dia - en to pl translation catalogue (1459 entries)

en: %s error: don't know how to export into %s
pl: Błąd %s: nie wiadomo jak wyeksportować do %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
pl: Błąd %s: nazwy pliku wejściowego i wynikowego są identyczne: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
pl: Importowanie

en: %s error: need valid input file %s
pl: Błąd %s: wymagany poprawny plik wejściowy %s

en: Can't find output format/filter %s
pl: Nie można znaleźć formatu/filtra wyjściowego %s

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
pl: Wyeksportuj wczytany plik i zakończy

en: OUTPUT
pl: WYJŚCIE

en: TYPE
pl: TYP

en: Don't show the splash screen
pl: Bez ekranu powitalnego

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
pl: Przesyła komunikaty o błędach na wyjście standardowe zamiast wyświetla okien.

en: DIRECTORY
pl: KATALOG

en: Display credits list and exit
pl: Wypisuje listę zasług i kończy działanie

en: Display version and exit
pl: Wypisuje numer wersji i kończy działanie

en: [FILE...]
pl: [PLIK...]

en: Invalid option?
pl: Nieprawidłowa opcja?

en: Can't connect to session manager!
pl: Nie można nawiązać połączenia z menedżerem sesji!

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
pl: Dia w wersji %s, skompilowano %s %s

en: Dia version %s
pl: Dia w wersji %s

en: Exiting Dia
pl: Kończenie działania programu Dia

en: Save
pl: Zapisz

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
pl: Zamykasz program bez zapisania zmodyfikowanych diagramów

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
pl: Istnieją zmodyfikowane, niezapisane diagramy.
    Czy na pewno chcesz zakończyć bez zapisania zmian?

en: Quit Dia
pl: Zakończ pracę z Dia

en: Exit
pl: Zakończ

en: The original author of Dia was:
pl: Oryginalny autor programu Dia:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
pl: 
    Obecni opiekunowie programu Dia:

en: 
    Other authors are:
pl: 
    Inni autorzy:

en: 
    Dia is documented by:
pl: 
    Autorzy dokumentacji:

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
pl: Rozszerzenie

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: Description
pl: Opis

en: Select foreground color
pl: Wybierz kolor pierwszoplanowy

en: Select background color
pl: Wybierz kolor tła

en: No existing object to paste.
pl: Brak obiektu do wklejenia.

en: Could not find help directory
pl: Nie można odnaleźć katalogu pomocy

en: Could not open help directory:
    %s
pl: Nie otworzyć katalogu z plikami pomocy:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
pl: Tomasz Kłoczko <kloczek@rudy.mif.pg.gda.pl>, 1999
    Zbigniew Chyla <chyla@alice.ci.pwr.wroc.pl>, 1999-2003
    Artur Flinta <aflinta@at.kernel.pl>, 2003-2004
    Maciej Jaros <egil@wp.pl>, 2009
    Aviary.pl <community-poland@mozilla.org>, 2009

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
pl: Niniejszy program jest wolnym oprogramowaniem; można go rozprowadzać dalej
    i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej
    przez Fundację Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation) - według
    wersji drugiej tej Licencji lub którejś z późniejszych wersji.
    
    Niniejszy program rozpowszechniany jest z nadzieją, iż będzie on użyteczny
    - jednak BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI, nawet domyślnej gwarancji
    PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ albo PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ. W celu
    uzyskania bliższych informacji należy zapoznać się z Powszechną Licencją
    Publiczną GNU.
    
    Z pewnością wraz z niniejszym programem dostarczono także egzemplarz
    Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GNU General Public License); jeśli
    nie - proszę napisać do Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street,
    Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
pl: Program do rysowania diagramów.

en: '%s' creation failed
pl: Utworzenie "%s" nie powiodło się

en: Object defaults
pl: Domyślne wartości obiektu

en: This object has no defaults.
pl: Obiekt nie ma wartości domyślnych.

en: Defaults:
pl: Wart. domyślne:

en: Error
pl: Błąd

en: Layer
pl: Warstwa

en: Type
pl: Typ

en: Select
pl: Zaznacz

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
pl: Lokowanie

en: Properties
pl: Właściwości

en: Name
pl: Nazwa

en: Diagram Tree
pl: Drzewo diagramu

note: paper size
en: Paper Size
pl: Rozmiar papieru

note: orientation
en: Orientation
pl: Ułożenie

note: margins
en: Margins
pl: Marginesy

en: Top:
pl: Góra:

en: Bottom:
pl: Dół:

en: Left:
pl: Lewy:

en: Right:
pl: Prawy:

note: Scaling
en: Scaling
pl: Skalowanie

en: Scale:
pl: Skala:

en: Fit to:
pl: Dopasowanie do:

en: by
pl: na

en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

en: Diagram Properties
pl: Właściwości diagramu

en: Dynamic grid
pl: Dynamiczna siatka

en: Spacing
pl: Odstępy

en: Visible spacing
pl: Widzialne odstępy

note: Hexes!
en: Hex grid
pl: Siatka sześciokątna

en: Hex grid size
pl: Wielkość sześciokąta

en: Grid
pl: Siatka

en: Background
pl: Tło

en: Grid Lines
pl: Linie siatki

en: Page Breaks
pl: Separatory stron

en: Colors
pl: Kolory

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
pl: Właściwości diagramu: %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
pl: Obiekt nie obsługuje operacji Cofnij/Ponów.
    Usunięto informację o cofnięciu.

en: Properties…
pl: Właściwości…

en: Union
pl: Suma

en: Intersection
pl: Część wspólna

en: Selection
pl: Zaznaczenie

en: Input _Methods
pl: _Metody wprowadzania

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
pl: Upuszczony obiekt nie pasuje do swojego obiektu nadrzędnego.
    Rozwiń obiekt nadrzędny lub upuść obiekt gdziekolwiek.

en: <unnamed>
pl: <bez nazwy>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
pl: Zamykasz diagram bez uprzedniego zapisania

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
pl: Diagram "%s"
    nie został zapisany. Czy chcesz zapisać zmiany teraz?

en: Close Diagram
pl: Zamknij diagram

en: _Discard Changes
pl: _Nie zapisuj

en: Do Not Exit
pl: Nie zamykaj

en: Exit Without Save
pl: Wyjdź bez zapisania

en: Save Selected
pl: Zapisz zaznaczone

en: The following are not saved:
pl: Następujące diagramy nie są zapisane:

en: Path
pl: Ścieżka

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: Select None
pl: Wyczyść zaznaczenie

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
pl: Nie zaznaczono niczego do zapisania. Czy chcesz spróbować jeszcze raz?

en: Supported Formats
pl: Wspierane formaty

en: By extension
pl: Według rozszerzenia

en: Open Diagram
pl: Otwórz diagram

en: Open Options
pl: Opcje odczytu

en: Determine file type:
pl: Określenie typu pliku:

en: All Files
pl: Wszystkie pliki

en: File already exists
pl: Plik już istnieje

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
pl: Plik "%s" już istnieje.
    Czy chcesz go nadpisać?

en: Save as
pl: Zapisz jako

en: Save Diagram
pl: Zapis diagramu

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
pl: Kompresja zapisywanych plików

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
pl: Kompresja redukuje rozmiary pliku do mniej niż 1/10 zwykłego rozmiaru oraz przyspiesza wczytywanie i zapisywanie. Niektóre programu tekstowe nie potrafią wykonywać operacji na skompresowanych plikach.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
pl: Eksportowanie

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
pl: Nie można określić filtru do zapisu
    "%s".

en: Export Diagram
pl: Wyeksportuj diagram

en: Export Options
pl: Opcje eksportu

en: _Search for:
pl: Wy_szukiwanie:

en: Replace _with:
pl: Z_amiana na:

en: _Match case
pl: _Rozróżnianie małych i wielkich liter

en: Match _entire word only
pl: Tylko _całe wyrazy

en: Match _all properties (not just object name)
pl: Przeszukiwanie _wszystkich właściwości (nie tylko nazw)

en: Find
pl: Znajdź

en: Replace
pl: Zamień

en: Replace _All
pl: Zamień _wszystkie

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
pl: _Zamień

en: Pops up the Navigation window.
pl: Wyświetla wyskakujące okienko nawigacyjne

en: Diagram menu.
pl: Menu diagramu.

en: Zoom
pl: Powiększenie

en: Toggles snap-to-grid for this window.
pl: Przełącza opcję wyrównywania do siatki dla tego okna.

en: Diagram Editor
pl: Edytor diagramów

en: New Layer
pl: Nowa warstwa

en: Rename Layer
pl: Zmień nazwę warstwy

en: Raise Layer
pl: Podnieś warstwę

en: Lower Layer
pl: Obniż warstwę

en: Delete Layer
pl: usuń warstwę

en: Layers:
pl: Warstwy:

en: Layers
pl: Warstwy

en: New layer %d
pl: Nowa warstwa %d

en: none
pl: brak

en: Edit Layer
pl: Edytuj warstwę

en: Add Layer
pl: Dodaj warstwę

en: Layer name:
pl: Nazwa warstwy:

en: Line width
pl: Szerokość linii

en: Line width:
pl: Szerokość linii:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
pl: Błąd przy wczytywaniu diagramu.
    Nie odnaleziono w dokumencie przyłączonego obiektu.

en: Can't find parent %s of %s object
pl: Nie można znaleźć obiektu %s nadrzędnego w stosunku do obiektu %s

en: Couldn't open: '%s' for reading.
pl: Nie można otworzyć: "%s" do odczytu.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
pl: Błąd przy odczycie diagramu %s.
    Nieznany typ pliku.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
pl: Błąd przy odczycie diagramu %s.
    Plik nie jest plikiem Dia.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
pl: Błąd przy odczycie diagramu:
    %s.
    Poprawny plik Dia definiuje co najmniej jedną warstwę.

