dialect-cldr-langs - en to lt translation catalogue (651 entries)

en: Afar
lt: afarų

en: Abkhazian
lt: abchazų

en: Acehnese
lt: ačinezų

en: Acoli
lt: akolių

en: Adangme
lt: adangmų

en: Adyghe
lt: adygėjų

en: Avestan
lt: avestų

en: Tunisian Arabic
lt: Tuniso arabų

en: Afrikaans
lt: afrikanų

en: Afrihili
lt: afrihili

en: Aghem
lt: aghemų

en: Ainu
lt: ainų

en: Akan
lt: akanų

en: Akkadian
lt: akadianų

en: Alabama
lt: alabamiečių

en: Aleut
lt: aleutų

en: Gheg Albanian
lt: albanų kalbos gegų tarmė

en: Southern Altai
lt: pietų Altajaus

en: Amharic
lt: amharų

en: Aragonese
lt: aragonesų

en: Old English
lt: senoji anglų

en: Obolo
lt: obolų

en: Angika
lt: angikų

en: Arabic
lt: arabų

en: Modern Standard Arabic
lt: šiuolaikinė standartinė arabų

en: Aramaic
lt: aramaikų

en: Mapuche
lt: mapudungunų

en: Araona
lt: araonų

en: Arapaho
lt: arapahų

en: Algerian Arabic
lt: Alžyro arabų

en: Najdi Arabic
lt: arabų najdi

en: Arawak
lt: aravakų

en: Moroccan Arabic
lt: Maroko arabų

en: Egyptian Arabic
lt: Egipto arabų

en: Assamese
lt: asamų

en: Asu
lt: asu

en: American Sign Language
lt: Amerikos ženklų kalba

en: Asturian
lt: asturianų

en: Atikamekw
lt: atikamekų

en: Avaric
lt: avarikų

en: Kotava
lt: kotava

en: Awadhi
lt: avadhi

en: Aymara
lt: aimarų

en: Azerbaijani
lt: azerbaidžaniečių

en: Azeri
lt: azeri

en: Bashkir
lt: baškirų

en: Baluchi
lt: baluči

en: Balinese
lt: baliečių

en: Bavarian
lt: bavarų

en: Basaa
lt: basų

en: Bamun
lt: bamunų

en: Batak Toba
lt: batak toba

en: Ghomala
lt: ghomalų

en: Belarusian
lt: baltarusių

en: Beja
lt: bėjų

en: Bemba
lt: bembų

en: Betawi
lt: betavi

en: Bena
lt: benų

en: Bafut
lt: bafutų

en: Badaga
lt: badaga

en: Bulgarian
lt: bulgarų

en: Haryanvi
lt: harijanvi

en: Western Balochi
lt: vakarų beludžių

en: Bhojpuri
lt: baučpuri

en: Bislama
lt: bislama

en: Bikol
lt: bikolų

en: Bini
lt: bini

en: Banjar
lt: bandžarų

en: Kom
lt: komų

en: Siksiká
lt: siksikų

en: Bambara
lt: bambarų

en: Bangla
lt: bengalų

en: Tibetan
lt: tibetiečių

en: Bishnupriya
lt: bišnuprijos

en: Bakhtiari
lt: bakhtiari

en: Breton
lt: bretonų

en: Braj
lt: brajų

en: Brahui
lt: brahujų

en: Bodo
lt: bodo

en: Bosnian
lt: bosnių

en: Akoose
lt: akūsų

en: Buriat
lt: buriatų

en: Buginese
lt: buginezų

en: Bulu
lt: bulu

en: Blin
