dia-0.9.4_it - en to it translation catalogue (796 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
it: Attenzione: intervallo di livello %lu - %lu non valido

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
it: Attenzione: Intervallo %lu (%s) selzionato più di una volta.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
it: Attenzione: Livello %d (%s) selezionato più di una volta.

en: Warning: There is no layer named %s.
it: Attenzione: Non ci sono livelli di nome %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
it: errore %s: non so come esportare su %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
it: Importa

en: %s error: need valid input file %s
it: errore %s: serve un file di ingresso valido %s

note: if (!quiet)
en: %s --> %s
it: %s  -->  %s

en: Input directory '%s' must exist!
it: La cartella sorgente '%s' deve esistere!

en: Output directory '%s' must exist!
it: La cartella di destinazione '%s' deve esistere!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
it: Esporta il file caricato ed esci

en: TYPE
it: TIPO

en: Export graphics size
it: Esporta le dimensioni dei grafici

en: WxH
it: LxA

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
it: Mostrare solo i livelli specificati( es. quando vengono esportati). Può essere sia il nome del livello che l'intervallo di numeri di livello (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
it: LIVELLO,LIVELLO,...

en: Don't show the splash screen
it: Non mostrare la schermata d'avvio

en: Don't create an empty diagram
it: Non creare un diagramma vuoto

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
it: Invia i messaggi d'errore allo stderr invece di mostrare dei dialoghi.

en: Directory containing input files
it: La cartella contiene file di input

en: DIRECTORY
it: CARTELLA

en: Directory containing output files
it: La cartella contiene file di output

en: Display credits list and exit
it: Mostra la lista dei riconoscimenti ed esci

en: Generate verbose output
it: Genera un output prolisso

en: Display version and exit
it: Mostra il numero di versione ed esci

en: Missing input: %s
it: Ingresso mancante: %s

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
it: Versione di Dia numero %s, compilata  %s %s

en: Dia version %s
it: Versione di Dia %s

en: Diagram1.dia
it: Diagramma1.dia

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
it: Uscire senza salvare il diagramma modificato

en: Quit Dia
it: Chiudi Dia

en: The original author of Dia was:
it: L'autore originale di Dia è stato:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
it: 
    I responsabili attuali di Dia sono:

en: 
    Other authors are:
it: 
    Gli altri autori sono:

en: 
    Dia is documented by:
it: 
    La documentazione di Dia è a cura di:

en: Description
it: Descrizione

en: Select foreground color
it: Seleziona il colore di primo piano

en: Select background color
it: Seleziona il colore dello sfondo

en: No print plugin found!
it: Nessun plugin di stampa trovato!

en: Diagram%d.dia
it: Diagramma%d.dia

en: No image from Clipboard to paste.
it: Nessuna immagine dagli appunti da poter incollare

en: No selected object can take an image.
it: Nessun oggetto selezionato può ricevere l'immagine

en: No existing object to paste.
it: Non esiste alcun oggetto da incollare.

en: Could not find help directory
it: Non riesco a trovare la cartella della documentazione

en: Could not open help directory:
    %s
it: Non riesco ad aprire la cartella della documentazione:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
it: Salvo Isaja:               salvois@it.gnome.org,    2000 lingua italiana 
    Ceoldo Costantino:    inverness1ATvirgilio.it,  2004 lingua italiana

en: Object defaults
it: Valori predefiniti dell'oggetto

en: This object has no defaults.
it: Questo oggetto non ha valori predefiniti.

en: Defaults:
it: Valori predefiniti:

en: Error
it: Errore

en: Type
it: Tipo

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
it: Localizza

en: Name
it: Nome

en: Diagram Tree
it: Albero del diagramma

note: paper size
en: Paper Size
it: Formato della carta

note: orientation
en: Orientation
it: Orientazione

note: margins
en: Margins
it: Margini

en: Top:
it: Superiore:

en: Bottom:
it: Inferiore:

en: Left:
it: Sinistro:

en: Right:
it: Destro:

note: Scaling
en: Scaling
it: Ridimensiona

en: Scale:
it: Scala:

en: Fit to:
it: Adatta a:

en: by
it: di

en: %0.3gcm x %0.3gcm
it: %0.3g cm x %0.3g cm

en: Page Setup
it: Impostazioni della pagina

en: Diagram Properties
it: Proprietà del diagramma

en: Dynamic grid
it: Griglia dinamica

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Visible spacing
it: Spaziatura visibile

note: Hexes!
en: Hex grid
it: Griglia esadecimale

en: Hex grid size
it: Dimensioni della griglia esadecimale

en: Grid
it: Griglia

en: Background
it: Sfondo

en: Grid Lines
it: Linee della griglia

en: Page Breaks
it: Interruzioni di pagina

en: Colors
it: Colori

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
it: Proprietà del diagramma: %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
it: Questo oggetto non supporta i comandi Annulla/Ripristina.
    Le informazioni per l'annullamento sono state cancellate.