en: Dia Diagram File
pl: Plik diagramu Dia

en: Fit
pl: Dopasuj

en: _File
pl: _Plik

en: Create a new diagram
pl: Tworzy nowy diagram

en: _Open…
pl: _Otwórz…

en: Open a diagram file
pl: Otwiera plik diagramu

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Dia help
pl: Pomoc programu Dia

en: Dia version, authors, license
pl: Wersja, autorzy i licencja programu Dia

en: Sheets and Objects…
pl: Arkusze i obiekty…

en: Manage sheets and their objects
pl: Zarządza arkuszami i ich obiektami

en: Dia preferences
pl: Preferencje programu Dia

en: Plugins…
pl: Wtyczki…

en: Manage plug-ins
pl: Zarządza wtyczkami

en: _Diagram Tree
pl: _Drzewo diagramu

en: Show Toolbar
pl: Pasek narzędziowy

en: Show or hide the toolbar
pl: Wyświetla pasek narzędziowy

en: Show Statusbar
pl: Pasek stanu

en: Show or hide the statusbar
pl: Wyświetla pasek stanu

en: Show Layers
pl: Warstwy

en: Show or hide the layers toolwindow
pl: Wyświetla okno narzędziowe warstw

en: Save the diagram
pl: Zapisuje diagram

en: Save _As…
pl: Z_apisz jako…

en: Save the diagram with a new name
pl: Zapisuje diagram pod nową nazwą

en: _Export…
pl: _Eksportuj…

en: Export the diagram
pl: Eksportuje diagram

en: _Diagram Properties
pl: _Właściwości diagramu

en: Modify diagram properties (grid, background)
pl: Modyfikuje właściwości diagramu (siatka, tło)

en: Page Set_up…
pl: _Ustawienia strony…

en: _Print…
pl: Wy_drukuj…

en: Print the diagram
pl: Drukuje diagram

en: Close the diagram
pl: Zamyka diagram

en: _Edit
pl: _Edycja

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Ponów

en: Copy selection
pl: Skopiuj zaznaczenie

en: Cut selection
pl: Wytnij zaznaczenie

en: Paste selection
pl: Wklej zaznaczenie

en: _Duplicate
pl: _Powiel

en: Duplicate selection
pl: Powiela zaznaczenie

en: Delete selection
pl: Usuń zaznaczenie

en: _Find…
pl: _Znajdź…

en: Search for text
pl: Wyszukuje tekst

en: _Replace…
pl: _Zamień…

en: Search and replace text
pl: Wyszukuje i zastępuje tekst

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
pl: Skopiuj tekst

en: Copy object's text to clipboard
pl: Kopiuje tekst obiektu do schowka

en: Cut Text
pl: Wytnij tekst

en: Cut object's text to clipboard
pl: Wycina tekst obiektu do schowka

en: Paste _Text
pl: Wklej _tekst

en: Insert text from clipboard
pl: Wstawia tekst ze schowka

en: Paste _Image
pl: Wklej _obraz

en: Insert image from clipboard
pl: Wstawia obraz ze schowka

en: _Layers
pl: Wa_rstwy

en: Add Layer…
pl: Dodaj warstwę…

en: Rename Layer…
pl: Zmień nazwę warstwy…

en: Move Selection to Layer above
pl: Przenieś zaznaczenie na wyższą warstwę

en: Move Selection to Layer below
pl: Przenieś zaznaczenie na niższą warstwę

en: _Layers…
pl: Wa_rstwy…

en: _View
pl: _Widok

en: Zoom in
pl: Powiększenie

en: Zoom out
pl: Pomniejszenie

en: _Zoom
pl: P_owiększenie

en: 70.7
pl: 70,7

en: 35.4
pl: 35,4

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Zoom fit
pl: Dopasowanie

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
pl: _Nowy widok

en: C_lone View
pl: S_klonuj widok

en: _Objects
pl: _Obiekty

en: Send to _Back
pl: Przenieś pod _spód

en: Bring to _Front
pl: Przenieś na sam _wierzch

en: Send Backwards
pl: Przesuń do _tyłu

en: Bring Forwards
pl: Przesuń do _przodu

en: _Group
pl: _Grupuj

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
pl: _Rozdziel

en: _Parent
pl: _Wstaw na rodzica

en: _Unparent
pl: _Zdejmij z rodzica

en: _Unparent Children
pl: _Zdejmij dzieci z rodzica

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
pl: Wyrównywanie

en: Top
pl: Góra

en: Middle
pl: Środek

en: Bottom
pl: Dół

en: Spread Out Horizontally
pl: Rozłóż równomiernie w poziomie

en: Spread Out Vertically
pl: Rozłóż równomiernie w pionie

en: Adjacent
pl: Ułóż przylegająco

en: Connected
pl: Sąsiednie

en: _Select
pl: _Zaznaczenie

en: All
pl: Wszystko

en: None
pl: Brak

en: Invert
pl: Odwróć

en: Transitive
pl: Powiązane

en: Same Type
pl: Ten sam typ

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
pl: _Zaznaczenie

note: For placment of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
pl: _Układ

en: D_ialogs
pl: Okna d_ialogowe

en: D_ebug
pl: D_ebugowanie

en: _Tools
pl: _Narzędzia

en: Modify
pl: Modyfikacja

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
pl: Powiększenie

en: Edit Text
pl: Edycja tekstu

en: Scroll
pl: Przewijanie

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
pl: Tekst

en: Box
pl: Prostokąt

en: Ellipse
pl: Elipsa

en: Polygon
pl: Wielokąt

en: Beziergon
pl: Obszar Beziera

en: Line
pl: Linia prosta

en: Arc
pl: Łuk

en: Zigzagline
pl: Linia prostopadle łamana

en: Polyline
pl: Linia łamana

en: Bezierline
pl: Krzywa Beziera

en: Outline
pl: Obrys

en: Image
pl: Obraz

en: _Antialiased
pl: _Wygładzanie

en: Show _Grid
pl: Wyświetlanie _siatki

en: _Snap to Grid
pl: P_rzyciąganie do siatki

en: Snap to _Objects
pl: Przyciąganie do _obiektów

en: Show _Rulers
pl: Wyświet_lanie podziałki

en: Show Scrollbars
pl: Paski przewijania

en: Show _Connection Points
pl: P_unkty połączeń

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
pl: Usuń

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
pl: Inwersja

en: NULL tooldata in tool_menu_select
pl: Dane narzędzia o wartości NULL w tool_menu_select

en: Toggles snap-to-grid.
pl: Przełącza przyciąganie do siatki.

en: Toggles object snapping.
pl: Przełącza przyciąganie do obiektów.

en: The function is not available anymore.
pl: Funkcja nie jest już dostępna.

en: Couldn't get GTK+ settings
pl: Nie można pobrać ustawień GTK+

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Loaded
pl: Wczytane

en: Load at Startup
pl: Wczytywanie podczas uruchamiania

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: any
pl: dowolne

en: User Interface
pl: Interfejs użytkownika

en: Diagram Defaults
pl: Domyślne dla diagramu

en: View Defaults
pl: Domyślny widok

en: Favorites
pl: Ulubione

en: Reset tools after create
pl: Zerowanie narzędzi po utworzeniu

en: Number of undo levels:
pl: Liczba poziomów cofnięć:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
pl: Odwrotne przeciąganie zaznacza
    wszystkie zahaczone obiekty

en: Recent documents list size:
pl: Rozmiar listy ostatnio otw. dokumentów:

en: Use menu bar
pl: Używanie paska menu

en: Keep tool box on top of diagram windows
pl: Skrzynka narzędziowa nad oknami diagramu

en: Length unit:
pl: Jednostka długości:

en: Font size unit:
pl: Jednostka rozmiaru czcionki:

en: New diagram:
pl: Nowy diagram:

en: Portrait
pl: Pionowo

en: Paper type:
pl: Typ papieru:

en: Background Color:
pl: Kolor tła:

en: Compress saved files
pl: Kompresja zapisywanych plików

en: Connection Points:
pl: Punkty połączenia:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
pl: Widoczne

en: Snap to object
pl: Przyciąganie do obiektów

en: New window:
pl: Nowe okno:

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Height:
pl: Wysokość:

en: Magnify:
pl: Powiększenie:

en: Page breaks:
pl: Podział stron:

en: Color:
pl: Kolor:

en: Solid lines
pl: Linie ciągłe

en: Antialias:
pl: Wygładzanie:

en: view antialiased
pl: zastosuj wygładzanie

en: Portable Network Graphics
pl: PNG

en: Scalable Vector Graphics
pl: SVG

en: Windows Metafile
pl: WMF

en: Enhanced Metafile
pl: EMF

en: Snap to
pl: Przyciąganie do

en: Dynamic grid resizing
pl: Dynamiczna zmiana rozmiaru siatki

en: X Size:
pl: Rozmiar poziomy:

en: Y Size:
pl: Rozmiar pionowy:

en: Lines per major line
pl: Linii na główną linię

en: Hex Size:
pl: Wielkość sześciokąta:

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Object properties
pl: Właściwości obiektu

en: This object has no properties.
pl: Obiekt nie posiada właściwości.

en: Properties:
pl: Właściwości:

en: Object properties:
pl: Właściwości obiektu:

en: %s
    System sheet
pl: %s
    Arkusz systemowy

en: %s
    User sheet
pl: %s
    Arkusz użytkownika

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
pl: Nie można pobrać symbolu "custom_type" z żadnego modułu.
    Możliwość modyfikacji kształtów jest wyłączona.

en: Widget not found: %s
pl: Nie odnaleziono widżetu: %s

en: SVG Shape
pl: Kształt SVG

en: Programmed DiaObject
pl: Zaprogramowany obiekt Dia

en: Select SVG Shape File
pl: Wybór pliku kształtu SVG

en: Copy ->
pl: Skopiuj ->

en: Copy All ->
pl: Skopiuj wszystko ->

en: Move ->
pl: Przesuń ->

en: Move All ->
pl: Przesuń wszystko ->

en: <- Copy
pl: <- Skopiuj

en: <- Copy All
pl: <- Skopiuj wszystko

en: <- Move
pl: <- Przesuń

en: <- Move All
pl: <- Przesuń wszystko

en: Line Break
pl: Odstęp linii

en: %s
    Shape
pl: %s
    Kształt

en: %s
    Object
pl: %s
    Obiekt

en: %s
    Unassigned type
pl: %s
    Nieprzypisany typ

en: Filename must end with '%s': '%s'
pl: Nazwa pliku musi kończyć się na "%s": "%s"

en: Error examining %s: %s
pl: Błąd przy sprawdzaniu %s: %s

en: Could not interpret shape file: '%s'
pl: Nie można zinterpretować kształtu: "%s"

en: Sheet must have a Name
pl: Arkusz musi posiadać nazwę

en: Couldn't open '%s': %s
pl: Nie można otworzyć "%s": %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
pl: Nie można otworzyć: "%s" do zapisu.

