dia 0.97.2 - en to nl translation catalogue (2095 entries)

note: This is not an errror
en: invalid layer range %lu - %lu
nl: ongeldig laagbereik %lu - %lu

en: Layer %lu (%s) selected more than once.
nl: Laag %lu (%s) meer dan een keer geselecteerd.

en: Layer %d (%s) selected more than once.
nl: Laag %d (%s) meer dan een keer geselecteerd.

en: There is no layer named %s.
nl: Er bestaat geen laag %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
nl: %s fout: Weet niet hoe te exporteren naar %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
nl: %s error: Bestandsnamen voor in- en uitvoer zijn identiek: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
nl: Importeren

en: %s error: need valid input file %s
nl: %s fout: Geldig invoerbestand nodig %s

en: Can't find output format/filter %s
nl: Kan indeling/filter voor uitvoer %s niet vinden

en: Input directory '%s' must exist!
nl: Map voor invoer '%s' moet bestaan!

en: Output directory '%s' must exist!
nl: Map voor uitvoer '%s' moet bestaan!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
nl: Exporteer geladen bestand en sluit af

en: OUTPUT
nl: UITVOER

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
nl: Het/De filter/indeling voor exporteren selecteren

en: List export filters/formats and exit
nl: Filters/indelingen voor exporteren vermelden en afsluiten

en: Export graphics size
nl: Afbeeldingsindeling exporteren

en: WxH
nl: BxH

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
nl: Alleen gespecificeerde lagen weergeven (bijv. bij exporteren). Mag ofwel de naam van de laag zijn of een bereik van laagnummers (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
nl: LAAG,LAAG,…

en: Don't show the splash screen
nl: Opstartscherm niet weergeven

en: Don't create an empty diagram
nl: Geen leeg diagram maken

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
nl: Klassieke gebruikersinterface starten (geen diagrammen in tabs)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
nl: Schrijf foutberichten naar stderr in plaats van naar dialoogvensters voor waarschuwingen

en: Directory containing input files
nl: Map met invoerbestanden

en: DIRECTORY
nl: MAP

en: Directory containing output files
nl: Map met uitvoerbestanden

en: Display credits list and exit
nl: Lijst met ontwikkelaars weergeven en afsluiten

en: Generate verbose output
nl: Uitgebreide uitvoer maken

en: Display version and exit
nl: Versienummer weergeven en afsluiten

en: [FILE...]
nl: [BESTAND…]

en: Invalid option?
nl: Ongeldige optie?

en: Filename conversion failed: %s
nl: Converteren van bestandsnaam mislukt: %s

en: Missing input: %s
nl: Ontbrekende invoer: %s

en: Dia Diagram Editor
nl: Dia diagrambewerker

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
nl: Dia versie %s, gecompileerd %s %s

en: Dia version %s
nl: Dia versie %s

en: Object Defaults
nl: Object standaardwaarden

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
nl: Kon geen standaardobjecten vinden bij zoeken naar object-libs; afbreken…

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in “%s”; exiting...
nl: Kon geen standaardobjecten vinden bij zoeken naar object-libs in “%s”; afbreken…

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia describing how you caused this message to appear.
nl: Dit zou niet moeten kunnen gebeuren.  Dien een bugrapport in op https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia ddat beschrijft hoe u ervoor zorgde dat u die bericht kreeg voorgeschoteld.

en: Save
nl: Opslaan

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
nl: Afsluiten zonder aangepaste diagrammen op te slaan

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
nl: Er zijn aangepaste diagrammen. Weet u zeker dat u Dia wilt afsluiten zonder ze op te slaan?

en: Quit Dia
nl: Dia afsluiten

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Quit
nl: _Stoppen

en: Exit
nl: Sluiten

en: Could not create per-user Dia configuration directory
nl: Kon geen per-gebruiker map voor de configuratie van Dia maken

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
nl: Kon geen per-gebruiker map voor de configuratie van Dia maken. Zorg ervoor dat de omgevingsvariabele HOME naar een bestaande map wijst.

en: Objects and filters internal to Dia
nl: Dia's interne objecten en filters

en: The original author of Dia was:
nl: De originele auteur van Dia was:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
nl: 
    De huidige ontwikkelaars van Dia zijn:

en: 
    Other authors are:
nl: 
    Andere auteurs zijn:

en: 
    Dia is documented by:
nl: 
    Dia is gedocumenteerd door:

en: Available Export Filters (for --filter)
nl: Beschikbare filters voor exporteren (voor --filter)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
nl: Extensie

en: Identifier
nl: Identificatie

en: Description
nl: Beschrijving

en: No print plugin found!
nl: Geen plug-in voor afdrukken gevonden!

en: No image from Clipboard to paste.
nl: Geen afbeelding op klembord om te plakken.

en: No selected object can take an image.
nl: Geen geselecteerd object kan een afbeelding opnemen.

en: Clipboard Paste
nl: Klembord plakken

en: Failed to import '%s' as SVG.
nl: Importeren als SVG '%s' mislukt.

en: Paste failed: %s
nl: Plakken mislukt: %s

en: Clipboard Copy
nl: Klembord kopiëren

en: No existing object to paste.
nl: Geen bestaande objecten om te plakken.

en: Could not find help directory
nl: Kan map Hulp niet vinden

en: Could not open help directory:
    %s
nl: Kan map Hulp niet openen:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
nl: Dick Groskamp <dikgro@yahoo.co.uk>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
nl: Dit programma is vrije software; u mag het verder verspreiden en/of
    wijzigen onder de voorwaarden van de GNU Algemene Publieke Licentie
    zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation, ofwel versie 2
    van de Licentie of (naar uw keuze) elke latere versie.
    
    Dit programma wordt gedistribueerd in de hoop dat het nuttig zal zijn,
    maar ZONDER ENIGE GARANTIE, zelfs zonder de impliciete garanties die
    GEBRUIKELIJK ZIJN IN DE HANDEL OF DE GARANTIE VAN BRUIKBAARHEID VOOR EEN
    SPECIFIEK DOEL.  Zie de GNU Algemene Publieke Licentie voor meer details.
    
    U zou samen met dit programma een kopie van de GNU Algemene Publieke Licentie
    ontvangen moeten hebben. Is dit niet het geval, schrijf dan naar de Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
nl: Een programma voor het tekenen van gestructureerde diagrammen.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
nl[0]: U staat op het punt een diagram af te drukken met %d pagina.
nl[1]: U staat op het punt een diagram af te drukken met %d pagina's.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
nl[0]: U staat op het punt een diagram te exporteren met %d pagina.
nl[1]: U staat op het punt een diagram te exporteren met %d pagina's.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d pages).
nl[0]: U staat op het punt een diagram te exporteren dat %s aan geheugen zou kunnen vragen (%d pagina).
nl[1]: U staat op het punt een diagram te exporteren dat %s aan geheugen zou kunnen vragen (%d pagina's).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
nl: U kunt de grootte van het diagram aanpassen door 'Schalen' te wijzigen in het dialoogvenster 'Pagina-instellingen'.
    Gebruik, als alternatief, 'Best passend' om objecten/handvatten binnen de bedoelde grenzen te plaatsen.

en: Confirm Diagram Size
nl: Grootte diagram bevestigen

en: '%s' creation failed
nl: Maken van '%s' mislukt

en: Object defaults
nl: Object standaardwaarden

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: _Apply
nl: Toep_assen

en: This object has no defaults.
nl: Dit object heeft geen standaardwaarden.

en: Defaults:
nl: Standaardwaarden:

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
nl: Laden in

en: Trying to group with no selected objects.
nl: Proberen te groeperen zonder geselecteerde objecten.

en: Layer
nl: Laag

en: %d Layer | %d Layers
nl[0]: %d laag
nl[1]: %d lagen

en: Children
nl: Kinderen

en: %d Object | %d Objects
nl[0]: %d object
nl[1]: %d objecten

en: Select
nl: Selecteren

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
nl: Lokaliseren

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Name
nl: Naam

en: Diagram Tree
nl: Boom diagram

en: Select foreground color
nl: Voorgrondkleur selecteren

en: Select background color
nl: Achtergrondkleur selecteren

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties
nl: Eigenschappen diagram

en: _Dynamic Grid
nl: _Dynamisch raster

en: _Manual Grid
nl: _Handmatig raster

en: Spacing
nl: Afstand

en: Visible Spacing
nl: Zichtbare afstand

en: Column
nl: Kolom

en: Row
nl: Rij

en: _Hex Grid
nl: _Hex-raster

en: Hex Grid Size
nl: Grootte hex-raster

en: Grid
nl: Raster

en: Background
nl: Achtergrond

en: Grid Lines
nl: Rasterlijnen

en: Page Breaks
nl: Paginascheidingen

en: Guides
nl: Hulplijnen

en: Colors
nl: Kleuren

en: Add New Guide
nl: Nieuwe hulplijn toevoegen

note: orientation
en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
nl: Positie

en: Line width
nl: Lijndikte

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Line width:
nl: Lijn breedte:

note: paper size
en: Paper Size
nl: Papiergrootte

note: margins
en: Margins
nl: Marges

en: Top:
nl: Boven:

en: Bottom:
nl: Onder:

en: Left:
nl: Links:

en: Right:
nl: Rechts:

note: Scaling
en: Scaling
nl: Schalen

en: Scale:
nl: Schaal:

en: Fit to:
nl: Pas aan:

en: by
nl: bij

en: Page Setup
nl: Pagina-instellingen

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
nl: Dit object ondersteunt Ongedaan maken/Opnieuw niet.
    Informatie Ongedaan maken gewist.

en: Properties…
nl: Eigenschappen…

en: Follow link…
nl: Link volgen…

en: Convert to Path
nl: Converteren naar pad

en: Union
nl: Eenheid

en: Difference
nl: Verschil

en: Intersection
nl: Doorsnede

en: Exclusion
nl: Exclusief

en: Selection
nl: Selectie

en: Input _Methods
nl: Invoer_methoden

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
nl: Het object dat u neerzette past niet in zijn ouder. 
    Ofwel vergroot het ouder-object, of zet het object ergens anders neer.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Although the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
nl[0]: Selectie van %d object
nl[1]: Selectie van %d objecten

en: Selected '%s'
nl: '%s' geselecteerd

en: Unsaved Diagram
nl: Niet opgeslagen diagram

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
nl: Als u niet opslaat, zullen al uw wijzigingen permanent verloren gaan.

en: Close _without Saving
nl: Sluiten _zonder op te slaan

en: _Save
nl: _Opslaan

en: S_elect the diagrams you want to save:
nl: S_electeer de diagrammen die u wilt opslaan:

en: There is %d diagram with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d diagrams with unsaved changes. Save changes before closing?
nl[0]: Er is %d diagram met niet opgeslagen wijzigingen. Wijzigingen opslaan voor sluiten?
nl[1]: Er zijn %d diagrammen met niet opgeslagen wijzigingen. Wijzigingen opslaan voor sluiten?

en: Supported Formats
nl: Ondersteunde indelingen

en: By extension
nl: Op extensie

en: Open Diagram
nl: Diagram openen

en: _Open
nl: _Openen

en: Open Options
nl: Opties voor openen

en: Determine file type:
nl: Bestandtype bepalen:

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Save Diagram
nl: Diagram opslaan

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
nl: Diagrambestanden comprimeren

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
nl: Compressie verkleint de bestandsgrootte tot minder dan 1/10e van de grootte en versnelt laden en opslaan.  Sommige tekstprogramma's kunnen geen gecomprimeerde bestanden bewerken.

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
nl: Exporteren

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
nl: Kon niet bepalen welk filter voor exporteren
    te gebruiken om '%s' op te slaan

en: Export Diagram
nl: Diagram exporteren

en: Export Options
nl: Opties voor exporteren

en: _Search for:
nl: Z_oeken naar:

en: Replace _with:
nl: Vervangen _door:

en: _Match case
nl: _Hoofd-/kleine letters

en: Match _entire word only
nl: Alleen h_ele woorden

en: Match _all properties (not just object name)
nl: Alle _eigenschappen overeenkomen (niet slechts de naam van het object)

en: Find
nl: Zoeken

en: _Find
nl: _Zoeken

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace _All
nl: _Alles vervangen

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: Pops up the Navigation window.
nl: Komt tevoorschijn in het Navigatievenster

en: Close
nl: Sluiten

en: Zoom
nl: Zoomen

en: Toggles snap-to-grid for this window.
nl: Schakelt vangen-aan-raster in voor dit venster.

en: Toggles object snapping for this window.
nl: Schakelt vangen-aan-object in voor dit venster.

en: Toggles snap-to-guides for this window.
nl: Schakelt vangen-aan-hulplijnen in voor dit venster.

en: New layer %d
nl: Nieuwe laag %d

en: New Layer
nl: Nieuwe Laag

en: Delete Layer
nl: Laag verwijderen

en: Rename Layer
nl: Laag hernoemen

en: Raise Layer
nl: Laag naar boven verplaatsen

en: Lower Layer
nl: Laag naar beneden verplaatsen

en: Layers
nl: Lagen

en: Edit Layer
nl: Laag bewerken

en: Layer name:
nl: Laagnaam:

en: Add Layer
nl: Laag toevoegen

en: Close Layer pane
nl: Venster laag sluiten

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
nl: Fout bij laden van diagram.
    Gekoppeld object niet gevonden in document.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
nl: Fout bij laden van diagram.
    Verb8indingshandvat %d bestaat niet op '%s'.

