Dia - en to pt_BR translation catalogue (2310 entries)

note: This is not an errror
en: invalid layer range %lu - %lu
pt_BR: intervalo de camada inválido %lu – %lu

en: Layer %lu (%s) selected more than once.
pt_BR: A camada %lu (%s) foi selecionada mais de uma vez.

en: Layer %d (%s) selected more than once.
pt_BR: A camada %d (%s) foi selecionada mais de uma vez.

en: There is no layer named %s.
pt_BR: Não existe nenhuma camada com nome %s

en: %s error: don't know how to export into %s
pt_BR: erro %s: não é possível exportar para %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
pt_BR: erro %s: os nomes dos arquivos de entrada e saída são idênticos: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
pt_BR: Importar

en: %s error: need valid input file %s
pt_BR: erro %s: é necessário um arquivo de entrada válido %s

en: Can't find output format/filter %s
pt_BR: Não foi possível localizar o formato/filtro de saída %s

en: Input directory '%s' must exist!
pt_BR: O diretório de entrada “%s” deve existir!

en: Output directory '%s' must exist!
pt_BR: O diretório de saída “%s” deve existir!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
pt_BR: Exporta o arquivo carregado e sair

en: OUTPUT
pt_BR: SAÍDA

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
pt_BR: Seleciona o filtro/formato de exportação

en: TYPE
pt_BR: TIPO

en: List export filters/formats and exit
pt_BR: Lista filtros e formatos de exportação e sai

en: Export graphics size
pt_BR: Tamanho do gráfico exportado

en: WxH
pt_BR: LxA

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
pt_BR: Mostra apenas camadas especificadas (p. ex. ao exportar). Pode ser tanto o nome da camada quanto o intervalo dos números da camadas (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
pt_BR: CAMADA,CAMADA,…

en: Don't show the splash screen
pt_BR: Não mostrar a tela de abertura

en: Don't create an empty diagram
pt_BR: Não criar um diagrama vazio

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
pt_BR: Inicia interface gráfica clássica (sem diagramas tabulados)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
pt_BR: Envia mensagens de erro pra stderr em vez de mostrar diálogos.

en: Directory containing input files
pt_BR: Diretório contendo arquivos de entrada

en: DIRECTORY
pt_BR: DIRETÓRIO

en: Directory containing output files
pt_BR: Diretório contendo arquivos de saída

en: Display credits list and exit
pt_BR: Mostra a lista de créditos e sai

en: Generate verbose output
pt_BR: Gera saída detalhada

en: Display version and exit
pt_BR: Mostra a versão e sai

en: [FILE...]
pt_BR: [ARQUIVO…]

en: Invalid option?
pt_BR: Opção inválida?

en: Filename conversion failed: %s
pt_BR: Conversão do nome de arquivo falhou: %s

en: Missing input: %s
pt_BR: Falta entrada: %s

en: Dia Diagram Editor
pt_BR: Editor de diagramas Dia

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
pt_BR: Dia versão %s, compilado %s %s

en: Dia version %s
pt_BR: Dia versão %s

en: Object Defaults
pt_BR: Padrões do objeto

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
pt_BR: Não foi possível localizar objetos padrão ao procurar por object-libs, saindo…

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in “%s”; exiting...
pt_BR: Não foi possível localizar objetos padrão ao procurar por object-libs em “%s”; saindo…

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia describing how you caused this message to appear.
pt_BR: Isso não deveria acontecer. Por favor, crie um relatório de erro em https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia descrevendo como você gerou esta mensagem.

en: Save
pt_BR: Salvar

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
pt_BR: Saindo sem salvar diagramas modificados

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
pt_BR: Existem diagramas modificados. Você tem certeza de que deseja sair do Dia sem salvá-los?

en: Quit Dia
pt_BR: Sair do Dia

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Could not create per-user Dia configuration directory
pt_BR: Não foi possível criar o diretório de configuração pessoal do Dia

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
pt_BR: Não foi possível criar o diretório de configuração pessoal do Dia. Por favor, certifique-se de que a variável de ambiente HOME aponta para um diretório existente.

en: Objects and filters internal to Dia
pt_BR: Objetos e filtros internos do Dia

en: The original author of Dia was:
pt_BR: O autor original do Dia é:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
pt_BR: 
    Os mantenedores atuais do Dia são:

en: 
    Other authors are:
pt_BR: 
    Os outros autores são:

en: 
    Dia is documented by:
pt_BR: 
    O Dia é documentado por:

en: Available Export Filters (for --filter)
pt_BR: Filtros de exportação disponíveis (para --filter)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
pt_BR: Extensão

en: Identifier
pt_BR: Identificador

en: Description
pt_BR: Descrição

en: No print plugin found!
pt_BR: Nenhum plug-in de impressão foi localizado!

en: Diagram%d.dia
pt_BR: Diagrama%d.dia

en: No image from Clipboard to paste.
pt_BR: Nenhuma imagem da área de transferência para colar.

en: No selected object can take an image.
pt_BR: Nenhum objeto selecionado pode obter uma imagem.

en: Clipboard Paste
pt_BR: Colar da área de transferência

en: Failed to import '%s' as SVG.
pt_BR: Falha ao importar “%s” como SVG.

en: Paste failed: %s
pt_BR: Falha ao colar: %s

en: Clipboard Copy
pt_BR: Copiar da área de transferência

en: No existing object to paste.
pt_BR: Não existe objeto para colar.

en: Could not find help directory
pt_BR: Não foi possível localizar o diretório de ajuda

en: Could not open help directory:
    %s
pt_BR: Não foi possível abrir o diretório de ajuda:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
pt_BR: Francisco Petrúcio Cavalcante Junior <fpcj@impa.br>
    Alexandre Folle de Menezes <afmenez@terra.com.br>
    Gustavo Maciel Dias Vieira <gdvieira@zaz.com.br>
    Everson Santos Araujo <nobios@por.com.br>
    Afonso Celso Medina <afmedina@uol.com.br>
    Igor Pires Soares <igor@projetofedora.org>
    Isis Binder <isis.binder@gmail.com>
    Rodolfo Ribeiro Gomes <rodolforg@gmail.com>
    Enrico Nicoletto <liverig@gmail.com>
    Juan Diego Martins da Costa Cruz <garotomartins10@gmail.com>
    Antonio Fernandes C. Neto <fernandesn@gnome.org>
    Juliano de Souza Camargo <julianosc@pm.me>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
pt_BR: Este programa é um software livre; você pode redistribuí-lo e/ou
    modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU (GNU GPL)
    como publicada pela Free Software Foundation; tanto a versão 2 da
    Licença ou (a sua escolha) qualquer versão posterior.
    
    Este programa é distribuído na esperança de que será útil, mas SEM
    NENHUMA GARANTIA; até mesmo sem a garantia implícita de
    COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM PROPÓSITO EM PARTICULAR.
    Veja a Licença Pública Geral GNU (GNU GPL) para mais detalhes.
    
    Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU
    junto com este programa; se não, escreva para a Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
pt_BR: Um programa para desenhar diagramas estruturados.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
pt_BR[0]: Você está prestes a imprimir um diagrama com %d página.
pt_BR[1]: Você está prestes a imprimir um diagrama com %d páginas.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
pt_BR[0]: Você está prestes a exportar um diagrama com %d página.
pt_BR[1]: Você está prestes a exportar um diagrama com %d páginas.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory (%d pages).
pt_BR[0]: Você está prestes a exportar um diagrama que pode precisar de %s de memória (%d página).
pt_BR[1]: Você está prestes a exportar um diagrama que pode precisar de %s de memória (%d páginas).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
pt_BR: Você pode ajustar o tamanho do diagrama alterando a “Tamanho” no diálogo “Configurar página”.
    Alternativamente, use “Melhor ajuste” para mover objetos/alças para dentro dos limites pretendidos.

en: Confirm Diagram Size
pt_BR: Confirmar o tamanho do diagrama

en: '%s' creation failed
pt_BR: Falha ao criar “%s”

en: Object defaults
pt_BR: Padrões do objeto

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Apply
pt_BR: _Aplicar

en: This object has no defaults.
pt_BR: Este objeto não tem valores padrão.

en: Defaults:
pt_BR: Padrões:

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
pt_BR: Carregar em

en: Trying to group with no selected objects.
pt_BR: Tentando agrupar sem qualquer objeto estar selecionado.

en: Diagram
pt_BR: Diagrama

en: Layer
pt_BR: Camada

en: %d Layer | %d Layers
pt_BR[0]: %d camada
pt_BR[1]: %d camadas

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Children
pt_BR: Filho

en: %d Object | %d Objects
pt_BR[0]: %d objeto
pt_BR[1]: %d objetos

en: Select
pt_BR: Selecionar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
pt_BR: Localizar

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Name
pt_BR: Nome

en: Diagram Tree
pt_BR: Árvore de diagramas

en: Select foreground color
pt_BR: Selecionar cor do primeiro plano

en: Select background color
pt_BR: Selecionar cor de segundo plano

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties
pt_BR: Propriedades do diagrama

en: _Dynamic Grid
pt_BR: Grade _dinâmica

en: _Manual Grid
pt_BR: Grade _manual

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Visible Spacing
pt_BR: Espaçamento visível

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Row
pt_BR: Linha

en: _Hex Grid
pt_BR: Grade _hexagonal

en: Hex Grid Size
pt_BR: Tamanho da grade hexagonal

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Background
pt_BR: Segundo plano

en: Grid Lines
pt_BR: Linhas de grade

en: Page Breaks
pt_BR: Quebras de página

en: Guides
pt_BR: Guias

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Add New Guide
pt_BR: Adicionar nova guia

note: orientation
en: Orientation
pt_BR: Orientação

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
pt_BR: Posicionar

en: Line width
pt_BR: Largura da linha

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Line width:
pt_BR: Largura da linha:

note: paper size
en: Paper Size
pt_BR: Tamanho do papel

note: margins
en: Margins
pt_BR: Margens

en: Top:
pt_BR: Superior:

en: Bottom:
pt_BR: Inferior:

en: Left:
pt_BR: Esquerda:

en: Right:
pt_BR: Direita:

note: Scaling
en: Scaling
pt_BR: Tamanho

en: Scale:
pt_BR: Escala:

en: Fit to:
pt_BR: Ajustar para:

en: by
pt_BR: por

en: Page Setup
pt_BR: Configurar página

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
pt_BR: Este objeto não suporta Desfazer/Refazer.
    Informação para desfazer removida.

en: Properties…
pt_BR: Propriedades…

en: Follow link…
pt_BR: Seguir link…

en: Convert to Path
pt_BR: Converter para o caminho

en: Union
pt_BR: União

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Intersection
pt_BR: Interseção

en: Exclusion
pt_BR: Exclusão

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Input _Methods
pt_BR: _Métodos de entrada

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
pt_BR: O objeto que você soltou não cabe em seu pai. 
    Expanda o objeto pai ou solte o objeto em outro local.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Although the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
pt_BR[0]: Seleção de %d objeto
pt_BR[1]: Seleção de %d objetos

en: Selected '%s'
pt_BR: Selecionado “%s”

en: Unsaved Diagram
pt_BR: Diagrama não salvo

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
pt_BR: Se não salvar, todas as modificações serão permanentemente perdidas.

en: Close _without Saving
pt_BR: Fechar _sem salvar

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: S_elect the diagrams you want to save:
pt_BR: Se_lecione os diagramas que deseja salvar:

en: There is %d diagram with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d diagrams with unsaved changes. Save changes before closing?
pt_BR[0]: Há %d diagrama com mudanças não salvas. Salvar alterações antes de fechar?
pt_BR[1]: Há %d diagramas com mudanças não salvas. Salvar alterações antes de fechar?

en: Supported Formats
pt_BR: Formatos suportados

en: By extension
pt_BR: Por extensão

en: Open Diagram
pt_BR: Abrir diagrama

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Open Options
pt_BR: Opções de abertura

en: Determine file type:
pt_BR: Determinar o tipo de arquivo:

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Save As
pt_BR: Salvar como

en: Save Diagram
pt_BR: Salvar diagrama

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
pt_BR: Compactar os arquivos de diagramas

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
pt_BR: A compactação reduz para cerca de 1/10 do tamanho do arquivo e aumenta a velocidade de leitura e gravação. Alguns programas de texto não podem manipular arquivos comprimidos.

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
pt_BR: Exportar

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
pt_BR: Não foi possível determinar qual filtro de
    exportação utilizar para salvar “%s”

en: Export Diagram
pt_BR: Exportar diagrama

en: Export Options
pt_BR: Opções de exportação

en: _Search for:
pt_BR: _Pesquisar por:

en: Replace _with:
pt_BR: Substituir _por:

en: _Match case
pt_BR: Conferir _maiusculização

en: Match _entire word only
pt_BR: Pesquisar somente por palavras i_nteiras

en: Match _all properties (not just object name)
pt_BR: Pesquisar por _todas propriedades (não somente por nome de objeto)

en: Find
pt_BR: Localizar

en: _Find
pt_BR: _Localizar

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Replace _All
pt_BR: Substituir _tudo

en: _Replace
pt_BR: _Substituir

en: Pops up the Navigation window.
pt_BR: Abre uma janela de navegação.

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Diagram menu.
pt_BR: Menu do diagrama.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
pt_BR: Alterna entre alinhar à grade ou não para esta janela.

en: Toggles object snapping for this window.
pt_BR: Alterna entre alinhar aos objetos ou não para esta janela.

en: Toggles snap-to-guides for this window.
pt_BR: Alterna entre alinhar às guias ou não para esta janela.

en: New layer %d
pt_BR: Nova camada %d

en: New Layer
pt_BR: Nova camada

en: Delete Layer
pt_BR: Excluir camada

en: Rename Layer
pt_BR: Renomear camada

en: Raise Layer
pt_BR: Subir camada

en: Lower Layer
pt_BR: Baixar camada

en: Layers
pt_BR: Camadas

en: Edit Layer
pt_BR: Editar camada

en: Layer name:
pt_BR: Nome da camada:

en: Add Layer
pt_BR: Adicionar camada

en: Close Layer pane
pt_BR: Fechar painel Camada

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
pt_BR: Erro ao carregar diagrama.
    Objeto vinculado não encontrado no documento.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
pt_BR: Erro ao carregar diagrama.
    Manipulador de conexão %d não existe em “%s”.

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
pt_BR: Erro ao carregar diagrama.
    O ponto de conexão %d não existe em “%s”.

en: Can't find parent %s of %s object
pt_BR: Não foi possível localizar o pai %s do objeto %s

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
pt_BR: Erro ao carregar o diagrama %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
pt_BR: Erro ao carregar o diagrama %s.
    Tipo de arquivo desconhecido.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
pt_BR: Erro ao carregar o diagrama %s.
    Não é um arquivo Dia.

en: Error reading connections
pt_BR: Erro ao ler conexões.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
pt_BR: Erro ao carregar o diagrama:
    %s.
    Um arquivo válido do Dia possui ao menos uma camada.

en: Error saving connections to layer '%s'
pt_BR: Erro ao salvar conexões com a camada “%s”

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
pt_BR: O salvamento da conexão está incompleto para a camada “%s”

en: Internal error %d writing file %s
pt_BR: Erro interno %d ao gravar arquivo %s

en: Auto save
pt_BR: Salvar automaticamente

en: Dia Diagram File
pt_BR: Arquivo de diagrama do Dia

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _New
pt_BR: _Novo

en: Create a new diagram
pt_BR: Cria um novo diagrama

en: _Open…
pt_BR: _Abrir…

en: Open a diagram file
pt_BR: Abre um arquivo de diagrama

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: Dia help
pt_BR: Ajuda do Dia

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: Dia version, authors, license
pt_BR: Versão, autores e licença do Dia

en: S_heets and Objects
pt_BR: Fol_has e objetos

en: Manage sheets and their objects
pt_BR: Gerenciar folhas e seus objetos

en: P_references
pt_BR: P_referências

en: Dia preferences
pt_BR: Preferências do Dia

en: P_lugins…
pt_BR: P_lug-ins…

en: Manage plug-ins
pt_BR: Gerenciar plug-in

en: Diagram _Tree
pt_BR: Ár_vore de diagramas

en: Tree representation of diagrams
pt_BR: Representação de árvore de diagramas

en: Show _Toolbar
pt_BR: Mostrar barra de _ferramentas

en: Show or hide the toolbar
pt_BR: Mostrar  ou ocultar a barra de ferramentas

en: Show _Statusbar
pt_BR: Mostrar barra de _status

en: Show or hide the statusbar
pt_BR: Mostrar e ocultar a barra de status

en: Show _Layers
pt_BR: Mostrar _camadas

en: Show or hide the layers toolwindow
pt_BR: Mostra ou oculta as camadas toolwindow

en: Save the diagram
pt_BR: Salva o diagrama

en: Save _As…
pt_BR: Salvar _como…

en: Save the diagram with a new name
pt_BR: Salva o diagrama com um novo nome

en: _Export…
pt_BR: _Exportar…

en: Export the diagram
pt_BR: Exporta o diagrama

en: _Diagram Properties
pt_BR: Propriedades do _diagrama

en: Modify diagram properties (grid, background)
pt_BR: Modificar propriedades de diagrama (grade, plano de fundo)

en: Page Set_up…
pt_BR: Config_urar página…

en: Modify the diagram pagination
pt_BR: Modificar a paginação do diagrama

en: _Print…
pt_BR: _Imprimir…

en: Print the diagram
pt_BR: Imprime o diagrama

en: Close the diagram
pt_BR: Fechar o diagrama

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: Copy selection
pt_BR: Copiar seleção