en: Follow link…
it: Segui il collegamento...

en: Union
it: Unione

en: Intersection
it: Intersezione

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
it: L'oggetto che hai trascinato non può essere adattato al suo contenente.
    Espandi il contenente o trascina altrove l'oggetto.

en: Selected '%s'
it: Selezionato «%s»

en: <unnamed>
it: <senza nome>

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
it: Il diagramma '%s' non è stato salvato.
    Salvo le modifiche adesso?

en: Close Diagram
it: Chiudi il diagramma

en: Do Not Exit
it: Non uscire

en: Exit Without Save
it: Esci senza salvare

en: The following are not saved:
it: Le seguenti informazioni non sono salvate:

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
it: Non è stato selezionato nulla da salvare. Riprovarci?

en: By extension
it: Per estensione

en: Open Diagram
it: Apri un diagramma

en: Open Options
it: Opzioni di apertura

en: Determine file type:
it: Determina il tipo di file:

en: File already exists
it: Il file esiste già

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
it: Il file '%s' esiste già.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: Save Diagram
it: Salva diagramma

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
it: Comprimi i file del diagramma

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
it: La compressione riduce la dimensione del file a meno di un decimo della sua dimensione originale e velocizza il suo caricamento e il suo salvataggio.  Alcuni programmi di testo, però, non possono manipolare file compressi.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
it: Esporta

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
it: Non riesco a determinare quale filtro
    d'esportazione debba usare per salvare '%s'

en: Export Diagram
it: Esporta diagramma

en: Export Options
it: Opzioni di esportazione

en: Pops up the Navigation window.
it: Fai comparire la finestra di navigazione.

en: Diagram menu.
it: Menù del diagramma.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
it: Attiva/Disattiva passa-alla-griglia per questa finestra.

en: New Layer
it: Nuovo livello

en: Raise Layer
it: Alza livello

en: Lower Layer
it: Livello inferiore

en: Delete Layer
it: Cancella livello

en: Layers
it: Livelli

en: none
it: niente

en: Layer name:
it: Nome del livello:

en: Line width
it: Spessore della linea

en: Line width:
it: Spessore della linea:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
it: Si è verificato un errore mentre caricavo il diagramma.
    Nel documento non è stato trovato un oggetto collegato.

en: Can't find parent %s of %s object
it: Non riesco a trovare il genitore %s dell'oggetto %s

en: Couldn't open: '%s' for reading.
it: Impossibile aprire in lettura '%s'.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
it: Si è verificato un errore mentre caricavo il diagramma %s.
    Questo tipo di file è sconosciuto.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
it: Si è verificato un errore mentre caricavo il diagramma %s.
    Non è un file di Dia.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
it: Si è verificato un errore mentre caricavo il diagramma:
    %s.
    Un file di Dia valido definisce almeno un livello.

en: Dia Diagram File
it: File diagramma di Dia

en: _Help
it: _Aiuto

en: Save the diagram with a new name
it: Salva il diagramma con un nuovo nome

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Duplicate
it: _Duplica

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
it: Copia testo

en: Cut Text
it: Taglia testo

en: Paste _Text
it: Incolla te_sto

en: _View
it: _Vista

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
it: Nuova _vista

en: _Objects
it: _Oggetti

en: Send to _Back
it: Manda in _fondo

en: Bring to _Front
it: Porta in _primo piano

en: Send Backwards
it: Manda indietro

en: Bring Forwards
it: Porta in primo piano

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
it: _Separa

en: _Unparent
it: _Non genitore

en: _Unparent Children
it: Figlio _non genitore

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
it: Allinea

en: Spread Out Horizontally
it: Distendi Orizzontalmente

en: Spread Out Vertically
it: Distendi Verticalmente

en: _Select
it: _Seleziona

en: None
it: Niente

en: Same Type
it: Oggetti dello stesso tipo

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
it: _Seleziona

en: _Tools
it: _Strumenti

en: Modify
it: Modifica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
it: Ingrandisci

