dialect-cldr-langs - en to pl translation catalogue (661 entries)

en: Afar
pl: afar

en: Abkhazian
pl: abchaski

en: Acehnese
pl: aceh

en: Acoli
pl: aczoli

en: Adangme
pl: adangme

en: Adyghe
pl: adygejski

en: Avestan
pl: awestyjski

en: Tunisian Arabic
pl: tunezyjski arabski

en: Afrikaans
pl: afrikaans

en: Afrihili
pl: afrihili

en: Aghem
pl: aghem

en: Ainu
pl: ajnu

en: Akan
pl: akan

en: Akkadian
pl: akadyjski

en: Alabama
pl: alabama

en: Aleut
pl: aleucki

en: Gheg Albanian
pl: albański gegijski

en: Southern Altai
pl: południowoałtajski

en: Amharic
pl: amharski

en: Aragonese
pl: aragoński

en: Old English
pl: staroangielski

en: Obolo
pl: obolo

en: Angika
pl: angika

en: Arabic
pl: arabski

en: Modern Standard Arabic
pl: współczesny arabski

en: Aramaic
pl: aramejski

en: Mapuche
pl: mapudungun

en: Araona
pl: araona

en: Arapaho
pl: arapaho

en: Algerian Arabic
pl: algierski arabski

en: Najdi Arabic
pl: arabski nadżdyjski

en: Arawak
pl: arawak

en: Moroccan Arabic
pl: marokański arabski

en: Egyptian Arabic
pl: egipski arabski

en: Assamese
pl: asamski

en: Asu
pl: asu

en: American Sign Language
pl: amerykański język migowy

en: Asturian
pl: asturyjski

en: Atikamekw
pl: atikamekw

en: Avaric
pl: awarski

en: Kotava
pl: kotava

en: Awadhi
pl: awadhi

en: Aymara
pl: ajmara

en: Azerbaijani
pl: azerbejdżański

en: Azeri
pl: azerski

en: Bashkir
pl: baszkirski

en: Baluchi
pl: beludżi

en: Balinese
pl: balijski

en: Bavarian
pl: bawarski

en: Basaa
pl: basaa

en: Bamun
pl: bamum

en: Batak Toba
pl: batak toba

en: Ghomala
pl: ghomala

en: Belarusian
pl: białoruski

en: Beja
pl: bedża

en: Bemba
pl: bemba

en: Betawi
pl: betawi

en: Bena
pl: bena

en: Bafut
pl: bafut

en: Badaga
pl: badaga

en: Bulgarian
pl: bułgarski

en: Haryanvi
pl: haryanvi

en: Western Balochi
pl: beludżi północny

en: Bhojpuri
pl: bhodżpuri

en: Bislama
pl: bislama

en: Bikol
pl: bikol

en: Bini
pl: bini

en: Banjar
pl: banjar

en: Kom
pl: kom

en: Siksiká
pl: siksika

en: Bambara
pl: bambara

en: Bangla
pl: bengalski

en: Tibetan
pl: tybetański

en: Bishnupriya
pl: bisznuprija-manipuri

en: Bakhtiari
pl: bachtiarski

en: Breton
pl: bretoński

en: Braj
pl: bradź

en: Brahui
pl: brahui

en: Bodo
pl: bodo

en: Bosnian
pl: bośniacki

en: Akoose
pl: akoose

en: Buriat
pl: buriacki

en: Buginese
pl: bugijski

en: Bulu
pl: bulu

en: Blin
pl: blin

en: Medumba
pl: medumba

en: Catalan
pl: kataloński

en: Caddo
pl: kaddo

en: Carib
pl: karaibski

