dia - en to sv translation catalogue (2249 entries)

note: This is not an errror
en: invalid layer range %lu - %lu
sv: ogiltigt lagerintervall %lu - %lu

en: Layer %lu (%s) selected more than once.
sv: Lager %lu (%s) markerat mer än en gång.

en: Layer %d (%s) selected more than once.
sv: Lager %d (%s) markerat mer än en gång.

en: There is no layer named %s.
sv: Det finns inget lager med namnet %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
sv: %s-fel: vet inte hur man exporterar till %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
sv: %s-fel: indata- och utdatafilnamn är identiska: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
sv: Importera

en: %s error: need valid input file %s
sv: %s-fel: behöver en giltig indatafil %s

en: Can't find output format/filter %s
sv: Kan inte hitta utdataformatet/-filtret %s

en: Input directory '%s' must exist!
sv: Indatakatalogen ”%s” måste existera!

en: Output directory '%s' must exist!
sv: Utdatakatalogen ”%s” måste existera!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
sv: Exportera inläst fil och avsluta

en: OUTPUT
sv: UTDATA

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
sv: Välj exportfilter/-format

en: TYPE
sv: TYP

en: List export filters/formats and exit
sv: Lista exportfilter/-format och avsluta

en: Export graphics size
sv: Exportera grafikstorlek

en: WxH
sv: B×H

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
sv: Visa bara angivna lager (exempelvis under export). Kan vara antingen lagernamnet eller ett intervall av lagernummer (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
sv: LAGER,LAGER,…

en: Don't show the splash screen
sv: Visa inte startbilden

en: Don't create an empty diagram
sv: Skapa inte ett tomt diagram

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
sv: Starta det klassiska användargränssnittet (inga diagram i flikar)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
sv: Skicka felmeddelanden till standard fel istället för att visa dialogrutor.

en: Directory containing input files
sv: Katalog innehållande indatafiler

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Directory containing output files
sv: Katalog innehållande utdatafiler

en: Display credits list and exit
sv: Visa tacklista och avsluta

en: Generate verbose output
sv: Generera informativ utdata

en: Display version and exit
sv: Visa versionsnummer och avsluta

en: [FILE...]
sv: [FIL…]

en: Invalid option?
sv: Ogiltig flagga?

en: Filename conversion failed: %s
sv: Filnamnskonvertering misslyckades: %s

en: Missing input: %s
sv: Saknar indata: %s

en: Dia Diagram Editor
sv: Dia diagramredigerare

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
sv: Dia version %s, kompilerad %s %s

en: Object Defaults
sv: Standardvärden för objekt

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
sv: Kunde inte hitta standardobjekt vid sökning efter objektbibliotek, avslutar…

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in “%s”; exiting...
sv: Kunde inte hitta standardobjekt vid sökning efter objektbibliotek i ”%s”, avslutar…

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia describing how you caused this message to appear.
sv: Detta borde aldrig inträffa. Lämna in en felrapport på https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia och beskriv hur du fick detta meddelande att visas.

en: Save
sv: Spara

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
sv: Avslutar utan att spara ändrade diagram

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
sv: Det finns diagram som har ändrats. Är du säker på att du vill avsluta Dia utan att spara dem?

en: Quit Dia
sv: Avsluta Dia

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Exit
sv: Avsluta

en: Could not create per-user Dia configuration directory
sv: Kunde inte skapa katalog med personliga Dia-inställningar

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
sv: Kunde inte skapa en personlig Dia-konfigurationskatalog. Kontrollera att miljövariabeln HOME pekar till en existerande katalog.

en: Objects and filters internal to Dia
sv: Interna objekt och filter i Dia

en: The original author of Dia was:
sv: Den ursprungliga upphovsmannen av Dia var:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
sv: 
    De aktuella underhållarna av Dia är:

en: 
    Other authors are:
sv: 
    Andra upphovsmän är:

en: 
    Dia is documented by:
sv: 
    Dia är dokumenterad av:

en: Available Export Filters (for --filter)
sv: Tillgängliga exportfilter (för --filter)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
sv: Filändelse

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Description
sv: Beskrivning

en: No print plugin found!
sv: Ingen insticksmodul för utskrifter hittades!

en: No image from Clipboard to paste.
sv: Ingen bild från Urklipp att klistra in.

en: No selected object can take an image.
sv: Inget markerat objekt kan ta en bild.

en: Clipboard Paste
sv: Klipp in från Urklipp

en: Failed to import '%s' as SVG.
sv: Misslyckades med att importera ”%s” som SVG.

en: Paste failed: %s
sv: Klistra in misslyckades: %s

en: Clipboard Copy
sv: Kopiera till Urklipp

en: No existing object to paste.
sv: Det finns inget existerande objekt att klistra in.

en: Could not find help directory
sv: Kunde inte hitta hjälpkatalogen

en: Could not open help directory:
    %s
sv: Kunde inte öppna hjälpkatalogen:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
sv: Christian Rose
    Richard Hult
    Tomas Ögren
    Andreas Hydén
    Fredrik Hallenberg
    Daniel Nylander
    Josef Andersson
    Anders Jonsson
    Skicka synpunkter på översättningen till
    <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti
    om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
    General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans
    med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
sv: Ett program för att rita strukturerade diagram.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
sv[0]: Du kommer att skriva ut ett diagram med %d sida.
sv[1]: Du kommer att skriva ut ett diagram med %d sidor.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
sv[0]: Du kommer att exportera ett diagram med %d sida.
sv[1]: Du kommer att exportera ett diagram med %d sidor.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d pages).
sv[0]: Du kommer att exportera ett diagram som kan kräva %s med minne (%d sida).
sv[1]: Du kommer att exportera ett diagram som kan kräva %s med minne (%d sidor).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
sv: Du kan justera storleken på diagrammet genom att ändra ”Skala” i dialogen ”Sidinställningar”.
    Alternativt, använd ”Bästa anpassning” för att flytta objekt/handtag inom de avsedda gränserna.

en: Confirm Diagram Size
sv: Bekräfta diagramstorlek

en: '%s' creation failed
sv: Skapandet av ”%s” misslyckades

en: Object defaults
sv: Standardvärden för objekt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: This object has no defaults.
sv: Detta objekt har inga standardvärden.

en: Defaults:
sv: Standardvärden:

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
sv: Läs in till

en: Trying to group with no selected objects.
sv: Försöker gruppera utan markerade objekt.

en: Layer
sv: Lager

en: %d Layer | %d Layers
sv[0]: %d lager
sv[1]: %d lager

en: Type
sv: Typ

en: Children
sv: Barn

en: %d Object | %d Objects
sv[0]: %d objekt
sv[1]: %d objekt

en: Select
sv: Markera

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
sv: Sök

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Name
sv: Namn

en: Diagram Tree
sv: Diagramträd

en: Select foreground color
sv: Välj förgrundsfärg

en: Select background color
sv: Välj bakgrundsfärg

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties
sv: Diagramegenskaper

en: _Dynamic Grid
sv: _Dynamiskt rutnät

en: _Manual Grid
sv: _Manuellt rutnät

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Visible Spacing
sv: Synliga mellanrum

en: Column
sv: Kolumn

en: Row
sv: Rad

en: _Hex Grid
sv: _Hexrutnät

en: Hex Grid Size
sv: Storlek på hexrutnät

en: Grid
sv: Rutnät

en: Background
sv: Bakgrund

en: Grid Lines
sv: Rutnätlinjer

en: Page Breaks
sv: Sidbrytningar

en: Guides
sv: Hjälplinjer

en: Colors
sv: Färger

en: Add New Guide
sv: Lägg till ny hjälplinje

note: orientation
en: Orientation
sv: Orientering

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
sv: Positionera

en: Line width
sv: Linjebredd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Line width:
sv: Linjebredd:

note: paper size
en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

note: margins
en: Margins
sv: Marginaler

en: Top:
sv: Ovansida:

en: Bottom:
sv: Undersida:

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

note: Scaling
en: Scaling
sv: Skalning

en: Scale:
sv: Skala:

en: Fit to:
sv: Anpassa till:

en: by
sv: till

en: %0.3gcm x %0.3gcm
sv: %0.3gcm × %0.3gcm

en: Page Setup
sv: Sidinställningar

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
sv: Detta objekt stöder inte Ångra/Gör om.
    Ångrainformationen raderad.

en: Properties…
sv: Egenskaper…

en: Follow link…
sv: Följ länk…

en: Convert to Path
sv: Konvertera till sökväg

en: Difference
sv: Differens

en: Intersection
sv: Snitt

en: Exclusion
sv: Uteslut

en: Selection
sv: Markering

en: Input _Methods
sv: _Inmatningsmetoder

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
sv: Objektet du släppte passar inte i dess förälder.
    Expandera antingen överordnat objekt eller släpp objektet någon annanstans.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
sv[0]: Markering av %d objekt
sv[1]: Markering av %d objekt

en: Selected '%s'
sv: Markerade ”%s”

en: Unsaved Diagram
sv: Osparat diagram

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer alla dina ändringar att vara borta för alltid.

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Save
sv: _Spara

en: S_elect the diagrams you want to save:
sv: _Välj diagrammen som du vill spara:

en: There is %d diagram with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d diagrams with unsaved changes. Save changes before closing?
sv[0]: Det finns %d diagram med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?
sv[1]: Det finns %d diagram med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?

en: Supported Formats
sv: Format som stöds

en: By extension
sv: Efter filändelse

en: Open Diagram
sv: Öppna diagram

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Open Options
sv: Öppningsalternativ

en: Determine file type:
sv: Fastställ filtyp:

en: All Files
sv: Alla filer

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Diagram
sv: Spara diagram

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
sv: Komprimera diagramfiler

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
sv: Komprimering minskar filstorleken till mindre än en tiondel, och snabbar upp inläsning och sparande. En del textprogram kan inte behandla komprimerade filer.

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
sv: Exportera

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
sv: Kunde inte avgöra vilket exportfilter
    att använda för att spara ”%s”

en: Export Diagram
sv: Exportera diagram

en: Export Options
sv: Exportalternativ

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: Replace _with:
sv: Ersätt _med:

en: _Match case
sv: _Matcha skiftläge

en: Match _entire word only
sv: Matcha endast _hela ord

en: Match _all properties (not just object name)
sv: Matcha _alla egenskaper (inte bara objektnamnet)

en: Find
sv: Sök

en: _Find
sv: _Sök

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Pops up the Navigation window.
sv: Visar navigeringsfönstret.

en: Close
sv: Stäng

en: Diagram menu.
sv: Diagrammeny.

en: Zoom
sv: Zooma

en: Toggles snap-to-grid for this window.
sv: Växlar fäst-vid-rutnät för detta fönster.

en: Toggles object snapping for this window.
sv: Växlar fäst-vid-objekt för detta fönster.

en: Toggles snap-to-guides for this window.
sv: Växlar fäst-vid-hjälplinjer för detta fönster.

en: New layer %d
sv: Nytt lager %d

en: New Layer
sv: Nytt lager

en: Delete Layer
sv: Ta bort lager

en: Rename Layer
sv: Byt namn på lager

en: Raise Layer
sv: Höj lager

en: Lower Layer
sv: Sänk lager

en: Layers
sv: Lager

en: Edit Layer
sv: Redigera lager

en: Layer name:
sv: Lagernamn:

en: Add Layer
sv: Lägg till lager

en: Close Layer pane
sv: Stäng lagerpanel

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
sv: Fel vid inläsning av diagram.
    Refererat objekt finns inte i dokumentet.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
sv: Fel vid inläsning av diagram.
    Anslutningshandtaget %d finns inte på ”%s”.

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
sv: Fel vid inläsning av diagram.
    Anslutningspunkten %d finns inte på ”%s”.

en: Can't find parent %s of %s object
sv: Kan inte hitta förälder %s till %s-objekt

en: You must specify a file, not a directory.
sv: Du måste ange en fil, inte en katalog.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
sv: Kunde inte öppna: ”%s” för läsning.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
sv: Fel vid inläsning av diagrammet %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
sv: Fel vid inläsning av diagrammet %s.
    Okänd filtyp.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
sv: Fel vid inläsning av diagrammet %s.
    Inte en Dia-fil.

en: Error reading connections
sv: Fel vid läsning av anslutningar

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
sv: Fel vid inläsning av diagram:
    %s.
    En giltig Dia-fil anger minst ett lager.

en: Error saving connections to layer '%s'
sv: Fel vid sparandet av anslutningar för lagret ”%s#

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
sv: Sparandet av anslutning är inte komplett för lagret ”%s”

en: Not allowed to write to output file %s
sv: Inte tillåten att skriva till utdatafilen %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
sv: Ej tillåtet att skriva temporära filer i %s

en: Can't open output file %s
sv: Kan inte öppna utdatafilen %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
sv: Internt fel %d vid skrivning av filen %s

en: Can't rename %s to final output file %s
sv: Kan inte byta namn på %s till slutliga utdatafilen %s

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Dia Diagram File
sv: Dia-diagramfil

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Nytt

en: Create a new diagram
sv: Skapa ett nytt diagram

en: _Open…
sv: _Öppna…

en: Open a diagram file
sv: Öppna en diagramfil

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Dia help
sv: Dia-hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Dia version, authors, license
sv: Dia version, upphovsmän, licens

en: S_heets and Objects
sv: B_lad och objekt

en: Manage sheets and their objects
sv: Hantera blad och deras objekt

en: P_references
sv: _Inställningar

en: Dia preferences
sv: Dia-inställningar

en: P_lugins…
sv: I_nsticksmoduler…

en: Manage plug-ins
sv: Hantera insticksmoduler

en: Diagram _Tree
sv: Diagram_träd

en: Tree representation of diagrams
sv: Trädrepresentation av diagram

en: Show _Toolbar
sv: Visa _verktygsfält

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsfält

en: Show _Statusbar
sv: Visa _statusrad

en: Show or hide the statusbar
sv: Visa eller dölj statusraden

en: Show _Layers
sv: Visa _lager

en: Show or hide the layers toolwindow
sv: Visa eller dölj verktygsfönstret för lager

en: Save the diagram
sv: Spara diagrammet

en: Save _As…
sv: Spara _som…

en: Save the diagram with a new name
sv: Spara diagrammet med ett nytt namn

en: _Export…
sv: _Exportera…

en: Export the diagram
sv: Exportera diagrammet

en: _Diagram Properties
sv: _Diagramegenskaper

en: Modify diagram properties (grid, background)
sv: Ändra diagramegenskaper (rutnät, bakgrund)

en: Page Set_up…
sv: Sidinställningar…

en: Modify the diagram pagination
sv: Ändra diagrampagineringen

en: _Print…
sv: _Skrivare…

en: Print the diagram
sv: Skriv ut diagrammet

en: Close the diagram
sv: Stäng diagrammet

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: Undo
sv: Ångra

en: _Redo
sv: Gör _om

en: Redo
sv: Gör om

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy selection
sv: Kopiera markering

en: Cu_t
sv: Klipp u_t

en: Cut selection
sv: Klipp ut markering

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Paste selection
sv: Klistra in markering

