dia - en to ro translation catalogue (2243 entries)

note: This is not an errror
en: invalid layer range %lu - %lu
ro: interval de strat nevalid %lu - %lu

en: Layer %lu (%s) selected more than once.
ro: Stratul %lu (%s) a fost selectat mai mult de o dată.

en: Layer %d (%s) selected more than once.
ro: Stratul %d (%s) a fost selectat mai mult de o dată.

en: There is no layer named %s.
ro: Nu există niciun strat numit %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
ro: Eroare %s: nu știu cum să export în %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
ro: Eroare %s: numele fișierelor de intrare și ieșire sunt identice: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
ro: Importă

en: %s error: need valid input file %s
ro: Eroare %s: este nevoie de un fișier de intrare corect %s

en: Can't find output format/filter %s
ro: Nu se poate găsi formatul/filtrul de ieșire %s

en: Input directory '%s' must exist!
ro: Directorul de intrare „%s” trebuie să existe!

en: Output directory '%s' must exist!
ro: Directorul de ieșire „%s” trebuie să existe!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
ro: Exportă fișierul încărcat, după care ieși

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
ro: Selectați filtrul/formatul de exportare

en: TYPE
ro: TIP

en: List export filters/formats and exit
ro: Listează filtrele/formatele de exportare și ieși

en: Export graphics size
ro: Dimensiunea graficii de exportat

en: WxH
ro: L×Î

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
ro: Arată numai straturile specificate (de exemplu la exportare). Poate fi ori numele stratului, ori un interval de numere de strat (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
ro: STRAT,STRAT,...

en: Don't show the splash screen
ro: Nu afișa ecranul de pornire

en: Don't create an empty diagram
ro: Nu crea o diagramă goală

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
ro: Pornește interfața cu utilizatorul clasică (fără diagrame în file)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
ro: Trimite mesaje de eroare la stderr în loc de a arăta dialogurile.

en: Directory containing input files
ro: Directorul care conține fișierele de intrare

en: DIRECTORY
ro: DIRECTOR

en: Directory containing output files
ro: Directorul care conține fișierele de ieșire

en: Display credits list and exit
ro: Afișează lista contribuitorilor, după care ieși

en: Generate verbose output
ro: Generează ieșire detaliată

en: Display version and exit
ro: Afișează versiunea, după care ieși

en: [FILE...]
ro: [FIȘIERE...]

en: Invalid option?
ro: Opțiune nevalidă?

en: Filename conversion failed: %s
ro: Conversia de nume de fișier a eșuat: %s

en: Missing input: %s
ro: Intrare lipsă: %s

en: Dia Diagram Editor
ro: Editor de diagrame Dia

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
ro: Dia versiunea %s, compilată %s %s

en: Dia version %s
ro: Dia versiunea %s

en: Object Defaults
ro: Implicit pentru obiecte

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
ro: Nu s-au putut găsi obiecte standard la căutarea după object-libs; se iese...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in “%s”; exiting...
ro: Nu s-au putut găsi obiecte standard la căutarea de object-libs în „%s”; se iese...

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia describing how you caused this message to appear.
ro: Acest lucru nu ar trebui să se întâmple.  Completați un raport de defecțiune la https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia descriind cum ați determinat să apară acest mesaj.

en: Save
ro: Salvare

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
ro: Ieșire fără salvarea diagramelor modificate

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
ro: Există diagrame modificate. Sigur doriți să ieșiți din Dia fără să le salvați?

en: Quit Dia
ro: Terminare Dia

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Exit
ro: Ieșire

en: Could not create per-user Dia configuration directory
ro: Nu s-a putut crea directorul de configurare per utilizator

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
ro: Nu s-a putut crea directorul de configurare per utilizator. Asigurați-vă că variabila de mediu HOME indică un director existent.

en: Objects and filters internal to Dia
ro: Obiecte și filtre interne pentru Dia

en: The original author of Dia was:
ro: Autorul original al Dia a fost:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
ro: 
    Responsabilii actuali ai Dia sunt:

en: 
    Other authors are:
ro: 
    Alți autori sunt:

en: 
    Dia is documented by:
ro: 
    Dia este documentat de:

en: Available Export Filters (for --filter)
ro: Filtre de export disponibile (pentru --filter)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
ro: Extensie

en: Identifier
ro: Identificator

en: Description
ro: Descriere

en: No print plugin found!
ro: Nu s-a găsit niciun plugin pentru tipărire!

en: Diagram%d.dia
ro: Diagrama%d.dia

en: No image from Clipboard to paste.
ro: Nu există nicio imagine în clipboard de lipit.

en: No selected object can take an image.
ro: Niciunul din obiectele selectate nu poate lua o imagine.

en: Clipboard Paste
ro: Lipire de clipboard

en: Failed to import '%s' as SVG.
ro: A eșuat să importe „%s” ca SVG.

en: Paste failed: %s
ro: Lipirea a eșuat: %s

en: Clipboard Copy
ro: Copiere din clipboard

en: No existing object to paste.
ro: Nu există obiect de lipit.

en: Could not find help directory
ro: Nu s-a putut găsi directorul de ajutor

en: Could not open help directory:
    %s
ro: Nu s-a putut deschide directorul de ajutor:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
ro: Harald Ersch <hersch AT romatsa DOT ro>
    Cristian Secară <cristi AT secarica DOT ro>
    Ion Laurențiu Cristian <ionlaurentiucristian AT gmail DOT com>
    Florentina Mușat <florentina [dot] musat [dot] 28 [at] gmail [dot] com>, 2020-2021, 2023

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ro: Acest program este software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica
    în conformitate cu termenii licenței GNU General Public License așa cum este
    publicată de către Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie
    (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.
    
    Acest program este distribuit cu speranța că va fi folositor, dar
    FĂRĂ NICIO GARANȚIE; fără nici măcar garanția implicită asociată
    COMERCIALIZĂRII sau POTRIVIRII PENTRU UN SCOP PARTICULAR.
    Vedeți licența GNU General Public License pentru detalii.
    
    Împreună cu acest program ar trebui să fi primit o copie a licenței
    GNU General Public License. Dacă nu, scrieți la Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
ro: Un program pentru desenat diagrame structurate.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
ro[0]: Sunteți pe cale de a tipări o diagramă cu %d pagină.
ro[1]: Sunteți pe cale de a tipări o diagramă cu %d pagini.
ro[2]: Sunteți pe cale de a tipări o diagramă cu %d de pagini.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
ro[0]: Sunteți pe cale de a exporta o diagramă cu %d pagină.
ro[1]: Sunteți pe cale de a exporta o diagramă cu %d pagini.
ro[2]: Sunteți pe cale de a exporta o diagramă cu %d de pagini.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d pages).
ro[0]: Sunteți pe cale de a exporta o diagramă care poate necesita %s de memorie (%d pagină).
ro[1]: Sunteți pe cale de a exporta o diagramă care poate necesita %s de memorie (%d pagini).
ro[2]: Sunteți pe cale de a exporta o diagramă care poate necesita %s de memorie (%d de pagini).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
ro: Puteți ajusta dimensiunea diagramei modificând „Scalare” din dialogul „Configurare pagină”.
    Alternativ, utilizați „Cea mai bună potrivire” pentru a muta obiectele/mânerele în limitele dorite.

en: Confirm Diagram Size
ro: Confirmă dimensiunea diagramei

en: '%s' creation failed
ro: Crearea „%s” a eșuat

en: Object defaults
ro: Implicit pentru obiecte

en: _Close
ro: În_chide

en: _Apply
ro: _Aplică

en: This object has no defaults.
ro: Acest obiect nu are proprietăți implicite.

en: Defaults:
ro: Valori implicite:

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
ro: Încarcă în

en: Trying to group with no selected objects.
ro: Se încearcă gruparea fără niciun obiect selectat.

en: Diagram
ro: Diagramă

en: Layer
ro: Strat

en: %d Layer | %d Layers
ro[0]: %d Strat
ro[1]: %d Straturi
ro[2]: %d de Straturi

en: Type
ro: Tip

en: Children
ro: Copii

en: %d Object | %d Objects
ro[0]: %d Obiect
ro[1]: %d Obiecte
ro[2]: %d de Obiecte

en: Select
ro: Selectare

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
ro: Localizează

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Name
ro: Nume

en: Diagram Tree
ro: Arborescență de diagrame

en: Select foreground color
ro: Selectare culoare de prim-plan

en: Select background color
ro: Selectare culoare de fundal

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties
ro: Proprietăți diagramă

en: _Dynamic Grid
ro: Grilă _dinamică

en: _Manual Grid
ro: Grilă _manuală

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Visible Spacing
ro: Spațiere vizibilă

en: Column
ro: Coloană

en: Row
ro: Rând

en: _Hex Grid
ro: Grilă _hexa

en: Hex Grid Size
ro: Dimensiune grilă hexa

en: Grid
ro: Grilă

en: Background
ro: Fundal

en: Grid Lines
ro: Linii de grilă

en: Page Breaks
ro: Întreruperi de pagină

en: Guides
ro: Grilă

en: Colors
ro: Culori

en: Add New Guide
ro: Adaugă un ghid nou

note: orientation
en: Orientation
ro: Orientare

en: Horizontal
ro: Orizontal

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
ro: Poziționează

en: Line width
ro: Lățimea liniei

en: Cancel
ro: Renunță

en: Line width:
ro: Lățime linie:

note: paper size
en: Paper Size
ro: Dimensiune de hârtie

note: margins
en: Margins
ro: Margini

en: Top:
ro: Sus:

en: Bottom:
ro: Jos:

en: Left:
ro: Stânga:

en: Right:
ro: Dreapta:

note: Scaling
en: Scaling
ro: Scalare

en: Scale:
ro: Scară:

en: Fit to:
ro: Potrivește la:

en: by
ro: pe

en: %0.3gcm x %0.3gcm
ro: %0.3gcm × %0.3gcm

en: Page Setup
ro: Configurare pagină

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
ro: Acest obiect nu permite anularea sau refacerea.
    Informația despre anulare a fost ștearsă.

en: Properties…
ro: Proprietăți…

en: Follow link…
ro: Urmează legătura…

en: Convert to Path
ro: Convertește la traseu

en: Union
ro: Uniune

en: Difference
ro: Diferență

en: Intersection
ro: Intersecție

en: Exclusion
ro: Excludere

en: Selection
ro: Selecție

en: Input _Methods
ro: _Metode de intrare

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
ro: Obiectul căruia i-ați dat drumul nu poate încape în părintele său. 
    Fie extindeți obiectul părinte, fie puneți obiectul în altă parte.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
ro[0]: Selecție de %d obiect
ro[1]: Selecție de %d obiecte
ro[2]: Selecție de %d de obiecte

en: Selected '%s'
ro: S-a selectat „%s”

en: Unsaved Diagram
ro: Diagramă nesalvată

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, toate modificările vor fi pierdute permanent.

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără salvare

en: _Save
ro: _Salvează

en: S_elect the diagrams you want to save:
ro: S_electează diagramele pe care doriți să le salvați:

en: There is %d diagram with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d diagrams with unsaved changes. Save changes before closing?
ro[0]: Există %d diagramă cu modificări nesalvate. Salvați modificările înainte de a închide?
ro[1]: Există %d diagrame cu modificări nesalvate. Salvați modificările înainte de a închide?
ro[2]: Există %d de diagrame cu modificări nesalvate. Salvați modificările înainte de a închide?

en: Supported Formats
ro: Formatele suportate

en: By extension
ro: După extensie

en: Open Diagram
ro: Deschidere de diagramă

en: _Open
ro: _Deschide

en: Open Options
ro: Opțiuni de deschidere

en: Determine file type:
ro: Determină tipul de fișier:

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Diagram
ro: Salvează diagrama

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
ro: Comprimă fișierele diagramă

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
ro: Comprimarea reduce dimensiunea fișierelor la mai puțin de o zecime și mărește viteza de încărcare și de salvare.  Unele programe de text nu pot manipula fișiere comprimate.

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
ro: Exportă

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
ro: Nu s-a putut determina ce filtru de export
    trebuie folosit pentru a salva „%s”

en: Export Diagram
ro: Exportă diagrama

en: Export Options
ro: Exportă opțiunile

en: _Search for:
ro: _De căutat:

en: Replace _with:
ro: Î_nlocuiește cu:

en: _Match case
ro: Cu _majuscule semnificative

en: Match _entire word only
ro: Potriveșt_e numai cuvinte întregi

en: Match _all properties (not just object name)
ro: Potrivește to_ate proprietățile (nu doar numele obiectului)

en: Find
ro: Căutare

en: _Find
ro: _Caută

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _tot

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: Pops up the Navigation window.
ro: Provoacă apariția ferestrei de navigare.

en: Close
ro: Închide

en: Diagram menu.
ro: Meniu diagramă.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
ro: Comută acroșarea-la-grilă pentru această fereastră.

en: Toggles object snapping for this window.
ro: Comută acroșarea obiectelor pentru această fereastră.

en: Toggles snap-to-guides for this window.
ro: Comută alinierea-la-grilă pentru această fereastră.

en: New layer %d
ro: Strat nou %d

en: New Layer
ro: Strat nou

en: Delete Layer
ro: Șterge stratul

en: Rename Layer
ro: Redenumește stratul

en: Raise Layer
ro: Ridică stratul

en: Lower Layer
ro: Coboară stratul

en: Layers
ro: Straturi

en: Edit Layer
ro: Editare nume strat

en: Layer name:
ro: Nume strat:

en: Add Layer
ro: Adăugare strat

en: Close Layer pane
ro: Închide panoul de strat

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
ro: Eroare la încărcarea diagramei.
    Obiectul legat nu a fost găsit în document.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
ro: Eroare la încărcarea diagramei.
    Mânerul de conectare %d nu există pe „%s”.