en: a user
pl: użytkownik

en: File: %s
pl: Plik: %s

en: Date: %s
pl: Data: %s

en: For: %s
pl: Dla: %s

en: add shapes here
pl: dodaj tutaj kształty

en: Loading …
pl: Wczytywanie…

en: Dia v %s
pl: Dia w wersji %s

en: Scroll around the diagram
pl: Przewijanie diagramu

en: Other sheets
pl: Inne arkusze

en: Flowchart
pl: Diagram przepływu

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
pl: Szerokość linii.   Kliknij linię aby ustawić domyślną szerokość dla nowego obiektu. Podwójne kliknięcie umożliwia dokładniejszą zmianę szerokości linii.

en: Dia Diagram Editor
pl: Edytor diagramów Dia

en: Edit your Diagrams
pl: Edycja diagramów

note: Installer message if no GTK+ was found
en: GTK+ is not installed. Please use the full installer. It is available from http://dia-installer.de.
pl: GTK+ nie jest zainstalowane. Proszę użyć pełnej wersji instalatora. Jest on dostępny na stronie: http://dia-installer.de.

note: Installer message: Don't install over pre 0.95 versions
en: Please remove old Dia installations completely or install Dia to a different location.
pl: Proszę całkowicie usunąć poprzednią instalację Dia lub zainstalować Dia w innym miejscu.

note: Installer message:  License Page
en: Next >
pl: Dalej >

note: Installer message, keep the $(^Name) and $_CLICK, these will be replaced
en: $(^Name) is released under the GPL license. The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
pl: $(^Name) jest rozpowszechniana na licencji GPL. Licencja jest dostępna tutaj jedynie w celach informacyjnych. $_CLICK

note: Installer message: Components page
en: Dia Diagram Editor (required)
pl: Edytor diagramów Dia (wymagane)

note: Installer message: Components page
en: Translations
pl: Tłumaczenia

note: Installer message: Component description
en: Optional translations of the Dia user interface
pl: Opcjonalne tłumaczenia interfejsu użytkownika Dia

note: Installer message: Component description
en: Core Dia files and dlls
pl: Główne pliki Dia i biblioteki DLL

note: Installer message: Component name
en: Python plug-in
pl: Wtyczka języka Python

note: Installer message: Component description
en: Support for the Python Scripting Language 2.3. Do not select this if Python is not installed.
pl: Obsługa skryptów pisanych w języku Python 2.3. Nie należy wybierać tej opcji, jeśli język Python nie jest zainstalowany.

note: Installer message: hyperlink text on finish page
en: Visit the Dia for Windows Web Page
pl: Odwiedź stronę "Dia dla Windows"

note: Installer message: Dia uninstaller entry in Control Panel
en: Dia (remove only)
pl: Dia (tylko usuwanie)

note: Installer message: directory delete confirmation line 1
en: Your old Dia directory is about to be deleted. Would you like to continue?
pl: Poprzedni katalog Dia zostanie usunięty. Kontynuować?

note: Installer message: directory delete confirmation line 2
en: Note: Any non-standard plugins that you may have installed will be deleted.
pl: Uwaga: wszelkie zainstalowane niestandardowe wtyczki zostaną usunięte.

note: Installer message: directory delete confirmation line 3
en: Dia user settings will not be affected.
pl: Ustawienia użytkownika Dia nie zostaną naruszone.

note: Installer message: DIA_PROMPT_DIR_EXISTS line 1
en: The installation directory you specified already exists. Any contents
pl: Podany katalog instalacji już istnieje. Wszelka zawartość

note: Installer message: DIA_PROMP_DIR_EXISTS line 2
en: will be deleted. Would you like to continue?
pl: zostanie usunięta. Kontynuować?

note: Installer message: registry entries not found line 1
en: The uninstaller could not find registry entries for Dia.
pl: Program odinstalowujący nie znalazł wpisów rejestru dla Dia.

note: Installer message: registry entries not found line 2
en: It is likely that another user installed this application.
pl: Prawdopodobnie inny użytkownik zainstalował tę aplikację.

note: Installer message: Uninstall error message
en: You do not have permission to uninstall this application.
pl: Brak uprawnień do odinstalowania tej aplikacji.

note: Installer message: Uninstallation warning. Keep $INSTDIR
en: This will completely delete $INSTDIR and all subdirectories. Continue?
pl: $INSTDIR i wszystkie podkatalogi zostaną całkowicie usunięte. Kontynuować?

note: Installer message: Uninstallation warning. Keep $\PROFILE\.dia
en: This will completely delete $PROFILE\.dia and all subdirectories. Continue?
pl: $PROFILE\.dia i wszystkie podkatalogi zostaną całkowicie usunięte. Kontynuować?

[ctx: Arrow]
en: None
pl: Brak

[ctx: Arrow]
en: Lines
pl: Linie

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
pl: Pusty trójkąt

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
pl: Wypełniony trójkąt

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
pl: Niewypełniony trójkąt

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
pl: Wydrążony diament

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
pl: Wypełniony diament

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
pl: Przepołowiony diament

[ctx: Arrow]
en: Half Head
pl: Połowa kąta

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
pl: Przekreślony krzyżyk

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
pl: Wypełniona elipsa

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
pl: Pusta elipsa

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
pl: Wypełniony punkt

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
pl: Znacznik wymiaru

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
pl: Niewypełniony punkt

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
pl: Podwójny pusty trójkąt

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
pl: Podwójny wypełniony trójkąt

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
pl: Wypełniony punkt i trójkąt

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
pl: Wypełniony prostokąt

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
pl: Pusty prostokąt

[ctx: Arrow]
en: Slashed
pl: Podwójny ukośnik

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
pl: Symbol liczby całk.

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
pl: Stopa kruka

[ctx: Arrow]
en: Cross
pl: Krzyżyk

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
pl: Wypełniona wklęsłość

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
pl: Niewypełniona wklęsłość

[ctx: Arrow]
en: Round
pl: Zaokrąglone

[ctx: Arrow]
en: Open Round
pl: Zaokrąglone otwarte

[ctx: Arrow]
en: Backslash
pl: Ukośnik

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
pl: Linia nieskończona

en: Arrow head of unknown type
pl: Strzałka nieznanego typu

en: unknown arrow
pl: nieznana strzałka

en: Can't find standard object
pl: Nie można znaleźć obiektu standardowego

en: Arrow Properties
pl: Właściwości strzałki

en: More arrows
pl: Więcej strzałek

en: Size:
pl: Rozmiar:

en: Select color
pl: Wybierz kolor

en: More colors…
pl: Więcej kolorów…

en: Reset menu
pl: Resetuj menu

en: Other fonts
pl: Inne czcionki

en: Couldn't find font family for %s
pl: Nie można odnaleźć rodziny czcionek dla %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
pl: Nie można zapisać pliku:
    %s
    %s

en: Line Style Properties
pl: Właściwości stylu linii

en: Details…
pl: Szczegóły…

en: line|Solid
pl: Linia ciągła

en: line|Dashed
pl: Linia przerywana

en: line|Dash-Dot
pl: Linia-kropka

en: line|Dash-Dot-Dot
pl: Linia-kropka-kropka

en: line|Dotted
pl: Linia kropkowana

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
pl: Długość odcinka linii:

en: Cancel
pl: Anuluj

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
pl: Plik %s nie posiada zakodowanej specyfikacji;
    przypuszczalnie jest ona zakodowana w %s

en: Taking point value of non-point node.
pl: Pobieranie wartości punktu dla węzła nie będącego punktem.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
pl: Niepoprawna wartość x Punktu "%s" %f; odrzucenie tej wartości.

en: Error parsing point.
pl: Błąd przetwarzania punktu.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
pl: Niepoprawna wartość y Punktu "%s" %f; odrzucenie tej wartości.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
pl: Pobieranie wartości punktu Beziera dla węzła nie będącego punktem.

en: Error parsing bezpoint p1.
pl: Błąd przetwarzania punktu Beziera p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
pl: Błąd przetwarzania punktu Beziera p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
pl: Błąd przetwarzania punktu Beziera p3.

en: Multiple export filters with unique name %s
pl: Wielokrotny eksport filtrów z unikalną nazwą %s

en: Can't load font %s.
pl: Nie można wczytać czcionki %s.

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: There is one similar message.
pl: Istnieje już jeden podobny komunikat.

en: Show repeated messages
pl: Wyświetlanie powtórzonych komunikatów

en: Don't show this message again
pl: Nie pokazuj ponownie tej informacji

en: Notice
pl: Uwaga

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
pl: Błąd przy odczycie wartości domyślnych '%s'.
    Plik nie jest plikiem Dia.

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
pl: Brakujący symbol "dia_plugin_init"

en: dia_plugin_init() call failed
pl: wywołanie dia_pugin_init() zakończone niepowodzeniem

en: Plugin Configuration
pl: Konfiguracja wtyczki

en: General
pl: Ogólne

en: Author
pl: Autor

en: Creation date
pl: Data utworzenia

en: Modification date
pl: Data modyfikacji

en: Key
pl: Klucz

en: Value
pl: Wartość

en: Left
pl: Lewa

en: Center
pl: Wyśrodkowanie

en: Right
pl: Prawa

en: Never
pl: Nigdy

en: When Needed
pl: W razie potrzeby

en: Always
pl: Zawsze

[ctx: LineJoin]
en: Round
pl: Zaokrąglone

[ctx: LineCap]
en: Round
pl: Zaokrąglone

en: Line color
pl: Kolor linii

en: Line style
pl: Styl linii

en: Fill color
pl: Kolor wypełnienia

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
pl: Rysowanie tła

en: Start arrow
pl: Początek strzałki

en: End arrow
pl: Koniec strzałki

en: Text alignment
pl: Wyrównanie tekstu

en: Font
pl: Czcionka

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Text color
pl: Kolor tekstu

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
pl: Parametry

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
pl: Wypełnianie

en: Flip horizontal
pl: Obróć poziomo

en: Flip vertical
pl: Obróć pionowo

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
pl: Obracanie

en: Select image file
pl: Wybierz plik z obrazem

en: Browse
pl: Przeglądaj

en: Chronogram diagram objects
pl: Obiekty diagramu czasowego

en: Data
pl: Dane

en: Data name
pl: Nazwa danych

en: Events
pl: Zdarzenia

en: Event specification
pl: Określenie zdarzenia

en: Start time
pl: Czas rozpoczęcia

en: End time
pl: Czas zakończenia

en: Rise time
pl: Czas narastania

en: Fall time
pl: Czas opadania

en: Multi-bit data
pl: Wielobitowe dane

en: Aspect
pl: Wygląd

en: Data color
pl: Kolor danej

en: Data line width
pl: Szerokość linii danej

en: Time data
pl: czas danej

en: Major time step
pl: Duży krok czasowy

en: Minor time step
pl: Mały krok czasowy

en: Minor step line width
pl: Szerokość linii małego kroku czasowego

en: Custom
pl: Niestandardowe

en: Custom XML shapes loader
pl: Wczytywanie niestandardowych kształtów (XML)

en: Text padding
pl: Wyrównanie tekstu

en: Flip Horizontal
pl: Obróć poziomo

en: Flip Vertical
pl: Obróć pionowo

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
pl: Nie można otworzyć pliku ikony %s dla rodzaju obiektu "%s".