lt: blin

en: Medumba
lt: medumbų

en: Catalan
lt: katalonų

en: Caddo
lt: kado

en: Carib
lt: karibų

en: Cayuga
lt: kaijūgų

en: Atsam
lt: atsamų

en: Chakma
lt: Čakma

en: Chechen
lt: čečėnų

en: Cebuano
lt: sebuanų

en: Chiga
lt: čigų

en: Chamorro
lt: čamorų

en: Chibcha
lt: čibčų

en: Chagatai
lt: čagatų

en: Chuukese
lt: čukesų

en: Mari
lt: marių

en: Chinook Jargon
lt: činuk žargonas

en: Choctaw
lt: čoktau

en: Chipewyan
lt: čipvėjų

en: Cherokee
lt: čerokių

en: Cheyenne
lt: čajenų

en: Central Kurdish
lt: soranių kurdų

en: Kurdish, Central
lt: soranių kurdų

en: Kurdish, Sorani
lt: soranių kurdų

en: Chilcotin
lt: čilkotinų

en: Corsican
lt: korsikiečių

en: Coptic
lt: koptų

en: Capiznon
lt: capiznon

en: Cree
lt: kry

en: Michif
lt: metisų

en: Crimean Tatar
lt: Krymo turkų

en: Southern East Cree
lt: pietryčių kri

en: Plains Cree
lt: supraprastinta kri

en: Northern East Cree
lt: šiaurės rytų kri

en: Moose Cree
lt: muskri

en: Carolina Algonquian
lt: pamlikų

en: Seselwa Creole French
lt: Seišelių kreolų ir prancūzų

en: Czech
lt: čekų

en: Kashubian
lt: kašubų

en: Swampy Cree
lt: pelkynų kri

en: Church Slavic
lt: bažnytinė slavų

en: Chuvash
lt: čiuvašų

en: Welsh
lt: valų

en: Danish
lt: danų

en: Dakota
lt: dakotų

en: Dargwa
lt: dargva

en: Taita
lt: taitų

en: German
lt: vokiečių

en: Austrian German
lt: Austrijos vokiečių

en: Swiss High German
lt: Šveicarijos aukštutinė vokiečių

en: Delaware
lt: delavero

en: Slave
lt: slave

en: Dogrib
lt: dogribų

en: Dinka
lt: dinkų

en: Zarma
lt: zarmų

en: Dogri
lt: dogri

en: Lower Sorbian
lt: žemutinių sorbų

en: Central Dusun
lt: centrinio Dusuno

en: Duala
lt: dualų

en: Middle Dutch
lt: Vidurio Vokietijos

en: Divehi
lt: divehų

en: Jola-Fonyi
lt: džiola-foni

en: Dyula
lt: dyulų

en: Dzongkha
lt: botijų

en: Dazaga
lt: dazagų

en: Embu
lt: embu

en: Ewe
lt: evių

en: Efik
lt: efik

en: Emilian
lt: italų kalbos Emilijos tarmė

en: Ancient Egyptian
lt: senovės egiptiečių

en: Ekajuk
lt: ekajuk

en: Greek
lt: graikų

en: Elamite
lt: elamitų

en: English
lt: anglų

en: Australian English
lt: Australijos anglų

en: Canadian English
lt: Kanados anglų

en: British English
lt: Didžiosios Britanijos anglų

en: UK English
lt: anglų (JK)

en: American English
lt: Jungtinių Valstijų anglų

en: US English
lt: anglų (JAV)