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: Duplicate selection
sv: Duplicera markering

en: D_elete
sv: Ta _bort

en: Delete selection
sv: Ta bort markering

en: _Find…
sv: _Sök…

en: Search for text
sv: Sök efter text

en: _Replace…
sv: _Ersätt…

en: Search and replace text
sv: Sök och ersätt text

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: C_opy Text
sv: _Kopiera text

en: Copy object's text to clipboard
sv: Kopiera objektets text till Urklipp

en: C_ut Text
sv: Klipp _ut text

en: Cut object's text to clipboard
sv: Klipp ut objektets text till Urklipp

en: P_aste Text
sv: K_listra in text

en: Insert text from clipboard
sv: Infoga text från Urklipp

en: Paste _Image
sv: Klistra in _bild

en: Insert image from clipboard
sv: Infoga bild från Urklipp

en: _Layers
sv: _Lager

en: _Add Layer…
sv: _Lägg till lager…

en: _Rename Layer…
sv: _Byt namn på lager…

en: _Move Selection to Layer above
sv: Flytta _markerade till lagret ovan

en: Move _Selection to Layer below
sv: _Flytta markerade till lagret under

en: _Layers…
sv: _Lager…

en: _View
sv: _Visa

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: 70.7
sv: 70,7

en: 35.4
sv: 35,4

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Best _Fit
sv: Bästa _passning

en: Zoom fit
sv: Anpassa zoom

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
sv: Ny _vy

en: C_lone View
sv: K_lona vy

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Guides
sv: _Hjälplinjer

en: _New Guide...
sv: _Ny hjälplinje…

en: _Objects
sv: _Objekt

en: Send to _Back
sv: Lägg _underst

en: Move selection to the bottom
sv: Flytta markerade till botten

en: Bring to _Front
sv: Lägg _överst

en: Move selection to the top
sv: Flytta markerade längst fram

en: Send Ba_ckwards
sv: Skicka ba_kåt

en: Bring F_orwards
sv: Skicka f_ramåt

en: _Group
sv: _Gruppera

en: Group selected objects
sv: Gruppera markerade objekt

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
sv: _Avgruppera

en: Ungroup selected groups
sv: Avgruppera markerade grupper

en: _Parent
sv: _Förälder

en: _Unparent
sv: _Avföräldra

en: _Unparent Children
sv: _Avföräldra barn

en: _Align
sv: _Justera

en: _Left
sv: Vän_ster

en: _Center
sv: _Centrera

en: _Right
sv: Hö_ger

en: _Top
sv: O_vansida

en: _Middle
sv: _Mitten

en: _Bottom
sv: _Undersida

en: Spread Out _Horizontally
sv: Sprid ut _horisontellt

en: Spread Out _Vertically
sv: Sprid ut _vertikalt

en: _Adjacent
sv: _Närliggande

en: _Stacked
sv: _Staplade

en: _Connected
sv: _Hopkopplade

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Select
sv: _Markera

en: _All
sv: _Allt

en: _None
sv: I_nget

en: _Invert
sv: _Invertera

en: _Transitive
sv: _Transitiv

en: Same _Type
sv: Samma _typ

note: display_select_radio_entries go here
en: _Select By
sv: _Markera efter

en: D_ialogs
sv: D_ialoger

en: D_ebug
sv: Felsö_kning

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Modify
sv: _Modifiera

en: _Magnify
sv: _Förstora

en: _Edit Text
sv: R_edigera text

en: _Scroll
sv: _Rulla

en: _Box
sv: _Låda

en: _Ellipse
sv: _Ellips

en: _Line
sv: _Linje

en: _Arc
sv: _Båge

en: _Zigzagline
sv: _Sicksacklinje

en: _Polyline
sv: _Polylinje

en: _Bezierline
sv: _Bezierkurva

en: _Outline
sv: K_ontur

en: _Image
sv: B_ild

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Antialiased
sv: _Kantutjämnad

en: Show _Grid
sv: Visa _rutnät

en: _Snap to Grid
sv: _Fäst vid rutnät

en: _Show Guides
sv: _Visa hjälplinjer

en: Snap to _Guides
sv: Fäst vid _hjälplinjer

en: _Remove all Guides
sv: _Ta bort alla hjälplinjer

en: Snap to _Objects
sv: Fäst vid _objekt

en: Show _Rulers
sv: Visa _linjaler

en: Show Scroll_bars
sv: Visa r_ullningslister

en: Show _Connection Points
sv: Visa _anslutningspunkter

en: I_ntersection
sv: S_nitt

en: R_emove
sv: _Ta bort

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: In_verse
sv: In_vers

en: NULL tooldata in tool_menu_select
sv: NULL-tooldata i tool_menu_select

en: Fit
sv: Anpassa

en: Toggles snap-to-grid.
sv: Växlar fäst-vid-rutnät för detta fönster.

en: Toggles object snapping.
sv: Växlar fäst-vid-objekt.

en: Toggles guide snapping.
sv: Växlar fäst-vid-hjälplinjer.

en: The function is not available anymore.
sv: Funktionen är inte längre tillgänglig.

en: Couldn't get GTK+ settings
sv: Kunde inte hämta GTK+-inställningar

note: build up the user interface
en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Loaded
sv: Inläst

en: Load at Startup
sv: Läs in vid uppstart

en: Filename
sv: Filnamn

note: TRANSLATORS: The user hasn't set a prefered filter
en: Unset
sv: Ej inställt

en: _Done
sv: _Färdig

en: Preferences
sv: Inställningar

note: GtkWidget *actionbox; GList *buttons;
en: Object properties
sv: Objektegenskaper

en: This object has no properties.
sv: Detta objekt har inga egenskaper.

en: Properties:
sv: Egenskaper:

en: Object properties:
sv: Objektegenskaper:

en: User
sv: Användare

en: Widget not found: %s
sv: Komponenten kunde inte hittas: %s

en: No icon for “%s”
sv: Ingen ikon för ”%s”

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: Copy ->
sv: Kopiera ->

en: Copy All ->
sv: Kopiera alla ->

en: Move ->
sv: Flytta ->

en: Move All ->
sv: Flytta alla ->

en: <- Copy
sv: <- Kopiera

en: <- Copy All
sv: <- Kopiera alla

en: <- Move
sv: <- Flytta

en: <- Move All
sv: <- Flytta alla

en: Please select a .shape file
sv: Välj en .shape-fil

en: Filename must end with '%s': '%s'
sv: Filnamnet måste sluta med ”%s”: ”%s”

en: Error examining %s: %s
sv: Fel vid granskning av %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
sv: Exportera diagrammet som en figur.

en: Could not interpret shape file: '%s'
sv: Kunde inte tolka figurfil: ”%s”

en: Sheet must have a Name
sv: Bladet måste ha ett namn

en: Couldn't open '%s': %s
sv: Kunde inte öppna ”%s”: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
sv: Kunde inte öppna: ”%s” för skrivning

en: a user
sv: en användare

en: File: %s
sv: Fil: %s

en: Date: %s
sv: Datum: %s

en: For: %s
sv: För: %s

en: add shapes here
sv: lägg till figurer här

en: Loading …
sv: Läser in …

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
sv: Ändra objekt
    Använd <Mellanslag> för att växla mellan detta och andra verktyg

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
sv: Textredigeringar
    Använd <Esc> för att lämna detta verktyg

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
sv: Förstora

en: Scroll around the diagram
sv: Rulla i diagrammet

en: Box
sv: Låda

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Line
sv: Linje

en: Arc
sv: Båge

en: Zigzagline
sv: Sicksacklinje

en: Polyline
sv: Polylinje

en: Bezierline
sv: Bezierkurva

en: Image
sv: Bild

en: Outline
sv: Kontur

en: No sheet named %s
sv: Inget blad med namnet %s

note: Author: Alan Horkan, 2002, mailto:horkana@tcd.ie Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
sv: Blandat

en: Flowchart
sv: Flödesschema

en: All Sheets
sv: Alla blad

en: Reset Menu
sv: Återställ meny

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
sv: För- och bakgrundsfärger för nya objekt. De små svarta och vita fyrkanterna återställer färger. De små pilarna byter färger. Dubbelklicka för att ändra färger.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
sv: Linjebredder. Klicka på en linje för att ställa in standardlinjebredden för nya objekt. Dubbelklicka för att ställa in linjebredden mer exakt.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
sv: Pilstil vid början på nya linjer. Klicka för att välja en pil eller ställ in pilparametrar med Detaljer…

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
sv: Linjestil för nya linjer. Klicka för att välja en linjestil eller ställ in linjeparametrar med Detaljer…

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
sv: Pilstil vid slutet på nya linjer. Klicka för att välja en pil eller ställ in pilparametrar med Detaljer…

en: Dia is a program for drawing diagrams
sv: Dia är ett program för att rita diagram

en: Dia is a GTK+ based diagram creation program for GNU/Linux, MacOS X, Unix, and Windows, and is released under the GPL license.
sv: Dia är ett GTK+-baserat program för att skapa diagram för GNU/Linux, MacOS X, Unix och Windows, och är släppt under licensen GPL.

en: Dia is roughly inspired by the commercial Windows program 'Visio,' though more geared towards informal diagrams for casual use. It can be used to draw many different kinds of diagrams. It currently has special objects to help draw entity relationship diagrams, UML diagrams, flowcharts, network diagrams, and many other diagrams. It is also possible to add support for new shapes by writing simple XML files, using a subset of SVG to draw the shape.
sv: Dia har i stort inspirerats av det kommersiella Windows-programmet ”Visio”, men är mer inriktat på informella diagram för vardaglig användning. Det kan användas för att rita många olika sorters diagram. Det har för närvarande specialobjekt för att hjälpa till att rita entitetrelationsdiagram, UML-diagram, flödesdiagram, nätverksdiagram och många andra diagram. Det är också möjligt att lägga till stöd för nya former genom att skriva enkla XML-filer, med en delmängd av SVG för att rita formen.

en: It can load and save diagrams to a custom XML format (gzipped by default, to save space), can export diagrams to a number of formats, including EPS, SVG, XFIG, WMF and PNG, and can print diagrams (including ones that span multiple pages).
sv: Det kan läsa in och spara diagram till ett anpassat XML-format (gzip-komprimerat som standard för att spara utrymme), exportera diagram till ett antal format, inklusive EPS, SVG, XFIG, WMF och PNG, samt kan skriva ut diagram (även sådana som täcker flera sidor).

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Diagram Editor
sv: Diagramredigerare

en: Edit your Diagrams
sv: Redigera dina diagram

en: _Reset tools after create
sv: Åte_rställ verktyg efter skapande

en: Re_verse drag selects intersecting objects
sv: Om_vänd dragning markerar korsande objekt

en: R_ecent Document List Length
sv: Län_gd på lista över senaste dokument

en: U_ndo Levels
sv: _Nivåer för ångra

en: _Length Unit
sv: _Längdenhet

en: F_ont Size Unit
sv: _Enhet för typsnittsstorlek

en: Grid _snapping distance
sv: Avstånd för att fästa vid _hjälplinjer

en: Classic Mode
sv: Klassiskt läge

en: Use _Menu Bar
sv: Använd _menyrad

en: Keep _toolbox above diagram
sv: Behåll _verktygslåda ovanför diagram

en: _User Interface
sv: _Användargränssnitt

en: _Portrait
sv: _Stående

en: Paper _Type
sv: _Papperstyp

en: _Background Color
sv: _Bakgrundsfärg

en: _Compress saved files
sv: _Komprimera sparade filer

en: Connection Points
sv: Anslutningspunkter

en: V_isible
sv: S_ynliga

en: _Snap to Object
sv: _Fäst vid objekt

en: _Diagram Defaults
sv: Stan_dardalternativ för diagram

en: _Width
sv: _Bredd

en: _Height
sv: _Höjd

en: C_olor
sv: Fä_rg

en: Co_lor
sv: Fä_rg

en: Snap to Guid_es
sv: Fäst vid hjälplinj_er

en: Visi_ble
sv: Synli_ga

en: _Solid Lines
sv: _Hela linjer

en: _View Defaults
sv: Standardvärden för _vyer

en: Export Providers
sv: Exportleverantörer

en: _PostScript
sv: _Postscript

en: _Favorites
sv: _Favoriter

en: D_ynamic Grid
sv: D_ynamiskt rutnät

en: H_ex Grid Size
sv: Storl_ek på hexrutnät

en: _Color
sv: _Färg

en: _Lines per Major Line
sv: _Linjer per huvudlinje

en: _Grid Lines
sv: _Rutnätslinjer

en: Edit Attributes
sv: Redigera attribut

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Name:
sv: Namn:

en: Sheet
sv: Blad

en: Sheets and Objects
sv: Blad och objekt

en: _Revert
sv: Åte_rställ

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: _Ner

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: <- C_opy
sv: <- K_opiera

en: <- Copy _All
sv: <- Kopiera _alla

en: <- _Move
sv: <- _Flytta

en: <- Move A_ll
sv: <- Flytta a_lla

en: New
sv: Nytt

en: SVG Shape:
sv: SVG-figur:

en: Sheet name:
sv: Bladnamn:

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: Arrow]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Arrow]
en: Lines
sv: Linjer

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
sv: Ihålig triangel

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
sv: Fylld triangel

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
sv: Ofylld triangel

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
sv: Ihålig romb

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
sv: Fylld romb

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
sv: Halv romb

[ctx: Arrow]
en: Half Head
sv: Halvt huvud

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
sv: Kors med snedstreck

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
sv: Fylld ellips

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
sv: Ihålig ellips

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
sv: Fylld punkt

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
sv: Dimensionsursprung

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
sv: Tom punkt

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
sv: Dubbel ihålig triangel

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
sv: Dubbel fylld triangel

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
sv: Fylld punkt och triangel

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
sv: Fylld ruta

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
sv: Tom ruta

[ctx: Arrow]
en: Slashed
sv: Streckad

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
sv: Integralsymbol

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
sv: Kråkfot

[ctx: Arrow]
en: Cross
sv: Kors

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
sv: 1-eller-fler

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
sv: 0-eller-fler

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
sv: 1-eller-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
sv: 1 exakt

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
sv: Fylld konkav

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
sv: Tom konkav

[ctx: Arrow]
en: Round
sv: Runda

[ctx: Arrow]
en: Open Round
sv: Öppen rund

[ctx: Arrow]
en: Backslash
sv: Omvänt backsteg

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
sv: Oändlig linje

en: Arrow head of unknown type
sv: Pilhuvud på okänd typ

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
sv: Pilhuvud på typen %s har för små dimensioner, tar bort.

en: unknown arrow
sv: okänd pil

en: Can't find standard object
sv: Kan inte hitta standardobjekt

en: Arrow Properties
sv: Pilegenskaper

en: Details…
sv: Detaljer…

en: Size:
sv: Storlek:

en: Select color
sv: Välj färg

en: More Colors…
sv: Fler färger…

en: Couldn't find font family for %s
sv: Kunde inte hitta typsnittsfamiljen för %s

en: Other Fonts
sv: Andra typsnitt

en: Line Style Properties
sv: Linjeegenskaper

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
sv: Linjelängd:

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
sv: Stöder inte filformatet för att spara:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
sv: Kunde inte spara filen:
    %s
    %s

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Radial
sv: Radiell

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
sv: Filen %s har ingen kodningsspecifikation,
    antar att den är kodad i %s

en: Unknown type of DataNode '%s'
sv: Okänd typ av DataNode ”%s”

en: Taking int value of non-int node.
sv: Tar heltalsvärde av nod som ej är heltal.

en: Taking point value of non-point node.
sv: Tar punktvärde hos nod som inte är en punkt.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
sv: Ogiltigt x-punktvärde ”%s” %f, kastar det.

en: Error parsing point.
sv: Fel vid tolkning av punkt.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
sv: Ogiltigt y-punktvärde ”%s” %f, kastar det.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
sv: Tar bezpunktvärde hos nod som inte är en punkt.