en: CustomLines
pl: Niestandardowe krzywe

en: Custom XML lines loader
pl: Wczytywanie niestandardowych krzywych (XML)

en: Number of arms
pl: Liczba ramion

en: Center mount point
pl: Główny punkt mocowania

en: Compound
pl: Złożenie

en: Entity/Relationship table diagram objects
pl: Obiekty diagramów encji/zależności między tabelami

en: Corner radius
pl: Promień narożnika

en: Add segment
pl: Dodaj segment

en: Delete segment
pl: Usuń segment

en: Reference
pl: Referencje

en: Comment
pl: Komentarz

en: Primary
pl: Główny

en: Primary key
pl: Klucz główny

en: Unique
pl: Unikatowa

en: Default
pl: Domyślne

en: Default value
pl: Domyślna wartość

note: init data
en: Table
pl: Tabela

en: Visible comments
pl: Widoczne komentarze

en: Underline primary keys
pl: Podkreśl klucze główne

en: Use bold font for primary keys
pl: Użyj pogrubienia dla kluczy głównych

en: Attributes
pl: Atrybuty

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
pl: Styl

en: Fonts
pl: Czcionki

note: property rows
en: Normal
pl: Zwykła

en: Table name
pl: Nazwa tabeli

en: Show comments
pl: Wyświetl komentarze

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Key:
pl: Klucz:

en: Weak key:
pl: Słaby klucz:

en: Derived:
pl: Pochodny:

en: Multivalue:
pl: Wartość złożona:

en: Attribute
pl: Atrybut

en: Weak:
pl: Słaby:

en: Entity
pl: Encja

en: Entity/Relationship diagram objects
pl: Obiekty diagramu jednostek i zależności

en: Total:
pl: Ogółem:

en: Left Cardinality:
pl: Lewa zależność:

en: Right Cardinality:
pl: Prawa zależność:

en: Rotate:
pl: Obrót:

en: Identifying:
pl: Identyfikująca:

en: Relationship
pl: Zależność

en: Flowchart objects
pl: Obiekty diagramu przepływu

en: Shear angle
pl: Kąt ostry

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
pl: Energia

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
pl: Materia

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
pl: Sygnał

en: Type:
pl: Typ:

en: Function structure diagram objects
pl: Obiekty diagramu struktury funkcji

en: Wish function
pl: Funkcja zaprzyjaźniona

en: User function
pl: Funkcja użytkownika

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
pl: Czasownik

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
pl: Kanał

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
pl: Wejście

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
pl: Otrzymywanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
pl: Zezwalanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
pl: Dane wej. formularza

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
pl: Pobieranie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
pl: Rozładowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
pl: Wysuwanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
pl: Rozmieszczanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
pl: Transferowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
pl: Transportowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
pl: Podnoszenie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
pl: Przesuwanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
pl: Transmitowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
pl: Przekazywanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
pl: Przewodzenie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
pl: Prowadzenie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
pl: Kierowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
pl: Poprawianie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
pl: Sterowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
pl: Przesuwanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
pl: Odwracanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
pl: Wirowanie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
pl: Zezwalanie DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
pl: Wymaganie

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
pl: Odblokowanie

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
pl: Wspieranie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
pl: Zatrzymanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
pl: Izolowanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
pl: Chronienie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
pl: Zapobieganie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
pl: Osłanianie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
pl: Powstrzymywanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
pl: Stabilizowanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
pl: Podtrzymywanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
pl: Zabezpieczanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
pl: Dołączanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
pl: Montowanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
pl: Zamykanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
pl: Zawiązywanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
pl: Trzymanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
pl: Pozycjonowanie

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
pl: Orientowanie

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
pl: Złączanie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
pl: Sczepianie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
pl: Dołączanie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
pl: Gromadzenie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
pl: Mieszanie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
pl: Łączenie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
pl: Wtapianie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
pl: Dodawanie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
pl: Pakowanie

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
pl: Nawęglanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
pl: Rozgałęzianie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
pl: Rozdzielanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
pl: Przełączanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
pl: Dzielenie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
pl: Zwalnianie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
pl: Odłączanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
pl: Rozłączanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
pl: Rozdzielanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
pl: Polerowanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
pl: Wygładzanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
pl: Wiercenie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
pl: Toczenie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
pl: Rafinowanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
pl: Czyszczenie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
pl: Wyłapywanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
pl: Filtrowanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
pl: Rozpowszechnianie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
pl: Rozjaśnianie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
pl: Rozdzielanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
pl: Odchylanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
pl: Rozrzucanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
pl: Rozpraszanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
pl: Wtapianie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
pl: Opróżnianie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
pl: Odprowadzanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
pl: Absorbowanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
pl: Zwilżanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
pl: Rozpędzanie

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
pl: Opieranie

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
pl: Zaopatrywanie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
pl: Magazynowanie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
pl: Zawieranie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
pl: Zbieranie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
pl: Rezerwowanie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
pl: Zaopatrzenie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
pl: Dostarczanie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
pl: Uzupełnianie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
pl: Wystawianie

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
pl: Wydobywanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
pl: Rozmiar kontroli

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
pl: Pobudzanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
pl: Rozpoczynanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
pl: Inicjowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
pl: Regulowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
pl: Kontrolowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
pl: Umożliwianie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
pl: Blokowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
pl: Limitowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
pl: Przerywanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
pl: Zmienianie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
pl: Powiększanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
pl: Zmniejszanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
pl: Wzmacnianie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
pl: Redukowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
pl: Normalizowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
pl: Zwielokrotnianie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
pl: Skalowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
pl: Naprawianie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
pl: Wyrównywanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
pl: Formowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
pl: Zwieranie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
pl: Kruszenie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
pl: Kształtowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
pl: Kompresowanie

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
pl: Nacieranie

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
pl: Konwertowanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
pl: Przemienianie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
pl: Skraplanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
pl: Scalanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
pl: Parowanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
pl: Sublimowanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
pl: Kondensowanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
pl: Łączenie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
pl: Rozdzielanie

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
pl: Przetwarzanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
pl: Odczuwanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
pl: Postrzeganie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
pl: Rozpoznawanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
pl: Rozróżnianie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
pl: Sprawdzanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
pl: Weryfikowanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
pl: Wskazywanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
pl: Zaznaczanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
pl: Wyświetlanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
pl: Mierzenie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
pl: Obliczanie

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
pl: Reprezentowanie

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
pl: Ciało stałe

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
pl: Stały

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
pl: Ciecz

note: Translators: Menu item Noun/Material/Gas
en: Gas
pl: Gaz

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
pl: Człowiek

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
pl: Ręka

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
pl: Stopa

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
pl: Głowa

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
pl: Palec

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
pl: Palec u nogi

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
pl: Biologiczna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
pl: Mechaniczna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
pl: Energia Mech.

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
pl: Przemiana

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
pl: Siła fizyczna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
pl: Obrót

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
pl: Moment obrotowy

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
pl: Losowy Ruch

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
pl: Wibracja

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
pl: Energia Obrotowa

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
pl: Energia potencjalna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
pl: Elektryczny

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
pl: Elektryczność

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
pl: Napięcie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
pl: Natężenie prądu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
pl: Hydrauliczny

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
pl: Ciśnieniowy

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
pl: Przepływ objętościowy

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
pl: Cieplny

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
pl: Ocieplanie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
pl: Przewodzenie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
pl: Konwekcja

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
pl: Promieniowanie

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
pl: Pneumatyczny

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
pl: Chemiczny

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
pl: Radioaktywny

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
pl: Mikrofalowy

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
pl: Fale radiowe

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
pl: Promieniowanie X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
pl: Promieniowanie Gamma

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
pl: Energia akustyczna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
pl: Energia świetlna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
pl: Energia słoneczna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
pl: Energia magnetyczna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
pl: Ruch ludzkiego ciała

