dia - en to sr@latin translation catalogue (2322 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
sr@latin: Upozorenje: neispravni opseg sloja %lu — %lu

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
sr@latin: Upozorenje: Sloj %lu (%s) je izabran više puta.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
sr@latin: Upozorenje: Sloj %d (%s) je izabran više puta.

en: Warning: There is no layer named %s.
sr@latin: Upozorenje: Ne postoji sloj pod nazivom %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
sr@latin: %s greška: ne znam kako da izvezem u %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
sr@latin: %s greška: nazivi ulazne i izlazne datoteke su isti: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
sr@latin: Uvezi

en: %s error: need valid input file %s
sr@latin: %s greška: potrebna je ispravna ulazna datoteka %s

note: if (!quiet)
en: %s --> %s
sr@latin: %s ——> %s

en: Can't find output format/filter %s
sr@latin: Ne mogu da nađem zapis/propusnik izlaza „%s“

en: Input directory '%s' must exist!
sr@latin: Ulazni direktorijum „%s“ mora da postoji!

en: Output directory '%s' must exist!
sr@latin: Izlazni direktorijum „%s“ mora da postoji!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
sr@latin: Izvozi učitanu datoteku i izlazi

en: OUTPUT
sr@latin: IZLAZ

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
sr@latin: Izaberite propusnik/zapis izlaza

en: TYPE
sr@latin: VRSTA

en: List export filters/formats and exit
sr@latin: Ispisuje propusnike/zapise izlaza i izlazi

en: Export graphics size
sr@latin: Veličina izvezenog grafika

en: WxH
sr@latin: ŠxV

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
sr@latin: Prikazuje samonaznačene slojeve (npr. prilikom izvoza). Može biti ili naziv sloja ili opseg brojeva sloja (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
sr@latin: SLOJ,SLOJ,...

en: Don't show the splash screen
sr@latin: Ne prikazuje pozdravni ekran

en: Don't create an empty diagram
sr@latin: Neće praviti prazan dijagram

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
sr@latin: Pokreće klasično korisničko sučelje (bez dijagrama u jezičcima)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
sr@latin: Šalje poruke grešaka na standardni izlaz grešaka umesto da prikaže prozorčiće.

en: Directory containing input files
sr@latin: Direktorijum koji sadrži ulazne datoteke

en: DIRECTORY
sr@latin: DIREKTORIJUM

en: Directory containing output files
sr@latin: Direktorijum koji sadrži izlazne datoteke

en: Display credits list and exit
sr@latin: Prikazuje spisak zasluga i izlazi

en: Generate verbose output
sr@latin: Stvara opširan izlaz

en: Display version and exit
sr@latin: Prikazuje broj izdanja i izlazi

en: [FILE...]
sr@latin: [DATOTEKA...]

en: Invalid option?
sr@latin: Neispravna opcija?

en: Filename conversion failed: %s
sr@latin: Nije uspelo pretvaranje naziva datoteke: %s

en: Missing input: %s
sr@latin: Nedostaje ulaz: %s

en: Can't connect to session manager!
sr@latin: Ne mogu da se povežem sa upravnikom sesije!

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
sr@latin: Dia izdanje %s, prevedena %s %s

en: Dia version %s
sr@latin: Dia izdanje %s

en: Object Defaults
sr@latin: Osnovnosti objekta

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
sr@latin: Ne mogu da pronađem standardne objekte kada tražim biblioteke objekata; izlazim...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
sr@latin: Ne mogu da pronađem standardne objekte kada tražim biblioteke objekata u „%s“; izlazim...

en: Diagram1.dia
sr@latin: Dijagram1.dia

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at bugzilla.gnome.org
    describing how you caused this message to appear.
sr@latin: Ovo nije trebalo da se desi.  Prijavite grešku na „bugzilla.gnome.org“
    opisujući šta ste radili te je došlo do greške.

en: Exiting Dia
sr@latin: Izlazim iz Die

en: Save
sr@latin: Sačuvaj

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
sr@latin: Prekidam bez čuvanja izmenjenih dijagrama

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
sr@latin: Postoje izmenjeni dijagrami. Da li sigurno želite da prekinete Diu bez njihovog čuvanja?

en: Quit Dia
sr@latin: Prekini Diu

en: Exit
sr@latin: Izađi

en: Could not create per-user Dia configuration directory
sr@latin: Ne mogu da napravim direktorijum podešavanja Die za korisnika

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
sr@latin: Ne mogu da napravim direktorijum podešavanja Die za korisnika. Proverite da li promenljiva okruženja „HOME“ ukazuje na postojeći direktorijum.

en: Objects and filters internal to Dia
sr@latin: Objekti i propusnici unutrašnji za Diu

en: The original author of Dia was:
sr@latin: Prvobitni autor Die je bio:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
sr@latin: 
    Sadšnji održavaoci Die su:

en: 
    Other authors are:
sr@latin: 
    Ostali autori su:

en: 
    Dia is documented by:
sr@latin: 
    Dokumentaciju su napisali:

en: Available Export Filters (for --filter)
sr@latin: Dostupni propusnici izvoza (za „--filter“)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
sr@latin: Proširenje

en: Identifier
sr@latin: Odrednik

en: Description
sr@latin: Opis

en: Select foreground color
sr@latin: Izaberite boju prvog plana

en: Select background color
sr@latin: Izaberite boju pozadine

en: No print plugin found!
sr@latin: Nije pronađen priključak za štampanje!

en: Diagram%d.dia
sr@latin: Dijagram %d.dia

en: No image from Clipboard to paste.
sr@latin: Nema slike iz ostave za ubacivanje.

en: No selected object can take an image.
sr@latin: Nijedan izabrani objekat ne može da snimi sliku.

en: Clipboard Paste
sr@latin: Ubacivanje u ostavu

note: might become more right some day ;)
en: Failed to import '%s' as SVG.
sr@latin: Nisam uspeo da uvezem „%s“ kao SVG

en: Paste failed: %s
sr@latin: Ubacivanje nije uspelo: %s

en: Clipboard Copy
sr@latin: Umnožavanje u ostavu

en: No existing object to paste.
sr@latin: Ne postoji objekat za ubacivanje.

en: Could not find help directory
sr@latin: Ne mogu da pronađem direktorijum pomoći

en: Could not open help directory:
    %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim direktorijum pomoći:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
sr@latin: Dejan Matijević <dmax@neobee.net>
    Danilo Šegan <danilo@prevod.org>
    Filip Miletić <f.miletic@ewi.tudelft.nl>
    Miroslav Nikolić <miroslavnikolic@rocketmail.com>
    
    Prevod.org — prevod na srpski jezik.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sr@latin: Ovaj program je slobodan softver; možete ga prosleđivati
    i/ili menjati pod uslovima Gnuove opšte javne licence koju je
    objavila Zadužbina slobodnog softvera; izdanja 2 licence
    ili (po vašem izboru) bilo kojeg novijeg.
    
    Ovaj program se raspodeljuje u nadi da će biti koristan,
    ali BEZ IKAKVE GARANCIJE; čak i bez primenjene garancije
    TRŽIŠNE VREDNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI.
    Pogledajte Gnuovu Opštu javnu licencu za više detalja.
    
    Trebali ste da primite primerak Gnuove opšte javne licence
    uz ovaj program; ako niste, pišite Zadužbini slobodnog
    softvera na adresu: „Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA“.

en: A program for drawing structured diagrams.
sr@latin: Program za crtanje strukturnih dijagrama.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
sr@latin[0]: Štampate dijagram od %d stranice.
sr@latin[1]: Štampate dijagram od %d stranice.
sr@latin[2]: Štampate dijagram od %d stranica.
sr@latin[3]: Hoćete da štampate dijagram sa %d stranica.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
sr@latin[0]: Izvozite dijagram od %d stranice.
sr@latin[1]: Izvozite dijagram od %d stranice.
sr@latin[2]: Izvozite dijagram od %d stranica.
sr@latin[3]: Hoćete da izvezete dijagram sa %d stranica.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory.(%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory.(%d pages).
sr@latin[0]: Izvozite dijagram koji može da zahteva %s memorije. (%d stranica).
sr@latin[1]: Izvozite dijagram koji može da zahteva %s memorije. (%d stranice).
sr@latin[2]: Izvozite dijagram koji može da zahteva %s memorije. (%d stranica).
sr@latin[3]: Hoćete da izvezete dijagram koji može da zahteva %s memorije. (br. stranica — %d).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
sr@latin: Možete da podesite veličinu dijagrama tako što ćete izmeniti „Razmeru“ u prozorčetu „Podešavanja stranice“.
    Ili koristite „Najbolje ispunjenje“ da premestite objekte/ručice unutar željenih granica.

en: Confirm Diagram Size
sr@latin: Potvrdi veličinu dijagrama

en: '%s' creation failed
sr@latin: Stvaranje „%s“ nije uspelo

en: Object defaults
sr@latin: Osnovnosti objekta

en: This object has no defaults.
sr@latin: Ovaj objekat nema osnovnosti.

en: Defaults:
sr@latin: Osnovno:

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
sr@latin: Ne mogu da pretvorim naziv datoteke „%s“ u UTF-8: %s

en: Error
sr@latin: Greška

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
sr@latin: Učitavanje u

en: Trying to group with no selected objects.
sr@latin: Pokušavam da grupišem bez izabranih objekata.

en: Diagram
sr@latin: Dijagram

en: Layer
sr@latin: Sloj

en: %d Layer | %d Layers
sr@latin[0]: %d sloj
sr@latin[1]: %d sloja
sr@latin[2]: %d slojeva
sr@latin[3]: Jedan sloj

en: Type
sr@latin: Vrsta

en: object|Position
sr@latin: Položaj

en: Children
sr@latin: Sadržaoci

en: %d Object | %d Objects
sr@latin[0]: %d objekat
sr@latin[1]: %d objekta
sr@latin[2]: %d objekata
sr@latin[3]: Jedan objekat

en: Select
sr@latin: Izaberi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
sr@latin: Pronađi

en: Properties
sr@latin: Osobine

en: Name
sr@latin: Naziv

en: Diagram Tree
sr@latin: Stablo dijagrama

note: paper size
en: Paper Size
sr@latin: Veličina papira

note: orientation
en: Orientation
sr@latin: Usmerenje

note: margins
en: Margins
sr@latin: Margine

en: Top:
sr@latin: Gornja:

en: Bottom:
sr@latin: Donja:

en: Left:
sr@latin: Leva:

en: Right:
sr@latin: Desna:

note: Scaling
en: Scaling
sr@latin: Razmera

en: Scale:
sr@latin: Razmera:

en: Fit to:
sr@latin: Ispuni do:

en: by
sr@latin: sa

en: Page Setup
sr@latin: Podešavanje strane

en: Diagram Properties
sr@latin: Osobine dijagrama

en: Dynamic grid
sr@latin: Dinamička mreža

en: Spacing
sr@latin: Razmaci

en: Visible spacing
sr@latin: Vidljivi razmak

note: Hexes!
en: Hex grid
sr@latin: Heks mreža

en: Hex grid size
sr@latin: Veličina heks mreže

en: Grid
sr@latin: Mreža

en: Background
sr@latin: Pozadina

en: Grid Lines
sr@latin: Linije mreže

en: Page Breaks
sr@latin: Prelomi stranice

en: Colors
sr@latin: Boje

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
sr@latin: Osobine dijagrama: %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
sr@latin: Ovaj objekat ne podržava Opozovi/Ponovi.
    Podaci za opozivanje su obrisani.

en: Properties…
sr@latin: Svojstva…

en: Follow link…
sr@latin: Prati vezu…

en: Convert to Path
sr@latin: Pretvori u putanju

en: Union
sr@latin: Unija

en: Difference
sr@latin: Razlika

en: Intersection
sr@latin: Presek

en: Exclusion
sr@latin: Izuzeće

en: Selection
sr@latin: Izbor

en: Input _Methods
sr@latin: Načini _unosa

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
sr@latin: Objekat koji ste spustili ne može da stane u svog sadržaoca. 
    Ili raširite sadržaoca, ili objekat spustite negde drugde.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
sr@latin[0]: Izbor %d objekta
sr@latin[1]: Izbor %d objekta
sr@latin[2]: Izbor %d objekata
sr@latin[3]: Izbor jednog objekta

en: Selected '%s'
sr@latin: Izabrano je „%s“

note: we really should not come here but instead disable the menu command earlier
en: No antialiased renderer found
sr@latin: Nije pronađen iscrtavač umekšavanja

en: <unnamed>
sr@latin: <neimenovan>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
sr@latin: Zatvaram dijagram bez čuvanja

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
sr@latin: Dijagram „%s“
    nije sačuvan. Da sačuvam izmene sada?

en: Close Diagram
sr@latin: Zatvori dijagram

en: _Discard Changes
sr@latin: _Odbaci izmene

en: Do Not Exit
sr@latin: Nemoj izaći

en: Exit Without Save
sr@latin: Izađi bez čuvanja

en: Save Selected
sr@latin: Sačuvaj izabrano

en: The following are not saved:
sr@latin: Sledeće nije sačuvano:

en: Path
sr@latin: Putanja

en: Select All
sr@latin: Sve

en: Select None
sr@latin: Ništa

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
sr@latin: Ništa nije izabrano za čuvanje.  Da li želite da pokušate opet?

en: Supported Formats
sr@latin: Podržani zapisi

en: By extension
sr@latin: Prema proširenju

en: Open Diagram
sr@latin: Otvorite dijagram

en: Open Options
sr@latin: Opcije otvaranja

en: Determine file type:
sr@latin: Vrsta datoteke:

en: All Files
sr@latin: Sve datoteke

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
sr@latin: Neki znaci u nazivu datoteke nisu ni u UTF-8
    ni u vašem lokalnom kodiranju.
    Neke stvari će se narušiti.

en: File already exists
sr@latin: Datoteka već postoji

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr@latin: Datoteka „%s“ već postoji.
    Da li želite da je presnimite?

en: Save as
sr@latin: Sačuvaj kao

en: Save Diagram
sr@latin: Sačuvajte dijagram

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
sr@latin: Datoteke sažetih dijagrama

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
sr@latin: Sažimanje umanjuje veličinu datoteke na manje od desetog dela veličine i ubrzava učitavanje i čuvanje. Neki tekstualni programi ne mogu da rade sa sažetim datotekama.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
sr@latin: Izvoz

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
sr@latin: Ne mogu da odredim koji propusnik izvoza
    da koristim da sačuvam „%s“

en: Export Diagram
sr@latin: Izvezite dijagram

en: Export Options
sr@latin: Opcije izvoza

en: _Search for:
sr@latin: _Potraži:

en: Replace _with:
sr@latin: _Zameni sa:

en: _Match case
sr@latin: _Uporedi veličinu slova

en: Match _entire word only
sr@latin: Upor_edi samo cele reči

en: Match _all properties (not just object name)
sr@latin: Uporedi _sva svojstva (ne samo naziv objekta)

en: Find
sr@latin: Nađi

en: Replace
sr@latin: Zameni

en: Replace _All
sr@latin: Zameni _sve

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
sr@latin: _Zameni

en: Pops up the Navigation window.
sr@latin: Izbacite prozor za kretanje.

en: Diagram menu.
sr@latin: Izbornik dijagrama.

en: Zoom
sr@latin: Uvećaj

en: Toggles snap-to-grid for this window.
sr@latin: Prebacite prijanjanje uz mrežu za ovaj prozor.

en: Toggles object snapping for this window.
sr@latin: Prebacite prijanjanje objekta za ovaj prozor.

en: Diagram Editor
sr@latin: Uređivać dijagrama

en: New Layer
sr@latin: Novi sloj

en: Rename Layer
sr@latin: Preimenuj sloj

en: Raise Layer
sr@latin: Izdigni sloj

en: Lower Layer
sr@latin: Spusti sloj

en: Delete Layer
sr@latin: Izbriši sloj

en: Layers:
sr@latin: Slojevi:

en: Layers
sr@latin: Slojevi

en: Diagram:
sr@latin: Dijagram:

en: New layer %d
sr@latin: Novi sloj %d

en: none
sr@latin: ništa

en: Edit Layer
sr@latin: Uredite sloj

en: Add Layer
sr@latin: Dodajte sloj

en: Layer name:
sr@latin: Naziv sloja:

en: Line width
sr@latin: Širina linije

en: Line width:
sr@latin: Širina linije:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama.
    Vezani objekat nije nađen u dokumentu.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama.
    Ručka veze %d ne postoji na „%s“.

