas d'utilizacion

en: Lifeline
oc: Linha de vida UML

en: Object
oc: Objècte

en: Message
oc: Messatge

en: Node
oc: Nosèl

en: Class stereotype icon
oc: Icòna de classa-stéréotipe

en: Initial/End state
oc: Estat inicial/final

en: Activity
oc: Activitat

en: Fork/Union
oc: Crear una division/union