en: Middle English
lt: Vidurio Anglijos

en: Esperanto
lt: esperanto

en: Spanish
lt: ispanų

en: Latin American Spanish
lt: Lotynų Amerikos ispanų

en: European Spanish
lt: Europos ispanų

en: Mexican Spanish
lt: Meksikos ispanų

en: Central Yupik
lt: centrinės Aliaskos jupikų

en: Estonian
lt: estų

en: Basque
lt: baskų

en: Ewondo
lt: evondo

en: Extremaduran
lt: ispanų kalbos Ekstremadūros tarmė

en: Persian
lt: persų

en: Fang
lt: fangų

en: Fanti
lt: fanti

en: Fula
lt: fulahų

en: Finnish
lt: suomių

en: Filipino
lt: filipiniečių

en: Tornedalen Finnish
lt: suomių kalbos Tornedalio tarmė

en: Fijian
lt: fidžių

en: Faroese
lt: farerų

en: Fon
lt: fon

en: French
lt: prancūzų

en: Canadian French
lt: Kanados prancūzų

en: Swiss French
lt: Šveicarijos prancūzų

en: Cajun French
lt: kadžunų prancūzų

en: Middle French
lt: Vidurio Prancūzijos

en: Old French
lt: senoji prancūzų

en: Arpitan
lt: arpitano

en: Northern Frisian
lt: šiaurinių fryzų

en: Eastern Frisian
lt: rytų fryzų

en: Friulian
lt: friulių

en: Western Frisian
lt: vakarų fryzų

en: Irish
lt: airių

en: Ga
lt: ga

en: Gagauz
lt: gagaūzų

en: Gan Chinese
lt: kinų kalbos dziangsi tarmė

en: Gayo
lt: gajo

en: Gbaya
lt: gbaja

en: Zoroastrian Dari
lt: zoroastrų dari

en: Scottish Gaelic
lt: škotų (gėlų)