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama.
    Tačka veze %d ne postoji na „%s“.

en: Can't find parent %s of %s object
sr@latin: Ne mogu da nađem sadržaoca %s za objekat %s

en: You must specify a file, not a directory.
sr@latin: Treba da navedete datoteku, a ne direktorijum.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
sr@latin: Ne mogu da otvorim „%s“ za čitanje.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama %s.
    Nepoznata vrsta datoteke.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama %s.
    Nije datoteka Die.

en: Error reading connections
sr@latin: Greška čitanja veza

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
sr@latin: Greška učitavanja dijagrama:
    %s.
    Ispravna datoteka Die određuje barem jedan sloj.

en: Error saving connections to layer '%s'
sr@latin: Greška čuvanja veza u sloju „%s“

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
sr@latin: Čuvanje veze je nepotpuno za sloj „%s“

en: Not allowed to write to output file %s
sr@latin: Nije mi dopušteno da pišem u izlaznu datoteku %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
sr@latin: Nije mi dopušteno da zapišem privremenu datoteku u %s

en: Can't open output file %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim izlaznu datoteku %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
sr@latin: Unutrašnja greška %d zapisivanja datoteke %s

en: Can't rename %s to final output file %s
sr@latin: Ne mogu da preimenujem „%s“ u krajnju izlaznu datoteku „%s“

note: no extra threads supported, stay in this one
en: Auto save
sr@latin: Samostalno čuvanje

en: Dia Diagram File
sr@latin: Datoteka dijagrama Die

en: Fit
sr@latin: Ispuni

en: _File
sr@latin: _Datoteka

en: Create a new diagram
sr@latin: Napravite novi dijagram

en: _Open…
sr@latin: _Otvori…

en: Open a diagram file
sr@latin: Otvorite datoteku dijagrama

en: _Help
sr@latin: _Pomoć

en: Dia help
sr@latin: Pomoć Die

en: Dia version, authors, license
sr@latin: Izdanje Die, stvaraoci, dozvola

en: Sheets and Objects…
sr@latin: Listovi i objekti…

en: Manage sheets and their objects
sr@latin: Upravljaj listovima i njihovim objektima

en: Dia preferences
sr@latin: Postavke Die

en: Plugins…
sr@latin: Priključci…

en: Manage plug-ins
sr@latin: Upravljajte priključcima

en: _Diagram Tree
sr@latin: Stablo _dijagrama

en: Tree representation of diagrams
sr@latin: Predstavljanje stablom dijagrama

en: Show Toolbar
sr@latin: Prikaži traku alata

en: Show or hide the toolbar
sr@latin: Prikažite ili sakrijte traku alata

en: Show Statusbar
sr@latin: Prikaži traku stanja

en: Show or hide the statusbar
sr@latin: Prikažite ili sakrijte traku stanja

en: Show Layers
sr@latin: Prikaži slojeve

en: Show or hide the layers toolwindow
sr@latin: Prikažite ili sakrijte prozor alata slojeva

en: Save the diagram
sr@latin: Sačuvajte dijagram

en: Save _As…
sr@latin: Sačuvaj _kao…

en: Save the diagram with a new name
sr@latin: Sačuvajte dijagram sa novim nazivom

en: _Export…
sr@latin: _Izvezi…

en: Export the diagram
sr@latin: Izvezite dijagram

en: _Diagram Properties
sr@latin: Svojstva _dijagrama

en: Modify diagram properties (grid, background)
sr@latin: Izmenite svojstva dijagrama (mrežu, pozadinu)

en: Page Set_up…
sr@latin: Podešavanje _strane…

en: Modify the diagram pagination
sr@latin: Izmenite straničenje dijagrama

en: _Print…
sr@latin: _Štampaj…

en: Print the diagram
sr@latin: Odštampajte dijagram

en: Close the diagram
sr@latin: Zatvorite dijagram

en: _Edit
sr@latin: _Uređivanje

en: Undo
sr@latin: Opozovi

en: Redo
sr@latin: Povrati

en: Copy selection
sr@latin: Umnožite izbor

en: Cut selection
sr@latin: Isecite izbor

en: Paste selection
sr@latin: Ubacite izbor

en: _Duplicate
sr@latin: _Udvostruči

en: Duplicate selection
sr@latin: Udvostručite izbor

en: Delete selection
sr@latin: Obrišite izbor

en: _Find…
sr@latin: _Nađi…

en: Search for text
sr@latin: Potražite tekst

en: _Replace…
sr@latin: _Zameni…

en: Search and replace text
sr@latin: Potražite i zamenite tekst

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
sr@latin: Umnoži tekst

en: Copy object's text to clipboard
sr@latin: Umnožite tekst objekta u ostavu

en: Cut Text
sr@latin: Iseci tekst

en: Cut object's text to clipboard
sr@latin: Isecite tekst objekta u ostavu

en: Paste _Text
sr@latin: Ubaci _tekst

en: Insert text from clipboard
sr@latin: Ubacite tekst iz ostave

en: Paste _Image
sr@latin: Ubaci _sliku

en: Insert image from clipboard
sr@latin: Ubacite sliku iz ostave

en: _Layers
sr@latin: _Slojevi

en: Add Layer…
sr@latin: Dodaj sloj…

en: Rename Layer…
sr@latin: Preimenuj sloj…

en: Move Selection to Layer above
sr@latin: Premesti izbor na gornji sloj

en: Move Selection to Layer below
sr@latin: Premesti izbor na donji sloj

en: _Layers…
sr@latin: _Slojevi…

en: _View
sr@latin: P_regled

en: Zoom in
sr@latin: Uvećaj

en: Zoom out
sr@latin: Umanji

en: _Zoom
sr@latin: _Povećaj

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Zoom fit
sr@latin: Ispuni povećanje

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
sr@latin: Novi _pregled

en: C_lone View
sr@latin: _Kloniraj pregled

en: _Objects
sr@latin: _Objekti

en: Send to _Back
sr@latin: Pošalji na _kraj

en: Move selection to the bottom
sr@latin: Premestite izbor na dno

en: Bring to _Front
sr@latin: Iznesi na _površinu

en: Move selection to the top
sr@latin: Premestite izbor na vrh

en: Send Backwards
sr@latin: Pošalji u pozadinu

en: Bring Forwards
sr@latin: Iznesi na površinu

en: _Group
sr@latin: _Grupiši

en: Group selected objects
sr@latin: Grupišite izabrane objekte

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
sr@latin: _Razgrupiši

en: Ungroup selected groups
sr@latin: Razgrupišite izabrane grupe

en: _Parent
sr@latin: _Sadržalac

en: _Unparent
sr@latin: _Nesadržalac

en: _Unparent Children
sr@latin: Iz_baci iz sadržaoca

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
sr@latin: Poravnaj

en: Top
sr@latin: Vrh

en: Middle
sr@latin: Sredina

en: Bottom
sr@latin: Dno

en: Spread Out Horizontally
sr@latin: Raširi vodoravno

en: Spread Out Vertically
sr@latin: Raširi uspravno

en: Adjacent
sr@latin: Pripijeno

en: Stacked
sr@latin: Naslagano

en: Connected
sr@latin: Povezane

en: _Select
sr@latin: _Izaberi

en: All
sr@latin: Sve

en: None
sr@latin: Ništa

en: Invert
sr@latin: Preokreni

en: Transitive
sr@latin: Prelazne

en: Same Type
sr@latin: Iste vrste

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
sr@latin: Izaberi prema

note: For placment of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
sr@latin: _Raspored

en: D_ialogs
sr@latin: _Prozorčići

en: D_ebug
sr@latin: _Uklanjanje grešaka

en: _Tools
sr@latin: _Alati

en: Modify
sr@latin: Izmeni

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
sr@latin: Uveličaj

en: Edit Text
sr@latin: Uredi tekst

en: Scroll
sr@latin: Pomeranje

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
sr@latin: Tekst

en: Box
sr@latin: Kvadrat

en: Ellipse
sr@latin: Elipsa

en: Polygon
sr@latin: Poligon

en: Beziergon
sr@latin: Bezjergon

en: Line
sr@latin: Linija

en: Arc
sr@latin: Luk

en: Zigzagline
sr@latin: Cik-cak linija

en: Polyline
sr@latin: Izlomljena linija

en: Bezierline
sr@latin: Bezjerova linija

en: Outline
sr@latin: Kontura

en: Image
sr@latin: Slika

en: _Antialiased
sr@latin: _Umekšano

en: Show _Grid
sr@latin: Prikaži _mrežu

en: _Snap to Grid
sr@latin: Prioni na _mrežu

en: Snap to _Objects
sr@latin: Prioni na _objekte

en: Show _Rulers
sr@latin: Prikaži _lenjire

en: Show Scrollbars
sr@latin: Prikaži klizače

en: Show _Connection Points
sr@latin: Prikaži tačke _veze

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
sr@latin: Ukloni

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
sr@latin: Izvrnuto

en: NULL tooldata in tool_menu_select
sr@latin: NIŠTAVNI podaci alata u izboru_izbornika_alata

en: Toggles snap-to-grid.
sr@latin: Prebacite prijanjanje uz mrežu.

en: Toggles object snapping.
sr@latin: Prebacite prijanjanje objekta.

en: The function is not available anymore.
sr@latin: Funkcija nije više dostupna.

en: Couldn't get GTK+ settings
sr@latin: Ne mogu da dobavim GTK+ podešavanja

en: Plugins
sr@latin: Priključci

en: Loaded
sr@latin: Učitan

en: Load at Startup
sr@latin: Učitan pri pokretanju

en: Filename
sr@latin: Naziv datoteke

en: any
sr@latin: bilo koji

en: User Interface
sr@latin: Korisničko sučelje

en: Diagram Defaults
sr@latin: Osnovno dijagrama

en: View Defaults
sr@latin: Osnovno pregleda

en: Favorites
sr@latin: Omiljeno

en: Reset tools after create
sr@latin: Ponovo postavi alate posle pravljenja

en: Number of undo levels:
sr@latin: Broj nivoa poništavanja:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
sr@latin: Obrnuto prevlačenje bira
    presečne objekte

en: Recent documents list size:
sr@latin: Broj nedavno otvaranih datoteka:

en: Use menu bar
sr@latin: Koristi liniju izbornika

en: Keep tool box on top of diagram windows
sr@latin: Zadrži alate iznad prozora dijagrama

en: Length unit:
sr@latin: Jedinica dužine:

en: Font size unit:
sr@latin: Veličina pisma:

en: New diagram:
sr@latin: Novi dijagram:

en: Portrait
sr@latin: Portret

en: Paper type:
sr@latin: Vrsta papira:

en: Background Color:
sr@latin: Boja pozadine:

en: Compress saved files
sr@latin: Sažmi sačuvane datoteke

en: Connection Points:
sr@latin: Tačke veze:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
sr@latin: Vidljivo

en: Snap to object
sr@latin: Prioni na objekat

en: New window:
sr@latin: Novi prozor:

en: Width:
sr@latin: Širina:

en: Height:
sr@latin: Visina:

en: Magnify:
sr@latin: Uveličanje:

en: Page breaks:
sr@latin: Prelomi stranica:

en: Color:
sr@latin: Boja:

en: Solid lines
sr@latin: Pune linije

en: Antialias:
sr@latin: Umekšavanje:

en: view antialiased
sr@latin: Prikaži umekšano

en: Portable Network Graphics
sr@latin: Prenosna mrežna grafika

en: Scalable Vector Graphics
sr@latin: Promenljiva vektorska grafika

en: PostScript
sr@latin: PostSkript

en: Windows Metafile
sr@latin: Vindouz metadatoteka

en: Enhanced Metafile
sr@latin: Poboljšana metadatoteka

en: Snap to
sr@latin: Prioni na

en: Dynamic grid resizing
sr@latin: Dinamička promena veličine mreže

en: X Size:
sr@latin: Vodoravna veličina:

en: Y Size:
sr@latin: Uspravna veličina:

en: Visual Spacing X:
sr@latin: Vodoravni vizuelni razmak:

en: Visual Spacing Y:
sr@latin: Uspravni vizuelni razmak:

en: Lines per major line
sr@latin: Linija po glavnoj liniji

en: Hex Size:
sr@latin: Heks veličina:

en: Yes
sr@latin: Da

en: No
sr@latin: Ne

en: Preferences
sr@latin: Postavke

en: Object properties
sr@latin: Svojstva objekta

en: This object has no properties.
sr@latin: Ovaj objekat nema svojstva.

en: Properties:
sr@latin: Svojstva:

en: Object properties:
sr@latin: Svojstva objekta:

en: %s
    System sheet
sr@latin: %s
    Sistemski list

en: %s
    User sheet
sr@latin: %s
    Korisnički list

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
sr@latin: Ne mogu da nađe simbol „custom_type“ ni u jednom modulu.
    Uređivanje oblika je isključeno.

en: Widget not found: %s
sr@latin: Element nije nađen: %s

en: SVG Shape
sr@latin: SVG oblik

en: Programmed DiaObject
sr@latin: Programirani objekat Die

en: Select SVG Shape File
sr@latin: Izaberite datoteku SVG oblika

en: Copy ->
sr@latin: Umnoži —>

en: Copy All ->
sr@latin: Umnoži sve —>

en: Move ->
sr@latin: Premesti —>

en: Move All ->
sr@latin: Premesti sve —>

en: <- Copy
sr@latin: <— Umnoži

en: <- Copy All
sr@latin: <— Umnoži sve

en: <- Move
sr@latin: <— Premesti

en: <- Move All
sr@latin: <— Premesti sve

en: Line Break
sr@latin: Prelom linije

en: %s
    Shape
sr@latin: %s
    Oblik

en: %s
    Object
sr@latin: %s
    Objekat

en: %s
    Unassigned type
sr@latin: %s
    Nedodeljena vrsta

en: Please select a .shape file
sr@latin: Molim izaberite „.shape“ datoteku

en: Filename must end with '%s': '%s'
sr@latin: Datoteka mora da se završi na „%s“: „%s“

en: Error examining %s: %s
sr@latin: Greška ispitujući %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
sr@latin: Molim izvezite dijagram kao oblik.

en: Could not interpret shape file: '%s'
sr@latin: Ne mogu da prevedem datoteku oblika: „%s“

en: Sheet must have a Name
sr@latin: List mora imati naziv

en: Couldn't open '%s': %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim „%s“: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
sr@latin: Ne mogu da otvorim: „%s“ za pisanje

en: a user
sr@latin: korisnik

en: File: %s
sr@latin: Datoteka: %s

en: Date: %s
sr@latin: Datum: %s

en: For: %s
sr@latin: Za: %s

en: add shapes here
sr@latin: dodaj oblik ovde

en: Loading …
sr@latin: Učitavam …

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
sr@latin: Izmenite objekat
    Koristite <Razmak> da prelazite sa ovog na ostale alate

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
sr@latin: Uređivanje teksta
    Koristite <Esc> da napustite ovaj alat

en: Scroll around the diagram
sr@latin: Krećite se oko dijagrama

en: No sheet named %s
sr@latin: Nema lista pod nazivom %s

en: Other sheets
sr@latin: Ostali listovi

en: Flowchart
sr@latin: Dijagram toka

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
sr@latin: Boja lica i pozadine za nove objekte. Mali crni i beli kvadrati vraćaju stare boje. Male strelice razmenjuju boje. Dvostrukim klikom menjate boje.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
sr@latin: Debljine linija. Kliknite na liniju da postavite podrazumevanu debljinu linija novih objekata. Kliknite dva puta da postavite debljinu linije malo tačnije.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
sr@latin: Stil strelica na početku novih linija.  Kliknite da izaberete strelicu, ili postavite osobine strelice pomoću „Detalja“…

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
sr@latin: Stil linija za nove linije. Kliknite da izaberete stil linija, ili postavite osobine stila linija pomoću „Detalja“…

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
sr@latin: Stil strelica za krajeve linija. Kliknite da izaberete strelicu, ili postavite osobine strelica pomoću „Detalja“…

en: Dia Diagram Editor
sr@latin: Dia uređivač dijagrama

en: Edit your Diagrams
sr@latin: Uređujte vaše dijagrame

note: Installer message if no GTK+ was found
en: GTK+ is not installed. Please use the full installer. It is available from http://dia-installer.de.
sr@latin: GTK+ nije instaliran. Molim koristite potpun instalacioni program. Dostupan je sa „http://dia-installer.de“.

note: Installer message: Don't install over pre 0.95 versions
en: Please remove old Dia installations completely or install Dia to a different location.
sr@latin: Uklonite staru instalaciju Die u potpunosti ili je instalirajte na drugo mesto.

note: Installer message:  License Page
en: Next >
sr@latin: Dalje >

note: Installer message, keep the $(^Name) and $_CLICK, these will be replaced
en: $(^Name) is released under the GPL license. The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
sr@latin: $(^Name) je izdata pod OJL licencom. Licenca je ovde obezbeđena samo zarad obaveštavanja. $_CLICK

note: Installer message: Components page
en: Dia Diagram Editor (required)
sr@latin: Dia uređivač dijagrama (potrebno)

note: Installer message: Components page
en: Translations
sr@latin: Prevod

note: Installer message: Component description
en: Optional translations of the Dia user interface
sr@latin: Dodatni prevodi korisničkog sučelja Die

note: Installer message: Component description
en: Core Dia files and dlls
sr@latin: Ključne datoteke Die i dlls

note: Installer message: Component name
en: Python plug-in
sr@latin: Pitonov priključak

note: Installer message: Component description
en: Support for the Python Scripting Language 2.3. Do not select this if Python is not installed.
sr@latin: Podrška za Pitonov jezik skripte 2.3. Nemojte ovo da izaberete ako Piton nije instaliran.

note: Installer message: hyperlink text on finish page
en: Visit the Dia for Windows Web Page
sr@latin: Posetite Diu za Vindouz veb stranicu

note: Installer message: Dia uninstaller entry in Control Panel
en: Dia (remove only)
sr@latin: Dia (uklanjanje samo)

note: Installer message: directory delete confirmation line 1
en: Your old Dia directory is about to be deleted. Would you like to continue?
sr@latin: Vaš stari direktorijum Die će biti obrisan. Da li želite da nastavite?

note: Installer message: directory delete confirmation line 2
en: Note: Any non-standard plugins that you may have installed will be deleted.
sr@latin: Napomena: Biće obrisani svi nestandardni priključci koje ste možda instalirali.

note: Installer message: directory delete confirmation line 3
en: Dia user settings will not be affected.
sr@latin: Korisnička podešavanja Die neće biti obuhvaćena.

note: Installer message: DIA_PROMPT_DIR_EXISTS line 1
en: The installation directory you specified already exists. Any contents
sr@latin: Instalacioni direktorijum koji ste naveli već postoji. Sav sadržaj

note: Installer message: DIA_PROMP_DIR_EXISTS line 2
en: will be deleted. Would you like to continue?
sr@latin: će biti obrisan. Da li želite da nastavite?

note: Installer message: registry entries not found line 1
en: The uninstaller could not find registry entries for Dia.
sr@latin: Program za uklanjanje ne može da pronađe stavke registra za Diu.

note: Installer message: registry entries not found line 2
en: It is likely that another user installed this application.
sr@latin: Najverovatnije da je drugi korisnik instalirao ovaj program.

note: Installer message: Uninstall error message
en: You do not have permission to uninstall this application.
sr@latin: Nemate ovlašćenja da uklonite ovaj program.

note: Installer message: Uninstallation warning. Keep $INSTDIR
en: This will completely delete $INSTDIR and all subdirectories. Continue?
sr@latin: Ovo će u potpunosti da obriše $INSTDIR i sve sadržane direktorijume. Da nastavim?

note: Installer message: Uninstallation warning. Keep $\PROFILE\.dia
en: This will completely delete $PROFILE\.dia and all subdirectories. Continue?
sr@latin: Ovo će u potpunosti da obriše $PROFILE\.dia i sve sadržane direktorijume. Da nastavim?