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
ro: Eroare la încărcarea diagramei.
    Punctul de conectare %d nu există pe „%s”.

en: Can't find parent %s of %s object
ro: Nu s-a putut găsi părintele %s al obiectului %s

en: You must specify a file, not a directory.
ro: Trebuie să specificați un fișier, nu un director.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
ro: Nu s-a putut deschide „%s” pentru citire.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
ro: Eroare la încărcarea diagramei %s.
    Nu este un fișier Dia.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
ro: Eroare la încărcarea diagramei %s.
    Tip de fișier necunoscut.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
ro: Eroare la încărcarea diagramei %s.
    Nu este un fișier Dia.

en: Error reading connections
ro: Eroare la citirea conexiunilor

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
ro: Eroare la încărcarea diagramei:
    %s.
    Un fișier Dia valid are cel puțin un strat.

en: Error saving connections to layer '%s'
ro: Eroare la salvarea conexiunilor la stratul „%s”

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
ro: Salvarea conexiunii nu este completă pentru stratul „%s”

en: Not allowed to write to output file %s
ro: Nu este permisă scrierea în fișierul de ieșire %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
ro: Nu este permisă scrierea de fișiere temporare în %s

en: Can't open output file %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ieșire %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
ro: Eroare internă %d la scrierea fișierului %s

en: Can't rename %s to final output file %s
ro: Nu se poate redenumi %s la fișierul de ieșire final %s

en: Auto save
ro: Salvare automată

en: Dia Diagram File
ro: Fișier diagramă Dia

en: _File
ro: _Fișier

en: _New
ro: _Nou

en: Create a new diagram
ro: Creează o diagramă nouă

en: _Open…
ro: _Deschide…

en: Open a diagram file
ro: Deschide fișierul unei diagrame

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Dia help
ro: Ajutor Dia

en: _About
ro: _Despre

en: Dia version, authors, license
ro: Versiune Dia, autori, licență

en: S_heets and Objects
ro: _Foi și obiecte

en: Manage sheets and their objects
ro: Gestionează foile și obiectele lor

en: P_references
ro: P_referințe

en: Dia preferences
ro: Preferințe Dia

en: P_lugins…
ro: Modu_le…

en: Manage plug-ins
ro: Gestionează modulele

en: Diagram _Tree
ro: _Arbore de diagramă

en: Tree representation of diagrams
ro: Reprezentarea arbore a diagramelor

en: Show _Toolbar
ro: Arată bara de unel_te

en: Show or hide the toolbar
ro: Arată sau ascunde bara de unelte

en: Show _Statusbar
ro: Arată bara de _stare

en: Show or hide the statusbar
ro: Arată sau ascunde bara de stare

en: Show _Layers
ro: Arată straturi_le

en: Show or hide the layers toolwindow
ro: Arată sau ascunde fereastra de unelte a straturilor

en: Save the diagram
ro: Salvează diagrama

en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Save the diagram with a new name
ro: Salvează diagrama cu un nume nou

en: _Export…
ro: _Exportă…

en: Export the diagram
ro: Exportă diagrama

en: _Diagram Properties
ro: Proprietăți _diagramă

en: Modify diagram properties (grid, background)
ro: Modifică proprietățile diagramei (grilă, fundal)

en: Page Set_up…
ro: Config_urare pagină…

en: Modify the diagram pagination
ro: Modifică paginarea diagramei

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: Print the diagram
ro: Tipărește diagrama

en: Close the diagram
ro: Închide diagrama

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Undo
ro: _Refă

en: Undo
ro: Anulează

en: _Redo
ro: _Repetă

en: Redo
ro: Refă

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy selection
ro: Copiază selecția

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut selection
ro: Taie selecția

en: _Paste
ro: Li_pește

en: Paste selection
ro: Lipește selecția

en: _Duplicate
ro: _Duplică

en: Duplicate selection
ro: Duplică selecția

en: D_elete
ro: Șt_erge

en: Delete selection
ro: Șterge selecția

en: _Find…
ro: _Caută…

en: Search for text
ro: Caută după text

en: _Replace…
ro: Î_nlocuiește…

en: Search and replace text
ro: Caută și înlocuiește textul

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: C_opy Text
ro: C_opiază textul

en: Copy object's text to clipboard
ro: Copiază textul obiectului la clipboard

en: C_ut Text
ro: _Taie textul

en: Cut object's text to clipboard
ro: Taie textul obiectului la clipboard

en: P_aste Text
ro: Li_pește textul

en: Insert text from clipboard
ro: Inserează textul de la clipboard

en: Paste _Image
ro: Lipește _imaginea

en: Insert image from clipboard
ro: Inserează imagine din clipboard

en: _Layers
ro: St_raturi

en: _Add Layer…
ro: _Adaugă un strat…

en: _Rename Layer…
ro: _Redenumește stratul…

en: _Move Selection to Layer above
ro: _Mută selecția pe stratul de deasupra

en: Move _Selection to Layer below
ro: Mută _selecția pe stratul de dedesubt

en: _Layers…
ro: St_raturi…

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Zoom _In
ro: _Mărește

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom _Out
ro: Micș_orează

en: Zoom out
ro: Micșorează

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Best _Fit
ro: Cea mai bună _potrivire

en: Zoom fit
ro: Potrivește

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
ro: _Vizualizare nouă

en: C_lone View
ro: C_lonează vizualizarea

en: _Refresh
ro: Reîmprospătează

en: _Guides
ro: _Grilă

en: _New Guide...
ro: Ghid _nou...

en: _Objects
ro: _Obiecte

en: Send to _Back
ro: Trimite în _spate

en: Move selection to the bottom
ro: Mută selecția în partea de jos

en: Bring to _Front
ro: Adu în _față

en: Move selection to the top
ro: Mută selecția în partea de sus

en: Send Ba_ckwards
ro: Trimite î_napoi

en: Bring F_orwards
ro: Adu în_ainte

en: _Group
ro: _Grupează

en: Group selected objects
ro: Grupează obiectele selectate

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
ro: Degr_upează

en: Ungroup selected groups
ro: Degrupează grupurile selectate

en: _Parent
ro: _Părinte

en: _Unparent
ro: _Orfan

en: _Unparent Children
ro: _Copil orfan

en: _Align
ro: _Aliniază

en: _Left
ro: _Stânga

en: _Center
ro: _Centru

en: _Right
ro: _Dreapta

en: _Middle
ro: _Mijloc

en: _Bottom
ro: _Jos

en: Spread Out _Horizontally
ro: Răspândește _orizontal

en: Spread Out _Vertically
ro: Răspândește _vertical

en: _Adjacent
ro: _Adiacent

en: _Stacked
ro: _Stivuit

en: _Connected
ro: _Conectat

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Select
ro: _Selectare

en: _All
ro: To_ate

en: _None
ro: _Nimic

en: _Invert
ro: _Inversează

en: _Transitive
ro: _Tranzitive

en: Same _Type
ro: Același _tip

note: display_select_radio_entries go here
en: _Select By
ro: _Selectează după

note: For placment of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
ro: _Aranjament

en: D_ialogs
ro: D_ialoguri

en: D_ebug
ro: D_epanare

en: _Tools
ro: Instrumen_te

en: _Modify
ro: _Modifică

en: _Magnify
ro: _Mărire cu lupa

en: _Edit Text
ro: _Editează textul

en: _Scroll
ro: _Derulează

en: _Box
ro: _Cutie

en: _Ellipse
ro: _Elipsă

en: _Polygon
ro: _Poligon

en: _Beziergon
ro: Poligon _Bézier

en: _Line
ro: _Linie

en: _Zigzagline
ro: Linie _zigzag

en: _Polyline
ro: Linie _poligonală

en: _Bezierline
ro: Linie _Bézier

en: _Outline
ro: C_ontur

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Fullscreen
ro: _Ecran complet

en: _Antialiased
ro: _Antialias

en: Show _Grid
ro: Arată _grila

en: _Snap to Grid
ro: Alinia_ză la grilă

en: _Show Guides
ro: _Arată grila

en: Snap to _Guides
ro: Aliniază la _grilă

en: _Remove all Guides
ro: _Elimină toți ghizii

en: Snap to _Objects
ro: Aliniază la _obiecte

en: Show _Rulers
ro: Arată _riglele

en: Show Scroll_bars
ro: Arată _barele de derulare

en: Show _Connection Points
ro: Arată punctele de _conectare

en: _Union
ro: _Uniune

en: I_ntersection
ro: I_ntersecție

en: R_emove
ro: _Elimină

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: In_verse
ro: In_versează

en: NULL tooldata in tool_menu_select
ro: Date NULL în tool_menu_select

en: Fit
ro: Potrivește

en: Toggles snap-to-grid.
ro: Comută acroșarea la grilă.

en: Toggles object snapping.
ro: Comută acroșarea la obiecte.

en: Toggles guide snapping.
ro: Comută alinierea la grilă.

en: The function is not available anymore.
ro: Funcția nu mai este disponibilă.

en: Couldn't get GTK+ settings
ro: Nu s-au putut obține configurările GTK+

note: build up the user interface
en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Loaded
ro: Încărcat

en: Load at Startup
ro: Încarcă la pornire

en: Filename
ro: Numele fișierului

note: TRANSLATORS: The user hasn't set a prefered filter
en: Unset
ro: Deselectează

en: _Done
ro: _Gata

en: Preferences
ro: Preferințe

note: GtkWidget *actionbox; GList *buttons;
en: Object properties
ro: Proprietăți obiect

en: This object has no properties.
ro: Acest obiect nu are proprietăți.

en: Properties:
ro: Proprietăți:

en: Object properties:
ro: Proprietăți obiect:

en: System
ro: Sistem

en: User
ro: Utilizator

en: Widget not found: %s
ro: Widgetul %s nu a fost găsit

en: No icon for “%s”
ro: Nicio iconiță pentru „%s”

en: Line Break
ro: Întrerupere linie

en: Copy ->
ro: Copiază ->

en: Copy All ->
ro: Copiază tot ->

en: Move ->
ro: Mută ->

en: Move All ->
ro: Mută tot ->

en: <- Copy
ro: <- Copiază

en: <- Copy All
ro: <- Copiază tot

en: <- Move
ro: <- Mută

en: <- Move All
ro: <- Mută tot

en: Please select a .shape file
ro: Alegeți un fișier .shape

en: Filename must end with '%s': '%s'
ro: Numele fișierului trebuie să se termine cu „%s”: „%s”

en: Error examining %s: %s
ro: Eroare la examinarea %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
ro: Exportați diagrama ca formă.

en: Could not interpret shape file: '%s'
ro: Nu s-a putut interpreta fișierul formă „%s”

en: Sheet must have a Name
ro: Foaia trebuie să aibă un nume

en: Couldn't open '%s': %s
ro: Nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
ro: Nu s-a putut deschide „%s” pentru scriere

en: a user
ro: un utilizator

en: File: %s
ro: Fișier: %s

en: Date: %s
ro: Dată: %s

en: For: %s
ro: Pentru: %s

en: add shapes here
ro: adaugă forme aici

en: Loading …
ro: Se încarcă …

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
ro: Modificare de obiect(e)
    Folosiți <Spațiu> pentru a comuta între acesta și alte instrumente

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
ro: Editare de text(e)
    Folosiți <Esc> pentru a părăsi acest instrument

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
ro: Mărire cu lupa

en: Scroll around the diagram
ro: Mută suprafața diagramei

en: Box
ro: Casetă

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Polygon
ro: Poligon

en: Beziergon
ro: Poligon Bézier

en: Line
ro: Linie

en: Zigzagline
ro: Linie frântă cu unghiuri de 90 de grade

en: Polyline
ro: Linie poligonală

en: Bezierline
ro: Linie Bézier

en: Image
ro: Imagine

en: Outline
ro: Contur

en: No sheet named %s
ro: Nu există nicio foaie denumită %s

note: Author: Alan Horkan, 2002, mailto:horkana@tcd.ie Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
ro: Asortate

en: Flowchart
ro: Organigramă

en: All Sheets
ro: Toate foile

en: Reset Menu
ro: Meniu de restabilire

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
ro: Culorile de fundal și de prim-plan pentru obiecte noi.  Pătratele mici negru și alb resetează culorile.  Săgețile mici interschimbă culorile.  Dublu clic pentru a schimba culorile.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
ro: Lățimi de linie.  Clic pe una dintre linii pentru a defini lățimea de linie implicită pentru obiectele noi.  Dublu clic pentru a defini mai precis lățimea liniei.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
ro: Stilul de săgeată la începutul liniilor noi.  Clic pentru a alege o săgeată, sau definiți parametrii de săgeată cu Detalii…

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
ro: Stilul de linie la începutul liniilor noi.  Clic pentru a alege un stil de linie, sau definiți parametrii de săgeată cu Detalii…

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
ro: Stilul de săgeată la sfârșitul liniilor noi.  Clic pentru a alege o săgeată, sau definiți parametrii de săgeată cu Detalii…

en: Dia is a program for drawing diagrams
ro: Dia este un program pentru desenat diagrame

en: Dia is a GTK+ based diagram creation program for GNU/Linux, MacOS X, Unix, and Windows, and is released under the GPL license.
ro: Dia este un program de creare a diagramelor bazat pe GTK+ pentru GNU/Linux, MacOS X, Unix, și Windows, și este lansat sub licența GPL.

en: Dia is roughly inspired by the commercial Windows program 'Visio,' though more geared towards informal diagrams for casual use. It can be used to draw many different kinds of diagrams. It currently has special objects to help draw entity relationship diagrams, UML diagrams, flowcharts, network diagrams, and many other diagrams. It is also possible to add support for new shapes by writing simple XML files, using a subset of SVG to draw the shape.
ro: Dia este aproximativ inspirat de programul Windows comercial „Visio”, deși este mai orientat spre diagrame informale pentru uz ocazional. Poate fi utilizat pentru a desena multe tipuri diferite de diagrame. În prezent, are obiecte speciale care ajută la desenarea diagramelor de relații ale entității, diagrame UML, organigrame, diagrame de rețea, și multe alte diagrame. Este, de asemenea, posibil să adăugați suport pentru forme noi prin scrierea de fișiere XML simple, utilizând un subset al SVG pentru a desena forma.

en: It can load and save diagrams to a custom XML format (gzipped by default, to save space), can export diagrams to a number of formats, including EPS, SVG, XFIG, WMF and PNG, and can print diagrams (including ones that span multiple pages).
ro: Poate încărca și salva diagrame la un format XML personalizat (arhivat gz implicit, pentru a salva spațiu), poate exporta diagramele la un număr de formate, inclusiv EPS, SVG, WMF și PNG, și poate să tipărească diagramele (inclusiv pe cele care ocupă pagini multiple).

en: Main Window
ro: Fereastra principală

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Diagram Editor
ro: Editor de diagrame

en: Edit your Diagrams
ro: Editați diagrama dumneavoastră

en: _Reset tools after create
ro: _Restabilește uneltele după creare

en: Re_verse drag selects intersecting objects
ro: Tragerea in_versă selectează obiectele care se intersectează

en: R_ecent Document List Length
ro: Lungimea listei documentelor r_ecente

en: U_ndo Levels
ro: _Refă nivelurile

en: _Length Unit
ro: Unitatea de _lungime

en: F_ont Size Unit
ro: Unitatea de dimensiune a f_ontului

en: Grid _snapping distance
ro: Distanța de _prindere a grilei

en: Classic Mode
ro: Mod clasic

en: Use _Menu Bar
ro: Utilizează bara de _meniu

en: Keep _toolbox above diagram
ro: Menține cutia de ins_trumente deasupra diagramei

en: _User Interface
ro: Interfață cu _utilizatorul

en: _Portrait
ro: _Portret

en: Paper _Type
ro: _Tip de hârtie

en: _Background Color
ro: Culoare de _fundal

en: _Compress saved files
ro: _Comprimă fișierele salvate

en: Connection Points
ro: Puncte de conexiune

en: V_isible
ro: V_izibile

en: _Snap to Object
ro: _Aliniază la obiect

en: _Diagram Defaults
ro: Valori implicite de _diagramă

en: _Width
ro: _Lățime

en: _Height
ro: Î_nălțime

en: C_olor
ro: Cul_oare

en: Co_lor
ro: Cu_loare

en: Snap to Guid_es
ro: Alinia_ză la grilă

en: Visi_ble
ro: Vizi_bile

en: _Solid Lines
ro: Linii _solide

en: _View Defaults
ro: _Vizualizează implicitele

en: Export Providers
ro: Exportă furnizorii

en: Portable _Network Graphics
ro: Grafice de _rețea portabile

en: _Scalable Vector Graphics
ro: Grafice vectoriale _scalabile

en: _Windows Metafile
ro: Fișier meta _Windows

en: _Enhanced Metafile
ro: Fișier meta î_mbunătățit

en: _Favorites
ro: _Favorite

en: D_ynamic Grid
ro: Grilă d_inamică

en: H_ex Grid Size
ro: Dimensiune grilă h_exa

en: _Color
ro: _Culoare

en: _Lines per Major Line
ro: _Liniile per linie majoră

en: _Grid Lines
ro: Linii de _grilă

en: Edit Attributes
ro: Editează atribute

en: Description:
ro: Descriere:

en: Name:
ro: Nume:

en: Sheet
ro: Foaie

en: Sheets and Objects
ro: Foi și obiecte

en: _Revert
ro: _Revenire

en: _Up
ro: S_us

en: _Down
ro: _Jos

en: _Remove
ro: _Elimină

en: <- C_opy
ro: <- C_opiază

en: <- Copy _All
ro: <- Copiază to_ate

en: <- _Move
ro: <- _Mută

en: <- Move A_ll
ro: <- Mută to_ate

en: New
ro: Nou

en: SVG Shape:
ro: Formă SVG:

en: Sheet name:
ro: Nume foaie:

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
ro: Eliminare

[ctx: Arrow]
en: None
ro: Nimic

[ctx: Arrow]
en: Lines
ro: Linii

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
ro: Triunghi gol

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
ro: Triunghi plin

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
ro: Triunghi neumplut

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
ro: Romb gol

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
ro: Romb plin

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
ro: Romb pe jumătate

[ctx: Arrow]
en: Half Head
ro: Semi-vârf

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
ro: Cruce tăiată

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
ro: Elipsă plină

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
ro: Elipsă goală

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
ro: Punct plin

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
ro: Origine dimensiune

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
ro: Punct golit

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
ro: Triunghi gol dublu

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
ro: Triunghi umplut dublu

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
ro: Punct umplut și triunghi