en: Cayuga
pl: kajuga

en: Atsam
pl: atsam

en: Chakma
pl: czakma

en: Chechen
pl: czeczeński

en: Cebuano
pl: cebuański

en: Chiga
pl: chiga

en: Chamorro
pl: czamorro

en: Chibcha
pl: czibcza

en: Chagatai
pl: czagatajski

en: Chuukese
pl: chuuk

en: Mari
pl: maryjski

en: Chinook Jargon
pl: żargon czinucki

en: Choctaw
pl: czoktawski

en: Chipewyan
pl: czipewiański

en: Cherokee
pl: czirokeski

en: Cheyenne
pl: czejeński

en: Central Kurdish
pl: sorani

en: Kurdish, Central
pl: kurdyjski sorani

en: Kurdish, Sorani
pl: sorani

en: Chilcotin
pl: chilcotin

en: Corsican
pl: korsykański

en: Coptic
pl: koptyjski

en: Capiznon
pl: capiznon

en: Cree
pl: kri

en: Michif
pl: miszif

en: Crimean Tatar
pl: krymskotatarski

en: Southern East Cree
pl: kri południowo-wschodni

en: Plains Cree
pl: kri równinny

en: Northern East Cree
pl: kri północno-wschodni

en: Moose Cree
pl: kri Moose

en: Carolina Algonquian
pl: algonkiński (Karolina Północna)

en: Seselwa Creole French
pl: kreolski seszelski

en: Czech
pl: czeski

en: Kashubian
pl: kaszubski

en: Swampy Cree
pl: kri bagienny

en: Church Slavic
pl: cerkiewnosłowiański

en: Chuvash
pl: czuwaski

en: Welsh
pl: walijski

en: Danish
pl: duński

en: Dakota
pl: dakota

en: Dargwa
pl: dargwijski

en: Taita
pl: taita

en: German
pl: niemiecki

en: Austrian German
pl: niemiecki austriacki

en: Swiss High German
pl: wysokoniemiecki szwajcarski

en: Delaware
pl: delaware

en: Slave
pl: slave

en: Dogrib
pl: dogrib

en: Dinka
pl: dinka

en: Zarma
pl: dżerma

en: Dogri
pl: dogri

en: Lower Sorbian
pl: dolnołużycki

en: Central Dusun
pl: dusun centralny

en: Duala
pl: duala

en: Middle Dutch
pl: średniowieczny niderlandzki

en: Divehi
pl: malediwski

en: Jola-Fonyi
pl: diola

en: Dyula
pl: diula

en: Dzongkha
pl: dzongkha

en: Dazaga
pl: dazaga

en: Embu
pl: embu

en: Ewe
pl: ewe

en: Efik
pl: efik

en: Emilian
pl: emilijski

en: Ancient Egyptian
pl: staroegipski

en: Ekajuk
pl: ekajuk

en: Greek
pl: grecki

en: Elamite
pl: elamicki

en: English
pl: angielski

en: Australian English
pl: angielski australijski

en: Canadian English
pl: angielski kanadyjski

en: British English
pl: angielski brytyjski

en: UK English
pl: angielski (Wlk. Bryt.)

en: American English
pl: angielski amerykański

en: US English
pl: angielski (USA)

en: Middle English
pl: średnioangielski

en: Esperanto
pl: esperanto

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Latin American Spanish
pl: amerykański hiszpański