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: Cut selection
pt_BR: Recortar seleção

en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: Paste selection
pt_BR: Colar seleção

en: _Duplicate
pt_BR: D_uplicar

en: Duplicate selection
pt_BR: Duplicar seleção

en: D_elete
pt_BR: _Excluir

en: Delete selection
pt_BR: Excluir seleção

en: _Find…
pt_BR: _Localizar…

en: Search for text
pt_BR: Pesquisar por texto

en: _Replace…
pt_BR: _Substituir…

en: Search and replace text
pt_BR: Pesquisar e substituir texto

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: C_opy Text
pt_BR: C_opiar texto

en: Copy object's text to clipboard
pt_BR: Copiar o texto do objeto para a área de transferência

en: C_ut Text
pt_BR: Co_rtar texto

en: Cut object's text to clipboard
pt_BR: Cortar texto do objeto para a área de transferência

en: P_aste Text
pt_BR: Col_ar texto

en: Insert text from clipboard
pt_BR: Inserir texto da área de transferência

en: Paste _Image
pt_BR: Colar i_magem

en: Insert image from clipboard
pt_BR: Inserir imagem da área de transferência

en: _Layers
pt_BR: _Camadas

en: _Add Layer…
pt_BR: _Adicionar camada…

en: _Rename Layer…
pt_BR: _Renomear camada…

en: _Move Selection to Layer above
pt_BR: _Mover seleção para a camada acima

en: Move _Selection to Layer below
pt_BR: Mover _seleção para a camada abaixo

en: _Layers…
pt_BR: _Camadas…

en: _View
pt_BR: _Ver

en: Zoom _In
pt_BR: Ampl_iar

en: Zoom in
pt_BR: Ampliar

en: Zoom _Out
pt_BR: Red_uzir

en: Zoom out
pt_BR: Reduzir

en: _Normal Size
pt_BR: _Normalizar tamanho

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Best _Fit
pt_BR: _Melhor ajuste

en: Zoom fit
pt_BR: Ajustado à tela

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
pt_BR: Nova _visão

en: C_lone View
pt_BR: C_lonar visão

en: _Refresh
pt_BR: Atuali_zar

en: _Guides
pt_BR: _Guias

en: _New Guide...
pt_BR: _Nova guia…

en: _Objects
pt_BR: _Objetos

en: Send to _Back
pt_BR: Enviar para _trás

en: Move selection to the bottom
pt_BR: Mover seleção para a parte inferior

en: Bring to _Front
pt_BR: Enviar para _frente

en: Move selection to the top
pt_BR: Mover seleção para a parte superior

en: Send Ba_ckwards
pt_BR: Re_cuar o objeto

en: Bring F_orwards
pt_BR: Avançar o _objeto

en: _Group
pt_BR: _Agrupar

en: Group selected objects
pt_BR: Agrupar objetos selecionados

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
pt_BR: _Desagrupar

en: Ungroup selected groups
pt_BR: Desagrupar grupos selecionados

en: _Parent
pt_BR: _Pai

en: _Unparent
pt_BR: _Remover do pai

en: _Unparent Children
pt_BR: Remo_ver filho do pai

en: _Align
pt_BR: _Alinhar

en: _Left
pt_BR: _Esquerda

en: _Center
pt_BR: _Centro

en: _Right
pt_BR: Di_reita

en: _Top
pt_BR: _Topo

en: _Middle
pt_BR: _Meio

en: _Bottom
pt_BR: _Inferior

en: Spread Out _Horizontally
pt_BR: Distribuir _horizontalmente

en: Spread Out _Vertically
pt_BR: Distribuir _verticalmente

en: _Adjacent
pt_BR: _Adjacente

en: _Stacked
pt_BR: _Sobreposto

en: _Connected
pt_BR: _Conectado

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _All
pt_BR: T_udo

en: _None
pt_BR: _Nenhum

en: _Invert
pt_BR: _Invertido

en: _Transitive
pt_BR: _Transitivo

en: Same _Type
pt_BR: Mesmo _tipo

note: display_select_radio_entries go here
en: _Select By
pt_BR: _Selecionar por

note: For placement of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
pt_BR: _Disposição

en: D_ialogs
pt_BR: D_iálogos

en: D_ebug
pt_BR: D_epurar

en: _Tools
pt_BR: _Ferramentas

en: _Modify
pt_BR: _Modificar

en: _Magnify
pt_BR: Aproxi_mar

en: _Edit Text
pt_BR: _Editar texto

en: _Scroll
pt_BR: _Alterar enquadramento

en: _Text
pt_BR: _Texto

en: _Box
pt_BR: Cai_xa

en: _Ellipse
pt_BR: _Elipse

en: _Polygon
pt_BR: _Polígono

en: _Beziergon
pt_BR: Curva de _Bézier fechada

en: _Line
pt_BR: _Linha

en: _Arc
pt_BR: _Arco

en: _Zigzagline
pt_BR: Linha em _zigue-zague

en: _Polyline
pt_BR: _Polilinha

en: _Bezierline
pt_BR: Curva de _Bézier

en: _Outline
pt_BR: C_ontorno

en: _Image
pt_BR: _Imagem

en: _Fullscreen
pt_BR: Tela c_heia

en: _Antialiased
pt_BR: Su_avizado

en: Show _Grid
pt_BR: Mostrar _grade

en: _Snap to Grid
pt_BR: Alinhar à grade

en: _Show Guides
pt_BR: Mo_strar guias

en: Snap to _Guides
pt_BR: Alinhar às _guias

en: _Remove all Guides
pt_BR: _Remover todas guias

en: Snap to _Objects
pt_BR: Alinhar aos _objetos

en: Show _Rulers
pt_BR: Mostrar _réguas

en: Show Scroll_bars
pt_BR: Mostrar _barra de rolagem

en: Show _Connection Points
pt_BR: Mostrar _pontos de conexão

en: _Union
pt_BR: _União

en: I_ntersection
pt_BR: I_nterseção

en: R_emove
pt_BR: R_emover

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: In_verse
pt_BR: In_verso

en: NULL tooldata in tool_menu_select
pt_BR: Não há dados de ferramenta em tool_menu_select

en: Fit
pt_BR: Ajustar

en: Toggles snap-to-grid.
pt_BR: Alterna o alinhar à grade.

en: Toggles object snapping.
pt_BR: Alterna o alinhar a objetos.

en: Toggles guide snapping.
pt_BR: Alterna o alinhar a guia.

en: The function is not available anymore.
pt_BR: A função não está mais disponível.

en: Couldn't get GTK+ settings
pt_BR: Não foi possível obter as configurações do GTK+

note: build up the user interface
en: Plugins
pt_BR: Plug-ins

en: Loaded
pt_BR: Carregado

en: Load at Startup
pt_BR: Carregar na inicialização

en: Filename
pt_BR: Nome de arquivo

note: TRANSLATORS: The user hasn't set a preferred filter
en: Unset
pt_BR: Não definido

en: _Done
pt_BR: Co_ncluído

en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: GtkWidget *actionbox; GList *buttons;
en: Object properties
pt_BR: Propriedades do objeto

en: This object has no properties.
pt_BR: Este objeto não tem propriedades.

en: Properties:
pt_BR: Propriedades:

en: Object properties:
pt_BR: Propriedades do objeto:

en: System
pt_BR: Sistema

en: User
pt_BR: Usuário

en: Widget not found: %s
pt_BR: Widget não localizado: %s

en: No icon for “%s”
pt_BR: Nenhum ícone para “%s”

en: Line Break
pt_BR: Quebra de linha

en: Copy ->
pt_BR: Copiar ->

en: Copy All ->
pt_BR: Copiar todos ->

en: Move ->
pt_BR: Mover ->

en: Move All ->
pt_BR: Mover todos ->

en: <- Copy
pt_BR: <- Copiar

en: <- Copy All
pt_BR: <- Copiar todos

en: <- Move
pt_BR: <- Mover

en: <- Move All
pt_BR: <- Mover todos

en: Please select a .shape file
pt_BR: Por favor, selecione um arquivo .shape

en: Filename must end with '%s': '%s'
pt_BR: O nome do arquivo deve terminar com “%s”: “%s”

en: Error examining %s: %s
pt_BR: Erro ao examinar %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
pt_BR: Por favor, exporte o diagrama como uma forma.

en: Could not interpret shape file: '%s'
pt_BR: Não foi possível interpretar o arquivo de forma: “%s”

en: Sheet must have a Name
pt_BR: A folha dever ter um nome

en: Couldn't open '%s': %s
pt_BR: Não foi possível abrir “%s”: %s

en: Write Sheet
pt_BR: Escrever folha

en: a user
pt_BR: um usuário

en: File: %s
pt_BR: Arquivo: %s

en: Date: %s
pt_BR: Data: %s

en: For: %s
pt_BR: Para: %s

en: add shapes here
pt_BR: adicione as formas aqui

en: Loading …
pt_BR: Carregando …

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
pt_BR: Modificar objeto(s)
    Use <Espaço> para alternar entre esta e outras ferramentas

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
pt_BR: Edição de texto
    Use <Esc> para deixar esta ferramenta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
pt_BR: Aproximar

en: Scroll around the diagram
pt_BR: Muda o enquadramento do diagrama na janela

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
pt_BR: Texto

en: Box
pt_BR: Caixa

en: Ellipse
pt_BR: Elipse

en: Polygon
pt_BR: Polígono

en: Beziergon
pt_BR: Curva de Bézier fechada

en: Line
pt_BR: Linha

en: Arc
pt_BR: Arco

en: Zigzagline
pt_BR: Linha em zigue-zague

en: Polyline
pt_BR: Polilinha

en: Bezierline
pt_BR: Curva de Bézier

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Outline
pt_BR: Contorno

en: No sheet named %s
pt_BR: Não há nenhuma folha denominada %s

note: Author: Alan Horkan, 2002, mailto:horkana@tcd.ie Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
pt_BR: Variados

en: Flowchart
pt_BR: Fluxograma

en: All Sheets
pt_BR: Todas as folhas

en: Reset Menu
pt_BR: Restaurar menu

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
pt_BR: Cores de primeiro e segundo planos para novos objetos. Os pequenos quadrados preto e branco restauram as cores. As setas pequenas trocam as cores. Clique duplo para mudar as cores.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
pt_BR: Larguras de linha. Clique em uma linha para definir a largura de linha padrão para novos objetos. Clique duplo para definir a largura de linha de formar mais precisa.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
pt_BR: Estilo de seta no início de novas linhas. Clique para escolher um seta ou defina os parâmetros de estilo de seta através da opção Detalhes…

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
pt_BR: Estilo de linha para novas linhas. Clique para escolher um estilo de linha ou defina os parâmetros de estilo de linha através da opção Detalhes…

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
pt_BR: Estilo de seta no final de novas linhas. Clique para escolher um seta ou defina os parâmetros através da opção Detalhes…

en: Diagram Editor
pt_BR: Editor de diagramas

en: Edit your Diagrams
pt_BR: Edite os seus diagramas

en: graphic;diagram;vector;layout;
pt_BR: gráfico;diagrama;vetor;leiaute;

en: Dia is a program for drawing diagrams
pt_BR: Dia é um programa para desenhar diagramas

en: Dia is a GTK+ based diagram creation program for GNU/Linux, MacOS X, Unix, and Windows, and is released under the GPL license.
pt_BR: Dia é um programa de criação de diagramas baseado em GTK+ para GNU/Linux, MacOS X, Unix e Windows, e é lançado sob a licença GPL.

en: Dia is roughly inspired by the commercial Windows program 'Visio,' though more geared towards informal diagrams for casual use. It can be used to draw many different kinds of diagrams. It currently has special objects to help draw entity relationship diagrams, UML diagrams, flowcharts, network diagrams, and many other diagrams. It is also possible to add support for new shapes by writing simple XML files, using a subset of SVG to draw the shape.
pt_BR: Dia é mais ou menos inspirado no programa comercial do Windows “Visio”, embora mais voltado para diagramas informais para uso casual. Pode ser usado para desenhar muitos tipos diferentes de diagramas. Atualmente, ele possui objetos especiais para ajudar a desenhar diagramas de relacionamento de entidades, diagramas UML, fluxogramas, diagramas de rede e muitos outros diagramas. Também é possível adicionar suporte para novas formas gravando arquivos XML simples, usando um subconjunto de SVG para desenhar a forma.

en: It can load and save diagrams to a custom XML format (gzipped by default, to save space), can export diagrams to a number of formats, including EPS, SVG, XFIG, WMF and PNG, and can print diagrams (including ones that span multiple pages).
pt_BR: Ele pode carregar e salvar diagramas em um formato XML personalizado (compactado por padrão, para economizar espaço), pode exportar diagramas para vários formatos, incluindo EPS, SVG, XFIG, WMF e PNG, e pode imprimir diagramas (incluindo aqueles que abrangem múltiplas páginas).

en: Main Window
pt_BR: Janela principal

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: _Reset tools after create
pt_BR: _Redefinir ferramentas depois de criar

en: Re_verse drag selects intersecting objects
pt_BR: Ar_rasto reverso seleciona objetos que se cruzam

en: R_ecent Document List Length
pt_BR: Ta_manho da lista de documentos recentes

en: U_ndo Levels
pt_BR: D_esfazer níveis

en: _Length Unit
pt_BR: _Unidade de comprimento

en: F_ont Size Unit
pt_BR: Unidade de tamanho da fon_te

en: Grid _snapping distance
pt_BR: Distância de _alinhamento a grade

en: Classic Mode
pt_BR: Modo Clássico

en: Use _Menu Bar
pt_BR: Usar a _barra de menu

en: Keep _toolbox above diagram
pt_BR: Manter a _caixa de ferramentas sempre acima do diagrama

en: _User Interface
pt_BR: _Interface com usuário

en: _Portrait
pt_BR: _Retrato

en: Paper _Type
pt_BR: _Tipo de papel

en: _Background Color
pt_BR: _Cor do plano de fundo

en: _Compress saved files
pt_BR: _Compactar arquivos salvos

en: Connection Points
pt_BR: Pontos de conexão

en: V_isible
pt_BR: V_isível

en: _Snap to Object
pt_BR: _Alinhar ao objeto

en: _Diagram Defaults
pt_BR: _Padrões do diagrama

en: _Width
pt_BR: _Largura

en: _Height
pt_BR: _Altura

en: C_olor
pt_BR: C_or

en: Co_lor
pt_BR: Co_r

en: Snap to Guid_es
pt_BR: Alinhar às gui_as

en: Visi_ble
pt_BR: Visí_vel

en: _Solid Lines
pt_BR: _Linhas sólidas

en: _View Defaults
pt_BR: _Padrões de visualização

en: Export Providers
pt_BR: Exportar provedores

en: Portable _Network Graphics
pt_BR: Gráficos portáteis de _rede

en: _Scalable Vector Graphics
pt_BR: _Gráficos vetoriais escaláveis

en: _PostScript
pt_BR: _Pós-escrito

en: _Windows Metafile
pt_BR: Metarquivo do _Windows

en: _Enhanced Metafile
pt_BR: Metarquivo a_primorado

en: _Favorites
pt_BR: _Favoritos

en: D_ynamic Grid
pt_BR: Grade d_inâmica

en: H_ex Grid Size
pt_BR: Tamanho da grade h_exagonal

en: _Color
pt_BR: _Cor

en: _Lines per Major Line
pt_BR: _Linhas por linha mestre

en: _Grid Lines
pt_BR: Linhas de _grade

en: Edit Attributes
pt_BR: Editar atributos

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: DiaObject
pt_BR: ObjetoDia

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Sheet
pt_BR: Folha

en: Sheets and Objects
pt_BR: Folhas e objetos

en: _Revert
pt_BR: _Reverter

en: _Up
pt_BR: Para _cima

en: _Down
pt_BR: Para _baixo

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: <- C_opy
pt_BR: <- C_opiar

en: <- Copy _All
pt_BR: <- Copiar _todos

en: <- _Move
pt_BR: <- _Mover

en: <- Move A_ll
pt_BR: <- Mover to_dos

en: New
pt_BR: Novo

en: SVG Shape:
pt_BR: Forma SVG:

en: Sheet name:
pt_BR: Nome da folha:

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: Arrow]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Arrow]
en: Lines
pt_BR: Linhas

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
pt_BR: Triângulo vazado

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
pt_BR: Triângulo preenchido

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
pt_BR: Triângulo não preenchido

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
pt_BR: Losango vazado

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
pt_BR: Losango preenchido

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
pt_BR: Losango pela metade

[ctx: Arrow]
en: Half Head
pt_BR: Ponta pela metade

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
pt_BR: Cruz tracejada

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
pt_BR: Elipse preenchida

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
pt_BR: Elipse vazada

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
pt_BR: Ponto preenchido

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
pt_BR: Origem da dimensão

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
pt_BR: Ponto em branco

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
pt_BR: Triângulo vazado duplo

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
pt_BR: Triângulo preenchido duplo

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
pt_BR: Ponto e triângulo preenchidos

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
pt_BR: Caixa preenchida

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
pt_BR: Caixa em branco

[ctx: Arrow]
en: Slashed
pt_BR: Tracejado

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
pt_BR: Símbolo de integral

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
pt_BR: Pé de galinha

[ctx: Arrow]
en: Cross
pt_BR: Cruz

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
pt_BR: 1-ou-muitos

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
pt_BR: 0-ou-muitos

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
pt_BR: 1-ou-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
pt_BR: Exatamente 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
pt_BR: Côncavo preenchido

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
pt_BR: Côncavo vazio

[ctx: Arrow]
en: Round
pt_BR: Arredondado

[ctx: Arrow]
en: Open Round
pt_BR: Arredondado aberto

[ctx: Arrow]
en: Backslash
pt_BR: Barra invertida

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
pt_BR: Linha infinita

en: Arrow head of unknown type
pt_BR: Ponta da seta de tipo desconhecido

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
pt_BR: A ponta da seta do tipo %s tem dimensões muito pequenas, removendo-a.

en: unknown arrow
pt_BR: Seta desconhecida

en: Can't find standard object
pt_BR: Não foi possível localizar o objeto padrão

en: Arrow Properties
pt_BR: Propriedades da seta

en: Details…
pt_BR: Detalhes…

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Select color
pt_BR: Selecionar cor

en: More Colors…
pt_BR: Mais cores…

en: Couldn't find font family for %s
pt_BR: Não foi possível localizar a família da fonte para %s

en: Other Fonts
pt_BR: Outras fontes

en: Line Style Properties
pt_BR: Propriedades do estilo de linha

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
pt_BR: Tamanho do traço:

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
pt_BR: Sem suporte para salvamento do formato de arquivo:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo:
    %s
    %s

en: Unable to parse: %s
pt_BR: Não foi possível analisar: %s

en: Unable to read: %s
pt_BR: Não foi possível ler: %s

en: Unable to close: %s
pt_BR: Não foi possível fechar: %s

en: ‘%s’ is a directory
pt_BR: “%s” é um diretório

en: Unable to open: %s
pt_BR: Não foi possível abrir: %s

en: Unable to write: %s
pt_BR: Não foi possível escrever: %s

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: SVG Export
pt_BR: Exportar SVG

en: Unknown type of DataNode '%s'
pt_BR: Tipo desconhecido de nó de dados “%s”

en: Taking int value of non-int node.
pt_BR: Obtendo valor inteiro de um nó que não é um inteiro.

en: Taking point value of non-point node.
pt_BR: Obtendo valor de ponto de um nó que não é um ponto.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
pt_BR: Valor x do ponto “%s” %f incorreto; descartando-o.

en: Error parsing point.
pt_BR: Erro ao analisar o ponto.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
pt_BR: Valor y do ponto “%s” %f incorreto; descartando-o.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
pt_BR: Obtendo valor de ponto de Bézier de um nó que não é um ponto.

en: Error parsing bezpoint p1.
pt_BR: Erro ao analisar o ponto de Bézier p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
pt_BR: Erro ao analisar o ponto de Bézier p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
pt_BR: Erro ao analisar o ponto de Bézier p3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
pt_BR: Obtendo valor retangular de nó que não é retângulo.

en: Error parsing rectangle.
pt_BR: Erro ao analisar retângulo.

en: Taking string value of non-string node.
pt_BR: Obtendo valor de string de um nó que não é string.

en: Error in string tag.
pt_BR: Erro

en: Error in file, string not starting with #
pt_BR: Erro no arquivo, string não iniciada com #

en: Taking font value of non-font node.
pt_BR: Obtendo valor de fonte de um nó que não é de fonte.

en: Multiple export filters with unique name %s
pt_BR: Múltiplos filtros de exportação com um único nome %s

en: Multiple import filters with unique name %s
pt_BR: Há vários filtros de importação com um único nome %s

en: Transformation
pt_BR: Transformação

en: Error
pt_BR: Erro

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: There is one similar message.
pt_BR: Há uma mensagem semelhante.

en: Show repeated messages
pt_BR: Mostrar as mensagens repetidas

en: Don't show this message again
pt_BR: Não mostrar essa mensagem novamente

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
pt_BR[0]: Há %d mensagem semelhante.
pt_BR[1]: Há %d mensagens semelhantes.

en: Notice
pt_BR: Aviso

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
pt_BR: Erro ao carregar padrões “%s”.
    Não é um arquivo de diagrama do Dia.

note: base property stuff...
en: Autoroute
pt_BR: Roteador automático

en: Autorouting
pt_BR: Roteamento automático

en: Persistence
pt_BR: Persistência

en: Missing dependencies for '%s'?
pt_BR: Dependências faltando para “%s”?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
pt_BR: Símbolo “dia_plugin_init” faltando

en: dia_plugin_init() call failed
pt_BR: A chamada dia_plugin_init() falhou

en: Plugin Configuration
pt_BR: Configuração de plug-in

en: General
pt_BR: Geral

en: Author
pt_BR: Autor

en: Creation date
pt_BR: Data da criação

en: Modification date
pt_BR: Data da modificação

en: Key
pt_BR: Chave

en: Value
pt_BR: Valor

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centro

en: Right
pt_BR: Direita

en: Never
pt_BR: Nunca

en: When Needed
pt_BR: Quando necessário

en: Always
pt_BR: Sempre

[ctx: LineJoin]
en: Miter
pt_BR: Esquadria

[ctx: LineJoin]
en: Round
pt_BR: Arredondado

[ctx: LineJoin]
en: Bevel
pt_BR: Chanfro

[ctx: LineCap]
en: Butt
pt_BR: Extremidade

[ctx: LineCap]
en: Round
pt_BR: Arredondado

[ctx: LineCap]
en: Projecting
pt_BR: Projeção

en: Line color
pt_BR: Cor da linha

en: Line style
pt_BR: Estilo da linha

en: Fill color
pt_BR: Cor de preenchimento

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
pt_BR: Desenhar fundo

en: Start arrow
pt_BR: Seta inicial

en: End arrow
pt_BR: Seta final

en: Text alignment
pt_BR: Alinhamento do texto

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Text color
pt_BR: Cor do texto

en: Line join
pt_BR: União de linha

en: Line caps
pt_BR: Proteções de linha

en: Text fitting
pt_BR: Ajuste de texto

en: Pattern
pt_BR: Textura

en: Property cast from int to enum out of range
pt_BR: A invocação da propriedade de inteiro para enumeração está fora do intervalo

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
pt_BR: Nenhum atributo “%s” (%p) ou nenhum dado (%p) neste atributo

en: Failed to load image form diagram:
    %s
pt_BR: Falha ao carregar imagem de diagrama:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
pt_BR: Ocorreu falha ao salvar pixbuf incorporado:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
pt_BR: Não foi possível criar dados de imagem a partir do zero!

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Choose a file...
pt_BR: Escolha um arquivo…

en: Group with %d object | Group with %d objects
pt_BR[0]: Grupo com %d objeto
pt_BR[1]: Grupo com %d objetos

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
pt_BR: O DiaObject “%s” necessário na folha “%s” não foi localizado.
    Ele não estará disponível para uso.

en: Load Sheet
pt_BR: Carregar folha

en: Loading Sheet from %s failed
pt_BR: Carregamento da folha de %s falhou

en: Could not find sheet namespace
pt_BR: Não foi possível localizar o nome da folha

en: root element was %s — expecting sheet
pt_BR: o elemento raiz era %s — esperava-se folha

en: No <name> and/or <contents> in sheet %s — skipping
pt_BR: Nenhum <name> e/ou <contents> na folha %s — ignorando

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
pt_BR: A folha de sistema “%s” parece ser mais recente do que a sua
    versão personalizada e foi carregada como “%s” para esta sessão.
    
    Mova novos objetos (se existir algum) de “%s” para sua folha
    personalizada ou remova “%s”, usando o diálogo “Folhas e objetos”.

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
pt_BR: %s: você deveria usar etiquetas de objeto em vez de etiquetas de formas agora

en: Stroke
pt_BR: Contornar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Fill & Stroke
pt_BR: Preenchimento & contorno

en: Bezier points
pt_BR: Pontos Bézier

en: Drawing
pt_BR: Desenho

en: Draw Control Lines
pt_BR: Desenhar linhas de controles

en: Convert to Bezier
pt_BR: Converter para Bezier

en: Invert Path
pt_BR: Inverter caminho

en: Flip Horizontal
pt_BR: Virar na horizontal

en: Flip Vertical
pt_BR: Virar na vertical

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

en: Shear
pt_BR: Cisalhamento

en: Show Control Lines
pt_BR: Mostrar linhas de controles

en: Centimeter
pt_BR: Centímetro

en: Decimeter
pt_BR: Decímetro

en: Feet
pt_BR: Pé

en: Inch
pt_BR: Polegada

en: Meter
pt_BR: Metro

en: Millimeter
pt_BR: Milimetro

en: Point
pt_BR: Ponto tipográfico

en: Pica
pt_BR: Paica

en: Zoom pointer
pt_BR: Ponteiro do zoom

en: Visible rect pointer
pt_BR: Ponteiro ret. visível

en: Can't open output file %s.
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo de saída %s.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
pt_BR: Não foi possível converter o nome do arquivo de saída “%s” para a codificação da localidade.
    Por favor, escolha um nome diferente para salvar com o cairo.

en: Can't write %d bytes to %s
pt_BR: Não foi possível gravar %d bytes em %s

en: Clipboard copy failed
pt_BR: Falha ao copiar da área de transferência

en: Nothing to print
pt_BR: Nada a ser impresso

en: Declaration
pt_BR: Declaração

en: Add Access Provider
pt_BR: Adicionar provedor de acesso

en: Add Access Requirer
pt_BR: Adicionar requerente de acesso

en: Add In Data Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada de dados

en: Add In Event Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada de eventos

en: Add In Event Data Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada de dados e eventos

en: Add Out Data Port
pt_BR: Adicionar porta de saída de dados

en: Add Out Event Port
pt_BR: Adicionar porta de saída de eventos

en: Add Out Event Data Port
pt_BR: Adicionar porta de saída de dados e eventos

en: Add In Out Data Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada e saída de dados

en: Add In Out Event Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada e saída de eventos

en: Add In Out Event Data Port
pt_BR: Adicionar porta de entrada e saída de dados e eventos

en: Add Port Group
pt_BR: Adicionar grupo de portas

en: Add Connection Point
pt_BR: Adicionar ponto de conexão

en: Delete Port
pt_BR: Excluir porta

en: Edit Port Declaration
pt_BR: Editar declaração de porta

en: Delete Connection Point
pt_BR: Excluir ponto de conexão

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
pt_BR: Objetos do diagrama de Linguagem de projeto e análise de arquitetura

en: Chronogram diagram objects
pt_BR: Objetos do diagrama de cronograma

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data name
pt_BR: Nome dos dados

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Event specification
pt_BR: Especificação do evento

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
pt_BR: @hora          define o ponteiro para um horário absoluto.
    ( duração       define o início do sinal então aguarda “duração”.
    ) duração       define o final do sinal, então aguarda “duração”.
    u duração      define o estado do sinal como “desconhecido”, então aguarda “duração”.
    Exemplo : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
pt_BR: Hora inicial

en: End time
pt_BR: Hora final

en: Rise time
pt_BR: Tempo de subida

en: Fall time
pt_BR: Tempo de descida

en: Multi-bit data
pt_BR: Dados multi-bit

en: Aspect
pt_BR: Aspecto

en: Data color
pt_BR: Cor dos dados

en: Data line width
pt_BR: Largura da linha de dados

en: Time data
pt_BR: Dados de tempo

en: Major time step
pt_BR: Intervalo de tempo maior

en: Minor time step
pt_BR: Intervalo de tempo menor

en: Minor step line width
pt_BR: Largura das linha do intervalo menor

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Custom XML shapes loader
pt_BR: Carregador de formas XML personalizadas

en: Flip horizontal
pt_BR: Virar na horizontal

en: Flip vertical
pt_BR: Virar na vertical

en: Scale of the sub-shapes
pt_BR: Escala das subformas

en: Text padding
pt_BR: Espaço ao redor do texto

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
pt_BR: Não foi possível abrir ícone %s para o tipo de objeto “%s”.

en: Custom XML lines loader
pt_BR: Carregador de linhas XML personalizadas

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
pt_BR: INTERNO: CustomLines: Tipo de linha inválido no objeto LineInfo.

en: Load Custom Line
pt_BR: Carregar linha personalizada

en: Loading Custom Line from %s failed
pt_BR: Carregamento de linha personalizada de %s falhou

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
pt_BR: O arquivo “%s” tem dados de caminho inválidos.
    dados svg:path devem começar com moveto.

en: Load Custom Shape
pt_BR: Carregar forma personalizada

en: Loading Custom Shape from %s failed
pt_BR: Carregamento de forma personalizada de %s falhou

en: could not find shape namespace
pt_BR: Não foi possível localizar o espaço de nome da forma

en: could not find svg namespace
pt_BR: namespace

en: root element was %s — expecting shape
pt_BR: o elemento raiz era %s — esperava-se forma

en: Number of arms
pt_BR: Número de braços

en: Flip arms vertically
pt_BR: Virar braços na vertical

en: Flip arms horizontally
pt_BR: Virar braços na horizontal

en: Center mount point vertically
pt_BR: Centralizar ponto de montagem verticalmente

en: Center mount point horizontally
pt_BR: Centralizar ponto de montagem horizontalmente

en: Center mount point
pt_BR: Centralizar ponto de montagem

en: Compound
pt_BR: Composição

en: Entity/Relationship table diagram objects
pt_BR: Objetos do diagrama de Tabelas de entidade/relacionamento

en: Corner radius
pt_BR: Raio dos cantos

en: Start description
pt_BR: Descrição do início

en: End description
pt_BR: Descrição do fim

en: Add segment
pt_BR: Adicionar segmento

en: Delete segment
pt_BR: Excluir segmento

en: Reference
pt_BR: Referência

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Primary
pt_BR: Primária

en: Primary key
pt_BR: Chave primária

en: Nullable
pt_BR: Aceita nulo

en: Unique
pt_BR: Único

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default value
pt_BR: Valor padrão

note: init data
en: Table
pt_BR: Tabela

en: Visible comments
pt_BR: Comentários visíveis

en: Underline primary keys
pt_BR: Sublinhar chaves primárias

en: Comment tagging
pt_BR: Etiquetagem de comentário

en: Use bold font for primary keys
pt_BR: Usar negrito para chaves primárias

en: Attributes
pt_BR: Atributos

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
pt_BR: Estilo

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Table name
pt_BR: Nome da tabela

en: Show comments
pt_BR: Mostrar comentários

en: Key:
pt_BR: Chave:

en: Weak key:
pt_BR: Chave fraca:

en: Derived:
pt_BR: Derivado:

en: Multivalue:
pt_BR: Multivalorado:

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Weak:
pt_BR: Fraca:

en: Associative:
pt_BR: Associativa:

en: Entity
pt_BR: Entidade

en: Entity/Relationship diagram objects
pt_BR: Objetos do diagrama Entidade/Relacionamento

en: Left Cardinality:
pt_BR: Cardinalidade à esquerda:

en: Right Cardinality:
pt_BR: Cardinalidade à direita:

en: Rotate:
pt_BR: Girar:

en: Identifying:
pt_BR: Identificação:

en: Relationship
pt_BR: Relacionamento

en: Flowchart objects
pt_BR: Objetos de fluxograma

en: Shear angle
pt_BR: Ângulo de cisalhamento

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
pt_BR: Energia

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
pt_BR: Sinal

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Function structure diagram objects
pt_BR: Objetos do diagrama de Estrutura funcional

en: Wish function
pt_BR: Função desejada

en: User function
pt_BR: Função do usuário

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
pt_BR: Verbo

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
pt_BR: Canalizar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
pt_BR: Entrar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
pt_BR: Receber

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
pt_BR: Permitir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
pt_BR: Entrada de formulário

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
pt_BR: Capturar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
pt_BR: Descarregar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
pt_BR: Ejetar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
pt_BR: Colocar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
pt_BR: Transferir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
pt_BR: Transportar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
pt_BR: Levantar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
pt_BR: Mover

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
pt_BR: Transmitir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
pt_BR: Conduzir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
pt_BR: Levar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
pt_BR: Guiar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
pt_BR: Direcionar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
pt_BR: Endireitar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
pt_BR: Dirigir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
pt_BR: Traduzir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
pt_BR: Girar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
pt_BR: Parafuso

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
pt_BR: Permitir DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
pt_BR: Restringir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
pt_BR: Destravar

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
pt_BR: Apoiar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
pt_BR: Parar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
pt_BR: Isolar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
pt_BR: Proteger

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
pt_BR: Prevenir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
pt_BR: Abrigar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
pt_BR: Inibir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
pt_BR: Estabilizar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
pt_BR: Firmar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
pt_BR: Defender

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
pt_BR: Anexar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
pt_BR: Montar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
pt_BR: Travar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
pt_BR: Apertar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
pt_BR: Manter

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
pt_BR: Orientar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
pt_BR: Alinhar

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
pt_BR: Conectar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
pt_BR: Emparelhar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
pt_BR: Unir

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
pt_BR: Agregar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
pt_BR: Misturar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
pt_BR: Combinar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
pt_BR: Fundir

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
pt_BR: Adicionar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
pt_BR: Empacotar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
pt_BR: Incorporar

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
pt_BR: Ramificar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
pt_BR: Separar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
pt_BR: Trocar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
pt_BR: Dividir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
pt_BR: Liberar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
pt_BR: Desanexar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
pt_BR: Recortar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
pt_BR: Polir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
pt_BR: Lixar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
pt_BR: Perfurar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
pt_BR: Tornear

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
pt_BR: Refinar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
pt_BR: Purificar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
pt_BR: Tensionar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
pt_BR: Filtrar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
pt_BR: Coar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
pt_BR: Limpar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
pt_BR: Distribuir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
pt_BR: Divergir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
pt_BR: Espalhar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
pt_BR: Dispersar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
pt_BR: Difundir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
pt_BR: Esvaziar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
pt_BR: Dissipar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
pt_BR: Absorver

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
pt_BR: Umedecer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
pt_BR: Expelir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
pt_BR: Resistir

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
pt_BR: Prover

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
pt_BR: Armazenar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
pt_BR: Conter

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
pt_BR: Coletar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
pt_BR: Reservar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
pt_BR: Fornecer

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
pt_BR: Proporcionar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
pt_BR: Repor

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
pt_BR: Expor

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
pt_BR: Extrair

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
pt_BR: Controlar magnitude

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
pt_BR: Acionar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
pt_BR: Começar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
pt_BR: Iniciar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
pt_BR: Regular

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
pt_BR: Controlar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
pt_BR: Ativar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
pt_BR: Desativar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
pt_BR: Limitar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
pt_BR: Interromper

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
pt_BR: Alterar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
pt_BR: Aumentar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
pt_BR: Diminuir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
pt_BR: Amplificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
pt_BR: Reduzir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
pt_BR: Normalizar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
pt_BR: Multiplicar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
pt_BR: Escalar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
pt_BR: Retificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
pt_BR: Ajustar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
pt_BR: Formar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
pt_BR: Compactar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
pt_BR: Esmagar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
pt_BR: Modelar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
pt_BR: Comprimir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
pt_BR: Perfurar

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
pt_BR: Converter

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
pt_BR: Transformar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
pt_BR: Liquefazer