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
pl: Siła człowieka

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
pl: Stan

en: User/Device Fn
pl: Funkcja użytkownika/urządzenia

en: Macro call
pl: Wywołanie makra

en: This action is a call to a macro-step
pl: Ta akcja jest odwołaniem do kroku makra

en: Condition
pl: Warunek

en: The boolean equation of the condition
pl: Równanie logiczne (Boole'a) warunku

en: The condition's font
pl: Czcionka warunku

en: The condition's font size
pl: Rozmiar czcionki warunku

en: Color
pl: Kolor

en: The condition's color
pl: Kolor warunku

en: GRAFCET diagram objects
pl: Obiekty diagramu GRAFCET

en: Regular step
pl: Zwykły krok

en: Initial step
pl: Początkowy krok

en: Macro entry step
pl: Krok rozpoczęcia makra

en: Macro exit step
pl: Krok zakończenia makra

en: Macro call step
pl: Krok wywołania makra

en: Subprogram call step
pl: Krok wywołania podprogramu

en: Step name
pl: Nazwa kroku

en: The name of the step
pl: Nazwa kroku

en: Step type
pl: Typ kroku

en: The kind of step
pl: Rodzaj kroku

en: Active
pl: Aktywny

en: Shows a red dot to figure the step's activity
pl: Wyświetla czerwoną kropkę, w celu przedstawienia zmiany kroku

en: Receptivity
pl: Wrażliwość

en: The boolean equation of the receptivity
pl: Równanie logiczne wrażliwości

en: The receptivity's font
pl: Czcionka wrażliwości

en: The receptivity's font size
pl: Rozmiar czcionki wrażliwości

en: The receptivity's color
pl: Kolor wrażliwości

en: North point
pl: Północ

en: South point
pl: Południe

en: Draw arrow heads on upward arcs:
pl: Rysowanie ostrzy strzałek na łukach skierowanych ku górze:

en: Vergent type:
pl: Typ przejścia:

en: Add connection point
pl: Dodaj punkt połączenia

en: Delete connection point
pl: Usuń punkt połączenia

en: GRAFCET OR/AND vergent
pl: Przejście OR/AND GRAFCET

en: Unspecified
pl: Nie zdefiniowano

en: Role
pl: Rola

en: Dependency
pl: Zależność

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
pl: Komunikat:

en: Text:
pl: Tekst:

en: Arrow color
pl: Kolor wskazówki

en: Arrow line width
pl: Szerokość linii wskazówki

en: Seconds arrow color
pl: Kolor wskazówki sekund

en: Seconds arrow line width
pl: Szerokość linii wskazówki sekund

en: Show hours
pl: Wyświetlanie godzin

en: Diagram file
pl: Plik diagramu

en: Rows
pl: Wiersze

en: Columns
pl: Kolumny

en: Miscellaneous objects
pl: Różne obiekty

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
pl: Miary

en: Unit
pl: Jednostka

en: Precision
pl: Precyzja

en: Square
pl: Kwadrat

en: Add Handle
pl: Dodaj uchwyt

en: Delete Handle
pl: Usuń uchwyt

en: Sectors
pl: Sektory

en: Base Station
pl: Stacja bazowa

en: Network diagram objects
pl: Obiekty schematu sieci

en: Radius
pl: Promień

en: Width
pl: Szerokość

en: Import resource (not shown upstairs)
pl: Importowanie zasobu (nie wyświetlane u góry)

en: Imply resource (not shown downstairs)
pl: Implikowanie zasobu (nie wyświetlane u dołu)

en: Dotted arrow
pl: Strzałka kropkowana

en: disable arrow heads
pl: Bez ostrzy strzałek

en: Flow style:
pl: Rodzaj przepływu:

en: Automatically gray vertical flows:
pl: Automatyczne poszarzanie pionowych przepływów:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
pl: Aby polepszyć możliwość odczytu, przepływy które rozpoczynają się i kończą poziomo mogą być wyszarzane

en: SADT Arrow
pl: Strzałka SADT

en: Activity/Data identifier
pl: Identyfikator aktywacji/danych

en: SADT box
pl: Prostokąt SADT

en: SADT diagram objects
pl: Obiekty diagramu SADT

en: Free
pl: Brak

en: Fixed
pl: Usztywnione

en: Aspect ratio
pl: Zachowanie proporcji

en: Media type
pl: Typ multimediów

en: Media file
pl: Plik multimedialny

en: Curve distance
pl: Odległość krzywej

en: Line gaps
pl: Odstępy w linii

en: Absolute start gap
pl: Odstęp od początku

en: Absolute end gap
pl: Odstęp od końca

en: Add Segment
pl: Dodaj segment

en: Delete Segment
pl: Usuń segment

en: Symmetric control
pl: Kontrola symetryczna

en: Smooth control
pl: Płynna kontrola

en: Cusp control
pl: Kontrola niezależna

en: Free aspect
pl: Brak utrzymania proporcji

en: Fixed aspect
pl: Usztywnione proporcje

en: Circle
pl: Okrąg

en: Image file
pl: Plik z obrazem

en: Draw border
pl: Rysowanie obramowania

en: Keep aspect ratio
pl: Zachowane proporcje

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
pl: Nie odnaleziono pliku z obrazem "%s".

en: Arrows
pl: Strzałki

en: Start point
pl: Punkt początkowy

en: End point
pl: Punkt końcowy

en: Text content
pl: Tekst

en: Angle to rotate the outline
pl: Kąt o jaki obrócić obrys

en: Add Corner
pl: Dodaj narożnik

en: Delete Corner
pl: Usuń narożnik

en: Standard objects
pl: Obiekty standardowe

en: First Line
pl: Pierwszy wiersz

en: Vertical text alignment
pl: Wyrównanie tekstu w pionie

en: Actor
pl: Aktor

en: From A to B
pl: Od A do B

en: From B to A
pl: Od B do A

en: Aggregation
pl: Agregacja

en: Composition
pl: Złożenie

en: Direction
pl: Kierunek

en: Show direction
pl: Pokaż kierunek

en: Show the small arrow denoting the reading direction
pl: Pokaż małą strzałkę wskazującą kierunek związku

en: Side A
pl: Strona A

en: Multiplicity
pl: Krotność

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Show arrow
pl: Wyświetlanie strzałki

en: Side B
pl: Strona B

note: Attributes page:
en: _Attributes
pl: _Atrybuty

en: Attribute data
pl: Dane atrybutu

en: Value:
pl: Wartość:

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Visibility:
pl: Widoczność:

en: Public
pl: Publiczna

en: Private
pl: Prywatna

en: Protected
pl: Chroniona

en: Implementation
pl: Implementacja

note: end: Inheritance type
en: Class scope
pl: Zasięg klasy

en: Class
pl: Klasa

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
pl: Stereotyp

en: Abstract
pl: Abstrakcyjna

en: Visible Attributes
pl: Widoczne atrybuty

en: Visible Operations
pl: Widoczne operacje

en: Wrap Operations
pl: Zawijaj operacje

en: Visible Comments
pl: Widoczne komentarze

en: Template
pl: Wzorzec

en: Suppress Attributes
pl: Ukryte atrybuty

en: Suppress Operations
pl: Ukryte operacje

en: Wrap after char
pl: Zawijaj po

en: Comment line length
pl: Długość wiersza komentarza

note: umlattribute_extra
en: Operations
pl: Operacje

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
pl: Parametry szablonu

en: Polymorphic
pl: Polimorficzna

en: Class Name
pl: Nazwa klasy

note: Class page:
en: _Class
pl: _Klasa

en: Class name:
pl: Nazwa klasy:

en: Stereotype:
pl: Stereotyp:

en: Attributes visible
pl: Wyświetlanie części zawierającej arybuty

en: Operations visible
pl: Wyświetlanie części zawierającej operacje

en: Suppress operations
pl: Ukryte operacje

en: Wrap after this length:
pl: Zawijaj po tej długości:

en: Comments visible
pl: Widoczne komentarze

en: Wrap comment after this length:
pl: Zawijaj komentarze po:

en: Show documentation tag
pl: Pokaż tag dokumentacji

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
pl: _Styl

note: head line
en: Kind
pl: Rodzaj

en: Size
pl: Rozmiar

en: Abstract Class
pl: Klasa abstrakcyjna

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
pl: Szerokość linii

en: Text Color
pl: Kolor tekstu

en: Foreground Color
pl: Kolor pierwszoplanowy

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Boundary
pl: Granica

en: Is object
pl: Jest obiektem

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
pl: Rodzaj dziedziczenia:

en: Polymorphic (virtual)
pl: Polimorficzne (wirtualne)

en: Leaf (final)
pl: Liściaste (końcowe)

en: Query
pl: Zapytanie

en: Parameters:
pl: Parametry:

en: Parameter data
pl: Dane parametru

en: Def. value:
pl: Domyślna wartość

en: Direction:
pl: Kierunek:

en: Undefined
pl: Nie zdefiniowano

en: In
pl: Wejście

en: Out
pl: Wyjście

en: In & Out
pl: Wejście i wyjście

note: Operations page:
en: _Operations
pl: _Operacje

en: Operation data
pl: Dane operacji

note: Templates page:
en: _Templates
pl: _Szablony

en: Template class
pl: Wzorzec klasy

en: Formal parameter data
pl: Dane parametru formalnego

en: Facet
pl: Aspekt

en: Receptacle
pl: Pojemnik

en: Event Source
pl: Źródło zdarzenia

en: Event Sink
pl: Zbiornik zdarzeń

en: Constraint:
pl: Wymóg:

en: Show arrow:
pl: Wyświetlanie strzałki:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
pl: Interfejs:

en: Draw focus of control:
pl: Wyświetlanie skupienia sterowania:

en: Draw destruction mark:
pl: Wyświetlanie znacznika usunięcia:

en: Add connection points
pl: Dodaj punkty połączenia

en: Remove connection points
pl: Usuń punkty połączenia

en: Increase connection points distance
pl: Zwiększ odległość między punktami połączeń

en: Decrease connection points distance
pl: Zmniejsz odległość między punktami połączeń

en: Set default connection points distance
pl: Ustaw domyślną odległość między punktami połączeń

en: UML Lifeline
pl: Linia życia UML

en: Call
pl: Wywołuje

en: Create
pl: Tworzy

en: Destroy
pl: Niszczy

en: Simple
pl: Prosty

en: Return
pl: Zwraca

en: Send
pl: Wysyła

en: Recursive
pl: Rekurencyjny

en: Message type:
pl: Rodzaj komunikatu:

en: Explicit state
pl: Sprecyzowany stan

en: Active object
pl: Aktywny obiekt

en: Show attributes
pl: Wyświetlanie atrybutów

en: Multiple instance
pl: Wielokrotna instancja

en: Entry action
pl: Akcja wejściowa

en: Exit action
pl: Akcja wyjściowa

en: Is final
pl: Jest końcowy

en: Trigger
pl: Wyzwalacz

en: The event that causes this transition to be taken
pl: Zdarzenie wywołujące to przejście

en: Action
pl: Akcja

en: Action to perform when this transition is taken
pl: Akcja jaką należy wykonać w czasie przejścia

en: Guard
pl: Warunek

en: Condition for taking this transition when the event is fired
pl: Warunek jaki musi zostać spełniony, aby nastąpiło przejście

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
pl: Obiekty diagramów Ujednoliconego Języka Modelowania UML 1.3

en: Collaboration
pl: Współpraca

en: Text outside
pl: Napis na zewnątrz

en: Nothing to print
pl: Nie ma czego drukować

en: Copy _Diagram
pl: Skopiuj _diagram

en: Print (GTK) …
pl: Wydrukuj (GTK+)…

en: Not enough memory for image drawing.
pl: Za mało pamięci do rysowania obrazów.