en: European Spanish
pl: europejski hiszpański

en: Mexican Spanish
pl: meksykański hiszpański

en: Central Yupik
pl: yupik środkowosyberyjski

en: Estonian
pl: estoński

en: Basque
pl: baskijski

en: Ewondo
pl: ewondo

en: Extremaduran
pl: estremadurski

en: Persian
pl: perski

en: Dari
pl: dari

en: Fang
pl: fang

en: Fanti
pl: fanti

en: Fula
pl: fulani

en: Finnish
pl: fiński

en: Filipino
pl: filipiński

en: Tornedalen Finnish
pl: meänkieli

en: Fijian
pl: fidżijski

en: Faroese
pl: farerski

en: Fon
pl: fon

en: French
pl: francuski

en: Canadian French
pl: francuski kanadyjski

en: Swiss French
pl: francuski szwajcarski

en: Cajun French
pl: cajuński

en: Middle French
pl: średniofrancuski

en: Old French
pl: starofrancuski

en: Arpitan
pl: franko-prowansalski

en: Northern Frisian
pl: północnofryzyjski

en: Eastern Frisian
pl: wschodniofryzyjski

en: Friulian
pl: friulski

en: Western Frisian
pl: zachodniofryzyjski

en: Irish
pl: irlandzki

en: Ga
pl: ga

en: Gagauz
pl: gagauski

en: Gan Chinese
pl: gan

en: Gayo
pl: gayo

en: Gbaya
pl: gbaya

en: Zoroastrian Dari
pl: zaratusztriański dari

en: Scottish Gaelic
pl: szkocki gaelicki

en: Geez
pl: gyyz

en: Gilbertese
pl: gilbertański

en: Galician
pl: galicyjski

en: Gilaki
pl: giliański

en: Middle High German
pl: średnio-wysoko-niemiecki

en: Guarani
pl: guarani

en: Old High German
pl: staro-wysoko-niemiecki

en: Goan Konkani
pl: konkani (Goa)

en: Gondi
pl: gondi

en: Gorontalo
pl: gorontalo

en: Gothic
pl: gocki

en: Grebo
pl: grebo

en: Ancient Greek
pl: starogrecki

en: Swiss German
pl: szwajcarski niemiecki

en: Gujarati
pl: gudżarati

en: Wayuu
pl: wayúu

en: Frafra
pl: frafra

en: Gusii
pl: gusii

en: Manx
pl: manx

en: Gwichʼin
pl: gwichʼin

en: Hausa
pl: hausa

en: Haida
pl: haida

en: Hakka Chinese
pl: hakka

en: Hawaiian
pl: hawajski

en: Southern Haida
pl: haida południowy

en: Hebrew
pl: hebrajski

en: Hindi
pl: hindi

en: Hindi (Latin)
pl: hindi (alfabet łaciński)