en: Error parsing bezpoint p1.
sv: Fel vid tolkning av bezpunkt p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
sv: Fel vid tolkning av bezpunkt p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
sv: Fel vid tolkning av bezpunkt p3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
sv: Tar rektangelvärde hos nod som inte är en rektangel.

en: Error parsing rectangle.
sv: Fel vid tolkning av rektangel.

en: Taking string value of non-string node.
sv: Tar strängvärde hos nod som inte är en sträng.

en: Error in string tag.
sv: Fel i strängetikett.

en: Error in file, string not starting with #
sv: Fel i fil, strängen startar inte med #

en: Taking font value of non-font node.
sv: Tar typsnittvärde hos nod som inte är ett typsnitt.

en: Multiple export filters with unique name %s
sv: Flera exportfilter med unika namnet %s

en: Multiple import filters with unique name %s
sv: Flera exportfilter med unika namnet %s

en: Error
sv: Fel

en: Warning
sv: Varning

en: There is one similar message.
sv: Det finns ett liknande meddelande.

en: Show repeated messages
sv: Visa upprepade meddelanden

en: Don't show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
sv[0]: Det finns %d liknande meddelande.
sv[1]: Det finns %d liknande meddelanden.

en: Notice
sv: Observera

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
sv: Fel vid inläsning av standardalternativen ”%s”.
    Inte en Dia-diagramfil.

note: base property stuff...
en: Autoroute
sv: Autodirigera

en: Autorouting
sv: Autodirigering

en: Persistence
sv: Spara

en: Missing dependencies for '%s'?
sv: Saknas beroenden för ”%s”?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
sv: Symbolen ”dia_plugin_init” saknas

en: dia_plugin_init() call failed
sv: Anropet dia_plugin_init() misslyckades

en: Plugin Configuration
sv: Konfiguration för insticksmodul

en: General
sv: Allmän

en: Author
sv: Upphovsman

en: Creation date
sv: Skapad

en: Modification date
sv: Ändringsdatum

en: Key
sv: Nyckel

en: Value
sv: Värde

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Mittpunkt

en: Right
sv: Höger

en: Never
sv: Aldrig

en: When Needed
sv: När behövd

en: Always
sv: Alltid

[ctx: LineJoin]
en: Round
sv: Rund

[ctx: LineCap]
en: Round
sv: Rund

[ctx: LineCap]
en: Projecting
sv: Projekterar

en: Line color
sv: Linjefärg

en: Line style
sv: Linjetyp

en: Fill color
sv: Fyllnadsfärg

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
sv: Rita bakgrund

en: Start arrow
sv: Startpil

en: End arrow
sv: Slutpil

en: Text alignment
sv: Textjustering

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Text color
sv: Textfärg

en: Line join
sv: Linjemöte

en: Line caps
sv: Linjeavstånd

en: Text fitting
sv: Text passar

en: Pattern
sv: Mönster

en: Property cast from int to enum out of range
sv: Egenskapen som typkonverterades från heltal till enum är utanför intervallet

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
sv: Inget attribut ”%s” (%p) eller ingen data(%p) i detta attribut

en: Failed to load image form diagram:
    %s
sv: Misslyckades med att ladda bildformsdiagram:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
sv: Spara inline pixbuf misslyckades:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
sv: Kan inte skapa bilddata från grunden!

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
sv: Parametrar

en: Choose a file...
sv: Välj en fil…

en: Group with %d object | Group with %d objects
sv[0]: Grupp med %d objekt
sv[1]: Grupp med %d objekt

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
sv: DiaObject ”%s” som krävs av bladet ”%s” hittades inte.
    Det kommer inte finnas tillgängligt för användning.

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
sv: Systembladet ”%s” ser ut att vara nyare än din anpassade
    version, och har laddats som ”%s” för den här sessionen.
    
    Flytta eventuella nya objekt från ”%s” till ditt anpassade blad
    eller ta bort ”%s” i dialogrutan ”Blad och objekt”.

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
sv: %s: Du bör använda objektetiketter hellre än formetiketter här

en: Stroke
sv: Streck

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
sv: Fyll

en: Fill & Stroke
sv: Fyll & streck

en: Bezier points
sv: Bezierpunkter

en: Drawing
sv: Ritning

en: Draw Control Lines
sv: Rita kontrollrader

en: Convert to Bezier
sv: Konvertera till Bezier

en: Invert Path
sv: Invertera sökväg

en: Flip Horizontal
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertical
sv: Vänd vertikalt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
sv: Rotera

en: Shear
sv: Klippa

en: Show Control Lines
sv: Visa kontrollinjer

en: Feet
sv: Fot

en: Inch
sv: Tum

en: Point
sv: Punkt

en: Zoom pointer
sv: Zooma pekare

en: Visible rect pointer
sv: Synlig rect-pekare

en: Can't open output file %s.
sv: Kan inte öppna utdatafilen %s.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
sv: Kan inte konvertera utmatningsfilnamnet ”%s” till lokalens kodning.
    Välj ett annat namn för att spara med Cairo.

en: Can't write %d bytes to %s
sv: Kan inte skriva %d byte till %s

en: Clipboard copy failed
sv: Kopiering till urklipp misslyckades

en: Nothing to print
sv: Ingenting att skriva ut

en: Declaration
sv: Deklarering

en: Add Access Provider
sv: Lägg till åtkomsttjänst

en: Add Access Requirer
sv: Lägg till åtkomstkontroller

en: Add In Data Port
sv: Lägg till indataport

en: Add In Event Port
sv: Lägg till in-händelseport

en: Add In Event Data Port
sv: Lägg till in-händelsedataport

en: Add Out Data Port
sv: Lägg till utdataport

en: Add Out Event Port
sv: Lägg till ut-händelseport

en: Add Out Event Data Port
sv: Lägg till ut-händelsedataport

en: Add In Out Data Port
sv: Lägg till in-ut-dataport

en: Add In Out Event Port
sv: Lägg till in-ut-händelseport

en: Add In Out Event Data Port
sv: Lägg till in-ut-händelsedataport

en: Add Port Group
sv: Lägg till portgrupp

en: Add Connection Point
sv: Lägg till anslutningspunkt

en: Delete Port
sv: Ta bort port

en: Edit Port Declaration
sv: Redigera portdeklaration

en: Delete Connection Point
sv: Ta bort anslutningspunkt

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
sv: Architecture Analysis & Design Language-diagramobjekt

en: Chronogram diagram objects
sv: Kronogramdiagramobjekt

en: Data name
sv: Datanamn

en: Events
sv: Händelser

en: Event specification
sv: Händelseangivelse

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
sv: @ tid          ställ pekaren till en absolut tid.
    ( varaktighet  aktiverar signalen, väntar sedan ”varaktighet”.
    ) varaktighet  inaktiverar signalen, väntar sedan ”varaktighet”.
    u varaktighet  ställer signalen i tillståndet ”okänd”, väntar sedan ”varaktighet”.
    exempel: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
sv: Starttid

en: End time
sv: Sluttid

en: Rise time
sv: Stigtid

en: Fall time
sv: Falltid

en: Multi-bit data
sv: Flerbitarsdata

en: Aspect
sv: Förhållande

en: Data color
sv: Datafärg

en: Data line width
sv: Datalinjebredd

en: Time data
sv: Tidsdata

en: Major time step
sv: Huvudtidssteg

en: Minor time step
sv: Deltidssteg

en: Minor step line width
sv: Linjebredd för delsteg

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom XML shapes loader
sv: Inläsare för anpassade XML-figurer

en: Flip horizontal
sv: Vänd horisontellt

en: Flip vertical
sv: Vänd vertikalt

en: Scale of the sub-shapes
sv: Skala på underfigurerna

en: Text padding
sv: Textmellanrum

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
sv: Kan inte öppna ikonfilen %s för objekttypen ”%s”.

en: Custom XML lines loader
sv: Inläsare för anpassade XML-rader

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
sv: INTERN: CustomLines: ogiltig radtyp i LineInfo-objektet.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
sv: Filen ”%s” innehåller ogiltig sökvägsdata.
    svg:path data måste börja med moveto.

en: Number of arms
sv: Antal armar

en: Flip arms vertically
sv: Vänd armar vertikalt

en: Flip arms horizontally
sv: Vänd armar horisontellt

en: Center mount point vertically
sv: Centrera monteringspunkt vertikalt

en: Center mount point horizontally
sv: Centrera monteringspunkt horisontellt

en: Center mount point
sv: Centrera monteringspunkt

en: Compound
sv: Sammansättning

en: Entity/Relationship table diagram objects
sv: Enhet/Relationsdiagramobjekt

en: Corner radius
sv: Hörnradie

en: Start description
sv: Startbeskrivning

en: End description
sv: Slutbeskrivning

en: Add segment
sv: Lägg till segment

en: Delete segment
sv: Ta bort segment

en: Reference
sv: Referens

en: Comment
sv: Kommentar

en: Primary
sv: Primär

en: Primary key
sv: Primärnyckel

en: Nullable
sv: Nullbar

en: Unique
sv: Unik

en: Default
sv: Standard

en: Default value
sv: Standardvärde

note: init data
en: Table
sv: Tabell

en: Visible comments
sv: Synliga kommentarer

en: Underline primary keys
sv: Understryk primärnycklar

en: Comment tagging
sv: Kommentartaggning

en: Use bold font for primary keys
sv: Använd kraftigt typsnitt för primärnycklar

en: Attributes
sv: Attribut

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
sv: Stil

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Table name
sv: Tabellnamn

en: Show comments
sv: Visa kommentar

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Weak key:
sv: Svag nyckel:

en: Derived:
sv: Härledd:

en: Multivalue:
sv: Multivärde:

en: Attribute
sv: Attribut

en: Weak:
sv: Svag:

en: Associative:
sv: Associativ:

en: Entity
sv: Enhet

en: Entity/Relationship diagram objects
sv: Entitets-/Relationsdiagramobjekt

en: Total:
sv: Totalt:

en: Left Cardinality:
sv: Vänsterkardinalitet:

en: Right Cardinality:
sv: Högerkardinalitet:

en: Rotate:
sv: Rotera:

en: Identifying:
sv: Identifierar:

en: Relationship
sv: Förhållande

en: Flowchart objects
sv: Flödesschemaobjekt

en: Shear angle
sv: Tvära vinkel

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
sv: Energi

en: Type:
sv: Typ:

en: Function structure diagram objects
sv: Funktionsstrukturera diagramobjekt

en: Wish function
sv: Önskad funktion

en: User function
sv: Användarfunktion

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
sv: Kanal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
sv: Indata

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
sv: Ta emot

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
sv: Tillåt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
sv: Formuläringång

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
sv: Fånga

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
sv: Ladda ur

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
sv: Mata ut

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
sv: Kasta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
sv: Överför

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
sv: Transportera

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
sv: Lyft

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
sv: Flytta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
sv: Sänd ut

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
sv: Genomför

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
sv: Transportera

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
sv: Guida

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
sv: Dirigera

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
sv: Räta ut

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
sv: Manövrera

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
sv: Översätt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
sv: Vänd

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
sv: Rotera

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
sv: Tillåt DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
sv: Begränsa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
sv: Lås upp

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
sv: Stöd

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
sv: Stoppa

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
sv: Isolera

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
sv: Skydda

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
sv: Förebygg

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
sv: Dölj

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
sv: Begränsa

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
sv: Stabilisera

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
sv: Stadga

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
sv: Säkra

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
sv: Bifoga

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
sv: Montera

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
sv: Lås

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
sv: Fäst

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
sv: Håll

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
sv: Orientera

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
sv: Justera

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
sv: Anslut

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
sv: Para ihop

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
sv: Anslut

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
sv: Sätt ihop

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
sv: Mixa

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
sv: Kombinera

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
sv: Blanda ihop

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
sv: Lägg till

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
sv: Packa

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
sv: Väx samman

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
sv: Grena

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
sv: Separera

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
sv: Växla

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
sv: Dela

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
sv: Släpp

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
sv: Lösgör

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
sv: Koppla från

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
sv: Klipp ut

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
sv: Polera

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
sv: Slipa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
sv: Borra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
sv: Svarva

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
sv: Förfina

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
sv: Rena

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
sv: Ansträng

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
sv: Filtrera

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
sv: Sila

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
sv: Rensa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
sv: Distribuera

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
sv: Divergera

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
sv: Sprid ut

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
sv: Skingra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
sv: Sprid

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
sv: Töm

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
sv: Splittra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
sv: Absorbera

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
sv: Dämpa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
sv: Fördriv

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
sv: Motstå

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
sv: Förbered

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
sv: Lagra

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
sv: Innehåll

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
sv: Samla

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
sv: Reservera

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
sv: Leverera

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
sv: Tillhandahåll

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
sv: Fyll på

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
sv: Exponera

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
sv: Extrahera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
sv: Styr magnitud

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
sv: Driv

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
sv: Starta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
sv: Initiera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
sv: Reglera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
sv: Styr

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
sv: Aktivera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
sv: Deaktivera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
sv: Begränsa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
sv: Avbryt

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
sv: Ändra

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
sv: Öka

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
sv: Minska

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
sv: Förstärk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
sv: Reducera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
sv: Normalisera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
sv: Multiplicera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
sv: Skala

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
sv: Korrigera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
sv: Justera

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
sv: Bilda

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
sv: Pressa samman

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
sv: Krossa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
sv: Forma

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
sv: Tryck ihop

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
sv: Genomborra

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
sv: Konvertera

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
sv: Omvandla

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
sv: Smält

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
sv: Frys

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
sv: Förånga

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
sv: Sublimera

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
sv: Kondensera

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
sv: Integrera

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
sv: Differentiera

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
sv: Bearbeta

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
sv: Känn av

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
sv: Uppfatta

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
sv: Känn igen

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
sv: Särskilj

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
sv: Kontrollera

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
sv: Verifiera

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
sv: Indikera

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
sv: Markera

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
sv: Visa

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
sv: Mät

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
sv: Beräkna

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
sv: Representera

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
sv: Substantiv

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
sv: Heldragen

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
sv: Vätska

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
sv: Människa

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
sv: Fot

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
sv: Huvud

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
sv: Tå

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
sv: Biologisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
sv: Mekanisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
sv: Mekanisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
sv: Omvandling

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
sv: Kraft

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
sv: Vridmoment

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
sv: Slumprörelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
sv: Rotationsenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
sv: Omvandlingsenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
sv: Elektrisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
sv: Elektricitet

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
sv: Spänning

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
sv: Ström

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
sv: Hydraulisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
sv: Tryck

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
sv: Volymetriskt flöde

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
sv: Termisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
sv: Värme

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
sv: Ledning

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
sv: Konvektion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
sv: Strålning

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
sv: Pneumatisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
sv: Kemisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
sv: Radioaktiv