[ctx: Arrow]
en: None
sr@latin: Ništa

[ctx: Arrow]
en: Lines
sr@latin: Linije

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
sr@latin: Uokvireni trougao

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
sr@latin: Ispunjeni trougao

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
sr@latin: Neispunjeni trougao

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
sr@latin: Uokvireni romb

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
sr@latin: Ispunjeni romb

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
sr@latin: Poluromb

[ctx: Arrow]
en: Half Head
sr@latin: Pola vrha

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
sr@latin: Precrtani krst

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
sr@latin: Ispunjena elipsa

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
sr@latin: Uokvirena elipsa

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
sr@latin: Ispunjena tačka

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
sr@latin: Poreklo dimenzije

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
sr@latin: Prazna tačka

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
sr@latin: Dvostruki uokvireni trougao

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
sr@latin: Dvostruki ispunjeni trougao

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
sr@latin: Ispunjena tačka i trougao

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
sr@latin: Ispunjen kvadratić

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
sr@latin: Prazan kvadratić

[ctx: Arrow]
en: Slashed
sr@latin: Precrtano

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
sr@latin: Simbol integrala

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
sr@latin: Noga vrane

[ctx: Arrow]
en: Cross
sr@latin: Unakrst

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
sr@latin: 1-ili-više

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
sr@latin: 0-ili-više

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
sr@latin: 1-ili-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
sr@latin: Tačno 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
sr@latin: Ispunjeno udubljenje

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
sr@latin: Ispražnjeno udubljenje

[ctx: Arrow]
en: Round
sr@latin: Okruglo

[ctx: Arrow]
en: Open Round
sr@latin: Okruglo otvoreno

[ctx: Arrow]
en: Backslash
sr@latin: Kontra kosa crta

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
sr@latin: Beskonačna linija

en: Arrow head of unknown type
sr@latin: Vrh strelice nepoznate vrste

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
sr@latin: Vrh strelice vrste „%s“ ima isuviše male dimenzije; uklanjam je.

en: unknown arrow
sr@latin: nepoznata strelica

en: Can't find standard object
sr@latin: Ne mogu da nađem uobičajeni objekat

en: Arrow Properties
sr@latin: Svojstva strelice

en: More arrows
sr@latin: Još strelica

en: Size:
sr@latin: Veličina:

en: Select color
sr@latin: Izaberite boju

en: More colors…
sr@latin: Još boja…

en: Too many ".."s in filename %s
sr@latin: Previše „..“ u nazivu datoteka %s

en: Reset menu
sr@latin: Povrati izbornik

en: Other fonts
sr@latin: Ostala pisma

en: Couldn't find font family for %s
sr@latin: Ne mogu da nađem porodicu pisma za %s

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
sr@latin: Nepodržan zapis datoteke za čuvanje:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
sr@latin: Ne mogu da sačuvam datoteku:
    %s
    %s

en: Line Style Properties
sr@latin: Svojstva stila linije

en: Details…
sr@latin: Detalji…

en: line|Solid
sr@latin: Puna

en: line|Dashed
sr@latin: Isprekidana

en: line|Dash-Dot
sr@latin: Crta-Tačka

en: line|Dash-Dot-Dot
sr@latin: Crta-Tačka-Tačka

en: line|Dotted
sr@latin: Tačkasta

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
sr@latin: Dužina crte:

en: OK
sr@latin: U redu

en: Cancel
sr@latin: Poništi

en: Horizontal
sr@latin: Vodoravno

en: Diagonal
sr@latin: Dijagonalno

en: Vertical
sr@latin: Uspravno

en: Radial
sr@latin: Unaokolo

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
sr@latin: Datoteka „%s“ ne sadrži navod kodiranja;
    pretpostavljam da je kodirana pomoću %s

en: Unknown type of DataNode '%s'
sr@latin: Nepoznata vrsta čvora podataka „%s“

en: Taking int value of non-int node.
sr@latin: Uzimam vrednost celog broja za čvor koji nije ceo broj.

en: Taking point value of non-point node.
sr@latin: Uzimam vrednost tačke za čvor koji nije tačka.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
sr@latin: Neispravna x-vrednost tačke „%s“ %f; zanemarujem je.

en: Error parsing point.
sr@latin: Greška raščlanjivanja tačke.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
sr@latin: Neispravna y-vrednost tačke „%s“ %f; zanemarujem je.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
sr@latin: Uzimam vrednost bezjer tačke za čvor koji nije tačka.

en: Error parsing bezpoint p1.
sr@latin: Greška raščlanjivanja bezjer tačke t1.

en: Error parsing bezpoint p2.
sr@latin: Greška raščlanjivanja bezjer tačke t2.

en: Error parsing bezpoint p3.
sr@latin: Greška raščlanjivanja bezjer tačke t3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
sr@latin: Uzimam vrednost pravougaonika za čvor koji nije pravougaonik.

en: Error parsing rectangle.
sr@latin: Greška obrade pravougaonika.

en: Taking string value of non-string node.
sr@latin: Uzimam vrednost niske za čvor koji nije niska.

en: Error in string tag.
sr@latin: Greška u oznaci niske.

en: Error in file, string not starting with #
sr@latin: Greška u datoteci, niska ne počinje sa #

en: Taking font value of non-font node.
sr@latin: Uzimam vrednost slovnog lika za čvor koji nije slovni lik.

en: Multiple export filters with unique name %s
sr@latin: Propusnici višestrukog izvoza sa jedinstvenim nazivom %s

en: Multiple import filters with unique name %s
sr@latin: Propusnici višestrukog uvoza sa jedinstvenim nazivom %s

en: Can't load font %s.
sr@latin: Ne mogu da učitam pismo %s.

en: Transformation
sr@latin: Preobražaj

en: Warning
sr@latin: Upozorenje

en: There is one similar message.
sr@latin: Postoji jedna ista poruka.

en: Show repeated messages
sr@latin: Prikaži ponovljene poruke

en: Don't show this message again
sr@latin: Ne prikazuj više ovu poruku

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
sr@latin[0]: Postoji %d slična poruka.
sr@latin[1]: Postoje %d slične poruke.
sr@latin[2]: Postoji %d sličnih poruka.
sr@latin[3]: Postoji jedna ista poruka.

en: Notice
sr@latin: Napomena

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
sr@latin: Greška učitavanja podrazumevanih „%s“.
    Nije datoteka dijagrama Die.

note: base property stuff...
en: Autoroute
sr@latin: Samotrasa

en: Autorouting
sr@latin: Samotrasiranje

en: Persistence
sr@latin: Postojanost

en: Missing dependencies for '%s'?
sr@latin: Nedostaju zavisnosti za „%s“?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
sr@latin: Nedostaje simbol „dia_plugin_init“

en: dia_plugin_init() call failed
sr@latin: Nije uspeo poziv funkcije „dia_plugin_init()“

en: Plugin Configuration
sr@latin: Podešavanje priključaka

en: General
sr@latin: Opšte

en: Author
sr@latin: Autor

en: Creation date
sr@latin: Vreme stvaranja

en: Modification date
sr@latin: Vreme izmene

en: URL
sr@latin: Adresa

en: Key
sr@latin: Ključ

en: Value
sr@latin: Vrednost

en: Left
sr@latin: Levo

en: Center
sr@latin: Sredina

en: Right
sr@latin: Desno

en: Never
sr@latin: Nikad

en: When Needed
sr@latin: Kad zatreba

en: Always
sr@latin: Uvek

[ctx: LineJoin]
en: Miter
sr@latin: Ugaono

[ctx: LineJoin]
en: Round
sr@latin: Okruglo

[ctx: LineJoin]
en: Bevel
sr@latin: Udubljeno

[ctx: LineCap]
en: Butt
sr@latin: Oštro

[ctx: LineCap]
en: Round
sr@latin: Okruglo

[ctx: LineCap]
en: Projecting
sr@latin: Projektovanje

en: Line color
sr@latin: Boja linije

en: Line style
sr@latin: Stil linije

en: Fill color
sr@latin: Boja ispunjavanja

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
sr@latin: Iscrtaj pozadinu

en: Start arrow
sr@latin: Početna strelica

en: End arrow
sr@latin: Krajnja strelica

en: Text alignment
sr@latin: Poravnanje teksta

en: Font
sr@latin: Pismo

en: Font size
sr@latin: Veličina pisma

en: Text color
sr@latin: Boja teksta

en: Line join
sr@latin: Spoj linije

en: Line caps
sr@latin: Kapice linije

en: Text fitting
sr@latin: Ispunjavanje teksta

en: Pattern
sr@latin: Šablon

en: Property cast from int to enum out of range
sr@latin: Oblikovanje svojstva iz „int“ u „enum“ je van opsega

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
sr@latin: Nema atributa „%s“ (%p) ili nema podataka (%p) u ovom atributu

en: Failed to load image form diagram:
    %s
sr@latin: Nisam uspeo da učitam dijagram u obliku slike:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
sr@latin: Nije uspelo čuvanje unutrašnje sličice:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
sr@latin: Ne mogu da napravim podatke slike iz početka!

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
sr@latin: Parametri

en: Group with %d object | Group with %d objects
sr@latin[0]: Grupa od %d objekta
sr@latin[1]: Grupa od %d objekta
sr@latin[2]: Grupa od %d objekata
sr@latin[3]: Grupa od %d objekta

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
sr@latin: Objekat Die „%s“ potreban u listu „%s“ nije pronađen.
    Neće biti dostupan za korišćenje.

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
sr@latin: Sistemski list „%s“ izgleda da je skoriji od vašeg proizvoljnog
    izdanja i učitan je kao „%s“ za ovu sesiju.
    
    Premestite nove objekte (ako ih ima) iz „%s“ u vaš proizvoljni list
    ili uklonite „%s“, koristeći prozorče „Listovi i objekti“.

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
sr@latin: %s: sada biste trebali da koristite oznake objekta umesto oznaka oblika

en: Stroke
sr@latin: Iscrtaj

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
sr@latin: Ispuni

en: Fill & Stroke
sr@latin: Ispunjavanje i potezi

en: Bezier points
sr@latin: Bezjerove tačke

en: Drawing
sr@latin: Crtanje

en: Draw Control Lines
sr@latin: Iscrtaj linije upravljanja

en: Convert to Bezier
sr@latin: Pretvori u Bezjer

en: Invert Path
sr@latin: Okreni putanju

en: Flip horizontal
sr@latin: Izvrnite vodoravno

en: Flip vertical
sr@latin: Izvrnite uspravno

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
sr@latin: Zaokreni

en: Shear
sr@latin: Zaoštri

en: Show Control Lines
sr@latin: Prikaži linije upravljanja

en: Select image file
sr@latin: Izaberite datoteku slike

en: Browse
sr@latin: Pretraži

en: Declaration
sr@latin: Proglas

en: Add Access Provider
sr@latin: Dodaj dostavljača pristupa

en: Add Access Requirer
sr@latin: Dodaj potražioca pristupa

en: Add In Data Port
sr@latin: Dodaj u priključak podataka

en: Add In Event Port
sr@latin: Dodaj u priključak događaja

en: Add In Event Data Port
sr@latin: Dodaj u priključak podataka događaja

en: Add Out Data Port
sr@latin: Dodaj iz priključka podataka

en: Add Out Event Port
sr@latin: Dodaj iz priključka događaja

en: Add Out Event Data Port
sr@latin: Dodaj iz priključka podataka događaja

en: Add In Out Data Port
sr@latin: Dodaj u priključak spoljnih podataka

en: Add In Out Event Port
sr@latin: Dodaj u priključak spoljnih događaja

en: Add In Out Event Data Port
sr@latin: Dodaj u priključak spoljnih podataka događaja

en: Add Port Group
sr@latin: Dodaj grupu priključka

en: Add Connection Point
sr@latin: Dodaj tačku veze

en: Delete Port
sr@latin: Obriši priključak

en: Edit Port Declaration
sr@latin: Uredi proglas priključka

en: Delete Connection Point
sr@latin: Obriši tačku veze

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
sr@latin: Objekti dijagrama arhitekturne analize i jezika crtanja

en: Chronogram diagram objects
sr@latin: Hronogramski dijagramski objekti

en: Data
sr@latin: Podaci

en: Data name
sr@latin: Naziv podataka

en: Events
sr@latin: Događaji

en: Event specification
sr@latin: Odrednice događaja

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
sr@latin: @ vreme     postavlja pokazivača na apsolutno vreme.
    ( trajanje   postavlja signal gore, a zatim čeka „trajanje“.
    ) trajanje   postavlja signal dole, a zatim čeka „trajanje“.
    u trajanje   postavlja signal na „nepoznato“ stanje, a zatim čeka „trajanje“.
    Primer : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
sr@latin: Početno vreme

en: End time
sr@latin: Krajnje vreme

en: Rise time
sr@latin: Vreme izdizanja

en: Fall time
sr@latin: Vreme opadanja

en: Multi-bit data
sr@latin: Više-bitni podaci

en: Aspect
sr@latin: Izgled

en: Data color
sr@latin: Podaci o bojama

en: Data line width
sr@latin: Širina linije sa podacima

en: Time data
sr@latin: Podaci o vremenu

en: Major time step
sr@latin: Glavni vremenski korak

en: Minor time step
sr@latin: Manjinski vremenski korak

en: Minor step line width
sr@latin: Širina linije manjinskog koraka

en: Custom
sr@latin: Proizvoljno

en: Custom XML shapes loader
sr@latin: Učitavač proizvoljnih IksML oblika

en: Scale of the sub-shapes
sr@latin: Razmera sadržanih oblika

en: Text padding
sr@latin: Popunjavanje teksta

en: Flip Horizontal
sr@latin: Izvrni vodoravno

en: Flip Vertical
sr@latin: Izvrni uspravno

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
sr@latin: Ne mogu da otvorim datoteku ikonice „%s“s za vrstu objekta „%s“.

en: CustomLines
sr@latin: Proizvoljne linije

en: Custom XML lines loader
sr@latin: Učitavač proizvoljnih IksML linija

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
sr@latin: UNUTRAŠNJE: Proizvoljne linije: Neispravna vrsta linije u objektu podataka linije.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
sr@latin: Datoteka „%s“ ima neispravne podatke o putanji.
    podaci svg:putanje moraju početi sa premesti u.

en: Number of arms
sr@latin: Broj naoružanja

en: Flip arms vertically
sr@latin: Izvrni naoružanja uspravno

en: Flip arms horizontally
sr@latin: Izvrni naoružanja vodoravno

en: Center mount point vertically
sr@latin: Usredišti tačku kačenja uspravno

en: Center mount point horizontally
sr@latin: Usredišti tačku kačenja vodoravno

en: Center mount point
sr@latin: Usredišti tačku kačenja

en: Compound
sr@latin: Kompleks

en: Entity/Relationship table diagram objects
sr@latin: Objekti tabele dijagrama entiteta/odnosa

en: Corner radius
sr@latin: Poluprečnik ugla

en: Start description
sr@latin: Započnite opis

en: End description
sr@latin: Završite opis

en: Add segment
sr@latin: Dodaj deo

en: Delete segment
sr@latin: Obriši deo

en: Comment
sr@latin: Napomena

en: Primary
sr@latin: Primarni

en: Primary key
sr@latin: Primarni ključ

en: Nullable
sr@latin: Ništavno

en: Unique
sr@latin: Jedinstveno

en: Default
sr@latin: Zadato

en: Default value
sr@latin: Osnovna vrednost

note: init data
en: Table
sr@latin: Tabela

en: Visible comments
sr@latin: Vidljive napomene

en: Underline primary keys
sr@latin: Podvuci primarne ključeve

en: Comment tagging
sr@latin: Označavanje napomene

en: Use bold font for primary keys
sr@latin: Koristi podebljano pismo za primarne ključeve

en: Attributes
sr@latin: Osobine

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
sr@latin: Stil

en: Fonts
sr@latin: Slovni likovi

note: property rows
en: Normal
sr@latin: Običan

en: Table name
sr@latin: Naziv tabele

en: Show comments
sr@latin: Prikaži napomene

en: Name:
sr@latin: Naziv:

en: Key:
sr@latin: Ključ:

en: Weak key:
sr@latin: Slab ključ:

en: Derived:
sr@latin: Izveden:

en: Multivalue:
sr@latin: Viševrednosni:

en: Attribute
sr@latin: Osobine

en: Weak:
sr@latin: Slab:

en: Associative:
sr@latin: Pridruživo:

en: Entity
sr@latin: Entitet

en: Entity/Relationship diagram objects
sr@latin: Objekti dijagrama entiteta/odnosa

en: Total:
sr@latin: Ukupno:

en: Left Cardinality:
sr@latin: Leva osnovnost:

en: Right Cardinality:
sr@latin: Desna osnovnost:

en: Rotate:
sr@latin: Zaokreni:

en: Identifying:
sr@latin: Prepoznaje:

en: Relationship
sr@latin: Odnos

en: Flowchart objects
sr@latin: Objekti dijagrama toka

en: Shear angle
sr@latin: Oštar ugao

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
sr@latin: Energija

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
sr@latin: Materijal

en: Type:
sr@latin: Vrsta:

en: Function structure diagram objects
sr@latin: Objekti dijagrama funkcionalne strukture

en: Wish function
sr@latin: Funkcija želje

en: User function
sr@latin: Funkcija korisnika

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
sr@latin: Glagol

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
sr@latin: Kanal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
sr@latin: Unesi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
sr@latin: Primi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
sr@latin: Odobri

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
sr@latin: Oblikuj ulaz

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
sr@latin: Snimi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
sr@latin: Isprazni

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
sr@latin: Izbaci

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
sr@latin: Ostavi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
sr@latin: Prebaci

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
sr@latin: Prenesi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
sr@latin: Podigni

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
sr@latin: Pomeri

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
sr@latin: Prenesi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
sr@latin: Provedi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
sr@latin: Prenosi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
sr@latin: Uputi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
sr@latin: Usmeri

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
sr@latin: Ispravi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
sr@latin: Izmuti

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
sr@latin: Prevedi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
sr@latin: Okreni

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
sr@latin: Zavrti

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
sr@latin: Dozvoli DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
sr@latin: Ograniči

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
sr@latin: Otključaj

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
sr@latin: Podrži

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
sr@latin: Zaustavi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
sr@latin: Oklopi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
sr@latin: Zaštiti

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
sr@latin: Spreči

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
sr@latin: Oklopi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
sr@latin: Nasledi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
sr@latin: Stabiliši

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
sr@latin: Umiri

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
sr@latin: Obezbedi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
sr@latin: Dodaj

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
sr@latin: Prikači

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
sr@latin: Zaključaj

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
sr@latin: Ubrzaj

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
sr@latin: Zadrži

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
sr@latin: Postavi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
sr@latin: Usmeri

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
sr@latin: Poveži

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
sr@latin: Upari

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
sr@latin: Pridruži

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
sr@latin: Spoji

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
sr@latin: Izmešaj

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
sr@latin: Objedini

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
sr@latin: Stapaj

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
sr@latin: Dodaj

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
sr@latin: Smesti

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
sr@latin: Sastavi

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
sr@latin: Granaj

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
sr@latin: Razdvoj

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
sr@latin: Prebaci

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
sr@latin: Podeli

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
sr@latin: Otpusti

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
sr@latin: Odvoj

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
sr@latin: Prekini vezu

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
sr@latin: Iseci

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
sr@latin: Poljski

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
sr@latin: Pesak

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
sr@latin: Izbuši

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
sr@latin: Strug

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
sr@latin: Rafiniši

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
sr@latin: Pročisti

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
sr@latin: Nategni

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
sr@latin: Filtriraj

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
sr@latin: Procedi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
sr@latin: Očistiti

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
sr@latin: Distribuiši

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
sr@latin: Divergiraj

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
sr@latin: Razbacaj

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
sr@latin: Raziđi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
sr@latin: Istekni

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
sr@latin: Prazniti

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
sr@latin: Raspi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
sr@latin: Upij

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
sr@latin: Udubi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
sr@latin: Rasturi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
sr@latin: Izdrži

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
sr@latin: Provizija

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
sr@latin: Smestiti

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
sr@latin: Sadržati

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
sr@latin: Sakupi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
sr@latin: Rezervisati

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
sr@latin: Namiri

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
sr@latin: Obezbedi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
sr@latin: Popuni

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
sr@latin: Izloži

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
sr@latin: Izvuci

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
sr@latin: Kontroliši magnitudu

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
sr@latin: Dejstvuj

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
sr@latin: Počni

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
sr@latin: Pokreni

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
sr@latin: Reguliši

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
sr@latin: Kontroliši

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
sr@latin: Omogući

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
sr@latin: Onemogući

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
sr@latin: Ograniči

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
sr@latin: Prekini

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
sr@latin: Izmenuti

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
sr@latin: Povećati

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
sr@latin: Smanjiti

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
sr@latin: Pojačaj

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
sr@latin: Umanji

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
sr@latin: Normalizuj

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
sr@latin: Pomnoži

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
sr@latin: Razmeri

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
sr@latin: Poravnaj

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
sr@latin: Podesi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
sr@latin: Oblikuj

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
sr@latin: Sabij

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
sr@latin: Zdrobi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
sr@latin: Oblikuj

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
sr@latin: Sažmi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
sr@latin: Izbodi