en: Hinglish
pl: hinglish

en: Fiji Hindi
pl: hindi fidżyjskie

en: Hiligaynon
pl: hiligaynon

en: Hittite
pl: hetycki

en: Hmong
pl: hmong

en: Hiri Motu
pl: hiri motu

en: Croatian
pl: chorwacki

en: Upper Sorbian
pl: górnołużycki

en: Xiang Chinese
pl: xiang

en: Haitian Creole
pl: kreolski haitański

en: Hungarian
pl: węgierski

en: Hupa
pl: hupa

en: Halkomelem
pl: halkomelem

en: Armenian
pl: ormiański

en: Herero
pl: herero

en: Interlingua
pl: interlingua

en: Iban
pl: iban

en: Ibibio
pl: ibibio

en: Indonesian
pl: indonezyjski

en: Interlingue
pl: interlingue

en: Igbo
pl: igbo

en: Sichuan Yi
pl: syczuański

en: Inupiaq
pl: inupiak

en: Western Canadian Inuktitut
pl: inuktitut zachodniokanadyjski

en: Iloko
pl: ilokano

en: Ingush
pl: inguski

en: Ido
pl: ido

en: Icelandic
pl: islandzki

en: Italian
pl: włoski

en: Inuktitut
pl: inuktitut

en: Ingrian
pl: ingryjski

en: Japanese
pl: japoński

en: Jamaican Creole English
pl: jamajski

en: Lojban
pl: lojban

en: Ngomba
pl: ngombe

en: Machame
pl: machame

en: Judeo-Persian
pl: judeo-perski

en: Judeo-Arabic
pl: judeoarabski

en: Jutish
pl: jutlandzki

en: Javanese
pl: jawajski

en: Georgian
pl: gruziński

en: Kara-Kalpak
pl: karakałpacki

en: Kabyle
pl: kabylski

en: Kachin
pl: kaczin

en: Jju
pl: jju

en: Kamba
pl: kamba

en: Kawi
pl: kawi

en: Kabardian
pl: kabardyjski

en: Kanembu
pl: kanembu

en: Tyap
pl: tyap

en: Makonde
pl: makonde

en: Kabuverdianu
pl: kreolski Wysp Zielonego Przylądka

en: Kenyang
pl: kenyang

en: Koro
pl: koro

en: Kongo
pl: kongo

en: Kaingang
pl: kaingang

en: Khasi
pl: khasi

en: Khotanese
pl: chotański

en: Koyra Chiini
pl: koyra chiini

en: Khowar
pl: khowar

en: Kikuyu
pl: kikuju

en: Kirmanjki
pl: kirmandżki

en: Kuanyama
pl: kwanyama

en: Kazakh
pl: kazachski

en: Kako
pl: kako

en: Kalaallisut
pl: grenlandzki

en: Kalenjin
pl: kalenjin

en: Khmer
pl: khmerski

en: Kimbundu
pl: kimbundu

en: Kannada
pl: kannada

en: Korean
pl: koreański

en: Komi-Permyak
pl: komi-permiacki

en: Konkani
pl: konkani

en: Kosraean
pl: kosrae

en: Kpelle
pl: kpelle

en: Kanuri
pl: kanuri

en: Karachay-Balkar
pl: karaczajsko-bałkarski

en: Krio
pl: krio

en: Kinaray-a
pl: kinaraya

en: Karelian
pl: karelski

en: Kurukh
pl: kurukh

en: Kashmiri
pl: kaszmirski

en: Shambala
pl: sambala

en: Bafia
pl: bafia

en: Colognian
pl: gwara kolońska

en: Kurdish
pl: kurdyjski

en: Kumyk
pl: kumycki

en: Kutenai
pl: kutenai

en: Komi
pl: komi

en: Cornish
pl: kornijski

en: Kwakʼwala
pl: kwakiutl

en: Kyrgyz
pl: kirgiski

en: Latin
pl: łaciński

en: Ladino
pl: ladyński

en: Langi
pl: langi

en: Western Panjabi
pl: lahnda

en: Lamba
pl: lamba

en: Luxembourgish
pl: luksemburski

en: Lezghian
pl: lezgijski

en: Ganda
pl: ganda

en: Limburgish
pl: limburski

en: Ligurian
pl: liguryjski

en: Lillooet
pl: lillooet

en: Livonian
pl: liwski

en: Lakota
pl: lakota

en: Lombard
pl: lombardzki

en: Lingala
pl: lingala

en: Lao
pl: laotański

en: Mongo
pl: mongo

en: Louisiana Creole
pl: kreolski luizjański

en: Lozi
pl: lozi

en: Northern Luri
pl: luryjski północny

en: Saamia
pl: saamia

en: Lithuanian
pl: litewski

en: Latgalian
pl: łatgalski

en: Luba-Katanga
pl: luba-katanga

en: Luba-Lulua
pl: luba-lulua

en: Luiseno
pl: luiseno

en: Lunda
pl: lunda

en: Luo
pl: luo

en: Mizo
pl: mizo

en: Luyia
pl: luhya

en: Latvian
pl: łotewski

en: Literary Chinese
pl: chiński klasyczny

en: Laz
pl: lazyjski

en: Madurese
pl: madurski

en: Mafa