en: Geez
lt: gyz

en: Gilbertese
lt: kiribati

en: Galician
lt: galisų

en: Gilaki
lt: gilaki

en: Middle High German
lt: Vidurio Aukštosios Vokietijos

en: Guarani
lt: gvaranių

en: Old High German
lt: senoji Aukštosios Vokietijos

en: Goan Konkani
lt: Goa konkanių

en: Gondi
lt: gondi

en: Gorontalo
lt: gorontalo

en: Gothic
lt: gotų

en: Grebo
lt: grebo

en: Ancient Greek
lt: senovės graikų

en: Swiss German
lt: Šveicarijos vokiečių

en: Gujarati
lt: gudžaratų

en: Wayuu
lt: vajų

en: Frafra
lt: frafra

en: Gusii
lt: gusi

en: Manx
lt: meniečių

en: Gwichʼin
lt: gvičino

en: Hausa
lt: hausų

en: Haida
lt: haido

en: Hakka Chinese
lt: kinų kalbos hakų tarmė

en: Hawaiian
lt: havajiečių

en: Southern Haida
lt: Pietų Haidos

en: Hebrew
lt: hebrajų

en: Hindi
lt: hindi

en: Fiji Hindi
lt: Fidžio hindi

en: Hiligaynon
lt: hiligainonų

en: Hittite
lt: hititų

en: Hmong
lt: hmong

en: Hiri Motu
lt: hiri motu

en: Croatian
lt: kroatų

en: Upper Sorbian
lt: aukštutinių sorbų

en: Xiang Chinese
lt: kinų kalbos hunano tarmė

en: Haitian Creole
lt: Haičio

en: Hungarian
lt: vengrų

en: Hupa
lt: hupa

en: Halkomelem
lt: halkomelemų

en: Armenian
lt: armėnų

en: Herero
lt: hererų

en: Interlingua
lt: tarpinė

en: Iban
lt: iban

en: Ibibio
lt: ibibijų

en: Indonesian
lt: indoneziečių

en: Interlingue
lt: interkalba

en: Igbo
lt: igbų

en: Sichuan Yi
lt: sičuan ji

en: Inupiaq
lt: inupiakų

en: Western Canadian Inuktitut
lt: vakarų kanadiečių inuktitutas

en: Iloko
lt: ilokų

en: Ingush
lt: ingušų

en: Ido
lt: ido

en: Icelandic
lt: islandų

en: Italian
lt: italų

en: Inuktitut
lt: inukitut

en: Ingrian
lt: ingrų

en: Japanese
lt: japonų

en: Jamaican Creole English
lt: Jamaikos kreolų anglų

en: Lojban
lt: loiban

en: Ngomba
lt: ngombų

en: Machame
lt: mačamų

en: Judeo-Persian
lt: judėjų persų

en: Judeo-Arabic
lt: judėjų arabų

en: Jutish
lt: danų kalbos jutų tarmė

en: Javanese
lt: javiečių

en: Georgian
lt: gruzinų

en: Kara-Kalpak
lt: karakalpakų

en: Kabyle
lt: kebailų

en: Kachin
lt: kačinų

en: Jju
lt: ju

en: Kamba
lt: kembų

en: Kawi
lt: kavių

en: Kabardian
lt: kabardinų

en: Kanembu
lt: kanembų

en: Tyap
lt: tyap

en: Makonde
lt: makondų

en: Kabuverdianu
lt: Žaliojo Kyšulio kreolų

en: Kenyang
lt: kenyang

en: Koro
lt: koro

en: Kaingang
lt: kaingang

en: Khasi
lt: kasi

en: Khotanese
lt: kotanezų

en: Koyra Chiini
lt: kojra čini

en: Khowar
lt: khovarų

en: Kikuyu
lt: kikujų

en: Kirmanjki
lt: kirmanjki

en: Kuanyama
lt: kuaniama

en: Kazakh
lt: kazachų

en: Kako
lt: kako

en: Kalaallisut
lt: kalalisut

en: Kalenjin
lt: kalenjinų

en: Khmer
lt: khmerų

en: Kimbundu
lt: kimbundu

en: Kannada
lt: kanadų

en: Korean
lt: korėjiečių

en: Komi-Permyak
lt: komių-permių

en: Konkani
lt: konkanių

en: Kosraean
lt: kosreanų

en: Kpelle