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
ro: Dreptunghi plin

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
ro: Dreptunghi gol

[ctx: Arrow]
en: Slashed
ro: Tăiat

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
ro: Simbol de integrală

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
ro: Picior de cioară

[ctx: Arrow]
en: Cross
ro: Cruce

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
ro: 1-sau-multe

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
ro: 0-sau-multe

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
ro: 1-sau-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
ro: Exact 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
ro: Concavitate plină

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
ro: Concavitate goală

[ctx: Arrow]
en: Round
ro: Rotund

[ctx: Arrow]
en: Open Round
ro: Rotund deschis

[ctx: Arrow]
en: Backslash
ro: Bară oblică inversă

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
ro: Linie infinită

en: Arrow head of unknown type
ro: Vârf de săgeată de tip necunoscut

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
ro: Vârful de săgeată de tipul %s are dimensiuni prea mici; se elimină.

en: unknown arrow
ro: săgeată necunoscută

en: Can't find standard object
ro: Nu s-a putut găsi obiectul standard

en: Arrow Properties
ro: Proprietăți săgeată

en: Details…
ro: Detalii…

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Select color
ro: Selectează culoarea

en: More Colors…
ro: Mai multe culori…

en: Couldn't find font family for %s
ro: Nu s-a putut găsi familia fontului pentru %s

en: Other Fonts
ro: Alte fonturi

en: Line Style Properties
ro: Proprietățile stilului de linie

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
ro: Lungimea liniuței:

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
ro: Format de fișier nesuportat pentru salvarea:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
ro: Nu s-a putut salva fișierul:
    %s
    %s

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
ro: Fișierul %s nu are specificată codarea;
    se va presupune că este codat în %s

en: Unknown type of DataNode '%s'
ro: Tip necunoscut de DataNode „%s”

en: Taking int value of non-int node.
ro: Se ia valoarea int pentru un nod non-int.

en: Taking point value of non-point node.
ro: Se ia valoarea punctuală pentru un nod non-punctual.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
ro: Valoare incorectă a punctului x „%s” %f; se renunță la ea.

en: Error parsing point.
ro: Eroare la parsarea punctului.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
ro: Valoare incorectă a punctului y „%s” %f; se renunță la ea.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
ro: Se ia valoarea bezpoint a unui nod non-punct.

en: Error parsing bezpoint p1.
ro: Eroare la procesarea bezpoint-ului p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
ro: Eroare la procesarea bezpoint-ului p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
ro: Eroare la procesarea bezpoint-ului p3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
ro: Se ia valoarea dreptunghiulară pentru un nod non-dreptunghiular.

en: Error parsing rectangle.
ro: Eroare la parsarea dreptunghiului.

en: Taking string value of non-string node.
ro: Se ia valoarea de șir pentru un nod non-șir.

en: Error in string tag.
ro: Eroare în eticheta șirului.

en: Error in file, string not starting with #
ro: Eroare în fișier, șirul nu începe cu #

en: Taking font value of non-font node.
ro: Se ia valoarea de font pentru un nod non-font.

en: Multiple export filters with unique name %s
ro: Mai multe filtre de export cu numele unic %s

en: Multiple import filters with unique name %s
ro: Filtre de importare multiple cu numele unic %s

en: Transformation
ro: Transformare

en: Error
ro: Eroare

en: Warning
ro: Avertisment

en: There is one similar message.
ro: Există un mesaj similar.

en: Show repeated messages
ro: Arată mesajele repetate

en: Don't show this message again
ro: Nu mai arăta din nou acest mesaj

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
ro[0]: Există %d mesaj similar.
ro[1]: Există %d mesaje similare.
ro[2]: Există %d de mesaje similare.

en: Notice
ro: Notificare

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
ro: Eroare la încărcarea valorilor implicite „%s”.
    Nu este un fișier diagramă Dia.

note: base property stuff...
en: Autoroute
ro: Rută automată

en: Autorouting
ro: Rutare automată

en: Persistence
ro: Persistență

en: Missing dependencies for '%s'?
ro: Lipsesc dependențele pentru „%s”?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
ro: Lipsește simbolul „dia_plugin_init”

en: dia_plugin_init() call failed
ro: apelul dia_plugin_init() a eșuat

en: Plugin Configuration
ro: Configurare de plugin

en: Author
ro: Autor

en: Creation date
ro: Dată de creare

en: Modification date
ro: Data modificării

en: Key
ro: Cheie

en: Value
ro: Valoare

en: Left
ro: Stânga

en: Center
ro: Centru

en: Right
ro: Dreapta

en: Never
ro: Niciodată

en: When Needed
ro: Atunci când este nevoie

en: Always
ro: Întotdeauna

[ctx: LineJoin]
en: Miter
ro: Mitră

[ctx: LineJoin]
en: Round
ro: Rotund

[ctx: LineJoin]
en: Bevel
ro: Conice

[ctx: LineCap]
en: Butt
ro: Razant

[ctx: LineCap]
en: Round
ro: Rotund

[ctx: LineCap]
en: Projecting
ro: Se proiectează

en: Line color
ro: Culoarea liniei

en: Line style
ro: Stilul liniei

en: Fill color
ro: Culoare de umplere

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
ro: Desenează fundalul

en: Start arrow
ro: Început de săgeată

en: End arrow
ro: Sfârșit de săgeată

en: Text alignment
ro: Alinierea textului

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Text color
ro: Culoarea textului

en: Line join
ro: Joncțiune de linie

en: Line caps
ro: Capete de linie

en: Text fitting
ro: Încadrarea textului

en: Pattern
ro: Model

en: Property cast from int to enum out of range
ro: Conversia proprietății de la int la enum a depășit limita

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
ro: Lipsă atribut „%s” (%p) sau lipsă date (%p) în acest atribut

en: Failed to load image form diagram:
    %s
ro: Încărcarea imaginii de la diagramă a eșuat:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
ro: Salvarea inline a pixbuf-ului a eșuat:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
ro: Nu se pot crea datele imaginii de la zero!

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
ro: Parametri

en: Choose a file...
ro: Alege un fișier...

en: Group with %d object | Group with %d objects
ro[0]: Grup cu %d obiect
ro[1]: Grupă cu %d obiecte
ro[2]: Grupă cu %d de obiecte

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
ro: DiaObject-ul „%s” necesar în foaia „%s” nu a fost găsit.
    Nu va fi disponibil pentru utilizare.

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
ro: Foaia de sistem „%s” pare a fi mult mai recentă decât versiunea
    dumneavoastră personalizată și a fost încărcată ca „%s” pentru această sesiune.
    
    Mutați obiectele noi (dacă există) din „%s” în foaia dumneavoastră personalizată
    sau eliminați „%s”, folosind caseta de dialog 'Foi și obiecte'.

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
ro: %s: ar trebui să folosiți etichete de obiect în loc de etichete de formă acum

en: Stroke
ro: Linie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
ro: Umple

en: Fill & Stroke
ro: Completează & liniază

en: Bezier points
ro: Puncte Bézier

en: Drawing
ro: Desen

en: Draw Control Lines
ro: Desenează liniile de control

en: Convert to Bezier
ro: Convertește la Bézier

en: Invert Path
ro: Inversează calea

en: Flip Horizontal
ro: Întoarce orizontal

en: Flip Vertical
ro: Răstoarnă vertical

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
ro: Rotește

en: Shear
ro: Foarfece

en: Show Control Lines
ro: Arată liniile de control

en: Centimeter
ro: Centimetru

en: Decimeter
ro: Decimetru

en: Feet
ro: Picioare

en: Inch
ro: Inci

en: Meter
ro: Metru

en: Millimeter
ro: Milimetru

en: Point
ro: Punct

en: Zoom pointer
ro: Indicatorul de zoom

en: Visible rect pointer
ro: Indicatorul dreptunghiului vizibil

en: Can't open output file %s.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ieșire %s.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
ro: Numele fișierului de ieșire „%s” nu s-a putut converti la codarea locală.
    Alegeți un nume diferit pentru a salva cu Cairo.

en: Can't write %d bytes to %s
ro: Nu se pot scrie %d octeți în %s

en: Clipboard copy failed
ro: Copierea din clipboard a eșuat

en: Nothing to print
ro: Nimic de tipărit

en: Declaration
ro: Declarație

en: Add Access Provider
ro: Adaugă furnizor de acces

en: Add Access Requirer
ro: Adaugă nevoiaș de acces

en: Add In Data Port
ro: Adaugă un port de date de intrare

en: Add In Event Port
ro: Adaugă un port de evenimente de intrare

en: Add In Event Data Port
ro: Adaugă un port de date de eveniment de intrare

en: Add Out Data Port
ro: Adaugă un port de date de ieșire

en: Add Out Event Port
ro: Adaugă un port de evenimente de ieșire

en: Add Out Event Data Port
ro: Adaugă un port de date de eveniment de ieșire

en: Add In Out Data Port
ro: Adaugă un port de date de intrare și ieșire

en: Add In Out Event Port
ro: Adaugă un port de evenimente de intrare și ieșire

en: Add In Out Event Data Port
ro: Adaugă un port de date de eveniment de intrare și ieșire

en: Add Port Group
ro: Adaugă un grup de porturi

en: Add Connection Point
ro: Adaugă un punct de conectare

en: Delete Port
ro: Șterge portul

en: Edit Port Declaration
ro: Editează declarația portului

en: Delete Connection Point
ro: Șterge punctul de conectare

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
ro: Obiecte de tip diagramă pentru analiza arhitecturii și limbaj de proiectare

en: Chronogram diagram objects
ro: Obiecte diagramă cronogramă

en: Data
ro: Date

en: Data name
ro: Nume de date

en: Events
ro: Evenimente

en: Event specification
ro: Specificare eveniment

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
ro: @ timp    setează indicatorul la o valoare de timp absolută.
    ( durată  setează semnalul în starea „sus”, apoi așteaptă „durată”.
    ) durată  setează semnalul în starea „jos”, apoi așteaptă „durată”.
    u durată  setează semnalul în starea „necunoscut”, apoi așteaptă „durată”.
    Exemplu : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
ro: Timp de pornire

en: End time
ro: Timp de oprire

en: Rise time
ro: Timp de creștere

en: Fall time
ro: Timp de cădere

en: Multi-bit data
ro: Date multi-bit

en: Data color
ro: Culoare de date

en: Data line width
ro: Lățime linie de date

en: Time data
ro: Date de timp

en: Major time step
ro: Pas major de timp

en: Minor time step
ro: Pas minor de timp

en: Minor step line width
ro: Lățime linie de pas minor

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom XML shapes loader
ro: Încărcător de forme XML personalizate

en: Flip horizontal
ro: Întoarce orizontal

en: Flip vertical
ro: Răstoarnă vertical

en: Scale of the sub-shapes
ro: Scara sub-formelor

en: Text padding
ro: Umplere text

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
ro: Nu se poate deschide pictograma %s pentru obiectul de tip „%s”.

en: Custom XML lines loader
ro: Încărcător personalizat de linii XML

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
ro: INTERN: CustomLines: Tip de linie ilegal în obiectul LineInfo.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
ro: Fișierul „%s” are calea de date nevalidă.
    Datele svg:path trebuie să înceapă cu moveto.

en: Number of arms
ro: Numărul de brațe

en: Flip arms vertically
ro: Răstoarnă brațele vertical

en: Flip arms horizontally
ro: Întoarce brațele orizontal

en: Center mount point vertically
ro: Centrează punctul de montare pe verticală

en: Center mount point horizontally
ro: Centrează punctul de montare pe orizontală

en: Center mount point
ro: Centrează punctul de montare

en: Compound
ro: Compus

en: Entity/Relationship table diagram objects
ro: Obiecte de diagramă tabel entitate/relație

en: Corner radius
ro: Raza la colț

en: Start description
ro: Început de descriere

en: End description
ro: Sfârșit de descriere

en: Add segment
ro: Adaugă un segment

en: Delete segment
ro: Șterge segmentul

en: Reference
ro: Referință

en: Comment
ro: Comentariu

en: Primary
ro: Primar

en: Primary key
ro: Cheie primară

en: Nullable
ro: Poate fi null

en: Unique
ro: Unic

en: Default
ro: Implicit

en: Default value
ro: Valoare implicită

note: init data
en: Table
ro: Tabel

en: Visible comments
ro: Comentarii vizibile

en: Underline primary keys
ro: Subliniază cheile primare

en: Comment tagging
ro: Etichetarea comentariilor

en: Use bold font for primary keys
ro: Folosește fontul îngroșat pentru cheile primare

en: Attributes
ro: Atribute

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
ro: Stil

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Table name
ro: Numele tabelului

en: Show comments
ro: Arată comentariile

en: Key:
ro: Cheie:

en: Weak key:
ro: Cheie slabă:

en: Derived:
ro: Derivată:

en: Multivalue:
ro: Multivaloare:

en: Attribute
ro: Atribut

en: Weak:
ro: Slabă:

en: Associative:
ro: Asociativ:

en: Entity
ro: Entitate

en: Entity/Relationship diagram objects
ro: Obiecte de diagramă entitate/relație

en: Left Cardinality:
ro: Cardinalitate stânga:

en: Right Cardinality:
ro: Cardinalitate dreapta:

en: Rotate:
ro: Rotire:

en: Identifying:
ro: Identificare:

en: Relationship
ro: Relație

en: Flowchart objects
ro: Obiecte de organigramă

en: Shear angle
ro: Unghi ascuțit

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
ro: Energie

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
ro: Semnal

en: Type:
ro: Tip:

en: Function structure diagram objects
ro: Obiecte de diagramă structură-funcție

en: Wish function
ro: Funcție dorită

en: User function
ro: Funcție utilizator

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
ro: Canal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
ro: Intrare

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
ro: Recepționează

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
ro: Permite

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
ro: Intrare formă

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
ro: Capturează

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
ro: Descarcă

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
ro: Scoate

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
ro: Dispune

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
ro: Transferă

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
ro: Transportă

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
ro: Ridică

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
ro: Mută

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
ro: Transmite

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
ro: Conduce

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
ro: Propagă

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
ro: Ghidează

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
ro: Direcționează

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
ro: Întărește

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
ro: Pilotează

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
ro: Translatează

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
ro: Întoarce

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
ro: Răsucește

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
ro: Permite DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
ro: Constrânge

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
ro: Deblochează

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
ro: Sprijină

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
ro: Oprește

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
ro: Izolează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
ro: Protejează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
ro: Prevină

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
ro: Ecranează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
ro: Inhibă

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
ro: Stabilizează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
ro: Consolidează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
ro: Securizează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
ro: Atașează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
ro: Montează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
ro: Blochează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
ro: Fixează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
ro: Ține

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
ro: Orientează

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
ro: Aliniază

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
ro: Conectează

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
ro: Cuplează

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
ro: Unește

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
ro: Asamblează

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
ro: Mixează

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
ro: Combină

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
ro: Amestecă

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
ro: Adaugă

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
ro: Împachetează

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
ro: Fuzionează

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
ro: Ramifică

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
ro: Separă

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
ro: Comută

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
ro: Împarte

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
ro: Eliberează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
ro: Detașează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
ro: Deconectează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
ro: Taie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
ro: Lustruiește

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
ro: Sablează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
ro: Găurește

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
ro: Strunjește

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
ro: Rafinează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
ro: Purifică

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
ro: Filtrează sub presiune

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
ro: Filtrează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
ro: Strecoară

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
ro: Șterge

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
ro: Distribuie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
ro: Deviază

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
ro: Împrăștie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
ro: Dispersează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
ro: Difuzează

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
ro: Golește

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
ro: Disipă

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
ro: Absoarbe

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
ro: Umidifică

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
ro: Risipește

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
ro: Rezistă

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
ro: Procură

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
ro: Înmagazinează

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
ro: Conține

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
ro: Colectează

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
ro: Rezervă

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
ro: Aprovizionează

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
ro: Furnizează

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
ro: Reumple

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
ro: Expune

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
ro: Extrage

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
ro: Control de magnitudine

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
ro: Acționează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
ro: Pornește