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
sr@latin: Pretvori

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
sr@latin: Trasformiši

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
sr@latin: Istopi

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
sr@latin: Očvrsni

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
sr@latin: Ispari

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
sr@latin: Sublimiraj

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
sr@latin: Kondenzuj

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
sr@latin: Integriši

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
sr@latin: Razdvoji

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
sr@latin: Obrada

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
sr@latin: Oseti

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
sr@latin: Spoznaj

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
sr@latin: Prepoznaj

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
sr@latin: Razluči

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
sr@latin: Ispitaj

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
sr@latin: Proveri

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
sr@latin: Ukaži

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
sr@latin: Označi

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
sr@latin: Prikaži

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
sr@latin: Izmeri

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
sr@latin: Izračunaj

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
sr@latin: Predstavi

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
sr@latin: Imenica

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
sr@latin: Puna

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
sr@latin: Tečnost

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
sr@latin: Čovek

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
sr@latin: Ruka

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
sr@latin: Stopalo

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
sr@latin: Glava

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
sr@latin: Prst

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
sr@latin: Nožni palac

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
sr@latin: Biološki

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
sr@latin: Mehanički

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
sr@latin: Meh. eanergija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
sr@latin: Prevod

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
sr@latin: Sila

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
sr@latin: Rotacija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
sr@latin: Zaokret

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
sr@latin: Slučajno kretanje

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
sr@latin: Vibracija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
sr@latin: Energija rotacije

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
sr@latin: Energija prenosa

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
sr@latin: Elektrika

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
sr@latin: Elektricitet

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
sr@latin: Voltaža

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
sr@latin: Struja

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
sr@latin: Hidraulika

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
sr@latin: Pritisak

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
sr@latin: Protok količina

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
sr@latin: Termalni

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
sr@latin: Toplota

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
sr@latin: Provodljivost

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
sr@latin: Pretvaranje

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
sr@latin: Radijacija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
sr@latin: Pneumatika

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
sr@latin: Hemija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
sr@latin: Radioaktivno

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
sr@latin: Mikro talasi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
sr@latin: Radio talasi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
sr@latin: Iks zraci

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
sr@latin: Gama Zraci

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
sr@latin: Zvučna energija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
sr@latin: Optička energija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
sr@latin: Solarna energija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
sr@latin: Magnetna energija

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
sr@latin: Ljudsko kretanje

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
sr@latin: Ljudska sila

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
sr@latin: Stanje

en: User/Device Fn
sr@latin: Funkcija korisnika/uređaja

en: Wish Fn
sr@latin: Funkcija želja

en: Macro call
sr@latin: Poziv makroa

en: This action is a call to a macro-step
sr@latin: Ova akcija je poziv makro-koraka

en: Condition
sr@latin: Uslov

en: The boolean equation of the condition
sr@latin: Logička jednačina uslova

en: The condition's font
sr@latin: Pismo uslova

en: The condition's font size
sr@latin: Veličina pisma uslova

en: Color
sr@latin: Boja

en: The condition's color
sr@latin: Boja uslova

en: GRAFCET diagram objects
sr@latin: Objekti GRAFCET dijagrama

en: Regular step
sr@latin: Običan korak

en: Initial step
sr@latin: Početni korak

en: Macro entry step
sr@latin: Korak ulaza u makro

en: Macro exit step
sr@latin: Korak izlaza iz makroa

en: Macro call step
sr@latin: Korak poziva makroa

en: Subprogram call step
sr@latin: Poziv koraka podprograma

en: Step name
sr@latin: Naziv koraka

en: The name of the step
sr@latin: Naziv koraka

en: Step type
sr@latin: Vrsta koraka

en: The kind of step
sr@latin: Vrsta koraka

en: Active
sr@latin: Aktivno

en: Shows a red dot to figure the step's activity
sr@latin: Prikazuje crvenu tačku da oslika aktivnost koraka

en: Receptivity
sr@latin: Prijem

en: The boolean equation of the receptivity
sr@latin: Logička jednačina za prijem

en: The receptivity's font
sr@latin: Pismo prijema

en: The receptivity's font size
sr@latin: Veličina pisma za prijem

en: The receptivity's color
sr@latin: Boja prijema

en: North point
sr@latin: Severna tačka

en: South point
sr@latin: Južna tačka

en: Draw arrow heads on upward arcs:
sr@latin: Crta strelice na lukovima usmerenim na gore:

en: OR
sr@latin: ILI

en: AND
sr@latin: I

en: Vergent type:
sr@latin: Vrsta temena:

en: Add connection point
sr@latin: Dodaj tačku veze

en: Delete connection point
sr@latin: Obriši tačku veze

en: GRAFCET OR/AND vergent
sr@latin: GRAFCET ILI/I teme

en: Unspecified
sr@latin: Neodređeno

en: Agent
sr@latin: Zastupnik

en: Role
sr@latin: Uloga

en: Softgoal
sr@latin: Blaži cilj

en: Goal
sr@latin: Cilj

en: Goal Type
sr@latin: Vrsta cilja

en: Istar diagram
sr@latin: Istar dijagram

en: Positive contrib
sr@latin: Pozitivni doprinos

en: Negative contrib
sr@latin: Negativni doprinos

en: Dependency
sr@latin: Zavisnost

en: Decomposition
sr@latin: Razlaganje

en: Means-Ends
sr@latin: Sredstva-završeci

en: Resource
sr@latin: Resurs

en: Task
sr@latin: Zadatak

en: i* other
sr@latin: i* drugi

en: Given Domain
sr@latin: Zadani domen

en: Designed Domain
sr@latin: Zacrtani domen

en: Machine Domain
sr@latin: Mašinski domen

en: Causal
sr@latin: Uzročni

en: Biddable
sr@latin: Izraziv

en: Lexical
sr@latin: Leksički

en: Domain Type
sr@latin: Tip domena

en: Domain Kind
sr@latin: Vrsta domena

en: Optional kind which appears in the lower-right corner of the Domain
sr@latin: Neobavezna vrsta koja se pojavljuje u donjem desnom uglu domena

en: Jackson domain
sr@latin: Džeksonov domen

en: Jackson diagram
sr@latin: Džeksonov dijagram

en: Shared
sr@latin: Deljen

en: Requirement
sr@latin: Zahtev

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
sr@latin: Poruka:

en: Assumption
sr@latin: Pretpostavka

en: Obstacle
sr@latin: Prepreka

en: KAOS goal
sr@latin: Cilj KAOS

en: KAOS diagram
sr@latin: Dijagram KAOS

en: AND Refinement
sr@latin: I pročišćavanje

en: Complete AND Refinement
sr@latin: Potpuno I pročišćavanje

en: OR Refinement
sr@latin: ILI proćišćavanje

en: Operationalization
sr@latin: Operacionalizacija

en: Text:
sr@latin: Tekst:

en: Contributes
sr@latin: Doprinosi

en: Obstructs
sr@latin: Ometa

en: Conflicts
sr@latin: Sukobljava se

en: Responsibility
sr@latin: Odgovornost

en: Monitors
sr@latin: Nadgleda

en: Controls
sr@latin: Kontroliše

en: CapableOf
sr@latin: Sposoban da

en: Performs
sr@latin: Obavlja

en: Output
sr@latin: Izlaz

en: KAOS other
sr@latin: KAOS drugi

en: Arrow color
sr@latin: Boja kazaljke

en: Arrow line width
sr@latin: Širina kazaljke

en: Seconds arrow color
sr@latin: Boja sekundare

en: Seconds arrow line width
sr@latin: Širina sekundare

en: Show hours
sr@latin: Prikaži sate

en: Diagram file
sr@latin: Datoteka dijagrama

en: Rows
sr@latin: Redovi

en: Columns
sr@latin: Stupci

en: Grid line color
sr@latin: Boja linije mreže

en: Grid line width
sr@latin: Širina linije mreže

en: Miscellaneous objects
sr@latin: Razni objekti

[ctx: length unit]
en: ft
sr@latin: stopa

[ctx: length unit]
en: in
sr@latin: inči

[ctx: length unit]
en: pt
sr@latin: tačka

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
sr@latin: Merenje

en: Unit
sr@latin: Jedinica

en: Precision
sr@latin: Tačnost

en: Convex
sr@latin: Ispupčeno

en: Concave
sr@latin: Udubljeno

en: Crossing
sr@latin: Unakrsno

en: N-gon kind
sr@latin: Vrsta N-ugaonika

en: Number of rays
sr@latin: Broj zraka

en: Density
sr@latin: Gustina

en: Winding number for Crossing
sr@latin: Broj zavoja za ukrštanje

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
sr@latin: Položaj središta

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
sr@latin: Dužina zraka

en: Triangle
sr@latin: Trougao

en: Square
sr@latin: Kvadrat

en: Pentagon
sr@latin: Petougaonik

en: Pentagram
sr@latin: Petokraknik

en: Hexagon
sr@latin: Šestougaonik

en: Hexagram
sr@latin: Šestokraknik

en: Heptagon
sr@latin: Sedmougaonik

en: Heptagram
sr@latin: Sedmokraknik

en: Octagon
sr@latin: Osmougaonik

en: Octagram
sr@latin: Osmokraknik

en: Enneagon
sr@latin: Devetougaonik

en: Enneagram
sr@latin: Devetokraknik

en: Decagon
sr@latin: Desetougaonik

en: Decagram
sr@latin: Desetokraknik

en: Hendecagon
sr@latin: Jedenaestougaonik

en: Hendecagram
sr@latin: Jedenaestokraknik

en: Dodecagon
sr@latin: Dvanaestougaonik

en: Dodecagram
sr@latin: Dvanaestokraknik

en: Tridecagon
sr@latin: Trinaestougaonik

en: Tridecagram
sr@latin: Trinaestokraknik

en: Tetradecagon
sr@latin: Četrnaestougaonik

en: Tetradecagram
sr@latin: Četrnaestokraknik

en: Pentadecagon
sr@latin: Petnaestougaonik

en: Pentadecagram
sr@latin: Petnaestokraknik

en: Hexadecagon
sr@latin: Šestnaestougaonik

en: Hexadecagram
sr@latin: Šestnaestokraknik

en: Heptadecagon
sr@latin: Sedamnaestougaonik

en: Heptadecagram
sr@latin: Sedamnaestokraknik

en: Octadecagon
sr@latin: Osamnaestougaonik

en: Octadecagram
sr@latin: Osamnaestokraknik

en: Enneadecagon
sr@latin: Devetnaestougaonik

en: Enneadecagram
sr@latin: Devetnaestokraknik

en: Icosagon
sr@latin: Dvadesetougaonik

en: Icosagram
sr@latin: Dvadesetokraknik

en: N-gon
sr@latin: N-ugaonik

en: N-gram
sr@latin: N-kraknik

en: Star
sr@latin: Zvezda

en: Add Handle
sr@latin: Dodaj ručku

en: Delete Handle
sr@latin: Obriši ručku

en: Sectors
sr@latin: Sektori

en: Base Station
sr@latin: Bazna stanica

en: Network diagram objects
sr@latin: Objekti dijagrama mreže

en: Radius
sr@latin: Poluprečnik

en: Width
sr@latin: Širina

en: Import resource (not shown upstairs)
sr@latin: Uvezi resurs (nije prikazan gore)

en: Imply resource (not shown downstairs)
sr@latin: Podrazumevaj resurs (nije prikazan dole)

en: Dotted arrow
sr@latin: Tačkasta strelica

en: disable arrow heads
sr@latin: isključi vrhove strelica

en: Flow style:
sr@latin: Stil protoka:

en: Automatically gray vertical flows:
sr@latin: Samostalno zasivi uspravni protok:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
sr@latin: Zarad olakšavanja čitanja, tokovi koji počinju i završavaju se uspravno mogu biti iscrtani sivom bojom

en: SADT Arrow
sr@latin: SADT strelica

en: Activity/Data identifier
sr@latin: Identifikator aktivnosti/podataka

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
sr@latin: Identifikator koji se pojavljuje u donjem desnom uglu kvadratića

en: SADT box
sr@latin: SADT kvadratić

en: SADT diagram objects
sr@latin: Objekti SADT dijagrama

en: Sozi presentation objects
sr@latin: Objekti Sozi izlaganja

en: Free
sr@latin: Slobodno

en: Fixed
sr@latin: Vezano

en: Constant speed
sr@latin: Stalna brzina

en: Speed up
sr@latin: Ubrzaj

en: Speed up (strong)
sr@latin: Ubrzaj (jako)

en: Speed down
sr@latin: Uspori

en: Speed down (strong)
sr@latin: Uspori (jako)

en: Speed up, then down
sr@latin: Ubrzaj, zatim uspori

en: Speed up, then down (strong)
sr@latin: Ubrzaj, zatim uspori (jako)

en: Speed down, then up
sr@latin: Uspori, zatim ubrzaj

en: Speed down, then up (strong)
sr@latin: Uspori, zatim ubrzaj (jako)

en: Immediate (beginning)
sr@latin: Odmah (početak)

en: Immediate (end)
sr@latin: Odmah (kraj)

en: Immediate (middle)
sr@latin: Odmah (sredina)

en: Geometry
sr@latin: Geometrija

en: Center x
sr@latin: Središnje x

en: Center y
sr@latin: Središnje y

en: Height
sr@latin: Visina

en: Angle (deg)
sr@latin: Ugao (°)

en: Aspect ratio
sr@latin: Odnos razmere

en: Scale from center
sr@latin: Srazmeri od središta

en: Legend
sr@latin: Legenda

en: Legend is visible
sr@latin: Legenda je vidljiva

en: Frame sequence
sr@latin: Niz kadra

en: Frame title
sr@latin: Naslov kadra

en: Frame hide
sr@latin: Visina kadra

en: Frame clip
sr@latin: Isečak kadra

en: Frame timeout enable
sr@latin: Uključi vremenski istek kadra

en: Frame timeout (ms)
sr@latin: Vremenski istek kadra (ms)

en: Frame transition profile
sr@latin: Profil prelaza kadra

en: Frame transition duration (ms)
sr@latin: Trajanje prelaza kadra (ms)

en: undefined
sr@latin: neodređeno

en: Media type
sr@latin: Vrsta medija

en: Media file
sr@latin: Datoteka medija

en: Start frame
sr@latin: Početni kadar

en: Stop frame
sr@latin: Završni kadar

en: Curve distance
sr@latin: Rastojanje krive

en: Line gaps
sr@latin: Praznine linije

en: Absolute start gap
sr@latin: Apsolutna praznina početka

en: Absolute end gap
sr@latin: Apsolutna praznina kraja

en: Add Segment
sr@latin: Dodaj odsečak

en: Delete Segment
sr@latin: Obriši odsečak

en: Symmetric control
sr@latin: Kontrola jednakosti

en: Smooth control
sr@latin: Kontrola glatkosti

en: Cusp control
sr@latin: Kontrola šiljka

en: Rotation angle
sr@latin: Ugao zaokrenutosti

en: Free aspect
sr@latin: Slobodan odnos

en: Fixed aspect
sr@latin: Utvrđen odnos

en: Circle
sr@latin: Krug

en: Image file
sr@latin: Datoteka slike

en: Inline data
sr@latin: Utkani podaci

en: Store image data in diagram
sr@latin: Uskladišti podatke o slici u dijagram

en: Pixbuf
sr@latin: Sličica

en: The Pixbuf reference
sr@latin: Referenca sličice

en: Draw border
sr@latin: Iscrtaj granicu

en: Keep aspect ratio
sr@latin: Zadrži odnos razmere

en: Angle
sr@latin: Ugao

en: Can't save image without filename
sr@latin: Ne mogu da sačuvam sliku bez naziva datoteke

en: Inconsistent pixbuf during image save.
sr@latin: Nedosledna sličica za vreme čuvanja slike.

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
sr@latin: Datoteka slike „%s“ nije pronađena.

en: Arrows
sr@latin: Strelice

en: Start point
sr@latin: Početna tačka

en: End point
sr@latin: Krajnja tačka

en: Upgrade to Polyline
sr@latin: Nadogradi na višelinija

en: Upgrade to Zigzagline
sr@latin: Nadogradi na cik-cak liniju

en: Text content
sr@latin: Sadržaj teksta

en: Angle to rotate the outline
sr@latin: Ugao za zaokretanje konture

en: Add Corner
sr@latin: Dodaj ugao

en: Delete Corner
sr@latin: Obriši ugao

en: Standard objects
sr@latin: Standardni objekti

en: First Line
sr@latin: Prva linija

en: Vertical text alignment
sr@latin: Uspravno poravnanje teksta

en: Text angle
sr@latin: Ugao teksta

en: Text margin
sr@latin: Ivica teksta

en: Upgrade to Bezierline
sr@latin: Nadogradi na Bezjerovu liniju

en: Actor
sr@latin: Glumac

en: From A to B
sr@latin: Od A do B

en: From B to A
sr@latin: Od B do A

en: Aggregation
sr@latin: Prikupljanje

en: Composition
sr@latin: Slaganje

en: Direction
sr@latin: Smer

en: Show direction
sr@latin: Prikaži smer

en: Show the small arrow denoting the reading direction
sr@latin: Prikazuje malu strelicu označavajući smer čitanja

en: Side A
sr@latin: Strana A

en: Multiplicity
sr@latin: Višestrukost

en: Visibility
sr@latin: Vidljivost

en: Show arrow
sr@latin: Prikaži strelice

en: Side B
sr@latin: Strana B

note: Attributes page:
en: _Attributes
sr@latin: _Osobine

en: Attribute data
sr@latin: Podaci osobina

en: Value:
sr@latin: Vrednost:

en: Comment:
sr@latin: Napomena:

en: Visibility:
sr@latin: Vidljivost:

en: Public
sr@latin: Javno

en: Private
sr@latin: Privatno

en: Protected
sr@latin: Zaštićen

en: Implementation
sr@latin: Izvedba

note: end: Inheritance type
en: Class scope
sr@latin: Domet razreda

en: Class
sr@latin: Razred

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
sr@latin: Stereotip

en: Abstract
sr@latin: Apstrakt

en: Visible Attributes
sr@latin: Vidljive osobine

en: Visible Operations
sr@latin: Vidljive operacije

en: Wrap Operations
sr@latin: Operacije preloma

en: Visible Comments
sr@latin: Vidljive primedbe

en: Allow resizing
sr@latin: Dozvoli promenu veličine

en: Template
sr@latin: Šablon

en: Suppress Attributes
sr@latin: Zanemari atribute

en: Suppress Operations
sr@latin: Zanemari operacije

en: Wrap after char
sr@latin: Prelomi nakon znaka

en: Comment line length
sr@latin: Dužina napomene

note: umlattribute_extra
en: Operations
sr@latin: Operacije

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
sr@latin: Parametri šablona

en: Polymorphic
sr@latin: Polimorfna

en: Class Name
sr@latin: Naziv razreda

en: Abstract Class Name
sr@latin: Naziv apstraktnog razreda

note: Class page:
en: _Class
sr@latin: _Razred

en: Class name:
sr@latin: Naziv razreda:

en: Stereotype:
sr@latin: Stereotip:

en: Attributes visible
sr@latin: Osobine su vidljive

en: Operations visible
sr@latin: Operacije su vidljive

en: Suppress operations
sr@latin: Potisni operacije

en: Wrap after this length:
sr@latin: Prelomi nakon ove dužine:

en: Comments visible
sr@latin: Napomene su vidljive

en: Wrap comment after this length:
sr@latin: Prelomi napomene nakon ove dužine:

en: Show documentation tag
sr@latin: Prikaži oznaku dokumentacije

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
sr@latin: _Stil

note: head line
en: Kind
sr@latin: Vrsta

en: Size
sr@latin: Veličina

en: Abstract Class
sr@latin: Apstraktni razred

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
sr@latin: Širina linije

en: Text Color
sr@latin: Boja teksta

en: Foreground Color
sr@latin: Boja iscrtavanja

en: Background Color
sr@latin: Boja pozadine

en: Boundary
sr@latin: Ograničenje

en: Is object
sr@latin: Objekat je

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
sr@latin: Vrsta nasleđivanja:

en: Polymorphic (virtual)
sr@latin: Polimorfna (virtuelna)

en: Leaf (final)
sr@latin: List (krajnji)

en: Query
sr@latin: Upit

en: Parameters:
sr@latin: Parametri:

en: Parameter data
sr@latin: Podaci parametra

en: Def. value:
sr@latin: Osn. vrednost:

en: Direction:
sr@latin: Smer:

en: Undefined
sr@latin: Neodređeno

en: In
sr@latin: Unutra

en: Out
sr@latin: Napolje

en: In & Out
sr@latin: Unutra i napolje

note: Operations page:
en: _Operations
sr@latin: _Operacije

en: Operation data
sr@latin: Podaci operacije

note: Templates page:
en: _Templates
sr@latin: _Šabloni

en: Template class
sr@latin: Razred šablona

en: Formal parameter data
sr@latin: Formalni podaci parametra

en: Facet
sr@latin: Pljosan

en: Receptacle
sr@latin: Priključak

en: Event Source
sr@latin: Izvor događaja

en: Event Sink
sr@latin: Odredište događaja

en: Constraint:
sr@latin: Ograničenje:

en: Show arrow:
sr@latin: Pokaži strelice:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
sr@latin: Sučelje:

en: Draw focus of control:
sr@latin: Iscrtaj fokus elementa:

en: Draw destruction mark:
sr@latin: Iscrtaj oznaku uništenja:

en: Add connection points
sr@latin: Dodaj tačke veze

en: Remove connection points
sr@latin: Obriši tačke veze

en: Increase connection points distance
sr@latin: Povećaj rastojanje tačaka veze

en: Decrease connection points distance
sr@latin: Umanji rastojanje tačaka veze

en: Set default connection points distance
sr@latin: Podesi osnovno rastojanje tačaka veze

en: UML Lifeline
sr@latin: UML linija života

en: Call
sr@latin: Poziv

en: Create
sr@latin: Napravi

en: Destroy
sr@latin: Uništi

en: Simple
sr@latin: Jednostavno

en: Return
sr@latin: Povrati

en: Send
sr@latin: Pošalji

en: Recursive
sr@latin: Rekurzivno

en: Message type:
sr@latin: Vrsta poruke:

en: Explicit state
sr@latin: Izričito stanje

en: Active object
sr@latin: Aktivni objekat

en: Show attributes
sr@latin: Prikaži osobine

en: Multiple instance
sr@latin: Višestruke instance

en: Entry action
sr@latin: Radnja stavke

en: Do action
sr@latin: Izvrši radnju

en: Exit action
sr@latin: Napusti radnju

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
sr@latin: Ovaj dijagram koristi objekat stanja za početna/završna stanja.
    Ova opcija će biti uklonjena u budućim izdanjima.
    Molim umesto njega koristite objekte za početna/završna stanja.

en: Is final
sr@latin: Jeste završno

en: Trigger
sr@latin: Okidač

en: The event that causes this transition to be taken
sr@latin: Događaj koji uzrokuje da se dogodi ovaj prelaz

en: Action
sr@latin: Radnja

en: Action to perform when this transition is taken
sr@latin: Radnja koju treba obaviti kada se dogodi ovaj prelaz

en: Guard
sr@latin: Čuvar

en: Condition for taking this transition when the event is fired
sr@latin: Uslov za ovaj prelaz kada se desi događaj

en: Scope
sr@latin: Domet

en: Class scope (C++ static class variable)
sr@latin: Domet razreda (promenljiva statičkog razreda C++)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
sr@latin: Dijagramski objekti Objedinjenog jezika modelisanja UML 1.3

en: Inheritance
sr@latin: Nasleđe

en: C++ const method
sr@latin: Način C++ konstante

en: Class scope (C++ static method)
sr@latin: Domet razreda (statički C++ način)

en: Collaboration
sr@latin: Saradnja

en: Text outside
sr@latin: Tekst napolju

en: Can't open output file %s.
sr@latin: Ne mogu da otvorim izlaznu datoteku %s.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
sr@latin: Ne mogu da pretvorim naziv izlazne datoteke „%s“ u lokalno kodiranje.
    Molim izaberite drugačiji naziv za čuvanje sa Kairom.

en: Can't write %d bytes to %s
sr@latin: Ne mogu da zapišem %d bajta u %s

en: Clipboard copy failed
sr@latin: Umnožavanje u ostavu nije uspelo

en: Nothing to print
sr@latin: Ništa za štampanje

en: Cairo PostScript
sr@latin: Kairo Post skript

en: Cairo Portable Document Format
sr@latin: Kairo PDF

en: Cairo Scalable Vector Graphics
sr@latin: Kairo srazmerna vektorska grafika

en: CairoScript
sr@latin: Kairo skript

en: Cairo PNG
sr@latin: Kairo PNG

en: Cairo PNG (with alpha)
sr@latin: Kairo PNG (sa alfom)

en: Cairo EMF
sr@latin: Kairo EMF

en: Cairo WMF
sr@latin: Kairo VMF

en: Cairo Clipboard Copy
sr@latin: Umnožavanje u ostavu Kaira

en: Copy _Diagram
sr@latin: Umnoži _dijagram

en: Print (GTK) …
sr@latin: Štampaj (GTK) …

en: Cairo-based Rendering
sr@latin: Iscrtavanje zasnovano na Kairu

en: Zoom pointer
sr@latin: Pokazivač uvećanja

en: Visible rect pointer
sr@latin: Vidljiv pravougaoni pokazivač

en: Not enough memory for image drawing.
sr@latin: Nema dovoljno memorije za crtanje slike.

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
sr@latin: Dužina reda slike je veća od najvećeg niza ćelije.
    Slika nije izvežena u CGM.

en: Computer Graphics Metafile
sr@latin: Računarska grafička metadatoteka

en: Computer Graphics Metafile export filter
sr@latin: Propusnik za izvoz CGM datoteka

en: DiaRenderScript
sr@latin: Skripta iscrtavanja Die

en: DiaRenderScript filter
sr@latin: Propusnik skripte iscrtavanja Die

en: Broken file?
sr@latin: Oštećena datoteka?

en: Drawing Interchange File import and export filters
sr@latin: Propusniki za uvoz i izvoz DIF datoteka

en: Drawing Interchange File
sr@latin: Datoteka za razmenu crteža

en: read_dxf_codes failed on '%s'
sr@latin: nije uspelo „read_dxf_codes“ nad „%s“

en: Binary DXF from '%s' not supported
sr@latin: Nije podržana izvršna DHF iz „%s“

en: HP Graphics Language
sr@latin: Hevlet-Pakard grafički jezik

en: HP Graphics Language export filter
sr@latin: Propusnik izvoza HP grafičkog jezika

en: Please select edges and nodes to layout.
sr@latin: Molim izaberite ivice i čvorove za raspored.

en: Graph creation failed
sr@latin: Nije uspelo stvaranje grafika

en: No such module.
sr@latin: Nema takvog modula.

en: Out of memory.
sr@latin: Nema više memorije.

en: Not a tree.
sr@latin: Nije drvo.

en: Not a forest.
sr@latin: Nije šuma.

en: Failed algorithm.
sr@latin: Neuspeli algoritam.

en: Failed precondition.
sr@latin: Neuspeli preduslov.

en: OGDF crashed.
sr@latin: OGDF se urušio.

en: Unknown reason
sr@latin: Nepoznat razlog

en: Layout '%s' failed.
    %s
sr@latin: Raspored „%s“ nije uspeo.
    %s

en: OGDF Layout Algorithms
sr@latin: Algoritmi OGDF rasporeda

en: Libart-based rendering
sr@latin: Iscrtavanje zasnovano na Libartu

en: Renderer transformation
sr@latin: Preobražaj iscrtavača

en: Transform pointer
sr@latin: Preobrazi pokazivač

en: Can't open output file %s: %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim izlaznu datoteku %s: %s

en: Could not create PNG write structure
sr@latin: Ne mogu da napravim strukturu PNG upisa

en: Could not create PNG header info structure
sr@latin: Ne mogu da napravim strukturu obaveštenja PNG zaglavlja

en: Error occurred while writing PNG
sr@latin: Došlo je do greške prilikom zapisivanja PNG-a

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
sr@latin: Opcije izvoza PNG-a

en: Image width:
sr@latin: Širina slike:

en: Image height:
sr@latin: Visina slike:

en: PNG (antialiased)
sr@latin: PNG (umekšano)

en: TeX Metapost export filter
sr@latin: Propusnik izvoza TeKs metaposta

en: TeX Metapost macros
sr@latin: TeKs metapost makroi

en: PDF import not available.
sr@latin: PDF uvoz nije dostupan.

en: Portable Document File
sr@latin: Datoteka prenosivog dokumenta

en: PDF import filter
sr@latin: Propusnik PDF uvoza

en: Page %d
sr@latin: %d. stranica

en: PDF document not OK.
    %s
sr@latin: PDF dokument nije u redu.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
sr@latin: Propusnik izvoza LaTeKs PGF-a

en: Not valid UTF-8
sr@latin: Nije ispravan UTF-8

en: LaTeX PGF macros
sr@latin: LaTeKs PGF makroi

en: Failed to create pixbuf from drawable.
sr@latin: Nisam uspeo da napravim sličicu iz iscrtavajućeg.

en: Could not save file:
    %s
    %s
sr@latin: Ne mogu da sačuvam datoteku:
    %s
    %s

en: Calling error, missing user_data.
sr@latin: Greška poziva, nedostaju korisnički podaci.

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
sr@latin: Sličica[%s] ne može da se učita:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
sr@latin: Izvoz/uvoz bitmapa zasnovan na gdk-sličici

en: Select Printer
sr@latin: Izaberi štampač

en: Printer
sr@latin: Štampač

en: File
sr@latin: Datoteka

en: Could not run command '%s': %s
sr@latin: Ne mogu da pokrenem naredbu „%s“: %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
sr@latin: Ne mogu da otvorim „%s“ za upisivanje: %s

en: Printing error: command '%s' returned %d
sr@latin: Greška štampanja: naredba „%s“ je vratila %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
sr@latin: Greška štampanja: naredba „%s“ je izazvala procesni lanac signala.

en: Print (PS)
sr@latin: Štampaj (PS)

en: PostScript Rendering
sr@latin: Iscrtavanje Post skripta

en: Encapsulated PostScript (using Pango fonts)
sr@latin: Ugneždeni PostSkript (koristi Pango pisma)

en: Encapsulated PostScript with preview (using Pango fonts)
sr@latin: Ugneždeni PostSkript sa pregledom (koristi Pango pisma)

en: Encapsulated PostScript (using PS Latin-1 fonts)
sr@latin: Ugneždeni PostSkript (koristi PostSkript latinska-1 pisma)

en: TeX PSTricks export filter
sr@latin: Propusnik izvoza TeKs PSTriksa

en: TeX PSTricks macros
sr@latin: TeKs PSTriks makroi

en: Couldn't open '%s' for writing.
sr@latin: Ne mogu da otvorim „%s“ radi upisa.

en: Python scripting support
sr@latin: Podrška za Pitonove skripte

en: Dia shape export filter
sr@latin: Propusnik izvoza Dia oblika

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
sr@latin: Datoteke oblika moraju da se završavaju na „.shape“, ili Dia neće moći da ih učita

en: Can't export PNG icon without export plugin!
sr@latin: Ne mogu da izvezem PNG ikonicu bez priključka za izvoz!

en: Dia Shape File
sr@latin: Datoteka Dia oblika

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
sr@latin: Propusnici za uvoz i izvoz SVG-a

en: Failed to apply transformation for '%s'
sr@latin: Nisam uspeo da primenim preobražaj za „%s“

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
sr@latin: Neispravni podaci o putanji.
    podaci svg:putanje moraju početi sa premesti u.

en: 'Shape Design' shapes missing.
sr@latin: Nedostaju oblici „Dizajna oblika“.

en: Object '%s' creation failed
sr@latin: Stvaranje objekta „%s“ nije uspelo

en: Parse error for memory block.
    %s
sr@latin: Greška obrade za blokiranje memorije.
    %s

en: SVG parser error for %s
    %s
sr@latin: Greška SVG obrađivača za „%s“
    %s

note: just a warning
en: SVG parser warning for %s
    %s
sr@latin: Upozorenje SVG obrađivača za „%s“
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
sr@latin: Očekivani razmak naziva SVG-a nije pronađen u datoteci

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
sr@latin: koreni element beše „%s“ — očekivah „svg“.

en: Visio XML Format import and export filter
sr@latin: Propusnik za uvoz i izvoz Vizio IksML zapisa

en: Saving file '%s' failed.
sr@latin: Nije uspelo čuvanje datoteke „%s“.

en: Visio XML format
sr@latin: IksML zapis Vizia

en: Couldn't read color: %s
sr@latin: Ne mogu da čitam boju: %s

en: Couldn't find shape %d
sr@latin: Ne mogu da pronađem oblik %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
sr@latin: Neočekivani objekat elipse: %s

en: Can't rotate ellipse
sr@latin: Ne mogu da zaokrenem elipsu

en: MoveTo not at start of Bezier
sr@latin: PremestiU nije na početku Bezjera

en: Invalid NURBS formula
sr@latin: Neispravna NURBS formula

en: Couldn't handle foreign object type %s
sr@latin: Ne mogu da rukujem stranom vrstom objekta %s

en: VDX parser error for %s
    %s
sr@latin: Greška VDIks obrađivača za „%s“
    %s

en: Nothing in document!
sr@latin: Nema ničega u dokumentu!

en: Expecting VisioDocument, got %s
sr@latin: Očekivah Vizio dokument, ali dobih „%s“

en: Visio XML File Format
sr@latin: Format Vizio IksML datoteke

en: Can't decode object %s
sr@latin: Ne mogu da dekodiram objekat %s

en: Couldn't write file %s
    %s
sr@latin: Ne može da zapišem datoteku %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
sr@latin: Ne mogu da iscrtam nepoznato pismo:
    %s

en: Print (GDI) ...
sr@latin: Štampaj (GDI) ...

en: WMF export filter
sr@latin: Propusnik izvoza VMF-a

en: WordPerfect Graphics
sr@latin: Grafika savršenih reči

en: WordPerfect Graphics export filter
sr@latin: Propusnik izvoza grafike savršenih reči

en: File: %s type/version unsupported.
sr@latin: Datoteka: %s vrsta/izdanje nisu podržani.

en: Unknown WPG type %d size %d.
sr@latin: Nepoznata vrsta GSR „%d“ veličine %d.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
sr@latin: Veličina 0 na vrsti GSR „%d“, očekujem „WPG_END“

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
sr@latin: Neočekivani kraj datoteke. Vrsta GSR-a „%d“, veličine %d.

en: Empty WPG file?
sr@latin: Prazna datoteka GSR?

en: Fig Format import and export filter
sr@latin: Propusnik za uvoz i izvoz Fig zapisa

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
sr@latin: Fig zapis nema odgovarajući stil strelice %s; koristim običnu strelicu.

en: No more user-definable colors - using black
sr@latin: Nema više boja koje je postavio korisnik — koristim crnu

en: Xfig format
sr@latin: Iksfig zapis

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
sr@latin: Indeks boje %d je previsok; dopušteno je samo 512 boja. Koristiću crnu.

en: Patterns are not supported by Dia
sr@latin: Dia ne podržava šablone

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
sr@latin: Dia ne podržava trotačkaste linije; koristiću dvotačkaste

en: Line style %d should not appear
sr@latin: Stil linije „%d“ ne treba da se pojavi

en: Error while reading %dth of %d points
sr@latin: Greška čitanja %d. od %d tačaka

en: Unexpected end of file.
sr@latin: Neočekivani kraj datoteke.

en: Error while reading arrowhead
sr@latin: Greška čitanja glave strelice

en: Unknown arrow type %d
sr@latin: Nepoznata vrsta strelice %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
sr@latin: Dubina %d je van opsega, dopušteno je samo 0-%d.

en: Couldn't read ellipse info.
sr@latin: Ne mogu da pročitam podatke elipse.

en: Couldn't read polyline info.
sr@latin: Ne mogu da pročitam podatke o poliliniji.

en: Couldn't read flipped bit.
sr@latin: Ne mogu da pročitam izvrnuti bit.

en: Negative corner radius; negating
sr@latin: Negativni poluprečnik ćoška; negiram

en: Unknown polyline subtype: %d
sr@latin: Nepoznata podvrsta polilinije: %d

en: Couldn't read spline info.
sr@latin: Ne mogu da pročitam podatke splinije.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
sr@latin: Još uvek ne mogu da pretvorim približnu krivu.

en: Unknown spline subtype: %d
sr@latin: Nepoznata podvrsta krive: %d

en: Couldn't read arc info.
sr@latin: Ne mogu da pročitam podatke o luku.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
sr@latin: Ispunjen luk se smatra kao neispunjen

en: Unknown polyline arc: %d
sr@latin: Nepoznat luk polilinije: %d

en: Couldn't read text info.
sr@latin: Ne mogu da pročitam tekstualne podatke.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
sr@latin: Ne mogu da pronađem slovni lik LaTeKsile br. %d, koristim sans

en: Can't find PostScript font nr. %d, using sans
sr@latin: Ne mogu da pronađem slovni lik PostSkripta br. %d, koristim sans

en: Couldn't identify Fig object.
sr@latin: Ne mogu da prepoznam Fig objekat.

en: Compound end outside compound
sr@latin: Složeni završava spoljni složeni

en: Couldn't read color
sr@latin: Ne mogu da čitam boju

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
sr@latin: Broj boje %d je van opsega 0..%d.  Odbacujem boju.

en: Couldn't read group extent.
sr@latin: Ne mogu da pročitam produženje grupe.

en: Unknown object type %d
sr@latin: Nepoznata vrsta objekta %d

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
sr@latin: „%s“ nije jedno od „%s“ ili „%s“

en: Error reading paper size.
sr@latin: Greška čitanja veličine papira.

en: Unknown paper size `%s', using default
sr@latin: Nepoznata veličina papira „%s“, koristim osnovno

en: Error reading paper orientation.
sr@latin: Greška čitanja usmerenja papira.

en: Error reading justification.
sr@latin: Greška čitanja poravnanja.

en: Error reading units.
sr@latin: Greška čitanja jedinica.

en: Error reading magnification.
sr@latin: Greška čitanja uveličanja.

en: Error reading multipage indicator.
sr@latin: Greška čitanja ukazivača više-stranica.

en: Error reading transparent color.
sr@latin: Greška čitanja providnih boja.

en: Error reading Fig file.
sr@latin: Greška čitanja Fig datoteke.

en: Premature end of Fig file
sr@latin: Prevremen kraj Fig datoteke

en: Error reading resolution.
sr@latin: Greška čitanja rezolucije.