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
nl: Fout bij laden van diagram.
    Verbindingspunt %d bestaat niet op '%s'.

en: Can't find parent %s of %s object
nl: Kan ouder %s van object %s niet vinden

en: You must specify a file, not a directory.
nl: U moet een bestand specificeren, niet een map.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
nl: Kon '%s' niet openen voor lezen.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
nl: Fout bij laden van diagram %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
nl: Fout bij laden van diagram %s.
    Onbekend bestandstype.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
nl: Fout bij laden van diagram %s.
    Geen bestand van Dia.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
nl: Fout bij laden van diagram:
    %s.
    Een geldig bestand van Dia definieert ten minste een laag.

en: Error saving connections to layer '%s'
nl: Fout bij het opslaan van verbindingen naar laag '%s'

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
nl: Opslaan van verbinding is niet volledig voor laag '%s'

en: Not allowed to write to output file %s
nl: Niet toegestaan om te schrijven naar uitvoerbestand %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
nl: Niet toegestaan om tijdelijke bestanden te schrijven in %s

en: Can't open output file %s
nl: Kan uitvoerbestand %s niet openen

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
nl: Interne fout %d bij schrijven naar bestand %s

en: Can't rename %s to final output file %s
nl: Kan %s niet hernoemen naar uiteindelijk uitvoerbestand %s

en: Auto save
nl: Automatisch opslaan

en: Dia Diagram File
nl: Dia diagrambestand

en: _File
nl: _Bestand

en: _New
nl: _Nieuw

en: Create a new diagram
nl: Een nieuw diagram maken

en: _Open…
nl: _Openen…

en: Open a diagram file
nl: Een diagrambestand openen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About
nl: _Over

en: Dia version, authors, license
nl: Dia versie, auteurs, licentie

en: S_heets and Objects
nl: B_laden en objecten

en: Manage sheets and their objects
nl: Bladen en hun objecten beheren

en: P_references
nl: Voo_rkeuren

en: Dia preferences
nl: Voorkeuren voor Dia

en: P_lugins…
nl: P_lug-ins…

en: Manage plug-ins
nl: Plug-ins beheren

en: Diagram _Tree
nl: _Boom diagram

en: Tree representation of diagrams
nl: Boomweergave van diagrammen

en: Show _Toolbar
nl: _Werkbalk weergeven

en: Show or hide the toolbar
nl: De werkbalk weergeven of verbergen

en: Show _Statusbar
nl: _Statusbalk weergeven

en: Show or hide the statusbar
nl: De statusbalk weergeven of verbergen

en: Show _Layers
nl: _Lagen weergeven

en: Show or hide the layers toolwindow
nl: Het gereedschapsvenster voor lagen weergeven of verbergen

en: Save the diagram
nl: Het diagram opslaan

en: Save _As…
nl: Opslaan _als…

en: Save the diagram with a new name
nl: Het diagram met een nieuwe naam opslaan

en: _Export…
nl: _Exporteren…

en: Export the diagram
nl: Het diagram exporteren

en: _Diagram Properties
nl: Eigenschappen _diagram

en: Modify diagram properties (grid, background)
nl: Eigenschappen diagram aanpassen (raster, achtergrond)

en: Page Set_up…
nl: Pagina-ins_tellingen…

en: Modify the diagram pagination
nl: Pagineren van het diagram aanpassen

en: _Print…
nl: _Afdrukken…

en: Print the diagram
nl: Het diagram afdrukken

en: Close the diagram
nl: Het diagram sluiten

en: _Edit
nl: B_ewerken

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: _Redo
nl: _Opnieuw

en: Redo
nl: Opnieuw

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Copy selection
nl: Selectie kopiëren

en: Cu_t
nl: Kn_ippen

en: Cut selection
nl: Selectie knippen

en: _Paste
nl: _Plakken

en: Paste selection
nl: Selectie plakken

en: _Duplicate
nl: _Dupliceren

en: Duplicate selection
nl: Selectie dupliceren

en: D_elete
nl: Ve_rwijderen

en: Delete selection
nl: Selectie verwijderen

en: _Find…
nl: _Zoeken…

en: Search for text
nl: Tekst zoeken

en: _Replace…
nl: _Vervangen…

en: Search and replace text
nl: Tekst zoeken en vervangen

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: C_opy Text
nl: Tekst k_opiëren

en: Copy object's text to clipboard
nl: Tekst van het object naar het klembord kopiëren

en: C_ut Text
nl: Tekst kn_ippen

en: Cut object's text to clipboard
nl: Tekst van het object naar het klembord knippen

en: P_aste Text
nl: Tekst pl_akken

en: Insert text from clipboard
nl: Tekst vanaf het klembord invoegen

en: Paste _Image
nl: Afbeeld_ing plakken

en: Insert image from clipboard
nl: Afbeelding vanaf klembord invoegen

en: _Layers
nl: _Lagen

en: _Add Layer…
nl: Laag _toevoegen…

en: _Rename Layer…
nl: Laag _hernoemen…

en: _Move Selection to Layer above
nl: Selectie _naar laag erboven verplaatsen

en: Move _Selection to Layer below
nl: Sele_ctie naar laag eronder verplaatsen

en: _Layers…
nl: _Lagen…

en: _View
nl: Beel_d

en: Zoom _In
nl: _Inzoomen

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom _Out
nl: _Uitzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: _Zoom
nl: _Zoomen

en: _Normal Size
nl: _Normale grootte

en: 70.7
nl: 70,7

en: 35.4
nl: 35,4

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Best _Fit
nl: Best _passend

en: Zoom fit
nl: Zoom passend maken

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
nl: Nieuwe _weergave

en: C_lone View
nl: Weergave k_lonen

en: _Refresh
nl: _Vernieuwen

en: _Guides
nl: _Hulplijnen

en: _New Guide...
nl: _Nieuwe hulplijn…

en: _Objects
nl: _Objecten

en: Send to _Back
nl: _Achteraan plaatsen

en: Move selection to the bottom
nl: Selectie naar onderaan plaatsen

en: Bring to _Front
nl: _Vooraan plaatsen

en: Move selection to the top
nl: Selectie naar bovenaan plaatsen

en: Send Ba_ckwards
nl: Naar a_chteren

en: Bring F_orwards
nl: Naar v_oren

en: _Group
nl: _Groeperen

en: Group selected objects
nl: Geselecteerde objecten groeperen

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
nl: _De-groeperen

en: Ungroup selected groups
nl: Geselecteerde groepen opheffen

en: _Parent
nl: _Ouder

en: _Unparent
nl: Losmaken van o_uder

en: _Unparent Children
nl: _Kinderen losmaken van ouder

en: _Align
nl: _Uitlijnen

en: _Left
nl: _Links

en: _Center
nl: _Centreren

en: _Right
nl: _Rechts

en: _Top
nl: _Boven

en: _Middle
nl: _Midden

en: _Bottom
nl: _Beneden

en: Spread Out _Horizontally
nl: Horizontaal verspreiden

en: Spread Out _Vertically
nl: Verticaal verspreiden

en: _Adjacent
nl: _Aangrenzend

en: _Stacked
nl: _gestapeld

en: _Connected
nl: _Verbonden

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

en: _Select
nl: _Selecteren

en: _All
nl: _Alles

en: _None
nl: _Geen

en: _Invert
nl: _Inverteren

en: _Transitive
nl: _Transitief

en: Same _Type
nl: Hetzelfde _type

note: display_select_radio_entries go here
en: _Select By
nl: _Selecteren op

note: For placement of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
nl: L_ay-out

en: D_ialogs
nl: D_ialoogvensters

en: D_ebug
nl: D_ebuggen

en: _Tools
nl: E_xtra

en: _Modify
nl: _Aanpassen

en: _Magnify
nl: _Vergroten

en: _Edit Text
nl: T_ekst bewerken

en: _Scroll
nl: _Scrollen

en: _Text
nl: _Tekst

en: _Box
nl: _Vak

en: _Ellipse
nl: _Ellips

en: _Polygon
nl: _Polygoon

en: _Beziergon
nl: _Béziergoon

en: _Line
nl: _Lijn

en: _Arc
nl: _Boog

en: _Zigzagline
nl: _Zigzaglijn

en: _Polyline
nl: _Polylijn

en: _Bezierline
nl: _Kromme lijn

en: _Outline
nl: _Omtrek

en: _Image
nl: Afbeeld_ing

en: _Fullscreen
nl: _Volledig scherm

en: _Antialiased
nl: _Anti-aliasing

en: Show _Grid
nl: _Raster weergeven

en: _Snap to Grid
nl: _Vangen aan raster

en: _Show Guides
nl: _Hulplijnen weergeven

en: Snap to _Guides
nl: Vangen aan h_ulplijnen

en: _Remove all Guides
nl: Alle _hulplijnen verwijderen

en: Snap to _Objects
nl: Vangen aan _objecten

en: Show _Rulers
nl: _Linialen

en: Show Scroll_bars
nl: Schuifbalken weergeven

en: Show _Connection Points
nl: _Verbindingspunten

en: _Union
nl: _Eenheid

en: I_ntersection
nl: D_oorsnede

en: R_emove
nl: V_erwijderen

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: In_verse
nl: Om_gekeerd

en: Fit
nl: Passend

en: Toggles snap-to-grid.
nl: Schakelt vangen-aan-raster.

en: Toggles object snapping.
nl: Schakelt vangen-aan-object.

en: Toggles guide snapping.
nl: Schakelt vangen-aan-hulplijnen.

en: The function is not available anymore.
nl: De functie is niet meer beschikbaar.

en: Couldn't get GTK+ settings
nl: Kon instellingen voor GTK+ niet verkrijgen

note: build up the user interface
en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Loaded
nl: Geladen

en: Load at Startup
nl: Laden bij opstarten

en: Filename
nl: Bestandsnaam

note: TRANSLATORS: The user hasn't set a preferred filter
en: Unset
nl: Niet ingesteld

en: _Done
nl: _Voltooid

en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: GtkWidget *actionbox; GList *buttons;
en: Object properties
nl: Object-eigenschappen

en: This object has no properties.
nl: Dit object heeft geen eigenschappen.

en: Properties:
nl: Eigenschappen:

en: Object properties:
nl: Object-eigenschappen:

en: System
nl: Systeem

en: User
nl: Gebruiker

en: Widget not found: %s
nl: Element niet gevonden: %s

en: No icon for “%s”
nl: Geen pictogram voor “%s”

en: Line Break
nl: Regeleinde

en: Copy ->
nl: Kopiëren ->

en: Copy All ->
nl: Alles kopiëren ->

en: Move ->
nl: Verplaatsen ->

en: Move All ->
nl: Alles verplaatsen ->

en: <- Copy
nl: <- Kopiëren

en: <- Copy All
nl: <- Alles kopiëren

en: <- Move
nl: <- Verplaatsen

en: <- Move All
nl: <- Alles verplaatsen

en: Please select a .shape file
nl: Selecteer een bestand .shape

en: Filename must end with '%s': '%s'
nl: Bestandsnaam moet eindigen met '%s': '%s'

en: Error examining %s: %s
nl: Fout bij lezen %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
nl: Exporteer het diagram als een vorm.

en: Could not interpret shape file: '%s'
nl: Kan vormbestand niet interpreteren: '%s'

en: Sheet must have a Name
nl: Blad moet een naam hebben

en: Couldn't open '%s': %s
nl: Kon `%s' niet openen: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
nl: Kon '%s' niet openen voor schrijven

en: a user
nl: een gebruiker

en: File: %s
nl: Bestand: %s

en: Date: %s
nl: Datum: %s

en: For: %s
nl: Voor: %s

en: add shapes here
nl: vormen hier toevoegen

en: Loading …
nl: Laden…

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
nl: Object(en) aanpassen
    Gebruik <Spatiebalk> om te schakelen tussen dit en andere gereedschappen

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
nl: Tekst bewerken
    Gebruik <Esc> om dit gereedschap te verlaten

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
nl: Vergroten

en: Scroll around the diagram
nl: Schuiven rond het diagram

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
nl: Tekst

en: Box
nl: Vierkant

en: Ellipse
nl: Ellips

en: Polygon
nl: Polygoon

en: Beziergon
nl: Béziergoon

en: Line
nl: Lijn

en: Arc
nl: Boog

en: Zigzagline
nl: Zigzaglijn

en: Polyline
nl: Polylijn

en: Bezierline
nl: Kromme lijn

en: Image
nl: Afbeelding

en: Outline
nl: Omtrek

en: No sheet named %s
nl: Geen blad genaamd %s

note: Author: Alan Horkan, 2002, mailto:horkana@tcd.ie Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
nl: Gesorteerd

en: Flowchart
nl: Stroomdiagrammen

en: All Sheets
nl: Alle bladen

en: Reset Menu
nl: Menu herstellen

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
nl: Voor- en achtergrondkleuren voor nieuwe objecten.  De kleine zwarte en witte vierkantjes herstellen de kleuren.  De kleine pijlen wisselen de kleuren.  Dubbelklik om de kleuren te wijzigen.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
nl: Lijndiktes.  Klik op een lijn om de standaard lijndikte voor nieuwe objecten in te stellen.  Dubbelklik om de lijndikte met meer precisie in te stellen.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
nl: Pijlstijl aan het begin van nieuwe lijnen.  Klik om een pijl uit te kiezen, of stel parameters voor de pijl in met Details…

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
nl: Lijnstijl voor nieuwe lijnen.  Klik om een lijnstijl te kiezen, of stel parameters voor de lijnstijl in met Details…

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
nl: Pijlstijl aan het einde van nieuwe lijnen.  Klik om een pijl uit te kiezen, of stel parameters voor de pijl in met Details…

en: Dia is a program for drawing diagrams
nl: Dia is een programma voor het tekenen van diagrammen

en: Dia is a GTK+ based diagram creation program for GNU/Linux, MacOS X, Unix, and Windows, and is released under the GPL license.
nl: Dia is een op GTK+ gebaseerd programma voor het maken van diagrammen voor GNU/Linux, macOS, Unix en Windows en is uitgegeven onder de licentie van GPL.

en: Dia is roughly inspired by the commercial Windows program 'Visio,' though more geared towards informal diagrams for casual use. It can be used to draw many different kinds of diagrams. It currently has special objects to help draw entity relationship diagrams, UML diagrams, flowcharts, network diagrams, and many other diagrams. It is also possible to add support for new shapes by writing simple XML files, using a subset of SVG to draw the shape.
nl: Dia is ruwweg geïnspireerd op het commerciële programma voor Windows 'Visio,' hoewel het meer gericht is op informele diagrammen om af en toe te gebruiken. Het kan worden gebruikt om vele soorten diagrammen te tekenen. Het heeft momenteel speciale objecten om te helpen bij het tekenen van diagrammen voor relaties tussen entiteiten, UML-diagrammen, stroomdiagrammen, netwerkdiagrammen, en nog veel meer andere diagrammen. Het is ook mogelijk om ondersteuning toe te voegen voor nieuwe vormen door eenvoudige bestanden XML te schrijven, die een subset van SVG gebruiken om de vorm te tekenen.

en: It can load and save diagrams to a custom XML format (gzipped by default, to save space), can export diagrams to a number of formats, including EPS, SVG, XFIG, WMF and PNG, and can print diagrams (including ones that span multiple pages).
nl: Het kan diagrammen laden en opslaan naar een aangepaste indeling van XML (standaard ge-gzipt, om ruimte te besparen), kan diagrammen exporteren naar een aantal indelingen, inclusief EPS, SVG, XFIG, WMF en PNG, en kan diagrammen afdrukken (inclusief die welke meerdere pagina's omvatten).