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
sv: Mikrovågor

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
sv: Radiovågor

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
sv: Röntgenstrålar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
sv: Gammastrålar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
sv: Akustisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
sv: Optisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
sv: Solenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
sv: Magnetisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
sv: Mänsklig rörelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
sv: Människokraft

en: User/Device Fn
sv: Användar-/enhetsfunktion

en: Wish Fn
sv: Önskad funktion

en: Macro call
sv: Makroanrop

en: This action is a call to a macro-step
sv: Denna åtgärd är ett anrop till ett makrosteg

en: Condition
sv: Villkor

en: The boolean equation of the condition
sv: Villkoret i form av en boolesk ekvation

en: The condition's font
sv: Typsnitt på villkoret

en: The condition's font size
sv: Villkorets typsnittsstorlek

en: Color
sv: Färg

en: The condition's color
sv: Färg på villkoret

en: GRAFCET diagram objects
sv: GRAFCET-diagramobjekt

en: Regular step
sv: Vanligt steg

en: Initial step
sv: Begynnelsesteg

en: Macro entry step
sv: Makroenhetssteg

en: Macro exit step
sv: Makroavslutningssteg

en: Macro call step
sv: Makroanropssteg

en: Subprogram call step
sv: Anrop av subprogramsteg

en: Step name
sv: Stegnamn

en: The name of the step
sv: Namnet på steget

en: Step type
sv: Stegtyp

en: The kind of step
sv: Typen av steg

en: Active
sv: Aktiv

en: Shows a red dot to figure the step's activity
sv: Visar en röd punkt för att åskådliggöra stegets aktivitet

en: Receptivity
sv: Känslighet

en: The boolean equation of the receptivity
sv: Känsligheten i form av en boolesk ekvation

en: The receptivity's font
sv: Typsnitt på känsligheten

en: The receptivity's font size
sv: Känslighetens typsnittsstorlek

en: The receptivity's color
sv: Färg på känsligheten

en: North point
sv: Nordpunkt

en: South point
sv: Sydpunkt

en: Draw arrow heads on upward arcs:
sv: Rita pilhuvuden på uppåtpekande bågar:

en: OR
sv: ELLER

en: AND
sv: OCH

en: Vergent type:
sv: Kanttyp:

en: Add connection point
sv: Lägg till anslutningspunkt

en: Delete connection point
sv: Ta bort anslutningsspunkt

en: GRAFCET OR/AND vergent
sv: GRAFCET ELLER/OCH-kant

en: Unspecified
sv: Odefinierad

en: Role
sv: Roll

en: Softgoal
sv: Mjukmål

en: Goal
sv: Mål

en: Goal Type
sv: Måltyp

en: Istar diagram
sv: Istar-diagram

en: Positive contrib
sv: Positivt bidrag

en: Negative contrib
sv: Negativt bidrag

en: Dependency
sv: Beroende

en: Decomposition
sv: Sönderdelning

en: Means-Ends
sv: Medel-Mål

en: Resource
sv: Resurs

en: Task
sv: Uppgift

en: i* other
sv: i* övrigt

en: Given Domain
sv: Given domän

en: Designed Domain
sv: Designerad domän

en: Machine Domain
sv: Maskindomän

en: None
sv: Ingen

en: Causal
sv: Informellt

en: Biddable
sv: Kan lägga bud

en: Lexical
sv: Lexikalisk

en: Domain Type
sv: Domäntyp

en: Domain Kind
sv: Domäntyp

en: Optional kind which appears in the lower-right corner of the Domain
sv: Alternativ typ som visas längst ner till höger i domänen

en: Jackson domain
sv: Jackson-domän

en: Jackson diagram
sv: Jackson-diagram

en: Shared
sv: Delad

en: Requirement
sv: Krav

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
sv: Meddelande:

en: Assumption
sv: Antagande

en: Obstacle
sv: Hinder

en: KAOS goal
sv: KAOS-mål

en: KAOS diagram
sv: KAOS-diagram

en: AND Refinement
sv: AND-förfining

en: Complete AND Refinement
sv: Komplettera AND-förfining

en: OR Refinement
sv: OR-förfining

en: Operationalization
sv: Operationalisering

en: Contributes
sv: Bidrar med

en: Obstructs
sv: Förhindrar

en: Conflicts
sv: Konflikt med

en: Responsibility
sv: Ansvar

en: Monitors
sv: Övervakar

en: Controls
sv: Styr

en: CapableOf
sv: Kan genomföra

en: Performs
sv: Presterar

en: Output
sv: Utmatning

en: KAOS other
sv: KAOS-övrigt

en: Arrow color
sv: Pilfärg

en: Arrow line width
sv: Linjebredd på pil

en: Seconds arrow color
sv: Färg på sekundpil

en: Seconds arrow line width
sv: Linjebredd på sekundpil

en: Show hours
sv: Visa timmar

en: Diagram file
sv: Diagramfil

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Grid line color
sv: Linjefärg på rutnät

en: Grid line width
sv: Linjebredd på rutnät

en: Miscellaneous objects
sv: Diverse objekt

[ctx: length unit]
en: ft
sv: fot

[ctx: length unit]
en: in
sv: tum

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
sv: Mätning

en: Unit
sv: Enhet

en: Convex
sv: Konvex

en: Concave
sv: Konkav

en: Crossing
sv: Korsning

en: N-gon kind
sv: N-gon-typ

en: Number of rays
sv: Antal strålar

en: Density
sv: Densitet

en: Winding number for Crossing
sv: Omloppstal för korsning

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
sv: Centrera position

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
sv: Strållängd

en: Triangle
sv: Triangel

en: Square
sv: Kvadrat

en: Octagon
sv: Oktogon

en: Octagram
sv: Oktagram

en: Decagon
sv: Dekagon

en: Hendecagon
sv: Hendekagon

en: Dodecagon
sv: Dodekagon

en: Tridecagon
sv: Tridekagon

en: Tetradecagon
sv: Tetradekagon

en: Pentadecagon
sv: Pentadekagon

en: Hexadecagon
sv: Hexadekagon

en: Heptadecagon
sv: Heptadekagon

en: Octadecagon
sv: Octadekagon

en: Enneadecagon
sv: Enneadekagon

en: Star
sv: Stjärna

en: Add Handle
sv: Lägg till handtag

en: Delete Handle
sv: Ta bort handtag

en: Sectors
sv: Sektorer

en: Base Station
sv: Basstation

en: Network diagram objects
sv: Nätverksdiagramobjekt

en: Radius
sv: Radie

en: Width
sv: Bredd

en: Import resource (not shown upstairs)
sv: Importera resurs (visas inte uppåt)

en: Imply resource (not shown downstairs)
sv: Antyd resurs (visas inte nedåt)

en: Dotted arrow
sv: Punktmarkerad pil

en: disable arrow heads
sv: inaktivera pilrubriker

en: Flow style:
sv: Flödesstil:

en: Automatically gray vertical flows:
sv: Grålägg vertikala flöden automatiskt:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
sv: För att underlätta läsning kan flöden som börjar och slutar vertikalt färgas gråa

en: SADT Arrow
sv: SADT-pil

en: Activity/Data identifier
sv: Aktivitet/Dataidentifierare

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
sv: Identifieraren som visas i nedre högra hörnet i rutan

en: SADT box
sv: SADT-rektangel

en: SADT diagram objects
sv: SADT-diagramobjekt

en: Curve distance
sv: Kurvavstånd

en: Line gaps
sv: Linjeavstånd

en: Absolute start gap
sv: Absolut startavstånd

en: Absolute end gap
sv: Absolut slutavstånd

en: Add Segment
sv: Lägg till segment

en: Delete Segment
sv: Ta bort segment

en: Symmetric control
sv: Symmetrikontroll

en: Smooth control
sv: Jämnhetskontroll

en: Cusp control
sv: Spetsighetskontroll

en: Free
sv: Fri

en: Fixed
sv: Fast

en: Aspect ratio
sv: Proportioner

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: Free aspect
sv: Fria proportioner

en: Fixed aspect
sv: Fasta proportioner

en: Circle
sv: Cirkel

en: Image file
sv: Bildfil

en: Inline data
sv: Inlinedata

en: Store image data in diagram
sv: Lagra bilddata i diagram

en: The Pixbuf reference
sv: Pixbuf-referensen

en: Draw border
sv: Rita ram

en: Keep aspect ratio
sv: Behåll proportioner

en: Angle
sv: Lutning

en: Can't save image without filename
sv: Kan inte spara bild utan filnamn

en: Inconsistent pixbuf during image save.
sv: Inkonsistent pixbuf under sparandet av bild.

en: The image file '%s' was not found.
sv: Kunde inte hitta bildfilen ”%s”.

en: Arrows
sv: Pilar

en: Start point
sv: Startpunkt

en: End point
sv: Slutpunkt

en: Upgrade to Polyline
sv: Uppgradera till polylinje

en: Upgrade to Zigzagline
sv: Uppgradera till sicksacklinje

en: Text content
sv: Textinnehåll

en: Angle to rotate the outline
sv: Vinkel att rotera konturen

en: Add Corner
sv: Lägg till hörn

en: Delete Corner
sv: Ta bort hörn

en: Standard objects
sv: Standardobjekt

en: Bottom
sv: Undersida

en: Top
sv: Ovansida

en: First Line
sv: Första linjen

en: Vertical text alignment
sv: Vertikal textjustering

en: Text angle
sv: Textlutning

en: Text margin
sv: Textmellanrum

en: Upgrade to Bezierline
sv: Uppgradera till Bezierkurva

en: Actor
sv: Aktör

en: From A to B
sv: Från A till B

en: From B to A
sv: Från B till A

en: Aggregation
sv: Aggregat

en: Composition
sv: Komposition

en: Direction
sv: Riktning

en: Show direction
sv: Visa riktning

en: Show the small arrow denoting the reading direction
sv: Visa den smala pilen som visar läsriktningen

en: Side A
sv: Sida A

en: Multiplicity
sv: Multiplicitet

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Show arrow
sv: Visa pil

en: Side B
sv: Sida B

note: Attributes page:
en: _Attributes
sv: _Attribut

en: Add Attribute
sv: Lägg till attribut

en: Remove Attribute
sv: Ta bort attribut

en: Move Attribute Up
sv: Flytta attribut uppåt

en: Move Attribute Down
sv: Flytta attribut nedåt

en: Attribute data
sv: Attributdata

en: Value:
sv: Värde:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Visibility:
sv: Synlighet:

en: Public
sv: Allmän

en: Private
sv: Privat

en: Protected
sv: Skyddad

note: end: Inheritance type
en: Class scope
sv: Klassräckvidd

en: Class
sv: Klass

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
sv: Stereotyp

en: Abstract
sv: Abstrakt

en: Visible Attributes
sv: Synliga attribut

en: Visible Operations
sv: Synliga operationer

en: Wrap Operations
sv: Paketera in operationer

en: Visible Comments
sv: Synliga kommentarer

en: Allow resizing
sv: Tillåt storleksändring

en: Template
sv: Mall

en: Suppress Attributes
sv: Undertryck i attribut

en: Suppress Operations
sv: Undertryck operationer

en: Wrap after char
sv: Radbryt efter tecken

en: Comment line length
sv: Kommentarsradslängd

note: umlattribute_extra
en: Operations
sv: Operationer

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
sv: Mallparametrar

en: Polymorphic
sv: Polymorfisk

en: Class Name
sv: Klassnamn

en: Abstract Class Name
sv: Abstrakt klassnamn

note: Class page:
en: _Class
sv: _Klass

en: Class name:
sv: Klassnamn:

en: Stereotype:
sv: Stereotyp:

en: Attributes visible
sv: Attribut synliga

en: Operations visible
sv: Operationer synliga

en: Suppress operations
sv: Undertryck operationer

en: Wrap after this length:
sv: Radbryt efter denna längd:

en: Comments visible
sv: Kommentarer synliga

en: Wrap comment after this length:
sv: Radbryt kommentar efter denna längd:

en: Show documentation tag
sv: Visa dokumentationsetikett

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
sv: _Stil

note: head line
en: Kind
sv: Sort

en: Size
sv: Storlek

en: Abstract Class
sv: Abstrakt klass

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
sv: Linjebredd

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Foreground Color
sv: Förgrundsfärg

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Boundary
sv: Gräns

en: Is object
sv: Är objekt

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
sv: Ärvningstyp:

en: Polymorphic (virtual)
sv: Polymorfisk (virtuell)

en: Leaf (final)
sv: Löv (slutgiltig)

en: Query
sv: Fråga

en: Parameters:
sv: Parametrar:

en: Add Parameter
sv: Lägg till parameter

en: Remove Parameter
sv: Ta bort parameter

en: Move Parameter Up
sv: Flytta parameter uppåt

en: Move Parameter Down
sv: Flytta parameter nedåt

en: Parameter data
sv: Parameterdata

en: Def. value:
sv: Standardvärde:

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Out
sv: Ut

en: In & Out
sv: In och ut

note: Operations page:
en: _Operations
sv: _Operationer

en: Add Operation
sv: Lägg till operation

en: Remove Operation
sv: Ta bort operation

en: Move Operation Up
sv: Flytta operation uppåt

en: Move Operation Down
sv: Flytta operation nedåt

en: Operation data
sv: Operationsdata

note: Templates page:
en: _Templates
sv: _Mallar

en: Template class
sv: Mallklass

en: Add Formal Parameter
sv: Lägg till formell parameter

en: Remove Formal Parameter
sv: Ta bort formell parameter

en: Move Formal Parameter Up
sv: Flytta formell parameter uppåt

en: Move Formal Parameter Down
sv: Flytta formell parameter nedåt

en: Formal parameter data
sv: Formell parameterdata

en: Facet
sv: Fasett

en: Receptacle
sv: Receptakel

en: Event Source
sv: Händelsekälla

en: Event Sink
sv: Händelseslask

en: Constraint:
sv: Begränsning:

en: Show arrow:
sv: Visa pil:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Draw focus of control:
sv: Rita kontrollens fokus:

en: Draw destruction mark:
sv: Rita ödeläggelsemarkering:

en: Add connection points
sv: Lägg till anslutningspunkter

en: Remove connection points
sv: Ta bort anslutningspunkter

en: Increase connection points distance
sv: Öka anslutningspunktsdistansen

en: Decrease connection points distance
sv: Minska anslutningspunktsdistansen

en: Set default connection points distance
sv: Ange standardanslutningspunktsdistans

en: UML Lifeline
sv: UML-livlina

en: Call
sv: Anrop

en: Create
sv: Skapa

en: Destroy
sv: Förstör

en: Simple
sv: Enkel

en: Return
sv: Returnera

en: Send
sv: Skicka

en: Recursive
sv: Rekursivt

en: Message type:
sv: Meddelandetyp:

en: Explicit state
sv: Explicit tillstånd

en: Active object
sv: Aktivt objekt

en: Show attributes
sv: Visa attribut

en: Multiple instance
sv: Multipla instanser

en: Entry action
sv: Ingångsåtgärd

en: Do action
sv: Utför åtgärd

en: Exit action
sv: Avsluta åtgärd

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
sv: Detta diagram använder tillståndsobjektet för begynnelsetillstånd/slutgiltiga tillstånd.
    Det alternativet kommer att försvinna i framtida versioner.
    Använd istället objektet med begynnelsetillstånd/slutgiltiga tillstånd.

en: Is final
sv: Är slutgiltig

en: Trigger
sv: Utlösare

en: The event that causes this transition to be taken
sv: Händelsen som orsakar den här övergången som ska utföras

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action to perform when this transition is taken
sv: Åtgärd att utföra när övergången utförs

en: Guard
sv: Vakta

en: Condition for taking this transition when the event is fired
sv: Villkor för att utföra övergången när händelsen utlöses

en: Scope
sv: Omfång

en: Class scope (C++ static class variable)
sv: Klassräckvidd (C++ statisk klassvariabel)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
sv: Unified Modelling Language-diagramobjekt UML 1.3

en: Inheritance
sv: Arv

en: C++ const method
sv: C++ const-metod

en: Class scope (C++ static method)
sv: Klassräckvidd (C++ statisk metod)

en: Collaboration
sv: Samarbete

en: Text outside
sv: Text utanför

en: Encapsulated PostScript
sv: Inkapslad PostScript

en: Cairo PNG (with alpha)
sv: Cairo PNG (med alfa)

en: Cairo Clipboard Copy
sv: Cairo Urklippskopia

en: Copy _Diagram
sv: Kopiera _diagram

en: Print (GTK) …
sv: Skriv ut (GTK) …

en: Cairo-based Rendering
sv: Cairo-baserad rendering

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
sv: Bildradslängden är större än det maximala antalet fält.
    Bilden exporterades inte till CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
sv: Exportfilter för Computer Graphics Metafile

en: DiaRenderScript filter
sv: DiaRenderScript-filter

en: Broken file?
sv: Trasig fil?

en: Drawing Interchange File import and export filters
sv: Import- och exportfilter för att rita Interchange-filer

en: Drawing Interchange File
sv: Ritar Interchange-fil

en: read_dxf_codes failed on '%s'
sv: read_dxf_codes misslyckades på ”%s”

en: Binary DXF from '%s' not supported
sv: Binär DXF från ”%s” stöds inte

en: HP Graphics Language export filter
sv: Exportfilter för HP Graphics Language

en: Please select edges and nodes to layout.
sv: Välj kanter och noder för layout.

en: Graph creation failed
sv: Misslyckades med att skapa graf

en: No such module.
sv: Ingen sådan modul.

en: Out of memory.
sv: Slut på minne.

en: Not a tree.
sv: Inte ett träd.

en: Not a forest.
sv: Inte en skog.

en: Failed algorithm.
sv: Misslyckad algoritm.

en: Failed precondition.
sv: Misslyckat villkor.

en: OGDF crashed.
sv: OGDF kraschade.