en: Doesn't look like a Fig file
sr@latin: Ne izgleda kao Fig datoteka

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
sr@latin: Ovo je datoteka Fig izdanja %d.%d.
     Može biti neuvoziva.

en: Premature end of Fig file
sr@latin: Prevremen kraj Fig datoteke

en: Xfig File Format
sr@latin: Zapis Iksfig datoteke

en: Error while parsing %s
    %s
sr@latin: Greška prilikom obrade „%s“
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
sr@latin: Greška prilikom obrade stilova %s

en: Error while applying stylesheet %s
sr@latin: Greška prilikom primene stilova %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
sr@latin: Greška prilikom obrade stilova: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
sr@latin: Greška prilikom primene stilova: %s

en: Error while saving result: %s
sr@latin: Greška prilikom čuvanja rezultata: %s

en: XSL Transformation filter
sr@latin: Propusnik IksSL preobražaja

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
sr@latin: Nisu pronađene ispravne datoteke podešavanja za IksSLT priključak; ne učitavam.

en: Export through XSLT
sr@latin: Izvezi kroz IksSLT

en: From:
sr@latin: Od:

en: To:
sr@latin: Do:

en: AADL Shapes
sr@latin: AADL oblici

en: Thread
sr@latin: Nit

en: Processor
sr@latin: Procesor

en: Memory
sr@latin: Memorija

en: Bus
sr@latin: Magistrala

en: System
sr@latin: Sistem

en: Subprogram
sr@latin: Podprogram

en: Thread Group
sr@latin: Grupa niti

en: Device
sr@latin: Uređaj

en: Package
sr@latin: Paket

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
sr@latin: Razvrstan

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
sr@latin: Razvrstan skup poligona, bezjergona i drugih raznih geometrijskih oblika

en: Right angle triangle
sr@latin: Trougao desnog ugla

en: Isosceles triangle
sr@latin: Jednakokraki trougao

en: Perfect square, height equals width
sr@latin: Savršen kvadrat, visina jednaka širini

en: Perfect circle
sr@latin: Savršen krug

en: Quarter circle
sr@latin: Četvrt kruga

en: Diamond
sr@latin: Romb

en: Pentagon. Five-point shape
sr@latin: Pentagon. Petougaonik

en: Hexagon. Six-point shape
sr@latin: Heksagon. Šestougaonik

en: Heptagon. Seven-point shape
sr@latin: Heptagon. Sedmougaonik

en: Octagon. Eight-point shape
sr@latin: Oktogon. Osmougaonik

en: Horizontal parallelogram
sr@latin: Vodoravni paralelogram

en: Vertical parallelogram
sr@latin: Uspravni paralelogram

en: Four-point star
sr@latin: Četvorokraka zvezda

en: Curved four-point star
sr@latin: Zakrivljena četvorokraka zvezda

en: Five-point star
sr@latin: Petokraka zvezda

en: Six-point star
sr@latin: Šestokraka zvezda

en: Seven-point star
sr@latin: Sedmokraka zvezda

en: Eight-point star
sr@latin: Osmokraka zvezda

en: Sharp eight-point star
sr@latin: Oštra osmokraka zvezda

en: Curved eight-point star
sr@latin: Zakrivljena osmokraka zvezda

en: Swiss cross
sr@latin: Švajcarski krst

en: Maltese cross
sr@latin: Malteški krst

en: Down arrow
sr@latin: Strelica na dole

en: Up arrow
sr@latin: Strelica na gore

en: Left arrow
sr@latin: Strelica na levo

en: Right arrow
sr@latin: Strelica na desno

en: Notched left arrow
sr@latin: Zasečena strelica nalevo

en: Notched right arrow
sr@latin: Zasečena strelica nadesno

en: Left-up arrow
sr@latin: Levo–gore strelica

en: Turn-up arrow
sr@latin: Okreni-gore strelica

en: Left-right arrow
sr@latin: Leva–desna strelica

en: Up-down arrow
sr@latin: Gore–dole strelica

en: Quad arrow
sr@latin: Četvorostruka strelica

en: Left-right-up arrow
sr@latin: Leva–desna–gore strelica

en: Up-down-left arrow
sr@latin: Gore–dole–levo strelica

en: Pentagon block arrow
sr@latin: Ispunjena petouglasta strelica

en: Chevron
sr@latin: Epoleta

en: Heart
sr@latin: Srce

en: Sun
sr@latin: Sunce

en: Quarter moon
sr@latin: Četvrt meseca

en: Business Process Modeling Notation
sr@latin: Beleženje modelisanja poslovnog procesa

en: Start Event
sr@latin: Početni događaj

en: Start Event — Message
sr@latin: Početni događaj — Poruka

en: Start Event — Timer
sr@latin: Početni događaj — Vremenik

en: Start Event — Rule
sr@latin: Početni događaj — Pravilo

en: Start Event — Link
sr@latin: Početni događaj — Veza

en: Start Event — Multiple
sr@latin: Početni događaj — Mnoštvo

en: Intermediate Event
sr@latin: Središnji događaj

en: Intermediate Event — Message
sr@latin: Središnji događaj — Poruka

en: Intermediate Event — Timer
sr@latin: Središnji događaj — Vremenik

en: Intermediate Event — Error
sr@latin: Središnji događaj — Greška

en: Intermediate Event — Cancel
sr@latin: Središnji događaj — Brisanje

en: Intermediate Event — Compensation
sr@latin: Središnji događaj — Popravka

en: Intermediate Event — Rule
sr@latin: Središnji događaj — Pravilo

en: Intermediate Event — Link
sr@latin: Središnji događaj — Veza

en: Intermediate Event — Multiple
sr@latin: Središnji događaj — Mnoštvo

en: End Event
sr@latin: Završni događaj

en: End Event — Message
sr@latin: Završni događaj — Poruka

en: End Event — Error
sr@latin: Završni događaj — Greška

en: End Event — Cancel
sr@latin: Završni događaj — Otkaži

en: End Event — Compensation
sr@latin: Završni događaj — Popravka

en: End Event — Link
sr@latin: Završni događaj — Veza

en: End Event — Multiple
sr@latin: Završni događaj — Mnoštvo

en: End Event — Terminate
sr@latin: Završni događaj — Okončaj

en: Gateway
sr@latin: Mrežni prolaz

en: Exclusive (XOR) Data Based
sr@latin: Isključivo (ILLI) na osnovu podataka

en: Exclusive (XOR) Event Based
sr@latin: Isključivo (ILLI) na osnovu događaja

en: Inclusive (OR)
sr@latin: Uključivo (ILI)

en: Complex
sr@latin: Skupina

en: Parallel (AND)
sr@latin: Paralelni (I)

en: Activity Looping
sr@latin: Ponavljanje aktivnosti

en: Multiple Instance Task
sr@latin: Zadatak više primeraka

en: Compensation Task
sr@latin: Zadatak popravke

en: Collapsed Sub-Process
sr@latin: Uronuli pod-proces

en: Looping Collapsed Sub-Process
sr@latin: Ponavljanje uronulog pod-procesa

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
sr@latin: Uronuli pod-proces više primeraka

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
sr@latin: Ad-hok uronuli pod-proces

en: Compensation Collapsed Sub-Process
sr@latin: Popravka uronulog pod-procesa

en: Group
sr@latin: Grupa

en: Transaction
sr@latin: Prenos

en: Data Object
sr@latin: Objekat podataka

en: Text Annotation
sr@latin: Zabeleška teksta

note: For: zenith
en: ChemEng
sr@latin: Tehnološki procesi

en: Collection for chemical engineering
sr@latin: Zbirka tehnoloških procesa

en: Fan or Stirrer
sr@latin: Ventilator ili mešalica

en: Spraying Device
sr@latin: Prskalica

en: Pneumatic Line
sr@latin: Pneumatska linija

en: Pneumatic Line, vertical
sr@latin: Pneumatska linija, uspravna

en: Simple Heat Exchanger
sr@latin: Jednostavan razmenjivač toplote

en: Simple Heat Exchanger, vertical
sr@latin: Jednostavan razmenjivač toplote, uspravan

en: Water Cooler
sr@latin: Vodeno hlađenje

en: Water Cooler, vertical
sr@latin: Vodeno hlađenje, uspravno

en: Fixed-Sheet Exchanger
sr@latin: Razmenjivač stalnog lista

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
sr@latin: Razmenjivač pokretne glave ili U-cevke

en: Kettle Reboiler
sr@latin: Kotlić za podgrevanje

en: Air Cooler
sr@latin: Vazdušno hlađenje

en: Forced-Flow Air Cooler
sr@latin: Usmereno vazdušno hlađenje

en: Induced-Flow Air Cooler
sr@latin: Rashladnik indukovanog protoka vazduha

en: Plate Exchanger
sr@latin: Pločasti razmenjivač

en: Double-Pipe Exchanger
sr@latin: Dvocevni razmenjivač

en: Heating/Cooling Coil
sr@latin: Namotaj za grejanje/hlađenje

en: Heating/Cooling Coil, vertical
sr@latin: Namotaj za grejanje/hlađenje, uspravni

en: Simple Furnace
sr@latin: Jednostavna pećnica

en: Simple Vessel
sr@latin: Obična posuda

en: Knock-out Drum (with demister pad)
sr@latin: Udarni doboš (sa umetkom odmagljivača)

en: Tray Column, simple
sr@latin: Stubac tacni, jednostavan

en: Tray Column, detailed
sr@latin: Stubac tacni, detaljan

en: Fluid Contacting Vessel, simple
sr@latin: Posuda za dodirivanje tečnosti, jednostavna

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
sr@latin: Reaktor ili upijajuća posuda, jednostavan

en: Autoclave
sr@latin: Sterilizator

en: Open Tank
sr@latin: Otvoreni sud

en: Clarifier or Settling Tank
sr@latin: Prečišćavač ili sud za taloženje

en: Sealed Tank
sr@latin: Zapečaćen sud

en: Covered tank
sr@latin: Zatvoreni sud

en: Tank with Fixed Roof
sr@latin: Posuda sa nepokretnim poklopcem

en: Tank with Floating Roof
sr@latin: Posuda sa pokretnim poklopcem

en: Storage Sphere
sr@latin: Skladišna sfera

en: Gas Holder, basic
sr@latin: Boca sa gasom, osnovna

en: Centrifugal Pump or Fan
sr@latin: Centrifugalna pumpa ili ventilator

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
sr@latin: Rotaciona pumpa pozitivnog premeštanja ili kompresor

en: Reciprocating Compressor or Pump
sr@latin: Klipni kompresor ili pumpa

en: Axial Flow Fan
sr@latin: Osovinski protočni ventilator

en: Compressor or Turbine
sr@latin: Kompresor ili turbina

en: Ejector or Injector
sr@latin: Izbacivač ili ubacivač

en: AC Generator
sr@latin: Izvor naizmene struje

en: Valve
sr@latin: Ventil

en: Valve, vertical
sr@latin: Ventil, uspravan

en: Regulable Valve
sr@latin: Regulacioni ventil

en: Regulable Valve, vertical
sr@latin: Regulacioni ventil, uspravni

en: Basic Filter
sr@latin: Običan propusnik

en: Mixer
sr@latin: Mešalica

en: Cyclone and hydrocyclone
sr@latin: Ciklon ili hidrociklon

en: Spray Drier
sr@latin: Sušilica

en: Centrifuge
sr@latin: Centrifuga

en: Pressure Relief Valve
sr@latin: Ventil za rasterećenje pritiska

en: Chronogram
sr@latin: Hronogram

en: Objects to design chronogram charts
sr@latin: Objekti za izradu hronogramskih grafikona

en: Time scale
sr@latin: Vremenska razmera

en: Data line
sr@latin: Linije sa podacima

en: Circuit
sr@latin: Kolo

en: Components for circuit diagrams
sr@latin: Delovi dijagrama integrisanih kôla

en: Vertically aligned resistor
sr@latin: Uspravno postavljen otpornik

en: Horizontally aligned inductor
sr@latin: Vodoravno postavljen kalem

en: Vertically aligned inductor
sr@latin: Uspravno postavljen kalem

en: Horizontally aligned resistor
sr@latin: Vodoravno postavljen otpornik

en: Vertically aligned resistor (European)
sr@latin: Uspravno postavljen otpornik (evropski)

en: Horizontally aligned inductor (European)
sr@latin: Vodoravno postavljen kalem (evropski)

en: Vertically aligned inductor (European)
sr@latin: Uspravno postavljen kalem (evropski)

en: Horizontally aligned resistor (European)
sr@latin: Vodoravno postavljen otpornik (evropski)

en: Horizontally aligned capacitor
sr@latin: Vodoravno postavljen kondenzator

en: Vertically aligned capacitor
sr@latin: Uspravno postavljen kondenzator

en: NPN bipolar transistor
sr@latin: NPN bipolarni tranzistor

en: PNP bipolar transistor
sr@latin: PNP bipolarni tranzistor

en: Horizontally aligned diode
sr@latin: Vodoravno postavljena dioda

en: Vertically aligned diode
sr@latin: Uspravno postavljena dioda

en: Horizontally aligned zener diode
sr@latin: Vodoravno postavljena cener dioda

en: Vertically aligned zener diode
sr@latin: Uspravno postavljena cener dioda

en: Ground point
sr@latin: Uzemljenje

en: Operational amplifier
sr@latin: Operacioni pojačavač

en: Horizontally aligned fuse
sr@latin: Vodoravno postavljen osigurač

en: Vertically aligned fuse
sr@latin: Uspravno postavljen osigurač

en: Horizontally aligned power source
sr@latin: Vodoravno postavljen naponski izvor

en: Vertically aligned power source
sr@latin: Uspravno postavljen naponski izvor

en: Lamp
sr@latin: Sijalica

en: Speaker
sr@latin: Zvučnik

en: Microphone
sr@latin: Mikrofon

en: Horizontally aligned LED
sr@latin: Vodoravno postavljena LED

en: Vertically aligned LED
sr@latin: Uspravno postavljena LED

en: NMOS transistor
sr@latin: NMOS tranzistor

en: PMOS transistor
sr@latin: PMOS tranzistor

en: Horizontal jumper
sr@latin: Vodoravna spojnica

en: Horizontal xtal
sr@latin: Vodoravni kristalni oscilator

en: Vertical xtal
sr@latin: Uspravni kristalni oscilator

en: Cisco — Computer
sr@latin: Cisko — Računar

en: Computer shapes by Cisco
sr@latin: Oblici računara iz Ciskoa

en: PC
sr@latin: Lični računar

en: Macintosh
sr@latin: Mekintoš

en: SUN workstation
sr@latin: SAN-ova radna stanica

en: CiscoWorks workstation
sr@latin: Radna stanica Cisko radova

en: PC Router Card
sr@latin: Usmerivačka kartica ličnog računara

en: PC Software
sr@latin: Softver ličnog računara

en: PC with Router-Based Software
sr@latin: Lični računar sa softverom zasnovanom na usmerivaču

en: Workgroup director
sr@latin: Upravljač radne grupe

en: CiscoSecurity
sr@latin: Cisko bezbednost

en: Cisco CA
sr@latin: Cisko CA

en: WWW server
sr@latin: Veb server

en: Web browser
sr@latin: Veb preglednik

en: File Server
sr@latin: Server datoteka

en: Software-Based Router on File Server
sr@latin: Softverski zasnovan usmerivač na serveru datoteka

en: Server with PC Router
sr@latin: Server sa usmerivačem ličnog računara

en: IBM Tower
sr@latin: IBM toranj

en: IBM Mini (AS400)
sr@latin: IBM mini (AS400)

en: Front End Processor
sr@latin: Procesor za ulaz

en: IBM mainframe
sr@latin: IBM mejnfrejm

en: IBM mainframe with FEP
sr@latin: IBM mejnfrejm sa FEP-om

en: HP Mini
sr@latin: HP mini

en: Supercomputer
sr@latin: Super računar

en: Web cluster
sr@latin: Veb klaster

en: Mini VAX
sr@latin: Mini VAIks

en: PC Card
sr@latin: Kartica ličnog računara

en: Scanner
sr@latin: Skener

en: Tablet
sr@latin: Tablica

en: EtherClient
sr@latin: Eternet magistrala

en: Handheld
sr@latin: Ručni računar

en: Wireless
sr@latin: Bežična

en: Newton
sr@latin: Njutn

en: Laptop
sr@latin: Prenosni računar

en: PC Video
sr@latin: Video ličnog računara

en: MicroWebserver
sr@latin: Mikro vebserver

en: Relational Database
sr@latin: Odnosna baza podataka

en: Diskette
sr@latin: Disketa

en: Host
sr@latin: Domaćin

en: Tape array
sr@latin: Niz traka

en: Disk subsystem
sr@latin: Disk podsistem

en: Storage array
sr@latin: Smeštajni niz

en: FC Storage
sr@latin: FC skladištenje

en: PC Adapter Card
sr@latin: Prilagođivačka kartica ličnog računara

en: Cisco — Switch
sr@latin: Cisko — Prebacivač

en: Router and switch shapes by Cisco
sr@latin: Oblici usmerivača i prebacivača od Ciskoa

en: Router
sr@latin: Usmerivač

en: Router subdued
sr@latin: Usmerivač, bledo

en: Router with Silicon Switch
sr@latin: Usmerivač sa silikonskim prebacivačem

en: NetFlow router
sr@latin: Usmerivač mrežnog protoka

en: Broadband router
sr@latin: Širokopojasni usmerivač

en: Wavelength router
sr@latin: Usmerivač talasne dužine

en: Wireless router
sr@latin: Bežični usmerivač

en: 7507 Router
sr@latin: 7507 usmerivač

en: 7505 Router
sr@latin: 7505 usmerivač

en: 7500ARS (7513) Router
sr@latin: 7500ARS (7513) usmerivač

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
sr@latin: Usmerivač prebacivača krajnjeg natpisa sa mrežnim protokom

en: Edge Label Switch Router
sr@latin: Usmerivač prebacivača krajnjeg natpisa

en: Router with Firewall
sr@latin: Usmerivač sa mrežnom barijerom

en: Optical Services Router
sr@latin: Usmerivač optičkih usluga

en: Content Router
sr@latin: Usmerivač sadržaja

en: Carrier Routing System
sr@latin: Sistem usmeravanja nosača

en: Storage Router
sr@latin: Usmerivač skladištenja

en: NetSonar
sr@latin: Mrežani sonar

en: Hub
sr@latin: Razvodnik

en: Hub subdued
sr@latin: Potčinjeni razvodnik

en: Cisco Hub
sr@latin: Cisko razvodnik

en: Small Hub
sr@latin: Mali razvodnik

en: 100BaseT Hub
sr@latin: 100BejzT razvodnik

en: Workgroup switch
sr@latin: Prebacivač radne grupe

en: Workgroup switch Subdued
sr@latin: Ptčinjeni prebacivač radne grupe

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
sr@latin: Prebacivač radne grupe uključen glasom

en: ATM Tag Switch Router
sr@latin: ATM usmerivač prebacivača oznake

en: Switch Processor
sr@latin: Obrađivač prebacivača

en: Route Switch Processor
sr@latin: Obrađivač prebacivača usmerenja

en: Route Switch Processor with Si
sr@latin: Obrađivač prebacivača usmerenja sa sislikonom

en: PXF
sr@latin: PIksF

en: ASIC Processor
sr@latin: ASIC procesor

en: Generic Processor
sr@latin: Običan procesor

en: Data Center Switch
sr@latin: Prebacivač centra podataka

en: Data Center Switch Reversed
sr@latin: Preokrenuti prebacivač centra podataka

en: Data Switch Processor
sr@latin: Obrađivač prebacivača podataka

en: Content Switch
sr@latin: Prebacivač sadržaja

en: Content Service Module
sr@latin: Modul usluge sadržaja

en: Access Gateway
sr@latin: Pristupni mrežni prolaz

en: ATM Switch
sr@latin: ATM prebacivač

en: Cisco 1000
sr@latin: Cisko 1000

en: ISDN switch
sr@latin: ISDN prebacivač

en: Label Switch Router
sr@latin: Usmerivač prebacivača natpisa

en: MultiSwitch Device
sr@latin: Višeprebacivački uređaj

en: LAN2LAN Switch
sr@latin: LAN2LAN prebacivač

en: Multilayer Switch
sr@latin: Višeslojni prebacivač

en: Multilayer Switch with Silicon
sr@latin: Višeslojni prebacivač sa silikonom

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
sr@latin: Višeslojni prebacivač sa potčinjenim silikonom

en: Programmable Switch
sr@latin: Programljiv prebacivač

en: Content Service Switch 1100
sr@latin: Prebacivač usluge sadržaja 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
sr@latin: ATM brzi gigabitni mrežni prebacivač

en: RateMUX
sr@latin: ProtočniMUKs

en: Workgroup 5500
sr@latin: Radna grupa 5500

en: Workgroup 5000
sr@latin: Radna grupa 5000

en: Workgroup 5002
sr@latin: Radna grupa 5002

en: NetRanger
sr@latin: Mrežni opsežnik

en: MGX 8220
sr@latin: MGIks 8220

en: MGX 8240
sr@latin: MGIks 8240

en: MGX 8260
sr@latin: MGIks 8260

en: Universal Gateway
sr@latin: Univerzalni mrežni prolaz

en: iSCSI switch
sr@latin: iSCSI prebacivač

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
sr@latin: Pametni prebacivač radne grupe optičkog vlakna