en: Scroll
it: Scorri

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
it: Testo

en: Box
it: Casella

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Polygon
it: Poligono

en: Beziergon
it: Superficie di Bezier

en: Line
it: Linea

en: Arc
it: Arco

en: Zigzagline
it: Linea a zig-zag

en: Polyline
it: Polilinea

en: Bezierline
it: Curva di Bezier

en: Image
it: Immagine

en: Show _Grid
it: _Mostra griglia

en: Show _Rulers
it: Mostra _righelli

en: Show _Connection Points
it: Mostra punti di _connessione

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
it: Rimuovi

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
it: Inverso

en: NULL tooldata in tool_menu_select
it: Valore di tooldata NULL in tool_menu_select

en: 10%
it: 15200

en: Toggles snap-to-grid.
it: Commuta aggancia-alla-griglia

en: Toggles object snapping.
it: Commuta l'aggancio degli oggetti

en: Loaded
it: Caricato

en: Load at Startup
it: Carica all'avvio

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Diagram Defaults
it: Impostazioni predefinite del diagramma

en: View Defaults
it: Mostra i valori predefiniti

en: Favorites
it: Preferit

en: Reset tools after create
it: Reimposta gli strumenti dopo la creazione

en: Number of undo levels:
it: Numero di livelli di annullamento:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
it: Mediante trascinamento inverso puoi
    selezionare oggetti che si intersecano

en: Recent documents list size:
it: Dimensione della lista dei documenti recenti:

en: Use menu bar
it: Usa la barra dei menù

en: Keep tool box on top of diagram windows
it: Mantieni la casella degli strumenti sopra le finestre del diagramma

en: New diagram:
it: Nuovo diagramma:

en: Portrait
it: Ritratto

en: Paper type:
it: Tipo di carta:

en: Background Color:
it: Colore di sfondo:

en: Compress saved files
it: Comprimi i file salvati

en: Connection Points:
it: Punti di connessione:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
it: Visibile

en: New window:
it: Nuova finestra:

en: Width:
it: Spessore:

en: Height:
it: Altezza:

en: Magnify:
it: Ingrandisci:

en: Page breaks:
it: Interruzioni di pagina:

en: Color:
it: Colore:

en: Solid lines
it: Linee continue

en: Scalable Vector Graphics
it: Grafica Vettoriale Scalabile

en: Snap to
it: Istantanea su

en: Dynamic grid resizing
it: Ridimensionamento dinamico della griglia

en: X Size:
it: Dimensione X:

en: Y Size:
it: Dimensione Y:

en: Lines per major line
it: Linee per linea maggiore

en: Hex Size:
it: Dimensione esadecimale:

en: Yes
it: Sì

en: Preferences
it: Preferenze

en: Object properties
it: Proprietà dell'oggetto

en: This object has no properties.
it: Questo oggetto non ha proprietà.

en: Properties:
it: Proprietà:

en: Object properties:
it: Proprietà dell'oggetto:

en: %s
    System sheet
it: %s
    Foglio di sistema

en: %s
    User sheet
it: %s
    Foglio utente

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
it: Non riesco ad ottenere il simbolo "custom_type" da nessun modulo.
    La modifica delle forme è disabilitata.

en: Widget not found: %s
it: Il widget non è stato trovato: %s

en: SVG Shape
it: Forma SVG

en: Programmed DiaObject
it: DiaObject programmato

en: Select SVG Shape File
it: Seleziona il file di forma SVG

en: Copy ->
it: Copia ->

en: Copy All ->
it: Copia tutto ->

en: Move ->
it: Sposta ->

en: Move All ->
it: Sposta tutto ->

en: <- Copy
it: <- Copia

en: <- Copy All
it: <- Copia tutto

en: <- Move
it: <- Sposta

en: <- Move All
it: <- Sposta tutto

en: Line Break
it: Interruzione di linea

en: %s
    Shape
it: %s
    Forma

en: %s
    Object
it: %s
    Oggetto

en: %s
    Unassigned type
it: %s
    Il tipo non è stato assegnato

en: Filename must end with '%s': '%s'
it: Il nome di un file deve terminate con '%s': '%s'

en: Error examining %s: %s
it: Si è verificato un errore mentre esaminavo %s: %s

en: Could not interpret shape file: '%s'
it: Non riesco ad interpretare il file di forma: '%s'

en: Sheet must have a Name
it: Il Foglio deve avere un Nome

en: Couldn't open '%s': %s
it: Non posso aprire '%s': %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
it: Non posso aprire '%s' in scrittura

en: a user
it: un utente

en: Date: %s
it: Data: %s

en: For: %s
it: Per: %s

en: add shapes here
it: aggiungi le forme qui

en: Dia v %s
it: Dia v. %s

en: Scroll around the diagram
it: Scorri diagramma

en: Flowchart
it: Diagramma di flusso

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
it: Sono gli spessori delle linee. Fai click su una linea per impostare lo spessore predefinito di linee per i nuovi oggetti. Fai invece un doppio click per impostare lo spessore con maggior precisione.