en: Main Window
nl: Hoofdvenster

en: The GNOME Project
nl: Het project GNOME

en: Diagram Editor
nl: Diagrambewerker

en: Edit your Diagrams
nl: Uw diagrammen bewerken

en: graphic;diagram;vector;layout;
nl: afbeelding;diagram;vector;lay-out;

en: _Reset tools after create
nl: _Gereedschappen herstellen na aanmaken

en: Re_verse drag selects intersecting objects
nl: O_mgekeerd slepen selecteert
    snijdende objecten

en: R_ecent Document List Length
nl: L_engte lijst met recente documenten

en: U_ndo Levels
nl: Niveaus O_ngedaan maken

en: _Length Unit
nl: Eenheid _lengte

en: F_ont Size Unit
nl: Eenheid gr_ootte lettertype

en: Grid _snapping distance
nl: Af_stand vangen aan raster

en: Classic Mode
nl: Modus Klassiek

en: Use _Menu Bar
nl: _Menubalk gebruiken

en: Keep _toolbox above diagram
nl: Gereeds_chappen boven diagram laten staan

en: _User Interface
nl: Gebr_uikersinterface

en: _Portrait
nl: _Portret

en: Paper _Type
nl: _Type papier

en: _Background Color
nl: Ac_htergrondkleur

en: _Compress saved files
nl: Opgeslagen bestanden _comprimeren

en: Connection Points
nl: Verbindingspunten

en: V_isible
nl: Z_ichtbaar

en: _Snap to Object
nl: _Vangen aan object

en: _Diagram Defaults
nl: _Diagram standaarden

en: _Width
nl: _Breedte

en: _Height
nl: _Hoogte

en: C_olor
nl: Kl_eur

en: Co_lor
nl: KLe_ur

en: Snap to Guid_es
nl: Vang_en aan hulplijnen

en: Visi_ble
nl: Zicht_baar

en: _Solid Lines
nl: _Doorlopende lijnen

en: _View Defaults
nl: _Weergave standaarden

en: Export Providers
nl: Providers voor exporteren

en: _Favorites
nl: _Favorieten

en: D_ynamic Grid
nl: D_ynamisch raster

en: H_ex Grid Size
nl: Grootte h_ex-raster

en: _Color
nl: _Kleur

en: _Lines per Major Line
nl: _Lijnen per hoofdregel

en: _Grid Lines
nl: _Rasterlijnen

en: Edit Attributes
nl: Attributen bewerken

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Name:
nl: Naam:

en: Sheet
nl: Blad

en: Sheets and Objects
nl: Bladen en objecten

en: _Revert
nl: _Omkeren

en: _Up
nl: Om_hoog

en: _Down
nl: Om_laag

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: <- C_opy
nl: <- K_opiëren

en: <- Copy _All
nl: <- _Alles kopiëren

en: <- _Move
nl: <- _Verplaatsen

en: <- Move A_ll
nl: <- A_lles verplaatsen

en: New
nl: Nieuw

en: SVG Shape:
nl: SVG-vorm:

en: Sheet name:
nl: Bladnaam:

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: Arrow]
en: None
nl: Geen

[ctx: Arrow]
en: Lines
nl: Lijnen

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
nl: Holle driehoek

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
nl: Opgevulde driehoek

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
nl: Niet opgevulde driehoek

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
nl: Holle diamant

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
nl: Opgevulde diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
nl: Halve diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Head
nl: Half hoofd

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
nl: Gestreept kruis

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
nl: Opgevulde ellips

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
nl: Holle ellips

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
nl: Opgevulde stip

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
nl: Originele dimensie

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
nl: Lege stip

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
nl: Dubbele holle driehoek

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
nl: Dubbele opgevulde driehoek

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
nl: Opgevulde punt en driehoek

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
nl: Opgevulde rechthoek

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
nl: Lege rechthoek

[ctx: Arrow]
en: Slashed
nl: Schuin gestreept

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
nl: Symbool Integraal

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
nl: Kraaienpoot

[ctx: Arrow]
en: Cross
nl: Kruis

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
nl: 1-of-meer

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
nl: 0-of-meer

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
nl: 1-of-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
nl: exact 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
nl: Opgevulde uitholling

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
nl: Lege uitholling

[ctx: Arrow]
en: Round
nl: Rond

[ctx: Arrow]
en: Open Round
nl: Open rond

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
nl: Oneindige lijn

en: Arrow head of unknown type
nl: Onbekend type pijlkop

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
nl: Pijlkop van type %s heeft te kleine dimensies; verwijderen.

en: unknown arrow
nl: onbekende pijl

en: Can't find standard object
nl: Kan standaard object niet vinden

en: Arrow Properties
nl: Eigenschappen pijl

en: Size:
nl: Grootte:

en: Select color
nl: Kleur selecteren

en: More Colors…
nl: Meer kleuren…

en: Couldn't find font family for %s
nl: Kan familie lettertype niet vinden voor %s

en: Other Fonts
nl: Andere lettertypen

en: Line Style Properties
nl: Eigenschappen lijnstijl

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
nl: Lengte streep:

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
nl: Niet ondersteunde indeling voor opslaan:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
nl: Kon bestand niet opslaan:
    %s
    %s

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Diagonal
nl: Diagonaal

en: Radial
nl: Radiaal

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
nl: Het bestand %s heeft geen specificatie voor de codering;
    aangenomen wordt dat het gecodeerd is in %s

en: Unknown type of DataNode '%s'
nl: Onbekend type DataNode '%s'

en: Taking int value of non-int node.
nl: Neemt de waarde int van niet-int node.

en: Taking point value of non-point node.
nl: Puntwaarde van niet-punt node wordt genomen.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
nl: Incorrecte x puntwaarde "%s" %f; wordt verworpen.

en: Error parsing point.
nl: Fout bij ontleden van punt.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
nl: Incorrecte y puntwaarde "%s" %f; wordt verworpen.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
nl: Neemt de waarde bezpoint van niet-punt node.

en: Error parsing bezpoint p1.
nl: Fout bij parsen bezpoint p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
nl: Fout bij parsen bezpoint p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
nl: Fout bij parsen bezpoint p3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
nl: Neemt waarde rechthoek van niet-rechthoek node.

en: Error parsing rectangle.
nl: Fout bij parsen van rechthoek.

en: Taking string value of non-string node.
nl: Neemt waarde string van niet-string node.

en: Error in string tag.
nl: Fout in tag van string.

en: Error in file, string not starting with #
nl: Fout in bestand, string begint niet met #

en: Taking font value of non-font node.
nl: Neemt waarde font van niet-font node.

en: Multiple export filters with unique name %s
nl: Meerdere filters voor exporteren met unieke naam %s

en: Multiple import filters with unique name %s
nl: Meerdere filters voor importeren met unieke naam %s

en: Transformation
nl: Transformatie

en: Error
nl: Fout

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: There is one similar message.
nl: Er is één soortgelijk bericht.

en: Show repeated messages
nl: Geef herhaalde berichten weer

en: Don't show this message again
nl: Dit bericht niet meer weergeven

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
nl[0]: Er is %d  soortgelijk bericht.
nl[1]: Er zijn %d soortgelijke berichten.

en: Notice
nl: Melding

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
nl: Fout bij laden standarden '%s'.
    Geen Dia diagrambestand.

en: Autorouting
nl: Autorouteren

en: Persistence
nl: Volharden

en: Missing dependencies for '%s'?
nl: Ontbrekende afhankelijkheden voor '%s'?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
nl: Symbool 'dia_plugin_init' ontbreekt

en: dia_plugin_init() call failed
nl: Aanroep dia_plugin_init() mislukt

en: Plugin Configuration
nl: Plug-in configuratie

en: General
nl: Algemeen

en: Author
nl: Auteur

en: Creation date
nl: Datum maken

en: Modification date
nl: Datum wijzigen

en: Key
nl: Sleutel

en: Value
nl: Waarde

en: Left
nl: Links

en: Center
nl: Midden

en: Right
nl: Rechts

en: Never
nl: Nooit

en: When Needed
nl: Indien nodig

en: Always
nl: Altijd

[ctx: LineJoin]
en: Miter
nl: Verstek

[ctx: LineJoin]
en: Round
nl: Rond

[ctx: LineJoin]
en: Bevel
nl: Afgeschuind

[ctx: LineCap]
en: Butt
nl: Kolf

[ctx: LineCap]
en: Round
nl: Rond

[ctx: LineCap]
en: Projecting
nl: Projecteren

en: Line color
nl: Lijnkleur

en: Line style
nl: Lijnstijl

en: Fill color
nl: Vulkleur

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
nl: Achtergrond tekenen

en: Start arrow
nl: Startpijl

en: End arrow
nl: Eindpijl

en: Text alignment
nl: Tekst uitlijning

en: Font
nl: Lettertype

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Line join
nl: Lijnverbinding

en: Line caps
nl: Lijneinden

en: Text fitting
nl: Tekst passend maken

en: Pattern
nl: Patroon

en: Property cast from int to enum out of range
nl: Eigenschap gewijzigd van int naar enum buiten bereik

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
nl: Geen attribuut '%s' (%p) of geen gegevens (%p) in dit attribuut

en: Failed to load image form diagram:
    %s
nl: Laden van afbeeldingsvorm diagram mislukt:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
nl: Opslaan van inregelige pixbuf mislukt:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
nl: Kan geen afbeeldingsgegevens van niets maken!

en: Choose a file...
nl: Kies een bestand…

en: Group with %d object | Group with %d objects
nl[0]: Groep met %d object
nl[1]: Groep met %d objecten

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
nl: DiaObject '%s', nodig in blad '%s', werd niet gevonden.
    Het zal niet beschikbaar zijn om te gebruiken.

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
nl: Het systeemblad '%s' lijkt meer recent te zijn dan uw aangepaste
    versie en is voor deze sessie geladen als '%s'.
    
    Verplaats nieuwe objecten (indien aanwezig) vanuit '%s' naar uw aangepaste blad
    of verwijder '%s', met het dialoogvenster 'Bladen en objecten'.

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
nl: %s: u zou nu tags voor objecten moeten gebruiken in plaats van tags voor vormen

en: Stroke
nl: Lijn

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
nl: Vullen

en: Fill & Stroke
nl: Vullen & lijn

en: Bezier points
nl: Bézierpunten

en: Drawing
nl: Tekenen

en: Draw Control Lines
nl: Beheerlijnen tekenen

en: Convert to Bezier
nl: Converteren naar Bézier

en: Invert Path
nl: Pad omkeren

en: Flip Horizontal
nl: Horizontaal spiegelen

en: Flip Vertical
nl: Verticaal spiegelen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
nl: Roteren

en: Shear
nl: Hellen

en: Show Control Lines
nl: Beheerlijnen weergeven

en: Zoom pointer
nl: Zoom-aanwijzer

en: Visible rect pointer
nl: Zichtbare aanwijzer rechthoek

en: Can't open output file %s.
nl: Kan uitvoerbestand %s niet openen.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
nl: Kan uitvoerbestand '%s' niet converteren naar codering van locale.
    Kies een andere naam om op te slaan met Cairo.

en: Can't write %d bytes to %s
nl: Kan geen %d bytes schrijven naar %s

en: Clipboard copy failed
nl: Kopiëren naar klembord mislukt

en: Nothing to print
nl: Niets af te drukken

en: Declaration
nl: Declaratie

en: Add Access Provider
nl: Toegang geven toevoegen

en: Add Access Requirer
nl: Toegang vereist toevoegen

en: Add In Data Port
nl: Gegevenspoort in toevoegen

en: Add In Event Port
nl: Gebeurtenispoort in toevoegen

en: Add In Event Data Port
nl: Gebeurtenis gegevenspoort in toevoegen

en: Add Out Data Port
nl: Gegevenspoort uit toevoegen

en: Add Out Event Port
nl: Gebeurtenispoort uit toevoegen

en: Add Out Event Data Port
nl: Gebeurtenis gegevenspoort uit toevoegen

en: Add In Out Data Port
nl: Gegevenspoort in/uit toevoegen

en: Add In Out Event Port
nl: Gebeurtenispoort in/uit toevoegen

en: Add In Out Event Data Port
nl: Gebeurtenis gegevenspoort in/uit toevoegen

en: Add Port Group
nl: Poortgroep toevoegen

en: Add Connection Point
nl: Verbindingspunt toevoegen

en: Delete Port
nl: Poort verwijderen

en: Edit Port Declaration
nl: Declaratie poort bewerken

en: Delete Connection Point
nl: Verwijder verbindingspunt

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
nl: Diagramobjecten Architectuuranalyse & ontwerptaal

en: Chronogram diagram objects
nl: Chronogram diagramobjecten

en: Data
nl: Gegevens

en: Data name
nl: Gegevensnaam

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Event specification
nl: Gebeurtenis specificatie

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
nl: @ time    stel de aanwijzer in op een absolute tijd.
    ( duration  stel het signaal harder in, wacht op 'duration'.
    ) duration  stel het signaal zachter in, wacht op 'duration'.
    u duration  stel het signaal in op status "unknown", wacht op 'duration'.
    Voorbeeld: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
nl: Starttijd

en: End time
nl: Stoptijd

en: Rise time
nl: Opkomsttijd

en: Fall time
nl: Ondergangstijd

en: Multi-bit data
nl: Multi-bit gegevens

en: Data color
nl: Gegevenskleur

en: Data line width
nl: Gegevens lijndikte

en: Time data
nl: Tijd gegevens

en: Major time step
nl: Grote tijdstap

en: Minor time step
nl: Kleine tijdstap

en: Minor step line width
nl: Kleine stap lijndikte

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom XML shapes loader
nl: Aangepaste XML-vormen lader

en: Flip horizontal
nl: Horizontaal spiegelen

en: Flip vertical
nl: Verticaal spiegelen

en: Scale of the sub-shapes
nl: Schaal van de sub-vormen

en: Text padding
nl: Tekst opvulling

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
nl: Kan pictogram bestand %s voor object type '%s' niet openen.

en: CustomLines
nl: AangepasteLijnen

en: Custom XML lines loader
nl: Lader aangepaste XML-lijnen

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
nl: INTERN: AangepasteLijnen: Ongeldig lijntype in object LineInfo.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
nl: Het bestand '%s' heeft ongeldige padgegevens.
    svg:padgegevens moeten beginnen met moveto.

en: Number of arms
nl: Aantal armen

en: Flip arms vertically
nl: Armen verticaal spiegelen

en: Flip arms horizontally
nl: Armen horizontaal spiegelen

en: Center mount point vertically
nl: Bevestigingspunt verticaal centreren

en: Center mount point horizontally
nl: Bevestigingspunt horizontaal centreren

en: Center mount point
nl: Bevestigingspunt centreren

en: Compound
nl: Samengesteld

en: Entity/Relationship table diagram objects
nl: Entiteit/Relatie-tabel diagramobjecten

en: Corner radius
nl: Hoek straal

en: Start description
nl: Start beschrijving

en: End description
nl: Einde beschrijving

en: Add segment
nl: Segment toevoegen

en: Delete segment
nl: Segment verwijderen

en: Reference
nl: Verwijzing

en: Comment
nl: Opmerking

en: Primary
nl: Primair

en: Primary key
nl: Primaire sleutel

en: Nullable
nl: Nulwaarde

en: Unique
nl: Uniek

en: Default
nl: Standaard

en: Default value
nl: Standaardwaarde

note: init data
en: Table
nl: Tabel

en: Visible comments
nl: Zichtbare opmerkingen

en: Underline primary keys
nl: Primaire sleutels onderstrepen

en: Comment tagging
nl: Opmerkingen taggen

en: Use bold font for primary keys
nl: Vet gebruiken voor primaire sleutels

en: Attributes
nl: Attributen

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
nl: Stijl

en: Fonts
nl: Lettertypen

note: property rows
en: Normal
nl: Normaal

en: Table name
nl: Tabelnaam

en: Show comments
nl: Opmerkingen weergeven

en: Key:
nl: Sleutel:

en: Weak key:
nl: Zwakke sleutel:

en: Derived:
nl: Afgeleid:

en: Multivalue:
nl: Meerdere waarden:

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Weak:
nl: Zwak:

en: Associative:
nl: Associatief:

en: Entity
nl: Entiteit

en: Entity/Relationship diagram objects
nl: Entiteit/Relatie diagramobjecten

en: Total:
nl: Totaal:

en: Left Cardinality:
nl: Linker kardinaliteit:

en: Right Cardinality:
nl: Rechter kardinaliteit:

en: Rotate:
nl: Roteren:

en: Identifying:
nl: Identificeren:

en: Relationship
nl: Relatie

en: Flowchart objects
nl: Stroomschema objecten

en: Shear angle
nl: Hoek hellen

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
nl: Energie

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
nl: Materiaal

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
nl: Signaal

en: Function structure diagram objects
nl: Functiestructuur diagramobjecten

en: Wish function
nl: Wens-functie

en: User function
nl: Gebruikersfunctie

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
nl: Werkwoord

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
nl: Kanaal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
nl: Invoer