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
ro: Inițiază

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
ro: Reglează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
ro: Controlează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
ro: Activează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
ro: Dezactivează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
ro: Limitează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
ro: Întrerupe

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
ro: Schimbă

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
ro: Mărește

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
ro: Micșorează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
ro: Amplifică

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
ro: Normalizează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
ro: Înmulțește

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
ro: Scalează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
ro: Rectifică

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
ro: Ajustează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
ro: Formează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
ro: Compactează

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
ro: Zdrobește

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
ro: Dă formă

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
ro: Comprimă

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
ro: Străpunge

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
ro: Convertește

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
ro: Transformă

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
ro: Lichefiază

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
ro: Solidifică

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
ro: Evaporează

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
ro: Sublimează

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
ro: Condensează

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
ro: Integrează

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
ro: Diferențiază

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
ro: Procesează

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
ro: Simte

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
ro: Percepe

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
ro: Recunoaște

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
ro: Discerne

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
ro: Controlează

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
ro: Verifică

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
ro: Indică

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
ro: Marchează

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
ro: Afișează

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
ro: Măsoară

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
ro: Calculează

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
ro: Reprezintă

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
ro: Substantiv

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
ro: Lichid

note: Translators: Menu item Noun/Material/Gas
en: Gas
ro: Gaz

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
ro: Om

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
ro: Mână

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
ro: Picior

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
ro: Cap

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
ro: Deget de la mână

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
ro: Deget de la picior

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
ro: Biologic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
ro: Mecanic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
ro: Energie mecanică

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
ro: Translatare

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
ro: Forță

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
ro: Rotație

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
ro: Cuplu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
ro: Mișcare aleatoare

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
ro: Vibrație

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
ro: Energie de rotație

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
ro: Energie de translație

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
ro: Electric

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
ro: Electricitate

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
ro: Tensiune

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
ro: Curent

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
ro: Hidraulic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
ro: Presiune

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
ro: Curgere volumetrică

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
ro: Termic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
ro: Căldură

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
ro: Conductibilitate

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
ro: Convecție

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
ro: Radiație

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
ro: Chimic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
ro: Radioactivitate

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
ro: Microunde

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
ro: Unde radio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
ro: Raze X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
ro: Raze Gama

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
ro: Energie acustică

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
ro: Energie optică

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
ro: Energie solară

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
ro: Energie magnetică

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
ro: Mișcare umană

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
ro: Forță umană

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
ro: Stare

en: User/Device Fn
ro: Funcție utilizator/dispozitiv

en: Wish Fn
ro: Funcție dorită

en: Macro call
ro: Apel macro

en: This action is a call to a macro-step
ro: Această acțiune este un apel la un pas macro

en: Condition
ro: Condiție

en: The boolean equation of the condition
ro: Ecuația booleană a condiției

en: The condition's font
ro: Fontul condiției

en: The condition's font size
ro: Dimensiunea de font a condiției

en: Color
ro: Culoare

en: The condition's color
ro: Culoarea condiției

en: GRAFCET diagram objects
ro: Obiecte de diagramă GRAFCET

en: Regular step
ro: Pas normal

en: Initial step
ro: Pas inițial

en: Macro entry step
ro: Pas de intrare macro

en: Macro exit step
ro: Pas de ieșire macro

en: Macro call step
ro: Pas de apel macro

en: Subprogram call step
ro: Pas de apel subprogram

en: Step name
ro: Nume pas

en: The name of the step
ro: Numele pasului

en: Step type
ro: Tip de pas

en: The kind of step
ro: Felul pasului

en: Active
ro: Activ

en: Shows a red dot to figure the step's activity
ro: Arată un punct roșu pentru a determina activitatea pasului

en: Receptivity
ro: Receptivitate

en: The boolean equation of the receptivity
ro: Ecuația booleană a receptivității

en: The receptivity's font
ro: Fontul receptivității

en: The receptivity's font size
ro: Dimensiunea de font a receptivității

en: The receptivity's color
ro: Culoarea receptivității

en: North point
ro: Punct de nord

en: South point
ro: Punct de sud

en: Draw arrow heads on upward arcs:
ro: Desenează cap de săgeți pe arcele în sus:

en: OR
ro: SAU

en: AND
ro: ȘI

en: Vergent type:
ro: Tip de vergență:

en: Add connection point
ro: Adaugă un punct de conectare

en: Delete connection point
ro: Șterge punctul de conectare

en: GRAFCET OR/AND vergent
ro: Vergent GRAFCET SAU/ȘI

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Role
ro: Rol

en: Softgoal
ro: Obiectiv cu prioritate scăzută

en: Goal
ro: Obiectiv

en: Goal Type
ro: Tipul scopului

en: Istar diagram
ro: Diagramă Istar

en: Positive contrib
ro: Contrib pozitiv

en: Negative contrib
ro: Contrib negativ

en: Dependency
ro: Dependență

en: Decomposition
ro: Descompunere

en: Means-Ends
ro: Mijloace-capete

en: Resource
ro: Resursă

en: Task
ro: Sarcină

en: i* other
ro: i* altele

en: Given Domain
ro: Domeniu dat

en: Designed Domain
ro: Domeniu proiectat

en: Machine Domain
ro: Domeniul mașină

en: None
ro: Nimic

en: Causal
ro: Cauzal

en: Biddable
ro: Pe care se poate paria

en: Domain Type
ro: Tip de domeniu

en: Domain Kind
ro: Gen de domeniu

en: Optional kind which appears in the lower-right corner of the Domain
ro: Tip opțional care apare în colțul din dreapta-jos al domeniului

en: Jackson domain
ro: Domeniu Jackson

en: Jackson diagram
ro: Diagramă Jackson

en: Shared
ro: Partajat

en: Requirement
ro: Cerință

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
ro: Mesaj:

en: Assumption
ro: Presupunere

en: Obstacle
ro: Obstacol

en: KAOS goal
ro: Obiectiv KAOS

en: KAOS diagram
ro: Diagramă KAOS

en: AND Refinement
ro: ȘI rafinament

en: Complete AND Refinement
ro: Complet ȘI rafinament

en: OR Refinement
ro: SAU rafinament

en: Operationalization
ro: Operaționalizare

en: Contributes
ro: Contribuții

en: Obstructs
ro: Obstrucții

en: Conflicts
ro: Conflicte

en: Responsibility
ro: Responsabilitate

en: Monitors
ro: Monitoare

en: Controls
ro: Controale

en: Performs
ro: Efectuează

en: Output
ro: Ieșire

en: KAOS other
ro: Altele KAOS

en: Arrow color
ro: Culoare săgeată

en: Arrow line width
ro: Lățime linie săgeată

en: Seconds arrow color
ro: Culoare săgeată secundar

en: Seconds arrow line width
ro: Lățime linie săgeată secundar

en: Show hours
ro: Arată orele

en: Diagram file
ro: Fișier diagramă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Columns
ro: Coloane

en: Grid line color
ro: Culoarea liniei de grilă

en: Grid line width
ro: Lățime linie de grilă

en: Miscellaneous objects
ro: Obiecte diverse

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
ro: Măsurătoare

en: Unit
ro: Unitate

en: Precision
ro: Precizie

en: Concave
ro: Concav

en: Crossing
ro: Trecere

en: N-gon kind
ro: Tipul N-gon

en: Number of rays
ro: Numărul de raze

en: Density
ro: Densitate

en: Winding number for Crossing
ro: Numărul de înfășurare pentru trecere

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
ro: Poziție centrală

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
ro: Lungimea razei

en: Triangle
ro: Triunghi

en: Square
ro: Pătrat

en: Star
ro: Stea

en: Add Handle
ro: Adaugă un mâner

en: Delete Handle
ro: Șterge mânerul

en: Sectors
ro: Sectoare

en: Base Station
ro: Stație de bază

en: Network diagram objects
ro: Obiecte de diagramă de rețea

en: Radius
ro: Rază

en: Width
ro: Lățime

en: Import resource (not shown upstairs)
ro: Importă o resursă (neafișată mai sus)

en: Imply resource (not shown downstairs)
ro: Implică o resursă (neafișată mai jos)

en: Dotted arrow
ro: Săgeată punctată

en: disable arrow heads
ro: dezactivează capetele săgeții

en: Flow style:
ro: Stil de flux:

en: Automatically gray vertical flows:
ro: Colorează automat în gri fluxurile verticale:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
ro: Pentru a ușura citirea, fluxurile care încep și se termină vertical pot fi randate gri

en: SADT Arrow
ro: Săgeată SADT

en: Activity/Data identifier
ro: Identificator de date/activități

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
ro: Identificatorul care apare în colțul din dreapta-jos al chenarului

en: SADT box
ro: Chenar SADT

en: SADT diagram objects
ro: Obiecte de diagramă SADT

en: Curve distance
ro: Distanță de curbă

en: Line gaps
ro: Pauze de linie

en: Absolute start gap
ro: Valoarea absolută a pauzei de început

en: Absolute end gap
ro: Valoarea absolută a pauzei de sfârșit

en: Add Segment
ro: Adaugă un segment

en: Delete Segment
ro: Șterge segmentul

en: Symmetric control
ro: Control simetric

en: Smooth control
ro: Control fin

en: Cusp control
ro: Control vârf

en: Free
ro: Liber

en: Fixed
ro: Fix

en: Aspect ratio
ro: Raportul de aspect

en: Rotation angle
ro: Unghiul de rotație

en: Free aspect
ro: Aspect liber

en: Fixed aspect
ro: Aspect fix

en: Circle
ro: Cerc

en: Image file
ro: Fișier de imagine

en: Inline data
ro: Date intercalate

en: Store image data in diagram
ro: Stochează datele imaginii în diagramă

en: The Pixbuf reference
ro: Referința Pixbuf

en: Draw border
ro: Desenează bordura

en: Keep aspect ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

en: Angle
ro: Unghi

en: Can't save image without filename
ro: Nu se poate salva imaginea fără nume de fișier

en: Inconsistent pixbuf during image save.
ro: Pixbuf inconsistent în timpul salvării imaginii.

en: The image file '%s' was not found.
ro: Fișierul de imagine „%s” nu a fost găsit.

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Start point
ro: Punct de început

en: End point
ro: Punct de sfârșit

en: Upgrade to Polyline
ro: Actualizează la polilinie

en: Upgrade to Zigzagline
ro: Actualizează la line în zig-zag

en: Text content
ro: Conținut text

en: Angle to rotate the outline
ro: Unghiul pentru a roti conturul

en: Add Corner
ro: Adaugă un colț

en: Delete Corner
ro: Șterge colțul

en: Standard objects
ro: Obiecte standard

en: Bottom
ro: Jos

en: Top
ro: Sus

en: First Line
ro: Prima linie

en: Vertical text alignment
ro: Alinierea verticală a textului

en: Text angle
ro: Unghiul textului

en: Text margin
ro: Marginea textului

en: Upgrade to Bezierline
ro: Actualizează la linie Bézier

en: From A to B
ro: De la A la B

en: From B to A
ro: De la B la A

en: Aggregation
ro: Agregare

en: Composition
ro: Compunere

en: Direction
ro: Direcție

en: Show direction
ro: Arată direcția

en: Show the small arrow denoting the reading direction
ro: Arată micuța săgeată care indică direcția de citire

en: Side A
ro: Fața A

en: Multiplicity
ro: Multiplicitate

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Show arrow
ro: Arată săgeata

en: Side B
ro: Fața B

note: Attributes page:
en: _Attributes
ro: _Atribute

en: Add Attribute
ro: Adaugă un atribut

en: Remove Attribute
ro: Elimină atributul

en: Move Attribute Up
ro: Mută atributul mai sus

en: Move Attribute Down
ro: Mută atributul mai jos

en: Attribute data
ro: Date de atribut

en: Value:
ro: Valoare:

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

en: Private
ro: Privat

en: Protected
ro: Protejat

en: Implementation
ro: Implementare

note: end: Inheritance type
en: Class scope
ro: Domeniu de clasă

en: Class
ro: Clasă

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
ro: Stereotip

en: Visible Attributes
ro: Atribute vizibile

en: Visible Operations
ro: Operații vizibile

en: Wrap Operations
ro: Operații de încadrare a textului

en: Visible Comments
ro: Comentarii vizibile

en: Allow resizing
ro: Permite redimensionarea

en: Template
ro: Șablon

en: Suppress Attributes
ro: Suprimă atributele

en: Suppress Operations
ro: Suprimă operațiile

en: Wrap after char
ro: Încadrare după caracter

en: Comment line length
ro: Lungimea liniei de comentariu

note: umlattribute_extra
en: Operations
ro: Operații

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
ro: Parametri șablon

en: Polymorphic
ro: Polimorfic

en: Class Name
ro: Nume clasă

en: Abstract Class Name
ro: Nume de clasă abstract

note: Class page:
en: _Class
ro: _Clasă

en: Class name:
ro: Numele clasei:

en: Stereotype:
ro: Stereotip:

en: Attributes visible
ro: Atribute vizibile

en: Operations visible
ro: Operații vizibile

en: Suppress operations
ro: Suprimă operațiile

en: Wrap after this length:
ro: Încadrează textul după această lungime:

en: Comments visible
ro: Comentarii vizibile

en: Wrap comment after this length:
ro: Încadrează comentariul după această lungime:

en: Show documentation tag
ro: Arată eticheta documentației

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
ro: _Stil

note: head line
en: Kind
ro: Fel

en: Size
ro: Dimensiune

en: Abstract Class
ro: Clasă abstractă

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
ro: Lățime linie

en: Text Color
ro: Culoare de text

en: Foreground Color
ro: Culoare de prim-plan

en: Background Color
ro: Culoare de fundal

en: Boundary
ro: Limite

en: Is object
ro: Este un obiect

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
ro: Tip de moștenire:

en: Polymorphic (virtual)
ro: Polimorfic (virtual)

en: Leaf (final)
ro: Filă (finală)

en: Query
ro: Interogare

en: Parameters:
ro: Parametri:

en: Add Parameter
ro: Adaugă un parametru

en: Remove Parameter
ro: Elimină parametrul

en: Move Parameter Up
ro: Mută parametrul mai sus

en: Move Parameter Down
ro: Mută parametrul mai jos

en: Parameter data
ro: Date parametri

en: Def. value:
ro: Valoare implicită:

en: Direction:
ro: Direcție:

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: In
ro: Intrare

en: Out
ro: Ieșire

en: In & Out
ro: Intrare și ieșire

note: Operations page:
en: _Operations
ro: _Operații

en: Add Operation
ro: Adaugă o operație

en: Remove Operation
ro: Elimină operația

en: Move Operation Up
ro: Mută operația mai sus

en: Move Operation Down
ro: Mută operația mai jos

en: Operation data
ro: Date de operații

note: Templates page:
en: _Templates
ro: Ș_abloane

en: Template class
ro: Clasă de șablon

en: Add Formal Parameter
ro: Adaugă un parametru formal

en: Remove Formal Parameter
ro: Elimină parametrul formal

en: Move Formal Parameter Up
ro: Mută parametrul formal mai sus

en: Move Formal Parameter Down
ro: Mută parametrul formal mai jos

en: Formal parameter data
ro: Date de parametri formali

en: Facet
ro: Fațetă

en: Receptacle
ro: Recipient

en: Event Source
ro: Sursă de evenimente

en: Event Sink
ro: Colector de evenimente

en: Constraint:
ro: Constrângere:

en: Show arrow:
ro: Arată săgeata:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
ro: Interfață:

en: Draw focus of control:
ro: Desenează focalizarea controlului:

en: Draw destruction mark:
ro: Desenează semnul de distrugere:

en: Add connection points
ro: Adaugă puncte de conectare

en: Remove connection points
ro: Șterge punctele de conectare

en: Increase connection points distance
ro: Mărește distanța punctelor conexiunii

en: Decrease connection points distance
ro: Micșorează distanța punctelor conexiunii

en: Set default connection points distance
ro: Stabilește distanța implicită a punctelor de conectare

en: UML Lifeline
ro: Linie de viață UML

en: Call
ro: Apelează

en: Create
ro: Creează

en: Destroy
ro: Distruge

en: Simple
ro: Simplu

en: Return
ro: Întoarce

en: Send
ro: Trimite

en: Recursive
ro: Recursiv

en: Message type:
ro: Tip de mesaj:

en: Explicit state
ro: Stare explicită

en: Active object
ro: Obiect activ

en: Show attributes
ro: Arată atributele

en: Multiple instance
ro: Instanță multiplă

en: Entry action
ro: Acțiune de intrare

en: Do action
ro: Acțiune de executare

en: Exit action
ro: Acțiune de ieșire

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
ro: Această diagramă folosește obiectul de stare pentru stările inițiale sau finale.
    Acestă opțiune va dispărea în versiunile viitoare.
    Folosiți în loc obiectele de stare inițială sau de stare finală.