en: Can't find standard object
it: Non riesco a trovare l'oggetto usuale

en: Arrow Properties
it: Proprietà delle frecce

en: Size:
it: Dimensione:

en: Select color
it: Seleziona un colore

en: Couldn't find font family for %s
it: Non riesco a trovare la famiglia del carattere %s

en: Line Style Properties
it: Proprietà dello stile di linea

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
it: Lunghezza del tratto:

en: OK
it: Ok

en: Cancel
it: Annulla

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
it: Il file %s non specifica alcun tipo di codifica;
    si assume che sia stato codificato come %s

en: Taking point value of non-point node.
it: Prendere il valore del punto di un nodo di non-punto.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
it: Il valore X del punto "%s" %f non è corretto; lo rigetto.

en: Error parsing point.
it: Si è verificato un errore analizzando il punto.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
it: Il valore Y del punto "%s" %f non è corretto; lo rigetto.

en: Multiple export filters with unique name %s
it: Vi sono più filtri di esportazione con lo stesso nome %s

en: Can't load font %s.
it: Non riesco a caricare il carattere %s.

en: Warning
it: Attenzione

en: There is one similar message.
it: C'è un solo messaggio simile.

en: Show repeated messages
it: Mostra i messaggi ripetuti

en: Notice
it: Avviso

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del diagramma %s.
    Non è un file di Dia.

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
it: Il simbolo 'dia_plugin_init' è mancante

en: dia_plugin_init() call failed
it: E' fallita la chiamata dia_plugin_init()

en: Key
it: Chiave

en: Left
it: Sinistra

en: Center
it: Centro

en: Right
it: Destra

en: Line color
it: Colore della linea

en: Line style
it: Stile della linea

en: Fill color
it: Colore di riempimento

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
it: Disegna lo sfondo

en: Start arrow
it: Freccia d'avvio

en: End arrow
it: Freccia di termine

en: Text alignment
it: Allineamento del testo

en: Font
it: Carattere

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Text color
it: Colore del testo

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
it: Parametri

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
it: Riempi

en: Flip horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip vertical
it: Ribalta verticalmente

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
it: Ruota

en: Select image file
it: Seleziona un file di immagine

en: Browse
it: Sfoglia

en: Declaration
it: Dichiarazione

en: Add Connection Point
it: Aggiungi punto di connessione

en: Delete Port
it: Elimina porta

en: Chronogram diagram objects
it: Oggetti di diagramma Chronogram

en: Data
it: Dati

en: Data name
it: Nome dei dati

en: Events
it: Eventi

en: Event specification
it: Specificazione dell'evento

en: Start time
it: Tempo di avvio

en: End time
it: Tempo di termine

en: Rise time
it: Tempo di salita

en: Fall time
it: Tempo di discesa

en: Multi-bit data
it: Dati multibit

en: Aspect
it: Aspetto

en: Data color
it: Colore dei dati

en: Data line width
it: Spessore della linea dei dati

en: Time data
it: Dati del tempo

en: Major time step
it: Passo principale del tempo

en: Minor time step
it: Passo secondario del tempo

en: Minor step line width
it: Spessore della linea del passo minore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom XML shapes loader
it: Caricatore delle forme XML personalizzate

en: Text padding
it: Riempimento del testo

en: Flip Horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
it: Non riesco ad aprire il file icona %s per il tipo d'oggetto '%s'.

en: Corner radius
it: Raggio dell'angolo

en: Add segment
it: Aggiungi un segmento

en: Delete segment
it: Cancella un segmento

en: Comment
it: Commento

en: Attributes
it: Attributi

note: property rows
en: Normal
it: Normale

en: Name:
it: Nome:

en: Key:
it: Chiave:

en: Weak key:
it: Chiave debole:

en: Derived:
it: Derivato:

en: Multivalue:
it: Multivalore:

en: Attribute
it: Attributo

en: Weak:
it: Debole:

en: Associative:
it: Associativo:

en: Entity
it: Entità

en: Entity/Relationship diagram objects
it: Entità/Oggetti del diagramma di relazione

en: Total:
it: Totale:

en: Left Cardinality:
it: Cardinalità sinistra:

en: Right Cardinality:
it: Cardinalità destra:

en: Rotate:
it: Ruota:

en: Identifying:
it: Identificazione:

en: Relationship
it: Relazione

en: Flowchart objects
it: Oggetti del diagramma di flusso

en: Shear angle
it: Angolo d'inclinazione

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
it: Energia

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
it: Materiale

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
it: Segnale

en: Type:
it: Tipo:

en: Function structure diagram objects
it: Oggetti del diagramma di struttura della funzione

en: Wish function
it: Funzione desiderata

en: User function
it: Funzione utente

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
it: Verbo

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
it: Canale

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
it: Ingresso

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
it: Ricevi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
it: Permesso