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
pl: Długość wiersza obrazu przekracza maksymalny rozmiar tablicy komórek.
    Obraz nie został wyeksportowany do formatu CGM.

en: Computer Graphics Metafile
pl: CGM

en: Computer Graphics Metafile export filter
pl: Filtr eksportu CGM

en: DiaRenderScript filter
pl: Filtr DiaRenderScript

en: Broken file?
pl: Uszkodzony plik?

en: Drawing Interchange File import and export filters
pl: Filtry importu i eksportu plików DIF (Drawing Interchange File)

en: Drawing Interchange File
pl: DIF

en: HP Graphics Language export filter
pl: Filtr eksportu HP Graphics Language

en: Out of memory.
pl: Brak pamięci.

en: Can't open output file %s: %s
pl: Nie można otworzyć pliku wyjściowego %s: %s

en: Could not create PNG write structure
pl: Nie można utworzyć struktury zapisu PNG

en: Could not create PNG header info structure
pl: Nie można utworzyć struktury informacyjnej nagłówka PNG

en: Error occurred while writing PNG
pl: Podczas zapisu pliku PNG wystąpił błąd

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
pl: Opcje eksportu pliku PNG

en: Image width:
pl: Szerokość obrazu:

en: Image height:
pl: Wysokość obrazu:

en: PNG (antialiased)
pl: PNG (wygładzane)

en: TeX Metapost export filter
pl: Filtr eksportu TeX Metapost

en: TeX Metapost macros
pl: Makra TeX Metapost

en: Page %d
pl: Strona %d

en: LaTeX PGF export filter
pl: Filtr eksportu LaTeX PGF

en: LaTeX PGF macros
pl: Makra LaTeX PGF

en: Could not save file:
    %s
    %s
pl: Nie można zapisać pliku:
    %s
    %s

en: Select Printer
pl: Wybór drukarki

en: Printer
pl: Drukarka

en: File
pl: Plik

en: Could not run command '%s': %s
pl: Nie można wykonać polecenia "%s": %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
pl: Nie można otworzyć "%s" do zapisu: %s

en: Encapsulated PostScript with preview (using Pango fonts)
pl: Encapsulated PostScript z podglądem (używający czcionek Pango)

en: TeX PSTricks macros
pl: Makra TeX Pstricks

en: Python scripting support
pl: Obsługa skryptów Pythona

en: Dia Shape File
pl: Plik kształtów Dia

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
pl: Filtr eksportu i importu Scalable Vector Graphics

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
pl: głównym elementem jest "%s" -- spodziewano się "svg".

en: Visio XML format
pl: Format Visio XML

en: Print (GDI) ...
pl: Wydruk (GDI)...

en: WMF export filter
pl: Filtr eksportu dla WMF

en: WordPerfect Graphics export filter
pl: Filtr eksportu WordPerfect Graphics

en: File: %s type/version unsupported.
pl: Plik: %s nieobsługiwany typ/wersja.

en: Fig Format import and export filter
pl: Filtry importu i eksportu Fig Format

en: No more user-definable colors - using black
pl: Brak kolorów zdefiniowanych przez użytkownika - użyto czarnego

en: Xfig format
pl: Format Xfig

en: Patterns are not supported by Dia
pl: Wypełnienia (patterny) nie są obsługiwane przez Dia

en: Unknown arrow type %d
pl: Nieznany typ strzałki %d

en: Unknown polyline subtype: %d
pl: Nieznany podtyp łamanej: %d

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
pl: Nie można jeszcze konwertować krzywych sklejanych.

en: Unknown spline subtype: %d
pl: Nieznany podtyp krzywej sklejanej: %d

en: Unknown polyline arc: %d
pl: Nieznany łuk w krzywej: %d

en: Compound end outside compound
pl: Domknięcie na zewnątrz obszaru domykanego

en: Unknown object type %d
pl: Nieznany typ obiektu %d

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
pl: "%s" nie jest jednym z "%s" lub "%s"

en: Unknown paper size `%s', using default
pl: Nieznany rozmiar papieru "%s". Wykorzystano domyślny.

en: Premature end of Fig file
pl: Przedwczesny koniec pliku Fig

en: Xfig File Format
pl: Format pliku Xfig

en: Error while parsing %s
    %s
pl: Błąd podczas przetwarzania %s
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
pl: Błąd podczas przetwarzania arkusza stylów %s

en: Error while applying stylesheet %s
pl: Błąd podczas próby zastosowania arkusza stylów: %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
pl: Błąd podczas przetwarzania arkusza stylów: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
pl: Błąd podczas próby zastosowania arkusza stylów: %s

en: Error while saving result: %s
pl: Błąd podczas zapisywania wyniku: %s

en: XSL Transformation filter
pl: Filtr Przekształcania XSL

en: Export through XSLT
pl: Eksportowanie z wykorzystaniem XSLT

en: From:
pl: Od:

en: To:
pl: Do:

en: AADL Shapes
pl: Kształty AADL

en: Thread
pl: Wątek

en: Processor
pl: Procesor

en: Memory
pl: Pamięć

en: Bus
pl: Magistrala

en: Subprogram
pl: Podprogram

en: Thread Group
pl: Grupa wątków

en: Device
pl: Urządzenie

en: Package
pl: Pakiet

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
pl: Mieszane

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
pl: Mieszana kolekcja wielokątów, krzywych Beziera i innych kształtów geometrycznych

en: Right angle triangle
pl: Trójkąt prostokątny

en: Perfect square, height equals width
pl: Idealny kwadrat, wysokość równa szerokości

en: Perfect circle
pl: Idealny okrąg

en: Quarter circle
pl: Ćwierć okręgu

en: Diamond
pl: Diament

en: Horizontal parallelogram
pl: Poziomo ułożony równoległobok

en: Vertical parallelogram
pl: Pionowo ułożony równoległobok

en: Swiss cross
pl: Krzyż szwajcarski

en: Maltese cross
pl: Krzyż Maltański

en: Down arrow
pl: Strzałka skierowana w dół

en: Up arrow
pl: Strzałka skierowana w górę

en: Left arrow
pl: Strzałka skierowana w lewo

en: Right arrow
pl: Strzałka skierowana w prawo

en: Notched left arrow
pl: Wcięta strzałka skierowana w lewo

en: Notched right arrow
pl: Wcięta strzałka skierowana w prawo

en: Left-up arrow
pl: Strzałka lewo-góra

en: Left-right arrow
pl: Strzałka lewo-prawo

en: Up-down arrow
pl: Strzałka góra-dół

en: Quad arrow
pl: Koniec strzałki

en: Left-right-up arrow
pl: Strzałka lewo-prawo-góra

en: Up-down-left arrow
pl: Strzałka góra-dół-lewo

en: Pentagon block arrow
pl: Pięcioboczna pełna strzałka

en: Chevron
pl: Szewron

en: Heart
pl: Serce

en: Sun
pl: Słońce

en: Quarter moon
pl: Ćwierć księżyca

note: For: zenith
en: ChemEng
pl: Inżynieria chemiczna

en: Collection for chemical engineering
pl: Kolekcja obiektów dla inżynierii chemicznej

en: Fan or Stirrer
pl: Wiatraczek lub Mieszadło

en: Air Cooler
pl: Wentylator

en: Autoclave
pl: Autoklaw

en: Compressor or Turbine
pl: Kompresor lub turbina

en: AC Generator
pl: Generator prądu zmiennego

en: Mixer
pl: Mikser

en: Centrifuge
pl: Wirówka

en: Chronogram
pl: Przebiegi czasowe

en: Objects to design chronogram charts
pl: Obiekty do projektowania przebiegów czasowych

en: Time scale
pl: Skala czasu

en: Data line
pl: Linia danych

en: Circuit
pl: Obwód

en: Components for circuit diagrams
pl: Komponenty do budowy diagramów obwodu

en: Vertically aligned resistor
pl: Pionowo ułożony rezystor

en: Horizontally aligned inductor
pl: Poziomo ułożona cewka

en: Vertically aligned inductor
pl: Pionowo ułożona cewka

en: Horizontally aligned resistor
pl: Poziomo ułożony rezystor

en: Vertically aligned resistor (European)
pl: Pionowo ułożony rezystor (symbol europejski)

en: Horizontally aligned inductor (European)
pl: Poziomo ułożona cewka (symbol europejski)

en: Vertically aligned inductor (European)
pl: Pionowo ułożona cewka (symbol Europejski)

en: Horizontally aligned resistor (European)
pl: Poziomo ułożony rezystor (symbol Europejski)

en: Horizontally aligned capacitor
pl: Poziomo ułożony kondensator

en: Vertically aligned capacitor
pl: Pionowo ułożony kondensator

en: NPN bipolar transistor
pl: Bipolarny tranzystor npn

en: PNP bipolar transistor
pl: Bipolarny tranzystor npn

en: Horizontally aligned diode
pl: Poziomo ułożona dioda

en: Vertically aligned diode
pl: Pionowo ułożona dioda

en: Horizontally aligned zener diode
pl: Poziomo ułożona dioda Zenera

en: Vertically aligned zener diode
pl: Pionowo ułożona dioda Zenera

en: Ground point
pl: Punkt uziemienia

en: Operational amplifier
pl: Wzmacniacz operacyjny

en: Horizontally aligned fuse
pl: Poziomo ułożony bezpiecznik

en: Vertically aligned fuse
pl: Pionowo ułożony bezpiecznik

en: Lamp
pl: Żarówka

en: Speaker
pl: Głośnik

en: Microphone
pl: Mikrofon

en: Horizontally aligned LED
pl: Poziomo ułożona dioda LED

en: Vertically aligned LED
pl: Pionowo ułożona dioda LED

en: NMOS transistor
pl: Tranzystor NMOS

en: PMOS transistor
pl: Tranzystor PMOS

en: Horizontal jumper
pl: Poziomo ułożona zworka

en: Cisco — Computer
pl: Cisco — komputer

en: Computer shapes by Cisco
pl: Kształty komputerów autorstwa Cisco

en: SUN workstation
pl: Stacja robocza SUN

en: CiscoWorks workstation
pl: Stacja robocza CiscoWorks

en: PC Software
pl: Oprogramowanie PC

en: PC with Router-Based Software
pl: PC z oprogramowaniem routera

en: Workgroup director
pl: Zarządca grupy roboczej

en: WWW server
pl: Serwer WWW

en: Web browser
pl: Przeglądarka WWW

en: File Server
pl: Serwer plików

en: Server with PC Router
pl: Serwer z routerem PC

en: IBM Tower
pl: IBM obudowa Tower

en: IBM mainframe with FEP
pl: IBM mainframe z FEP

en: Supercomputer
pl: Superkomputer

en: Web cluster
pl: Klaster webowy

en: Scanner
pl: Skaner

en: PC Video
pl: Wideo PC

en: Relational Database
pl: Relacyjna baza danych

en: Diskette
pl: Dyskietka

en: Storage array
pl: Macierz dyskowa

en: Cisco — Switch
pl: Cisco — przełącznica

en: NetFlow router
pl: Router NetFlow

en: Broadband router
pl: Router szerokopasmowy

en: Wavelength router
pl: Router długości fali

en: 7507 Router
pl: Router 7507

en: 7505 Router
pl: Router 7505

en: 7500ARS (7513) Router
pl: Router 7500ARS (7513)