pl: mafa

en: Magahi
pl: magahi

en: Maithili
pl: maithili

en: Makasar
pl: makasar

en: Mandingo
pl: mandingo

en: Masai
pl: masajski

en: Maba
pl: maba

en: Moksha
pl: moksza

en: Mandar
pl: mandar

en: Mende
pl: mende

en: Meru
pl: meru

en: Morisyen
pl: kreolski Mauritiusa

en: Malagasy
pl: malgaski

en: Middle Irish
pl: średnioirlandzki

en: Makhuwa-Meetto
pl: makua

en: Metaʼ
pl: meta

en: Marshallese
pl: marszalski

en: Māori
pl: maoryjski

en: Mi'kmaw
pl: mikmak

en: Minangkabau
pl: minangkabu

en: Macedonian
pl: macedoński

en: Malayalam
pl: malajalam

en: Mongolian
pl: mongolski

en: Manchu
pl: manchu

en: Manipuri
pl: manipuri

en: Innu-aimun
pl: innu-aimun

en: Mohawk
pl: mohawk

en: Mossi
pl: mossi

en: Marathi
pl: marathi

en: Western Mari
pl: zachodniomaryjski

en: Malay
pl: malajski

en: Maltese
pl: maltański

en: Mundang
pl: mundang

en: Multiple languages
pl: wiele języków

en: Muscogee
pl: krik

en: Mirandese
pl: mirandyjski

en: Marwari
pl: marwari

en: Mentawai
pl: mentawai

en: Burmese
pl: birmański

en: Myene
pl: myene

en: Erzya
pl: erzja

en: Mazanderani
pl: mazanderański

en: Nauru
pl: nauruański

en: Min Nan Chinese
pl: minnański

en: Neapolitan
pl: neapolitański

en: Nama
pl: nama

en: Norwegian Bokmål
pl: norweski (bokmål)

en: North Ndebele
pl: ndebele północny

en: Low German
pl: dolnoniemiecki

en: Low Saxon
pl: dolnosaksoński

en: Nepali
pl: nepalski

en: Newari
pl: newarski

en: Ndonga
pl: ndonga

en: Nias
pl: nias

en: Niuean
pl: niue

en: Ao Naga
pl: ao

en: Dutch
pl: niderlandzki

en: Flemish
pl: flamandzki

en: Kwasio
pl: ngumba

en: Norwegian Nynorsk
pl: norweski (nynorsk)

en: Ngiemboon
pl: ngiemboon

en: Norwegian
pl: norweski

en: Nogai
pl: nogajski

en: Old Norse
pl: staronordyjski

en: Novial
pl: novial

en: N’Ko
pl: n’ko

en: South Ndebele
pl: ndebele południowy

en: Northern Sotho
pl: sotho północny

en: Nuer
pl: nuer

en: Navajo
pl: nawaho

en: Classical Newari
pl: newarski klasyczny

en: Nyanja
pl: njandża

en: Nyamwezi
pl: niamwezi

en: Nyankole
pl: nyankole

en: Nyoro
pl: nyoro

en: Nzima
pl: nzema

en: Occitan
pl: oksytański

en: Ojibwa
pl: odżibwa

en: Northwestern Ojibwa
pl: odżibwe północno-zachodni

en: Central Ojibwa
pl: odżibwe centralny

en: Oji-Cree
pl: odżi-kri

en: Western Ojibwa
pl: odżibwe zachodni

en: Okanagan
pl: okanagan

en: Oromo
pl: oromo

en: Odia
pl: orija

en: Ossetic
pl: osetyjski

en: Osage
pl: osage

en: Ottoman Turkish
pl: osmańsko-turecki

en: Punjabi
pl: pendżabski

en: Pangasinan
pl: pangasinan

en: Pahlavi
pl: pahlavi

en: Pampanga
pl: pampango

en: Papiamento
pl: papiamento

en: Palauan
pl: palau

en: Picard
pl: pikardyjski

en: Nigerian Pidgin
pl: pidżyn nigeryjski

en: Pennsylvania German
pl: pensylwański

en: Plautdietsch
pl: plautdietsch

en: Old Persian
pl: staroperski

en: Palatine German
pl: palatynacki

en: Phoenician
pl: fenicki

en: Pali
pl: palijski

en: Pijin
pl: pijin

en: Polish
pl: polski

en: Piedmontese
pl: piemoncki

en: Pontic
pl: pontyjski

en: Pohnpeian
pl: ponpejski

en: Maliseet-Passamaquoddy
pl: malecite-passamaquoddy

en: Prussian
pl: pruski

en: Old Provençal
pl: staroprowansalski

en: Pashto
pl: paszto

en: Pushto
pl: pasztuński

en: Portuguese
pl: portugalski

en: Brazilian Portuguese
pl: brazylijski portugalski

en: European Portuguese
pl: europejski portugalski

en: Quechua
pl: keczua

en: Kʼicheʼ
pl: kicze

en: Chimborazo Highland Quichua
pl: keczua górski (Chimborazo)