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
it: Forma Entrata

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
it: Cattura

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
it: Rigetta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
it: Espelli

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
it: Disponi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
it: Trasferisci

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
it: Trasporta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
it: Alza

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
it: Sposta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
it: Trasmetti

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
it: Conduci

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
it: Convoglia

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
it: Guida

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
it: Diretto

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
it: Stringi

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
it: Governa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
it: Traduci

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
it: Gira

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
it: Gira

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
it: Consenti DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
it: Vincola

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
it: Sblocca

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
it: Supporta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
it: Ferma

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
it: Isola

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
it: Proteggi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
it: Previeni

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
it: Scudo

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
it: Inibisci

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
it: Stabilizza

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
it: Rimani

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
it: Rendi sicuro

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
it: Collega

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
it: Monta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
it: Blocca

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
it: Blocca

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
it: Trattieni

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
it: Posizione

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
it: Orienta

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
it: Connetti

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
it: Coppia

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
it: Comune

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
it: Assembla

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
it: Mischia

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
it: Combina

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
it: Mescola

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
it: Aggiungi

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
it: Pacco

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
it: Unisci

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
it: Ramifica

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
it: Separa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
it: Scambia

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
it: Dividi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
it: Versione

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
it: Stacca

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
it: Disconnetti

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
it: Taglia

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
it: Pulisci

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
it: Sabbia

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
it: Trapano

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
it: Tornio

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
it: Raffina

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
it: Purifica

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
it: Tensione

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
it: Filtro

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
it: Percolato

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
it: Cancella

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
it: Distribuisci

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
it: Divergi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
it: Spargimento

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
it: Disperdi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
it: Diffondi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
it: Vuoto

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
it: Dissipa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
it: Assorbi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
it: Bagnato

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
it: Dissipa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
it: Resisti

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
it: Fornitura

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
it: Immagazzina

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
it: Contieni

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
it: Colleziona

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
it: Riserva

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
it: Fornisci

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
it: Provvedi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
it: Riempi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
it: Esponi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
it: Estrai

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
it: Magnitudine di controllo

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
it: Attua

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
it: Avvio

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
it: Inizia

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
it: Regola

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
it: Controllo

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
it: Abilita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
it: Disabilita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
it: Limite

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
it: Interrompi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
it: Cambia

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
it: Incrementa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
it: Decrementa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
it: Amplifica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
it: Riduci

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
it: Normalizza

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
it: Moltiplica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
it: Scala

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
it: Rettifica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
it: Aggiusta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
it: Modulo

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
it: Compatto

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
it: Schiaccia

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
it: Forma

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
it: Comprimi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
it: Perfora

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
it: Converti

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
it: Trasforma

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
it: Liquefa

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
it: Solidifica

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
it: Evapora

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
it: Sublima

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
it: Condensa

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
it: Integra

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
it: Differenzia

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
it: Processa

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
it: Senso

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
it: Percepisci

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
it: Riconosci

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
it: Discerni

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
it: Controlla

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
it: Verifica

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
it: Indica

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
it: Segna

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
it: Visualizza

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
it: Misura

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
it: Calcola

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
it: Rappresenta

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
it: Sostantivo

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
it: Continua

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
it: Liquido

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
it: Umano

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
it: Mano

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
it: Piede

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
it: Testa

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
it: Unghia

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
it: Punta

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
it: Biologico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
it: Meccanico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
it: Energia meccanica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
it: Traduzione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
it: Forza

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
it: Rotazione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
it: Torsione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
it: Moto casuale

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
it: Vibrazione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
it: Energia rotazionale

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
it: Energia traslazionale

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
it: Elettrico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
it: Elettricità

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
it: Voltaggio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
it: Corrente

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
it: Idraulico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
it: Pressione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
it: Flusso volumetrico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
it: Termale

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
it: Calore

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
it: Conduzione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
it: Convezione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
it: Radiazione

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
it: Pneumatico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
it: Chimico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
it: Radioattivo

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
it: Microonde

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
it: Onde radio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
it: Raggi X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
it: Raggi gamma

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
it: Energia acustica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
it: Energia ottica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
it: Energia solare