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Layout '%s' failed.
    %s
sv: Layouten ”%s” misslyckades.
    %s

note: Quick 'n Nasty hack to mark strings as translatable
en: Grow
sv: Förstora

en: Shrink
sv: Förminska

en: Heighten
sv: Öka höjd

en: Widen
sv: Bredda

en: OGDF Layout Algorithms
sv: OGDF Layout-algoritmer

en: TeX Metapost export filter
sv: Exportfilter för TeX Metapost

en: Not enough memory for image drawing.
sv: Ej tillräckligt minne för bildritning.

en: TeX Metapost macros
sv: TeX Metapost-makron

en: PDF import not available.
sv: PDF-import ej tillgänglig.

en: PDF import filter
sv: Importfilter för PDF

en: Page %d
sv: Sida %d

en: PDF document not OK.
    %s
sv: PDF-dokument inte OK.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
sv: Exportfilter för LaTeX PGF

en: Not valid UTF-8
sv: Inte giltig UTF-8

en: LaTeX PGF macros
sv: LaTeX PGF-makron

en: Failed to create pixbuf from drawable.
sv: Misslyckades med att skapa pixbuf från ritbar.

en: Could not save file:
    %s
    %s
sv: Kunde inte spara filen:
    %s
    %s

en: Calling error, missing user_data.
sv: Anropsfel, saknar user_data.

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
sv: Pixbuf[%s] kan inte läsas in:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
sv: export/import av gdk-pixbuf-baserade bitmappsbilder

en: TeX PSTricks export filter
sv: Exportfilter för TeX PSTricks

en: TeX PSTricks macros
sv: TeX PSTricks-makron

en: Couldn't open '%s' for writing.
sv: Kunde inte öppna ”%s” för skrivning.

en: Python scripting support
sv: Python-skriptstöd

en: All Object _Properties
sv: Alla objekt_egenskaper

en: Dia _Sheets Inspection
sv: Dia-_bladinspektion

en: All _Objects
sv: Alla _objekt

note: # \file arrange.py \brief Arrange Objects Plugin this module is loaded by some other plug-ins but can also work on it's own if it is loaded first as Dia plug-in and later as Python module everything works fine due to Pythoninitializing the module only once \ingroup PyDia
en: Arrange _Objects
sv: Arrangera _objekt

en: _Layout (force)
sv: _Layout (kraftbaserad)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Code Generation (Python)
sv: PyDia-kodgenerering (Python)

en: PyDia Code Generation (C++)
sv: PyDia-kodgenerering (C++)

en: PyDia Code Generation (Pascal)
sv: PyDia-kodgenerering (Pascal)

en: PyDia Code Generation (Java)
sv: PyDia-kodgenerering (Java)

en: PyDia Code Generation (JavaScript)
sv: PyDia-kodgenerering (JavaScript)

en: PyDia Code Generation (PHP)
sv: PyDia-kodgenerering (PHP)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dia _BoundingBox Debugger
sv: _BoundingBox-felsökare för Dia

en: Dia _Property API Debugger
sv: _Egenskaps-API-felsökare för Dia

en: Rotate counter-clockwise
sv: Rotera moturs

en: Rotation around (0,0). Rotation angle in degrees:
sv: Rotation kring (0,0). Rotationsvinkel i grader:

en: Simple _Rotation
sv: Enkel _rotation

note: XXX: check image, e.g. existing file name dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dissect
sv: Dissekera

note: dia.register_import("Cpp via GCC_XML", "cpp", ImportCpp)
en: XML from GCC_XML
sv: XML från GCC_XML

note: register the renderer
en: Dia plain
sv: Dia, vanlig

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: SVG plain
sv: SVG, vanlig

en: SVG compressed
sv: SVG, komprimerad

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia DOT Export
sv: PyDia DOT-export

en: Dox2UML (multiple)
sv: Dox2UML (flera)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Object Export
sv: PyDia-objektexport

note: # \brief Register the renderer with Dia's export system dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Render Export
sv: PyDia-renderingsexport

en: Python Dia Console
sv: Python-Diakonsol

en: _Python Console
sv: _Python-konsol

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Imagemap
sv: Bildkarta

en: _Mark Connection Points
sv: _Märk anslutningspunkter

en: Dia Object _Types
sv: Dia-objekt_typer

en: PyDia _HTML Docs
sv: PyDia-_HTML-dokumentation

en: PyDia _Docs
sv: PyDia-_dokumentation

en: PyDia Docs _Update
sv: PyDia-dokumentations_uppdatering

en: Simple Scaling
sv: Enkel skalning

en: Simple _Scaling
sv: Enkel _skalning

en: Select by name
sv: Välj efter namn

en: Enter name
sv: Ange namn

en: _Name
sv: _Namn

en: _Fill Color
sv: _Fyllnadsfärg

en: _Line Color
sv: _Linjefärg

en: _Text Color
sv: _Textfärg

en: _Size
sv: _Storlek

en: _Empty
sv: _Tom

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Uninline Images
sv: Plocka ut inbäddade bilder

en: Dia shape export filter
sv: Exportfilter för Dia-figurer

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
sv: Figurfiler måste ha ändelsen .shape eller så kan de inte läsas in av Dia

en: Can't export PNG icon without export plugin!
sv: Kan inte exportera PNG utan exportinsticksmodulen!

en: Dia Shape File
sv: Dia-figurfil

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
sv: Import- och exportfilter för Scalable Vector Graphics

en: Failed to apply transformation for '%s'
sv: Misslyckades med att verkställa transformationen för ”%s”

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
sv: Ogiltig sökvägsdata.
    svg:path data måste börja med moveto.

en: 'Shape Design' shapes missing.
sv: ”Konturdesign”-konturer saknas.

en: Object '%s' creation failed
sv: Misslyckades med att skapa objektet ”%s”

en: Parse error for memory block.
    %s
sv: Tolkningsfel för minnesblock.
    %s

en: SVG parser error for %s
    %s
sv: SVG-tolkfel för %s
    %s

note: just a warning
en: SVG parser warning for %s
    %s
sv: SVG-tolkvarning för %s
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
sv: Förväntad SVG-namnrymd inte funnen i fil

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
sv: rotelementet var ”%s” -- ”svg” förväntades.

en: Visio XML Format import and export filter
sv: Visio XML-format import- och exportfilter

en: Saving file '%s' failed.
sv: Misslyckades med att spara filen ”%s”.

en: Visio XML format
sv: Visio XML-format

en: Couldn't read color: %s
sv: Kunde inte läsa färgen: %s

en: Couldn't find shape %d
sv: Kunde inte hitta figuren %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
sv: Kunde inte läsa ellipsobjektet: %s

en: Can't rotate ellipse
sv: Kan inte rotera ellips

en: MoveTo not at start of Bezier
sv: MoveTo inte i början på Bezier

en: Invalid NURBS formula
sv: Ogiltig NURBS-formel

en: Couldn't handle foreign object type %s
sv: Kunde inte hantera främmande objekttypen: %s

en: VDX parser error for %s
    %s
sv: VDX-tolkfel för %s
    %s

en: Nothing in document!
sv: Ingenting i dokumentet!

en: Expecting VisioDocument, got %s
sv: Förväntade sig Visiodokument, fick %s

en: Visio XML File Format
sv: Visio XML-filformat

en: Can't decode object %s
sv: Kan inte avkoda objektet %s

en: Couldn't write file %s
    %s
sv: Kunde inte skriva filen %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
sv: Kan inte rendera okänt typsnitt:
    %s

en: Print (GDI) ...
sv: Skriv ut (GDI) …

en: WMF export filter
sv: Exportfilter för WMF

en: WordPerfect Graphics
sv: WordPerfect-grafik

en: WordPerfect Graphics export filter
sv: Exportfilter för WordPerfect-grafik

en: File: %s type/version unsupported.
sv: Fil: %s typ/version stöds inte.

en: Unknown WPG type %d size %d.
sv: Okänd WPG-typ %d storlek %d.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
sv: Storlek 0 på WPG-typen %d, förväntade sig WPG_END

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
sv: Oväntat slut på filen. WPG-typ %d, storlek %d.

en: Empty WPG file?
sv: Tom WPG-fil?

en: Fig Format import and export filter
sv: Import- och exportfilter för fig-format

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
sv: Fig-formatet har ingen motsvarighet till pilstilen %s, använder enkel pil.

en: No more user-definable colors - using black
sv: Inga fler användardefinierbara färger - använder svart

en: Xfig format
sv: XFig-format

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
sv: Färgindex %d för högt, tillåter bara 512 färger. Använder svart istället.

en: Patterns are not supported by Dia
sv: Dia stöder inte mönster

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
sv: Dia stöder inte trippelpunktmarkerade linjer, använder dubbelpunktmarkerade

en: Line style %d should not appear
sv: Linjestil %d borde inte dyka upp

en: Error while reading %dth of %d points
sv: Fel vid läsning av %d:e av %d punkter

en: Unexpected end of file.
sv: Oväntat slut på filen.

en: Error while reading arrowhead
sv: Fel vid läsning av pilhuvud

en: Unknown arrow type %d
sv: Okänd piltyp %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
sv: Djup %d utanför intervallet, endast 0-%d tillåtet.

en: Couldn't read ellipse info.
sv: Kunde inte läsa ellipsinformation.

en: Couldn't read polyline info.
sv: Kunde inte läsa polylinjeinformation.

en: Couldn't read flipped bit.
sv: Kunde inte läsa vänd bit.

en: Negative corner radius; negating
sv: Negativ hörnradie, negerar

en: Unknown polyline subtype: %d
sv: Okänd polylinjeundertyp: %d

en: Couldn't read spline info.
sv: Kunde inte läsa splineinformation.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
sv: Kan inte konvertera approximerad spline än.

en: Unknown spline subtype: %d
sv: Okänd splineundertyp: %d

en: Couldn't read arc info.
sv: Kunde inte läsa båginformation.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
sv: Fylld båge behandlad som ofylld

en: Unknown polyline arc: %d
sv: Okänd polylinjeundertyp: %d

en: Couldn't read text info.
sv: Kunde inte läsa textinformation.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
sv: Kan inte hitta LaTeX-typsnitt nr. %d, använder sans

en: Can't find PostScript font nr. %d, using sans
sv: Kan inte hitta PostScript-typsnitt nr. %d, använder sans

en: Couldn't identify Fig object.
sv: Kunde inte identifiera Fig-objekt.

en: Compound end outside compound
sv: Sammansättningen slutar utanför sammansättningen

en: Couldn't read color
sv: Kunde inte läsa färg

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
sv: Färg nummer %d utanför intervallet 0..%d. Förkastar färg.

en: Couldn't read group extent.
sv: Kunde inte läsa grupputökning.

en: Unknown object type %d
sv: Okänd objekttyp %d

en: “%s” is not one of “%s” or “%s”
sv: ”%s” är inte en av ”%s” eller ”%s”

en: Error reading paper size.
sv: Fel vid läsning av pappersstorlek.

en: Unknown paper size “%s”, using default
sv: Pappersstorleken ”%s” är okänd, använder standardalternativet

en: Error reading paper orientation.
sv: Fel vid läsning av pappersorientering.

en: Error reading justification.
sv: Fel vid läsning av justering.

en: Error reading units.
sv: Fel vid läsning av enheter.

en: Error reading magnification.
sv: Fel vid läsning av förstoring.

en: Error reading multipage indicator.
sv: Fel vid läsning av flersidesindikator.

en: Error reading transparent color.
sv: Fel vid läsning av genomskinlig färg.

en: Error reading Fig file.
sv: Fel vid läsning av Fig-fil.

en: Premature end of Fig file
sv: För tidigt slut på Fig-filen

en: Error reading resolution.
sv: Fel vid läsning av upplösning.

en: Doesn't look like a Fig file
sv: Ser inte ut som en Fig-fil

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
sv: Detta är en Fig-fil i version %d.%d.
     Den kanske inte kan importeras.

en: Premature end of Fig file
sv: För tidigt slut på Fig-filen

en: Xfig File Format
sv: Xfig-filformat

en: Can't open output file %s: %s
sv: Kan inte öppna utdatafilen %s: %s

en: Error while parsing %s
    %s
sv: Fel vid tolkning av %s
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
sv: Fel vid tolkning av formatmallen %s

en: Error while applying stylesheet %s
sv: Fel vid tillämpning av formatmallen %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
sv: Fel vid tolkning av formatmall: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
sv: Fel vid tillämpning av formatmall: %s

en: Error while saving result: %s
sv: Fel vid sparandet av resultatet: %s

en: XSL Transformation filter
sv: XSL-transformationsfilter

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
sv: Inga giltiga konfigurationsfiler hittades för XSLT-insticksmodulen, läser inte in.