en: Rajasthani
pl: radźasthani

en: Rapanui
pl: rapanui

en: Rarotongan
pl: rarotonga

en: Romagnol
pl: romagnol

en: Rohingya
pl: rohingya

en: Riffian
pl: tarifit

en: Romansh
pl: retoromański

en: Rundi
pl: rundi

en: Romanian
pl: rumuński

en: Moldavian
pl: mołdawski

en: Rombo
pl: rombo

en: Romany
pl: cygański

en: Rotuman
pl: rotumański

en: Russian
pl: rosyjski

en: Rusyn
pl: rusiński

en: Roviana
pl: roviana

en: Aromanian
pl: arumuński

en: Kinyarwanda
pl: kinya-ruanda

en: Rwa
pl: rwa

en: Sanskrit
pl: sanskryt

en: Sandawe
pl: sandawe

en: Yakut
pl: jakucki

en: Samaritan Aramaic
pl: samarytański aramejski

en: Samburu
pl: samburu

en: Sasak
pl: sasak

en: Santali
pl: santali

en: Saurashtra
pl: saurasztryjski

en: Ngambay
pl: ngambay

en: Sangu
pl: sangu

en: Sardinian
pl: sardyński

en: Sicilian
pl: sycylijski

en: Scots
pl: scots

en: Sindhi
pl: sindhi

en: Sassarese Sardinian
pl: sassarski

en: Southern Kurdish
pl: południowokurdyjski

en: Northern Sami
pl: północnolapoński

en: Seneca
pl: seneka

en: Sena
pl: sena

en: Seri
pl: seri

en: Selkup
pl: selkupski

en: Koyraboro Senni
pl: koyraboro senni

en: Sango
pl: sango

en: Old Irish
pl: staroirlandzki

en: Samogitian
pl: żmudzki

en: Serbo-Croatian
pl: serbsko-chorwacki

en: Tachelhit
pl: tashelhiyt

en: Shan
pl: szan

en: Chadian Arabic
pl: arabski (Czad)