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
pt_BR: Solidificar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
pt_BR: Evaporar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
pt_BR: Sublimar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
pt_BR: Condensar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
pt_BR: Integrar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
pt_BR: Diferenciar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
pt_BR: Processar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
pt_BR: Sentir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
pt_BR: Perceber

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
pt_BR: Reconhecer

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
pt_BR: Discernir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
pt_BR: Conferir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
pt_BR: Verificar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
pt_BR: Indicar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
pt_BR: Marcar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
pt_BR: Exibir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
pt_BR: Medir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
pt_BR: Calcular

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
pt_BR: Representar

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
pt_BR: Substantivo

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
pt_BR: Sólido

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
pt_BR: Líquido

note: Translators: Menu item Noun/Material/Gas
en: Gas
pt_BR: Gás

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
pt_BR: Humano

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
pt_BR: Mão

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
pt_BR: Pé

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
pt_BR: Cabeça

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
pt_BR: Dedo da mão

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
pt_BR: Dedo do pé

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
pt_BR: Biológico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
pt_BR: Mecânico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
pt_BR: Energia mecânica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
pt_BR: Translação

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
pt_BR: Força

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
pt_BR: Rotação

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
pt_BR: Movimento aleatório

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
pt_BR: Vibração

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
pt_BR: Energia rotacional

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
pt_BR: Energia translacional

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
pt_BR: Elétrica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
pt_BR: Eletricidade

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
pt_BR: Tensão

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
pt_BR: Corrente

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
pt_BR: Hidráulica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
pt_BR: Pressão

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
pt_BR: Fluxo volumétrico

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
pt_BR: Térmica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
pt_BR: Calor

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
pt_BR: Condução

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
pt_BR: Convecção

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
pt_BR: Radiação

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
pt_BR: Pneumática

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
pt_BR: Química

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
pt_BR: Radioativa

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
pt_BR: Micro-ondas

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
pt_BR: Ondas de rádio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
pt_BR: Raios X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
pt_BR: Raios gama

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
pt_BR: Energia acústica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
pt_BR: Energia óptica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
pt_BR: Energia solar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
pt_BR: Energia magnética

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
pt_BR: Movimento humano

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
pt_BR: Força humana

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
pt_BR: Estado

en: User/Device Fn
pt_BR: Função usuário/dispositivo

en: Wish Fn
pt_BR: Função desejada

en: Macro call
pt_BR: Chamada de macro

en: This action is a call to a macro-step
pt_BR: Esta ação é uma chamada para um passo de macro

en: Condition
pt_BR: Condição

en: The boolean equation of the condition
pt_BR: A equação booleana da condição

en: The condition's font
pt_BR: A fonte da condição

en: The condition's font size
pt_BR: O tamanho da fonte da condição

en: Color
pt_BR: Cor

en: The condition's color
pt_BR: A cor da condição

en: GRAFCET diagram objects
pt_BR: Objetos de diagrama GRAFCET

en: Regular step
pt_BR: Passo regular

en: Initial step
pt_BR: Passo inicial

en: Macro entry step
pt_BR: Passo de entrada de macro

en: Macro exit step
pt_BR: Passo de saída de macro

en: Macro call step
pt_BR: Passo de chamada de macro

en: Subprogram call step
pt_BR: Passo de chamada de subprograma

en: Step name
pt_BR: Nome do passo

en: The name of the step
pt_BR: O nome do passo

en: Step type
pt_BR: Tipo do passo

en: The kind of step
pt_BR: O tipo de passo

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Shows a red dot to figure the step's activity
pt_BR: Mostra um círculo vermelho para indicar o andamento do passo

en: Receptivity
pt_BR: Receptividade

en: The boolean equation of the receptivity
pt_BR: A equação booleana da receptividade

en: The receptivity's font
pt_BR: A fonte da receptividade

en: The receptivity's font size
pt_BR: O tamanho da fonte da receptividade

en: The receptivity's color
pt_BR: A cor da receptividade

en: North point
pt_BR: Ponto norte

en: South point
pt_BR: Ponto sul

en: Draw arrow heads on upward arcs:
pt_BR: Desenhar pontas das setas em arcos para cima:

en: OR
pt_BR: OU

en: AND
pt_BR: E

en: Vergent type:
pt_BR: Tipo de vergência:

en: Add connection point
pt_BR: Adicionar ponto de conexão

en: Delete connection point
pt_BR: Excluir ponto de conexão

en: GRAFCET OR/AND vergent
pt_BR: Vergente GRAFCET E/OU

en: Unspecified
pt_BR: Não especificado

en: Agent
pt_BR: Agente

en: Role
pt_BR: Regra

en: Softgoal
pt_BR: Meta leve

en: Goal
pt_BR: Meta

en: Goal Type
pt_BR: Tipo de meta

en: Istar diagram
pt_BR: Diagrama Istar

en: Positive contrib
pt_BR: Contribuição positiva

en: Negative contrib
pt_BR: Contribuição negativa

en: Dependency
pt_BR: Dependência

en: Decomposition
pt_BR: Decomposição

en: Means-Ends
pt_BR: Meios-Fins

en: Resource
pt_BR: Recurso

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: i* other
pt_BR: Outro i*

en: Given Domain
pt_BR: Domínio fornecido

en: Designed Domain
pt_BR: Domínio projetado

en: Machine Domain
pt_BR: Domínio da máquina

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Biddable
pt_BR: Cumpridor de ordens

en: Lexical
pt_BR: Léxico

en: Domain Type
pt_BR: Tipo do domínio

en: Domain Kind
pt_BR: Classe do domínio

en: Optional kind which appears in the lower-right corner of the Domain
pt_BR: Tipo opcional que aparece no canto inferior direito do domínio

en: Jackson domain
pt_BR: Domínio Jackson

en: Jackson diagram
pt_BR: Diagrama de Jackson

en: Shared
pt_BR: Compartilhado

en: Requirement
pt_BR: Requisitos

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
pt_BR: Mensagem:

en: Assumption
pt_BR: Hipótese

en: Obstacle
pt_BR: Obstáculo

en: KAOS goal
pt_BR: Meta KAOS

en: KAOS diagram
pt_BR: Diagrama KAOS

en: AND Refinement
pt_BR: Refinamento E

en: Complete AND Refinement
pt_BR: Refinamento E Completo

en: OR Refinement
pt_BR: Refinamento OU

en: Operationalization
pt_BR: Operacionalização

en: Text:
pt_BR: Texto:

en: Contributes
pt_BR: Contribuições

en: Obstructs
pt_BR: Obstruções

en: Conflicts
pt_BR: Conflitos

en: Responsibility
pt_BR: Responsabilidade

en: Monitors
pt_BR: Monitores

en: Controls
pt_BR: Controles

en: CapableOf
pt_BR: CapazDe

en: Performs
pt_BR: Executa

en: Output
pt_BR: Saída

en: KAOS other
pt_BR: Outro KAOS

en: Arrow color
pt_BR: Cor do ponteiro

en: Arrow line width
pt_BR: Largura da linha do ponteiro

en: Seconds arrow color
pt_BR: Cor do ponteiro de segundos

en: Seconds arrow line width
pt_BR: Largura da linha do ponteiro de segundos

en: Show hours
pt_BR: Mostrar horas

en: Diagram file
pt_BR: Arquivo de diagrama

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Grid line color
pt_BR: Cor da linha de grade

en: Grid line width
pt_BR: Largura da linha de grade

en: Miscellaneous objects
pt_BR: Objetos diversos

[ctx: length unit]
en: ft
pt_BR: pés

[ctx: length unit]
en: in
pt_BR: polegadas

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
pt_BR: Medida

en: Unit
pt_BR: Unidade

en: Precision
pt_BR: Precisão

en: Convex
pt_BR: Convexo

en: Concave
pt_BR: Côncavo

en: Crossing
pt_BR: Cruzamento

en: N-gon kind
pt_BR: Tipo N-gono

en: Number of rays
pt_BR: Número de raios

en: Density
pt_BR: Densidade

en: Winding number for Crossing
pt_BR: Índice de um cruzamento

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
pt_BR: Posição do centro

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
pt_BR: Tamanho do raio

en: Triangle
pt_BR: Triângulo

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Pentagon
pt_BR: Pentágono

en: Pentagram
pt_BR: Pentagrama

en: Hexagon
pt_BR: Hexágono

en: Hexagram
pt_BR: Hexagrama

en: Heptagon
pt_BR: Heptágono

en: Heptagram
pt_BR: Heptagrama

en: Octagon
pt_BR: Octágono

en: Octagram
pt_BR: Octagrama

en: Enneagon
pt_BR: Eneágono

en: Enneagram
pt_BR: Eneagrama

en: Decagon
pt_BR: Decágono

en: Decagram
pt_BR: Decagrama

en: Hendecagon
pt_BR: Hendecágono

en: Hendecagram
pt_BR: Hendecagrama

en: Dodecagon
pt_BR: Dodecágono

en: Dodecagram
pt_BR: Dodecagrama

en: Tridecagon
pt_BR: Tridecágono

en: Tridecagram
pt_BR: Tridecagrama

en: Tetradecagon
pt_BR: Tetradecágono

en: Tetradecagram
pt_BR: Tetradecagrama

en: Pentadecagon
pt_BR: Pentadecágono

en: Pentadecagram
pt_BR: Pentadecagrama

en: Hexadecagon
pt_BR: Hexadecágono

en: Hexadecagram
pt_BR: Hexadecagrama

en: Heptadecagon
pt_BR: Heptadecágono

en: Heptadecagram
pt_BR: Heptadecagrama

en: Octadecagon
pt_BR: Octadecágono

en: Octadecagram
pt_BR: Octadecagrama

en: Enneadecagon
pt_BR: Eneadecágono

en: Enneadecagram
pt_BR: Enadecagrama

en: Icosagon
pt_BR: Icoságono

en: Icosagram
pt_BR: Icosagrama

en: N-gon
pt_BR: N-gono

en: N-gram
pt_BR: N-grama

en: Star
pt_BR: Estrela

en: Add Handle
pt_BR: Adicionar alça

en: Delete Handle
pt_BR: Excluir alça

en: Sectors
pt_BR: Setores

en: Base Station
pt_BR: Estação base

en: Network diagram objects
pt_BR: Objetos de diagrama de rede

en: Radius
pt_BR: Raio

en: Width
pt_BR: Largura

en: Import resource (not shown upstairs)
pt_BR: Importar recurso (não mostrado acima)

en: Imply resource (not shown downstairs)
pt_BR: Implicar recurso (não mostrado abaixo)

en: Dotted arrow
pt_BR: Seta pontilhada

en: disable arrow heads
pt_BR: Desabilitar pontas de setas

en: Flow style:
pt_BR: Tipo de fluxo:

en: Automatically gray vertical flows:
pt_BR: Acinzentar automaticamente fluxos verticais:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
pt_BR: Para facilitar a leitura, fluxos que começam e terminam verticalmente podem ser desenhados em cinza

en: SADT Arrow
pt_BR: Seta SADT

en: Activity/Data identifier
pt_BR: Identificador de atividade/dados

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
pt_BR: O identificador que aparece no canto inferior direito da caixa

en: SADT box
pt_BR: Caixa SADT

en: SADT diagram objects
pt_BR: Objetos de diagrama SADT

en: Curve distance
pt_BR: Distância da curva

en: Line gaps
pt_BR: Intervalos da linha

en: Absolute start gap
pt_BR: Intervalo inicial absoluto

en: Absolute end gap
pt_BR: Intervalo final absoluto

en: Add Segment
pt_BR: Adicionar segmento

en: Delete Segment
pt_BR: Excluir segmento

en: Symmetric control
pt_BR: Controle de simetria

en: Smooth control
pt_BR: Controle de suavidade

en: Cusp control
pt_BR: Controle de extremidade

en: Free
pt_BR: Livre

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Aspect ratio
pt_BR: Taxa de proporção

en: Rotation angle
pt_BR: Ângulo de rotação

en: Free aspect
pt_BR: Aspecto livre

en: Fixed aspect
pt_BR: Aspecto fixo

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Image file
pt_BR: Arquivo de imagem

en: Inline data
pt_BR: Dados incorporados

en: Store image data in diagram
pt_BR: Armazene dados de imagem no diagrama

en: The Pixbuf reference
pt_BR: A referência ao “Pixbuf”

en: Draw border
pt_BR: Desenhar borda

en: Keep aspect ratio
pt_BR: Manter taxa de proporção

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Can't save image without filename
pt_BR: Não é possível salvar imagem sem o nome de arquivo

en: Inconsistent pixbuf during image save.
pt_BR: Pixbuf inconsistente durante gravação de imagem.

en: The image file '%s' was not found.
pt_BR: O arquivo de imagem “%s” não foi localizado.

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Start point
pt_BR: Ponto inicial

en: End point
pt_BR: Ponto final

en: Upgrade to Polyline
pt_BR: Atualizar para Polilinhas

en: Upgrade to Zigzagline
pt_BR: Atualizar para linha em zigue-zague

en: Text content
pt_BR: Conteúdo do texto

en: Angle to rotate the outline
pt_BR: Ângulo para girar o contorno

en: Add Corner
pt_BR: Adicionar canto

en: Delete Corner
pt_BR: Excluir canto

en: Standard objects
pt_BR: Objetos padrão

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Top
pt_BR: Superior

en: First Line
pt_BR: Primeira linha

en: Vertical text alignment
pt_BR: Alinhamento vertical de texto

en: Text angle
pt_BR: Ângulo do texto

en: Text margin
pt_BR: Margem do texto

en: Upgrade to Bezierline
pt_BR: Atualizar para linha de Bézier

en: Actor
pt_BR: Ator

en: From A to B
pt_BR: De A até B

en: From B to A
pt_BR: De B até A

en: Aggregation
pt_BR: Agregação

en: Composition
pt_BR: Composição

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Show direction
pt_BR: Mostrar direção

en: Show the small arrow denoting the reading direction
pt_BR: Mostra a seta pequena para denotar a direção de leitura

en: Side A
pt_BR: Lado A

en: Multiplicity
pt_BR: Multiplicidade

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Show arrow
pt_BR: Mostrar seta

en: Side B
pt_BR: Lado B

note: Attributes page:
en: _Attributes
pt_BR: _Atributos

en: Add Attribute
pt_BR: Adicionar atributo

en: Remove Attribute
pt_BR: Remover atributo

en: Move Attribute Up
pt_BR: Mover atributo para cima

en: Move Attribute Down
pt_BR: Mover atributo para baixo

en: Attribute data
pt_BR: Dados do atributo

en: Value:
pt_BR: Valor:

en: Comment:
pt_BR: Comentário:

en: Visibility:
pt_BR: Visibilidade:

en: Public
pt_BR: Público

en: Private
pt_BR: Privado

en: Protected
pt_BR: Protegido

en: Implementation
pt_BR: Implementação

note: end: Inheritance type
en: Class scope
pt_BR: Escopo da classe

en: Class
pt_BR: Classe

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
pt_BR: Estereótipo

en: Abstract
pt_BR: Abstrata

en: Visible Attributes
pt_BR: Atributos visíveis

en: Visible Operations
pt_BR: Operações visíveis

en: Wrap Operations
pt_BR: Operações de quebra de linha

en: Visible Comments
pt_BR: Comentários visíveis

en: Allow resizing
pt_BR: Permitir redimensionamento

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Suppress Attributes
pt_BR: Suprimir atributos

en: Suppress Operations
pt_BR: Suprimir operações

en: Wrap after char
pt_BR: Quebra de linha após o caractere

en: Comment line length
pt_BR: Comprimento da linha de comentários

note: umlattribute_extra
en: Operations
pt_BR: Operações

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
pt_BR: Parâmetros do modelo

en: Polymorphic
pt_BR: Polimórfica

en: Class Name
pt_BR: Nome da classe

en: Abstract Class Name
pt_BR: Nome de classe abstrata

note: Class page:
en: _Class
pt_BR: _Classe

en: Class name:
pt_BR: Nome da classe:

en: Stereotype:
pt_BR: Estereótipo:

en: Attributes visible
pt_BR: Atributos visíveis

en: Operations visible
pt_BR: Operações visíveis

en: Suppress operations
pt_BR: Suprimir operações

en: Wrap after this length:
pt_BR: Próxima linha após este comprimento:

en: Comments visible
pt_BR: Comentários visíveis

en: Wrap comment after this length:
pt_BR: Quebrar comentário após este comprimento:

en: Show documentation tag
pt_BR: Mostrar etiqueta de documentação

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
pt_BR: E_stilo

note: head line
en: Kind
pt_BR: Tipo

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Abstract Class
pt_BR: Classe abstrata

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
pt_BR: Largura da linha

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Foreground Color
pt_BR: Cor do primeiro plano

en: Background Color
pt_BR: Cor do segundo plano

en: Boundary
pt_BR: Limite

en: Is object
pt_BR: É um objeto

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
pt_BR: Tipo de herança:

en: Polymorphic (virtual)
pt_BR: Polimórfica (virtual)

en: Leaf (final)
pt_BR: Folha (final)

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Parameters:
pt_BR: Parâmetros:

en: Add Parameter
pt_BR: Qualquer parâmetro

en: Remove Parameter
pt_BR: Remover parâmetro

en: Move Parameter Up
pt_BR: Mover parâmetro para cima

en: Move Parameter Down
pt_BR: Mover parâmetro para baixo

en: Parameter data
pt_BR: Dados dos parâmetros

en: Def. value:
pt_BR: Valor padrão:

en: Direction:
pt_BR: Direção:

en: Undefined
pt_BR: Indefinido

en: In
pt_BR: Dentro

en: Out
pt_BR: Fora

en: In & Out
pt_BR: Dentro & Fora

note: Operations page:
en: _Operations
pt_BR: _Operações

en: Add Operation
pt_BR: Adicionar operação

en: Remove Operation
pt_BR: Remover operação

en: Move Operation Up
pt_BR: Mover operação para cima

en: Move Operation Down
pt_BR: Mover operação para baixo

en: Operation data
pt_BR: Dados da operação

note: Templates page:
en: _Templates
pt_BR: _Modelos

en: Template class
pt_BR: Classe modelo

en: Add Formal Parameter
pt_BR: Adicionar parâmetro formal

en: Remove Formal Parameter
pt_BR: Remover parâmetro formal

en: Move Formal Parameter Up
pt_BR: Mover parâmetro formal para cima

en: Move Formal Parameter Down
pt_BR: Mover parâmetro formal para baixo

en: Formal parameter data
pt_BR: Dados formais do parâmetro

en: Facet
pt_BR: Observação

en: Receptacle
pt_BR: Receptáculo

en: Event Source
pt_BR: Origem do evento

en: Event Sink
pt_BR: Dissipador de eventos

en: Constraint:
pt_BR: Restrição:

en: Show arrow:
pt_BR: Mostrar seta:

en: Draw focus of control:
pt_BR: Mostrar foco do controle:

en: Draw destruction mark:
pt_BR: Desenhar marca de destruição:

en: Add connection points
pt_BR: Adicionar pontos de conexão

en: Remove connection points
pt_BR: Remover pontos de conexão

en: Increase connection points distance
pt_BR: Aumentar distância dos pontos de conexão

en: Decrease connection points distance
pt_BR: Diminuir distância dos pontos de conexão

en: Set default connection points distance
pt_BR: Definir distância padrão para os pontos de conexão

en: UML Lifeline
pt_BR: Linha da vida UML

en: Call
pt_BR: Chamada

en: Create
pt_BR: Criar

en: Destroy
pt_BR: Destruir

en: Simple
pt_BR: Simples

en: Return
pt_BR: Retornar

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Recursive
pt_BR: Recursiva

en: Message type:
pt_BR: Tipo de mensagem:

en: Explicit state
pt_BR: Estado explícito

en: Active object
pt_BR: Objeto ativo

en: Show attributes
pt_BR: Mostrar atributos

en: Multiple instance
pt_BR: Instância múltipla

en: Entry action
pt_BR: Ação de entrada

en: Do action
pt_BR: Ação de execução

en: Exit action
pt_BR: Ação de saída

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
pt_BR: Este diagrama utiliza o objeto Estado para os estados inicial/final.
    Essa opção será removida em versões futuras.
    Por favor, ao invés deste, use os objetos Estado inicial/Estado final

en: Is final
pt_BR: É final

en: Trigger
pt_BR: Disparador

en: The event that causes this transition to be taken
pt_BR: O evento que causa o funcionamento desta transição

en: Action
pt_BR: Ação

en: Action to perform when this transition is taken
pt_BR: Ação a ser realizada quando esta transição se inicia

en: Guard
pt_BR: Guarda

en: Condition for taking this transition when the event is fired
pt_BR: A condição para realizar esta transição quando o evento é dispensado

en: Scope
pt_BR: Escopo

en: Class scope (C++ static class variable)
pt_BR: Escopo da classe (variável de classe estática do C++)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
pt_BR: Objetos do diagrama da Linguagem de Modelagem Unificada UML 1.3

en: Inheritance
pt_BR: Herança

en: C++ const method
pt_BR: Método constante C++

en: Class scope (C++ static method)
pt_BR: Escopo da classe (método estático do C++)

en: Collaboration
pt_BR: Colaboração

en: Text outside
pt_BR: Texto exterior

en: Cairo PostScript
pt_BR: PostScript Cairo

en: Encapsulated PostScript
pt_BR: PostScript encapsulado

en: Cairo PNG
pt_BR: PNG Cairo

en: Cairo PNG (with alpha)
pt_BR: Cairo PNG (com alpha)

en: Cairo Clipboard Copy
pt_BR: Cairo Bloco de Notas

en: Copy _Diagram
pt_BR: Copiar _diagrama

en: Print (GTK) …
pt_BR: Imprimir (GTK) …

en: Cairo-based Rendering
pt_BR: Renderização baseada em Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
pt_BR: O comprimento da linha da imagem é maior
    do que a matriz de células máxima.
    A imagem não foi exportada para o formato CGM.

en: Can't open output file %s
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo de saída %s

en: Computer Graphics Metafile export filter
pt_BR: Filtro de exportação para CGM

en: DiaRenderScript filter
pt_BR: Filtro DiaRenderScript

en: Broken file?
pt_BR: Arquivo corrompido?

en: Drawing Interchange File
pt_BR: Drawing Interchange File – DXF

en: Drawing Interchange File import and export filters
pt_BR: Filtros de importação e exportação para o formato DXF

en: Couldn't open: '%s' for reading.
pt_BR: Não foi possível abrir “%s” para leitura.

en: read_dxf_codes failed on '%s'
pt_BR: read_dxf_codes falhou em “%s”

en: Binary DXF from '%s' not supported
pt_BR: Sem suporte a binário DXF de “%s”

en: HP Graphics Language
pt_BR: Linguagem Gráfica HP

en: HP Graphics Language export filter
pt_BR: Filtro de exportação para Linguagem Gráfica HP

en: Please select edges and nodes to layout.
pt_BR: Por gentileza selecione cantos e nós para a disposição.

en: Graph creation failed
pt_BR: Ocorreu falha na criação de gráfico

en: No such module.
pt_BR: Nenhum módulo.

en: Out of memory.
pt_BR: Sem memória.

en: Not a tree.
pt_BR: Não é uma árvore.

en: Not a forest.
pt_BR: Não é uma floresta.

en: Failed algorithm.
pt_BR: O algoritmo falhou.

en: Failed precondition.
pt_BR: Ocorreu falha em pré-condição.

en: OGDF crashed.
pt_BR: OGDF travou.

en: Unknown reason
pt_BR: Razão desconhecida

en: Layout '%s' failed.
    %s
pt_BR: A disposição “%s” falhou.
    %s

note: Quick 'n Nasty hack to mark strings as translatable
en: Grow
pt_BR: Aumentar

en: Shrink
pt_BR: Reduzir

en: Heighten
pt_BR: Elevar

en: Widen
pt_BR: Ampliar

en: OGDF Layout Algorithms
pt_BR: Algoritmos OGDF de disposição

en: TeX Metapost export filter
pt_BR: Filtro de exportação para TeX Metapost

en: Not enough memory for image drawing.
pt_BR: Memória insuficiente para desenhar imagem.

en: TeX Metapost macros
pt_BR: Macros TeX Metapost

en: PDF import not available.
pt_BR: Importação PDF não disponível.

en: Portable Document File
pt_BR: Arquivo de Documento Portátil

en: PDF import filter
pt_BR: Filtro de importação para PDF

en: Page %d
pt_BR: Página %d

en: PDF document not OK.
    %s
pt_BR: O documento PDF não está bem.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
pt_BR: Filtro de exportação para LaTeX PGF

en: Not valid UTF-8
pt_BR: Codificação UTF8 inválida

en: LaTeX PGF macros
pt_BR: Macros LaTeX PGF

en: Failed to create pixbuf from drawable.
pt_BR: Ocorreu falha ao criar pixbuf de objeto desenhável.

en: Could not save file:
    %s
    %s
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo:
    %s
    %s

en: Calling error, missing user_data.
pt_BR: Erro de chamada, dados do usuário em falta (user_data).

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
pt_BR: Pixbuf[%s] não pode carregar:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
pt_BR: Exportar/importar imagens baseadas no gdk-pixbuf

en: TeX PSTricks export filter
pt_BR: Filtro de exportação para TeX Pstricks

en: TeX PSTricks macros
pt_BR: Macros TeX PSTricks

en: Couldn't open '%s' for writing.
pt_BR: Não foi possível abrir “%s” para escrita.

en: Python scripting support
pt_BR: Suporte aos scripts Python

en: All Object _Properties
pt_BR: Todas as propriedades do _objeto

en: Dia _Sheets Inspection
pt_BR: Inspeção de _folhas do Dia

en: All _Objects
pt_BR: Todos os _objetos

note: # \file arrange.py \brief Arrange Objects Plugin this module is loaded by some other plug-ins but can also work on it's own if it is loaded first as Dia plug-in and later as Python module everything works fine due to Pythoninitializing the module only once \ingroup PyDia
en: Arrange _Objects
pt_BR: Organizar _objetos

en: _Layout (force)
pt_BR: _Leiaute (forçar)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Code Generation (Python)
pt_BR: Geração de código PyDia (Python)

en: PyDia Code Generation (C++)
pt_BR: Geração de código PyDia (C++)

en: PyDia Code Generation (Pascal)
pt_BR: Geração de código PyDia (Pascal)

en: PyDia Code Generation (Java)
pt_BR: Geração de código PyDia (Java)

en: PyDia Code Generation (JavaScript)
pt_BR: Geração de código PyDia (JavaScript)

en: PyDia Code Generation (PHP)
pt_BR: Geração de código PyDia (PHP)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dia _BoundingBox Debugger
pt_BR: Depurador _BoundingBox Dia

en: Dia _Property API Debugger
pt_BR: Depurador de API de _propriedade Dia

en: Rotate counter-clockwise
pt_BR: Girar no sentido anti-horário

en: Rotation around (0,0). Rotation angle in degrees:
pt_BR: Rotação em torno de (0,0). Ângulo de rotação em graus:

en: Simple _Rotation
pt_BR: _Rotação simples

note: XXX: check image, e.g. existing file name dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dissect
pt_BR: Dissecar

note: dia.register_import("Cpp via GCC_XML", "cpp", ImportCpp)
en: XML from GCC_XML
pt_BR: XML de GCC_XML

note: register the renderer
en: Dia plain
pt_BR: Dia simples

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: SVG plain
pt_BR: SVG simples

en: SVG compressed
pt_BR: SVG comprimido

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia DOT Export
pt_BR: Exportar PyDia DOT

en: Dox2UML (multiple)
pt_BR: Dox2UML (múltiplo)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Object Export
pt_BR: Exportar objeto PyDia

note: # \brief Register the renderer with Dia's export system dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Render Export
pt_BR: Exportar renderização PyDia

en: Python Dia Console
pt_BR: Console python Dia

en: _Python Console
pt_BR: _Console python

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Imagemap
pt_BR: Mapa de imagem

en: _Mark Connection Points
pt_BR: _Marcar ponto de conexão

en: Dia Object _Types
pt_BR: _Tipos de objeto Dia

en: PyDia _HTML Docs
pt_BR: Documentos _HTML PyDia

en: PyDia _Docs
pt_BR: _Documentos PyDia

en: PyDia Docs _Update
pt_BR: _Atualizar documentos PyDia

en: Simple Scaling
pt_BR: Dimensionamento simples

en: Simple _Scaling
pt_BR: _Dimensionamento simples

en: Select by name
pt_BR: Selecionar por nome

en: Enter name
pt_BR: Inserir nome

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _Fill Color
pt_BR: _Cor de preenchimento

en: _Line Color
pt_BR: _Cor da linha

en: _Text Color
pt_BR: _Cor do texto

en: _Size
pt_BR: _Tamanho

en: _Empty
pt_BR: _Esvaziar

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Uninline Images
pt_BR: Imagens não inseridas

en: Dia shape export filter
pt_BR: Filtro de exportação para formas do Dia

en: Shape Export
pt_BR: Exportar forma

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
pt_BR: Os arquivos de forma devem terminar em .shape ou eles não poderão ser carregados pelo Dia

en: Can't export PNG icon without export plugin!
pt_BR: Não é possível exportar ícone PNG sem um plug-in de exportação!

en: Dia Shape File
pt_BR: Arquivo de formas do Dia

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
pt_BR: Filtros de importação e exportação para o formato Scalable Vector Graphics

en: Failed to apply transformation for '%s'
pt_BR: Falha ao aplicar transformação para  “%s”

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
pt_BR: Dados de caminho inválidos.
    Dados svg:path devem começar com moveto.

en: 'Shape Design' shapes missing.
pt_BR: Está faltando a forma “Desenho da forma”

en: Object '%s' creation failed
pt_BR: Falha ao criar objeto “%s”

en: Parse error for memory block.
    %s
pt_BR: Erro de análise em bloco de memória.
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
pt_BR: O espaço de nome SVG esperado não foi encontrado no arquivo

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
pt_BR: o elemento raiz era “%s” -- esperava-se “svg”.

en: Visio XML Format import and export filter
pt_BR: Filtro de importação e exportação do formato XML do Visio

en: Saving file '%s' failed.
pt_BR: Ocorreu falha ao salvar arquivo “%s”.

en: Visio XML format
pt_BR: Formato XML do Visio

en: Couldn't read color: %s
pt_BR: Não foi possível ler a cor: %s

en: Couldn't find shape %d
pt_BR: Não foi possível localizar a forma %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
pt_BR: Objeto de elipse inesperado: %s

en: Can't rotate ellipse
pt_BR: Não é possível girar a elipse

en: MoveTo not at start of Bezier
pt_BR: MoveTo não está no início do Bezier

en: Invalid NURBS formula
pt_BR: Fórmula NURBS inválida

en: Couldn't handle foreign object type %s
pt_BR: Não foi possível manipular o objeto externo %s

en: VDX parser error for %s
pt_BR: Erro de análise VDX para %s

en: Nothing in document!
pt_BR: Nada no documento!

en: Expecting VisioDocument, got %s
pt_BR: Era esperado “VisioDocument”, obteve-se %s

en: Visio XML File Format
pt_BR: Formato de arquivo XML do Visio

en: Can't decode object %s
pt_BR: Não foi possível decodificar o objeto %s

en: Couldn't write file %s
    %s
pt_BR: Não foi possível gravar o arquivo %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
pt_BR: Não foi possível renderizar a fonte desconhecida:
    %s

en: Windows Metafile
pt_BR: Metarquivo do Windows

en: Enhanced Metafile
pt_BR: Metarquivo aprimorado

en: Print (GDI) ...
pt_BR: Imprimir (GDI) …

en: WMF export filter
pt_BR: Filtro de exportação para WMF

en: WordPerfect Graphics
pt_BR: Gráficos do WordPerfect

en: WordPerfect Graphics export filter
pt_BR: Filtro de exportação para gráficos do WordPerfect

en: File: %s type/version unsupported.
pt_BR: Arquivo: tipo/versão %s não suportado(a)

en: Unknown WPG type %d size %d.
pt_BR: WPG tipo %d tamanho %d, desconhecido.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
pt_BR: Tamanho 0 em WPG tipo %d, esperava WPG_END

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
pt_BR: Fim inesperado de arquivo. WPG tipo %d, tamanho %d.

en: Empty WPG file?
pt_BR: Arquivo WPG vazio?

en: Fig Format import and export filter
pt_BR: Filtro de importação e exportação para o formato Fig

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
pt_BR: Formato FIG não possui seta com estilo %s; usando seta simples.

en: No more user-definable colors - using black
pt_BR: Mais nenhuma cor definível pelo usuário – usando preto

en: Xfig format
pt_BR: Formato XFig

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
pt_BR: Índice de cores %d muito alto, somente 512 cores são permitidas. Utilizando preto então.

en: Patterns are not supported by Dia
pt_BR: Texturas não tem suporte pelo Dia

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
pt_BR: Linhas com pontilhamento triplo não são suportadas pelo Dia, utilizar pontilhamento duplo

en: Line style %d should not appear
pt_BR: O estilo de linha %d não deveria aparecer

en: Error while reading %dth of %d points
pt_BR: Erro ao ler o %dth de %d pontos

en: Unexpected end of file.
pt_BR: Fim inesperado de arquivo.

en: Error while reading arrowhead
pt_BR: Erro ao ler arrowhead

en: Unknown arrow type %d
pt_BR: Tipo de seta desconhecido %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
pt_BR: Profundidade %d fora da faixa, somente 0-%d permitido.

en: Couldn't read ellipse info.
pt_BR: Não foi possível ler as informações da elipse.

en: Couldn't read polyline info.
pt_BR: Não foi possível ler as informações da polilinha.

en: Couldn't read flipped bit.
pt_BR: Não foi possível ler o bit interrompido.

en: Negative corner radius; negating
pt_BR: Raio do canto negativo; rejeitando

en: Unknown polyline subtype: %d
pt_BR: Subtipo de polilinha desconhecido: %d

en: Couldn't read spline info.
pt_BR: Não foi possível ler as informações do spline.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
pt_BR: Ainda não é possível converter um spline aproximado.

en: Unknown spline subtype: %d
pt_BR: Subtipo de spline desconhecido: %d

en: Couldn't read arc info.
pt_BR: Não foi possível ler as informações do arco.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
pt_BR: Arco preenchido tratado como não preenchido

en: Unknown polyline arc: %d
pt_BR: Arco de polilinha desconhecido: %d

en: Couldn't read text info.
pt_BR: Não foi possível ler as informações do texto.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
pt_BR: Não foi possível localizar a fonte LaTeX nr. %d, usando sans

en: Can't find PostScript font nr. %d, using sans
pt_BR: Não foi possível localizar a fonte nr. %d, usando sans

en: Couldn't identify Fig object.
pt_BR: Não foi possível identificar o objeto Fig.

en: Compound end outside compound
pt_BR: Objeto composto finalizou fora da área normal

en: Couldn't read color
pt_BR: Não foi possível ler a cor

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
pt_BR: A cor número %d está fora da faixa 0..%d. Descartando a cor.

en: Couldn't read group extent.
pt_BR: Não foi possível ler a extensão de grupo.

en: Unknown object type %d
pt_BR: Tipo de objeto desconhecido: %d

en: “%s” is not one of “%s” or “%s”
pt_BR: “%s” não é um do “%s” ou “%s”

en: Error reading paper size.
pt_BR: Erro ao ler tamanho do papel.

en: Unknown paper size “%s”, using default
pt_BR: Tamanho de papel “%s” desconhecido, usando o padrão

en: Error reading paper orientation.
pt_BR: Erro ao ler orientação do papel.

en: Error reading justification.
pt_BR: Erro ao ler justificação.

en: Error reading units.
pt_BR: Erro ao ler unidades.