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
nl: Ontvangen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
nl: Toestaan

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
nl: Formulier ingang

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
nl: Opvangen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
nl: Ontladen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
nl: Uitwerpen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
nl: Verwerpen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
nl: Overdragen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
nl: Transporteren

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
nl: Optillen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
nl: Verplaatsen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
nl: Verzenden

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
nl: Verbinden

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
nl: Toevoeren

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
nl: Hulplijn

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
nl: Richting

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
nl: Rechtzetten

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
nl: Sturen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
nl: Vertalen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
nl: Draaien

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
nl: Omwentelen

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
nl: DOF toestaan

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
nl: Beperken

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
nl: Ontgrendelen

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
nl: Ondersteuning

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
nl: Stoppen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
nl: Afzonderen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
nl: Beschermen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
nl: Voorkomen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
nl: Afschermen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
nl: Verhinderen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
nl: Stabiliseren

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
nl: Constant

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
nl: Beveiligen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
nl: Bijvoegen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
nl: Bevestigen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
nl: Vergrendelen

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
nl: Vastmaken

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
nl: Vasthouden

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
nl: Oriënteren

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
nl: Uitlijnen

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
nl: Verbinden

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
nl: Koppelen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
nl: Verbinden

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
nl: Assembleren

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
nl: Mengen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
nl: Combineren

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
nl: Mengen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
nl: Toevoegen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
nl: Inpakken

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
nl: Aaneensluiten

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
nl: Vertakken

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
nl: Scheiden

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
nl: Schakelen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
nl: Verdelen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
nl: Loslaten

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
nl: Losmaken

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
nl: Knippen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
nl: Glanzend maken

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
nl: Verzanden

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
nl: Boren

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
nl: Ronddraaien

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
nl: Verfijnen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
nl: Louteren

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
nl: Aaneenschakelen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
nl: Filteren

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
nl: Filtreren

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
nl: Wissen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
nl: Verdelen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
nl: Afwijken

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
nl: Verspreiden

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
nl: Verstrooien

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
nl: Vermengen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
nl: Legen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
nl: Verdwijnen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
nl: Absorberen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
nl: Dempen

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
nl: Verdrijven

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
nl: Weerstaan

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
nl: Bevoorrading

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
nl: Opslaan

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
nl: Bevatten

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
nl: Verzamelen

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
nl: Reserveren

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
nl: Aanvoeren

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
nl: Voorzien van

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
nl: Bijvullen

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
nl: Tentoonstellen

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
nl: Afleiden

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
nl: Grootte besturingselement

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
nl: Aandrijven

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
nl: Starten

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
nl: Beginnen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
nl: Reguleren

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
nl: Besturen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
nl: Aanzetten

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
nl: Uitzetten

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
nl: Begrenzen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
nl: Onderbreken

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
nl: Wijzigen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
nl: Toenemen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
nl: Afnemen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
nl: Uitbreiden

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
nl: Reduceren

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
nl: Normaliseren

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
nl: Schalen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
nl: Rechtzetten

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
nl: Afstemmen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
nl: Formulier

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
nl: Verpletteren

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
nl: Vorm

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
nl: Comprimeren

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
nl: Doorsteken

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
nl: Converteren

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
nl: Transformeren

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
nl: Vloeibaar maken

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
nl: Solide maken

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
nl: Verdampen

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
nl: Zuiveren

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
nl: Condenseren

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
nl: Integreren

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
nl: Differentiëren

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
nl: Verwerken

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
nl: Gewaarworden

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
nl: Bespeuren

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
nl: Erkennen

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
nl: Onderscheiden

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
nl: Checken

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
nl: Verifiëren

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
nl: Aangeven

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
nl: Markeren

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
nl: Weergave

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
nl: Meten

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
nl: Berekenen

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
nl: Representeren

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
nl: Zelfstandig naamwoord

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
nl: Massief

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
nl: Vloeibaar

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
nl: Menselijk

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
nl: Voet

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
nl: Hoofd

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
nl: Vinger

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
nl: Teen

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
nl: Biologisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
nl: Mechanisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
nl: Mech. Energie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
nl: Overzetting

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
nl: Kracht

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
nl: Rotatie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
nl: Koppel

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
nl: Willekeurige beweging

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
nl: Trilling

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
nl: Middelpuntvliedende kracht

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
nl: Omzettingsenergie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
nl: Elektrisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
nl: Elektriciteit

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
nl: Stroom

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
nl: Hydraulisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
nl: Druk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
nl: Volumetrische stroom

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
nl: Thermisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
nl: Hitte

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
nl: Geleiding

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
nl: Convectie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
nl: Straling

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
nl: Pneumatisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
nl: Chemisch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
nl: Radioactief

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
nl: Microgolven

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
nl: Radiogolven

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
nl: Röntgenstralen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
nl: Gammastralen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
nl: Akoestische energie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
nl: Optische energie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
nl: Zonne-energie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
nl: Magnetische energie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
nl: Menselijke beweging

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
nl: Menselijke kracht

en: User/Device Fn
nl: Gebruiker/Apparaat Fn

en: Wish Fn
nl: Wens Fn

en: Macro call
nl: Macro aanroep

en: This action is a call to a macro-step
nl: Deze actie is een aanroep van een macro-stap

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: The boolean equation of the condition
nl: De Booleaanse vergelijking van de voorwaarde

en: The condition's font
nl: Lettertype van de voorwaarde

en: The condition's font size
nl: Lettergrootte van de voorwaarde

en: Color
nl: Kleur

en: The condition's color
nl: Kleur van de voorwaarde

en: GRAFCET diagram objects
nl: GRAFCET diagramobjecten

en: Regular step
nl: Normale stap

en: Initial step
nl: Eerste stap

en: Macro entry step
nl: Macro start stap

en: Macro exit step
nl: Macro stop stap

en: Macro call step
nl: Macro aanroep stap

en: Subprogram call step
nl: Subprogramma aanroep stap

en: Step name
nl: Stap naam

en: The name of the step
nl: De naam van de stap

en: Step type
nl: Stap type

en: The kind of step
nl: Het soort stap

en: Active
nl: Actief

en: Shows a red dot to figure the step's activity
nl: Laat een rode stip zien om de activiteit van de stap te laten zien

en: Receptivity
nl: Ontvankelijkheid

en: The boolean equation of the receptivity
nl: De Booleaanse vergelijking van de ontvankelijkheid

en: The receptivity's font
nl: Lettertype van de ontvankelijkheid

en: The receptivity's font size
nl: Lettergrootte van de ontvankelijkheid

en: The receptivity's color
nl: Kleur van de ontvankelijkheid

en: North point
nl: Noordpunt

en: South point
nl: Zuidpunt

en: Draw arrow heads on upward arcs:
nl: Teken pijlpunten op opwaartse bogen:

en: OR
nl: OF

en: AND
nl: EN

en: Vergent type:
nl: Type begrenzing:

en: Add connection point
nl: Verbindingspunt toevoegen

en: Delete connection point
nl: Verwijder verbindingspunt

en: GRAFCET OR/AND vergent
nl: GRAFCET EN/OF begrenzing

en: Unspecified
nl: Niet gespecificeerd

en: Role
nl: Rol

en: Goal Type
nl: Goal type

en: Positive contrib
nl: Positieve bijdrage

en: Negative contrib
nl: Negatieve bijdrage

en: Dependency
nl: Vereiste

en: Decomposition
nl: Ontleding

en: Resource
nl: Bron

en: Task
nl: Taak

en: i* other
nl: i* anders

en: Given Domain
nl: Gegeven domein

en: Designed Domain
nl: Ontworpen domein

en: Machine Domain
nl: Machine domein

en: None
nl: Geen

en: Causal
nl: Causaal

en: Biddable
nl: Inschikkelijk

en: Lexical
nl: Lexicaal

en: Domain Type
nl: Domein type

en: Domain Kind
nl: Domein soort

en: Optional kind which appears in the lower-right corner of the Domain
nl: Optioneel type dat in de rechterbenedenhoek van het domein verschijnt

en: Jackson domain
nl: Jackson domein

en: Shared
nl: Gedeeld

en: Requirement
nl: Vereiste

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
nl: Bericht:

en: Assumption
nl: Aanname

en: Obstacle
nl: Obstakel

en: AND Refinement
nl: AND verfijning

en: Complete AND Refinement
nl: Complete AND verfijning

en: OR Refinement
nl: OR verfijning

en: Operationalization
nl: Operationalisering

en: Text:
nl: Tekst:

en: Contributes
nl: Bijdragen

en: Obstructs
nl: Obstructies

en: Conflicts
nl: Conflicten

en: Responsibility
nl: Verantwoordelijkheid

en: Controls
nl: Beheerst

en: CapableOf
nl: InStaatTot

en: Performs
nl: VoertUit

en: Output
nl: Uitvoer

en: KAOS other
nl: KOAS andere

en: Arrow color
nl: Pijlkleur

en: Arrow line width
nl: Pijl lijndikte

en: Seconds arrow color
nl: Secundaire pijlkleur

en: Seconds arrow line width
nl: Secundaire pijl lijndikte

en: Show hours
nl: Uren weergeven

en: Diagram file
nl: Diagrambestand

en: Rows
nl: Rijen

en: Columns
nl: Kolommen

en: Grid line color
nl: Kleur rasterlijn

en: Grid line width
nl: Dikte rasterlijn

en: Miscellaneous objects
nl: Allerlei objecten

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
nl: Meting

en: Unit
nl: Eenheid

en: Precision
nl: Precisie

en: Concave
nl: Concaaf

en: Crossing
nl: Kruising

en: N-gon kind
nl: N-goon soort

en: Number of rays
nl: Aantal stralen

en: Density
nl: Dichtheid

en: Winding number for Crossing
nl: Aantal bochten voor kruising

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
nl: Middenpositie

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
nl: Lengte straal

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Square
nl: Vierkant

en: Pentagon
nl: Pentagoon

en: Hexagon
nl: Hexagoon

en: Heptagon
nl: Heptagoon

en: Octagon
nl: Octagoon

en: Enneagon
nl: Enneagoon

en: Decagon
nl: Decagoon

en: Hendecagon
nl: Hendecagoon

en: Dodecagon
nl: Dodecagoon

en: Tridecagon
nl: Tridecagoon

en: Tetradecagon
nl: Tetradecagoon

en: Pentadecagon
nl: Pentadecagoon

en: Hexadecagon
nl: Hexadecagoon

en: Heptadecagon
nl: Heptadecagoon

en: Octadecagon
nl: Octadecagoon

en: Enneadecagon
nl: Enneadecagoon

en: Icosagon
nl: Icosagoon

en: N-gon
nl: N-goon

en: Star
nl: Ster

en: Add Handle
nl: Aansluiting toevoegen

en: Delete Handle
nl: Aansluiting verwijderen

en: Sectors
nl: Sectoren

en: Base Station
nl: Basisstation

en: Network diagram objects
nl: Netwerk diagramobjecten

en: Width
nl: Breedte

en: Import resource (not shown upstairs)
nl: Bron importeren (wordt boven niet weergegeven)

en: Imply resource (not shown downstairs)
nl: Bron impliceren (wordt beneden niet weergegeven)

en: Dotted arrow
nl: Gestippelde pijl

en: disable arrow heads
nl: pijlpunten uitzetten

en: Flow style:
nl: Stroom stijl:

en: Automatically gray vertical flows:
nl: Verticale stromen automatisch grijs maken

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
nl: Om de leesbaarheid te verbeteren, kunnen stromen die verticaal beginnen en eindigen grijs worden gemaakt

en: SADT Arrow
nl: SADT-pijl

en: Activity/Data identifier
nl: Activiteit/Gegevens identificatie

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
nl: De identificatie die verschijnt in de rechterbenedenhoek van de rechthoek

en: SADT box
nl: SADT vierkant

en: SADT diagram objects
nl: SADT diagramobjecten

en: Curve distance
nl: Krommings afstand

en: Line gaps
nl: Lijngaten

en: Absolute start gap
nl: Absoluut begin gat

en: Absolute end gap
nl: Absoluut einde gat

en: Add Segment
nl: Segment toevoegen

en: Delete Segment
nl: Segment verwijderen

en: Symmetric control
nl: Besturingselement Symmetrie

en: Smooth control
nl: Besturingselement Gladheid

en: Cusp control
nl: Besturingselement Top

en: Free
nl: Vrij

en: Fixed
nl: Vast

en: Aspect ratio
nl: Verhouding

en: Rotation angle
nl: Draaihoek

en: Free aspect
nl: Vrije aspecten

en: Fixed aspect
nl: Vaste aspecten

en: Circle
nl: Cirkel

en: Image file
nl: Afbeeldingsbestand

en: Inline data
nl: Inregelige gegevens

en: Store image data in diagram
nl: Afbeeldingsgegevens opslaan in diagram

en: The Pixbuf reference
nl: De verwijzing Pixbuf

en: Draw border
nl: Rand tekenen

en: Keep aspect ratio
nl: Verhoudingen behouden

en: Angle
nl: Hoek

en: Can't save image without filename
nl: Kan afbeelding niet opslaan zonder bestandsnaam

en: Inconsistent pixbuf during image save.
nl: Inconsistente pixbuf tijdens opslaan van afbeelding.

en: The image file '%s' was not found.
nl: Het afbeeldingsbestand '%s' werd niet gevonden.