en: Export through XSLT
sv: Exportera genom XSLT

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: AADL Shapes
sv: AADL-figurer

en: Thread
sv: Tråd

en: Memory
sv: Minne

en: Bus
sv: Buss

en: Thread Group
sv: Trådgrupp

en: Device
sv: Enhet

en: Package
sv: Paket

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
sv: En blandad samling med polygoner, beziergoner och diverse andra geometriska figurer

en: Right angle triangle
sv: Rätvinklig triangel

en: Isosceles triangle
sv: Likbent triangel

en: Perfect square, height equals width
sv: Perfekt kvadrat, höjden är lika med bredden

en: Perfect circle
sv: Perfekt cirkel

en: Quarter circle
sv: Kvartscirkel

en: Diamond
sv: Romb

en: Pentagon. Five-point shape
sv: Pentagon. Femuddig figur

en: Hexagon. Six-point shape
sv: Hexagon. Sexuddig figur

en: Heptagon. Seven-point shape
sv: Heptagon. Sjuuddig figur

en: Octagon. Eight-point shape
sv: Oktogon. Åttauddig figur

en: Horizontal parallelogram
sv: Horisontellt parallellogram

en: Vertical parallelogram
sv: Vertikalt parallellogram

en: Trapezoid
sv: Parallelltrapets

en: Four-point star
sv: Fyruddig stjärna

en: Curved four-point star
sv: Kurvig fyruddig stjärna

en: Five-point star
sv: Femuddig stjärna

en: Six-point star
sv: Sexuddig stjärna

en: Seven-point star
sv: Sjuuddig stjärna

en: Eight-point star
sv: Åttauddig stjärna

en: Sharp eight-point star
sv: Vass åttauddig stjärna

en: Curved eight-point star
sv: Kurvig åttauddig stjärna

en: Swiss cross
sv: Schweiziskt kors

en: Maltese cross
sv: Malteserkors

en: Down arrow
sv: Nedåtpil

en: Up arrow
sv: Uppåtpil

en: Left arrow
sv: Vänsterpil

en: Right arrow
sv: Högerpil

en: Notched left arrow
sv: Streckad vänsterpil

en: Notched right arrow
sv: Streckad högerpil

en: Left-up arrow
sv: Vänster-uppåt-pil

en: Turn-up arrow
sv: Sväng-uppåt-pil

en: Left-right arrow
sv: Vänster-höger-pil

en: Up-down arrow
sv: Uppåt-nedåt-pil

en: Quad arrow
sv: Fyrpil

en: Left-right-up arrow
sv: Vänster-höger-uppåt-pil

en: Up-down-left arrow
sv: Uppåt-nedåt-vänster-pil

en: Pentagon block arrow
sv: Pentagonblockpil

en: Chevron
sv: Ärmvinkel

en: Heart
sv: Hjärta

en: Sun
sv: Sol

en: Quarter moon
sv: Kvartsmåne

en: Business Process Modeling Notation
sv: Business Process Modeling-notation

en: Start Event
sv: Starthändelse

en: Start Event — Message
sv: Skicka meddelande

en: Start Event — Timer
sv: Starthändelse — Timer

en: Start Event — Rule
sv: Starthändelse — Regel

en: Start Event — Link
sv: Starthändelse — Länk

en: Start Event — Multiple
sv: Starthändelse — Multipla

en: Intermediate Event
sv: Mellanhändelse

en: Intermediate Event — Message
sv: Mellanhändelse — Meddelande

en: Intermediate Event — Timer
sv: Mellanhändelse — Timer

en: Intermediate Event — Error
sv: Mellanhändelse — Fel

en: Intermediate Event — Cancel
sv: Mellanhändelse — Avbryt

en: Intermediate Event — Compensation
sv: Mellanhändelse — Kompensation

en: Intermediate Event — Rule
sv: Mellanhändelse — Regel

en: Intermediate Event — Link
sv: Mellanhändelse — Länk

en: Intermediate Event — Multiple
sv: Mellanhändelse — Multipla

en: End Event
sv: Sluthändelse

en: End Event — Message
sv: Sluthändelse

en: End Event — Error
sv: Sluthändelse — Fel

en: End Event — Cancel
sv: Sluthändelse — Avbryt

en: End Event — Compensation
sv: Sluthändelse — Kompensering

en: End Event — Link
sv: Sluthändelse — Länk

en: End Event — Multiple
sv: Sluthändelse — Multipla

en: End Event — Terminate
sv: Sluthändelse — Avsluta

en: Exclusive (XOR) Data Based
sv: Exklusiv (XOR) databaserad

en: Exclusive (XOR) Event Based
sv: Exklusiv (XOR) händelsebaserad

en: Inclusive (OR)
sv: Inklusiv (OR)

en: Complex
sv: Komplex

en: Parallel (AND)
sv: Parallell (AND)

en: Multiple Instance Task
sv: Flerinstansuppgift

en: Compensation Task
sv: Kompensationsuppgift

en: Looping Collapsed Sub-Process
sv: Slingar Collapsed Sub-process

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
sv: Flera instanser av Collapsed Sub-Process

en: Group
sv: Gruppera

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Data Object
sv: Dataobjekt

en: Text Annotation
sv: Textkommentar

note: Dia-Version: 0.91 File: /home/zenith/.dia/sheets/Chemeng.sheet Date: Wed Jun 25 14:15:42 2003 For: zenith
en: ChemEng
sv: KemIng

en: Collection for chemical engineering
sv: Samling för kemiska ingenjörer

en: Fan or Stirrer
sv: Fläkt eller omrörare

en: Spraying Device
sv: Sprayapparat

en: Pneumatic Line
sv: Pneumatisk linje

en: Pneumatic Line, vertical
sv: Pneumatisk linje, vertikal

en: Simple Heat Exchanger
sv: Enkel värmeväxlare

en: Simple Heat Exchanger, vertical
sv: Enkel värmeväxlare, vertikal

en: Water Cooler
sv: Vattenkylare

en: Water Cooler, vertical
sv: Vattenkylare, vertikal

en: Fixed-Sheet Exchanger
sv: Fastflaksväxlare

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
sv: Flytande huvud- eller U-tub-växlare

en: Kettle Reboiler
sv: Kittelomvärmare

en: Air Cooler
sv: Luftkylare

en: Forced-Flow Air Cooler
sv: Kylfläkt tvingat flöde

en: Induced-Flow Air Cooler
sv: Inducerat flöde luftkylare

en: Plate Exchanger
sv: Plattväxlare

en: Double-Pipe Exchanger
sv: Dubbelrörsväxlare

en: Heating/Cooling Coil
sv: Värmnings-/kylningsspole

en: Heating/Cooling Coil, vertical
sv: Värmnings-/kylningsspole, vertikal

en: Simple Furnace
sv: Enkel masugn

en: Simple Vessel
sv: Enkelt kärl

en: Knock-out Drum (with demister pad)
sv: Utknackningstrumma (med avimningsplatta

en: Tray Column, simple
sv: Brickkolumn, enkel

en: Tray Column, detailed
sv: Brickkolumn, detaljerad

en: Fluid Contacting Vessel, simple
sv: Vätskekontaktkärl, enkel

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
sv: Reaktor- eller absorptionskärl, enkelt

en: Autoclave
sv: Autoklav

en: Open Tank
sv: Öppen tank

en: Clarifier or Settling Tank
sv: Klarnings- eller dekanteringskärl

en: Sealed Tank
sv: Förseglad tank

en: Covered tank
sv: Täckt behållare

en: Tank with Fixed Roof
sv: Behållare med fast tak

en: Tank with Floating Roof
sv: Behållare med flytande tak

en: Storage Sphere
sv: Lagringssfär

en: Gas Holder, basic
sv: Gasbehållare, enkel

en: Centrifugal Pump or Fan
sv: Centrifugalpump eller -fläkt

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
sv: Positiv förskjutningsrotationspump eller kompressor

en: Reciprocating Compressor or Pump
sv: Kolvkompressor eller pump

en: Axial Flow Fan
sv: Axialfläkt

en: Compressor or Turbine
sv: Kompressor eller turbin

en: Ejector or Injector
sv: Utsprut eller insprut

en: AC Generator
sv: Växelströmsgenerator

en: Valve
sv: Ventil

en: Valve, vertical
sv: Ventil, vertikal

en: Regulable Valve
sv: Reglerbar ventil

en: Regulable Valve, vertical
sv: Reglerbar ventil, vertikal

en: Basic Filter
sv: Enkelt filter

en: Mixer
sv: Blandare

en: Cyclone and hydrocyclone
sv: Cyklon och hydrocyklon

en: Spray Drier
sv: Spraytork

en: Centrifuge
sv: Centrifug

en: Pressure Relief Valve
sv: Trycklättningsventil

en: Chronogram
sv: Kronogram

en: Objects to design chronogram charts
sv: Objekt för att skapa kronogramdiagram

en: Time scale
sv: Tidsskala

en: Data line
sv: Datalinje

en: Circuit
sv: Krets

en: Components for circuit diagrams
sv: Komponenter för kretsscheman

en: Vertically aligned resistor
sv: Vertikalt justerat motstånd

en: Horizontally aligned inductor
sv: Horisontellt justerad induktor

en: Vertically aligned inductor
sv: Vertikalt justerad induktor

en: Horizontally aligned resistor
sv: Horisontellt justerat motstånd

en: Vertically aligned resistor (European)
sv: Vertikalt justerat motstånd (Europeisk)

en: Horizontally aligned inductor (European)
sv: Horisontellt justerad induktor (Europeisk)

en: Vertically aligned inductor (European)
sv: Vertikalt justerad induktor (Europeisk)

en: Horizontally aligned resistor (European)
sv: Horisontell justerat motstånd (Europeisk)

en: Horizontally aligned capacitor
sv: Horisontellt justerad kapacitans

en: Vertically aligned capacitor
sv: Vertikalt justerad kapacitans

en: NPN bipolar transistor
sv: Bipolär NPN-transistor

en: PNP bipolar transistor
sv: Bipolär PNP-transistor

en: Horizontally aligned diode
sv: Horisontellt justerad diod

en: Vertically aligned diode
sv: Vertikalt justerad diod

en: Horizontally aligned zener diode
sv: Horisontellt justerad zenerdiod

en: Vertically aligned zener diode
sv: Vertikalt justerad zenerdiod

en: Ground point
sv: Jordpunkt

en: Operational amplifier
sv: Operationsförstärkare

en: Horizontally aligned fuse
sv: Horisontellt justerad säkring

en: Vertically aligned fuse
sv: Vertikalt justerad säkring

en: Horizontally aligned power source
sv: Horisontellt justerad spänningskälla

en: Vertically aligned power source
sv: Vertikalt justerad spänningskälla

en: Lamp
sv: Lampa

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Horizontally aligned LED
sv: Horisontellt justerad lysdiod

en: Vertically aligned LED
sv: Vertikalt justerad lysdiod

en: NMOS transistor
sv: NMOS-transistor

en: PMOS transistor
sv: PMOS-transistor

en: Horizontal jumper
sv: Horisontell hoppare

en: Horizontal xtal
sv: Horisontellt xtal

en: Vertical xtal
sv: Vertikalt xtal

en: Cisco — Computer
sv: Cisco - Dator

en: Computer shapes by Cisco
sv: Datorfigurer från Cisco

en: SUN workstation
sv: SUN-arbetsstation

en: CiscoWorks workstation
sv: CiscoWorks-arbetsstation

en: PC Router Card
sv: PC-routerkort

en: PC Software
sv: PC-programvara

en: PC with Router-Based Software
sv: PC med routerbaserad programvara

en: Workgroup director
sv: Arbetsgruppsdirigerare

en: CiscoSecurity
sv: Cisco-säkerhet

en: Cisco CA
sv: Cisco-CA

en: WWW server
sv: WWW-server

en: Web browser
sv: Webbläsare

en: File Server
sv: Filserver

en: Software-Based Router on File Server
sv: Programvarubaserad router på filserver

en: Server with PC Router
sv: Server med PC-router

en: IBM Tower
sv: IBM-tower

en: Front End Processor
sv: Framsidesprocessor

en: IBM mainframe
sv: IBM-stordator

en: IBM mainframe with FEP
sv: IBM-stordator med FEP

en: Supercomputer
sv: Superdator

en: Web cluster
sv: Webbkluster

en: Scanner
sv: Bildläsare

en: Tablet
sv: Ritbord

en: Handheld
sv: Handdator

en: Wireless
sv: Trådlöst

en: Laptop
sv: Bärbar dator

en: Printer
sv: Skrivare

en: Monitor
sv: Bildskärm

en: PC Video
sv: PC-video

en: Relational Database
sv: Relationsdatabas

en: Diskette
sv: Diskett

en: Host
sv: Värd

en: Tape array
sv: Banduppställning

en: Disk subsystem
sv: Hårddiskundersystem

en: Storage array
sv: Lagringskluster

en: FC Storage
sv: FC-lagring

en: PC Adapter Card
sv: PC-adapterkort

en: Cisco — Switch
sv: Cisco - Växel

en: Router and switch shapes by Cisco
sv: Nätnavs- och växelfigurer från Cisco

en: Router subdued
sv: Router blockerad

en: Router with Silicon Switch
sv: Router med kiselväxel

en: NetFlow router
sv: NetFlow-router

en: Broadband router
sv: Bredbandsrouter

en: Wavelength router
sv: Våglängdsrouter

en: Wireless router
sv: Trådlös router

en: 7507 Router
sv: 7507-router

en: 7505 Router
sv: 7505-router

en: 7500ARS (7513) Router
sv: 7500ARS (7513)-router

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
sv: Edge-etikett switch-router med NetFlow

en: Edge Label Switch Router
sv: Edge-etikett switch-router

en: Router with Firewall
sv: Router med brandvägg

en: Optical Services Router
sv: Router för optiska tjänster

en: Content Router
sv: Innehållsrouter

en: Carrier Routing System
sv: Telefoniföretagets routningssystem

en: Storage Router
sv: Lagringsrouter

en: Hub
sv: Nätnav

en: Hub subdued
sv: Nav blockerat

en: Cisco Hub
sv: Cisco-nätnav

en: Small Hub
sv: Litet nätnav

en: 100BaseT Hub
sv: 100BaseT-nätnav

en: Workgroup switch
sv: Arbetsgruppsväxel

en: Workgroup switch Subdued
sv: Arbetsgrupp switch blockerad

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
sv: Arbetsgrupp Switch röstaktiverad

en: ATM Tag Switch Router
sv: ATM Tag switch-router

en: Switch Processor
sv: Växelsprocessor

en: Route Switch Processor
sv: Routeswitch-processor

en: Route Switch Processor with Si
sv: Routeswitch-processor med Si

en: ASIC Processor
sv: ASIC-processor

en: Generic Processor
sv: Allmän processor

en: Data Center Switch
sv: Datacentral-switch

en: Data Center Switch Reversed
sv: Datacentral-switch, omvänd

en: Data Switch Processor
sv: Dataswitch-processor

en: Content Switch
sv: Innehållsväxel

en: Content Service Module
sv: Innehållstjänstemodul

en: Access Gateway
sv: Åtkomstgateway

en: ATM Switch
sv: ATM-växel

en: ISDN switch
sv: ISDN-växel

en: Label Switch Router
sv: Etikett switch-router

en: MultiSwitch Device
sv: Multiväxelsenhet

en: LAN2LAN Switch
sv: LAN2LAN-växel

en: Multilayer Switch
sv: Flerlagersväxel

en: Multilayer Switch with Silicon
sv: Flerlagersswitch med kisel

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
sv: Flerlagersswitch med kisel blockerad

en: Programmable Switch
sv: Programmeringsbar växel

en: Content Service Switch 1100
sv: Innehållstjänstväxel 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
sv: ATM snabb gigabit-etherswitch

en: Workgroup 5500
sv: Arbetsgrupp 5500

en: Workgroup 5000
sv: Arbetsgrupp 5000

en: Workgroup 5002
sv: Arbetsgrupp 5002

en: MGX 8220
sv: MGX 8220-växel

en: MGX 8240
sv: MGX 8240-växel

en: MGX 8260
sv: MGX 8260-växel

en: Universal Gateway
sv: Universell gateway

en: iSCSI switch
sv: iSCSI-switch

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
sv: Arbetsgruppen Fiberkanal intelligent switch