lt: kpelių

en: Kanuri
lt: kanurių

en: Karachay-Balkar
lt: karačiajų balkarijos

en: Krio
lt: krio

en: Kinaray-a
lt: kinaray-a

en: Karelian
lt: karelų

en: Kurukh
lt: kuruk

en: Kashmiri
lt: kašmyrų

en: Shambala
lt: šambalų

en: Bafia
lt: bafų

en: Colognian
lt: kolognų

en: Kurdish
lt: kurdų

en: Kumyk
lt: kumikų

en: Kutenai
lt: kutenai

en: Komi
lt: komi

en: Cornish
lt: kornų

en: Kwakʼwala
lt: kvakvalų

en: Kyrgyz
lt: kirgizų

en: Latin
lt: lotynų

en: Ladino
lt: ladino

en: Langi
lt: langi

en: Western Panjabi
lt: landa

en: Lamba
lt: lamba

en: Luxembourgish
lt: liuksemburgiečių

en: Lezghian
lt: lezginų

en: Lingua Franca Nova
lt: naujoji frankų kalba

en: Ganda
lt: ganda

en: Limburgish
lt: limburgiečių

en: Ligurian
lt: ligūrų

en: Lillooet
lt: liluetų

en: Livonian
lt: lyvių

en: Lakota
lt: lakotų

en: Lombard
lt: lombardų

en: Lingala
lt: ngalų

en: Lao
lt: laosiečių

en: Mongo
lt: mongų

en: Louisiana Creole
lt: Luizianos kreolų

en: Lozi
lt: lozių

en: Northern Luri
lt: šiaurės luri

en: Saamia
lt: samių

en: Lithuanian
lt: lietuvių

en: Latgalian
lt: latgalių

en: Luba-Katanga
lt: luba katanga

en: Luba-Lulua
lt: luba lulua

en: Luiseno
lt: luiseno

en: Lunda
lt: Lundos

en: Luo
lt: luo

en: Mizo
lt: mizo

en: Luyia
lt: luja

en: Latvian
lt: latvių

en: Literary Chinese
lt: klasikinė kinų

en: Laz
lt: laz

en: Madurese
lt: madurezų

en: Mafa
lt: mafų

en: Magahi
lt: magahi

en: Maithili
lt: maithili

en: Makasar
lt: Makasaro

en: Mandingo
lt: mandingų

en: Masai
lt: masajų

en: Maba
lt: mabų

en: Moksha
lt: mokša

en: Mandar
lt: mandarų

en: Mende
lt: mende

en: Meru
lt: merų

en: Morisyen
lt: morisijų

en: Malagasy
lt: malagasų

en: Middle Irish
lt: Vidurio Airijos

en: Makhuwa-Meetto
lt: makua-maeto

en: Metaʼ
lt: meta

en: Marshallese
lt: Maršalo Salų

en: Māori
lt: maorių

en: Mi'kmaw
lt: mikmakų

en: Minangkabau
lt: minangkabau

en: Macedonian
lt: makedonų

en: Malayalam
lt: malajalių

en: Mongolian
lt: mongolų

en: Manchu
lt: manču

en: Manipuri
lt: manipurių

en: Innu-aimun
lt: montanjų

en: Mohawk
lt: mohok

en: Mossi
lt: mosi

en: Marathi
lt: maratų

en: Western Mari
lt: vakarų mari

en: Malay
lt: malajiečių

en: Maltese
lt: maltiečių

en: Mundang
lt: mundangų

en: Multiple languages
lt: kelios kalbos

en: Muscogee
lt: krykų

en: Mirandese
lt: mirandezų

en: Marwari
lt: marvari

en: Mentawai
lt: mentavai

en: Burmese
lt: birmiečių

en: Myene
lt: mjenų

en: Erzya
lt: erzyjų

en: Mazanderani
lt: mazenderanių

en: Nauru
lt: naurų

en: Min Nan Chinese
lt: kinų kalbos pietų minų tarmė

en: Neapolitan
lt: neapoliečių

en: Nama
lt: nama

en: Norwegian Bokmål
lt: norvegų bukmolas

en: North Ndebele
lt: šiaurės ndebelų

en: Low German
lt: Žemutinės Vokietijos

en: Low Saxon
lt: Žemutinės Saksonijos (Nyderlandai)

en: Nepali
lt: nepaliečių

en: Newari
lt: nevari

en: Ndonga
lt: ndongų

en: Nias
lt: nias

en: Niuean
lt: niujiečių

en: Ao Naga
lt: ao naga

en: Dutch
lt: olandų

en: Flemish
lt: flamandų

en: Kwasio
lt: kvasių

en: Norwegian Nynorsk
lt: naujoji norvegų

en: Ngiemboon
lt: ngiembūnų

en: Norwegian
lt: norvegų

en: Nogai
lt: nogų

en: Old Norse
lt: senoji norsų

en: Novial
lt: novial

en: N’Ko
lt: enko

en: South Ndebele
lt: pietų ndebele

en: Northern Sotho
lt: šiaurės Soto

en: Nuer
lt: nuerų

en: Navajo
lt: navajų

en: Classical Newari
lt: klasikinė nevari

en: Nyanja
lt: nianjų

en: Nyamwezi
lt: niamvezi

en: Nyankole
lt: niankolų

en: Nyoro
lt: niorų

en: Nzima
lt: nzima

en: Occitan
lt: očitarų

en: Ojibwa
lt: ojibva

en: Northwestern Ojibwa
lt: šiaurės vakarų odžibvių

en: Central Ojibwa
lt: ojibvų

en: Oji-Cree
lt: odži kri

en: Western Ojibwa
lt: vakarų odžibvių

en: Okanagan
lt: okanaganų

en: Oromo
lt: oromų

en: Odia
lt: odijų

en: Ossetic
lt: osetinų

en: Osage
lt: osage

en: Ottoman Turkish
lt: osmanų turkų

en: Punjabi
lt: pendžabų

en: Pangasinan
lt: pangasinanų

en: Pahlavi
lt: vidurinė persų kalba

en: Pampanga
lt: pampangų

en: Papiamento
lt: papiamento

en: Palauan
lt: palauliečių

en: Picard
lt: pikardų

en: Nigerian Pidgin
lt: Nigerijos pidžinų

en: Pennsylvania German
lt: Pensilvanijos vokiečių

en: Plautdietsch
lt: vokiečių kalbos žemaičių tarmė

en: Old Persian
lt: senoji persų

en: Palatine German
lt: vokiečių kalbos Pfalco tarmė

en: Phoenician
lt: finikiečių

en: Pali
lt: pali

en: Pijin
lt: pidžinų

en: Polish
lt: lenkų

en: Piedmontese
lt: italų kalbos Pjemonto tarmė

en: Pontic
lt: Ponto

en: Pohnpeian
lt: Ponapės

en: Maliseet-Passamaquoddy
lt: Maliset-Pasamakvodžio

en: Prussian
lt: prūsų

en: Old Provençal
lt: senovės provansalų

en: Pashto
lt: puštūnų

en: Portuguese
lt: portugalų

en: Brazilian Portuguese
lt: Brazilijos portugalų

en: European Portuguese
lt: Europos portugalų

en: Quechua
lt: kečujų

en: Kʼicheʼ
lt: kičių

en: Chimborazo Highland Quichua
lt: Čimboraso aukštumų kečujų

en: Rajasthani
lt: Radžastano

en: Rapanui
lt: rapanui

en: Rarotongan
lt: rarotonganų

en: Romagnol
lt: italų kalbos Romanijos tarmė

en: Rohingya
lt: rochindža

en: Riffian
lt: rifų

en: Romansh
lt: retoromanų

en: Rundi
lt: rundi

en: Romanian
lt: rumunų

en: Moldavian
lt: moldavų

en: Rombo
lt: rombo

en: Romany
lt: romų

en: Rotuman
lt: rotumanų

en: Russian
lt: rusų

en: Rusyn
lt: rusinų

en: Roviana
lt: Rovianos

en: Aromanian
lt: aromanių

en: Kinyarwanda
lt: kinjaruandų

en: Rwa
lt: rua

en: Sanskrit
lt: sanskritas

en: Sandawe
lt: sandavių

en: Yakut
lt: jakutų

en: Samaritan Aramaic
lt: samarėjų aramių

en: Samburu
lt: sambūrų

en: Sasak
lt: sasak

en: Santali
lt: santalių

en: Saurashtra
lt: sauraštrų

en: Ngambay
lt: ngambajų

en: Sangu
lt: sangų

en: Sardinian
lt: sardiniečių

en: Sicilian
lt: siciliečių

en: Scots
lt: škotų

en: Sindhi
lt: sindų

en: Sassarese Sardinian
lt: sasaresų sardinų

en: Southern Kurdish
lt: pietų kurdų

en: Northern Sami
lt: šiaurės samių

en: Seneca
lt: senecų

en: Sena
lt: senų

en: Seri
lt: seri

en: Selkup
lt: selkup

en: Koyraboro Senni
lt: kojraboro seni

en: Sango
lt: sango

en: Old Irish
lt: senoji airių

en: Samogitian
lt: žemaičių

en: Serbo-Croatian
lt: serbų-kroatų

en: Tachelhit
lt: tachelhitų

en: Shan
lt: šan

en: Chadian Arabic
lt: chadian arabų

en: Sinhala
lt: sinhalų

en: Sidamo
lt: sidamų

en: Slovak
lt: slovakų

en: Slovenian
lt: slovėnų

en: Southern Lushootseed
lt: pietų lushusidų

en: Lower Silesian
lt: sileziečių žemaičių

en: Selayar
lt: selajarų

en: Samoan
lt: Samoa

en: Southern Sami
lt: pietų samių

en: Lule Sami
lt: Liuleo samių

en: Inari Sami
lt: Inario samių

en: Skolt Sami
lt: Skolto samių

en: Shona
lt: šonų

en: Soninke
lt: soninke

en: Somali
lt: somaliečių

en: Sogdien
lt: sogdien

en: Albanian
lt: albanų

en: Serbian
lt: serbų

en: Sranan Tongo
lt: sranan tongo

en: Serer
lt: sererų

en: Swati
lt: svatų

en: Saho
lt: saho

en: Southern Sotho
lt: pietų Soto

en: Saterland Frisian
lt: Saterlendo fryzų

en: Straits Salish
lt: Sališo sąsiaurio

en: Sundanese
lt: sundų

en: Sukuma
lt: sukuma

en: Susu
lt: susu

en: Sumerian
lt: šumerų

en: Swedish
lt: švedų

en: Swahili
lt: suahilių

en: Congo Swahili
lt: Kongo suahilių

en: Comorian
lt: komorų

en: Classical Syriac
lt: klasikinė sirų

en: Syriac
lt: sirų

en: Silesian
lt: sileziečių

en: Tamil
lt: tamilų

en: Southern Tutchone
lt: pietų tučonų

en: Tulu
lt: tulų

en: Telugu
lt: telugų

en: Timne
lt: timne

en: Teso
lt: teso

en: Tetum
lt: tetum

en: Tajik
lt: tadžikų

en: Tagish
lt: tagišų

en: Thai
lt: tajų

en: Tahltan
lt: taltanų

en: Tigrinya
lt: tigrajų

en: Tigre
lt: tigre

en: Tiv
lt: tiv

en: Turkmen
lt: turkmėnų

en: Tsakhur
lt: tsakurų

en: Tagalog
lt: tagalogų

en: Klingon
lt: klingonų

en: Tlingit
lt: tlingitų

en: Talysh
lt: talyšų

en: Tamashek
lt: tamašek

en: Tswana
lt: tsvanų

en: Tongan
lt: tonganų

en: Nyasa Tonga
lt: niasa tongų

en: Tok Pisin
lt: Papua pidžinų

en: Turkish
lt: turkų

en: Turoyo
lt: turoyo

en: Tsonga
lt: tsongų

en: Tsakonian
lt: tsakonų

en: Tsimshian
lt: tsimšian

en: Tatar
lt: totorių

en: Northern Tutchone
lt: šiaurės tutsonų

en: Muslim Tat
lt: musulmonų tatų

en: Tumbuka
lt: tumbukų

en: Twi
lt: tvi

en: Tasawaq
lt: tasavakų

en: Tahitian
lt: taitiečių

en: Tuvinian
lt: tuvių

en: Central Atlas Tamazight
lt: Centrinio Maroko tamazitų

en: Udmurt
lt: udmurtų

en: Uyghur
lt: uigūrų

en: Ugaritic
lt: ugaritų

en: Ukrainian
lt: ukrainiečių

en: Umbundu
lt: umbundu

en: Unknown language
lt: nežinoma kalba

en: Urdu
lt: urdų

en: Uzbek
lt: uzbekų

en: Vai
lt: vai

en: Venda
lt: vendų

en: Venetian
lt: venetų

en: Veps
lt: vepsų

en: Vietnamese
lt: vietnamiečių

en: West Flemish
lt: vakarų flamandų

en: Main-Franconian
lt: pagrindinė frankonų

en: Volapük
lt: volapiuko

en: Votic
lt: Votik

en: Võro
lt: veru

en: Vunjo
lt: vunjo

en: Walloon
lt: valonų

en: Walser
lt: valserų

en: Wolaytta
lt: valamo

en: Waray
lt: varai

en: Washo
lt: Vašo

en: Warlpiri
lt: valrpiri

en: Wolof
lt: volofų

en: Wu Chinese
lt: kinų kalbos vu tarmė

en: Kalmyk
lt: kalmukų

en: Xhosa
lt: kosų

en: Mingrelian
lt: megrelų

en: Soga
lt: sogų

en: Yao
lt: jao

en: Yapese
lt: japezų

en: Yangben
lt: jangbenų

en: Yemba
lt: jembų

en: Yiddish
lt: jidiš

en: Yoruba
lt: jorubų

en: Nheengatu
lt: njengatu

en: Cantonese
lt: kinų kalbos Kantono tarmė

en: Chinese, Cantonese
lt: kinų kalbos Kantono tarmė

en: Zhuang
lt: chuang

en: Zapotec
lt: zapotekų

en: Blissymbols
lt: BLISS simbolių

en: Zeelandic
lt: zelandų

en: Zenaga
lt: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
lt: standartinė Maroko tamazigtų

en: Chinese
lt: kinų

en: Chinese, Mandarin
lt: kinų, mandarinų

en: Simplified Chinese
lt: supaprastintoji kinų

en: Simplified Mandarin Chinese
lt: supaprastintoji mandarinų kinų

en: Traditional Chinese
lt: tradicinė kinų

en: Traditional Mandarin Chinese
lt: tradicinė mandarinų kinų

en: Zulu
lt: zulų

en: No linguistic content
lt: nėra kalbinio turinio

en: Zaza
lt: zaza