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Start point
nl: Startpunt

en: End point
nl: Eindpunt

en: Upgrade to Polyline
nl: Opwaarderen naar polylijn

en: Upgrade to Zigzagline
nl: Opwaarderen naar zigzaglijn

en: Text content
nl: Tekstinhoud

en: Angle to rotate the outline
nl: Hoek om de omtrek mee te draaien

en: Add Corner
nl: Hoek toevoegen

en: Delete Corner
nl: Hoek verwijderen

en: Standard objects
nl: Standaard objecten

en: Bottom
nl: Onder

en: Top
nl: Boven

en: First Line
nl: Eerste regel

en: Vertical text alignment
nl: Verticaal uitlijnen tekst

en: Text angle
nl: Tekst hoek

en: Text margin
nl: Tekst marge

en: Upgrade to Bezierline
nl: Opwaarderen naar kromme lijn

en: Actor
nl: Acteur

en: From A to B
nl: Van A naar B

en: From B to A
nl: Van B naar A

en: Aggregation
nl: Optellen

en: Composition
nl: Compositie

en: Direction
nl: Richting

en: Show direction
nl: Richting weergeven

en: Show the small arrow denoting the reading direction
nl: Geef de kleine pijl weer die de richting van lezen aangeeft

en: Side A
nl: Zijde A

en: Multiplicity
nl: Verscheidenheid

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Show arrow
nl: Pijl weergeven

en: Side B
nl: Zijde B

note: Attributes page:
en: _Attributes
nl: _Attributen

en: Add Attribute
nl: Attribuut toevoegen

en: Remove Attribute
nl: Attribuut verwijderen

en: Move Attribute Up
nl: Attribuut omhoog verplaatsen

en: Move Attribute Down
nl: Attribuut omlaag verplaatsen

en: Attribute data
nl: Attribuut gegevens

en: Value:
nl: Waarde:

en: Comment:
nl: Opmerking:

en: Visibility:
nl: Zichtbaarheid:

en: Public
nl: Publiek

en: Private
nl: Privé

en: Protected
nl: Beschermd

en: Implementation
nl: Implementatie

note: end: Inheritance type
en: Class scope
nl: Klasse bereik

en: Class
nl: Klasse

en: Visible Attributes
nl: Zichtbare attributen

en: Visible Operations
nl: Zichtbare bewerkingen

en: Wrap Operations
nl: Bewerkingen afronden

en: Visible Comments
nl: Zichtbare opmerkingen

en: Allow resizing
nl: Afmetingen aanpassen toestaan

en: Template
nl: Sjabloon

en: Suppress Attributes
nl: Attributen onderdrukken

en: Suppress Operations
nl: Bewerkingen onderdrukken

en: Wrap after char
nl: Afronden na teken

en: Comment line length
nl: Lengte regel opmerking

note: umlattribute_extra
en: Operations
nl: Bewerkingen

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
nl: Parameters sjabloon

en: Polymorphic
nl: Polymorf

en: Class Name
nl: Klassenaam

en: Abstract Class Name
nl: Abstracte klassenaam

note: Class page:
en: _Class
nl: _Klasse

en: Class name:
nl: Klassenaam:

en: Attributes visible
nl: Attributen weergeven

en: Operations visible
nl: Bewerkingen zichtbaar

en: Suppress operations
nl: Bewerkingen onderdrukken

en: Wrap after this length:
nl: Afronden na deze lengte:

en: Comments visible
nl: Opmerkingen zichtbaar

en: Wrap comment after this length:
nl: Opmerking afronden na deze lengte:

en: Show documentation tag
nl: Tag documentatie weergeven

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
nl: _Stijl

note: head line
en: Kind
nl: Soort

en: Size
nl: Grootte

en: Abstract Class
nl: Abstracte klasse

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
nl: Lijndikte

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Foreground Color
nl: Voorgrondkleur

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Boundary
nl: Grens

en: Is object
nl: Is een object

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
nl: Overerving type:

en: Polymorphic (virtual)
nl: Polymorf (virtueel)

en: Leaf (final)
nl: Blad (definitief)

en: Add Parameter
nl: Parameter toevoegen

en: Remove Parameter
nl: Parameter verwijderen

en: Move Parameter Up
nl: Parameter omhoog verplaatsen

en: Move Parameter Down
nl: Parameter omlaag verplaatsen

en: Parameter data
nl: Parameter gegevens

en: Def. value:
nl: Def. waarde:

en: Direction:
nl: Richting:

en: Undefined
nl: Niet gedefinieerd

en: Out
nl: Uit

en: In & Out
nl: In & Uit

note: Operations page:
en: _Operations
nl: Be_werkingen

en: Add Operation
nl: Bewerking toevoegen

en: Remove Operation
nl: Bewerking verwijderen

en: Move Operation Up
nl: Bewerking omhoog verplaatsen

en: Move Operation Down
nl: Bewerking omlaag verplaatsen

en: Operation data
nl: Bewerking gegevens

note: Templates page:
en: _Templates
nl: _Sjablonen

en: Template class
nl: Sjabloonklasse

en: Add Formal Parameter
nl: Formele parameter toevoegen

en: Remove Formal Parameter
nl: Formele parameter verwijderen

en: Move Formal Parameter Up
nl: Formele parameter omhoog verplaatsen

en: Move Formal Parameter Down
nl: Formele parameter omlaag verplaatsen

en: Formal parameter data
nl: Formele parameter gegevens

en: Receptacle
nl: Houder

en: Event Source
nl: Bron van gebeurtenis

en: Event Sink
nl: Gebeurtenis verzameling

en: Constraint:
nl: Beperking:

en: Show arrow:
nl: Pijl zichtbaar:

en: Draw focus of control:
nl: Focus van besturingselement tekenen:

en: Draw destruction mark:
nl: Markering vernietigen weergeven:

en: Add connection points
nl: Verbindingspunten toevoegen

en: Remove connection points
nl: Verbindingspunten verwijderen

en: Increase connection points distance
nl: Afstand verbindingspunten vergroten

en: Decrease connection points distance
nl: Afstand verbindingspunten verkleinen

en: Set default connection points distance
nl: Standaard afstand verbindingspunten instellen

en: UML Lifeline
nl: UML reddingslijn

en: Call
nl: Aanroepen

en: Create
nl: Aanmaken

en: Destroy
nl: Vernietigen

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Return
nl: Terugkeren

en: Send
nl: Verzenden

en: Recursive
nl: Recursief

en: Message type:
nl: Bericht type:

en: Explicit state
nl: Expliciete status:

en: Active object
nl: Actief object

en: Show attributes
nl: Attributen weergeven

en: Multiple instance
nl: Meerdere instanties

en: Entry action
nl: Invoer actie

en: Do action
nl: Actie uitvoeren

en: Exit action
nl: Actie verlaten

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
nl: Dit diagram gebruikt het object State voor initiële/uiteindelijke statussen.
    Deze optie zal in toekomstige versies verdwijnen.
    Gebruik in plaats daarvan het object Initial/Final State.

en: Is final
nl: Is finaal

en: Trigger
nl: Trekker

en: The event that causes this transition to be taken
nl: De gebeurtenis die deze transitie in gang zet

en: Action
nl: Actie

en: Action to perform when this transition is taken
nl: Actie die moet worden uitgevoerd als deze transitie wordt uitgevoerd

en: Guard
nl: Bewaking

en: Condition for taking this transition when the event is fired
nl: Voorwaarde voor het starten van deze transitie wanneer een event optreedt

en: Scope
nl: Bereik

en: Class scope (C++ static class variable)
nl: Bereik klasse (C++ statische klasse variabele)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
nl: Unified Modelling Language diagramobjecten UML 1.3

en: Inheritance
nl: Overerving

en: C++ const method
nl: C++ const methode

en: Class scope (C++ static method)
nl: Bereik klasse (C++ statische methode)

en: Collaboration
nl: Samenwerking

en: Text outside
nl: Tekst buiten

en: Encapsulated PostScript
nl: Ingekapselde PostScript

en: Cairo PNG (with alpha)
nl: Cairo PNG (met alfa)

en: Copy _Diagram
nl: _Diagram kopiëren

en: Print (GTK) …
nl: Afdrukken (GTK) …

en: Cairo-based Rendering
nl: Rendering gebaseerd op Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
nl: Rijlengte van afbeelding langer dan maximale celarray.
    Afbeelding niet geëxporteerd naar CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
nl: Computer Graphics Metafile exportfilter

en: Broken file?
nl: Defect bestand?

en: Drawing Interchange File import and export filters
nl: Drawing Interchange File import- en exportfilters

en: read_dxf_codes failed on '%s'
nl: read_dxf_codes mislukt voor '%s'

en: Binary DXF from '%s' not supported
nl: Binaire DXF van '%s' niet ondersteund

en: Please select edges and nodes to layout.
nl: Selecteer randen en knopen voor lay-out.

en: Graph creation failed
nl: Maken van Graph mislukt

en: No such module.
nl: Geen module.

en: Out of memory.
nl: Geen geheugen.

en: Not a tree.
nl: Geen boom.

en: Not a forest.
nl: Geen bos.

en: Failed algorithm.
nl: Algoritme mislukt.

en: Failed precondition.
nl: Pre-voorwaarde mislukt.

en: OGDF crashed.
nl: OGDF crashte.

en: Unknown reason
nl: Onbekende reden

en: Layout '%s' failed.
    %s
nl: Lay-out '%s' mislukt.
    %s

note: Quick 'n Nasty hack to mark strings as translatable
en: Grow
nl: Groei

en: Shrink
nl: Krimpen

en: Heighten
nl: Verhogen

en: Widen
nl: Verbreden

en: OGDF Layout Algorithms
nl: OGDF lay-out algoritmes

en: TeX Metapost export filter
nl: TeX Metapost exportfilter

en: Not enough memory for image drawing.
nl: Niet voldoende geheugen voor tekenen van afbeelding.

en: TeX Metapost macros
nl: TeX Metapost macro's

en: PDF import not available.
nl: PDF import niet beschikbaar.

en: PDF import filter
nl: PDF importfilter

en: Page %d
nl: Pagina %d

en: PDF document not OK.
    %s
nl: PDF document niet OK.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
nl: LaTeX PGF exportfilter

en: Not valid UTF-8
nl: Geen geldige UTF-8

en: LaTeX PGF macros
nl: LaTeX PGF macro's

en: Failed to create pixbuf from drawable.
nl: Maken van pixbuf uit tekengebied mislukt.

en: Could not save file:
    %s
    %s
nl: Kon bestand niet opslaan:
    %s
    %s

en: Calling error, missing user_data.
nl: Fout bij aanroepen, ontbrekende gebruiker_gegevens.

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
nl: Pixbuf[%s] kan niet worden geladen:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
nl: gdk-pixbuf gebaseerde bitmap exporteren/importeren

en: TeX PSTricks export filter
nl: TeX Pstricks exportfilter

en: TeX PSTricks macros
nl: TeX PSTricks macro's

en: Couldn't open '%s' for writing.
nl: Kon '%s' niet openen voor schrijven.

en: Python scripting support
nl: Python scripten ondersteuning

en: All Object _Properties
nl: Alle object_eigenschappen

en: Dia _Sheets Inspection
nl: Dia _Blad inspecteren

en: All _Objects
nl: Alle _objecten

note: # \file arrange.py \brief Arrange Objects Plugin this module is loaded by some other plug-ins but can also work on it's own if it is loaded first as Dia plug-in and later as Python module everything works fine due to Pythoninitializing the module only once \ingroup PyDia
en: Arrange _Objects
nl: _Objecten schikken

en: _Layout (force)
nl: _Lay-out (forceren)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Code Generation (Python)
nl: PyDia-code genereren (Python)

en: PyDia Code Generation (C++)
nl: PyDia-code genereren (C++)

en: PyDia Code Generation (Pascal)
nl: PyDia-code genereren (Pascal)

en: PyDia Code Generation (Java)
nl: PyDia-code genereren (Java)

en: PyDia Code Generation (JavaScript)
nl: PyDia-code genereren(JavaScript)

en: PyDia Code Generation (PHP)
nl: PyDia-code genereren (PHP)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dia _BoundingBox Debugger
nl: Dia _Begrenzingsvak debuggen

en: Dia _Property API Debugger
nl: Dia _Property API debuggen

en: Rotate counter-clockwise
nl: Tegen de klok in draaien

en: Rotation around (0,0). Rotation angle in degrees:
nl: Rondom draaien (0,0). Draaihoek in graden:

en: Simple _Rotation
nl: Eenvoudig d_raaien

note: XXX: check image, e.g. existing file name dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dissect
nl: Opbreken

note: dia.register_import("Cpp via GCC_XML", "cpp", ImportCpp)
en: XML from GCC_XML
nl: XML uit GCC_XML

note: register the renderer
en: Dia plain
nl: Dia gewoon

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: SVG plain
nl: SVG gewoon

en: SVG compressed
nl: SVG gecomprimeerd

en: Dox2UML (multiple)
nl: Dox2UML (meerdere)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Object Export
nl: PyDia object exporteren

note: # \brief Register the renderer with Dia's export system dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Render Export
nl: PyDia rendering exporteren

en: Python Dia Console
nl: Python Dia-console

en: _Python Console
nl: _Python-console

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Imagemap
nl: Afbeeldingsmap

en: _Mark Connection Points
nl: Verbindingspunten _markeren

en: Dia Object _Types
nl: Dia object_typen

en: PyDia _HTML Docs
nl: PyDia _HTML-documenten

en: PyDia _Docs
nl: PyDia _Documenten

en: PyDia Docs _Update
nl: PyDia Documenten _bijwerken

en: Simple Scaling
nl: Eenvoudig schalen

en: Simple _Scaling
nl: Eenvoudig _schalen

en: Select by name
nl: Op naam selecteren

en: Enter name
nl: Naam invoeren

en: _Name
nl: _Naam

en: _Fill Color
nl: _Vulkleur

en: _Line Color
nl: _Lijnkleur

en: _Text Color
nl: _Tekstkleur

en: _Size
nl: _Grootte

en: _Empty
nl: _Leeg

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Uninline Images
nl: Afbeeldingen uit regels halen

en: Dia shape export filter
nl: Dia vorm exportfilter

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
nl: Vormbestanden moeten eindigen op .shape, of zij kunnen niet worden geladen door Dia

en: Can't export PNG icon without export plugin!
nl: Kan geen pictogram van PNG  exporteren zonder plug-in voor exporteren!

en: Dia Shape File
nl: Dia vormbestand

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
nl: Scalable Vector Graphics import- en exportfilters

en: Failed to apply transformation for '%s'
nl: Toepassen van transformatie voor '%s' mislukt

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
nl: Ongeldige padgegevens.
    svg:padgegevens moeten beginnen met moveto.

en: 'Shape Design' shapes missing.
nl: 'Shape Design'-vormen ontbreken.

en: Object '%s' creation failed
nl: Maken van object '%s' mislukt

en: Parse error for memory block.
    %s
nl: Fout bij parsen voor geheugenblok.
    %s

en: SVG parser error for %s
    %s
nl: SVG fout bij parsen voor %s
    %s

note: just a warning
en: SVG parser warning for %s
    %s
nl: SVG waarschuwing parser voor %s
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
nl: Verwachte SVG naamruimte niet gevonden in bestand

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
nl: hoofdelement was '%s' -- verwacht 'svg'.

en: Visio XML Format import and export filter
nl: Visio XML Format import- en exportfilter

en: Saving file '%s' failed.
nl: Opslaan van bestand '%s' mislukt.

en: Visio XML format
nl: Visio XML-indeling

en: Couldn't read color: %s
nl: Kon kleur niet lezen: %s

en: Couldn't find shape %d
nl: Kon vorm niet vinden %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
nl: Onverwacht object Ellips: %s

en: Can't rotate ellipse
nl: Kan ellips niet draaien

en: MoveTo not at start of Bezier
nl: MoveTo niet aan begin van Kromme

en: Invalid NURBS formula
nl: Ongeldige formule NURBS

en: Couldn't handle foreign object type %s
nl: Kon vreemde objecttype %s niet afhandelen

en: VDX parser error for %s
    %s
nl: VDX fout bij parsen voor %s
    %s

en: Nothing in document!
nl: Niets in document!

en: Expecting VisioDocument, got %s
nl: Verwachtte VisioDocument, kreeg %s

en: Visio XML File Format
nl: Visio XML-bestandsindeling

en: Can't decode object %s
nl: Kan object %s niet decoderen

en: Couldn't write file %s
    %s
nl: Kon niet schrijven naar bestand %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
nl: Kan onbekend lettertype niet renderen:
    %s

en: Print (GDI) ...
nl: Afdrukken (GDI) ...