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
sv: Riktarklass fiberkanal intelligent switch

en: Multi-Fabric Server Switch
sv: Fler-textils-serverswitch

en: Server Switch
sv: Serverväxel

en: Multilayer Remote Switch
sv: Flerlagers-fjärrswitch

en: Layer 2 Remote Switch
sv: Lager 2-fjärrväxel

en: Virtual Layer Switch
sv: Flerlagersväxel

en: Cisco — Miscellaneous
sv: Cisco — Diverse

en: Miscellaneous shapes by Cisco
sv: Diverse figurer från Cisco

en: Government Building
sv: Myndighetsbyggnad

en: University
sv: Universitet

en: Small Business
sv: Småföretag

en: Home office
sv: Hemmakontor

en: Branch office
sv: Filialkontor

en: Branch office subdued
sv: Grenat kontor blockerat

en: Branch office blue
sv: Filialkontor blå

en: Generic Building
sv: Vanlig byggnad

en: Generic Building subdued
sv: Vanlig byggnad blockerad

en: Generic Building blue
sv: Vanlig byggnad blå

en: Medium Building
sv: Medelbyggnad

en: Medium Building subdued
sv: Mellanstor byggnad blockerad

en: Medium Building blue
sv: Mellanstor byggnad, blå

en: House
sv: Hus

en: House blue
sv: Hus blått

en: Telecommuter house
sv: Hemmaarbetarhus

en: Telecommuter house subdued
sv: Hemmaarbetarhus blockerat

en: Man red
sv: Man röd

en: Man gold
sv: Man guld

en: Man blue
sv: Man blå

en: Standing Man
sv: Stående man

en: Standing woman
sv: Stående kvinna

en: Woman
sv: Kvinna

en: Woman red
sv: Kvinna röd

en: Woman gold
sv: Kvinna guld

en: Woman blue
sv: Kvinna blå

en: Running man
sv: Springande man

en: Running man subdued
sv: Springande man blockerad

en: Telecommuter
sv: Hemmaarbetare

en: Running woman
sv: Springande kvinna

en: CiscoWorks Man
sv: CiscoWorks-anställd

en: PC Man
sv: PC-man

en: Sitting Woman
sv: Sittande kvinna

en: Mac Woman
sv: Mac-kvinna

en: Androgynous Person
sv: Androgyn person

en: Lock and Key
sv: Lås och nyckel

en: Satellite dish
sv: Parabolantenn

en: Satellite
sv: Satellit

en: Antenna
sv: Antenn

en: File cabinet
sv: Filarkiv

en: Car
sv: Bil

en: Truck
sv: Lastbil

en: Video Camera
sv: Videokamera

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Cisco — Network
sv: Cisco — Nätverk

en: Network shapes by Cisco
sv: Nätverksfigurer från Cisco

en: Network Management
sv: Nätverkshantering

en: Detector
sv: Avkännare

en: Protocol Translator
sv: Protokollöversättare

en: IP Old-style
sv: Gammal IP

en: Terminal Server
sv: Terminalserver

en: Access Server
sv: Åtkomstserver

en: System controller
sv: Systemstyrenhet

en: Directory Server
sv: Katalogserver

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: Firewall subdued
sv: Brandvägg blockerad

en: Firewall horizontal
sv: Brandvägg horisontell

en: Firewall Service Module
sv: Brandväggs-tjänstmodul

en: IOS Firewall
sv: IOS-brandvägg

en: PIX Firewall
sv: PIX-brandvägg

en: Centri Firewall
sv: Centri-brandvägg

en: Security appliance
sv: Säkerhetsapparatur

en: VPN Concentrator
sv: VPN-koncentrator

en: VPN Gateway
sv: VPN-gateway

en: LAN to LAN
sv: LAN till LAN

en: SSL Terminator
sv: SSL-terminator

en: IP DSL Switch
sv: IP DSL-växel

en: Cable Modem
sv: Kabelmodem

en: Wireless Connectivity
sv: Trådlös anslutning

en: Wireless Transport
sv: Trådlös transport

en: AccessPoint
sv: Accesspunkt

en: Wireless Bridge
sv: Trådlös brygga

en: Dual Mode AccessPoint
sv: Dubbelläges-åtkomstpunkt

en: Wi-Fi Tag
sv: Wifi-etikett

en: Wireless Location Appliance
sv: Trådlös platsapparatur

en: Location server
sv: Platsserver

en: Lightweight AP
sv: Resurssnål AP

en: WLAN controller
sv: WLAN-styrenhet

en: BBFW media
sv: BBFW-media

en: Channelized Pipe
sv: Kanaliserat rör

en: Concatenated Payload
sv: Hoplänkad last

en: Optical Cross-Connect
sv: Optisk korsanslutning

en: Optical Transport
sv: Optisk transport

en: Optical Fiber
sv: Optisk fiber

en: Optical Amplifier
sv: Optisk förstärkare

en: Digital Cross-Connect
sv: Digital korsanslutning

en: IP Transport Concentrator
sv: IP-transportkoncentrator

en: DWDM Filter
sv: DWDM-filter

en: Automatic Protection Switching
sv: Automatiskt skyddsbytande

en: LongReach CPE
sv: LongReach-CPE

en: 3X74 (floor) cluster controller
sv: 3X74-klusterstyrenhet (golv)

en: 3174 (desktop) cluster controller
sv: 3174-klusterstyrenhet (skrivbord)

en: Cloud
sv: Moln

en: Cloud Gold
sv: Moln guld

en: Cloud White
sv: Moln vitt

en: Cloud Dark
sv: Moln mörkt

en: Distributed Director
sv: Distribuerad dirigerare

en: LocalDirector
sv: Lokaldirigerare

en: General Appliance
sv: Allmän tillämpning

en: CDDI/FDDI Concentrator
sv: CDDI/FDDI-koncentrator

en: FDDI Ring
sv: FDDI-ring

en: Repeater
sv: Repeterare

en: Bridge
sv: Brygga

en: Breakout box
sv: Utbrytningslåda

en: STB (set top box)
sv: STB (set top-box)

en: IPTV broadcast server
sv: IPTV-broadcastserver

en: IPTV content manager
sv: IPTV-innehållshanterare

en: Catalyst Access Gateway
sv: Catalyst-åtkomstgateway

en: Generic Gateway
sv: Allmän gateway

en: TransPath
sv: Transpath

en: uBR910 Cable DSU
sv: uBR910 kabel DSU

en: Storage Solution Engine
sv: Lagringslösningsmotor

en: Content Engine (Cache Director)
sv: Innehållsmotor (cache-dirigerare)

en: CDM Content Distribution Manager
sv: CDM-innehållsdistributionshanterare

en: Content Transformation Engine (CTE)
sv: Innehållstransformeringsmotor (CTE)

en: MAS Gateway
sv: MAS-gateway

en: File Engine
sv: Filmotor

en: Service Control
sv: Tjänstekontroll

en: Cisco — Telephony
sv: Cisco — Telefoni

en: Telephony shapes by Cisco
sv: Nätverksfigurer från Cisco

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone 2
sv: Telefon 2

en: Phone Ethernet
sv: Ethernet-telefon

en: Phone Appliance
sv: Telefonapparatur

en: Phone Feature
sv: Telefonfunktion

en: Phone/Fax
sv: Telefon/Fax

en: IP Phone
sv: IP-telefon

en: IP Softphone
sv: IP-programvarutelefon

en: Softphone
sv: Programvarutelefon

en: Cellular Phone
sv: Mobiltelefon

en: Mobile Access IP Phone
sv: Mobil åtkomst, IP-telefon

en: Pager
sv: Sökare

en: Turret
sv: Torn

en: Radio Tower
sv: Radiotorn

en: PBX Switch
sv: PBX-växel

en: Class 4/5 switch
sv: Klass 4/5-växel

en: SIP Proxy Server
sv: SIP-proxyserver

en: Gatekeeper
sv: Portvakt

en: MGX 8000 Series Voice Gateway
sv: MGX 8000-serie röstgateway

en: End Office
sv: Slutkontor

en: Voice-Enabled Access Server
sv: Röstaktiverad åtkomstserver

en: Voice-Enabled Router
sv: Röstaktiverad router

en: Voice-Enabled ATM Switch
sv: Röstaktiverad ATM-switch

en: CallManager
sv: Samtalshanterare

en: IP Telephony Router
sv: IP-telefonirouter

en: Mobile Access Router
sv: Mobil åtkomst, router

en: Generic softswitch
sv: Vanlig programvaruväxel

en: SC2200/VSC3000 host
sv: SC2200/VSC3000-värd

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
sv: Virtuell växelstyrenhet (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
sv: SC2200 (signaleringsstyrenhet)

en: MoH server (Music on Hold)
sv: MoH-server (Music on Hold)

en: TDM router
sv: TDM-router

en: IAD router
sv: IAD-router

en: IntelliSwitch Stack
sv: IntelliSwitch-stapel

en: Unity server
sv: Enhetsserver

en: uMG series
sv: uMG-serien

en: Civil Engineering Components
sv: Civilingenjörskomponenter

en: Vertical rest
sv: Vertikalt stöd

en: Horizontal rest
sv: Horisontellt stöd

en: Bivalent vertical rest
sv: Bivalent vertikalt stöd

en: Reference line
sv: Referenslinje

en: Water level
sv: Vattennivå

en: Soil
sv: Mark

en: Horizontally aligned arrow
sv: Horisontellt justerad pil

en: Vertically aligned arrow
sv: Vertikalt justerad pil

en: Horizontal limiting line
sv: Horisontell begränsningslinje

en: Vertical limiting line
sv: Vertikal begränsningslinje

en: Horizontally aligned pump
sv: Horisontellt justerad pump

en: Vertically aligned pump
sv: Vertikalt justerad pump

en: Horizontally aligned compressor
sv: Horisontellt justerad kompressor

en: Vertically aligned compressor
sv: Vertikalt justerad kompressor

en: Vertically aligned valve
sv: Vertikalt justerad ventil

en: Horizontally aligned valve
sv: Horisontellt justerad ventil

en: Backflow preventer
sv: Bakflödesspärr

en: Gas bottle
sv: Gasflaska

en: Frequency converter
sv: Frekvensomriktare

en: Vertically aligned propeller
sv: Vertikalt justerad propeller

en: Aerator with bubbles
sv: Luftningsenhet med bubblor

en: Final-settling basin
sv: Sjunkbassäng

en: Preliminary clarification tank
sv: Preliminär separationstank

en: Basin
sv: Bassäng

en: Ladder
sv: Stege

en: Components for LADDER circuits
sv: Komponenter för STEG-kretsar

en: 'if' (normally open) ladder contact
sv: ”if”-stegkontakt (normalt öppen)

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
sv: ”if not”-stegkontakt (normalt stängd)

en: Simple output variable
sv: Enkel utdatavariabel

en: Negative output variable
sv: Negativ utdatavariabel

en: 'set' output variable
sv: ”set”-utdatavariabel

en: 'reset' output variable
sv: ”reset”-utdatavariabel

en: 'jump' output variable
sv: ”jump”-utdatavariabel

en: Receptivity output variable
sv: Känslighetsutdatavariabel

en: Power-saved simple output variable
sv: Strömsparad enkel utdatavariabel

en: Power-saved negative output variable
sv: Strömsparad negativ utdatavariabel

en: Power-saved 'set' output variable
sv: Strömsparad ”set”-utdatavariabel

en: Power-saved 'reset' output variable
sv: Strömsparad ”reset”-utdatavariabel

en: Cybernetics
sv: Cybernetik

en: Elements of cybernetic circuits
sv: Element i cybernetiska kretsar

en: Sensor — left
sv: Sensor — vänster

en: Sensor — right
sv: Sensor — höger

en: Sensor — bottom
sv: Sensor — botten

en: Sensor — top
sv: Sensor — topp

en: Sum, subtracting left input
sv: Summa, subtraherar vänster indata

en: Sum, subtracting right input
sv: Summa, subtraherar höger indata

en: Sum, subtracting bottom input
sv: Summa, subtraherar bottenindata

en: Sum, subtracting top input
sv: Summa, subtraherar toppindata

en: Integrator — input left
sv: Integrator — vänster indata

en: Integrator — input right
sv: Integrator — höger indata

en: Integrator — input bottom
sv: Integrator — bottenindata

en: Integrator — input top
sv: Integrator — toppindata

en: Sum
sv: Summa

en: Product
sv: Produkt

en: High pass filter
sv: Högpassfilter

en: Low pass filter
sv: Lågpassfilter

en: Sine characteristic or input
sv: Sinuskarakteristik eller indata

en: Sigmoid characteristic
sv: Sigmoid karaktär

en: Saturation characteristic
sv: Mättnadskaraktär

en: Relay characteristic (sigma)
sv: Reläkaraktär (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
sv: Halvvågslikriktare eller rampindata

en: Full wave rectifier (absolute value)
sv: Fullvågslikriktare (absoluta värden)

en: Constant positive shift on the y-axis
sv: Konstant positiv ändring på y-axeln

en: Constant negative shift on the y-axis
sv: Konstant negativ ändring på y-axeln

en: Constant factor greater 1
sv: Konstant faktor större än 1

en: Constant factor between 0 and 1
sv: Konstant faktor mellan 0 och 1

en: Constant factor between 0 and -1
sv: Konstant faktor mellan 0 och -1

en: Constant factor below -1
sv: Konstant faktor mindre än -1

en: Template for custom characteristics
sv: Mall för anpassad karakteristik

en: Time delay
sv: Tidsfördröjning

en: Database
sv: Databas

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
sv: Redigerare för diagram över relationer i databastabeller

en: Attribute compound
sv: Attributsammanslagning

en: Objects to draw event-driven process chains
sv: Objekt för att rita händelsedrivna processkedjor

en: Business Process
sv: Affärsprocess

en: Process Group
sv: Processgrupp

en: Function
sv: Funktion

en: Event
sv: Händelse

en: Organisation Unit
sv: Organisationsenhet

en: Document
sv: Dokument

en: Operator AND (Input)
sv: Operatorn AND (Inmatning)

en: Operator AND (Output)
sv: Operatorn AND (Utmatning)

en: Operator Inclusive (OR) (Input)
sv: Operatorn inklusiv (OR) (Inmatning)

en: Operator Inclusive (OR) (Output)
sv: Operatorn inklusiv (OR) (Utmatning)

en: Operator Exclusive (XOR) (Input)
sv: Operatorn exklusiv (XOR) (Inmatning)

en: Operator Exclusive (XOR) (Output)
sv: Operatorn exklusiv (XOR) (Utmatning)

en: Electric
sv: Elektriskt

en: Components for electric circuits
sv: Komponenter för elektriska kretsar

en: Normally open contact (horizontal)
sv: Normalt öppen kontakt (horisontell)

en: Normally closed contact (horizontal)
sv: Normalt stängd kontakt (horisontell)

en: Normally open position switch (horizontal)
sv: Normalt öppen positionsbrytare (horisontell)

en: Normally closed position switch (horizontal)
sv: Normalt stängd positionsbrytare (horisontell)

en: Normally open contact (vertical)
sv: Normalt öppen kontakt (vertikal)

en: Normally closed contact (vertical)
sv: Normalt stängd kontakt (vertikal)

en: Normally open position switch (vertical)
sv: Normalt öppen positionsbrytare (vertikal)

en: Normally closed position switch (vertical)
sv: Normalt stängd positionsbrytare (vertikal)

en: The command organ of a relay (horizontal)
sv: Verksamma delen i ett relä (horisontell)

en: Relay (horizontal)
sv: Relä (horisontellt)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
sv: Lampa eller indikationsljus (horisontell)

en: The command organ of a relay (vertical)
sv: Verksamma delen i ett relä (vertikal)

en: Relay (vertical)
sv: Relä (vertikalt)

en: Lamp or indicator light (vertical)
sv: Lampa eller indikationsljus (vertikal)

en: Connection point
sv: Anslutningspunkt

en: Editor for Entity Relations Diagrams
sv: Redigerare för enhetsrelationsdiagram

en: Weak entity
sv: Svag enhet

en: Participation
sv: Deltagande

en: Objects to draw flowcharts
sv: Objekt för att rita flödesdiagram

en: Process/Auxiliary Operation
sv: Process/Extern operation

en: Input/Output
sv: Inmatning/Utmatning

en: Decision
sv: Beslut

en: Connector
sv: Anslutning

en: Transaction file
sv: Transaktionsfil

note: XXX
en: Off page connector
sv: Anslutning utanför sidan

en: Manual operation
sv: Manuell betjäning

en: Preparation
sv: Förberedelse

en: Manual input
sv: Manuell inmatning

en: Predefined process
sv: Fördefinierad process

en: Terminal Interrupt
sv: Terminalavbrott

en: Magnetic disk
sv: Magnetisk disk

en: Magnetic drum
sv: Magnetisk trumma

en: Magnetic tape
sv: Magnetiskt band

en: Internal storage
sv: Intern lagring

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Delay
sv: Fördröjning

note: XXX
en: Summing junction
sv: Summerande koppling

note: XXX
en: Collate
sv: Beräkna

en: Sort
sv: Sortera

en: Or
sv: Eller

en: Punched card
sv: Hålkort

en: Punched tape
sv: Hålband

en: Transmittal tape
sv: Överförningsband

en: Offline storage
sv: Inte ansluten lagring

en: Data source
sv: Datakälla

en: Editor for Function Structure Diagrams.
sv: Redigerare för funktionsstrukturdiagram.