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
it: Energia magnetica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
it: Moto umano

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
it: Forza umana

en: User/Device Fn
it: Utente/Dispositivo Fn

en: Wish Fn
it: Fn desiderata

en: Macro call
it: Chiamata di macro

en: This action is a call to a macro-step
it: Questa azione è una chiamata ad un passaggio macro

en: Condition
it: Condizione

en: The boolean equation of the condition
it: E' l'equazione booleana della condizione

en: The condition's font
it: E' il carattere della condizione

en: The condition's font size
it: E' la dimensione del carattere della condizione

en: Color
it: Colore

en: The condition's color
it: E' il colore della condizione

en: GRAFCET diagram objects
it: Oggetti di diagramma GRAFCET

en: Regular step
it: Passo regolare

en: Initial step
it: Passo iniziale

en: Macro entry step
it: Passo di entrata della macro

en: Macro exit step
it: Passo di uscita della macro

en: Macro call step
it: Passo di chiamata della macro

en: Subprogram call step
it: Passo di chiamata di sottoprogramma

en: Step name
it: Nome del passo

en: The name of the step
it: E' il nome del passo

en: Step type
it: Tipo di passo

en: The kind of step
it: E' il tipo di passo

en: Active
it: Attivo

en: Shows a red dot to figure the step's activity
it: Visualizza un punto rosso per mostrare l'attività del passo

en: Receptivity
it: Ricettività

en: The boolean equation of the receptivity
it: E' l'equazione booleana della ricettività

en: The receptivity's font
it: E' il carattere della ricettività

en: The receptivity's font size
it: E' la dimensione del carattere della ricettività

en: The receptivity's color
it: E' il colore della ricettività

en: North point
it: Punto nord

en: South point
it: Punto sud

en: Draw arrow heads on upward arcs:
it: Disegna punte di freccia sugli archi ascendenti:

en: Vergent type:
it: Tipo di vergent:

en: Add connection point
it: Aggiungi un punto di connessione

en: Delete connection point
it: Cancella un punto di connessione

en: GRAFCET OR/AND vergent
it: Vergent OR/AND di GRAFCET

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Agent
it: Agente

en: Role
it: Ruolo

en: Goal
it: Scopo

en: Goal Type
it: Tipo di scopo

en: Istar diagram
it: Diagramma tipo Istar

en: Negative contrib
it: Contributo negativo

en: Dependency
it: Dipendenza

en: Decomposition
it: Decomposizione

en: Means-Ends
it: Mezzi-Fini

en: Resource
it: Risorsa

en: Task
it: Compito

en: i* other
it: i* altro

en: Given Domain
it: Dominio dato

en: Designed Domain
it: Dominio designato

en: Machine Domain
it: Macchina dominio

en: Causal
it: Casuale

en: Biddable
it: Governabile

en: Lexical
it: Lessicale

en: Domain Type
it: Genere di Dominio

en: Domain Kind
it: Tipo di Dominio

en: Jackson domain
it: Dominio di Jackson

en: Jackson diagram
it: Diagramma di Jackson

en: Shared
it: Condiviso

en: Requirement
it: Necessario

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
it: Messaggio:

en: Assumption
it: Assunzione

en: Obstacle
it: Ostacolo

en: KAOS goal
it: Scopo KAOS

en: KAOS diagram
it: Diagramma KAOS

en: AND Refinement
it: Miglioramento AND

en: Complete AND Refinement
it: Completa il miglioramento AND

en: OR Refinement
it: Miglioramento OR

en: Operationalization
it: Operazionalizzazione

en: Text:
it: Testo:

en: Contributes
it: Contributi

en: Obstructs
it: Ostacoli

en: Conflicts
it: Conflitti

en: Responsibility
it: Responsabilità

en: Monitors
it: Monitor

en: Controls
it: Controlli

en: CapableOf
it: CapaceDi

en: Performs
it: Rappresenta

en: Output
it: Risultato

en: KAOS other
it: Altro KAOS

en: Arrow color
it: Colore della freccia

en: Arrow line width
it: Spessore della linea a freccia

en: Seconds arrow color
it: Colore della seconda freccia

en: Seconds arrow line width
it: Spessore della seconda linea a freccia

en: Show hours
it: Mostra le ore

en: Miscellaneous objects
it: Oggetti vari

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
it: Misurazione

en: Square
it: Quadrato

en: Add Handle
it: Aggiungi maniglia

en: Delete Handle
it: Elimina maniglia

en: Sectors
it: Settori

en: Base Station
it: Stazione base

en: Network diagram objects
it: Oggetti di diagramma di rete

en: Radius
it: Raggio

en: Import resource (not shown upstairs)
it: Importa risorsa (piani superiori non mostrati)