en: Sinhala
pl: syngaleski

en: Sidamo
pl: sidamo

en: Slovak
pl: słowacki

en: Slovenian
pl: słoweński

en: Southern Lushootseed
pl: lushootseed południowy

en: Lower Silesian
pl: dolnośląski

en: Selayar
pl: selayar

en: Samoan
pl: samoański

en: Southern Sami
pl: południowolapoński

en: Lule Sami
pl: lule

en: Inari Sami
pl: inari

en: Skolt Sami
pl: skolt

en: Shona
pl: shona

en: Soninke
pl: soninke

en: Somali
pl: somalijski

en: Sogdien
pl: sogdyjski

en: Albanian
pl: albański

en: Serbian
pl: serbski

en: Sranan Tongo
pl: sranan tongo

en: Serer
pl: serer

en: Swati
pl: suazi

en: Saho
pl: saho

en: Southern Sotho
pl: sotho południowy

en: Saterland Frisian
pl: fryzyjski saterlandzki

en: Straits Salish
pl: salisz

en: Sundanese
pl: sundajski

en: Sukuma
pl: sukuma

en: Susu
pl: susu

en: Sumerian
pl: sumeryjski

en: Swedish
pl: szwedzki

en: Swahili
pl: suahili

en: Congo Swahili
pl: kongijski suahili

en: Comorian
pl: komoryjski

en: Classical Syriac
pl: syriacki

en: Syriac
pl: syryjski

en: Silesian
pl: śląski

en: Tamil
pl: tamilski

en: Southern Tutchone
pl: tutchone południowy

en: Tulu
pl: tulu

en: Telugu
pl: telugu

en: Timne
pl: temne

en: Teso
pl: ateso

en: Tereno
pl: tereno

en: Tetum
pl: tetum

en: Tajik
pl: tadżycki

en: Tagish
pl: tagish

en: Thai
pl: tajski

en: Tahltan
pl: tahltan

en: Tigrinya
pl: tigrinia

en: Tigre
pl: tigre

en: Tiv
pl: tiw

en: Turkmen
pl: turkmeński

en: Tokelau
pl: tokelau

en: Tsakhur
pl: cachurski

en: Tagalog
pl: tagalski

en: Klingon
pl: klingoński

en: Tlingit
pl: tlingit

en: Talysh
pl: tałyski

en: Tamashek
pl: tamaszek

en: Tswana
pl: setswana

en: Tongan
pl: tonga

en: Nyasa Tonga
pl: tonga (Niasa)

en: Toki Pona
pl: toki pona

en: Tok Pisin
pl: tok pisin

en: Turkish
pl: turecki

en: Turoyo
pl: turoyo

en: Taroko
pl: taroko

en: Tsonga
pl: tsonga

en: Tsakonian
pl: cakoński

en: Tsimshian
pl: tsimshian

en: Tatar
pl: tatarski

en: Northern Tutchone
pl: tutchone północny

en: Muslim Tat
pl: tacki

en: Tumbuka
pl: tumbuka

en: Tuvalu
pl: tuvalu

en: Twi
pl: twi

en: Tasawaq
pl: tasawaq

en: Tahitian
pl: tahitański

en: Tuvinian
pl: tuwiński

en: Central Atlas Tamazight
pl: tamazight (Atlas Środkowy)

en: Udmurt
pl: udmurcki

en: Uyghur
pl: ujgurski

en: Ugaritic
pl: ugarycki

en: Ukrainian
pl: ukraiński

en: Umbundu
pl: umbundu

en: Unknown language
pl: nieznany język

en: Urdu
pl: urdu

en: Uzbek
pl: uzbecki

en: Vai
pl: wai

en: Venda
pl: venda

en: Venetian
pl: wenecki

en: Veps
pl: wepski

en: Vietnamese
pl: wietnamski

en: West Flemish
pl: zachodnioflamandzki

en: Main-Franconian
pl: meński frankoński

en: Volapük
pl: wolapik

en: Votic
pl: wotiacki

en: Võro
pl: võro

en: Vunjo
pl: vunjo

en: Walloon
pl: waloński

en: Walser
pl: walser

en: Wolaytta
pl: wolayta

en: Waray
pl: waraj

en: Washo
pl: washo

en: Warlpiri
pl: warlpiri

en: Wolof
pl: wolof

en: Wu Chinese
pl: wu

en: Kalmyk
pl: kałmucki

en: Xhosa
pl: khosa

en: Mingrelian
pl: megrelski

en: Soga
pl: soga

en: Yao
pl: yao

en: Yapese
pl: japski

en: Yangben
pl: yangben

en: Yemba
pl: yemba

en: Yiddish
pl: jidysz

en: Yoruba
pl: joruba

en: Nheengatu
pl: nheengatu

en: Cantonese
pl: kantoński

en: Chinese, Cantonese
pl: chiński kantoński

en: Zhuang
pl: czuang

en: Zapotec
pl: zapotecki

en: Blissymbols
pl: bliss

en: Zeelandic
pl: zelandzki

en: Zenaga
pl: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
pl: standardowy marokański tamazight

en: Chinese
pl: chiński

en: Chinese, Mandarin
pl: chiński mandaryński

en: Simplified Chinese
pl: chiński uproszczony

en: Simplified Mandarin Chinese
pl: standardowy chiński uproszczony

en: Traditional Chinese
pl: chiński tradycyjny

en: Traditional Mandarin Chinese
pl: standardowy chiński tradycyjny

en: Zulu
pl: zulu

en: Zuni
pl: zuni

en: No linguistic content
pl: brak treści o charakterze językowym

en: Zaza
pl: zazaki