en: Flow
sv: Flöde

en: Orthogonal polyline flow
sv: Ortogonalt polylinjeflöde

note: Dia-Version: 0.94 Date: Sun Oct 23 17:12:11 2005 Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
sv: Gane och Sarson

en: Gane and Sarson DFD
sv: Gane och Sarson DFD

en: Alternate external entity
sv: Alternativ extern entitet

en: Data store
sv: Datalagring

en: External entity
sv: Extern entitet

en: Objects to design GRAFCET charts
sv: Objekt för att skapa GRAFCET-diagram

en: Macro sub-program call step
sv: Makro-subprogramsanropssteg

en: Action to associate to a step
sv: Åtgärd att associera till ett steg

en: Condition (of an action)
sv: Villkor (för en åtgärd)

en: Transition
sv: Omvandling

en: OR vergent
sv: ELLER-kant

en: AND vergent
sv: OCH-kant

en: Arc (upward)
sv: Båge (uppåt)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
sv: Karta, Isometrisk

note: Visio calls theses Map, Directional Map 3D. use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
sv: Isometriska riktningskartkonturer

en: Road Section
sv: Vägavsnitt

en: Long Straight Road Section
sv: Lång-rak-vägmarkering

en: Crossroads
sv: Korsning

en: T-Junction
sv: T-korsning

en: Elevated Road
sv: Upphöjd väg

en: Corner 1
sv: Hörn 1

en: Corner 2
sv: Hörn 2

en: River
sv: Flod

en: Roof 1
sv: Tak 1

en: Factory
sv: Fabrik

en: Car 1, Front View
sv: Bil 1, frontvy

en: Car 2, Rear View
sv: Bil 2, vy bakifrån

en: Train 1, angled downward
sv: Tåg 1, vinklat neråt

en: Train 2, angled upward
sv: Tåg 2, vinklat uppåt

en: Tree 1
sv: Träd 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
sv: Gångbro, bro för fotgängare

en: One Way Road Sign
sv: Enkelriktat vägskylt

en: Objects to design i* diagrams
sv: Objekt för att skapa I'-diagram

en: An i* softgoal
sv: Ett i*-mjukmål

en: An i* goal
sv: Ett i*-mål

en: An i* resource
sv: En i*-resurs

en: An i* task
sv: En i*-uppgift

en: An i* unspecified actor
sv: En i*-ospecificerad aktör

en: An i* agent
sv: En i*-agent

en: An i* position
sv: En i*-position

en: An i* role
sv: En i*-roll

en: An i* unspecified link
sv: En i*-ospecificerad länk

en: An i* positive contribution
sv: Ett i*-positivt bidrag

en: An i* negative contribution
sv: Ett i*-negativt bidrag

en: An i* dependency link
sv: En i*-beroende länk

en: An i* decomposition link
sv: En i*-sönderfallslänk

en: An i* means-ends link
sv: En i* medel-mål-länk

en: Objects to design Jackson diagrams
sv: Objekt för att skapa Jackson-diagram

en: A Jackson given domain
sv: En Jackson-given domän

en: A Jackson designed domain
sv: En Jackson-formgiven domän

en: A Jackson machine domain
sv: En Jackson maskindomän

en: A Jackson requirement
sv: Ett Jackson-krav

en: A Jackson shared phenomenon
sv: Ett Jackson delat fenomen

en: A Jackson requirement phenomenon
sv: Ett Jackson kravfenomen

en: Jigsaw
sv: Pussel

en: Pieces of a jigsaw
sv: Delar av ett pussel

en: Jigsaw — part_oioi
sv: Pussel — bit_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
sv: Pussel — bit_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
sv: Pussel — bit_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
sv: Pussel — bit_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
sv: Pussel — bit_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
sv: Pussel — bit_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
sv: Pussel — bit_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
sv: Pussel — bit_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
sv: Pussel — bit_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
sv: Pussel — bit_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
sv: Pussel — bit_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
sv: Pussel — bit_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
sv: Pussel — bit_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
sv: Pussel — bit_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
sv: Pussel — bit_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
sv: Pussel — bit_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
sv: Objekt för att skapa KAOS-diagram

en: A KAOS softgoal
sv: Ett KAOS-mjukmål

en: A KAOS goal
sv: Ett KAOS-mål

en: A KAOS requirement
sv: Ett KAOS-krav

en: A KAOS assumption
sv: Ett KAOS-antagande

en: A KAOS obstacle
sv: Ett KAOS-hinder

en: A KAOS AND refinement
sv: En KAOS AND-förfining

en: A KAOS complete AND refinement
sv: En KAOS-komplett AND-förfining

en: A KAOS OR refinement
sv: En KAOS OR-förfining

en: A KAOS complete OR refinement
sv: En KAOS komplett OR-förfining

en: A KAOS operationalization
sv: En KAOS-operationalisering

en: A KAOS contribution
sv: Ett KAOS-bidrag

en: A KAOS obstruction
sv: En KAOS-obstruktion

en: A KAOS binary conflict
sv: En KAOS-binär konflikt

en: A KAOS agent
sv: En KAOS-agent

en: A KAOS responsibility
sv: Ett KAOS-ansvar

en: A KAOS monitor link
sv: En KAOS-övervakarlänk

en: A KAOS control link
sv: En KAOS-kontrollänk

en: A KAOS capable-of
sv: En KAOS-möjliggör

en: A KAOS performs
sv: Ett KAOS-utför

en: A KAOS input
sv: Ett KAOS-indata

en: A KAOS output
sv: Ett KAOS-utdata

en: Lights
sv: Belysning

en: Objects to design simple lighting plots
sv: Objekt för att skapa simpla ljusdiagram

en: PAR on the floor
sv: PAR på golvet

en: Pebble Convex lantern
sv: Strålkastare

en: Fresnel lantern
sv: Fresnelstrålkastare

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
sv: Ellipsoid-strålkastare

en: Blinders
sv: Bländare

en: Black light
sv: Svart lyse

en: Stroboscope light
sv: Stroboskopljus

en: Moving head
sv: Rörligt huvud

en: Structure
sv: Struktur

en: Logic
sv: Logik

en: Boolean Logic
sv: Boolesk logik

en: OR gate
sv: OR-grind

en: AND gate
sv: AND-grind

en: XOR gate
sv: XOR-grind

en: Simple buffer
sv: Enkel buffert

en: Inverter
sv: Inverterare

en: NAND gate
sv: NAND-grind

en: NOR gate
sv: NOR-grind

en: Cross-connector
sv: Korsanslutning

en: Miscellaneous
sv: Blandat

en: Miscellaneous Shapes
sv: Diverse figurer

en: Tree
sv: Träd

en: Folder
sv: Mapp

en: File
sv: Fil

en: Expansible node
sv: Expanderbar nod

en: Expanded node
sv: Expanderad nod

en: Traditional clock
sv: Traditionell klocka

en: Measure distance
sv: Mät avstånd

en: Resizable grid
sv: Storlekändringsbart rutnät

en: Diagram object
sv: Diagramobjekt

en: N-gon or Star object
sv: N-gon eller stjärnobjekt

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
sv: Mobila prenumerationsutrustningskomponenter från amerikanska försvaret

en: Node center
sv: Nodcenter

en: Large extension node
sv: Stor utökningsnod

en: Small extension node
sv: Liten utökningsnod

en: Tactical satellite communications terminal
sv: Taktisk satellitkommunikationsterminal

en: Multiplexer
sv: Multiplexor

en: Demultiplexer
sv: Demultiplexor

en: Network
sv: Nätverk

en: Objects to design network diagrams with
sv: Objekt att skapa nätverksdiagram med

en: Computer
sv: Dator

en: Storage
sv: Lagring

en: Ethernet bus
sv: Ethernet-buss

en: Simple printer
sv: Enkel skrivare

en: WAN connection
sv: WAN-anslutning

en: WAN link
sv: WAN-länk

en: Stackable hub or switch
sv: Staplingsbart nätnav eller växel

en: Modular switching system
sv: Modulärt växlingssystem

en: 24 Port Patch Panel
sv: 24-portars omkopplingspanel

en: RJ45 wall-plug
sv: RJ45-vägguttag

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
sv: Vägguttag för scEAD-kablingssystem

en: Simple modem
sv: Enkelt modem

en: Antenna for wireless transmission
sv: Antenn för trådlös överföring

en: Mobile telephony base station
sv: Mobiltelefoni, basstation

en: Network cloud
sv: Nätverksmoln

en: Mobile telephony cell
sv: Mobiltelefoni, cell

en: Router symbol
sv: Routersymbol

en: Switch symbol
sv: Växelsymbol

en: ATM switch symbol
sv: ATM-växelsymbol

en: Firewall router
sv: Brandväggsrouter

en: Workstation monitor
sv: Arbetsstationsbildskärm

en: UNIX workstation
sv: UNIX-arbetsstation

en: Desktop PC
sv: Skrivbordsdator

en: Laptop PC
sv: Bärbar PC

en: Bigtower PC
sv: Bigtower-PC

en: Miditower PC
sv: Miditower-PC

en: Minitower PC
sv: Minitower-PC

en: Speaker with integrated amplifier
sv: Högtalare med inbyggd förstärkare

en: Speaker without amplifier
sv: Högtalare utan förstärkare

en: 3 1/2 inch diskette
sv: 3,5-tumsdiskett

en: ZIP disk
sv: ZIP-disk

en: External DAT drive
sv: Extern DAT-enhet

en: Mobile phone
sv: Mobiltelefon

en: Telephone
sv: Telefon

en: Plotter
sv: Matrisskrivare

en: Digitizing board
sv: Digitaliseringsbräde

en: Pneumatic/Hydraulic
sv: Pneumatisk/Hydraulisk

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
sv: Komponenter för pneumatiska och hydrauliska kretsar

en: Double-effect jack
sv: Dubbeleffektsjack

en: Normally-in simple-effect jack
sv: Normalt-in enkeleffektsjack

en: Normally-out simple-effect jack
sv: Normalt-ut enkeleffektsjack

en: Generic pressure source
sv: Allmän tryckkälla

en: Hydraulic pressure source
sv: Hydraulisk tryckkälla

en: Pneumatic pressure source
sv: Pneumatisk tryckkälla

en: Air exhaust orifice
sv: Luftutblåsöppning

en: 2/2 distributor
sv: 2/2-distributör

en: 3/2 distributor
sv: 3/2-distributör

en: 4/2 distributor
sv: 4/2-distributör

en: 5/2 distributor
sv: 5/2-distributör

en: Muscular command
sv: Muskelkraft

en: Push-button command
sv: Tryckknappsstyrning

en: Mechanical command by tappet
sv: Mekanisk styrning med ventillyftare

en: Mechanical command by spring
sv: Mekanisk styrning med fjäder

en: Electric command (single coil)
sv: Elektrisk styrning (enkel slinga)

en: Electric command (double coil)
sv: Elektrisk styrning (dubbel slinga)

en: Indirect command by hydraulic driver
sv: Indirekt styrning med hydraulisk drivning

en: Indirect command by pneumatic driver
sv: Indirekt styrning med pneumatisk drivning

en: SADT/IDEF0
sv: SADT/IDEFO

en: Objects to design SADT diagrams
sv: Objekt för att skapa SADT-diagram

en: Activity/data flow arrow
sv: Aktivitets-/dataflödespil

en: Activity/data box
sv: Aktivitets-/dataruta

en: Flow label
sv: Flödesetikett

en: Specification and Description Language.
sv: Specification and Description Language (SDL).

en: Block type reference
sv: Blocktypsreferens

en: Service type reference
sv: Tjänstetypsreferens

en: Process type reference
sv: Processtypsreferens

en: State
sv: Tillstånd

en: Function header
sv: Funktionshuvud

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Receive message
sv: Ta emot meddelande

en: Function call
sv: Funktionsanrop

en: Action being executed
sv: Åtgärd som körs

en: Save state
sv: Spara tillstånd

en: In/Out connector
sv: In-/utanslutning

en: Procedure return
sv: Proceduråtervändo

en: Generic text note
sv: Allmän textanteckning

en: Shape Design
sv: Konturdesign

en: Design Dia objects with individual connection points
sv: Formge Dia-objekt med individuella anslutningspunkter

en: Connection Point
sv: Anslutningspunkt

en: Main Connection Point
sv: Huvudanslutningspunkt

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
sv: Objekt för att skapa Sybase-replikationsdomändiagram med

en: Sybase dataserver
sv: Sybase-dataserver

en: Sybase replication server
sv: Sybase-replikationsserver

en: Log transfer manager or rep agent
sv: Loggöverföringshanterare eller replikationsagent

en: Stable storage device
sv: Stabil lagringsenhet

en: Sybase client application
sv: Sybase-klientprogram

en: Replication server manager
sv: Replikationsserverhanterare

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
sv: Redigerare för statiska UML-strukturdiagram

en: Note
sv: Anteckning

en: Realizes, implements a specific interface
sv: Realiserar, implementerar ett specifikt gränssnitt

en: Generalization, class inheritance
sv: Generalisering, klassärvning

en: Association, two classes are associated
sv: Association, två klasser är associerade

en: Aggregation, one class is part of another
sv: Aggregation, en klass är del av en annan

en: Implements, class implements a specific interface
sv: Implementerar, klassen implementerar ett specifikt gränssnitt

en: Constraint, place a constraint on something
sv: Begränsning, skapa en begränsning på någonting

en: Small package
sv: Litet paket

en: Large package
sv: Stort paket

en: Use case
sv: Användningsområde

en: Lifeline
sv: Livlina

en: Object
sv: Objekt

en: Message
sv: Meddelande

en: Component
sv: Komponent

en: Node
sv: Nod

en: Class stereotype icon
sv: Klass stereotypikon

en: Initial/End state
sv: Begynnelse-/sluttillstånd

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Fork/Union
sv: Förgrening/Union