en: Error reading magnification.
pt_BR: Erro ao ler ampliação.

en: Error reading multipage indicator.
pt_BR: Erro ao ler indicador multipáginas.

en: Error reading transparent color.
pt_BR: Erro ao ler cor de transparência.

en: Error reading Fig file.
pt_BR: Erro ao ler arquivo Fig.

en: Premature end of Fig file
pt_BR: Fim prematuro de arquivo Fig

en: Error reading resolution.
pt_BR: Erro ao ler resolução.

en: Doesn't look like a Fig file
pt_BR: Não parece ser um arquivo Fig

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
pt_BR: Esse arquivo Fig é da versão %d.%d.
    , Este pode não ser importado.

en: Premature end of Fig file
pt_BR: Fim prematuro de arquivo Fig

en: Xfig File Format
pt_BR: Formato de arquivo XFig

en: Export through XSLT
pt_BR: Exportar através de XSLT

en: _From
pt_BR: _De

en: _To
pt_BR: _Para

en: Name and stylesheet attributes are required for the implementation element %s in XSLT plugin configuration file
pt_BR: Nome e atributos do estilo de folha são requeridos para implementação do elemento %s no arquivo de configuração do plugin XSLT

en: Couldn't parse XSLT plugin's configuration file %s
pt_BR: Não foi possível analisar o arquivo de configuração do plugin XSLT %s

en: XSLT plugin's configuration file %s is empty
pt_BR: O arquivo de configuração do plugin XSLT %s está vazio

en: 'name' and 'stylesheet' attributes are required for the language element %s in XSLT plugin configuration file
pt_BR: Atributos do 'nome' e 'folha de estilo' são requeridos para o elemento de linguagem %s no arquivo de configuração do plugin XSLT

en: No implementation stylesheet for language %s in XSLT plugin configuration file
pt_BR: Nenhuma implementação da folha de estilo para a língua %s no arquivo de configuração do plugin XSLT

en: Wrong node name %s in XSLT plugin configuration file, 'language' expected
pt_BR: Nome de nó %s errado no arquivo de configuração do plugin XSLT, esperava-se 'língua'

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
pt_BR: Nenhum arquivo de configuração válido encontrado para o plug-in XSLT; não carregando.

en: Error while saving %s: %s
pt_BR: Erro ao salvar %s: %s

en: Can't open output file %s: %s
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo de saída %s: %s

en: Error while parsing: %s
pt_BR: Erro durante análise: %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
pt_BR: Erro ao analisar folha de estilos: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
pt_BR: Erro ao aplicar folha de estilos: %s

en: Error while saving result: %s
pt_BR: Erro ao salvar resultado: %s

en: XSLT Plugin
pt_BR: Plugin XSLT

en: XSL Transformation filter
pt_BR: Filtro de transformação XSL

en: AADL Shapes
pt_BR: Formas AADL

en: Processor
pt_BR: Processador

en: Memory
pt_BR: Memória

en: Bus
pt_BR: Barramento

en: Subprogram
pt_BR: Subprograma

en: Thread Group
pt_BR: Grupo de threads

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Package
pt_BR: Pacote

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
pt_BR: Uma coleção variada de polígonos, curvas de Bézier e outras formas geométricas variadas

en: Right angle triangle
pt_BR: Triângulo retângulo

en: Isosceles triangle
pt_BR: Triângulo isósceles

en: Perfect square, height equals width
pt_BR: Quadrado perfeito, altura igual à largura

en: Perfect circle
pt_BR: Círculo perfeito

en: Quarter circle
pt_BR: Quarto de círculo

en: Diamond
pt_BR: Diamante

en: Pentagon. Five-point shape
pt_BR: Pentágono. Forma de cinco lados

en: Hexagon. Six-point shape
pt_BR: Hexágono. Forma de seis pontas

en: Heptagon. Seven-point shape
pt_BR: Heptágono. Forma de sete pontas

en: Octagon. Eight-point shape
pt_BR: Octágono. Forma de oito pontas

en: Horizontal parallelogram
pt_BR: Paralelogramo horizontal

en: Vertical parallelogram
pt_BR: Paralelogramo vertical

en: Trapezoid
pt_BR: Trapézio

en: Four-point star
pt_BR: Estrela de quatro pontas

en: Curved four-point star
pt_BR: Estrela arredondada de quatro pontas

en: Five-point star
pt_BR: Estrela de cinco pontas

en: Six-point star
pt_BR: Estrela de seis pontas

en: Seven-point star
pt_BR: Estrela de sete pontas

en: Eight-point star
pt_BR: Estrela de oito pontas

en: Sharp eight-point star
pt_BR: Estrela afiada de oito pontas

en: Curved eight-point star
pt_BR: Estrela arredondada de oito pontas

en: Swiss cross
pt_BR: Cruz suíça

en: Maltese cross
pt_BR: Cruz de malta

en: Down arrow
pt_BR: Seta para baixo

en: Up arrow
pt_BR: Seta para cima

en: Left arrow
pt_BR: Seta à esquerda

en: Right arrow
pt_BR: Seta à direita

en: Notched left arrow
pt_BR: Seta chanfrada à esquerda

en: Notched right arrow
pt_BR: Seta chanfrada à direita

en: Left-up arrow
pt_BR: Seta esquerda-acima

en: Turn-up arrow
pt_BR: Seta esquerda-acima

en: Left-right arrow
pt_BR: Seta esquerda-direita

en: Up-down arrow
pt_BR: Seta acima-abaixo

en: Quad arrow
pt_BR: Seta quádrupla

en: Left-right-up arrow
pt_BR: Seta esquerda-direita-acima

en: Up-down-left arrow
pt_BR: Seta acima-abaixo-esquerda

en: Pentagon block arrow
pt_BR: Seta de bloco pentagonal

en: Heart
pt_BR: Coração

en: Sun
pt_BR: Sol

en: Quarter moon
pt_BR: Quarto de lua

en: Business Process Modeling Notation
pt_BR: Business Process Modeling Notation (Notação de Modelagem de Processos de Negócio)

en: Start Event
pt_BR: Evento inicial

en: Start Event — Message
pt_BR: Evento inicial — mensagem

en: Start Event — Timer
pt_BR: Evento inicial — temporizador

en: Start Event — Rule
pt_BR: Evento inicial — regra

en: Start Event — Link
pt_BR: Evento inicial — link

en: Start Event — Multiple
pt_BR: Evento inicial — múltiplo

en: Intermediate Event
pt_BR: Evento intermediário

en: Intermediate Event — Message
pt_BR: Evento intermediário — mensagem

en: Intermediate Event — Timer
pt_BR: Evento intermediário — temporizador

en: Intermediate Event — Error
pt_BR: Evento intermediário — erro

en: Intermediate Event — Cancel
pt_BR: Evento intermediário — cancelar

en: Intermediate Event — Compensation
pt_BR: Evento intermediário — compensação

en: Intermediate Event — Rule
pt_BR: Evento intermediário — regra

en: Intermediate Event — Link
pt_BR: Evento intermediário — link

en: Intermediate Event — Multiple
pt_BR: Evento intermediário — múltiplo

en: End Event
pt_BR: Evento final

en: End Event — Message
pt_BR: Evento final — mensagem

en: End Event — Error
pt_BR: Evento final — erro

en: End Event — Cancel
pt_BR: Evento final — cancelar

en: End Event — Compensation
pt_BR: Evento final — compensação

en: End Event — Link
pt_BR: Evento final — link

en: End Event — Multiple
pt_BR: Evento final — múltiplo

en: End Event — Terminate
pt_BR: Evento final — encerrar

en: Exclusive (XOR) Data Based
pt_BR: Dados baseados em exclusividade (XOR)

en: Exclusive (XOR) Event Based
pt_BR: Eventos baseados em exclusividade (XOR)

en: Inclusive (OR)
pt_BR: Inclusivo (OR)

en: Complex
pt_BR: Complexo

en: Parallel (AND)
pt_BR: Paralelo (AND)

en: Activity Looping
pt_BR: Loop de atividade

en: Multiple Instance Task
pt_BR: Tarefa de múltiplas instâncias

en: Compensation Task
pt_BR: Tarefa de compensação

en: Collapsed Sub-Process
pt_BR: Subprocessos em colapso

en: Looping Collapsed Sub-Process
pt_BR: Loop de subprocessos em colapso

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
pt_BR: Subprocessos em colapso de múltiplas instâncias

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
pt_BR: Subprocessos Ad-Hoc em colapso

en: Compensation Collapsed Sub-Process
pt_BR: Subprocessos de compensação em colapso

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Transaction
pt_BR: Transação

en: Data Object
pt_BR: Objeto de dados

en: Text Annotation
pt_BR: Anotação textual

note: Dia-Version: 0.91 File: /home/zenith/.dia/sheets/Chemeng.sheet Date: Wed Jun 25 14:15:42 2003 For: zenith
en: ChemEng
pt_BR: Engenharia Química

en: Collection for chemical engineering
pt_BR: Coleção de Engenharia Química

en: Fan or Stirrer
pt_BR: Ventilador ou agitador

en: Spraying Device
pt_BR: Mecanismo de secagem

en: Pneumatic Line
pt_BR: Linha pneumática

en: Pneumatic Line, vertical
pt_BR: Linha pneumática, vertical

en: Simple Heat Exchanger
pt_BR: Trocador de calor simples

en: Simple Heat Exchanger, vertical
pt_BR: Trocador de calor simples, vertical

en: Water Cooler
pt_BR: Resfriador de água

en: Water Cooler, vertical
pt_BR: Resfriador de água, vertical

en: Fixed-Sheet Exchanger
pt_BR: Trocador de placa fixa

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
pt_BR: Trocador de tubo U ou de cabeça flutuante

en: Kettle Reboiler
pt_BR: Caldeira de re-evaporação

en: Air Cooler
pt_BR: Resfriador de ar

en: Forced-Flow Air Cooler
pt_BR: Resfriador de ar de fluxo forçado

en: Induced-Flow Air Cooler
pt_BR: Resfriador de ar de fluxo induzido

en: Plate Exchanger
pt_BR: Trocador de placas

en: Double-Pipe Exchanger
pt_BR: Trocador de tubulação dupla

en: Heating/Cooling Coil
pt_BR: Serpentina de aquecimento/resfriamento

en: Heating/Cooling Coil, vertical
pt_BR: Serpentina de aquecimento/resfriamento, vertical

en: Simple Furnace
pt_BR: Forno simples

en: Simple Vessel
pt_BR: Vaso simples

en: Knock-out Drum (with demister pad)
pt_BR: Cilindro rotativo (com desembaçador)

en: Tray Column, simple
pt_BR: Coluna Tray, simples

en: Tray Column, detailed
pt_BR: Coluna Tray, detalhada

en: Fluid Contacting Vessel, simple
pt_BR: Vaso de fluido de contato, simples

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
pt_BR: Reator ou vaso de absorção, simples

en: Open Tank
pt_BR: Tanque aberto

en: Clarifier or Settling Tank
pt_BR: Tanque clarificador ou de estabilização

en: Sealed Tank
pt_BR: Tanque selado

en: Covered tank
pt_BR: Tanque coberto

en: Tank with Fixed Roof
pt_BR: Tanque com cobertura fixa

en: Tank with Floating Roof
pt_BR: Tanque com cobertura flutuante

en: Storage Sphere
pt_BR: Esfera de armazenamento

en: Gas Holder, basic
pt_BR: Cilindro de gás, básico

en: Centrifugal Pump or Fan
pt_BR: Ventilador ou bomba centrífuga

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
pt_BR: Compressor ou bomba rotativa de deslocamento positivo

en: Reciprocating Compressor or Pump
pt_BR: Bomba ou compressor de reciprocação

en: Axial Flow Fan
pt_BR: Ventilador de fluxo axial

en: Compressor or Turbine
pt_BR: Compressor ou turbina

en: Ejector or Injector
pt_BR: Ejetor ou injetor

en: AC Generator
pt_BR: Gerador AC

en: Valve
pt_BR: Válvula

en: Valve, vertical
pt_BR: Válvula, vertical

en: Regulable Valve
pt_BR: Válvula regulável

en: Regulable Valve, vertical
pt_BR: Válvula regulável, vertical

en: Basic Filter
pt_BR: Filtro básico

en: Mixer
pt_BR: Misturador

en: Cyclone and hydrocyclone
pt_BR: Ciclone e hidrociclone

en: Spray Drier
pt_BR: Spray de secagem

en: Centrifuge
pt_BR: Centrifugadora

en: Pressure Relief Valve
pt_BR: Válvula para alívio da pressão

en: Chronogram
pt_BR: Cronograma

en: Objects to design chronogram charts
pt_BR: Objetos para projetar gráficos de cronograma

en: Time scale
pt_BR: Escala de tempo

en: Data line
pt_BR: Linha de dados

en: Circuit
pt_BR: Circuito

en: Components for circuit diagrams
pt_BR: Componentes para diagramas de circuito

en: Vertically aligned resistor
pt_BR: Resistor alinhado verticalmente

en: Horizontally aligned inductor
pt_BR: Indutor alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned inductor
pt_BR: Indutor alinhado verticalmente

en: Horizontally aligned resistor
pt_BR: Resistor alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned resistor (European)
pt_BR: Resistor alinhado verticalmente (europeu)

en: Horizontally aligned inductor (European)
pt_BR: Indutor alinhado horizontalmente (europeu)

en: Vertically aligned inductor (European)
pt_BR: Indutor alinhado verticalmente (europeu)

en: Horizontally aligned resistor (European)
pt_BR: Resistor alinhado horizontalmente (europeu)

en: Horizontally aligned capacitor
pt_BR: Capacitor alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned capacitor
pt_BR: Capacitor alinhado verticalmente

en: NPN bipolar transistor
pt_BR: Transistor bipolar NPN

en: PNP bipolar transistor
pt_BR: Transistor bipolar PNP

en: Horizontally aligned diode
pt_BR: Diodo alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned diode
pt_BR: Diodo alinhado verticalmente

en: Horizontally aligned zener diode
pt_BR: Diodo zener alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned zener diode
pt_BR: Diodo zener alinhado verticalmente

en: Ground point
pt_BR: Ponto de terra

en: Operational amplifier
pt_BR: Amplificador operacional

en: Horizontally aligned fuse
pt_BR: Fusível alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned fuse
pt_BR: Fusível alinhado verticalmente

en: Horizontally aligned power source
pt_BR: Fonte de energia alinhada horizontalmente

en: Vertically aligned power source
pt_BR: Fonte de energia alinhada verticalmente

en: Lamp
pt_BR: Lâmpada

en: Speaker
pt_BR: Auto-falante

en: Microphone
pt_BR: Microfone

en: Horizontally aligned LED
pt_BR: LED alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned LED
pt_BR: LED alinhado verticalmente

en: NMOS transistor
pt_BR: Transistor NMOS

en: PMOS transistor
pt_BR: Transistor PMOS

en: Horizontal jumper
pt_BR: Jumper horizontal

en: Horizontal xtal
pt_BR: Xtal horizontal

en: Vertical xtal
pt_BR: Xtal vertical

en: Cisco — Computer
pt_BR: Cisco — computador

en: Computer shapes by Cisco
pt_BR: Figuras de computadores da Cisco

en: SUN workstation
pt_BR: Estação de trabalho SUN

en: CiscoWorks workstation
pt_BR: Estação de trabalho CiscoWorks

en: PC Router Card
pt_BR: Cartão roteador de PC

en: PC Software
pt_BR: Software para PC

en: PC with Router-Based Software
pt_BR: PC com software baseado em Roteador

en: Workgroup director
pt_BR: Diretor de grupo de trabalho

en: WWW server
pt_BR: Servidor WWW

en: Web browser
pt_BR: Navegador web

en: File Server
pt_BR: Servidor de arquivos

en: Software-Based Router on File Server
pt_BR: Roteador baseado em software no servidor de arquivos

en: Server with PC Router
pt_BR: Servidor com roteador PC

en: IBM Tower
pt_BR: Torre IBM

en: Front End Processor
pt_BR: Processador Front End

en: IBM mainframe
pt_BR: Mainframe IBM

en: IBM mainframe with FEP
pt_BR: Mainframe IBM com FEP

en: Supercomputer
pt_BR: Supercomputador

en: Web cluster
pt_BR: Cluster web

en: PC Card
pt_BR: Cartão para PC

en: Wireless
pt_BR: Sem fio

en: Printer
pt_BR: Impressora

en: PC Video
pt_BR: Vídeo PC

en: MicroWebserver
pt_BR: Microsservidor Web

en: Relational Database
pt_BR: Banco de dados relacional

en: Diskette
pt_BR: Disquete

en: Host
pt_BR: Máquina

en: Tape array
pt_BR: Conjunto de fitas

en: Disk subsystem
pt_BR: Subsistema de disco

en: Storage array
pt_BR: Matriz de armazenamento

en: FC Storage
pt_BR: Armazenamento FC

en: PC Adapter Card
pt_BR: Cartão adaptador de PC

en: Cisco — Switch
pt_BR: Cisco — switch

en: Router and switch shapes by Cisco
pt_BR: Formas de roteador e switch da Cisco

en: Router
pt_BR: Roteador

en: Router subdued
pt_BR: Roteador enfraquecido

en: Router with Silicon Switch
pt_BR: Roteador com Switch Silicon

en: NetFlow router
pt_BR: Roteador NetFlow

en: Broadband router
pt_BR: Roteador de banda larga

en: Wavelength router
pt_BR: Roteador de Wavelenght

en: Wireless router
pt_BR: Roteador sem fio

en: 7507 Router
pt_BR: Roteador 7507

en: 7505 Router
pt_BR: Roteador 7505

en: 7500ARS (7513) Router
pt_BR: Roteador 7500ARS (7513)

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
pt_BR: Roteador switch de rótulo de canto com NetFlow

en: Edge Label Switch Router
pt_BR: Roteador switch de rótulo de canto

en: Router with Firewall
pt_BR: Roteador com Firewall

en: Optical Services Router
pt_BR: Roteador de serviços óticos

en: Content Router
pt_BR: Roteador de conteúdo

en: Carrier Routing System
pt_BR: Sistema de roteamento de carregador

en: Storage Router
pt_BR: Roteador de armazenamento

en: Hub subdued
pt_BR: Hub enfraquecido

en: Cisco Hub
pt_BR: Cisco – hub

en: Small Hub
pt_BR: Hub pequeno

en: 100BaseT Hub
pt_BR: Hub 100BaseT

en: Workgroup switch
pt_BR: Switch de grupo de trabalho

en: Workgroup switch Subdued
pt_BR: Switch de grupo de trabalho enfraquecido

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
pt_BR: Switch de grupo de trabalho habilitado por voz

en: ATM Tag Switch Router
pt_BR: Roteador Switch ATM

en: Switch Processor
pt_BR: Processador de switch

en: Route Switch Processor
pt_BR: Processador de roteamento de switch

en: Route Switch Processor with Si
pt_BR: Processador de roteamento de switch com Si

en: ASIC Processor
pt_BR: Processador ASIC

en: Generic Processor
pt_BR: Processador genérico

en: Data Center Switch
pt_BR: Switch de centro de dados

en: Data Center Switch Reversed
pt_BR: Switch de centro de dados revertido

en: Data Switch Processor
pt_BR: Processador de switch de dados

en: Content Switch
pt_BR: Switch de conteúdo

en: Content Service Module
pt_BR: Módulo de serviço de conteúdo

en: Access Gateway
pt_BR: Gateway de acesso

en: ATM Switch
pt_BR: Switch ATM

en: ISDN switch
pt_BR: Switch ISDN

en: Label Switch Router
pt_BR: Router switch de rótulo

en: MultiSwitch Device
pt_BR: Dispositivo MultiSwitch

en: LAN2LAN Switch
pt_BR: Switch LAN2LAN

en: Multilayer Switch
pt_BR: Switch multicamada

en: Multilayer Switch with Silicon
pt_BR: Switch multicamada com Silicon

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
pt_BR: Switch multicamadas com Silicon enfraquecido

en: Programmable Switch
pt_BR: Switch programável

en: Content Service Switch 1100
pt_BR: Switch de servidor de conteúdo 1100

en: Universal Gateway
pt_BR: Gateway universal

en: iSCSI switch
pt_BR: Switch iSCSI

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
pt_BR: Switch inteligente de canal de fibra por grupo de trabalho

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
pt_BR: Switch inteligente de canal de fibra de classe diretora

en: Multi-Fabric Server Switch
pt_BR: Switch servidor multi-fabric

en: Server Switch
pt_BR: Switch de servidor

en: Multilayer Remote Switch
pt_BR: Switch Remoto multicamada

en: Layer 2 Remote Switch
pt_BR: Switch remoto da camada nº 2

en: Virtual Layer Switch
pt_BR: Switch de camada virtual

en: Cisco — Miscellaneous
pt_BR: Cisco — diversos

en: Miscellaneous shapes by Cisco
pt_BR: Miscelânea de formas da Cisco

en: Government Building
pt_BR: Prédio governamental

en: University
pt_BR: Universidade

en: Small Business
pt_BR: Pequeno negócio

en: Home office
pt_BR: Escritório residencial

en: Branch office
pt_BR: Ramo do escritório

en: Branch office subdued
pt_BR: Ramo do escritório enfraquecido

en: Branch office blue
pt_BR: Ramo do escritório azul

en: Generic Building
pt_BR: Prédio genérico

en: Generic Building subdued
pt_BR: Prédio genérico enfraquecido

en: Generic Building blue
pt_BR: Prédio genérico azul

en: Medium Building
pt_BR: Prédio médio

en: Medium Building subdued
pt_BR: Prédio médio enfraquecido

en: Medium Building blue
pt_BR: Prédio médio azul

en: House
pt_BR: Casa

en: House blue
pt_BR: Casa azul

en: Telecommuter house
pt_BR: Telecomutador caseiro

en: Telecommuter house subdued
pt_BR: Telecomutador caseiro enfraquecido

en: Man
pt_BR: Homem

en: Man red
pt_BR: Homem vermelho

en: Man gold
pt_BR: Homem ouro

en: Man blue
pt_BR: Homem azul

en: Standing Man
pt_BR: Homem parado

en: Standing woman
pt_BR: Mulher parada

en: Woman
pt_BR: Mulher

en: Woman red
pt_BR: Mulher vermelha

en: Woman gold
pt_BR: Mulher ouro

en: Woman blue
pt_BR: Mulher azul

en: Running man
pt_BR: Homem correndo

en: Running man subdued
pt_BR: Homem correndo enfraquecido

en: Telecommuter
pt_BR: Telecomutador

en: Running woman
pt_BR: Mulher correndo

en: CiscoWorks Man
pt_BR: Homem CiscoWorks

en: PC Man
pt_BR: Homem usando PC

en: Sitting Woman
pt_BR: Mulher sentada

en: Mac Woman
pt_BR: Mulher Mac

en: Androgynous Person
pt_BR: Pessoa andrógena

en: Lock and Key
pt_BR: Trava e chave

en: Satellite dish
pt_BR: Antena parabólica

en: Satellite
pt_BR: Satélite

en: Antenna
pt_BR: Antena

en: File cabinet
pt_BR: Gabinete de arquivo

en: Car
pt_BR: Carro

en: Truck
pt_BR: Caminhão

en: Video Camera
pt_BR: Câmera de vídeo

en: Headphones
pt_BR: Fones de ouvido

en: Cisco — Network
pt_BR: Cisco — rede

en: Network shapes by Cisco
pt_BR: Formas de rede da Cisco

en: Network Management
pt_BR: Gerenciamento de rede

en: Protocol Translator
pt_BR: Tradutor de protocolo

en: IP Old-style
pt_BR: IP no estilo antigo

en: Terminal Server
pt_BR: Servidor de terminal

en: Access Server
pt_BR: Servidor de acesso

en: System controller
pt_BR: Controlador do sistema

en: Directory Server
pt_BR: Servidor de diretório

en: Firewall subdued
pt_BR: Firewall enfraquecido

en: Firewall Service Module
pt_BR: Módulo de serviço do Firewall

en: IOS Firewall
pt_BR: Firewall IOS

en: PIX Firewall
pt_BR: Firewall PIX

en: Centri Firewall
pt_BR: Firewall Centri

en: Security appliance
pt_BR: Ferramenta de segurança

en: VPN Concentrator
pt_BR: Concentrador VPN

en: VPN Gateway
pt_BR: Gateway VPN

en: LAN to LAN
pt_BR: LAN para LAN

en: SSL Terminator
pt_BR: Terminal SSL

en: IP DSL Switch
pt_BR: Switch IP DSL

en: Wireless Connectivity
pt_BR: Conectividade sem fio

en: Wireless Transport
pt_BR: Transporte sem fio

en: Wireless Bridge
pt_BR: Ponte sem fio

en: Dual Mode AccessPoint
pt_BR: AccessPoint de modo dual

en: Wi-Fi Tag
pt_BR: Etiqueta Wi-Fi

en: Wireless Location Appliance
pt_BR: Ferramenta de localização sem fio

en: Location server
pt_BR: Servidor de localização

en: Lightweight AP
pt_BR: AP de peso leve

en: WLAN controller
pt_BR: Controlador WLAN

en: BBFW media
pt_BR: Mídia BBFW

en: Channelized Pipe
pt_BR: Sinal canalizado

en: Concatenated Payload
pt_BR: Sobrecarga concatenada

en: Optical Cross-Connect
pt_BR: Conexão ótica cruzada

en: Optical Transport
pt_BR: Transporte ótico

en: Optical Fiber
pt_BR: Fibra ótica

en: Optical Amplifier
pt_BR: Amplificador ótico

en: Digital Cross-Connect
pt_BR: Conector digital cruzado

en: IP Transport Concentrator
pt_BR: Concentrador de transporte IP

en: DWDM Filter
pt_BR: Filtro DWDM

en: Automatic Protection Switching
pt_BR: Switch de proteção automático

en: 3X74 (floor) cluster controller
pt_BR: Controlador de cluster 3X74 (chão)

en: 3174 (desktop) cluster controller
pt_BR: Controlador de cluster 3174 (área de trabalho)

en: Cloud
pt_BR: Nuvem

en: Cloud Gold
pt_BR: Nuvem ouro

en: Cloud White
pt_BR: Nuvem branca

en: Cloud Dark
pt_BR: Nuvem escura

en: Distributed Director
pt_BR: Diretor distribuído

en: General Appliance
pt_BR: Ferramenta genérica

en: CDDI/FDDI Concentrator
pt_BR: Concentrador CDDI/FDDI

en: FDDI Ring
pt_BR: Anel FDDI

en: Repeater
pt_BR: Repetidor

en: Bridge
pt_BR: Ponte

en: Breakout box
pt_BR: Caixa de breakout

en: IPTV broadcast server
pt_BR: Servidor de broadcast IPTV

en: IPTV content manager
pt_BR: Gerenciador de conteúdo IPTV

en: Catalyst Access Gateway
pt_BR: Gateway de acesso Catalyst

en: Generic Gateway
pt_BR: Gateway genérico

en: uBR910 Cable DSU
pt_BR: Cabo DSU uBR910

en: Storage Solution Engine
pt_BR: Ferramenta de solução de armazenamento

en: Content Engine (Cache Director)
pt_BR: Máquina de conteúdo (diretor de cache)

en: CDM Content Distribution Manager
pt_BR: Gerenciador de distribuição de conteúdo CDM

en: Content Transformation Engine (CTE)
pt_BR: Máquina de transformação de conteúdo (CTE)

en: MAS Gateway
pt_BR: Gateway MAS

en: File Engine
pt_BR: Ferramenta de arquivo

en: Service Control
pt_BR: Controle de serviço

en: Cisco — Telephony
pt_BR: Cisco — telefonia

en: Telephony shapes by Cisco
pt_BR: Formas de telefonia da Cisco

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone 2
pt_BR: Telefone 2

en: Phone Ethernet
pt_BR: Ethernet de telefone

en: Phone Appliance
pt_BR: Ferramenta telefônica

en: Phone Feature
pt_BR: Recurso telefônico

en: Phone/Fax
pt_BR: Telefone/Fax

en: IP Phone
pt_BR: Telefone IP

en: IP Softphone
pt_BR: Softphone IP

en: Cellular Phone
pt_BR: Telefone celular

en: Mobile Access IP Phone
pt_BR: Telefone IP de acesso móvel

en: Turret
pt_BR: Torre

en: Radio Tower
pt_BR: Torre de rádio

en: PBX Switch
pt_BR: Switch PBX

en: Class 4/5 switch
pt_BR: Switch classe 4/5

en: SIP Proxy Server
pt_BR: Servidor proxy SIP

en: End Office
pt_BR: Fim do escritório

en: Voice-Enabled Access Server
pt_BR: Servidor de acesso habilitado por voz

en: Voice-Enabled Router
pt_BR: Roteador habilitado por voz

en: Voice-Enabled ATM Switch
pt_BR: Switch ATM habilitado por voz

en: IP Telephony Router
pt_BR: Roteador de telefonia IP

en: Mobile Access Router
pt_BR: Roteador de acesso móvel

en: Generic softswitch
pt_BR: Softswitch genérico

en: SC2200/VSC3000 host
pt_BR: Máquina SC2200/VSC3000

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
pt_BR: Controlador de switch virtual (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
pt_BR: SC2200 (controlador de sinalização)

en: MoH server (Music on Hold)
pt_BR: Servidor MoH (música e espera)

en: TDM router
pt_BR: Roteador TDM

en: IAD router
pt_BR: Roteador IAD

en: IntelliSwitch Stack
pt_BR: Pilha IntelliSwitch

en: Unity server
pt_BR: Servidor Unity

en: Civil Engineering Components
pt_BR: Componentes de Engenharia Civil

en: Vertical rest
pt_BR: Apoio vertical

en: Horizontal rest
pt_BR: Apoio horizontal

en: Bivalent vertical rest
pt_BR: Apoio vertical bivalente

en: Reference line
pt_BR: Linha de referência

en: Water level
pt_BR: Nível da água

en: Soil
pt_BR: Solo

en: Horizontally aligned arrow
pt_BR: Seta alinhada horizontalmente

en: Vertically aligned arrow
pt_BR: Seta alinhada verticalmente

en: Horizontal limiting line
pt_BR: Linha limite horizontal

en: Vertical limiting line
pt_BR: Linha limite vertical

en: Horizontally aligned pump
pt_BR: Bomba alinhada horizontalmente

en: Vertically aligned pump
pt_BR: Bomba alinhada verticalmente

en: Horizontally aligned compressor
pt_BR: Compressor alinhado horizontalmente

en: Vertically aligned compressor
pt_BR: Compressor alinhado verticalmente

en: Vertically aligned valve
pt_BR: Válvula alinhada verticalmente

en: Horizontally aligned valve
pt_BR: Válvula alinhada horizontalmente

en: Backflow preventer
pt_BR: Prevenção de refluxo

en: Gas bottle
pt_BR: Cilindro de gás

en: Frequency converter
pt_BR: Conversor de frequência

en: Vertically aligned propeller
pt_BR: Hélice alinhada verticalmente

en: Aerator with bubbles
pt_BR: Areador com bolhas

en: Final-settling basin
pt_BR: Bacia de depósito final

en: Preliminary clarification tank
pt_BR: Tanque de clarificação preliminar

en: Basin
pt_BR: Bacia

en: Container
pt_BR: Recipiente

en: Ladder
pt_BR: Ladder – diagrama de contatos

en: Components for LADDER circuits
pt_BR: Componentes para circuitos LADDER

en: 'if' (normally open) ladder contact
pt_BR: Contato ladder “se” (normalmente aberto)

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
pt_BR: Contato ladder “se não” (normalmente fechado)

en: Simple output variable
pt_BR: Variável de saída simples

en: Negative output variable
pt_BR: Variável de saída negativa

en: 'set' output variable
pt_BR: Variável de saída “set”

en: 'reset' output variable
pt_BR: Variável de saída “reset”

en: 'jump' output variable
pt_BR: Variável de saída “jump”

en: Receptivity output variable
pt_BR: Variável de saída de receptividade

en: Power-saved simple output variable
pt_BR: Variável de saída simples com economia de energia

en: Power-saved negative output variable
pt_BR: Variável de saída negativa com economia de energia

en: Power-saved 'set' output variable
pt_BR: Variável de saída “set” com economia de energia

en: Power-saved 'reset' output variable
pt_BR: Variável de saída “reset” com economia de energia

en: Cybernetics
pt_BR: Cibernética

en: Elements of cybernetic circuits
pt_BR: Componentes para circuitos cibernéticos

en: Sensor — left
pt_BR: Sensor — esquerda

en: Sensor — right
pt_BR: Sensor — direita

en: Sensor — bottom
pt_BR: Sensor — inferior

en: Sensor — top
pt_BR: Sensor — superior

en: Sum, subtracting left input
pt_BR: Soma, subtraindo entrada da esquerda

en: Sum, subtracting right input
pt_BR: Soma, subtraindo entrada da direita

en: Sum, subtracting bottom input
pt_BR: Soma, subtraindo entrada inferior

en: Sum, subtracting top input
pt_BR: Soma, subtraindo entrada superior

en: Integrator — input left
pt_BR: Integrador — entrada esquerda

en: Integrator — input right
pt_BR: Integrador — entrada direita

en: Integrator — input bottom
pt_BR: Integrador — entrada inferior

en: Integrator — input top
pt_BR: Integrador — entrada superior

en: Sum
pt_BR: Soma

en: Product
pt_BR: Produto

en: High pass filter
pt_BR: Filtro de passagem alta

en: Low pass filter
pt_BR: Filtro de passagem baixa

en: Sine characteristic or input
pt_BR: Seno característico ou de entrada

en: Sigmoid characteristic
pt_BR: Sigmóide característico

en: Saturation characteristic
pt_BR: Saturação característica

en: Relay characteristic (sigma)
pt_BR: Relay característico (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
pt_BR: Retificador de meia onda ou rampa de entrada

en: Full wave rectifier (absolute value)
pt_BR: Retificador de onda completa (valor absoluto)

en: Constant positive shift on the y-axis
pt_BR: Mudança positiva de constante no eixo y

en: Constant negative shift on the y-axis
pt_BR: Mudança negativa de constante no eixo y

en: Constant factor greater 1
pt_BR: Fator constante maior que 1

en: Constant factor between 0 and 1
pt_BR: Fator constante entre 0 e 1

en: Constant factor between 0 and -1
pt_BR: Fator constante entre 0 e -1

en: Constant factor below -1
pt_BR: Fator constante abaixo de -1

en: Template for custom characteristics
pt_BR: Modelo para características customizadas

en: Time delay
pt_BR: Tempo de espera

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
pt_BR: Editor para diagramas de relacionamentos para tabelas de bancos de dados

en: Attribute compound
pt_BR: Composição do atributo

en: Objects to draw event-driven process chains
pt_BR: Objetos para desenhar cadeias de processos dirigidas a eventos

en: Business Process
pt_BR: Processos de Negócio

en: Process Group
pt_BR: Grupo de processo

en: Function
pt_BR: Função

en: Event
pt_BR: Evento

en: Organisation Unit
pt_BR: Unidade de organização

en: Document
pt_BR: Documento

en: Operator AND (Input)
pt_BR: Operador AND (entrada)

en: Operator AND (Output)
pt_BR: Operador AND (saída)

en: Operator Inclusive (OR) (Input)
pt_BR: Operador inclusivo (OR) (entrada)

en: Operator Inclusive (OR) (Output)
pt_BR: Operador inclusivo (OR) (saída)

en: Operator Exclusive (XOR) (Input)
pt_BR: Operador exclusivo (XOR) (entrada)

en: Operator Exclusive (XOR) (Output)
pt_BR: Operador exclusivo (XOR) (saída)

en: Electric
pt_BR: Elétrico

en: Components for electric circuits
pt_BR: Componentes para circuitos elétricos

en: Normally open contact (horizontal)
pt_BR: Um contato normalmente aberto (horizontal)

en: Normally closed contact (horizontal)
pt_BR: Um contato normalmente fechado (horizontal)

en: Normally open position switch (horizontal)
pt_BR: Um interruptor normalmente aberto (horizontal)

en: Normally closed position switch (horizontal)
pt_BR: Um interruptor normalmente fechado (horizontal)

en: Normally open contact (vertical)
pt_BR: Um contato normalmente aberto (vertical)

en: Normally closed contact (vertical)
pt_BR: Um contato normalmente fechado (vertical)

en: Normally open position switch (vertical)
pt_BR: Um interruptor normalmente aberto (vertical)

en: Normally closed position switch (vertical)
pt_BR: Um interruptor normalmente fechado (vertical)

en: The command organ of a relay (horizontal)
pt_BR: O órgão de comando de um relé (horizontal)

en: Relay (horizontal)
pt_BR: Relé (horizontal)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
pt_BR: Uma lâmpada ou indicador de luz (horizontal)

en: The command organ of a relay (vertical)
pt_BR: O órgão de comando de um relé (vertical)

en: Relay (vertical)
pt_BR: Relé (vertical)

en: Lamp or indicator light (vertical)
pt_BR: Uma lâmpada ou indicador de luz (vertical)

en: Connection point
pt_BR: Ponto de conexão

en: Editor for Entity Relations Diagrams
pt_BR: Editor para diagramas Entidade/Relacionamento

en: Weak entity
pt_BR: Entidade fraca

en: Participation
pt_BR: Participação

en: Objects to draw flowcharts
pt_BR: Objetos para desenhar fluxogramas

en: Process/Auxiliary Operation
pt_BR: Operação processo/auxiliar

en: Input/Output
pt_BR: Entrada/Saída

en: Decision
pt_BR: Decisão

en: Connector
pt_BR: Conector

en: Transaction file
pt_BR: Arquivo de transação

note: XXX
en: Off page connector
pt_BR: Conector fora de página

en: Manual operation
pt_BR: Operação manual

en: Preparation
pt_BR: Preparação

en: Manual input
pt_BR: Entrada manual

en: Predefined process
pt_BR: Processos predefinidos

en: Terminal Interrupt
pt_BR: Interruptor de terminal

en: Magnetic disk
pt_BR: Disco magnético

en: Magnetic drum
pt_BR: Tambor magnético

en: Magnetic tape
pt_BR: Fita magnética

en: Internal storage
pt_BR: Armazenamento interno

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Delay
pt_BR: Atraso

note: XXX
en: Summing junction
pt_BR: Combinação de saída

note: XXX
en: Collate
pt_BR: Ordenar

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Or
pt_BR: Ou

en: Punched card
pt_BR: Cartão perfurado

en: Punched tape
pt_BR: Fita perfurada

en: Transmittal tape
pt_BR: Fita de transmissão

en: Offline storage
pt_BR: Armazenamento offline

en: Data source
pt_BR: Origem dos dados

en: FS
pt_BR: Estrutura funcional

en: Editor for Function Structure Diagrams.
pt_BR: Editor para diagramas de estrutura funcional.

en: Flow
pt_BR: Fluxo

en: Orthogonal polyline flow
pt_BR: Fluxo de polilinha ortogonal

note: Dia-Version: 0.94 Date: Sun Oct 23 17:12:11 2005 Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
pt_BR: Gane e Sarson

en: Gane and Sarson DFD
pt_BR: DFD Gane e Sarson

en: Alternate external entity
pt_BR: Entidade externa alternativa

en: Data store
pt_BR: Armazenamento de dados

en: External entity
pt_BR: Entidade externa

en: Objects to design GRAFCET charts
pt_BR: Objetos para projetar gráficos GRAFCET

en: Macro sub-program call step
pt_BR: Passo de chamada a subprograma de macro

en: Action to associate to a step
pt_BR: Ação para associar a um passo

en: Condition (of an action)
pt_BR: Condição (de uma ação)

en: Transition
pt_BR: Transição

en: OR vergent
pt_BR: OU vergente

en: AND vergent
pt_BR: E vergente

en: Arc (upward)
pt_BR: Arco (para cima)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
pt_BR: Mapa, isométrico

note: Visio calls theses Map, Directional Map 3D. use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
pt_BR: Formas do mapa direcional isométrico

en: Road Section
pt_BR: Seção de estrada

en: Long Straight Road Section
pt_BR: Seção de estrada reta longa

en: Crossroads
pt_BR: Cruzamento

en: T-Junction
pt_BR: Junção em T

en: Elevated Road
pt_BR: Pista elevada

en: Corner 1
pt_BR: Canto 1

en: Corner 2
pt_BR: Canto 2

en: River
pt_BR: Rio

en: Roof 1
pt_BR: Teto 1

en: Block 1, 2:4
pt_BR: Bloco 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
pt_BR: Bloco 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
pt_BR: Bloco 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
pt_BR: Bloco 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
pt_BR: Bloco 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
pt_BR: Bloco 6, 4:6

en: Block 7
pt_BR: Bloco 7

en: Factory
pt_BR: Fábrica

en: Car 1, Front View
pt_BR: Carro 1, vista frontal

en: Car 2, Rear View
pt_BR: Carro 2, vista posterior

en: Train 1, angled downward
pt_BR: Trem 1, vista lateral esquerda

en: Train 2, angled upward
pt_BR: Trem 2, vista lateral direita

en: Tree 1
pt_BR: Árvore 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
pt_BR: Passarela de pedestres

en: One Way Road Sign
pt_BR: Placa de mão única

en: Objects to design i* diagrams
pt_BR: Objetos para projetar diagramas i*

en: An i* softgoal
pt_BR: Um objetivo fraco i*

en: An i* goal
pt_BR: Uma meta i*

en: An i* resource
pt_BR: Um recurso i*

en: An i* task
pt_BR: Uma tarefa i*

en: An i* unspecified actor
pt_BR: Um ator não especificado i*

en: An i* agent
pt_BR: Um agente i*

en: An i* position
pt_BR: Uma posição i*

en: An i* role
pt_BR: Uma regra i*

en: An i* unspecified link
pt_BR: Um vínculo não especificado i*

en: An i* positive contribution
pt_BR: Uma contribuição positiva i*

en: An i* negative contribution
pt_BR: Uma contribuição negativa i*

en: An i* dependency link
pt_BR: Um vínculo de dependência i*

en: An i* decomposition link
pt_BR: Um vínculo de decomposição i*

en: An i* means-ends link
pt_BR: Um vínculo de meios-fins i*

en: Objects to design Jackson diagrams
pt_BR: Objetos para projetar diagramas Jackson

en: A Jackson given domain
pt_BR: Um domínio Jackson fornecido

en: A Jackson designed domain
pt_BR: Um domínio Jackson designado

en: A Jackson machine domain
pt_BR: Um domínio de máquina Jackson

en: A Jackson requirement
pt_BR: Um requisito Jackson

en: A Jackson shared phenomenon
pt_BR: Um fenômeno compartilhado Jackson

en: A Jackson requirement phenomenon
pt_BR: Um fenômeno de solicitação Jackson

en: Jigsaw
pt_BR: Quebra-cabeças

en: Pieces of a jigsaw
pt_BR: Peças de um quebra-cabeças

en: Jigsaw — part_oioi
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
pt_BR: Quebra-cabeças — parte_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
pt_BR: Objetos para projetar diagramas KAOS

en: A KAOS softgoal
pt_BR: Um objetivo fraco KAOS

en: A KAOS goal
pt_BR: Uma meta KAOS

en: A KAOS requirement
pt_BR: Um requisito KAOS

en: A KAOS assumption
pt_BR: Uma hipótese KAOS

en: A KAOS obstacle
pt_BR: Um obstáculo KAOS

en: A KAOS AND refinement
pt_BR: Um refinamento E KAOS

en: A KAOS complete AND refinement
pt_BR: Um refinamento completo E KAOS

en: A KAOS OR refinement
pt_BR: Um refinamento OU KAOS

en: A KAOS complete OR refinement
pt_BR: Um refinamento OU completo KAOS

en: A KAOS operationalization
pt_BR: Uma operacionalização KAOS

en: A KAOS contribution
pt_BR: Uma contribuição KAOS

en: A KAOS obstruction
pt_BR: Uma obstrução KAOS

en: A KAOS binary conflict
pt_BR: Um conflito binário KAOS

en: A KAOS agent
pt_BR: Um agente KAOS

en: A KAOS responsibility
pt_BR: Uma responsabilidade KAOS

en: A KAOS monitor link
pt_BR: Um vínculo de monitoramento KAOS

en: A KAOS control link
pt_BR: Um vínculo de controle KAOS

en: A KAOS capable-of
pt_BR: Uma folha “capaz de” do KAOS

en: A KAOS performs
pt_BR: Uma execução KAOS

en: A KAOS input
pt_BR: Uma entrada KAOS

en: A KAOS output
pt_BR: Uma saída KAOS

en: Lights
pt_BR: Luzes

en: Objects to design simple lighting plots
pt_BR: Objetos para projetar gráficos simples de iluminação

en: PAR on the floor
pt_BR: PAR no chão

en: Pebble Convex lantern
pt_BR: Lente convexa de Pebble

en: Fresnel lantern
pt_BR: Lanterna Fresnel

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
pt_BR: Holofote refletor elipsoidal

en: Blinders
pt_BR: Ofuscador

en: Black light
pt_BR: Luz negra

en: Stroboscope light
pt_BR: Luz estroboscópica

en: Moving head
pt_BR: Cabeça móvel

en: Structure
pt_BR: Estrutura

en: Logic
pt_BR: Lógica

en: Boolean Logic
pt_BR: Lógica booleana

en: OR gate
pt_BR: Porta OR

en: AND gate
pt_BR: porta AND

en: XOR gate
pt_BR: Porta XOR

en: Simple buffer
pt_BR: Buffer simples

en: Inverter
pt_BR: Inversor

en: NAND gate
pt_BR: Porta NAND

en: NOR gate
pt_BR: Porta NOR

en: Cross-connector
pt_BR: Conector cruzado

en: Miscellaneous
pt_BR: Formas diversas

en: Miscellaneous Shapes
pt_BR: Formas diversas

en: Tree
pt_BR: Árvore

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Expansible node
pt_BR: Nó dispendioso

en: Expanded node
pt_BR: Nó expandido

en: Traditional clock
pt_BR: Relógio tradicional

en: Measure distance
pt_BR: Medir distância

en: Resizable grid
pt_BR: Grade redimensionável

en: Diagram object
pt_BR: Objeto de diagrama

en: N-gon or Star object
pt_BR: Objeto N-gono ou Estrela

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
pt_BR: Componentes de equipamento móvel de comunicações do exército dos E.U.A.

en: Node center
pt_BR: Nó central

en: Large extension node
pt_BR: Nó de larga extensão

en: Small extension node
pt_BR: Nó de pequena extensão

en: Tactical satellite communications terminal
pt_BR: Terminal tático de comunicações via satélite

en: Multiplexer
pt_BR: Multiplexador

en: Demultiplexer
pt_BR: Demultiplexador

en: Network
pt_BR: Rede

en: Objects to design network diagrams with
pt_BR: Objetos para projetar diagramas de rede

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: Ethernet bus
pt_BR: Barramento ethernet

en: Simple printer
pt_BR: Impressora simples

en: WAN connection
pt_BR: Conexão WAN

en: WAN link
pt_BR: Link WAN

en: Stackable hub or switch
pt_BR: Hub ou switch empilhável

en: Modular switching system
pt_BR: Sistema de comutação modular

en: 24 Port Patch Panel
pt_BR: Painel de 24 portas

en: RJ45 wall-plug
pt_BR: Tomada RJ45

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
pt_BR: Tomada do sistema de cabeamento scEAD

en: Simple modem
pt_BR: Modem simples

en: Antenna for wireless transmission
pt_BR: Antena para transmissão sem fio

en: Mobile telephony base station
pt_BR: Estação base de telefonia móvel celular

en: Network cloud
pt_BR: Nuvem de rede

en: Mobile telephony cell
pt_BR: Telefone móvel celular

en: Router symbol
pt_BR: Símbolo de roteador

en: Switch symbol
pt_BR: Símbolo de switch

en: ATM switch symbol
pt_BR: Símbolo de switch ATM

en: Firewall router
pt_BR: Roteador Firewall

en: Workstation monitor
pt_BR: Monitor de estação de trabalho

en: UNIX workstation
pt_BR: Estação de trabalho UNIX

en: Desktop PC
pt_BR: PC de mesa

en: Laptop PC
pt_BR: PC portátil

en: Bigtower PC
pt_BR: PC de torre grande

en: Miditower PC
pt_BR: Torre média de PC

en: Minitower PC
pt_BR: Minitorre de PC

en: Speaker with integrated amplifier
pt_BR: Auto-falante com amplificador integrado

en: Speaker without amplifier
pt_BR: Auto-falante sem amplificador

en: 3 1/2 inch diskette
pt_BR: Disquete de 3 1/2 polegadas

en: ZIP disk
pt_BR: Disco ZIP

en: External DAT drive
pt_BR: Unidade DAT externa

en: Mobile phone
pt_BR: Telefone celular

en: Telephone
pt_BR: Telefone

en: Digitizing board
pt_BR: Mesa de digitalização

en: Pneumatic/Hydraulic
pt_BR: Pneumático/Hidráulico

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
pt_BR: Componentes para circuitos pneumáticos e hidráulicos

en: Double-effect jack
pt_BR: Tomada de duplo efeito

en: Normally-in simple-effect jack
pt_BR: Tomada de efeito simples de entrada

en: Normally-out simple-effect jack
pt_BR: Tomada de efeito simples de saída

en: Generic pressure source
pt_BR: Fonte de pressão genérica

en: Hydraulic pressure source
pt_BR: Fonte de pressão hidráulica

en: Pneumatic pressure source
pt_BR: Fonte de pressão pneumática

en: Air exhaust orifice
pt_BR: Orifício para saída de ar

en: 2/2 distributor
pt_BR: Distribuidor 2/2

en: 3/2 distributor
pt_BR: Distribuidor 3/2

en: 4/2 distributor
pt_BR: Distribuidor 4/2

en: 5/2 distributor
pt_BR: Distribuidor 5/2

en: Muscular command
pt_BR: Comando muscular

en: Push-button command
pt_BR: Comando de botão

en: Mechanical command by tappet
pt_BR: Comando mecânico por alavanca

en: Mechanical command by spring
pt_BR: Comando mecânico por mola

en: Electric command (single coil)
pt_BR: Comando elétrico (mola única)

en: Electric command (double coil)
pt_BR: Comando elétrico (mola dupla)

en: Indirect command by hydraulic driver
pt_BR: Comando indireto por condução hidráulica

en: Indirect command by pneumatic driver
pt_BR: Comando indireto por condução pneumática

en: Objects to design SADT diagrams
pt_BR: Objetos para projetar diagramas SADT

en: Activity/data flow arrow
pt_BR: Seta de fluxo de atividade/dados

en: Activity/data box
pt_BR: Caixa de atividade/dados

en: Flow label
pt_BR: Rótulo de fluxo

en: Specification and Description Language.
pt_BR: Linguagem de Especificação e Descrição.

en: Block type reference
pt_BR: Referência de tipo de bloco

en: Service type reference
pt_BR: Referência de tipo de serviço

en: Process type reference
pt_BR: Referência de tipo de processo

en: State
pt_BR: Estado

en: Function header
pt_BR: Cabeçalho de função

en: Send message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Receive message
pt_BR: Receber mensagem

en: Function call
pt_BR: Chamada de função

en: Action being executed
pt_BR: Ação em execução

en: Save state
pt_BR: Salvar estado

en: In/Out connector
pt_BR: Conector de entrada/saída

en: Procedure return
pt_BR: Retorno de procedimento

en: Generic text note
pt_BR: Nota de texto genérica

en: Shape Design
pt_BR: Desenho da forma

en: Design Dia objects with individual connection points
pt_BR: Desenha objetos do aplicativo Dia com pontos individuais de conexão

en: Connection Point
pt_BR: Ponto de conexão

en: Main Connection Point
pt_BR: Ponto de conexão principal

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
pt_BR: Objetos para projetar diagramas de domínios de replicação Sybase

en: Sybase dataserver
pt_BR: Servidor de dados Sybase

en: Sybase replication server
pt_BR: Servidor de replicação Sybase

en: Log transfer manager or rep agent
pt_BR: Gerenciador de transferência de logs ou agente de replicação

en: Stable storage device
pt_BR: Dispositivo de armazenamento estável

en: Sybase client application
pt_BR: Aplicação Sybase cliente

en: Replication server manager
pt_BR: Gerenciador de servidor de replicação

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
pt_BR: Editor para diagramas de estruturas estáticas em UML

en: Note
pt_BR: Nota

en: Realizes, implements a specific interface
pt_BR: Realização, implementa uma interface específica

en: Generalization, class inheritance
pt_BR: Generalização, herança de classe

en: Association, two classes are associated
pt_BR: Associação, duas classes são associadas

en: Aggregation, one class is part of another
pt_BR: Agregação, uma classe é parte de outra

en: Implements, class implements a specific interface
pt_BR: Implementação, a classe implementa uma interface específica

en: Constraint, place a constraint on something
pt_BR: Restrição, colocar uma restrição em alguma coisa

en: Small package
pt_BR: Pacote pequeno

en: Large package
pt_BR: Pacote grande

en: Use case
pt_BR: Caso de uso

en: Lifeline
pt_BR: Linha da vida

en: Object
pt_BR: Objetos

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Component
pt_BR: Componente

en: Node
pt_BR: Nó

en: Class stereotype icon
pt_BR: Ícone de estereótipo de classe

en: Initial/End state
pt_BR: Estado inicial/final

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Fork/Union
pt_BR: Bifurcação/união