en: Hub
pl: Koncentrator

en: Cisco Hub
pl: Cisco — koncentrator

en: Small Hub
pl: Mały koncentrator

en: 100BaseT Hub
pl: Koncentrator 100BaseT

en: Workgroup switch
pl: Switch grupy roboczej

en: ASIC Processor
pl: Procesor ASIC

en: Access Gateway
pl: Bramka dostępowa

en: ATM Switch
pl: Przełącznica ATM

en: ISDN switch
pl: Przełącznica ISDN

en: Cisco — Miscellaneous
pl: Cisco — różne

en: Miscellaneous shapes by Cisco
pl: Różne kształty autorstwa Cisco

en: Government Building
pl: Budynek rządowy

en: University
pl: Uniwersytet

en: Branch office
pl: Filia biura

en: House
pl: Dom

en: Running man
pl: Biegnący człowiek

en: Satellite
pl: Satelita

en: File cabinet
pl: Archiwum

en: Car
pl: Samochód

en: Truck
pl: Ciężarówka

en: Video Camera
pl: Kamera wideo

en: Headphones
pl: Słuchawki

en: Cisco — Network
pl: Cisco — sieć komputerowa

en: Network shapes by Cisco
pl: Kształty sieciowe autorstwa Cisco

en: Network Management
pl: Zarządzanie siecią

en: Detector
pl: Detektor

en: System controller
pl: Kontroler systemu

en: Directory Server
pl: Serwer katalogowy

en: Firewall
pl: Zapora sieciowa

en: Centri Firewall
pl: Zapora sieciowa Centri

en: VPN Concentrator
pl: Koncentrator VPN

en: VPN Gateway
pl: Bramka VPN

en: Cable Modem
pl: Modem kablowy

en: AccessPoint
pl: Punkt dostępowy

en: WLAN controller
pl: Kontroler WLAN

en: BBFW media
pl: Nośnik BBFW

en: DWDM Filter
pl: Filtr DWDM

en: 3X74 (floor) cluster controller
pl: Kontroler klastra (dolny) 3X74

en: 3174 (desktop) cluster controller
pl: Kontroler klastra 3174 (desktop)

en: Cloud
pl: Chmura

en: LocalDirector
pl: Zarządca lokalny

en: CDDI/FDDI Concentrator
pl: Koncentrator CDDI/FDDI

en: Repeater
pl: Powielacz

en: Bridge
pl: Mostek

en: IPTV broadcast server
pl: Serwer rozgłoszeniowy IPTV

en: IPTV content manager
pl: Menedżer zawartości IPTV

en: Catalyst Access Gateway
pl: Bramka dostępowa Catalyst

en: Phone
pl: Telefon

en: Phone 2
pl: Telefon 2

en: Phone Ethernet
pl: Telefon ethernetowy

en: Phone/Fax
pl: Telefon/faks

en: IP Phone
pl: Telefon IP

en: Cellular Phone
pl: Telefon komórkowy

en: Fax
pl: Faks

en: Turret
pl: Wieża

en: Radio Tower
pl: Wieża radiowa

en: PBX Switch
pl: Switch PBX

en: Class 4/5 switch
pl: Przełącznica klasy 4/5

en: CallManager
pl: Menedżer wywoływania

en: Generic softswitch
pl: Zwykła przełącznica programowa

en: SC2200/VSC3000 host
pl: Host SC2200/VSC3000

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
pl: Wirtualny kontroler switchy (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
pl: SC2200 (kontroler sygnałowy)

en: MoH server (Music on Hold)
pl: Serwer MoH (muzyka na oczekiwaniu)

en: TDM router
pl: Router TDM

en: IAD router
pl: Router IAD

en: Civil
pl: Inżynieria lądowa

en: Civil Engineering Components
pl: Komponenty inżynierii lądowej

en: Vertical rest
pl: Pionowa podpora

en: Horizontal rest
pl: Pozioma podpora

en: Bivalent vertical rest
pl: Nieruchoma pionowa podpora

en: Reference line
pl: Linia odniesienia

en: Water level
pl: Poziom wody

en: Soil
pl: Ziemia

en: Horizontally aligned arrow
pl: Pionowo ułożona strzałka

en: Vertically aligned arrow
pl: Pionowo ułożona strzałka

en: Horizontal limiting line
pl: Pozioma linia ograniczająca

en: Vertical limiting line
pl: Pionowa linia ograniczająca

en: Horizontally aligned pump
pl: Poziomo ułożona pompa

en: Vertically aligned pump
pl: Pionowo ułożona pompa

en: Horizontally aligned compressor
pl: Poziomo ułożona sprężarka (kompresor)

en: Vertically aligned compressor
pl: Pionowo ułożona sprężarka

en: Vertically aligned valve
pl: Pionowo ułożony zawór

en: Horizontally aligned valve
pl: Poziomo ułożony zawór

en: Backflow preventer
pl: Zabezpieczenie przed odpływem

en: Motor
pl: Silnik

en: Gas bottle
pl: Butla z gazem

en: Frequency converter
pl: Konwerter częstotliwości

en: Vertically aligned propeller
pl: Pionowo ułożony wirnik

en: Aerator with bubbles
pl: Napowietrzacz bąbelkowy

en: Rotor
pl: Wirnik

en: Final-settling basin
pl: Zbiornik końcowego osadzania

en: Preliminary clarification tank
pl: Zbiornik wstępnej klaryfikacji

en: Basin
pl: Zbiornik

en: Container
pl: Pojemnik

en: Ladder
pl: Układy drabinkowe

en: Components for LADDER circuits
pl: Komponenty do budowy obwodów drabinkowych

en: 'if' (normally open) ladder contact
pl: Kontakt drabinkowy (normalnie otwarty) typu "Jeżeli"

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
pl: Kontakt drabinkowy (normalnie zamknięty) typu "Jeżeli nie"

en: Simple output variable
pl: Pojedyncza zmienna wyjściowa

en: Negative output variable
pl: Zanegowana zmienna wyjściowa

en: 'set' output variable
pl: Zmienna wyjściowa "output"

en: 'reset' output variable
pl: Zmienna wyjściowa "reset"

en: 'jump' output variable
pl: Zmienna wyjściowa "jump"

en: Receptivity output variable
pl: Zmienna wyjściowa wrażliwości

en: Power-saved simple output variable
pl: Energooszczędna prosta zmienna wyjściowa

en: Power-saved negative output variable
pl: Energooszczędna ujemna zmienna wyjściowa

en: Power-saved 'set' output variable
pl: Energooszczędna zmienna wyjściowa "set"

en: Power-saved 'reset' output variable
pl: Energooszczędna zmienna wyjściowa "reset"

en: Cybernetics
pl: Cybernetyka

en: Elements of cybernetic circuits
pl: Komponenty do budowy obwodów cybernetycznych

en: Database
pl: Baza danych

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
pl: Edytor diagramów tabel baz danych

en: Electric
pl: Obwód elektryczny

en: Components for electric circuits
pl: Komponenty do budowy obwodu elektrycznego

en: Normally open contact (horizontal)
pl: Styk normalnie rozwarty (poziomy)

en: Normally closed contact (horizontal)
pl: Styk normalnie zwarty (poziomy)

en: Normally open position switch (horizontal)
pl: Przełącznik normalnie rozwarty (poziomy)

en: Normally closed position switch (horizontal)
pl: Przełącznik normalnie załączony (poziomy)

en: Normally open contact (vertical)
pl: Styk normalnie rozwarty (pionowy)

en: Normally closed contact (vertical)
pl: Styk normalnie zwarty (pionowy)

en: Normally open position switch (vertical)
pl: Przełącznik normalnie rozwarty (pionowy)

en: Normally closed position switch (vertical)
pl: Przełącznik normalnie załączony (pionowy)

en: The command organ of a relay (horizontal)
pl: Część sterująca przekaźnika (pozioma)

en: Relay (horizontal)
pl: Przekaźnik (poziomy)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
pl: Żarówka lub wskaźnik optyczny (poziomy)

en: The command organ of a relay (vertical)
pl: Część sterująca przekaźnika (pionowa)

en: Relay (vertical)
pl: Przekaźnik (pionowy)

en: Lamp or indicator light (vertical)
pl: Żarówka lub wskaźnik optyczny (pionowy)

en: Connection point
pl: Punkt połączenia

en: Editor for Entity Relations Diagrams
pl: Edytor diagramów związków encji (ERD)

en: Weak entity
pl: Słaba encja

en: Participation
pl: Udział

en: Objects to draw flowcharts
pl: Obiekty służące do tworzenia diagramów przepływu

en: Process/Auxiliary Operation
pl: Proces/Operacja pomocnicza

en: Input/Output
pl: Wejście/wyjście

en: Decision
pl: Decyzja

en: Connector
pl: Łącznik

en: Transaction file
pl: Plik transakcji

note: XXX
en: Off page connector
pl: Odłączony łącznik

en: Document
pl: Dokument

en: Manual operation
pl: Operacja ręczna

en: Preparation
pl: Przygotowanie

en: Manual input
pl: Wejście ręczne

en: Predefined process
pl: Wstępnie zdefiniowany proces

en: Terminal Interrupt
pl: Przerywanie terminala

en: Magnetic disk
pl: Dysk magnetyczny

en: Magnetic drum
pl: Bęben magnetyczny

en: Magnetic tape
pl: Taśma magnetyczna

en: Internal storage
pl: Wewnętrzny zasób dyskowy

en: Merge
pl: Złączanie

en: Delay
pl: Opóźnienie

note: XXX
en: Summing junction
pl: Węzeł sumacyjny

note: XXX
en: Collate
pl: Zestawienie

en: Sort
pl: Sortowanie

en: Or
pl: Lub

en: Punched card
pl: Karta perforowana (dziurkowana)