en: WMF export filter
nl: WMF exportfilter

en: WordPerfect Graphics export filter
nl: WordPerfect Graphics exportfilter

en: File: %s type/version unsupported.
nl: Bestand: %s type/versie niet ondersteund.

en: Unknown WPG type %d size %d.
nl: Onbekend WPG type %d grootte %d.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
nl: Grootte 0 voor WPG-type %d, verwachtte WPG_END

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
nl: Onverwachte einde van bestand. WPG-type %d, grootte %d.

en: Empty WPG file?
nl: Leeg WPG-bestand?

en: Fig Format import and export filter
nl: Fig Format import- en exportfilter

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
nl: Fig-indeling heeft geen equivalent van pijlstijl %s; eenvoudige pijl wordt gebruikt.

en: No more user-definable colors - using black
nl: Geen gebruikergedefinieerde kleuren meer -- zwart wordt gebruikt

en: Xfig format
nl: Xfig-indeling

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
nl: Kleurindex %d te hoog; slechts 512 kleuren toegestaan. In plaats daarvan wordt zwart gebruikt.

en: Patterns are not supported by Dia
nl: Patronen worden niet ondersteund door Dia

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
nl: Lijnen met drie stippen worden niet ondersteund door Dia, twee stippen worden gebruikt

en: Line style %d should not appear
nl: Lijnstijl %d zou niet verschijnen

en: Error while reading %dth of %d points
nl: Fout bij lezen van %de van %d punten

en: Unexpected end of file.
nl: Onverwachte einde van bestand.

en: Error while reading arrowhead
nl: Fout bij lezen van pijlkop

en: Unknown arrow type %d
nl: Onbekend pijltype %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
nl: Diepte %d buiten bereik, alleen 0-%d toegestaan.

en: Couldn't read ellipse info.
nl: Kon informatie van ellips niet lezen.

en: Couldn't read polyline info.
nl: Kon informatie van polylijn niet lezen.

en: Couldn't read flipped bit.
nl: Kan gewisselde bit niet lezen.

en: Negative corner radius; negating
nl: Straal negatieve hoek; negatief maken

en: Unknown polyline subtype: %d
nl: Onbekend polylijn subtype: %d

en: Couldn't read spline info.
nl: Kon informatie van spline niet lezen.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
nl: Kan benaderde spline nog niet converteren.

en: Unknown spline subtype: %d
nl: Onbekend spline subtype: %d

en: Couldn't read arc info.
nl: Kon informatie van boog niet lezen.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
nl: Opgevulde boog behandeld als niet gevuld

en: Unknown polyline arc: %d
nl: Onbekende boog polylijn: %d

en: Couldn't read text info.
nl: Kon informatie van tekst niet lezen.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
nl: Kan LaTeX lettertype nr. %d  niet vinden, sans wordt gebruikt

en: Can't find PostScript font nr. %d, using sans
nl: Kan PostScript lettertype nr. %d  niet vinden, sans wordt gebruikt

en: Couldn't identify Fig object.
nl: Kon object van Fig niet identificeren.

en: Compound end outside compound
nl: Einde samenstelling buiten samenstelling

en: Couldn't read color
nl: Kon kleur niet lezen

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
nl: Kleurnummer %d buiten bereik van 0..%d.  Kleur wordt genegeerd.

en: Couldn't read group extent.
nl: Kon bereik groep niet lezen.

en: Unknown object type %d
nl: Onbekend object type %d

en: “%s” is not one of “%s” or “%s”
nl: “%s” is niet een van “%s” of “%s”

en: Error reading paper size.
nl: Fout bij lezen papiergrootte.

en: Unknown paper size “%s”, using default
nl: Onbekende papiergrootte “%s”, standaard wordt gebruikt

en: Error reading paper orientation.
nl: Fout bij lezen oriëntatie van papier.

en: Error reading justification.
nl: Fout bij lezen van reading verantwoording.

en: Error reading units.
nl: Fout bij lezen van eenheden.

en: Error reading magnification.
nl: Fout bij lezen van vergroting.

en: Error reading multipage indicator.
nl: Fout bij lezen van indicatie voor meerdere pagina's.

en: Error reading transparent color.
nl: Fout bij lezen van kleur voor transparantie.

en: Error reading Fig file.
nl: Fout bij lezen van bestand van Fig.

en: Premature end of Fig file
nl: Voortijdig einde van bestand van Fig

en: Error reading resolution.
nl: Fout bij lezen van resolutie.

en: Doesn't look like a Fig file
nl: Lijkt niet op een bestand van Fig

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
nl: Dit is een bestand van Fig versie %d.%d.
     Het zou niet geïmporteerd kunnen worden.

en: Premature end of Fig file
nl: Voortijdig einde van bestand van Fig

en: Xfig File Format
nl: Xfig bestandsindeling

en: Can't open output file %s: %s
nl: Kan uitvoerbestand %s niet openen: %s

en: Error while parsing %s
    %s
nl: Fout bij parsen %s
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
nl: Fout tijdens parsen stylesheet %s

en: Error while applying stylesheet %s
nl: Fout tijdens toepassen stylesheet %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
nl: Fout tijdens parsen stylesheet: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
nl: Fout tijdens toepassen stylesheet: %s

en: Error while saving result: %s
nl: Fout bij opslaan resultaat: %s

en: XSL Transformation filter
nl: XSL transformatiefilter

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
nl: Geen geldige configuratiebestanden gevonden voor de plug-in XSLT; niet geladen.

en: Export through XSLT
nl: Exporteren met XSLT

en: From:
nl: Van:

en: To:
nl: Naar:

en: AADL Shapes
nl: AADL vormen

en: Memory
nl: Geheugen

en: Subprogram
nl: Subprogramma

en: Thread Group
nl: Thread-groep

en: Device
nl: Apparaat

en: Package
nl: Pakket

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
nl: Een gesorteerde collectie van polygonen, Béziergonen en andere verschillende geometrische vormen

en: Right angle triangle
nl: Rechthoekige driehoek

en: Isosceles triangle
nl: Gelijkbenige driehoek

en: Perfect square, height equals width
nl: Perfect vierkant, hoogte gelijk aan breedte

en: Perfect circle
nl: Perfecte cirkel

en: Quarter circle
nl: Kwartcirkel

en: Diamond
nl: Diamant

en: Pentagon. Five-point shape
nl: Pentagoon. Vorm met vijf zijden

en: Hexagon. Six-point shape
nl: Hexagoon. Vorm met zes zijden

en: Heptagon. Seven-point shape
nl: Heptagoon. Vorm met zeven zijden

en: Octagon. Eight-point shape
nl: Octagoon. Vorm met acht zijden

en: Horizontal parallelogram
nl: Horizontaal parallellogram

en: Vertical parallelogram
nl: Verticaal parallellogram

en: Trapezoid
nl: Trapezoïde

en: Four-point star
nl: Vierpuntige ster

en: Curved four-point star
nl: Gebogen vierpuntige ster

en: Five-point star
nl: Vijfpuntige ster

en: Six-point star
nl: Zespuntige ster

en: Seven-point star
nl: Zevenpuntige ster

en: Eight-point star
nl: Achtpuntige ster

en: Sharp eight-point star
nl: Scherpe achtpuntige ster

en: Curved eight-point star
nl: Gebogen achtpuntige ster

en: Swiss cross
nl: Zwitsers kruis

en: Maltese cross
nl: Maltezer kruis

en: Down arrow
nl: Pijl omlaag

en: Up arrow
nl: Pijl omhoog

en: Left arrow
nl: Pijl naar links

en: Right arrow
nl: Pijl naar rechts

en: Notched left arrow
nl: Gestippelde pijl naar links

en: Notched right arrow
nl: Gestippelde pijl naar rechts

en: Left-up arrow
nl: Links-boven pijl

en: Turn-up arrow
nl: Draai-naar-boven pijl

en: Left-right arrow
nl: Links-rechts pijl

en: Up-down arrow
nl: Omhoog-omlaag pijl

en: Quad arrow
nl: Viervoudige pijl

en: Left-right-up arrow
nl: Rechts-links-boven pijl

en: Up-down-left arrow
nl: Omhoog-omlaag-links pijl

en: Pentagon block arrow
nl: Pentagoon blokpijl

en: Heart
nl: Hart

en: Sun
nl: Zon

en: Quarter moon
nl: Kwart maan

en: Start Event
nl: Begin gebeurtenis

en: Start Event — Message
nl: Begin gebeurtenis — Bericht

en: Start Event — Timer
nl: Begin gebeurtenis — Stopwatch

en: Start Event — Rule
nl: Begin gebeurtenis — Regel

en: Start Event — Link
nl: Begin gebeurtenis — Koppeling

en: Start Event — Multiple
nl: Begin gebeurtenis — Meerdere

en: Intermediate Event
nl: Tussenliggende gebeurtenis

en: Intermediate Event — Message
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Bericht

en: Intermediate Event — Timer
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Stopwatch

en: Intermediate Event — Error
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Fout

en: Intermediate Event — Cancel
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Annuleren

en: Intermediate Event — Compensation
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Compensatie

en: Intermediate Event — Rule
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Regel

en: Intermediate Event — Link
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Koppeling

en: Intermediate Event — Multiple
nl: Tussenliggende gebeurtenis — Meerdere

en: End Event
nl: Einde gebeurtenis

en: End Event — Message
nl: Einde gebeurtenis — Bericht

en: End Event — Error
nl: Einde gebeurtenis — Fout

en: End Event — Cancel
nl: Einde gebeurtenis — Annuleren

en: End Event — Compensation
nl: Einde gebeurtenis — Compensatie

en: End Event — Link
nl: Einde gebeurtenis — Koppeling

en: End Event — Multiple
nl: Einde gebeurtenis — Meerdere

en: End Event — Terminate
nl: Einde gebeurtenis — Afsluiten

en: Gateway
nl: Toegangspoort

en: Exclusive (XOR) Data Based
nl: Exclusieve (XOR) gegevens gebaseerd

en: Exclusive (XOR) Event Based
nl: Exclusieve (XOR) gebeurtenis gebaseerd

en: Inclusive (OR)
nl: Inclusieve (OR)

en: Activity Looping
nl: Activiteit lussen

en: Multiple Instance Task
nl: Meerdere taken instantie

en: Compensation Task
nl: Compensatie-taak

en: Collapsed Sub-Process
nl: Samengevouwen sub-proces

en: Looping Collapsed Sub-Process
nl: Lussen samengevouwen sub-proces

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
nl: Meerdere instanties samengevouwen sub-proces

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
nl: Ad-hoc samengevouwen sub-proces

en: Compensation Collapsed Sub-Process
nl: Compensatie samengevouwen sub-proces

en: Group
nl: Groeperen

en: Transaction
nl: Transactie

en: Data Object
nl: Gegevensobject

en: Text Annotation
nl: Tekstannotatie

en: Collection for chemical engineering
nl: Verzameling voor chemische verwerking

en: Fan or Stirrer
nl: Ventilator of Roerapparaat

en: Spraying Device
nl: Sproei-apparaat

en: Pneumatic Line
nl: Pneumatische lijn

en: Pneumatic Line, vertical
nl: Pneumatische lijn, verticaal

en: Simple Heat Exchanger
nl: Eenvoudige warmtewisselaar

en: Simple Heat Exchanger, vertical
nl: Eenvoudige warmtewisselaar, verticaal

en: Water Cooler
nl: Waterkoeling

en: Water Cooler, vertical
nl: Waterkoeling, verticaal

en: Fixed-Sheet Exchanger
nl: Vast blad-warmtewisselaar

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
nl: Floating-Head of U-Tube warmtewisselaar

en: Kettle Reboiler
nl: Ketel warmtewisselaar

en: Air Cooler
nl: Luchtkoeling

en: Forced-Flow Air Cooler
nl: Geforceerde stroom luchtkoeling

en: Induced-Flow Air Cooler
nl: Geïnduceerde stroom luchtkoeling

en: Plate Exchanger
nl: Platen warmtewisselaar

en: Double-Pipe Exchanger
nl: Dubbele pijp warmtewisselaar

en: Heating/Cooling Coil
nl: Spiraal warmtewisselaar

en: Heating/Cooling Coil, vertical
nl: Spiraal warmtewisselaar, verticaal

en: Simple Furnace
nl: Eenvoudige oven

en: Simple Vessel
nl: Eenvoudige reactor

en: Knock-out Drum (with demister pad)
nl: Vloeistofafscheider (met ontwasemingskussen)

en: Tray Column, simple
nl: Destillatiekolom, eenvoudig

en: Tray Column, detailed
nl: Destillatiekolom, gedetailleerd

en: Fluid Contacting Vessel, simple
nl: Vloeistofreactor, eenvoudig

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
nl: Reactor of Absorptiereactor, eenvoudig

en: Autoclave
nl: Autoclaaf

en: Open Tank
nl: Open tank

en: Clarifier or Settling Tank
nl: Reinigingsseparator of Sedimentatie-tank

en: Sealed Tank
nl: Verzegelde tank

en: Covered tank
nl: Bedekte tank

en: Tank with Fixed Roof
nl: Tank met vast dak

en: Tank with Floating Roof
nl: Tank met drijvend dak

en: Storage Sphere
nl: Opslagbol

en: Gas Holder, basic
nl: Gashouder, basis

en: Centrifugal Pump or Fan
nl: Centrifugaalpomp of ventilator

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
nl: Positieve verdringerpomp of compressor

en: Reciprocating Compressor or Pump
nl: Hoge druk-zuigerluchtcompressor of pomp

en: Axial Flow Fan
nl: Axiale stroom-ventilator

en: Compressor or Turbine
nl: Compressor of turbine

en: Ejector or Injector
nl: Straalpijp

en: AC Generator
nl: Wisselstroom-generator

en: Valve
nl: Klep

en: Valve, vertical
nl: Klep, verticaal

en: Regulable Valve
nl: Regelbare klep

en: Regulable Valve, vertical
nl: Regelbare klep, verticaal

en: Basic Filter
nl: Basisfilter

en: Cyclone and hydrocyclone
nl: Cycloon- en hydrocycloonafscheiders

en: Spray Drier
nl: Sproeidroger

en: Pressure Relief Valve
nl: Overdrukventiel

en: Objects to design chronogram charts
nl: Objecten voor het ontwerpen van chronogrammen

en: Time scale
nl: Tijdsschaal

en: Data line
nl: Gegevenslijn

en: Components for circuit diagrams
nl: Componenten voor diagrammen van circuits

en: Vertically aligned resistor
nl: Verticaal uitgelijnde weerstand

en: Horizontally aligned inductor
nl: Horizontaal uitgelijnde spoel

en: Vertically aligned inductor
nl: Verticaal uitgelijnde spoel

en: Horizontally aligned resistor
nl: Horizontaal uitgelijnde weerstand

en: Vertically aligned resistor (European)
nl: Verticaal uitgelijnde weerstand (Europees)

en: Horizontally aligned inductor (European)
nl: Horizontaal uitgelijnde spoel (Europees)

en: Vertically aligned inductor (European)
nl: Verticaal uitgelijnde spoel (Europees)

en: Horizontally aligned resistor (European)
nl: Horizontaal uitgelijnde weerstand (Europees)