en: Is final
ro: Este în stare finală

en: Trigger
ro: Declanșator

en: The event that causes this transition to be taken
ro: Evenimentul care determină să fie preluată această tranziție

en: Action
ro: Acțiune

en: Action to perform when this transition is taken
ro: Acțiunea de efectuat când această tranziție este luată

en: Guard
ro: Gardă

en: Condition for taking this transition when the event is fired
ro: Condiție pentru a lua această tranziție atunci când evenimentul este declanșat

en: Scope
ro: Domeniu

en: Class scope (C++ static class variable)
ro: Domeniu de clasă (variabilă de clasă statică C++)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
ro: Obiecte diagramă Unified Modelling Language (UML) 1.3

en: Inheritance
ro: Moștenire

en: C++ const method
ro: Metodă const C++

en: Class scope (C++ static method)
ro: Domeniu de clasă (metodă statică C++)

en: Collaboration
ro: Colaborare

en: Text outside
ro: Text exterior

en: Cairo PostScript
ro: PostScript Cairo

en: Encapsulated PostScript
ro: PostScript încapsulat

en: Cairo Portable Document Format
ro: Format de document portabil Cairo

en: Cairo PNG
ro: PNG Cairo

en: Cairo PNG (with alpha)
ro: PNG Cairo (cu alfa)

en: Cairo EMF
ro: EMF Cairo

en: Cairo WMF
ro: WMF Cairo

en: Cairo Clipboard Copy
ro: Copiere din clipboard-ul Cairo

en: Copy _Diagram
ro: Copiază _diagrama

en: Print (GTK) …
ro: Tipărește (GTK) …

en: Cairo-based Rendering
ro: Randare bazată pe Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
ro: Lungimea rândului imaginii este mai mare decât matricea maximă a celulei.
    Imaginea nu a fost exportată la CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
ro: Filtru de export Computer Graphics Metafile

en: DiaRenderScript filter
ro: Filtru DiaRenderScript

en: Broken file?
ro: Fișier corupt?

en: Drawing Interchange File import and export filters
ro: Filtre de import și export Drawing Interchange File

en: read_dxf_codes failed on '%s'
ro: read_dxf_codes a eșuat pe „%s”

en: Binary DXF from '%s' not supported
ro: DXF-ul binar de la „%s” nu este suportat

en: HP Graphics Language export filter
ro: Filtru de export HP Graphics Language

en: Please select edges and nodes to layout.
ro: Selectați marginile și nodurile de aspect.

en: Graph creation failed
ro: Crearea grafului a eșuat

en: No such module.
ro: Niciun astfel de modul.

en: Out of memory.
ro: Memorie insuficientă.

en: Not a tree.
ro: Nu este un copac.

en: Not a forest.
ro: Nu este o pădure.

en: Failed algorithm.
ro: Algoritm eșuat.

en: Failed precondition.
ro: Precondiție eșuată.

en: OGDF crashed.
ro: OGDF s-a terminat prematur.

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: Layout '%s' failed.
    %s
ro: Aranjamentul „%s” a eșuat.
    %s

note: Quick 'n Nasty hack to mark strings as translatable
en: Grow
ro: Crește

en: Shrink
ro: Micșorează

en: Heighten
ro: Sporește

en: Widen
ro: Lărgește

en: OGDF Layout Algorithms
ro: Algoritmi de aranjament OGDF

en: TeX Metapost export filter
ro: Filtru de export TeX Metapost

en: Not enough memory for image drawing.
ro: Nu este memorie suficientă pentru a desena imagini.

en: TeX Metapost macros
ro: Mácrouri TeX Metapost

en: PDF import not available.
ro: Importul PDF nu este disponibil.

en: PDF import filter
ro: Filtru de import PDF

en: Page %d
ro: Pagina %d

en: PDF document not OK.
    %s
ro: Documentul PDF nu este OK.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
ro: Filtru de export PGF LaTeX

en: Not valid UTF-8
ro: UTF-8 nevalid

en: LaTeX PGF macros
ro: Mácrouri PGF LaTeX

en: Failed to create pixbuf from drawable.
ro: Crearea pixbuf-ului din obiectul grafic a eșuat.

en: Could not save file:
    %s
    %s
ro: Nu s-a putut salva fișierul:
    %s
    %s

en: Calling error, missing user_data.
ro: Eroare de apelare, lipsește user_data.

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
ro: Pixbuf[%s] nu se poate încărca:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
ro: import/export bitmap bazat pe gdk-pixbuf

en: TeX PSTricks export filter
ro: Filtru de export TeX PSTricks

en: TeX PSTricks macros
ro: Mácrouri TeX PSTricks

en: Couldn't open '%s' for writing.
ro: Nu s-a putut deschide „%s” pentru scriere.

en: Python scripting support
ro: Suport de scripting Python

en: All Object _Properties
ro: Toate _proprietățile obiectului

en: Dia _Sheets Inspection
ro: Inspecție de _foi Dia

en: All _Objects
ro: Toate _obiectele

note: # \file arrange.py \brief Arrange Objects Plugin this module is loaded by some other plug-ins but can also work on it's own if it is loaded first as Dia plug-in and later as Python module everything works fine due to Pythoninitializing the module only once \ingroup PyDia
en: Arrange _Objects
ro: Aranjează _obiectele

en: _Layout (force)
ro: _Aranjament (forță)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Code Generation (Python)
ro: Generare de cod PyDia (Python)

en: PyDia Code Generation (C++)
ro: Generare de cod PyDia (C++)

en: PyDia Code Generation (Pascal)
ro: Generare de cod PyDia (Pascal)

en: PyDia Code Generation (Java)
ro: Generare de cod PyDia (Java)

en: PyDia Code Generation (JavaScript)
ro: Generare de cod PyDia (Javascript)

en: PyDia Code Generation (PHP)
ro: Generare de cod PyDia (PHP)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dia _BoundingBox Debugger
ro: Depanator _casetă de încadrare Dia

en: Dia _Property API Debugger
ro: Depanator API de _proprietate Dia

en: Rotate counter-clockwise
ro: Rotește în sens trigonometric

en: Rotation around (0,0). Rotation angle in degrees:
ro: Rotație în jurul (0,0). Unghiul de rotație în grade:

en: Simple _Rotation
ro: _Rotație simplă

note: XXX: check image, e.g. existing file name dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dissect
ro: Disecă

note: dia.register_import("Cpp via GCC_XML", "cpp", ImportCpp)
en: XML from GCC_XML
ro: XML de la GCC_XML

note: register the renderer
en: Dia plain
ro: Simplu Dia

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: SVG plain
ro: Simplu SVG

en: SVG compressed
ro: SVG comprimat

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia DOT Export
ro: Exportare PUNCT PyDia

en: Graphviz Dot
ro: Punct Graphviz

en: Dox2UML (multiple)
ro: Dox2UML (multiplu)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Object Export
ro: Export de obiect PyDia

note: # \brief Register the renderer with Dia's export system dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Render Export
ro: Export de randare PyDia

en: Python Dia Console
ro: Consolă Dia Python

en: _Python Console
ro: Consolă _Python

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Imagemap
ro: Hartă de imagini

en: _Mark Connection Points
ro: _Marchează punctele de conexiune

en: Dia Object _Types
ro: _Tipuri de obiecte Dia

en: PyDia _HTML Docs
ro: Documente _HTML PyDia

en: PyDia _Docs
ro: _Documente PyDia

en: PyDia Docs _Update
ro: Act_ualizare documente PyDia

en: Simple Scaling
ro: Scalare simplă

en: Simple _Scaling
ro: _Scalare simplă

en: Select by name
ro: Selectează după nume

en: Enter name
ro: Introduceți numele

en: _Name
ro: _Nume

en: _Fill Color
ro: Culoare de _umplere

en: _Line Color
ro: Culoarea _liniei

en: _Text Color
ro: Culoarea _textului

en: _Size
ro: Dimen_siune

en: _Empty
ro: _Golește

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Uninline Images
ro: Imagini uniliniare

en: Dia shape export filter
ro: Filtru Dia de exportare forme

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
ro: Fișierele formă trebuie să se sfârșească în .shape, altfel nu pot fi încărcate de Dia

en: Can't export PNG icon without export plugin!
ro: Nu se poate exporta o pictogramă PNG fără plugin-ul de export!

en: Dia Shape File
ro: Fișier formă Dia

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
ro: Filtru de export și import Scalable Vector Graphics

en: Failed to apply transformation for '%s'
ro: Nu s-a putut aplica transformarea pentru „%s”

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
ro: Cale de date nevalidă.
    Datele svg:path trebuie să înceapă cu moveto.

en: 'Shape Design' shapes missing.
ro: Lipsește forma „desenului formei”.

en: Object '%s' creation failed
ro: Crearea obiectului „%s” a eșuat

en: Parse error for memory block.
    %s
ro: Eroare de parsare pentru blocul de memorie.
    %s

en: SVG parser error for %s
    %s
ro: Eroare de parsator SVG pentru %s
    %s

note: just a warning
en: SVG parser warning for %s
    %s
ro: Avertisment de parsator SVG pentru %s
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
ro: Spațiul de nume SVG așteptat nu s-a găsit în fișier

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
ro: elementul rădăcină a fost „%s” – se aștepta „svg”.

en: Visio XML Format import and export filter
ro: Filtru de export și import Visio XML

en: Saving file '%s' failed.
ro: Salvarea fișierului „%s” a eșuat.

en: Visio XML format
ro: Format XML Visio

en: Couldn't read color: %s
ro: Nu s-a putut citi culoarea: %s

en: Couldn't find shape %d
ro: Nu s-a putut găsi forma %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
ro: Obiect elipsă neașteptat: %s

en: Can't rotate ellipse
ro: Nu s-a putut roti elipsa

en: MoveTo not at start of Bezier
ro: MutăLa nu este la începutul Bezier-ului

en: Invalid NURBS formula
ro: Formulă NURBS nevalidă

en: Couldn't handle foreign object type %s
ro: Nu s-a putut manevra obiectul străin de tip %s

en: VDX parser error for %s
    %s
ro: Eroare de parsator VDX pentru %s
    %s

en: Nothing in document!
ro: În document nu se află nimic!

en: Expecting VisioDocument, got %s
ro: Era așteptat un VisioDocument, s-a obținut %s

en: Visio XML File Format
ro: Format de fișier Visio XML

en: Can't decode object %s
ro: Nu s-a putut decoda obiectul %s

en: Couldn't write file %s
    %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
ro: Nu s-a putut randa fontul necunoscut:
    %s

en: Print (GDI) ...
ro: Tipărește (GDI) ...

en: WMF export filter
ro: Filtru de export WMF

en: WordPerfect Graphics
ro: Grafice WordPerfect

en: WordPerfect Graphics export filter
ro: Filtru de export de grafică WordPerfect

en: File: %s type/version unsupported.
ro: Fișier: versiunea sau tipul %s nu este suportat.

en: Unknown WPG type %d size %d.
ro: Tip WPG necunoscut %d dimensiune %d.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
ro: Dimensiune 0 pentru tipul WPG %d, se așteaptă WPG_END

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
ro: Sfârșit de fișier neașteptat. Tipul WPG %d, dimensiune %d.

en: Empty WPG file?
ro: Fișier WPG gol?

en: Fig Format import and export filter
ro: Filtre de import și export format Fig

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
ro: Formatul fig nu are niciun echivalent pentru stilul de săgeată %s; se va folosi săgeată simplă.

en: No more user-definable colors - using black
ro: Nu mai sunt culori definite de utilizator – se va folosi negru

en: Xfig format
ro: Format Xfig

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
ro: Indexul de culoare %d este prea mare; sunt permise doar 512 culori. Se va folosi negru în loc.

en: Patterns are not supported by Dia
ro: Tiparele nu sunt compatibile cu Dia

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
ro: Liniile cu puncte triple nu sunt suportate de Dia; se vor folosi linii cu puncte duble

en: Line style %d should not appear
ro: Stilul de linie %d nu ar trebui să apară

en: Error while reading %dth of %d points
ro: Eroare la citirea punctului %d din %d

en: Unexpected end of file.
ro: Sfârșit de fișier neașteptat.

en: Error while reading arrowhead
ro: Eroarea la citirea capătului săgeții

en: Unknown arrow type %d
ro: Tip de săgeată necunoscută %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
ro: Adâncimea %d a depășit intervalul, este permis doar între 0-%d.

en: Couldn't read ellipse info.
ro: Nu s-a putut citi informația despre elipsă.

en: Couldn't read polyline info.
ro: Nu s-a putut citi informația despre linia poligonală.

en: Couldn't read flipped bit.
ro: Nu s-a putut citi informația despre biții întorși.

en: Negative corner radius; negating
ro: Rază de colț negativă; se va inversa

en: Unknown polyline subtype: %d
ro: Subtip de linie poligonală necunoscut: %d

en: Couldn't read spline info.
ro: Nu s-a putut citi informația despre linia spline.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
ro: Încă nu se poate converti linia spline aproximată.

en: Unknown spline subtype: %d
ro: Subtip de linie spline necunoscut: %d

en: Couldn't read arc info.
ro: Nu s-a putut citi informația despre arc.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
ro: Arc umplut tratat ca neumplut

en: Unknown polyline arc: %d
ro: Arc de linie poligonală necunoscut: %d

en: Couldn't read text info.
ro: Nu s-a putut citi informația despre text.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
ro: Nu se poate găsi fontul LaTeX nr. %d, se utilizează sans

en: Can't find PostScript font nr. %d, using sans
ro: Nu se poate găsi fontul PostScript nr %d, se utilizează sans

en: Couldn't identify Fig object.
ro: Nu s-a putut identifica obiectul Fig.

en: Compound end outside compound
ro: Sfârșit compus în afara compunerii

en: Couldn't read color
ro: Nu s-a putut citi culoarea

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
ro: Numărul de culoare %d a depășit intervalul 0..%d.  Se va ignora culoarea.

en: Couldn't read group extent.
ro: Nu s-a putut citi extinderea de grup.

en: Unknown object type %d
ro: Tip de obiect necunoscut %d

en: “%s” is not one of “%s” or “%s”
ro: „%s” nu este unul din „%s” sau „%s”

en: Error reading paper size.
ro: Eroare la citirea dimensiunii hârtiei.

en: Unknown paper size “%s”, using default
ro: Dimensiune de pagină necunoscută „%s”, se va utiliza valoarea implicită

en: Error reading paper orientation.
ro: Eroare la citirea orientării hârtiei.

en: Error reading justification.
ro: Eroare la citirea alinierii.

en: Error reading units.
ro: Eroare la citirea unităților de măsură.

en: Error reading magnification.
ro: Eroare la citirea măririi cu lupa.

en: Error reading multipage indicator.
ro: Eroare la citirea indicatorului multipagină.

en: Error reading transparent color.
ro: Eroare la citirea culorii transparente.

en: Error reading Fig file.
ro: Eroare la citirea fișierului Fig.

en: Premature end of Fig file
ro: Sfârșit prematur al fișierului Fig

en: Error reading resolution.
ro: Eroare la citirea rezoluției.

en: Doesn't look like a Fig file
ro: Nu seamănă cu un fișier Fig

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
ro: Acesta este un fișier Fig versiunea %d.%d.
    S-ar putea să nu poată fi importat.