en: Punched tape
pl: Taśma perforowana (dziurkowana)

en: Transmittal tape
pl: Taśma transmisyjna

en: Offline storage
pl: Odłączony nośnik danych

en: Data source
pl: Źródło danych

en: Editor for Function Structure Diagrams.
pl: Obiekty diagramu struktury funkcji

en: Flow
pl: Przepływ

en: Orthogonal polyline flow
pl: Ortogonalny przepływ wieloliniowy

en: Function
pl: Funkcja

en: Objects to design GRAFCET charts
pl: Obiekty do rysowania wykresów GRAFCET

en: Macro sub-program call step
pl: Krok wywołania makra podprogramu

en: Action to associate to a step
pl: Akcja przyporządkowana do kroku

en: Condition (of an action)
pl: Warunek (akcji)

en: Transition
pl: Przemiana

en: OR vergent
pl: Ogranicznik OR

en: AND vergent
pl: Ogranicznik AND

en: Arc (upward)
pl: Łuk (wypukły)

en: Crossroads
pl: Skrzyżowanie

en: River
pl: Rzeka

en: Factory
pl: Fabryka

en: Objects to design i* diagrams
pl: Obiekty do projektowania diagramów i*

en: Objects to design Jackson diagrams
pl: Obiekty do projektowania diagramów Jacksona

en: Jigsaw
pl: Puzzle

en: Pieces of a jigsaw
pl: Elementy puzzli

en: Jigsaw — part_oioi
pl: Puzzle — część_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
pl: Puzzle — część_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
pl: Puzzle — część_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
pl: Puzzle — część_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
pl: Puzzle — część_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
pl: Puzzle — część_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
pl: Puzzle — część_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
pl: Puzzle — część_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
pl: Puzzle — część_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
pl: Puzzle — część_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
pl: Puzzle — część_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
pl: Puzzle — część_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
pl: Puzzle — część_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
pl: Puzzle — część_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
pl: Puzzle — część_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
pl: Puzzle — część_iioo

en: Objects to design KAOS diagrams
pl: Obiekty do projektowania diagramów KAOS

en: Objects to design simple lighting plots
pl: Obiekty do projektowania prostych planów oświetlenia

en: Logic
pl: Logika cyfrowa

en: Boolean Logic
pl: Logika Boole'a

en: OR gate
pl: Bramka OR

en: AND gate
pl: Bramka AND

en: XOR gate
pl: Bramka XOR

en: Simple buffer
pl: Pojedynczy bufor

en: Inverter
pl: Inwerter

en: NAND gate
pl: Bramka NAND

en: NOR gate
pl: Bramka NOR

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Miscellaneous Shapes
pl: Różne kształty

en: Tree
pl: Drzewo

en: Traditional clock
pl: Tradycyjny zegar

en: Measure distance
pl: Miara odległości

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
pl: Komponenty wyposażenia ruchomego wozu wsparcia armii amerykańskiej

en: Node center
pl: Środek węzła

en: Large extension node
pl: Duży węzeł rozszerzenia

en: Small extension node
pl: Mały węzeł rozszerzenia

en: Tactical satellite communications terminal
pl: Terminal komunikacji z satelitą taktycznym

en: Multiplexer
pl: Multiplekser

en: Demultiplexer
pl: Demultiplekser

en: Network
pl: Sieć komputerowa

en: Objects to design network diagrams with
pl: Obiekty do projektowania diagramów sieci komputerowych

en: Computer
pl: Komputer

en: Storage
pl: Zasób magazynowy, pamięć masowa (np. twardy dysk)

en: Ethernet bus
pl: Ethernetowa szyna danych

en: Simple printer
pl: Pojedyncza drukarka

en: WAN connection
pl: Połączenie z siecią WAN

en: WAN link
pl: Łącze WAN

en: Stackable hub or switch
pl: Koncentrator lub przełącznik

en: Modular switching system
pl: Modularny system przełączania

en: RJ45 wall-plug
pl: Wtyczka ścienna typu RJ45

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
pl: Wtyczka ścienna dla systemu okablowania scEAD

en: Simple modem
pl: Pojedynczy modem

en: Antenna for wireless transmission
pl: Antena do transmisji bezprzewodowej

en: Network cloud
pl: Chmura sieciowa

en: Router symbol
pl: Symbol routera

en: Switch symbol
pl: Symbol przełącznika (switch)

en: ATM switch symbol
pl: Symbol przełącznicy ATM

en: Firewall router
pl: Router firewall

en: Workstation monitor
pl: Monitor stacji roboczej

en: UNIX workstation
pl: Stacja robocza UNIX

en: Desktop PC
pl: Komputer w obudowie typu Desktop

en: Laptop PC
pl: Laptop

en: Bigtower PC
pl: Komputer w obudowie typu Bigtower

en: Miditower PC
pl: Komputer w obudowie typu Miditower

en: Minitower PC
pl: Komputer w obudowie typu Minitower

en: Speaker with integrated amplifier
pl: Głośnik z wbudowanym wzmacniaczem

en: Speaker without amplifier
pl: Głośnik bez wzmacniacza

en: 3 1/2 inch diskette
pl: Dyskietka 3 1/2 cala

en: ZIP disk
pl: Dysk ZIP

en: External DAT drive
pl: Zewnętrzny napęd DAT

en: Mobile phone
pl: Telefon komórkowy

en: Telephone
pl: Telefon

en: Plotter
pl: Ploter

en: Digitizing board
pl: Tablica cyfrowa

en: Pneumatic/Hydraulic
pl: Pneumatyka/Hydraulika

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
pl: Komponenty do budowy obwodów pneumatycznych i hydraulicznych

en: Double-effect jack
pl: Wtyczka podwójna typu "jack"

en: Normally-in simple-effect jack
pl: Męska wtyczka pojedyncza typu "jack"

en: Normally-out simple-effect jack
pl: Żeńska wtyczka pojedyncza typu "jack"

en: Generic pressure source
pl: Źródło generacji ciśnienia

en: Hydraulic pressure source
pl: Źródło ciśnienia hydraulicznego

en: Pneumatic pressure source
pl: Źródło ciśnienia pneumatycznego

en: Air exhaust orifice
pl: Otwór nawiewu powietrza

en: 2/2 distributor
pl: Rozdzielnica 2/2

en: 3/2 distributor
pl: Rozdzielnica 3/2

en: 4/2 distributor
pl: Rozdzielnica 4/2

en: 5/2 distributor
pl: Rozdzielnica 5/2

en: Muscular command
pl: Polecenie fizyczne

en: Push-button command
pl: Polecenie naciśnięcia przycisku

en: Mechanical command by tappet
pl: Polecenie mechaniczne popychacza

en: Mechanical command by spring
pl: Polecenie mechaniczne sprężyny

en: Electric command (single coil)
pl: Polecenie elektryczne (pojedyncza cewka)

en: Electric command (double coil)
pl: Polecenie elektryczne (podwójna cewka)

en: Indirect command by hydraulic driver
pl: Pośrednie polecenie sterownika hydraulicznego

en: Indirect command by pneumatic driver
pl: Pośrednie polecenie sterownika pneumatycznego

en: Objects to design SADT diagrams
pl: Obiekty do projektowania diagramów SADT

en: Activity/data flow arrow
pl: Strzałka przepływu aktywności/danych

en: Activity/data box
pl: Skrzynka aktywności/danych

en: Flow label
pl: Etykieta przepływu

en: Specification and Description Language.
pl: Język specyfikacji i opisu (SDL)

en: Block type reference
pl: Odwołanie do typu blokowego

en: Service type reference
pl: Odwołanie do typu usługi

en: Process type reference
pl: Odwołanie do typu procesu

en: State
pl: Stan

en: Function header
pl: Nagłówek funkcji

en: Send message
pl: Wysyłanie wiadomości (informacji)

en: Receive message
pl: Otrzymywanie wiadomości (informacji)

en: Function call
pl: Wywołanie funkcji

en: Action being executed
pl: Akcja w trakcie wykonywania

en: Save state
pl: Zapisywanie stanu

en: In/Out connector
pl: Łącznik wejścia/wyjścia

en: Procedure return
pl: Powrót z procedury

en: Generic text note
pl: Zwykła notatka tekstowa

en: Connection Point
pl: Punkt połączenia

en: Main Connection Point
pl: Główny punkt połączenia

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
pl: Obiekty do projektowania diagramów domenowych replikacji Sybase

en: Sybase dataserver
pl: Serwer danych Sybase

en: Sybase replication server
pl: Serwer replikacji Sybase

en: Log transfer manager or rep agent
pl: Agent replikacji lub menedżer przesyłania logów

en: Stable storage device
pl: Stałe urządzenie pamięci dyskowej

en: Sybase client application
pl: Aplikacja kliencka Sybase

en: Replication server manager
pl: Menedżer usług replikacji

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
pl: Edytor diagramów statycznych struktur UML-a

en: Note
pl: Uwaga

en: Realizes, implements a specific interface
pl: Realizacja, implementuje określony interfejs

en: Generalization, class inheritance
pl: Generalizacja, dziedziczenie klasy

en: Association, two classes are associated
pl: Asocjacja, dwie klasy są powiązane

en: Aggregation, one class is part of another
pl: Agregacja, jedna klasa jest częścią innej

en: Implements, class implements a specific interface
pl: Implementacja, klasa implementuje określony interfejs

en: Constraint, place a constraint on something
pl: Ograniczenie, ustawienie na czymś ograniczenia

en: Small package
pl: Mały pakiet

en: Large package
pl: Duży pakiet

en: Use case
pl: Przypadek użycia

en: Lifeline
pl: Linia życia

en: Object
pl: Obiekt

en: Message
pl: Komunikat

en: Component
pl: Komponent

en: Node
pl: Węzeł

en: Class stereotype icon
pl: Ikona stereotypowej klasy

en: Initial/End state
pl: Początkowy/końcowy stan

en: Activity
pl: Aktywność

en: Fork/Union
pl: Rozwidlenie/unia