en: Imply resource (not shown downstairs)
it: Implica risorsa (piani inferiori non mostrati)

en: Dotted arrow
it: Freccia punteggiata

en: disable arrow heads
it: disabilita le punte delle freccia

en: Flow style:
it: Stile del flusso:

en: Automatically gray vertical flows:
it: Disegna automaticamente i flussi verticali in grigio:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
it: I flussi che iniziano e terminano verticalmente possono essere resi grigi per migliorarne la leggibilità

en: SADT Arrow
it: Freccia SADT

en: Activity/Data identifier
it: Identificatore Attività/Dati

en: SADT box
it: Casella SADT

en: SADT diagram objects
it: Oggetti di diagramma SADT

en: Free
it: Libero

en: Fixed
it: Fissato

en: Aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

en: Curve distance
it: Distanza della curva

en: Add Segment
it: Aggiungi un segmento

en: Delete Segment
it: Cancella un segmento

en: Symmetric control
it: Controllo simmetrico

en: Smooth control
it: Controllo sfumato

en: Cusp control
it: Controllo della cuspide

en: Free aspect
it: Proporzioni libere

en: Fixed aspect
it: Proporzioni fisse

en: Circle
it: Circolo

en: Image file
it: File immagine

en: Draw border
it: Disegna il bordo

en: Keep aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
it: Il file immagine '%s' non è stato trovato.

en: Arrows
it: Frecce

en: Start point
it: Punto iniziale

en: End point
it: Punto finale

en: Add Corner
it: Aggiungi un angolo

en: Delete Corner
it: Cancella un angolo

en: Standard objects
it: Oggetti standard

en: Actor
it: Attore

en: From A to B
it: Da A a B

en: From B to A
it: Da B a A

en: Composition
it: Composizione

en: Side A
it: Lato A

en: Show arrow
it: Mostra la freccia

en: Side B
it: Lato B

note: Attributes page:
en: _Attributes
it: _Attributi

en: Attribute data
it: Dati dell'attributo

en: Value:
it: Valore:

en: Comment:
it: Commento:

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: Public
it: Pubblica

en: Private
it: Privata

en: Protected
it: Protetta

en: Implementation
it: Implementazione

note: end: Inheritance type
en: Class scope
it: Ambito della classe

en: Class
it: Classe

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
it: Stereotipo

en: Abstract
it: Astratto

en: Visible Attributes
it: Attributi visibili

en: Visible Operations
it: Operazioni visibili

en: Wrap Operations
it: Unisci le operazioni

en: Visible Comments
it: Commenti visibili

en: Template
it: Modello

en: Suppress Attributes
it: Sopprimi gli attributi

en: Suppress Operations
it: Sopprimi le operazioni

en: Wrap after char
it: Unisci dopo il carattere

note: umlattribute_extra
en: Operations
it: Operazioni

en: Polymorphic
it: Polimorfico

en: Class Name
it: Nome della classe

note: Class page:
en: _Class
it: _Classe

en: Class name:
it: Nome della classe:

en: Stereotype:
it: Stereotipo:

en: Attributes visible
it: Attributi visibili

en: Operations visible
it: Operazioni visibili

en: Suppress operations
it: Sopprimi le operazioni

en: Wrap after this length:
it: A capo dopo questa lunghezza:

en: Comments visible
it: Commenti visibili

note: head line
en: Kind
it: Tipo

en: Size
it: Dimensione

en: Abstract Class
it: Classe astratta

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Foreground Color
it: Colore di primo piano

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Boundary
it: Contorno

en: Is object
it: E' un oggetto

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
it: Tipo di eredità:

en: Polymorphic (virtual)
it: Polimorfico (virtuale)

en: Leaf (final)
it: Depliant (finale)

en: Query
it: Interrogazione

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Parameter data
it: Dati dei parametri

en: Def. value:
it: Valore definito:

en: Direction:
it: Direzione:

en: Undefined
it: Indefinito

note: Operations page:
en: _Operations
it: _Operazioni

en: Operation data
it: Dati dell'operazione

note: Templates page:
en: _Templates
it: _Modelli

en: Template class
it: Classe di modello

en: Formal parameter data
it: Dati del parametro formale

en: Facet
it: Aspetto

en: Receptacle
it: Ricettacolo

en: Event Source
it: Evento sorgente

en: Event Sink
it: Ignora evento

en: Constraint:
it: Costrizione:

en: Show arrow:
it: Mostra la freccia:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Draw focus of control:
it: Disegna il fuoco del controllo:

en: Draw destruction mark:
it: Disegna il segno di distruzione:

en: Add connection points
it: Aggiungi dei punti di connessione

en: Remove connection points
it: Rimuovi i punti di connessione

en: UML Lifeline
it: Linea di vita UML

en: Call
it: Chiama

en: Create
it: Crea

en: Destroy
it: Distruggi

en: Simple
it: Semplice

en: Return
it: Ritorna

en: Send
it: Invia

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Message type:
it: Tipo di messaggio:

en: Explicit state
it: Stato esplicito

en: Active object
it: Oggetto attivo

en: Show attributes
it: Mostra gli attributi

en: Multiple instance
it: Istanza multipla

en: Is final
it: E' finale

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Text outside
it: Testo esterno

en: Cairo PostScript
it: PostScript Cairo

en: Cairo PNG
it: PNG Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
it: La lunghezza della riga dell'immagine supera la dimensione del più lungo vettore di celle.
    L'immagine non è stata esportata in CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
it: Filtro di esportazione Computer Graphics Metafile

en: Drawing Interchange File import and export filters
it: Filtri di importazione e di esportazione Drawing Interchange File

en: HP Graphics Language
it: Linguaggio grafico HP

en: HP Graphics Language export filter
it: Filtro di esportazione del linguaggio grafico HP

en: Can't open output file %s: %s
it: Non riesco ad aprire il file prodotto %s: %s

en: Could not create PNG write structure
it: Non riesco a creare la struttura di scrittura PNG

en: Could not create PNG header info structure
it: Non riesco a  creare la struttura delle informazioni dell'intestazione PNG

en: Error occurred while writing PNG
it: Si è verificato un errore scrivendo il PNG

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
it: Opzioni di esportazione PNG

en: Image width:
it: Larghezza dell'immagine:

en: Image height:
it: Altezza dell' immagine:

en: TeX Metapost export filter
it: Filtro di esportazione TeX Metapost

en: TeX Metapost macros
it: Macro TeX Metapost

en: Could not save file:
    %s
    %s
it: Non posso salvare il file:
    %s
    %s

en: Select Printer
it: Seleziona la stampante

en: Printer
it: Stampante

en: Could not run command '%s': %s
it: Non riesco ad eseguire il comando '%s': %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
it: Non riesco ad aprire il file '%s' in scrittura: %s

en: Printing error: command '%s' returned %d
it: Si è verificato un errore di stampa: il comando '%s' riporta %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
it: Si è verificato un errore di stampa: il comando '%s' causa una sigpipe.

en: TeX PSTricks macros
it: Macro TeX PSTricks

en: Python scripting support
it: Supporto per lo scripting di Python

en: Dia Shape File
it: File di forma di Dia

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
it: Filtri di importazione ed esportazione Scalable Vector Graphics

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
it: l'eemento d'origine era '%s' -- expecting 'svg'.

en: WMF export filter
it: Filtro di esportazione WMF

en: WordPerfect Graphics export filter
it: Filtro di esportazione WordPerfect Graphics

en: File: %s type/version unsupported.
it: File: %s il tipo e/o la versione non è supportato.

en: Fig Format import and export filter
it: Filtro di esportazione ed importazione Fig Format

en: No more user-definable colors - using black
it: Non vi sono più colori definibili dall'utente - userò il nero

en: Patterns are not supported by Dia
it: Le forme non sono supportate da Dia

en: Unknown arrow type %d
it: Il tipo di freccia %d è sconosciuto

en: Unknown polyline subtype: %d
it: Il sottotipo di polilinea è sconosciuto: %d

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
it: Non posso ancora convertire le linguette approssimate

en: Unknown spline subtype: %d
it: Il sottotipo di linguetta è sconosciuto: %d

en: Compound end outside compound
it: La fine del complesso è fuori del complesso stesso

en: Unknown object type %d
it: Il tipo di oggetto %d è sconosciuto

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
it: `%s' non è uno di `%s' o di `%s'

en: Unknown paper size `%s', using default
it: La dimensione della carta '%s' è sconosciuta, uso quella prestabilita

en: Error while parsing stylesheet %s
it: Si è verificato un errore analizzando il foglio di stile %s

en: Error while applying stylesheet %s
it: Si è verificato un errore applicando il foglio di stile %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
it: Si è verificato un errore analizzando il foglio di stile: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
it: Si è verificato un errore applicando il foglio di stile: %s

en: XSL Transformation filter
it: Filtro di trasformazione XSL

en: Export through XSLT
it: Esporta mediante XSLT

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:
