dialect-cldr-langs - en to eu translation catalogue (460 entries)

en: Afar
eu: afarera

en: Abkhazian
eu: abkhaziera

en: Acehnese
eu: acehnera

en: Acoli
eu: acholiera

en: Adangme
eu: adangmera

en: Adyghe
eu: adigera

en: Afrikaans
eu: afrikaansa

en: Aghem
eu: aghemera

en: Ainu
eu: ainuera

en: Akan
eu: akanera

en: Aleut
eu: aleutera

en: Southern Altai
eu: hegoaldeko altaiera

en: Amharic
eu: amharera

en: Aragonese
eu: aragoiera

en: Obolo
eu: oboloera

en: Angika
eu: angikera

en: Arabic
eu: arabiera

en: Modern Standard Arabic
eu: arabiera moderno estandarra

en: Mapuche
eu: mapudunguna

en: Arapaho
eu: arapahoera

en: Najdi Arabic
eu: Najdeko arabiera

en: Assamese
eu: assamera

en: Asu
eu: asua

en: Asturian
eu: asturiera

en: Atikamekw
eu: atikamekwera

en: Avaric
eu: avarera

en: Awadhi
eu: awadhiera

en: Aymara
eu: aimara

en: Azerbaijani
eu: azerbaijanera

en: Azeri
eu: azerbaijanera

en: Bashkir
eu: baxkirera

en: Balinese
eu: baliera

en: Basaa
eu: basaa

en: Belarusian
eu: bielorrusiera

en: Bemba
eu: bembera

en: Bena
eu: benera

en: Bulgarian
eu: bulgariera

en: Haryanvi
eu: haryanera

en: Bhojpuri
eu: bhojpurera

en: Bislama
eu: bislama

en: Bini
eu: edoera

en: Siksiká
eu: siksikera

en: Bambara
eu: bambarera

en: Bangla
eu: bengalera

en: Tibetan
eu: tibetera

en: Breton
eu: bretoiera

en: Bodo
eu: bodoera

en: Bosnian
eu: bosniera

en: Buginese
eu: buginera

en: Blin
eu: bilenera

en: Catalan
eu: katalana

en: Cayuga
eu: cayugera

en: Chakma
eu: chakmera

en: Chechen
eu: txetxenera

en: Cebuano
eu: cebuanoera

en: Chiga
eu: chiga

en: Chamorro
eu: txamorroera

en: Chuukese
eu: chuukera

en: Mari
eu: mariera

en: Choctaw
eu: txoktawera

en: Chipewyan
eu: chipewyera

en: Cherokee
eu: txerokiera

en: Cheyenne
eu: txeieneera

en: Central Kurdish
eu: erdialdeko kurduera

en: Kurdish, Central
eu: erdialdeko kurduera

en: Kurdish, Sorani
eu: erdialdeko kurduera

en: Chilcotin
eu: chilcotinera

en: Corsican
eu: korsikera

en: Michif
eu: metisera

en: Southern East Cree
eu: hego-ekialdeko creera

en: Plains Cree
eu: lautadetako creera

en: Northern East Cree
eu: ipar-ekialdeko creera

en: Moose Cree
eu: Mooseko creera

en: Carolina Algonquian
eu: Carolinako algonkinera

en: Seselwa Creole French
eu: Seychelleetako kreolera

en: Czech
eu: txekiera

en: Swampy Cree
eu: zingiretako creera

en: Church Slavic
eu: elizako eslaviera

en: Chuvash
eu: txuvaxera

en: Welsh
eu: galesa

en: Danish
eu: daniera

en: Dakota
eu: dakotera

en: Dargwa
eu: darginera

en: Taita
eu: taitera

en: German
eu: alemana

en: Austrian German
eu: Austriako alemana

en: Swiss High German
eu: Suitzako aleman garaia

en: Dogrib
eu: dogribera

en: Zarma
eu: zarma

en: Dogri
eu: dogria

en: Lower Sorbian
eu: behe-sorabiera

en: Duala
eu: dualera

en: Divehi
eu: dhivehia

en: Jola-Fonyi
eu: fonyi jolera

en: Dzongkha
eu: dzongkha

en: Dazaga
eu: dazaera

en: Embu
eu: embuera

en: Ewe
eu: eweera

en: Efik
eu: efikera

en: Ekajuk
eu: ekajuka

en: Greek
eu: greziera

en: English
eu: ingelesa

en: Australian English
eu: Australiako ingelesa

en: Canadian English
eu: Kanadako ingelesa

en: British English
eu: Britainia Handiko ingelesa

en: UK English
eu: Erresuma Batuko ingelesa

en: American English
eu: ingeles amerikarra

en: US English
eu: AEBko ingelesa

en: Esperanto
eu: esperantoa

en: Spanish
eu: gaztelania

en: Latin American Spanish
eu: Latinoamerikako gaztelania

en: European Spanish
eu: Europako gaztelania

en: Mexican Spanish
eu: Mexikoko gaztelania

en: Estonian
eu: estoniera

en: Basque
eu: euskara

en: Ewondo
eu: ewondoa

en: Persian
eu: persiera

en: Dari
eu: daria

en: Fula
eu: fula

en: Finnish
eu: finlandiera

en: Filipino
eu: filipinera

en: Fijian
eu: fijiera

en: Faroese
eu: faroera

en: Fon
eu: fonera

en: French
eu: frantsesa

en: Canadian French
eu: Kanadako frantsesa

en: Swiss French
eu: Suitzako frantsesa

en: Cajun French
eu: cajun frantsesa

en: Northern Frisian
eu: iparraldeko frisiera

en: Friulian
eu: friulera

en: Western Frisian
eu: mendebaldeko frisiera

en: Irish
eu: irlandera

en: Ga
eu: gaera

en: Gagauz
eu: gagauzera

en: Scottish Gaelic
eu: Eskoziako gaelikoa

en: Geez
eu: ge’eza

en: Gilbertese
eu: kiribatiera

en: Galician
eu: galiziera

en: Guarani
eu: guaraniera

en: Gorontalo
eu: gorontaloera

en: Swiss German
eu: Suitzako alemana

en: Gujarati
eu: gujaratera

en: Gusii
eu: gusiiera

en: Manx
eu: manxera

en: Gwichʼin
eu: gwich’inera

en: Hausa
eu: hausa

en: Haida
eu: haidera

en: Hawaiian
eu: hawaiiera

en: Southern Haida
eu: hegoaldeko haidera

en: Hebrew
eu: hebreera

en: Hindi
eu: hindia

en: Hindi (Latin)
eu: hindia (latindarra)

en: Hinglish
eu: hinglisha

en: Hiligaynon
eu: hiligaynonera

en: Hmong
eu: hmonga

en: Croatian
eu: kroaziera

en: Upper Sorbian
eu: goi-sorabiera

en: Haitian Creole
eu: Haitiko kreolera

en: Hungarian
eu: hungariera

en: Hupa
eu: hupera

en: Halkomelem
eu: halkomelema

en: Armenian
eu: armeniera

en: Herero
eu: hereroera

en: Interlingua
eu: interlingua

en: Iban
eu: ibanera

en: Ibibio
eu: ibibioera

en: Indonesian
eu: indonesiera

en: Interlingue
eu: interlingue

en: Igbo
eu: igboera

en: Sichuan Yi
eu: Sichuango yiera

en: Western Canadian Inuktitut
eu: Kanada mendebaldeko inuitera

en: Iloko
eu: ilocanoera

en: Ingush
eu: ingushera

en: Ido
eu: idoa

en: Icelandic
eu: islandiera

en: Italian
eu: italiera

en: Inuktitut
eu: inuitera

en: Japanese
eu: japoniera

en: Lojban
eu: lojbana

en: Ngomba
eu: ngomba

en: Machame
eu: machamea

en: Javanese
eu: javera

en: Georgian
eu: georgiera

en: Kabyle
eu: kabiliera

en: Kachin
eu: jingphoera

en: Jju
eu: jjua

en: Kamba
eu: kambera

en: Kabardian
eu: kabardiera

en: Tyap
eu: tyapa

en: Makonde
eu: makondeera

en: Kabuverdianu
eu: Cabo Verdeko kreolera

en: Koro
eu: koroa

en: Kongo
eu: kikongoa

en: Kaingang
eu: kaingangera

en: Khasi
eu: khasiera

en: Koyra Chiini
eu: koyra chiinia

en: Kikuyu
eu: kikuyuera

en: Kuanyama
eu: kuanyama

en: Kazakh
eu: kazakhera

en: Kako
eu: kakoa

en: Kalaallisut
eu: groenlandiera

en: Kalenjin
eu: kalenjinera

en: Khmer
eu: khemerera

en: Kimbundu
eu: kimbundua

en: Kannada
eu: kannada

en: Korean
eu: koreera

en: Komi-Permyak
eu: komi-permyakera

en: Konkani
eu: konkanera

en: Kpelle
eu: kpelleera

en: Kanuri
eu: kanuriera

en: Karachay-Balkar
eu: karachayera-balkarera

en: Karelian
eu: kareliera

en: Kurukh
eu: kurukhera

en: Kashmiri
eu: kaxmirera

en: Shambala
eu: shambalera

en: Bafia
eu: bafiera

en: Colognian
eu: koloniera

en: Kurdish
eu: kurduera

en: Kumyk
eu: kumykera

en: Komi
eu: komiera

en: Cornish
eu: kornubiera

en: Kwakʼwala
eu: kwakwala

en: Kyrgyz
eu: kirgizera

en: Latin
eu: latina

en: Ladino
eu: ladinoa

en: Langi
eu: langiera

en: Luxembourgish
eu: luxenburgera

en: Lezghian
eu: lezginera

en: Ganda
eu: luganda

en: Limburgish
eu: limburgera

en: Ligurian
eu: liguriera

en: Lillooet
eu: lillooetera

en: Lakota
eu: lakotera

en: Lingala
eu: lingala

en: Lao
eu: laosera

en: Louisiana Creole
eu: Louisianako kreolera

en: Lozi
eu: loziera

en: Northern Luri
eu: iparraldeko lurera

en: Saamia
eu: saamia

en: Lithuanian
eu: lituaniera

en: Luba-Katanga
eu: Katangako lubera

en: Luba-Lulua
eu: Kasai mendebaldeko lubera

en: Lunda
eu: lundera

en: Luo
eu: luoera

en: Mizo
eu: mizoera

en: Luyia
eu: luhyera

en: Latvian
eu: letoniera

en: Madurese
eu: madurera

en: Magahi
eu: magadhera

en: Maithili
eu: maithilia

en: Makasar
eu: makassarera

en: Masai
eu: masaiera

en: Moksha
eu: mokxera

en: Mende
eu: mendeera

en: Meru
eu: meruera

en: Morisyen
eu: Mauritaniako kreolera

en: Malagasy
eu: malgaxea

en: Makhuwa-Meetto
eu: makhuwa-meettoera

en: Metaʼ
eu: metaʼera

en: Marshallese
eu: marshallera

en: Māori
eu: maoriera

en: Mi'kmaw
eu: mikmakera

en: Minangkabau
eu: minangkabauera

en: Macedonian
eu: mazedoniera

en: Malayalam
eu: malabarera

en: Mongolian
eu: mongoliera

en: Manipuri
eu: manipurera

en: Innu-aimun
eu: innuera

en: Mohawk
eu: mohawkera

en: Mossi
eu: mossiera

en: Marathi
eu: marathera

en: Malay
eu: malaysiera

en: Maltese
eu: maltera

en: Mundang
eu: mudangera

en: Multiple languages
eu: zenbait hizkuntza

en: Muscogee
eu: muscogeera

en: Mirandese
eu: mirandesa

en: Burmese
eu: birmaniera

en: Erzya
eu: erziera

en: Mazanderani
eu: mazandarandera

en: Nauru
eu: nauruera

en: Neapolitan
eu: napoliera

en: Nama
eu: namera

en: Norwegian Bokmål
eu: bokmål (norvegiera)

en: North Ndebele
eu: iparraldeko ndebeleera

en: Low German
eu: behe-alemana

en: Low Saxon
eu: behe-saxoiera

en: Nepali
eu: nepalera

en: Newari
eu: newarera

en: Ndonga
eu: ndonga

en: Nias
eu: niasera

en: Niuean
eu: niueera

en: Dutch
eu: nederlandera

en: Flemish
eu: flandriera

en: Kwasio
eu: kwasiera

en: Norwegian Nynorsk
eu: nynorsk (norvegiera)

en: Ngiemboon
eu: ngiemboonera

en: Norwegian
eu: norvegiera

en: Nogai
eu: nogaiera

en: N’Ko
eu: n’koera

en: South Ndebele
eu: hegoaldeko ndebeleera

en: Northern Sotho
eu: pediera

en: Nuer
eu: nuerera

en: Navajo
eu: navajoera

en: Nyanja
eu: chewera

en: Nyankole
eu: nkoreera

en: Occitan
eu: okzitaniera

en: Northwestern Ojibwa
eu: ipar-mendebaldeko ojibwa

en: Central Ojibwa
eu: erdialdeko ojibwa

en: Oji-Cree
eu: oji-creera

en: Western Ojibwa
eu: mendebaldeko ojibwa

en: Okanagan
eu: okanaganera

en: Oromo
eu: oromoera

en: Odia
eu: oriya

en: Ossetic
eu: osetiera

en: Punjabi
eu: punjabera

en: Pangasinan
eu: pangasinanera

en: Pampanga
eu: pampangera

en: Papiamento
eu: papiamentoa

en: Palauan
eu: palauera

en: Nigerian Pidgin
eu: Nigeriako pidgina

en: Pijin
eu: pijina

en: Polish
eu: poloniera

en: Maliseet-Passamaquoddy
eu: maliseet-passamaquoddyera

en: Prussian
eu: prusiera

en: Pashto
eu: paxtunera

en: Portuguese
eu: portugesa

en: Brazilian Portuguese
eu: Brasilgo portugesa

en: European Portuguese
eu: Europako portugesa

en: Quechua
eu: kitxua

en: Kʼicheʼ
eu: quicheera

en: Rajasthani
eu: rajastanera

en: Rapanui
eu: rapanuia

en: Rarotongan
eu: rarotongera

en: Rohingya
eu: rohingyera

en: Romansh
eu: erretorromaniera

en: Rundi
eu: rundiera

en: Romanian
eu: errumaniera

en: Moldavian
eu: moldaviera

en: Rombo
eu: romboa

en: Russian
eu: errusiera

en: Aromanian
eu: aromaniera

en: Kinyarwanda
eu: kinyaruanda

en: Rwa
eu: rwera

en: Sanskrit
eu: sanskritoa

en: Sandawe
eu: sandaweera

en: Yakut
eu: sakhera

en: Samburu
eu: samburuera

en: Santali
eu: santalera

en: Ngambay
eu: ngambayera

en: Sangu
eu: sanguera

en: Sardinian
eu: sardiniera

en: Sicilian
eu: siziliera

en: Scots
eu: eskoziera

en: Sindhi
eu: sindhia

en: Northern Sami
eu: iparraldeko samiera

en: Sena
eu: senera

en: Koyraboro Senni
eu: koyraboro sennia

en: Sango
eu: sangoa

en: Serbo-Croatian
eu: serbokroaziera

en: Tachelhit
eu: tachelhita

en: Shan
eu: shanera

en: Sinhala
eu: sinhala

en: Slovak
eu: eslovakiera

en: Slovenian
eu: esloveniera

en: Southern Lushootseed
eu: lushootseeda

en: Samoan
eu: samoera

en: Southern Sami
eu: hegoaldeko samiera

en: Lule Sami
eu: Luleko samiera

en: Inari Sami
eu: Inariko samiera

en: Skolt Sami
eu: skolten samiera

en: Shona
eu: shonera

en: Soninke
eu: soninkeera

en: Somali
eu: somaliera

en: Albanian
eu: albaniera

en: Serbian
eu: serbiera

en: Sranan Tongo
eu: sranan tongoa

en: Swati
eu: swatiera

en: Saho
eu: sahoa

en: Southern Sotho
eu: hegoaldeko sothoera

en: Straits Salish
eu: itsasarteetako salishera

en: Sundanese
eu: sundanera

en: Sukuma
eu: sukumera

en: Swedish
eu: suediera

en: Swahili
eu: swahilia

en: Congo Swahili
eu: Kongoko swahilia

en: Comorian
eu: komoreera

en: Syriac
eu: asiriera

en: Tamil
eu: tamilera

en: Southern Tutchone
eu: hegoaldeko tutchoneera

en: Telugu
eu: telugua

en: Timne
eu: temneera

en: Teso
eu: tesoera

en: Tetum
eu: tetuma

en: Tajik
eu: tajikera

en: Tagish
eu: tagishera

en: Thai
eu: thailandiera

en: Tahltan
eu: tahltanera

en: Tigrinya
eu: tigrinyera

en: Tigre
eu: tigreera

en: Turkmen
eu: turkmenera

en: Tagalog
eu: tagaloa

en: Klingon
eu: klingonera

en: Tlingit
eu: tlingitera

en: Tswana
eu: tswanera

en: Tongan
eu: tongera

en: Toki Pona
eu: toki pona

en: Tok Pisin
eu: tok pisin

en: Turkish
eu: turkiera

en: Taroko
eu: tarokoera

en: Tsonga
eu: tsongera

en: Tatar
eu: tatarera

en: Northern Tutchone
eu: iparraldeko tutchoneera

en: Tumbuka
eu: tumbukera

en: Tuvalu
eu: tuvaluera

en: Twi
eu: twia

en: Tasawaq
eu: tasawaqa

en: Tahitian
eu: tahitiera

en: Tuvinian
eu: tuvera

en: Central Atlas Tamazight
eu: Erdialdeko Atlaseko amazigera

en: Udmurt
eu: udmurtera

en: Uyghur
eu: uigurrera

en: Ukrainian
eu: ukrainera

en: Umbundu
eu: umbundua

en: Unknown language
eu: hizkuntza ezezaguna

en: Urdu
eu: urdua

en: Uzbek
eu: uzbekera

en: Vai
eu: vaiera

en: Venda
eu: vendera

en: Venetian
eu: veneziera

en: Vietnamese
eu: vietnamera

en: Volapük
eu: volapük

en: Vunjo
eu: vunjoa

en: Walloon
eu: valoniera

en: Walser
eu: walserera

en: Wolaytta
eu: wolayttera

en: Waray
eu: warayera

en: Wolof
eu: wolofera

en: Wu Chinese
eu: wu txinera

en: Kalmyk
eu: kalmykera

en: Xhosa
eu: xhosera

en: Soga
eu: sogera

en: Yangben
eu: yangbenera

en: Yemba
eu: yemba

en: Yiddish
eu: yiddisha

en: Yoruba
eu: jorubera

en: Nheengatu
eu: nheengatua

en: Cantonese
eu: kantonera

en: Chinese, Cantonese
eu: Kantongo txinera

en: Standard Moroccan Tamazight
eu: amazigera estandarra

en: Chinese
eu: txinera

en: Chinese, Mandarin
eu: mandarinera

en: Simplified Chinese
eu: txinera sinplifikatua

en: Simplified Mandarin Chinese
eu: mandarin sinplifikatua

en: Traditional Chinese
eu: txinera tradizionala

en: Traditional Mandarin Chinese
eu: mandarin tradizionala

en: Zulu
eu: zuluera

en: Zuni
eu: zuñiera

en: No linguistic content
eu: ez dago eduki linguistikorik

en: Zaza
eu: zazera