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
sr@latin: Pametni prebacivač upravljačke klase optičkog vlakna

en: Multi-Fabric Server Switch
sr@latin: Višefabrički prebacivač servera

en: Server Switch
sr@latin: Prebacivač servera

en: Multilayer Remote Switch
sr@latin: Višeslojni udaljeni prebacivač

en: Layer 2 Remote Switch
sr@latin: Udaljeni prebacivač sloja 2

en: Virtual Layer Switch
sr@latin: Prebacivač virtuelnog sloja

en: Cisco — Miscellaneous
sr@latin: Cisko — Raznovrsno

en: Miscellaneous shapes by Cisco
sr@latin: Raznovrsni oblici od Ciskoa

en: Government Building
sr@latin: Zgrada vlade

en: University
sr@latin: Univerzitet

en: Small Business
sr@latin: Malo preduzeće

en: Home office
sr@latin: Kućna kancelarija

en: Branch office
sr@latin: Filijala

en: Branch office subdued
sr@latin: Filijala, bledo

en: Branch office blue
sr@latin: Filijala, plavo

en: Generic Building
sr@latin: Obična zgrada

en: Generic Building subdued
sr@latin: Obična zgrada, bledo

en: Generic Building blue
sr@latin: Obična plava zgrada

en: Medium Building
sr@latin: Zgrada srednje veličine

en: Medium Building subdued
sr@latin: Bleda zgrada srednje veličine

en: Medium Building blue
sr@latin: Plava zgrada srednje veličine

en: House
sr@latin: Kuća

en: House blue
sr@latin: Plava kuća

en: Telecommuter house
sr@latin: Kuća telekomjutera

en: Telecommuter house subdued
sr@latin: Bleda kuća telekomjutera

en: Man
sr@latin: Čovek

en: Man red
sr@latin: Crveni čovek

en: Man gold
sr@latin: Zlatni čovek

en: Man blue
sr@latin: Plavi čovek

en: Standing Man
sr@latin: Čovek koji stoji

en: Standing woman
sr@latin: Žena koja stoji

en: Woman
sr@latin: Žena

en: Woman red
sr@latin: Žena u crvenom

en: Woman gold
sr@latin: Žena u zlatnom

en: Woman blue
sr@latin: Žena u plavom

en: Running man
sr@latin: Čovek koji trči

en: Running man subdued
sr@latin: Bledi muškarac koji trči

en: Telecommuter
sr@latin: Telekomjuter

en: Running woman
sr@latin: Žena koja trči

en: CiscoWorks Man
sr@latin: Muškarac Cisko rada

en: PC Man
sr@latin: Muškarac uz lični računar

en: Sitting Woman
sr@latin: Žena koja sedi

en: Mac Woman
sr@latin: Mek žena

en: Androgynous Person
sr@latin: Dvopolna osoba

en: Lock and Key
sr@latin: Katanac i ključ

en: Satellite dish
sr@latin: Satelitski tanjir

en: Satellite
sr@latin: Satelit

en: Antenna
sr@latin: Antena

en: File cabinet
sr@latin: Orman za dokumenta

en: Car
sr@latin: Kola

en: Truck
sr@latin: Kamion

en: Video Camera
sr@latin: Video kamera

en: Headphones
sr@latin: Slušalice

en: Cisco — Network
sr@latin: Cisko — mreža

en: Network shapes by Cisco
sr@latin: Mrežni oblici od Ciskoa

en: Network Management
sr@latin: Upravljanje mrežom

en: Detector
sr@latin: Otkrivač

en: Protocol Translator
sr@latin: Prevodilac protokola

en: IP Old-style
sr@latin: IP stari stil

en: Terminal Server
sr@latin: Server terminala

en: Access Server
sr@latin: Pristupni server

en: System controller
sr@latin: Sistemski kontroler

en: Directory Server
sr@latin: Server direktorijuma

en: Firewall
sr@latin: Mrežna barijera

en: Firewall subdued
sr@latin: Bleda mrežna barijera

en: Firewall horizontal
sr@latin: Vodoravna mrežna barijera

en: Firewall Service Module
sr@latin: Modul usluge mrežne barijere

en: IOS Firewall
sr@latin: IOS mrežna barijera

en: PIX Firewall
sr@latin: PIKs mrežna barijera

en: Centri Firewall
sr@latin: Središnja mrežna barijera

en: Security appliance
sr@latin: Bezbednosna naprava

en: VPN Concentrator
sr@latin: VPN sakupljač

en: VPN Gateway
sr@latin: VPN mrežni prolaz

en: LAN to LAN
sr@latin: LAN na LAN

en: SSL Terminator
sr@latin: SSL okončavač

en: IP DSL Switch
sr@latin: IP DSL prebacivač

en: Cable Modem
sr@latin: Kablovski modem

en: Wireless Connectivity
sr@latin: Bežično povezivanje

en: Wireless Transport
sr@latin: Bežični prenos

en: AccessPoint
sr@latin: Pristupna tačka

en: Wireless Bridge
sr@latin: Bežični most

en: Dual Mode AccessPoint
sr@latin: Dvorežimska tačka pristupa

en: Wi-Fi Tag
sr@latin: Bežična oznaka

en: Wireless Location Appliance
sr@latin: Naprava bežičnog mesta

en: Location server
sr@latin: Server lokacije

en: Lightweight AP
sr@latin: Lagani AP

en: WLAN controller
sr@latin: VLAN kontroler

en: BBFW
sr@latin: BBFV

en: BBFW media
sr@latin: BBFV medij

en: Channelized Pipe
sr@latin: Kanalisana spojka

en: Concatenated Payload
sr@latin: Nadovezani utovarivač

en: Optical Cross-Connect
sr@latin: Optički ukrsni spajač

en: Optical Transport
sr@latin: Optički prenos

en: Optical Fiber
sr@latin: Optičko vlakno

en: Optical Amplifier
sr@latin: Optički pojačivač

en: Digital Cross-Connect
sr@latin: Digitalni ukrsni spajač

en: IP Transport Concentrator
sr@latin: Sakupljač IP prenosa

en: DWDM Filter
sr@latin: DVDM propusnik

en: WDM
sr@latin: VDM

en: Automatic Protection Switching
sr@latin: Samostalno prebacivanje zaštite

en: UPS
sr@latin: Izvor neprekidnog napajanja

en: LongReach CPE
sr@latin: Dugodometni CPE

en: 3X74 (floor) cluster controller
sr@latin: 3H74 (spratni) kontroler klastera

en: 3174 (desktop) cluster controller
sr@latin: 3174 (stoni) kontroler klastera

en: WAN
sr@latin: VAN

en: Cloud
sr@latin: Oblak

en: Cloud Gold
sr@latin: Zlatni oblak

en: Cloud White
sr@latin: Beli oblak

en: Cloud Dark
sr@latin: Tamni oblak

en: Distributed Director
sr@latin: Raspodeljeni direktor

en: LocalDirector
sr@latin: Lokalni usmerivač

en: MUX
sr@latin: MUKs

en: General Appliance
sr@latin: Opšta naprava

en: CDDI/FDDI Concentrator
sr@latin: CDDI/FDDI sakupljač

en: FDDI Ring
sr@latin: FDDI prsten

en: TokenRing
sr@latin: Prsten parice

en: Repeater
sr@latin: Ponavljač

en: Bridge
sr@latin: Most

en: Breakout box
sr@latin: Kutija za iskakanje

en: STB (set top box)
sr@latin: STB (skup gornjih kutija)

en: IPTV broadcast server
sr@latin: Server IPTV emitovanja

en: IPTV content manager
sr@latin: Upravljač IPTV sadržajem

en: Catalyst Access Gateway
sr@latin: Katalistički mrežni prolaz pristupa

en: Generic Gateway
sr@latin: Opšti mrežni prolaz

en: TransPath
sr@latin: Putanja prenosa

en: uBR910 Cable DSU
sr@latin: uBR910 kabal DSU

en: Storage Solution Engine
sr@latin: Sklop rešenja skladištenja

en: Content Engine (Cache Director)
sr@latin: Sistem sadržaja (upravljanje ostavom)

en: CDM Content Distribution Manager
sr@latin: CDM upravnik raspodele sadržaja

en: Content Transformation Engine (CTE)
sr@latin: Sistem probražaja sadržaja (CTE)

en: MAS Gateway
sr@latin: MAS mrežni prolaz

en: File Engine
sr@latin: Pogon datoteke

en: Service Control
sr@latin: Kontrola usluga

en: Cisco — Telephony
sr@latin: Cisko — Telefonija

en: Telephony shapes by Cisco
sr@latin: Oblici za telefoniju od Ciskoa

en: Phone
sr@latin: Telefon

en: Phone 2
sr@latin: Telefon 2

en: Phone Ethernet
sr@latin: Eternet magistrala

en: Phone Appliance
sr@latin: Telefonska sprava

en: Phone Feature
sr@latin: Usluga telefoniranja

en: Phone/Fax
sr@latin: Telefon/faks

en: HootPhone
sr@latin: Hut telefon

en: IP Phone
sr@latin: IP telefon

en: IP Softphone
sr@latin: IP softverski telefon

en: Softphone
sr@latin: Softverski telefon

en: Cellular Phone
sr@latin: Mobilni telefon

en: Mobile Access IP Phone
sr@latin: IP telefon pokretnog pristupa

en: Pager
sr@latin: Pejdžer

en: Fax
sr@latin: Faks

en: Turret
sr@latin: Kula

en: Octel
sr@latin: Oktel

en: Radio Tower
sr@latin: Radio toranj

en: PBX
sr@latin: Telefonska centrala

en: PBX Switch
sr@latin: PBIks prebacivač

en: Class 4/5 switch
sr@latin: Prebacivač 4/5 razreda

en: SONET MUX
sr@latin: SONET MUKs

en: SIP Proxy Server
sr@latin: SIP server posrednik

en: Gatekeeper
sr@latin: Čuvar kapije

en: MGX 8000 Series Voice Gateway
sr@latin: Glasovni mrežni prolaz MGIks 8000 serije

en: End Office
sr@latin: Krajnja kancelarija

en: Voice-Enabled Access Server
sr@latin: Glasovni server pristupa

en: Voice-Enabled Router
sr@latin: Glasovni usmeravač

en: Voice-Enabled ATM Switch
sr@latin: Glasovni ATM prebacivač

en: CallManager
sr@latin: Upravljač pozivom

en: IP Telephony Router
sr@latin: Usmerivač za IP telefoniju

en: Mobile Access Router
sr@latin: Usmerivač pokretnog pristupa

en: Generic softswitch
sr@latin: Običan softverski prebacivač

en: SC2200/VSC3000 host
sr@latin: SC2200/VSC3000 računar

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
sr@latin: Upravljač virtuelnog prebacivača (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
sr@latin: SC2200 (signalizirajući kontroler)

en: MoH server (Music on Hold)
sr@latin: MoH server (muzika zadržana)

en: TDM router
sr@latin: TDM usmerivač

en: IAD router
sr@latin: IAD usmerivač

en: IntelliSwitch Stack
sr@latin: Stek pametnog prebacivača

en: Unity server
sr@latin: Juniti server

en: Unity Express
sr@latin: Juniti ekspres

en: uMG series
sr@latin: uMG serija

en: Civil
sr@latin: Građevinarstvo

en: Civil Engineering Components
sr@latin: Sprave u građevinarstvu

en: Vertical rest
sr@latin: Uspravni naslon

en: Horizontal rest
sr@latin: Vodoravan naslon

en: Bivalent vertical rest
sr@latin: Bivalentni uspravni naslon

en: Reference line
sr@latin: Referentna linija

en: Water level
sr@latin: Nivo vode

en: Soil
sr@latin: Tlo

en: Horizontally aligned arrow
sr@latin: Vodoravno postavljena strelica

en: Vertically aligned arrow
sr@latin: Uspravno postavljena strelica

en: Horizontal limiting line
sr@latin: Vodoravna ograničavajuća linija

en: Vertical limiting line
sr@latin: Uspravna ograničavajuća linija

en: Horizontally aligned pump
sr@latin: Vodoravno postavljena pumpa

en: Vertically aligned pump
sr@latin: Uspravno postavljena pumpa

en: Horizontally aligned compressor
sr@latin: Vodoravno postavljen kompresor

en: Vertically aligned compressor
sr@latin: Uspravno postavljen kompresor

en: Vertically aligned valve
sr@latin: Uspravno postavljen ventil

en: Horizontally aligned valve
sr@latin: Vodoravno postavljen ventil

en: Backflow preventer
sr@latin: Sprečavač toka unazad

en: Gas bottle
sr@latin: Gasna boca

en: Frequency converter
sr@latin: Pretvarač učestanosti

en: Vertically aligned propeller
sr@latin: Uspravno postavljen propeler

en: Aerator with bubbles
sr@latin: Ventilacija sa mehurima

en: Final-settling basin
sr@latin: Konačno-taložno korito

en: Preliminary clarification tank
sr@latin: Probni sud za prečišćavanje

en: Basin
sr@latin: Korito

en: Container
sr@latin: Sadržalac

en: Ladder
sr@latin: Lestvice

en: Components for LADDER circuits
sr@latin: Sastojci za LADDER kola

en: 'if' (normally open) ladder contact
sr@latin: „ako je“ (obično otvoren) prekidač

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
sr@latin: „ako nije“ (obično zatvoren) prekidač

en: Simple output variable
sr@latin: Jednostavna izlazna promenjiva

en: Negative output variable
sr@latin: Negativna izlazna promenjiva

en: 'set' output variable
sr@latin: „postavi“ izlaznu promenjivu

en: 'reset' output variable
sr@latin: „ponovo podesi“ izlaznu promenjivu

en: 'jump' output variable
sr@latin: „podigni“ izlaznu promenjivu

en: Receptivity output variable
sr@latin: Prijemna izlazna promenljiva

en: Power-saved simple output variable
sr@latin: Izlazna jednostavna promenljiva sa štednjom struje

en: Power-saved negative output variable
sr@latin: Izlazna negativna promenljiva sa štednjom struje

en: Power-saved 'set' output variable
sr@latin: Izlazna promenljiva „postavi“ sa štednjom struje

en: Power-saved 'reset' output variable
sr@latin: Izlazna promenljiva „resetuj“ sa štednjom struje

en: Cybernetics
sr@latin: Kibernetika

en: Elements of cybernetic circuits
sr@latin: Delovi kibernetičkih kola

en: Sensor — left
sr@latin: Senzor — levi

en: Sensor — right
sr@latin: Senzor — desni

en: Sensor — bottom
sr@latin: Senzor — donji

en: Sensor — top
sr@latin: Senzor — gornji

en: Sum, subtracting left input
sr@latin: Zbir, oduzimajući levi ulaz

en: Sum, subtracting right input
sr@latin: Zbir, oduzimajući desni ulaz

en: Sum, subtracting bottom input
sr@latin: Zbir, oduzimajući donji ulaz

en: Sum, subtracting top input
sr@latin: Zbir, oduzimajući gornji ulaz

en: Integrator — input left
sr@latin: Integrator — levi ulaz

en: Integrator — input right
sr@latin: Integrator — desni ulaz

en: Integrator — input bottom
sr@latin: Integrator — donji ulaz

en: Integrator — input top
sr@latin: Integrator — gornji ulaz

en: Sum
sr@latin: Zbir

en: Product
sr@latin: Proizvod

en: High pass filter
sr@latin: Visokopropusni pojačavač

en: Low pass filter
sr@latin: Niskopropusni pojačavač

en: Sine characteristic or input
sr@latin: Sinusna odlika ili ulaz

en: Sigmoid characteristic
sr@latin: Sigmoidna odlika

en: Saturation characteristic
sr@latin: Odlika zasićenja

en: Relay characteristic (sigma)
sr@latin: Odlika releja (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
sr@latin: Polutalasni ispravljač ili ulazna rampa

en: Full wave rectifier (absolute value)
sr@latin: Punotalasni ispravljač (apsolutna vrednost)

en: Constant positive shift on the y-axis
sr@latin: Stalni pozitivan pomeraj duž uspravne ose

en: Constant negative shift on the y-axis
sr@latin: Stalni negativan pomeraj duž uspravne ose

en: Constant factor greater 1
sr@latin: Stalni činilac veći od 1

en: Constant factor between 0 and 1
sr@latin: Stalni činilac između 0 i 1

en: Constant factor between 0 and -1
sr@latin: Stalni činilac između 0 i -1

en: Constant factor below -1
sr@latin: Stalni činilac ispod -1

en: Template for custom characteristics
sr@latin: Šablon za proizvoljne odlike

en: Time delay
sr@latin: Vremenski zastoj

en: Database
sr@latin: Baza podataka

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
sr@latin: Uređivač za dijagrame odnosa tabele baze podataka

en: Attribute compound
sr@latin: Složenik atributa

en: Electric
sr@latin: Energetika

en: Components for electric circuits
sr@latin: Delovi električnih kola

en: Normally open contact (horizontal)
sr@latin: Uobičajeno otvorena veza (vodoravno)

en: Normally closed contact (horizontal)
sr@latin: Uobičajeno spojena veza (vodoravno)

en: Normally open position switch (horizontal)
sr@latin: Uobičajeno otvoren prekidač (vodoravno)

en: Normally closed position switch (horizontal)
sr@latin: Uobičajeno uključen prekidač (vodoravno)

en: Normally open contact (vertical)
sr@latin: Uobičajeno otvorena veza (uspravno)

en: Normally closed contact (vertical)
sr@latin: Uobičajeno spojena veza (uspravno)

en: Normally open position switch (vertical)
sr@latin: Uobičajeno otvoren prekidač (uspravno)

en: Normally closed position switch (vertical)
sr@latin: Uobičajeno uključen prekidač (uspravno)

en: The command organ of a relay (horizontal)
sr@latin: Upravljačka jedinica jednog releja (vodoravno)

en: Relay (horizontal)
sr@latin: Relej (vodoravno)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
sr@latin: Sijalica ili svetlosni indikator (vodorovano)

en: The command organ of a relay (vertical)
sr@latin: Upravljačka jedinica jednog releja (uspravno)

en: Relay (vertical)
sr@latin: Relej (uspravno)

en: Lamp or indicator light (vertical)
sr@latin: Sijalica ili svetlosni indikator (uspravno)

en: Connection point
sr@latin: Čvor

en: Editor for Entity Relations Diagrams
sr@latin: Uređivač za dijagrame odnosa entiteta

en: Weak entity
sr@latin: Slab entitet

en: Participation
sr@latin: Učestvovanje

en: Objects to draw flowcharts
sr@latin: Objekti za crtanje dijagrama toka

en: Process/Auxiliary Operation
sr@latin: Dopunska/procesna operacija

en: Input/Output
sr@latin: Ulaz/izlaz

en: Decision
sr@latin: Odluka

en: Connector
sr@latin: Povezivač

en: Transaction file
sr@latin: Datoteka prenosa

note: XXX
en: Off page connector
sr@latin: Povezivač bez strane

en: Document
sr@latin: Dokument

en: Manual operation
sr@latin: Ručna operacija

en: Preparation
sr@latin: Priprema

en: Manual input
sr@latin: Ručni unos

en: Predefined process
sr@latin: Predodređeni proces

en: Terminal Interrupt
sr@latin: Prekid terminala

en: Magnetic disk
sr@latin: Magnetni disk

en: Magnetic drum
sr@latin: Magnetni doboš

en: Magnetic tape
sr@latin: Magnetna traka

en: Internal storage
sr@latin: Unutrašnji smeštaj

en: Merge
sr@latin: Spoji

en: Delay
sr@latin: Kašnjenje

note: XXX
en: Summing junction
sr@latin: Zbirna tačka

note: XXX
en: Collate
sr@latin: Slagač

en: Sort
sr@latin: Uredi

en: Or
sr@latin: Ili

en: Punched card
sr@latin: Bušena kartica

en: Punched tape
sr@latin: Bušena traka

en: Transmittal tape
sr@latin: Traka za prenos

en: Offline storage
sr@latin: Isključeni smeštaj

en: Data source
sr@latin: Izvor podataka

en: Editor for Function Structure Diagrams.
sr@latin: Uređivač za dijagrame strukture funkcija.