en: Horizontally aligned capacitor
nl: Horizontaal uitgelijnde condensator

en: Vertically aligned capacitor
nl: Verticaal uitgelijnde condensator

en: NPN bipolar transistor
nl: Bi-polaire NPN transistor

en: PNP bipolar transistor
nl: Bi-polaire NPN transistor

en: Horizontally aligned diode
nl: Horizontaal uitgelijnde diode

en: Vertically aligned diode
nl: Verticaal uitgelijnde diode

en: Horizontally aligned zener diode
nl: Horizontaal uitgelijnde Zener-diode

en: Vertically aligned zener diode
nl: Verticaal uitgelijnde Zener-diode

en: Ground point
nl: Aarding

en: Operational amplifier
nl: Operationele versterker

en: Horizontally aligned fuse
nl: Horizontaal uitgelijnde zekering

en: Vertically aligned fuse
nl: Verticaal uitgelijnde zekering

en: Horizontally aligned power source
nl: Horizontaal uitgelijnde krachtbron

en: Vertically aligned power source
nl: Verticaal uitgelijnde krachtbron

en: Speaker
nl: Luidspreker

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Horizontally aligned LED
nl: Horizontaal uitgelijnde LED

en: Vertically aligned LED
nl: Verticaal uitgelijnde LED

en: Horizontal jumper
nl: Horizontale schakelaar

en: Horizontal xtal
nl: Horizontale xtal

en: Vertical xtal
nl: Verticale xtal

en: Computer shapes by Cisco
nl: Computervormen van Cisco

en: SUN workstation
nl: SUN werkstation

en: CiscoWorks workstation
nl: CiscoWorks werkstation

en: PC Router Card
nl: PC routerkaart

en: PC Software
nl: PC software

en: PC with Router-Based Software
nl: PC met op router gebaseerde software

en: Workgroup director
nl: Werkgroep director

en: WWW server
nl: WWW-server

en: Web browser
nl: Webbladerprogramma

en: File Server
nl: Bestandenserver

en: Software-Based Router on File Server
nl: Software gebaseerde router op bestandenserver

en: Server with PC Router
nl: Server met PC Router

en: IBM Tower
nl: IBM Toren

en: Front End Processor
nl: Front End-processor

en: IBM mainframe
nl: IBM Mainframe

en: IBM mainframe with FEP
nl: IBM mainframe met FEP

en: PC Card
nl: PC-kaart

en: Handheld
nl: Draagbaar

en: Wireless
nl: Draadloos

en: Monitor
nl: Beeldscherm

en: Relational Database
nl: Relationele database

en: Tape array
nl: Tape-array

en: Disk subsystem
nl: Schijf subsysteem

en: Storage array
nl: Opslag-array

en: FC Storage
nl: FC-opslag

en: PC Adapter Card
nl: PC-adapterkaart

en: Router and switch shapes by Cisco
nl: Vormen voor router en schakelaars van Cisco

en: Router subdued
nl: Router gedempt

en: Router with Silicon Switch
nl: Router met Silicon Switch

en: Broadband router
nl: Breedband router

en: Wavelength router
nl: Golflengte router

en: Wireless router
nl: Draadloze router

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
nl: Edge Label Switch Router met NetFlow

en: Router with Firewall
nl: Router met Firewall

en: Hub subdued
nl: Hub gedempt

en: Small Hub
nl: Kleine Hub

en: Workgroup switch
nl: Werkgroep switch

en: Workgroup switch Subdued
nl: Werkgroep switch gedempt

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
nl: Werkgroep switch stemgestuurd

en: Generic Processor
nl: Generieke Processor

en: Multilayer Switch with Silicon
nl: Multilayer Switch met Silicon

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
nl: Multilayer Switch met Silicon gedempt

en: Programmable Switch
nl: Programmeerbare Switch

en: Universal Gateway
nl: Universele Gateway

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
nl: Werkgroep Fibre Channel intelligente switch

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
nl: Director-class Fibre Channel intelligente switch

en: Cisco — Miscellaneous
nl: Cisco — Diversen

en: Miscellaneous shapes by Cisco
nl: Allerlei vormen van Cisco

en: Government Building
nl: Overheidsgebouw

en: University
nl: Universiteit

en: Small Business
nl: Klein zakelijk

en: Home office
nl: Thuiskantoor

en: Branch office
nl: Filiaal

en: Branch office subdued
nl: Klein filiaal gedempt

en: Branch office blue
nl: Filiaal blauw

en: Generic Building
nl: Generiek gebouw

en: Generic Building subdued
nl: Generiek gebouw gedempt

en: Generic Building blue
nl: Generiek gebouw blauw

en: Medium Building
nl: Gemiddeld gebouw

en: Medium Building subdued
nl: Gemiddeld gebouw gedempt

en: Medium Building blue
nl: Gemiddeld gebouw blauw

en: House
nl: Huis

en: House blue
nl: Huis blauw

en: Telecommuter house
nl: Telewerker huis

en: Telecommuter house subdued
nl: Telewerker huis gedempt

en: Man red
nl: Man rood

en: Man gold
nl: Man goud

en: Man blue
nl: Man blauw

en: Standing Man
nl: Staande man

en: Standing woman
nl: Staande vrouw

en: Woman
nl: Vrouw

en: Woman red
nl: Vrouw rood

en: Woman gold
nl: Vrouw goud

en: Woman blue
nl: Vrouw blauw

en: Running man
nl: Rennende man

en: Running man subdued
nl: Rennende man gedempt

en: Telecommuter
nl: Telewerker

en: Running woman
nl: Rennende vrouw

en: CiscoWorks Man
nl: CiscoWorks man

en: PC Man
nl: PC-man

en: Sitting Woman
nl: Zittende vrouw

en: Mac Woman
nl: Mac-vrouw

en: Androgynous Person
nl: Androgeen persoon

en: Lock and Key
nl: Slot en grendel

en: Satellite dish
nl: Satellietschotel

en: Satellite
nl: Satelliet

en: Antenna
nl: Antenne

en: File cabinet
nl: Dossierkast

en: Car
nl: Auto

en: Video Camera
nl: Videocamera

en: Headphones
nl: Koptelefoon

en: Cisco — Network
nl: Cisco — Netwerk

en: Network shapes by Cisco
nl: Netwerkvormen van Cisco

en: Network Management
nl: Networkbeheer

en: IP Old-style
nl: IP Oude stijl

en: System controller
nl: Systeem controller

en: Firewall subdued
nl: Firewall gedempt

en: Firewall horizontal
nl: Firewall horizontaal

en: LAN to LAN
nl: LAN naar LAN

en: Cable Modem
nl: Kabelmodem

en: Wireless Connectivity
nl: Draadloze verbinding

en: Wireless Transport
nl: Draadloos transport

en: AccessPoint
nl: Toegangspunt

en: Wireless Bridge
nl: Draadloze brug

en: Optical Cross-Connect
nl: Optische kruisverbinding

en: Optical Transport
nl: Optisch transport

en: Optical Fiber
nl: Optische kabel

en: Optical Amplifier
nl: Optische versterker

en: Digital Cross-Connect
nl: Digitale kruisverbinding

en: 3X74 (floor) cluster controller
nl: 3X74 (vloer) cluster controller

en: 3174 (desktop) cluster controller
nl: 3174 (bureaublad) cluster controller

en: Cloud Gold
nl: Cloud goud

en: Cloud White
nl: Cloud wit

en: Cloud Dark
nl: Cloud donker

en: General Appliance
nl: Algemene toepassing

en: Bridge
nl: Brug

en: IPTV broadcast server
nl: IPTV uitzendserver

en: IPTV content manager
nl: IPTV inhoudbeheerder

en: Generic Gateway
nl: Generieke Gateway

en: Cisco — Telephony
nl: Cisco — Telefonie

en: Telephony shapes by Cisco
nl: Vormen voor telefonie van Cisco

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone 2
nl: Telefoon2

en: Phone Ethernet
nl: Telefoon ethernet

en: Phone Appliance
nl: Telefoon toepassing

en: Phone Feature
nl: Telefoon mogelijkheid

en: Phone/Fax
nl: Telefoon/Fax

en: IP Phone
nl: IP-telefoon

en: IP Softphone
nl: IP-Softphone

en: Cellular Phone
nl: Mobiele telefoon

en: Mobile Access IP Phone
nl: Mobiele toegang IP-telefoon

en: Turret
nl: Toren

en: Radio Tower
nl: Radiozendmast

en: Class 4/5 switch
nl: Klasse 4/5 switch

en: Generic softswitch
nl: Generieke softswitch

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
nl: Virtuele switch controller (VSC 3000)

en: Civil
nl: Civiel

en: Civil Engineering Components
nl: Civiele technische componenten

en: Vertical rest
nl: Verticale steun

en: Horizontal rest
nl: Horizontale steun

en: Bivalent vertical rest
nl: Bivalente verticale steun

en: Reference line
nl: Referentielijn

en: Water level
nl: Waterniveau

en: Soil
nl: Bodem

en: Horizontally aligned arrow
nl: Horizontaal uitgelijnde pijl

en: Vertically aligned arrow
nl: Verticaal uitgelijnde pijl

en: Horizontal limiting line
nl: Horizontaal begrenzende lijn

en: Vertical limiting line
nl: Verticaal begrenzende lijn

en: Horizontally aligned pump
nl: Een horizontaal uitgelijnde pomp

en: Vertically aligned pump
nl: Verticaal uitgelijnde pomp

en: Horizontally aligned compressor
nl: Horizontaal uitgelijnde compressor

en: Vertically aligned compressor
nl: Verticaal uitgelijnde compressor

en: Vertically aligned valve
nl: Verticaal uitgelijnde klep

en: Horizontally aligned valve
nl: Horizontaal uitgelijnde klep

en: Backflow preventer
nl: Terugstroom verhindering

en: Gas bottle
nl: Gasfles

en: Frequency converter
nl: Frequentie omzetter

en: Vertically aligned propeller
nl: Verticaal uitgelijnde propeller

en: Aerator with bubbles
nl: Ontluchting met bubbels

en: Final-settling basin
nl: Bezinkingsbassin

en: Preliminary clarification tank
nl: Voorafgaande verklaring tank

en: Basin
nl: Bassin

en: Components for LADDER circuits
nl: Componenten voor LADDER circuits

en: 'if' (normally open) ladder contact
nl: 'als' (normaal open) ladder contact

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
nl: 'als niet' (normaal gesloten) ladder contact

en: Simple output variable
nl: Eenvoudige variabele

en: Negative output variable
nl: Negatieve uitvoer variabele

en: 'set' output variable
nl: 'set' uitvoer variabele

en: 'reset' output variable
nl: 'reset' uitvoer variabele

en: 'jump' output variable
nl: 'jump' uitvoer variabele

en: Receptivity output variable
nl: Ontvankelijke uitvoer variabele

en: Power-saved simple output variable
nl: Energie-besparende eenvoudige uitvoer variabele

en: Power-saved negative output variable
nl: Energie-besparende negatieve uitvoer variabele

en: Power-saved 'set' output variable
nl: Energie-besparende 'set' uitvoer variabele

en: Power-saved 'reset' output variable
nl: Energie-besparende 'reset' uitvoer variabele

en: Cybernetics
nl: Cybernetica

en: Elements of cybernetic circuits
nl: Componenten van cybernetische circuits

en: Sensor — left
nl: Sensor — links

en: Sensor — right
nl: Sensor — rechts

en: Sensor — bottom
nl: Sensor — onder

en: Sensor — top
nl: Sensor — boven

en: Sum, subtracting left input
nl: Som, min de invoer links

en: Sum, subtracting right input
nl: Som, min de invoer rechts

en: Sum, subtracting bottom input
nl: Som, min de invoer onder

en: Sum, subtracting top input
nl: Som, min de invoer boven

en: Integrator — input left
nl: Integrator — invoer links

en: Integrator — input right
nl: Integrator — invoer rechts

en: Integrator — input bottom
nl: Integrator — invoer onder

en: Integrator — input top
nl: Integrator — invoer boven

en: Sum
nl: Som

en: High pass filter
nl: Hoge toelating filter

en: Low pass filter
nl: Lage toelating filter

en: Sine characteristic or input
nl: Sinus kenmerk of invoer

en: Sigmoid characteristic
nl: Sigmoïde kenmerk

en: Saturation characteristic
nl: Verzadiging kenmerk

en: Relay characteristic (sigma)
nl: Relais kenmerk (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
nl: Halve golf rectificatie of glooiende invoer

en: Full wave rectifier (absolute value)
nl: Volledige golf rectificatie (absolute waarde)

en: Constant positive shift on the y-axis
nl: Constante positieve verschuiving op de y-as

en: Constant negative shift on the y-axis
nl: Constante negatieve verschuiving op de y-as

en: Constant factor greater 1
nl: Constante factor groter dan 1

en: Constant factor between 0 and 1
nl: Constante factor tussen 0 en 1

en: Constant factor between 0 and -1
nl: Constante factor tussen 0 en -1

en: Constant factor below -1
nl: Constante factor onder -1

en: Template for custom characteristics
nl: Sjabloon voor aangepaste kenmerken

en: Time delay
nl: Tijdverschil

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
nl: Bewerker voor Databasetabel relatie-diagrammen

en: Attribute compound
nl: Attributen samenstellen

en: Objects to draw event-driven process chains
nl: Objecten om gebeurtenis-gedreven procesketens te tekenen

en: Business Process
nl: Zakelijk proces

en: Process Group
nl: Procesgroep

en: Function
nl: Functie

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Organisation Unit
nl: Organisatie eenheid

en: Operator AND (Input)
nl: Operator AND (Invoer)

en: Operator AND (Output)
nl: Operator AND (Uitvoer)

en: Operator Inclusive (OR) (Input)
nl: Operator Inclusieve (OR) (Invoer)

en: Operator Inclusive (OR) (Output)
nl: Operator Inclusieve (OR) (Uitvoer)

en: Operator Exclusive (XOR) (Input)
nl: Operator Exclusieve (XOR) (Invoer)

en: Operator Exclusive (XOR) (Output)
nl: Operator Exclusieve (XOR) (Uitvoer)

en: Electric
nl: Elektriciteit

en: Components for electric circuits
nl: Componenten voor het ontwerp van stroomkringen

en: Normally open contact (horizontal)
nl: Normalerwijs open contact (horizontaal)

en: Normally closed contact (horizontal)
nl: Normalerwijs gesloten contact (horizontaal)

en: Normally open position switch (horizontal)
nl: Normalerwijs open schakelaar (horizontaal)

en: Normally closed position switch (horizontal)
nl: Normalerwijs gesloten schakelaar (horizontaal)

en: Normally open contact (vertical)
nl: Normalerwijs open contact (verticaal)

en: Normally closed contact (vertical)
nl: Normalerwijs gesloten contact (verticaal)

en: Normally open position switch (vertical)
nl: Normalerwijs open schakelaar (verticaal)

en: Normally closed position switch (vertical)
nl: Normalerwijs gesloten schakelaar (verticaal)

en: The command organ of a relay (horizontal)
nl: Besturingsorgaan van een relais (horizontaal)

en: Relay (horizontal)
nl: Relais (horizontaal)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
nl: Lamp of lichtindicator (horizontaal)

en: The command organ of a relay (vertical)
nl: Besturingsorgaan van een relais (verticaal)

en: Relay (vertical)
nl: Relais (verticaal)

en: Lamp or indicator light (vertical)
nl: Lamp of lichtindicator (verticaal)

en: Connection point
nl: Verbindingspunt

en: Editor for Entity Relations Diagrams
nl: Objecten voor het ontwerpen van Entiteit/Relatie-diagrammen

en: Weak entity
nl: Zwakke entiteit

en: Participation
nl: Deelname

en: Objects to draw flowcharts
nl: Objecten voor het ontwerpen van stroomdiagrammen

en: Process/Auxiliary Operation
nl: Proces/andere bewerking

en: Input/Output
nl: Invoer/Uitvoer

en: Decision
nl: Besluit

en: Connector
nl: Verbindingsstuk

en: Transaction file
nl: Transactie bestand

note: XXX
en: Off page connector
nl: Pagina-einde verbinding

en: Manual operation
nl: Handmatige werking

en: Preparation
nl: Voorbereiding

en: Manual input
nl: Handmatige invoer

en: Predefined process
nl: Vooraf gedefinieerd proces

en: Terminal Interrupt
nl: Terminal onderbreking

en: Magnetic disk
nl: Magnetische schijf

en: Magnetic drum
nl: Magnetische trommel

en: Magnetic tape
nl: Magnetische band

en: Internal storage
nl: Interne opslag

en: Merge
nl: Vereniging

en: Delay
nl: Vertraging

note: XXX
en: Summing junction
nl: Verenigingsverbinding

note: XXX
en: Collate
nl: Vergelijk

en: Sort
nl: Sorteren

en: Or
nl: Of

en: Punched card
nl: Ponskaart

en: Punched tape
nl: Ponsband

en: Transmittal tape
nl: Transmissieband

en: Offline storage
nl: Offline opslag

en: Data source
nl: Gegevensbron

en: Editor for Function Structure Diagrams.
nl: Bewerker voor functie structuur diagrammen.