en: Premature end of Fig file
ro: Sfârșit prematur al fișierului Fig

en: Xfig File Format
ro: Format de fișier Xfig

en: Can't open output file %s: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ieșire %s: %s

en: Error while parsing %s
    %s
ro: Eroare la parsarea %s
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
ro: Eroare la parsarea foii de stil %s

en: Error while applying stylesheet %s
ro: Eroare la aplicarea foii de stil %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
ro: Eroare la parsarea foii de stil: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
ro: Eroare la aplicarea foii de stil: %s

en: Error while saving result: %s
ro: Eroare la salvarea rezultatului: %s

en: XSL Transformation filter
ro: Filtru de transformare XSL

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
ro: Nu s-a găsit niciun fișier de configurare valid pentru plugin-ul XSLT; nu se încarcă.

en: Export through XSLT
ro: Export prin XSLT

en: From:
ro: De la:

en: To:
ro: La:

en: AADL Shapes
ro: Forme AADL

en: Thread
ro: Fir de execuție

en: Processor
ro: Procesor

en: Memory
ro: Memorie

en: Bus
ro: Magistrală

en: Thread Group
ro: Grup de fire de execuție

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Package
ro: Pachet

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
ro: O colecție asortată de poligoane simple, poligoane Bézier și alte forme geometrice diverse

en: Right angle triangle
ro: Triunghi dreptunghic

en: Isosceles triangle
ro: Triunghi isoscel

en: Perfect square, height equals width
ro: Pătrat perfect, înălțimea egală cu lățimea

en: Perfect circle
ro: Cerc perfect

en: Quarter circle
ro: Sfert de cerc

en: Diamond
ro: Diamant

en: Pentagon. Five-point shape
ro: Pentagon. Formă cu cinci laturi

en: Hexagon. Six-point shape
ro: Hexagon. Formă cu șase laturi

en: Heptagon. Seven-point shape
ro: Heptagon. Formă cu șapte laturi

en: Octagon. Eight-point shape
ro: Octagon. Formă cu opt laturi

en: Horizontal parallelogram
ro: Paralelogram orizontal

en: Vertical parallelogram
ro: Paralelogram vertical

en: Trapezoid
ro: Trapez

en: Four-point star
ro: Stea cu patru colțuri

en: Curved four-point star
ro: Stea cu patru colțuri curbată

en: Five-point star
ro: Stea cu cinci colțuri

en: Six-point star
ro: Stea cu șase colțuri

en: Seven-point star
ro: Stea cu șapte colțuri

en: Eight-point star
ro: Stea cu opt colțuri

en: Sharp eight-point star
ro: Stea cu opt colțuri ascuțite

en: Curved eight-point star
ro: Stea cu opt colțuri curbată

en: Swiss cross
ro: Cruce elvețiană

en: Maltese cross
ro: Cruce malteză

en: Down arrow
ro: Săgeată în jos

en: Up arrow
ro: Săgeată în sus

en: Left arrow
ro: Săgeată spre stânga

en: Right arrow
ro: Săgeată spre dreapta

en: Notched left arrow
ro: Săgeată spre stânga cu clemă

en: Notched right arrow
ro: Săgeată spre dreapta cu clemă

en: Left-up arrow
ro: Săgeată stânga-sus

en: Turn-up arrow
ro: Săgeată întoarsă în sus

en: Left-right arrow
ro: Săgeată stânga-dreapta

en: Up-down arrow
ro: Săgeată sus-jos

en: Quad arrow
ro: Săgeată cvadruplă

en: Left-right-up arrow
ro: Săgeată stânga-dreapta-sus

en: Up-down-left arrow
ro: Săgeată sus-jos-stânga

en: Pentagon block arrow
ro: Săgeată de bloc pentagonal

en: Chevron
ro: Blazon

en: Heart
ro: Inimă

en: Sun
ro: Soare

en: Quarter moon
ro: Pătrar de lună

en: Business Process Modeling Notation
ro: Notație Business Process Modeling

en: Start Event
ro: Eveniment de început

en: Start Event — Message
ro: Eveniment de început — mesaj

en: Start Event — Timer
ro: Eveniment de început – cronometru

en: Start Event — Rule
ro: Eveniment de început — regulă

en: Start Event — Link
ro: Eveniment de început – legătură

en: Start Event — Multiple
ro: Eveniment de început – multiplu

en: Intermediate Event
ro: Eveniment intermediar

en: Intermediate Event — Message
ro: Eveniment intermediar — mesaj

en: Intermediate Event — Timer
ro: Eveniment intermediar — cronometru

en: Intermediate Event — Error
ro: Eveniment intermediar — eroare

en: Intermediate Event — Cancel
ro: Eveniment intermediar — anulează

en: Intermediate Event — Compensation
ro: Eveniment intermediar — compensare

en: Intermediate Event — Rule
ro: Eveniment intermediar — regulă

en: Intermediate Event — Link
ro: Eveniment intermediar — legătură

en: Intermediate Event — Multiple
ro: Eveniment intermediar — multiplu

en: End Event
ro: Eveniment final

en: End Event — Message
ro: Eveniment final – mesaj

en: End Event — Error
ro: Eveniment final — eroare

en: End Event — Cancel
ro: Eveniment final – anulează

en: End Event — Compensation
ro: Eveniment final – compensare

en: End Event — Link
ro: Eveniment final – legătură

en: End Event — Multiple
ro: Eveniment final – multiplu

en: End Event — Terminate
ro: Eveniment final – termină

en: Exclusive (XOR) Data Based
ro: Exclusiv (XOR) Bazat pe date

en: Exclusive (XOR) Event Based
ro: Exclusiv (XOR) Bazat pe evenimente

en: Inclusive (OR)
ro: Inclusiv (OR)

en: Parallel (AND)
ro: Paralel (AND)

en: Activity Looping
ro: Ciclarea activităților

en: Multiple Instance Task
ro: Sarcină de instanță multiplă

en: Compensation Task
ro: Sarcină de compensare

en: Collapsed Sub-Process
ro: Sub-proces prăbușit

en: Looping Collapsed Sub-Process
ro: Sub-proces prăbușit în buclă

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
ro: Sub-proces prăbușit în mai multe instanțe

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
ro: Sub-proces prăbușit ad-hoc

en: Compensation Collapsed Sub-Process
ro: Sub-proces prăbușit compensat

en: Group
ro: Grupează

en: Transaction
ro: Tranzacție

en: Data Object
ro: Obiect de date

en: Text Annotation
ro: Adnotare text

en: Collection for chemical engineering
ro: Colectare pentru inginerie chimică

en: Fan or Stirrer
ro: Ventilator sau agitator

en: Spraying Device
ro: Dispozitiv de pulverizare

en: Pneumatic Line
ro: Linie pneumatică

en: Pneumatic Line, vertical
ro: Linie pneumatică, verticală

en: Simple Heat Exchanger
ro: Boiler simplu

en: Simple Heat Exchanger, vertical
ro: Boiler simplu, vertical

en: Water Cooler
ro: Răcitor de apă

en: Water Cooler, vertical
ro: Răcitor de apă, vertical

en: Fixed-Sheet Exchanger
ro: Boiler cu foaie fixă

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
ro: Boiler cu cap plutitor sau cu tub în formă de U

en: Kettle Reboiler
ro: Reboiler cu fierbător

en: Air Cooler
ro: Răcitor de aer

en: Forced-Flow Air Cooler
ro: Răcitor de aer cu debit constant

en: Induced-Flow Air Cooler
ro: Răcitor de aer cu debit indus

en: Plate Exchanger
ro: Boiler cu placă

en: Double-Pipe Exchanger
ro: Boiler cu țeavă dublă

en: Heating/Cooling Coil
ro: Bobină de încălzire/răcire

en: Heating/Cooling Coil, vertical
ro: Bobină de încălzire/răcire, verticală

en: Simple Furnace
ro: Cuptor simplu

en: Simple Vessel
ro: Vas simplu

en: Knock-out Drum (with demister pad)
ro: Tambur de knock-out (cu planșă de dezaburire)

en: Tray Column, simple
ro: Coloana zonei de înștiințare, simplă

en: Tray Column, detailed
ro: Coloana zonei de înștiințare, detaliată

en: Fluid Contacting Vessel, simple
ro: Vasul de contact al fluidului, simplu

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
ro: Reactor sau vas de absorbție, simplu

en: Autoclave
ro: Autoclavă

en: Open Tank
ro: Rezervor deschis

en: Clarifier or Settling Tank
ro: Rezervor de purificare sau decantare

en: Sealed Tank
ro: Rezervor închis

en: Covered tank
ro: Rezervor acoperit

en: Tank with Fixed Roof
ro: Rezervor cu acoperiș fix

en: Tank with Floating Roof
ro: Rezervor cu acoperiș plutitor

en: Storage Sphere
ro: Sferă de stocare

en: Gas Holder, basic
ro: Suport de gaz, rudimentar

en: Centrifugal Pump or Fan
ro: Pompă sau ventilator centrifugal

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
ro: Pompă rotativă cu deplasare pozitivă sau compresor

en: Reciprocating Compressor or Pump
ro: Piston compresor sau pompă

en: Axial Flow Fan
ro: Ventilator cu flux axial

en: Compressor or Turbine
ro: Compresor sau turbină

en: Ejector or Injector
ro: Ejector sau injector

en: AC Generator
ro: Generator de curent alternativ

en: Valve
ro: Valvă

en: Valve, vertical
ro: Valvă, verticală

en: Regulable Valve
ro: Valvă reglabilă

en: Regulable Valve, vertical
ro: Valvă reglabilă, verticală

en: Basic Filter
ro: Filtru de bază

en: Cyclone and hydrocyclone
ro: Ciclon și hidrociclon

en: Spray Drier
ro: Uscător pulverizant

en: Centrifuge
ro: Centrifugă

en: Pressure Relief Valve
ro: Supapă de refulare presiune

en: Chronogram
ro: Diagramă temporală

en: Objects to design chronogram charts
ro: Obiecte diagramă hărți temporale

en: Time scale
ro: Scară de timp

en: Data line
ro: Linie de date

en: Components for circuit diagrams
ro: Componente pentru diagrame circuit

en: Vertically aligned resistor
ro: Rezistor aliniat vertical

en: Horizontally aligned inductor
ro: Inductanță aliniată orizontal

en: Vertically aligned inductor
ro: Inductanță aliniată vertical

en: Horizontally aligned resistor
ro: Rezistor aliniat orizontal

en: Vertically aligned resistor (European)
ro: Rezistor aliniat vertical (european)

en: Horizontally aligned inductor (European)
ro: Inductanță aliniată orizontal (European)

en: Vertically aligned inductor (European)
ro: Inductanță aliniată vertical (european)

en: Horizontally aligned resistor (European)
ro: Rezistor aliniat orizontal (European)

en: Horizontally aligned capacitor
ro: Condensator aliniat orizontal

en: Vertically aligned capacitor
ro: Condensator aliniat vertical

en: NPN bipolar transistor
ro: Tranzistor bipolar NPN

en: PNP bipolar transistor
ro: Tranzistor bipolar NPN

en: Horizontally aligned diode
ro: Diodă aliniată orizontal

en: Vertically aligned diode
ro: Diodă aliniată vertical

en: Horizontally aligned zener diode
ro: Diodă Zener aliniată orizontal

en: Vertically aligned zener diode
ro: Diodă Zener aliniată vertical

en: Ground point
ro: Punct de masă

en: Operational amplifier
ro: Amplificator operațional

en: Horizontally aligned fuse
ro: Siguranță aliniată orizontal

en: Vertically aligned fuse
ro: Siguranță aliniată vertical

en: Horizontally aligned power source
ro: Sursă de putere aliniată orizontal

en: Vertically aligned power source
ro: Sursă de putere aliniată vertical

en: Lamp
ro: Lampă

en: Speaker
ro: Difuzor

en: Microphone
ro: Microfon

en: Horizontally aligned LED
ro: LED aliniat orizontal

en: Vertically aligned LED
ro: LED aliniat vertical

en: NMOS transistor
ro: Tranzistor NMOS

en: PMOS transistor
ro: Tranzistor PMOS

en: Horizontal jumper
ro: Jumper orizontal

en: Horizontal xtal
ro: Xtal orizontal

en: Vertical xtal
ro: Xtal vertical

en: Cisco — Computer
ro: Cisco — Calculator

en: Computer shapes by Cisco
ro: Forme de calculator de la Cisco

en: SUN workstation
ro: Stație de lucru SUN

en: CiscoWorks workstation
ro: Stație de lucru CiscoWorks

en: PC Router Card
ro: Placă de ruter PC

en: PC with Router-Based Software
ro: PC cu software bazat pe ruter

en: Workgroup director
ro: Director de grup de lucru

en: CiscoSecurity
ro: Securitate Cisco

en: Cisco CA
ro: CA Cisco

en: WWW server
ro: Server WWW

en: Web browser
ro: Navigator web

en: File Server
ro: Server de fișiere

en: Software-Based Router on File Server
ro: Ruter bazat pe software pe serverul de fișiere

en: Server with PC Router
ro: Server cu ruter PC

en: Front End Processor
ro: Procesor de interfață

en: IBM mainframe with FEP
ro: IBM mainframe cu FEP

en: Supercomputer
ro: Supercalculator

en: Web cluster
ro: Cluster web

en: PC Card
ro: Placă de PC

en: Scanner
ro: Scaner

en: Tablet
ro: Tabletă

en: EtherClient
ro: Client Ethernet

en: Handheld
ro: Portabil

en: Wireless
ro: Fără fir

en: Printer
ro: Imprimantă

en: MicroWebserver
ro: Micro server Web

en: Relational Database
ro: Bază de date relațională

en: Diskette
ro: Dischetă

en: Host
ro: Gazdă

en: Tape array
ro: Matrice de benzi

en: Disk subsystem
ro: Subsistem de disc

en: Storage array
ro: Arie de stocare

en: FC Storage
ro: Stocare FC

en: PC Adapter Card
ro: Adaptor de placă de PC

en: Router and switch shapes by Cisco
ro: Formele ruterelor și switch-urilor făcute de

en: Router
ro: Ruter

en: Router subdued
ro: Ruter atenuat

en: Router with Silicon Switch
ro: Router cu Switch de siliciu

en: NetFlow router
ro: Ruter NetFlow

en: Broadband router
ro: Ruter de bandă largă

en: Wavelength router
ro: Ruter cu lungime de undă

en: Wireless router
ro: Ruter fără fir

en: 7507 Router
ro: Ruter 7507

en: 7505 Router
ro: Ruter 7505

en: 7500ARS (7513) Router
ro: Ruter 7500ARS (7513)

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
ro: Ruter switch etichetat de margine cu NetFlow

en: Edge Label Switch Router
ro: Ruter switch etichetat de margine

en: Router with Firewall
ro: Ruter cu paravan de protecție

en: Optical Services Router
ro: Ruter de servicii optic

en: Content Router
ro: Ruter de conținut

en: Carrier Routing System
ro: Sistem de rutare de purtătoare

en: Storage Router
ro: Ruter de stocare

en: NetSonar
ro: Sonar de rețea

en: Hub subdued
ro: Hub atenuat

en: Cisco Hub
ro: Hub Cisco

en: Small Hub
ro: Hub mic

en: 100BaseT Hub
ro: Hub 100BaseT

en: Workgroup switch
ro: Switch al grupului de lucru

en: Workgroup switch Subdued
ro: Switch de grup de lucru supus

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
ro: Switch cu voce al grupului de lucru

en: Switch Processor
ro: Procesor de switch

en: Route Switch Processor
ro: Procesor de switch ruter

en: Route Switch Processor with Si
ro: Procesor de switch ruter cu Si

en: ASIC Processor
ro: Procesor ASIC

en: Generic Processor
ro: Procesor generic

en: Data Center Switch
ro: Switch de centru de date

en: Data Center Switch Reversed
ro: Switch inversat de centru de date

en: Data Switch Processor
ro: Procesor de switch de date

en: Content Switch
ro: Switch de conținut

en: Content Service Module
ro: Modul de serviciu de conținut

en: Access Gateway
ro: Gateway de acces

en: ISDN switch
ro: Switch ISDN

en: Label Switch Router
ro: Ruter switch etichetat

en: MultiSwitch Device
ro: Dispozitiv MultiSwitch

en: LAN2LAN Switch
ro: Switch LAN2LAN

en: Multilayer Switch
ro: Switch multistrat

en: Multilayer Switch with Silicon
ro: Comutator multistrat cu siliciu

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
ro: Switch multistrat cu silicon supus

en: Programmable Switch
ro: Comutator programabil

en: Content Service Switch 1100
ro: Switch 1100 de serviciu de conținut

en: Workgroup 5500
ro: Grupul de lucru 5500

en: Workgroup 5000
ro: Grupul de lucru 5000

en: Workgroup 5002
ro: Grupul de lucru 5002

en: Universal Gateway
ro: Gateway universal

en: iSCSI switch
ro: switch iSCSI

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
ro: Switch inteligent cu canal de fibră al grupului de lucru

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
ro: Switch inteligent cu canal de fibră

en: Multi-Fabric Server Switch
ro: Switch de server multi-țesătură

en: Server Switch
ro: Switch de server

en: Multilayer Remote Switch
ro: Switch multistrat la distanță

en: Layer 2 Remote Switch
ro: Switch la distanță de nivel 2

en: Virtual Layer Switch
ro: Switch cu strat virtual

en: Cisco — Miscellaneous
ro: Cisco — diverse

en: Miscellaneous shapes by Cisco
ro: Forme diverse de la Cisco

en: Government Building
ro: Clădire de guvern

en: University
ro: Universitate

en: Small Business
ro: Mică afacere

en: Home office
ro: Birou de acasă

en: Branch office
ro: Birou de sucursală

en: Branch office subdued
ro: Birou de sucursală atenuat

en: Branch office blue
ro: Birou de sucursală albastru

en: Generic Building
ro: Clădire generică

en: Generic Building subdued
ro: Generare generică supusă

en: Generic Building blue
ro: Clădire generică albastră

en: Medium Building
ro: Clădire medie

en: Medium Building subdued
ro: Generare medie supusă

en: Medium Building blue
ro: Clădire medie albastră

en: House
ro: Casă

en: House blue
ro: Casă albastră

en: Telecommuter house
ro: Casă telenavetist

en: Telecommuter house subdued
ro: Casă telenavetist supusă

en: Man
ro: Bărbat

en: Man red
ro: Bărbat roșu

en: Man gold
ro: Bărbat auriu

en: Man blue
ro: Bărbat albastru

en: Standing Man
ro: Bărbat în picioare

en: Standing woman
ro: Femeie în picioare

en: Woman
ro: Femeie

en: Woman red
ro: Femeie roșie

en: Woman gold
ro: Femeie aurie

en: Woman blue
ro: Femeie albastră

en: Running man
ro: Bărbat alergând

en: Running man subdued
ro: Bărbat care aleargă supus

en: Telecommuter
ro: Telenavetist

en: Running woman
ro: Femeie alergând

en: CiscoWorks Man
ro: Bărbatul de la CiscoWorks

en: PC Man
ro: Bărbat cu PC

en: Sitting Woman
ro: Femeie așezată

en: Mac Woman
ro: Femeie Mac

en: Androgynous Person
ro: Persoană androgină

en: Lock and Key
ro: Blocare și cheie

en: Satellite dish
ro: Antenă de satelit

en: Satellite
ro: Satelit

en: Antenna
ro: Antenă

en: File cabinet
ro: Sertar de fișiere

en: Car
ro: Mașină

en: Truck
ro: Camion

en: Video Camera
ro: Cameră video

en: Headphones
ro: Căști

en: Cisco — Network
ro: Cisco — rețea

en: Network shapes by Cisco
ro: Forme de rețea de la Cisco

en: Network Management
ro: Administrare de rețea

en: Protocol Translator
ro: Traducător de protocol

en: IP Old-style
ro: IP în stilul vechi

en: Terminal Server
ro: Server de terminal

en: Access Server
ro: Server de acces

en: System controller
ro: Controler de sistem

en: Directory Server
ro: Server de directoare

en: Firewall
ro: Paravan de protecție

en: Firewall subdued
ro: Paravan de protecție atenuat

en: Firewall horizontal
ro: Paravan de protecție orizontal

en: Firewall Service Module
ro: Modul de serviciu al paravanului de protecție

en: IOS Firewall
ro: Paravan de protecție IOS

en: PIX Firewall
ro: Paravan de protecție PIX

en: Centri Firewall
ro: Paravan de protecție Centri

en: Security appliance
ro: Aparat de securitate

en: VPN Concentrator
ro: Concentrator VPN

en: VPN Gateway
ro: Gateway VPN

en: LAN to LAN
ro: De la LAN la LAN

en: SSL Terminator
ro: Terminator SSL

en: IP DSL Switch
ro: Switch DSL IP

en: Cable Modem
ro: Modem de cablu

en: Wireless Connectivity
ro: Conectivitate fără fir

en: Wireless Transport
ro: Transport fără fir

en: Wireless Bridge
ro: Punte fără fir

en: Dual Mode AccessPoint
ro: PunctAcces în mod dual

en: Wi-Fi Tag
ro: Etichetă Wi-Fi

en: Wireless Location Appliance
ro: Aparat de locație fără fir

en: Location server
ro: Server de locații

en: Lightweight AP
ro: AP ușor

en: WLAN controller
ro: Controler WLAN

en: BBFW media
ro: Media BBFW

en: Channelized Pipe
ro: Țeavă canalizată

en: Concatenated Payload
ro: Sarcină utilă concatenată

en: Optical Cross-Connect
ro: Conectare încrucișată optică

en: Optical Transport
ro: Transport optic

en: Optical Fiber
ro: Fibră optică

en: Optical Amplifier
ro: Amplificator optic

en: Digital Cross-Connect
ro: Conectare încrucișată digitală

en: IP Transport Concentrator
ro: Concentrator de transport IP

en: DWDM Filter
ro: Filtru DWDM

en: Automatic Protection Switching
ro: Switching cu protecție automată

en: 3X74 (floor) cluster controller
ro: 3X74 (podea) controlor de cluster

en: 3174 (desktop) cluster controller
ro: 3174 (desktop) controlor de cluster

en: Cloud
ro: Nor

en: Cloud Gold
ro: Nor auriu

en: Cloud White
ro: Nor alb

en: Cloud Dark
ro: Nor întunecat

en: Distributed Director
ro: Director distribuit

en: LocalDirector
ro: Director local

en: General Appliance
ro: Aparat general

en: CDDI/FDDI Concentrator
ro: Concentrator CDDI/FDDI

en: FDDI Ring
ro: Inel FDDI

en: Repeater
ro: Repetor

en: Bridge
ro: Punte

en: Breakout box
ro: Cutie de desfacere

en: IPTV broadcast server
ro: Server de difuzare IPTV

en: IPTV content manager
ro: Administrator de conținut IPTV

en: Catalyst Access Gateway
ro: Gateway de acces pentru catalizator

en: Generic Gateway
ro: Gateway generic

en: uBR910 Cable DSU
ro: DSU de cablu uBR910

en: Storage Solution Engine
ro: Motor de soluție de stocare

en: Content Engine (Cache Director)
ro: Motor de conținut (director de cache)

en: CDM Content Distribution Manager
ro: Administrator de distribuție a conținutului CDM

en: Content Transformation Engine (CTE)
ro: Motor de transformare a conținutului (CTE)

en: MAS Gateway
ro: Gateway MAS

en: File Engine
ro: Motor de fișiere

en: Service Control
ro: Control de servicii

en: Cisco — Telephony
ro: Cisco — telefonie

en: Telephony shapes by Cisco
ro: Forme de telefon făcute de Cisco

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone 2
ro: Telefon 2

en: Phone Ethernet
ro: Telefon de Ethernet

en: Phone Appliance
ro: Aparat de telefon

en: Phone Feature
ro: Funcție de telefon

en: Phone/Fax
ro: Telefon/fax

en: IP Phone
ro: Telefon IP

en: IP Softphone
ro: Telefon soft IP

en: Softphone
ro: SoftPhone

en: Cellular Phone
ro: Telefon celular

en: Mobile Access IP Phone
ro: Telefon IP cu acces mobil

en: Turret
ro: Turelă

en: Radio Tower
ro: Turn radio

en: PBX Switch
ro: Switch PBX

en: Class 4/5 switch
ro: Switch clasa 4/5

en: SIP Proxy Server
ro: Server proxy SIP

en: MGX 8000 Series Voice Gateway
ro: Gateway de voce seria 8000 MGX

en: End Office
ro: Biroul final

en: Voice-Enabled Access Server
ro: Server de acces cu voce

en: Voice-Enabled Router
ro: Ruter cu activare de voce

en: Voice-Enabled ATM Switch
ro: Switch ATM cu voce

en: IP Telephony Router
ro: Ruter de telefonie IP

en: Mobile Access Router
ro: Ruter de acces mobil

en: Generic softswitch
ro: Softswitch generic

en: SC2200/VSC3000 host
ro: Gazdă SC2200/VSC3000

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
ro: Controler de Switch virtual (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
ro: SC2200 (controlor de semnalizare)

en: MoH server (Music on Hold)
ro: Server MoH (muzică în așteptare)

en: TDM router
ro: Ruter TDM

en: IAD router
ro: Ruter IAD

en: IntelliSwitch Stack
ro: Stivă IntelliSwitch

en: Unity server
ro: Server Unity

en: uMG series
ro: serie uMG

en: Civil Engineering Components
ro: Componente de inginerie civilă

en: Vertical rest
ro: Refugiu vertical

en: Horizontal rest
ro: Refugiu orizontal

en: Bivalent vertical rest
ro: Refugiu vertical bivalent

en: Reference line
ro: Linie de referință

en: Water level
ro: Nivel de apă

en: Soil
ro: Sol

en: Horizontally aligned arrow
ro: Săgeată aliniată orizontal

en: Vertically aligned arrow
ro: Săgeată aliniată vertical

en: Horizontal limiting line
ro: Linie limitatoare orizontală

en: Vertical limiting line
ro: Linie limitatoare verticală

en: Horizontally aligned pump
ro: Pompă aliniată orizontal

en: Vertically aligned pump
ro: Pompă aliniată vertical

en: Horizontally aligned compressor
ro: Compresor aliniat orizontal

en: Vertically aligned compressor
ro: Compresor aliniat vertical

en: Vertically aligned valve
ro: Valvă aliniată vertical

en: Horizontally aligned valve
ro: Valvă aliniată orizontal

en: Backflow preventer
ro: Prevenitor de flux

en: Gas bottle
ro: Butelie cu gaz

en: Frequency converter
ro: Convertor de frecvență

en: Vertically aligned propeller
ro: Propulsor aliniat vertical

en: Aerator with bubbles
ro: Aerator cu bule

en: Final-settling basin
ro: Bazin de finalizare

en: Preliminary clarification tank
ro: Rezervor de limpezire preliminar

en: Basin
ro: Bazin

en: Ladder
ro: Scară

en: Components for LADDER circuits
ro: Componente pentru circuite de scară

en: 'if' (normally open) ladder contact
ro: Contact de scară (normal deschis) „dacă”

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
ro: Contact de scară (normal închis) „dacă-nu”

en: Simple output variable
ro: Variabilă de ieșire simplă

en: Negative output variable
ro: Variabilă de ieșire negativă

en: 'set' output variable
ro: Variabilă de ieșire „set”

en: 'reset' output variable
ro: Variabilă de ieșire „reset”

en: 'jump' output variable
ro: Variabilă de ieșire „jump”

en: Receptivity output variable
ro: Variabilă de ieșire de receptivitate

en: Power-saved simple output variable
ro: Variabilă de ieșire simplă cu economie de putere

en: Power-saved negative output variable
ro: Variabilă de ieșire negativă cu economie de putere

en: Power-saved 'set' output variable
ro: Variabilă de ieșire „set” cu economie de putere

en: Power-saved 'reset' output variable
ro: Variabilă de ieșire „reset” cu economie de putere

en: Cybernetics
ro: Cibernetice

en: Elements of cybernetic circuits
ro: Elemente ale circuitelor cibernetice

en: Sensor — left
ro: Senzor — stânga

en: Sensor — right
ro: Senzor — dreapta

en: Sensor — bottom
ro: Senzor — jos

en: Sensor — top
ro: Senzor — sus

en: Sum, subtracting left input
ro: Suma, scăzând intrarea din stânga

en: Sum, subtracting right input
ro: Suma, scăzând intrarea din dreapta

en: Sum, subtracting bottom input
ro: Suma, scăzând intrarea de jos

en: Sum, subtracting top input
ro: Suma, scăzând intrarea de sus

en: Integrator — input left
ro: Integrator — intrare stânga

en: Integrator — input right
ro: Integrator — intrare dreapta

en: Integrator — input bottom
ro: Integrator — intrare jos

en: Integrator — input top
ro: Integrator — intrare sus

en: Sum
ro: Sumă

en: Product
ro: Produs

en: High pass filter
ro: Filtru trece-sus

en: Low pass filter
ro: Filtru trece-jos

en: Sine characteristic or input
ro: Caracteristică a sinusului sau intrare

en: Sigmoid characteristic
ro: Caracteristică a sigmoidei

en: Saturation characteristic
ro: Caracteristică a saturației

en: Relay characteristic (sigma)
ro: Caracteristică a releului (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
ro: Redresor de jumătate de alternanță sau rampă de intrare

en: Full wave rectifier (absolute value)
ro: Redresor de alternanță completă (valoare absolută)

en: Constant positive shift on the y-axis
ro: Deplasare pozitivă constantă pe axa y

en: Constant negative shift on the y-axis
ro: Deplasare negativă constantă pe axa y

en: Constant factor greater 1
ro: Factor constant mai mare de 1

en: Constant factor between 0 and 1
ro: Factor constant între 0 și 1

en: Constant factor between 0 and -1
ro: Factor constant între 0 și -1

en: Constant factor below -1
ro: Factor constant sub -1

en: Template for custom characteristics
ro: Șablon pentru caracteristicile personalizate

en: Time delay
ro: Întârziere de timp

en: Database
ro: Bază de date

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
ro: Editor pentru diagrame de relație tabelară a bazei de date

en: Attribute compound
ro: Compus de atribute

en: Objects to draw event-driven process chains
ro: Obiecte pentru desenarea de lanțuri de proces bazate pe evenimente

en: Business Process
ro: Proces de afacere

en: Process Group
ro: Proces de grup

en: Function
ro: Funcție

en: Event
ro: Eveniment

en: Organisation Unit
ro: Unitate de organizare

en: Operator AND (Input)
ro: Operatorul ȘI (Intrare)

en: Operator AND (Output)
ro: Operatorul ȘI (Ieșire)

en: Operator Inclusive (OR) (Input)
ro: Operator inclusiv (SAU) (Intrare)

en: Operator Inclusive (OR) (Output)
ro: Operator inclusiv (SAU) (Ieșire)

en: Operator Exclusive (XOR) (Input)
ro: Operator exclusiv (XSAU) (Intrare)

en: Operator Exclusive (XOR) (Output)
ro: Operatorul exclusiv (XSAU) (Ieșire)

en: Components for electric circuits
ro: Componente pentru circuite electrice

en: Normally open contact (horizontal)
ro: Contact normal-deschis (orizontal)

en: Normally closed contact (horizontal)
ro: Contact normal-închis (orizontal)

en: Normally open position switch (horizontal)
ro: Întrerupător în poziție normal-deschis (orizontal)

en: Normally closed position switch (horizontal)
ro: Întrerupător în poziție normal-închis (orizontal)

en: Normally open contact (vertical)
ro: Contact normal-deschis (vertical)

en: Normally closed contact (vertical)
ro: Contact normal-închis (vertical)

en: Normally open position switch (vertical)
ro: Întrerupător în poziție normal-deschis (vertical)

en: Normally closed position switch (vertical)
ro: Întrerupător în poziție normal-închis (vertical)

en: The command organ of a relay (horizontal)
ro: Organul de comandă al unui releu (orizontal)

en: Relay (horizontal)
ro: Releu (orizontal)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
ro: Lampă sau lumină indicatoare (orizontal)

en: The command organ of a relay (vertical)
ro: Organul de comandă al unui releu (vertical)

en: Relay (vertical)
ro: Releu (vertical)

en: Lamp or indicator light (vertical)
ro: Lampă sau lumină indicatoare (vertical)

en: Connection point
ro: Punct de conectare

en: Editor for Entity Relations Diagrams
ro: Editor pentru obiecte diagramă entitate-relație

en: Weak entity
ro: Entitate slabă

en: Participation
ro: Participare

en: Objects to draw flowcharts
ro: Obiecte pentru desenare de organigrame

en: Process/Auxiliary Operation
ro: Proces sau operație auxiliară

en: Input/Output
ro: Intrare sau ieșire

en: Decision
ro: Decizie

en: Connector
ro: Conector

en: Transaction file
ro: Fișier de tranzacție

note: XXX
en: Off page connector
ro: Conector inter-pagini

en: Manual operation
ro: Operare manuală

en: Preparation
ro: Pregătire

en: Manual input
ro: Intrare manuală

en: Predefined process
ro: Proces predefinit

en: Terminal Interrupt
ro: Întrerupere terminal

en: Magnetic disk
ro: Disc magnetic

en: Magnetic drum
ro: Tambur magnetic

en: Magnetic tape
ro: Bandă magnetică

en: Internal storage
ro: Stocare internă

en: Merge
ro: Combinare

en: Delay
ro: Întârziere

note: XXX
en: Summing junction
ro: Joncțiune sumatoare

note: XXX
en: Collate
ro: Colaționare

en: Sort
ro: Sortare

en: Or
ro: Sau

en: Punched card
ro: Card perforat

en: Punched tape
ro: Bandă perforată

en: Transmittal tape
ro: Bandă de transmitere

en: Offline storage
ro: Stocare offline

en: Data source
ro: Sursă de date

en: Editor for Function Structure Diagrams.
ro: Editor pentru diagrame funcție-structură.