en: Flow
sr@latin: Tok

en: Orthogonal polyline flow
sr@latin: Tok upravne izlomljene linije

en: Function
sr@latin: Funkcija

note: Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
sr@latin: Gejn i Sarson

en: Gane and Sarson DFD
sr@latin: Gejn i Sarson DFD

en: Alternate external entity
sr@latin: Menjanje spoljnog entiteta

en: Data store
sr@latin: Skladište podataka

en: External entity
sr@latin: Spoljni entitet

en: Objects to design GRAFCET charts
sr@latin: Objekti za izradu GRAFCET grafikona

en: Macro sub-program call step
sr@latin: Korak poziva makro podprograma

en: Action to associate to a step
sr@latin: Radnja za dodeljivanje koraku

en: Condition (of an action)
sr@latin: Uslov (za radnju)

en: Transition
sr@latin: Prelaz

en: OR vergent
sr@latin: ILI teme

en: AND vergent
sr@latin: I teme

en: Arc (upward)
sr@latin: Luk (nagore)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
sr@latin: Mapa, izometrijska

note: use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
sr@latin: Izometrijski oblici za usmerene mape

en: Road Section
sr@latin: Deonica puta

en: Long Straight Road Section
sr@latin: Odeljak dugog pravog puta

en: Crossroads
sr@latin: Raskrsnica

en: T-Junction
sr@latin: T-raskrsnica

en: Elevated Road
sr@latin: Nadvožnjak

en: Corner 1
sr@latin: Ćošak 1

en: Corner 2
sr@latin: Ćošak 2

en: River
sr@latin: Reka

en: Roof 1
sr@latin: Krov 1

en: Block 1, 2:4
sr@latin: Blok 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
sr@latin: Blok 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
sr@latin: Blok 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
sr@latin: Blok 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
sr@latin: Blok 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
sr@latin: Blok 6, 4:6

en: Block 7
sr@latin: Blok 7

en: Factory
sr@latin: Fabrika

en: Car 1, Front View
sr@latin: Auto 1, pogled spreda

en: Car 2, Rear View
sr@latin: Auto 2, pogled otpozadi

en: Train 1, angled downward
sr@latin: Voz 1, ugao nadole

en: Train 2, angled upward
sr@latin: Voz 2, ugao nagore

en: Tree 1
sr@latin: Drvo 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
sr@latin: Most za pešake

en: One Way Road Sign
sr@latin: Znak za jednosmernu ulicu

en: Objects to design i* diagrams
sr@latin: Objekti za crtanje i* dijagrama

en: An i* softgoal
sr@latin: i* meki cilj

en: An i* goal
sr@latin: i* cilj

en: An i* resource
sr@latin: i* izvor

en: An i* task
sr@latin: i* zadatak

en: An i* unspecified actor
sr@latin: i* neodređeni činilac

en: An i* agent
sr@latin: i* agent

en: An i* position
sr@latin: i* položaj

en: An i* role
sr@latin: i* uloga

en: An i* unspecified link
sr@latin: i* neodređena veza

en: An i* positive contribution
sr@latin: i* pozitivan doprinos

en: An i* negative contribution
sr@latin: i* negatvan doprinos

en: An i* dependency link
sr@latin: i* veza zavisnosti

en: An i* decomposition link
sr@latin: i* veza rastavljanja

en: An i* means-ends link
sr@latin: i* veza sredstava-završetaka

en: RE-Jackson
sr@latin: Džeksonovi dijagrami

en: Objects to design Jackson diagrams
sr@latin: Objekti za izradu Džeksonovih dijagrama

en: A Jackson given domain
sr@latin: Džeksonov dati domen

en: A Jackson designed domain
sr@latin: Džeksonov ciljni domen

en: A Jackson machine domain
sr@latin: Džeksonov mašinski domen

en: A Jackson requirement
sr@latin: Džeksonov potreban uslov

en: A Jackson shared phenomenon
sr@latin: Džeksonov deljeni fenomen

en: A Jackson requirement phenomenon
sr@latin: Džeksonov potreban fenomen

en: Jigsaw
sr@latin: Slagalica

en: Pieces of a jigsaw
sr@latin: Delovi slagalice

en: Jigsaw — part_oioi
sr@latin: Slagalica — deo_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
sr@latin: Slagalica — deo_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
sr@latin: Slagalica — deo_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
sr@latin: Slagalica — deo_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
sr@latin: Slagalica — deo_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
sr@latin: Slagalica — deo_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
sr@latin: Slagalica — deo_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
sr@latin: Slagalica — deo_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
sr@latin: Slagalica — deo_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
sr@latin: Slagalica — deo_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
sr@latin: Slagalica — deo_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
sr@latin: Slagalica — deo_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
sr@latin: Slagalica — deo_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
sr@latin: Slagalica — deo_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
sr@latin: Slagalica — deo_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
sr@latin: Slagalica — deo_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
sr@latin: Objekti za izradu KAOS dijagrama

en: A KAOS softgoal
sr@latin: KAOS meki cilj

en: A KAOS goal
sr@latin: KAOS cilj

en: A KAOS requirement
sr@latin: KAOS potraživanje

en: A KAOS assumption
sr@latin: KAOS pretpostavka

en: A KAOS obstacle
sr@latin: KAOS prepreka

en: A KAOS AND refinement
sr@latin: KAOS I prečišćavanje

en: A KAOS complete AND refinement
sr@latin: KAOS potpuno I prečišćavanje

en: A KAOS OR refinement
sr@latin: KAOS ILI prečišćavanje

en: A KAOS complete OR refinement
sr@latin: KAOS potpuno ILI prečišćavanje

en: A KAOS operationalization
sr@latin: KAOS operacionalizacija

en: A KAOS contribution
sr@latin: KAOS doprinos

en: A KAOS obstruction
sr@latin: KAOS zagušenje

en: A KAOS binary conflict
sr@latin: KAOS sukob izvršnih

en: A KAOS agent
sr@latin: KAOS agent

en: A KAOS responsibility
sr@latin: KAOS odgovornost

en: A KAOS monitor link
sr@latin: KAOS veza nadgledanja

en: A KAOS control link
sr@latin: KAOS veza upravljanja

en: A KAOS capable-of
sr@latin: KAOS sposobnost

en: A KAOS performs
sr@latin: KAOS izvršavanja

en: A KAOS input
sr@latin: KAOS ulaz

en: A KAOS output
sr@latin: KAOS izlaz

en: Lights
sr@latin: Svetla

en: Objects to design simple lighting plots
sr@latin: Objekti za crtanje jednostavnih planova osvetljenja

en: PAR on the floor
sr@latin: PAR na podu

en: Pebble Convex lantern
sr@latin: Ispupčena lampa sa oblucima

en: Fresnel lantern
sr@latin: Fresnel lampa

en: Striplight
sr@latin: Prugasto svetlo

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
sr@latin: Elipsoidni reflektor svetla pretrage

en: Blinders
sr@latin: Naočnjaci

en: Black light
sr@latin: Crno svetlo

en: Stroboscope light
sr@latin: Stroboskopsko svetlo

en: Moving head
sr@latin: Pokretna glava

en: Structure
sr@latin: Struktura

en: Logic
sr@latin: Logička kola

en: Boolean Logic
sr@latin: Bulova logika

en: OR gate
sr@latin: ILI kolo

en: AND gate
sr@latin: I kolo

en: XOR gate
sr@latin: ILI-ILI kolo

en: Simple buffer
sr@latin: Jednostavni bafer

en: Inverter
sr@latin: Invertor

en: NAND gate
sr@latin: NI kolo

en: NOR gate
sr@latin: NILI kolo

en: NOT
sr@latin: NE

en: Cross-connector
sr@latin: Unakrsni spajač

en: Miscellaneous
sr@latin: Raznovrsno

en: Miscellaneous Shapes
sr@latin: Razni oblici

en: Tree
sr@latin: Drvo

en: Folder
sr@latin: Fascikla

en: expansible node
sr@latin: produžljiv čvor

en: expanded node
sr@latin: produžni čvor

en: Traditional clock
sr@latin: Običan časovnik

en: Measure distance
sr@latin: Rastojanje merenja

en: Resizable grid
sr@latin: Mreža promenljive veličine

en: Diagram object
sr@latin: Objekat dijagrama

en: N-gon or Star object
sr@latin: N-ugaoni ili zvezdasti objekat

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
sr@latin: Delovi opreme mobilnih pretplatnika američke vojske

en: Node center
sr@latin: Središte čvora

en: Large extension node
sr@latin: Veliki produžni čvor

en: Small extension node
sr@latin: Mali produžni čvor

en: Tactical satellite communications terminal
sr@latin: Zemaljska satelitska stanica

en: Multiplexer
sr@latin: Multiplekser

en: Demultiplexer
sr@latin: Demultiplekser

en: Network
sr@latin: Mreža

en: Objects to design network diagrams with
sr@latin: Objekti sa kojima se izrađuju mrežni dijagrami

en: Computer
sr@latin: Računar

en: Storage
sr@latin: Skladištenje

en: Ethernet bus
sr@latin: Eternet magistrala

en: Simple printer
sr@latin: Jednostavan štampač

en: WAN connection
sr@latin: VAN veza

en: WAN link
sr@latin: VAN vezica

en: Stackable hub or switch
sr@latin: Otkačiv razvodnik ili prebacivač

en: Modular switching system
sr@latin: Modularni sistem prebacivanja

en: 24 Port Patch Panel
sr@latin: Panel umetka sa 24 priključaka

en: RJ45 wall-plug
sr@latin: RJ45 zidna utičnica

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
sr@latin: Zidna utičnica za scEAD kablovski sistem

en: Simple modem
sr@latin: Jednostavan modem

en: Antenna for wireless transmission
sr@latin: Antena za bežični prenos

en: Mobile telephony base station
sr@latin: Bazna stanica mobilne telefonije

en: Network cloud
sr@latin: Mrežni oblak

en: Mobile telephony cell
sr@latin: Jedinica mobilne telefonije

en: Router symbol
sr@latin: Simbol usmerivača

en: Switch symbol
sr@latin: Simbol prebacivača

en: ATM switch symbol
sr@latin: Simbol ATM prebacivača

en: Firewall router
sr@latin: Usmerivač mrežne barijere

en: Workstation monitor
sr@latin: Praćenje radne stanice

en: UNIX workstation
sr@latin: JUNIKS radna stanica

en: Desktop PC
sr@latin: Stoni lični računar

en: Laptop PC
sr@latin: Prenosni računar

en: Bigtower PC
sr@latin: Lični računar u visokom kućištu

en: Miditower PC
sr@latin: Lični računar u srednjem kućištu

en: Minitower PC
sr@latin: Lični računar u malom kućištu

en: Speaker with integrated amplifier
sr@latin: Zvučnik sa ugrađenim pojačalom

en: Speaker without amplifier
sr@latin: Zvučnik bez pojačala

en: 3 1/2 inch diskette
sr@latin: 3,5 inčna disketa

en: External DAT drive
sr@latin: Spoljni DAT uređaj

en: Mobile phone
sr@latin: Mobilni telefon

en: Telephone
sr@latin: Telefon

en: Plotter
sr@latin: Crtač

en: Digitizing board
sr@latin: Tabla za digitalizaciju

en: Pneumatic/Hydraulic
sr@latin: Pneumatika/hidraulika

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
sr@latin: Delovi za pneumatska i hidraulična kola

en: Double-effect jack
sr@latin: Utičnica dvostrukog uticaja

en: Normally-in simple-effect jack
sr@latin: Obično-uključeno gnezdo jednostavnog-uticaja

en: Normally-out simple-effect jack
sr@latin: Obično-isključeno gnezdo jednostavnog-uticaja

en: Generic pressure source
sr@latin: Opšti izvor pritiska

en: Hydraulic pressure source
sr@latin: Hidraulički izvor pritiska

en: Pneumatic pressure source
sr@latin: Pneumatski izvor pritiska

en: Air exhaust orifice
sr@latin: Otvor za izduvavanje vazduha

en: 2/2 distributor
sr@latin: 2/2 raspodeljivač

en: 3/2 distributor
sr@latin: 3/2 raspodeljivač

en: 4/2 distributor
sr@latin: 4/2 raspodeljivač

en: 5/2 distributor
sr@latin: 5/2 raspodeljivač

en: Muscular command
sr@latin: Mišićna naredba

en: Push-button command
sr@latin: Naredba pritiska dugmeta

en: Mechanical command by tappet
sr@latin: Mehanička naredba podizačem

en: Mechanical command by spring
sr@latin: Mehanička naredba oprugom

en: Electric command (single coil)
sr@latin: Električni ispravljač (jedan kalem)

en: Electric command (double coil)
sr@latin: Električni ispravljač (dvostruki kalem)

en: Indirect command by hydraulic driver
sr@latin: Neposredna naredba hidrauličkim pokretačem

en: Indirect command by pneumatic driver
sr@latin: Neposredna naredba pneumatskim pokretačem

en: Objects to design SADT diagrams
sr@latin: Objekti za izradu SADT dijagrama

en: Activity/data flow arrow
sr@latin: Strelica toka aktivnosti/podataka

en: Activity/data box
sr@latin: Kućica aktivnosti/podataka

en: Flow label
sr@latin: Natpis toka

en: Specification and Description Language.
sr@latin: Jezik za određivanje i opis (SDL).

en: Block type reference
sr@latin: Referenca vrste bloka

en: Service type reference
sr@latin: Referenca vrste usluge

en: Process type reference
sr@latin: Referenca vrste procesa

en: State
sr@latin: Stanje

en: Function header
sr@latin: Zaglavlje funkcije

en: Send message
sr@latin: Pošalji poruku

en: Receive message
sr@latin: Primljena poruka

en: Function call
sr@latin: Poziv funkcije

en: Action being executed
sr@latin: Radnja je izvršena

en: Save state
sr@latin: Sačuvaj stanje

en: In/Out connector
sr@latin: Ulazni/izlazni priključak

en: Procedure return
sr@latin: Povratak postupka

en: Generic text note
sr@latin: Obična tekstualna beleška

en: Shape Design
sr@latin: Izrada oblika

en: Design Dia objects with individual connection points
sr@latin: Izradite objekte Die sa pojedinačnim tačkama spajanja

en: Connection Point
sr@latin: Tačka spajanja

en: Main Connection Point
sr@latin: Glavna tačka spajanja

en: Objects to do Sozi (zooming ui) presentations
sr@latin: Objekti da odrade Sozi (ks uveličavanja) izlaganja

en: Sozi frame
sr@latin: Sozijev kadar

en: Sozi media
sr@latin: Sozijev medij

en: Sybase
sr@latin: Sibejz

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
sr@latin: Objekti za izradu grafikona za replikacioni domen Sibejza

en: Sybase dataserver
sr@latin: Sibejzov server podataka

en: Sybase replication server
sr@latin: Sibejzov replikacioni server

en: Log transfer manager or rep agent
sr@latin: Prati upravnika prenosom ili predstavnika

en: Stable storage device
sr@latin: Stabilni uređaj za skladištenje

en: Sybase client application
sr@latin: Sibejzov program klijenta

en: Replication server manager
sr@latin: Upravnik replikacionim serverom

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
sr@latin: Uređivač UML statičkih strukturnih dijagrama

en: Note
sr@latin: Napomena

en: Realizes, implements a specific interface
sr@latin: Ostvaruje, primenjuje naročitu spregu

en: Generalization, class inheritance
sr@latin: Uopštavanje, nasleđivanje klasa

en: Association, two classes are associated
sr@latin: Udruživanje, dve klase su udružene

en: Aggregation, one class is part of another
sr@latin: Sjedinjavanje, jedna klasa čini deo druge

en: Implements, class implements a specific interface
sr@latin: Izvodi, klasa izvodi naročitu spregu

en: Constraint, place a constraint on something
sr@latin: Ograničenje, postavite ograničenje na nešto

en: Small package
sr@latin: Mali paket

en: Large package
sr@latin: Veliki paket

en: Use case
sr@latin: Koristi mala i velika slova

en: Lifeline
sr@latin: Životna linija

en: Object
sr@latin: Objekat

en: Message
sr@latin: Poruka

en: Component
sr@latin: Deo

en: Node
sr@latin: Čvor

en: Class stereotype icon
sr@latin: Ukalupljena ikonica klase

en: Initial/End state
sr@latin: Početno/krajnje stanje

en: Activity
sr@latin: Radnja

en: Fork/Union
sr@latin: Rastavi/sjedini