en: Flow
nl: Stroom

en: Orthogonal polyline flow
nl: Loodrechte polylijn stroming

note: Dia-Version: 0.94 Date: Sun Oct 23 17:12:11 2005 Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
nl: Gane en Sarson

en: Gane and Sarson DFD
nl: Gane en Sarson DFD

en: Alternate external entity
nl: Wisselende externe entiteit

en: Data store
nl: Gegevensopslag

en: External entity
nl: Externe entiteit

en: Objects to design GRAFCET charts
nl: Objecten voor het ontwerp van GRAFCET diagrammen

en: Macro sub-program call step
nl: Macro sub-programma aanroep stap

en: Action to associate to a step
nl: Actie om een stap te associëren

en: Condition (of an action)
nl: Voorwaarde (van een actie)

en: Transition
nl: Transitie

en: OR vergent
nl: OR begrenzing

en: AND vergent
nl: AND begrenzing

en: Arc (upward)
nl: Boog (opwaarts)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
nl: Kaart, isometrisch

note: Visio calls theses Map, Directional Map 3D. use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
nl: Isometrische directionele kaartvormen

en: Road Section
nl: Wegdeel

en: Long Straight Road Section
nl: Lang recht wegdeel

en: Crossroads
nl: Kruispunt

en: T-Junction
nl: T-kruising

en: Elevated Road
nl: Verhoogde weg

en: Corner 1
nl: Hoek 1

en: Corner 2
nl: Hoek 2

en: River
nl: Rivier

en: Roof 1
nl: Dak 1

en: Block 1, 2:4
nl: Blok 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
nl: Blok 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
nl: Blok 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
nl: Blok 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
nl: Blok 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
nl: Blok 6, 4:6

en: Block 7
nl: Blok 7

en: Factory
nl: Fabriek

en: Car 1, Front View
nl: Auto 1, Vooraanzicht

en: Car 2, Rear View
nl: Auto 2, Achteraanzicht

en: Train 1, angled downward
nl: Trein 1, richting omlaag

en: Train 2, angled upward
nl: Trein 2, richting omhoog

en: Tree 1
nl: Boom 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
nl: Voetgangersbrug

en: One Way Road Sign
nl: Eénrichtingsverkeer bord

en: Objects to design i* diagrams
nl: Objecten om i* te ontwerpen

en: An i* softgoal
nl: Een i* softgoal

en: An i* goal
nl: Een i* goal

en: An i* resource
nl: Een i* hulpbron

en: An i* task
nl: Een i* taak

en: An i* unspecified actor
nl: Een i* ongespecificeerde acteur

en: An i* agent
nl: Een i* agent

en: An i* position
nl: Een i* compositie

en: An i* role
nl: Een i* rol

en: An i* unspecified link
nl: Een i* ongespecificeerde koppeling

en: An i* positive contribution
nl: Een i* positieve bijdrage

en: An i* negative contribution
nl: Een i* negatieve bijdrage

en: An i* dependency link
nl: Een i* vereiste verbinding

en: An i* decomposition link
nl: Een i* decompositie verbinding

en: An i* means-ends link
nl: Een i* means-ends koppeling

en: Objects to design Jackson diagrams
nl: Objecten voor het ontwerp van Jackson diagrammen

en: A Jackson given domain
nl: Een Jackson gegeven domein

en: A Jackson designed domain
nl: Een Jackson ontworpen domein

en: A Jackson machine domain
nl: Een Jackson machine domein

en: A Jackson requirement
nl: Een Jackson vereiste

en: A Jackson shared phenomenon
nl: Een Jackson gedeeld fenomeen

en: A Jackson requirement phenomenon
nl: Een Jackson vereiste fenomeen

en: Jigsaw
nl: Puzzel

en: Pieces of a jigsaw
nl: Puzzelstukken

en: Jigsaw — part_oioi
nl: Puzzel — stuk_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
nl: Puzzel — stuk_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
nl: Puzzel — stuk_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
nl: Puzzel — stuk_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
nl: Puzzel — stuk_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
nl: Puzzel — stuk_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
nl: Puzzel — stuk_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
nl: Puzzel — stuk_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
nl: Puzzel — stuk_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
nl: Puzzel — stuk_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
nl: Puzzel — stuk_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
nl: Puzzel — stuk_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
nl: Puzzel — stuk_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
nl: Puzzel — stuk_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
nl: Puzzel — stuk_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
nl: Puzzel — stuk_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
nl: Objecten voor het ontwerp van KAOS diagrammen

en: A KAOS softgoal
nl: Een KAOS softgoal

en: A KAOS goal
nl: Een KAOS goal

en: A KAOS requirement
nl: Een KAOS vereiste

en: A KAOS assumption
nl: Een KAOS aanname

en: A KAOS obstacle
nl: Een KAOS obstakel

en: A KAOS AND refinement
nl: Een KAOS AND verfijning

en: A KAOS complete AND refinement
nl: Een KAOS complete AND verfijning

en: A KAOS OR refinement
nl: Een KAOS OR verfijning

en: A KAOS complete OR refinement
nl: Een KAOS complete OR verfijning

en: A KAOS operationalization
nl: Een KAOS operationalisatie

en: A KAOS contribution
nl: Een KAOS bijdrage

en: A KAOS obstruction
nl: Een KAOS obstructie

en: A KAOS binary conflict
nl: Een KAOS binair conflict

en: A KAOS agent
nl: Een KAOS agent

en: A KAOS responsibility
nl: Een KAOS verantwoordelijkheid

en: A KAOS monitor link
nl: Een KAOS monitor verbinding

en: A KAOS control link
nl: Een KAOS control verbinding

en: A KAOS capable-of
nl: Een KAOS in-staat-tot

en: A KAOS performs
nl: Een KAOS uitvoering

en: A KAOS input
nl: Een KAOS invoer

en: A KAOS output
nl: Een KAOS uitvoer

en: Lights
nl: Verlichting

en: Objects to design simple lighting plots
nl: Objecten om eenvoudige verlichtingsplannen te ontwerpen

en: PAR on the floor
nl: PAR op de vloer

en: Pebble Convex lantern
nl: Bolkop lantaarn

en: Fresnel lantern
nl: Fresnel-lantaarn

en: Striplight
nl: Striplicht

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
nl: Ellipsoïde reflectie spotlight

en: Blinders
nl: Jaloezieën

en: Black light
nl: Zwart licht

en: Stroboscope light
nl: Stroboscooplicht

en: Moving head
nl: Beweegbare kop

en: Structure
nl: Structuur

en: Logic
nl: Logica

en: Boolean Logic
nl: Booleaanse logica

en: OR gate
nl: OR poort

en: AND gate
nl: AND poort

en: XOR gate
nl: XOR poort

en: Simple buffer
nl: Eenvoudige buffer

en: Inverter
nl: Inverteren

en: NAND gate
nl: NAND poort

en: NOR gate
nl: NOR poort

en: Cross-connector
nl: Kruisverbinding

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Miscellaneous Shapes
nl: Allerlei vormen

en: Tree
nl: Boom

en: Folder
nl: Map

en: File
nl: Bestand

en: Expansible node
nl: Uit te breiden knoop

en: Expanded node
nl: Uitgebreide knoop

en: Traditional clock
nl: Traditionele klok

en: Measure distance
nl: Afstand meten

en: Resizable grid
nl: Aanpasbaar raster

en: Diagram object
nl: Diagramobject

en: N-gon or Star object
nl: N-goon of Ster-object

en: Node center
nl: Middelpunt knoop

en: Large extension node
nl: Knoop grote uitbreiding

en: Small extension node
nl: Knoop kleine uitbreiding

en: Tactical satellite communications terminal
nl: Tactische Satelliet Communicatie Terminal

en: Network
nl: Netwerk

en: Objects to design network diagrams with
nl: Objecten voor het ontwerpen van netwerkdiagrammen

en: Storage
nl: Opslag

en: Simple printer
nl: Eenvoudige printer

en: WAN connection
nl: WAN aansluiting

en: WAN link
nl: WAN verbinding

en: Stackable hub or switch
nl: Stapelbare hub of switch

en: Modular switching system
nl: Modulair schakelsysteem

en: 24 Port Patch Panel
nl: 24 Port Patch-paneel

en: RJ45 wall-plug
nl: RJ45 aansluiting

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
nl: Aansluiting voor het scEAD kabelsysteem

en: Simple modem
nl: Eenvoudige modem

en: Antenna for wireless transmission
nl: Antenne voor een draadloze verbinding

en: Mobile telephony base station
nl: Mobiele telefoon base station

en: Network cloud
nl: Netwerk cloud

en: Mobile telephony cell
nl: Mobiele telefoon cel

en: Router symbol
nl: Router symbool

en: Switch symbol
nl: Switch symbool

en: ATM switch symbol
nl: ATM switch symbool

en: Workstation monitor
nl: Werkstation beeldscherm

en: UNIX workstation
nl: UNIX werkstation

en: Speaker with integrated amplifier
nl: Luidspreker met geïntegreerde versterker

en: Speaker without amplifier
nl: Luidspreker zonder versterker

en: External DAT drive
nl: Externe DAT drive

en: Mobile phone
nl: Mobiele telefoon

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Digitizing board
nl: Digitaal bord

en: Pneumatic/Hydraulic
nl: Pneumatisch/hydraulisch

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
nl: Componenten voor pneumatische en hydraulische circuits

en: Double-effect jack
nl: Dubbel-effect jack

en: Normally-in simple-effect jack
nl: Normaal-in eenvoudig-effect jack

en: Normally-out simple-effect jack
nl: Normaal-uit eenvoudig-effect jack

en: Generic pressure source
nl: Algemene krachtbron

en: Hydraulic pressure source
nl: Hydraulische krachtbron

en: Pneumatic pressure source
nl: Pneumatische krachtbron

en: Air exhaust orifice
nl: Luchtafvoer opening

en: 2/2 distributor
nl: 2/2 verdeler

en: 3/2 distributor
nl: 3/2 verdeler

en: 4/2 distributor
nl: 4/2 verdeler

en: 5/2 distributor
nl: 5/2 verdeler

en: Muscular command
nl: Spieropdracht

en: Push-button command
nl: Drukknop opdracht

en: Mechanical command by tappet
nl: Mechanische opdracht door tikken

en: Mechanical command by spring
nl: Mechanische opdracht door een veer

en: Electric command (single coil)
nl: Elektrische opdracht (enkele spoel)

en: Electric command (double coil)
nl: Elektrische opdracht (dubbele spoel)

en: Indirect command by hydraulic driver
nl: Indirecte opdracht door hydraulische bestuurder

en: Indirect command by pneumatic driver
nl: Indirecte opdracht door pneumatische bestuurder

en: Objects to design SADT diagrams
nl: Objecten voor het ontwerpen van SADT-diagrammen

en: Activity/data flow arrow
nl: Activiteit/gegevensstroom pijl

en: Activity/data box
nl: Activiteit/gegevens vak

en: Flow label
nl: Stroom label

en: Specification and Description Language.
nl: Specificatie en beschrijvingstaal

en: Block type reference
nl: Blok type referentie

en: Service type reference
nl: Service type referentie

en: Process type reference
nl: Proces type referentie

en: State
nl: Status

en: Function header
nl: Functiehoofd

en: Send message
nl: Stuur bericht

en: Receive message
nl: Ontvang bericht

en: Function call
nl: Functie aanroep

en: Action being executed
nl: Actie wordt uitgevoerd

en: Save state
nl: Status opslaan

en: In/Out connector
nl: In/uit connector

en: Procedure return
nl: Procedure teruggave

en: Generic text note
nl: Algemene tekst notitie

en: Shape Design
nl: Vorm ontwerpen

en: Design Dia objects with individual connection points
nl: Ontwerp objecten voor Dia met individuele verbindingspunten

en: Connection Point
nl: Verbindingspunt

en: Main Connection Point
nl: Hoofd verbindingspunt

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
nl: Objecten voor het ontwerpen van Sybase replicatie domein diagrammen

en: Sybase replication server
nl: Sybase replicatieserver

en: Log transfer manager or rep agent
nl: Logtransfer manager of replicatieagent

en: Stable storage device
nl: Betrouwbaar opslagapparaat

en: Sybase client application
nl: Sybase client applicatie

en: Replication server manager
nl: Replicatieserver manager

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
nl: Bewerker voor UML Static Structure Diagrammen

en: Note
nl: Melding

en: Realizes, implements a specific interface
nl: Realiseert, implementeert een bepaalde interface

en: Generalization, class inheritance
nl: Generalisatie, klasse overerving

en: Association, two classes are associated
nl: Associatie, twee klassen zijn geassocieerd

en: Aggregation, one class is part of another
nl: Aggregatie, één klasse is deel van een andere

en: Implements, class implements a specific interface
nl: Implementeert, klasse implementeert een bepaalde interface

en: Constraint, place a constraint on something
nl: Beperking, plaats ergens een beperking op

en: Small package
nl: Klein pakket

en: Large package
nl: Groot pakket

en: Use case
nl: Gebruiksgeval

en: Lifeline
nl: Levenslijn

en: Message
nl: Bericht

en: Node
nl: Knooppunt

en: Class stereotype icon
nl: Klasse stereotype pictogram

en: Initial/End state
nl: Initiële/eindstatus

en: Activity
nl: Activiteit

en: Fork/Union
nl: Afsplitsing/Verenigen