en: Flow
ro: Flux

en: Orthogonal polyline flow
ro: Flux de linie poligonală ortogonală

note: Dia-Version: 0.94 Date: Sun Oct 23 17:12:11 2005 Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
ro: Gane și Sarson

en: Gane and Sarson DFD
ro: DFD Gane și Sarson

en: Alternate external entity
ro: Entitate externă alternativă

en: Data store
ro: Depozit de date

en: External entity
ro: Entitate externă

en: Objects to design GRAFCET charts
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor GRAFCET

en: Macro sub-program call step
ro: Pas de apel subprogram macro

en: Action to associate to a step
ro: Acțiune de asociat unui pas

en: Condition (of an action)
ro: Condiție (a unei acțiuni)

en: Transition
ro: Tranziție

en: OR vergent
ro: Vergent SAU

en: AND vergent
ro: Vergent ȘI

en: Arc (upward)
ro: Arc (în sus)

en: Copyright Alan Horkan 2003
ro: Drepturi de autor Alan Horkan 2003

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
ro: Hartă, izometric

note: Visio calls theses Map, Directional Map 3D. use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
ro: Forme pentru hartă izometrică direcțională

en: Road Section
ro: Secțiune de drum

en: Long Straight Road Section
ro: Secțiune de drum drept lungă

en: Crossroads
ro: Intersecție de drumuri

en: T-Junction
ro: Joncțiune-T

en: Elevated Road
ro: Stradă suspendată

en: Corner 1
ro: Colț 1

en: Corner 2
ro: Colț 2

en: River
ro: Râu

en: Roof 1
ro: Acoperișul 1

en: Block 1, 2:4
ro: Blocul 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
ro: Blocul 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
ro: Blocul 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
ro: Blocul 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
ro: Blocul 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
ro: Blocul 6, 4:6

en: Block 7
ro: Blocul 7

en: Factory
ro: Fabrică

en: Car 1, Front View
ro: Mașina 1, vedere frontală

en: Car 2, Rear View
ro: Mașina 2, vedere din spate

en: Train 1, angled downward
ro: Trenul 1, înclinat în jos

en: Train 2, angled upward
ro: Trenul 2, înclinat în sus

en: Tree 1
ro: Arbore 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
ro: Pod pentru pietoni

en: One Way Road Sign
ro: Semn pentru drum cu sens unic

en: Objects to design i* diagrams
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor i*

en: An i* softgoal
ro: Un obiectiv cu prioritate scăzută i*

en: An i* goal
ro: Un obiectiv i*

en: An i* resource
ro: O resursă i*

en: An i* task
ro: O sarcină i*

en: An i* unspecified actor
ro: Un actor nespecificat i*

en: An i* agent
ro: Un agent i*

en: An i* position
ro: O poziție i*

en: An i* role
ro: Un rol i*

en: An i* unspecified link
ro: O legătură nespecificată i*

en: An i* positive contribution
ro: O contribuție pozitivă i*

en: An i* negative contribution
ro: O contribuție negativă i*

en: An i* dependency link
ro: O legătură de dependență i*

en: An i* decomposition link
ro: O legătură de descompunere i*

en: An i* means-ends link
ro: O legătură mijloace-capete i*

en: Objects to design Jackson diagrams
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor Jackson

en: A Jackson given domain
ro: Un domeniu Jackson dat

en: A Jackson designed domain
ro: Un domeniu Jackson proiectat

en: A Jackson machine domain
ro: Un domeniu Jackson de mașinărie

en: A Jackson requirement
ro: O cerință Jackson

en: A Jackson shared phenomenon
ro: Un fenomen partajat Jackson

en: A Jackson requirement phenomenon
ro: Un fenomen de cerință Jackson

en: Jigsaw
ro: Puzzle

en: Pieces of a jigsaw
ro: Piese ale unui puzzle

en: Jigsaw — part_oioi
ro: Jigsaw — partea_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
ro: Jigsaw — partea_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
ro: Jigsaw — partea_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
ro: Jigsaw — partea_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
ro: Jigsaw — partea_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
ro: Jigsaw — partea_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
ro: Jigsaw — partea_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
ro: Jigsaw — partea_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
ro: Jigsaw — partea_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
ro: Jigsaw — partea_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
ro: Jigsaw — partea_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
ro: Jigsaw — partea_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
ro: Jigsaw — partea_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
ro: Jigsaw — partea_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
ro: Jigsaw — partea_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
ro: Jigsaw — partea_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor KAOS

en: A KAOS softgoal
ro: Un obiectiv cu prioritate scăzută KAOS

en: A KAOS goal
ro: Un obiectiv KAOS

en: A KAOS requirement
ro: O cerință KAOS

en: A KAOS assumption
ro: O presupunere KAOS

en: A KAOS obstacle
ro: Un obstacol KAOS

en: A KAOS AND refinement
ro: O rafinare ȘI KAOS

en: A KAOS complete AND refinement
ro: O rafinare ȘI completă KAOS

en: A KAOS OR refinement
ro: O rafinare SAU KAOS

en: A KAOS complete OR refinement
ro: O rafinare SAU completă KAOS

en: A KAOS operationalization
ro: O operaționalizare KAOS

en: A KAOS contribution
ro: O contribuție KAOS

en: A KAOS obstruction
ro: O obstrucție KAOS

en: A KAOS binary conflict
ro: Un conflict binar KAOS

en: A KAOS agent
ro: Un agent KAOS

en: A KAOS responsibility
ro: O responsabilitate KAOS

en: A KAOS monitor link
ro: O legătură de monitor KAOS

en: A KAOS control link
ro: O legătură de control KAOS

en: A KAOS capable-of
ro: Un capabil-de KAOS

en: A KAOS performs
ro: O execuție KAOS

en: A KAOS input
ro: O intrare KAOS

en: A KAOS output
ro: O ieșire KAOS

en: Lights
ro: Lumini

en: Objects to design simple lighting plots
ro: Obiecte pentru desenarea de fulgere simple

en: PAR on the floor
ro: PAR pe podea

en: Pebble Convex lantern
ro: Lanternă convexă Pebble

en: Fresnel lantern
ro: Lanternă Fresnel

en: Striplight
ro: Reflector de scenă

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
ro: Reflector cu spot de lumină elipsoidal

en: Blinders
ro: Panouri orbitoare

en: Black light
ro: Lumină neagră

en: Stroboscope light
ro: Lumină de stroboscop

en: Moving head
ro: Cap mobil

en: Structure
ro: Structură

en: Logic
ro: Logică

en: Boolean Logic
ro: Logică booleană

en: OR gate
ro: Poartă OR (SAU)

en: AND gate
ro: Poartă AND (ȘI)

en: XOR gate
ro: Poartă XOR

en: Simple buffer
ro: Buffer simplu

en: Inverter
ro: Invertor

en: NAND gate
ro: Poartă NAND (ȘI negat)

en: NOR gate
ro: Poartă NOR (SAU negat)

en: NOT
ro: NU

en: Cross-connector
ro: Conector în cruce

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Miscellaneous Shapes
ro: Diverse forme

en: Tree
ro: Ramificație

en: Folder
ro: Dosar

en: File
ro: Fișier

en: Expansible node
ro: Nod expandabil

en: Expanded node
ro: Nod extins

en: Traditional clock
ro: Ceas tradițional

en: Measure distance
ro: Măsoară distanța

en: Resizable grid
ro: Grilă redimensionabilă

en: Diagram object
ro: Obiect de diagramă

en: N-gon or Star object
ro: Obiect N-gon sau stea

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
ro: Componente pentru echipamente mobile ale U.S. Army

en: Node center
ro: Centru de nod

en: Large extension node
ro: Nod de extensie mare

en: Small extension node
ro: Nod de extensie mic

en: Tactical satellite communications terminal
ro: Terminal de comunicații tactice prin satelit

en: Multiplexer
ro: Multiplexor

en: Demultiplexer
ro: Demultiplexor

en: Network
ro: Rețea

en: Objects to design network diagrams with
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor de rețea

en: Computer
ro: Calculator

en: Storage
ro: Stocare

en: Ethernet bus
ro: Magistrală Ethernet

en: Simple printer
ro: Imprimantă simplă

en: WAN connection
ro: Conexiune WAN

en: WAN link
ro: Legătură WAN

en: Stackable hub or switch
ro: Hub sau switch stivuibil

en: Modular switching system
ro: Sistem modular de comutare

en: 24 Port Patch Panel
ro: Panou de patch-uri cu 24 de porturi

en: RJ45 wall-plug
ro: Priză de perete RJ45

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
ro: Priză de perete pentru sistemul de cablare scEAD

en: Simple modem
ro: Modem simplu

en: Antenna for wireless transmission
ro: Antenă pentru transmisie fără fir

en: Mobile telephony base station
ro: Stație de bază pentru telefonie mobilă

en: Network cloud
ro: Nor de rețea

en: Mobile telephony cell
ro: Celulă de telefonie mobilă

en: Router symbol
ro: Simbol de ruter

en: Switch symbol
ro: Simbol de switch

en: ATM switch symbol
ro: Simbol de switch ATM

en: Firewall router
ro: Ruter de tip paravan de protecție

en: Workstation monitor
ro: Monitor de stație de lucru

en: UNIX workstation
ro: Stație de lucru UNIX

en: Desktop PC
ro: PC tip desktop

en: Laptop PC
ro: PC tip laptop

en: Bigtower PC
ro: PC tip turn înalt

en: Miditower PC
ro: PC tip turn mediu

en: Minitower PC
ro: PC tip turn mic

en: Speaker with integrated amplifier
ro: Difuzor cu amplificator integrat

en: Speaker without amplifier
ro: Difuzor fără amplificator

en: 3 1/2 inch diskette
ro: Dischetă de 3 1/2 țoli

en: ZIP disk
ro: Disc ZIP

en: External DAT drive
ro: Unitate DAT externă

en: Mobile phone
ro: Telefon mobil

en: Telephone
ro: Telefon

en: Plotter
ro: Ploter

en: Digitizing board
ro: Tabletă digitizoare

en: Pneumatic/Hydraulic
ro: Pneumatic sau hidraulic

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
ro: Componente pentru circuite hidraulice și pneumatice

en: Double-effect jack
ro: Cric cu efect dublu

en: Normally-in simple-effect jack
ro: Piston simplu cu efect de intrare

en: Normally-out simple-effect jack
ro: Piston simplu cu efect de ieșire

en: Generic pressure source
ro: Sursă de presiune generică

en: Hydraulic pressure source
ro: Sursă de presiune hidraulică

en: Pneumatic pressure source
ro: Sursă de presiune pneumatică

en: Air exhaust orifice
ro: Orificiu de evacuare a aerului

en: 2/2 distributor
ro: Distribuitor 2/2

en: 3/2 distributor
ro: Distribuitor 3/2

en: 4/2 distributor
ro: Distribuitor 4/2

en: 5/2 distributor
ro: Distribuitor 5/2

en: Muscular command
ro: Comandă musculară

en: Push-button command
ro: Comandă prin apăsare de buton

en: Mechanical command by tappet
ro: Comandă mecanică cu manivelă

en: Mechanical command by spring
ro: Comandă mecanică cu arc

en: Electric command (single coil)
ro: Comandă electrică (bobină singulară)

en: Electric command (double coil)
ro: Comandă electrică (bobină dublă)

en: Indirect command by hydraulic driver
ro: Comandă indirectă hidraulică

en: Indirect command by pneumatic driver
ro: Comandă indirectă pneumatică

en: SADT/IDEF0
ro: SADT sau IDEF0

en: Objects to design SADT diagrams
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor SADT

en: Activity/data flow arrow
ro: Săgeată de flux de activitate sau de date

en: Activity/data box
ro: Cutie de activitate sau de date

en: Flow label
ro: Etichetă de flux

en: Specification and Description Language.
ro: Limbaj de descriere și specificare (SDL).

en: Block type reference
ro: Referință de tip de bloc

en: Service type reference
ro: Referință de tip de serviciu

en: Process type reference
ro: Referință de tip de proces

en: State
ro: Stare

en: Function header
ro: Antet de funcție

en: Send message
ro: Trimitere mesaj

en: Receive message
ro: Recepționare mesaj

en: Function call
ro: Apel de funcție

en: Action being executed
ro: Acțiune în execuție

en: Save state
ro: Salvare de stare

en: In/Out connector
ro: Conector de intrare sau de ieșire

en: Procedure return
ro: Întoarcere de procedură

en: Generic text note
ro: Notiță de text generică

en: Shape Design
ro: Desen de formă

en: Design Dia objects with individual connection points
ro: Desenează obiecte Dia cu puncte de conexiune individuale

en: Connection Point
ro: Punct de conexiune

en: Main Connection Point
ro: Punct principal de conexiune

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
ro: Obiecte pentru desenarea diagramelor de domeniu de replicare Sybase

en: Sybase dataserver
ro: Server de date Sybase

en: Sybase replication server
ro: Server de replicare Sybase

en: Log transfer manager or rep agent
ro: Adaugă în jurnal managerul de transferuri sau agentul rep

en: Stable storage device
ro: Dispozitiv de stocare stabil

en: Sybase client application
ro: Aplicație client Sybase

en: Replication server manager
ro: Gestionar de server de replicare

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
ro: Editor pentru diagrame de structuri statice UML

en: Note
ro: Notă

en: Realizes, implements a specific interface
ro: Realizează, implementează o interfață specifică

en: Generalization, class inheritance
ro: Generalizare, moștenire clase

en: Association, two classes are associated
ro: Asociere, două clase sunt asociate

en: Aggregation, one class is part of another
ro: Agregare, o clasă este parte a alteia

en: Implements, class implements a specific interface
ro: Implementează, clasa implementează o interfață specifică

en: Constraint, place a constraint on something
ro: Constrângere, plasează o restricție asupra ceva

en: Small package
ro: Pachet mic

en: Large package
ro: Pachet mare

en: Use case
ro: Caz de utilizare

en: Lifeline
ro: Linie de viață

en: Object
ro: Obiect

en: Message
ro: Mesaj

en: Component
ro: Componentă

en: Node
ro: Nod

en: Class stereotype icon
ro: Pictogramă pentru clase stereotip

en: Initial/End state
ro: Stare inițială sau finală

en: Activity
ro: Activitate

en: Fork/Union
ro: Bifurcație sau uniune
