dialect-cldr-langs - en to am translation catalogue (519 entries)

en: Afar
am: አፋርኛ

en: Abkhazian
am: አብሐዚኛ

en: Acehnese
am: አቻይንኛ

en: Acoli
am: አኮሊኛ

en: Adangme
am: አዳንግሜ

en: Adyghe
am: አድይግሄ

en: Avestan
am: አቬስታን

en: Afrikaans
am: አፍሪካንኛ

en: Afrihili
am: አፍሪሂሊ

en: Aghem
am: አገም

en: Ainu
am: አይኑ

en: Akan
am: አካንኛ

en: Akkadian
am: አካዲያን

en: Alabama
am: አላባማ

en: Aleut
am: አልዩት

en: Southern Altai
am: ደቡባዊ አልታይ

en: Amharic
am: አማርኛ

en: Aragonese
am: አራጎንስ

en: Obolo
am: ኦቦሎ

en: Angika
am: አንጊካ

en: Arabic
am: ዓረብኛ

en: Modern Standard Arabic
am: ዘመናዊ መደበኛ ዓረብኛ

en: Aramaic
am: አራማይክ

en: Mapuche
am: ማፑቼ

en: Araona
am: አራኦና

en: Arapaho
am: አራፓሆ

en: Algerian Arabic
am: የአልጄሪያ ዓረብኛ

en: Najdi Arabic
am: ናጅዲ አረብኛ

en: Arawak
am: አራዋክ

en: Assamese
am: አሳሜዛዊ

en: Asu
am: አሱ

en: American Sign Language
am: የአሜሪካ የምልክት ቋንቋ

en: Asturian
am: አስቱሪያን

en: Atikamekw
am: አቲካምከው

en: Avaric
am: አቫሪክ

en: Awadhi
am: አዋድሂ

en: Aymara
am: አያማርኛ

en: Azerbaijani
am: አዘርባጃንኛ

en: Azeri
am: አዜሪ

en: Bashkir
am: ባስኪርኛ

en: Baluchi
am: ባሉቺ

en: Balinese
am: ባሊኔስ

en: Bavarian
am: ባቫሪያን

en: Basaa
am: ባሳ

en: Bamun
am: ባሙን

en: Batak Toba
am: ባታካ ቶባ

en: Belarusian
am: ቤላራሻኛ

en: Beja
am: ቤጃ

en: Bemba
am: ቤምባ

en: Betawi
am: ቤታዊ

en: Bena
am: ቤና

en: Bafut
am: ባፉት

en: Badaga
am: ባዳጋ

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪኛ

en: Haryanvi
am: ሃርያንቪ

en: Western Balochi
am: የምዕራብ ባሎቺ

en: Bhojpuri
am: ቦጁሪ

en: Bislama
am: ቢስላምኛ

en: Bikol
am: ቢኮል

en: Bini
am: ቢኒ

en: Banjar
am: ባንጃር

en: Siksiká
am: ሲክሲካ

en: Bambara
am: ባምባርኛ

en: Bangla
am: ቤንጋሊኛ

en: Tibetan
am: ቲቤታንኛ

en: Bishnupriya
am: ቢሹንፑሪያ

en: Bakhtiari
am: ባክህቲያሪ

en: Breton
am: ብሬቶንኛ

en: Braj
am: ብራጅ

en: Brahui
am: ብራሁዪ

en: Bodo
am: ቦዶ

en: Bosnian
am: ቦስኒያንኛ

en: Akoose
am: አኮስ

en: Buriat
am: ቡሪያት

en: Buginese
am: ቡጊኔዝ

en: Bulu
am: ቡሉ

en: Blin
am: ብሊን

en: Catalan
am: ካታላንኛ

en: Caddo
am: ካዶ

en: Carib
am: ካሪብ

en: Cayuga
am: ካዩጋ

en: Atsam
am: አትሳም

en: Chakma
am: ቻክማ

en: Chechen
am: ችችን

en: Cebuano
am: ካቡዋኖ

en: Chiga
am: ቺጋኛ

en: Chamorro
am: ቻሞሮ

en: Chibcha
am: ቺብቻ

en: Chagatai
am: ቻጋታይ

en: Chuukese
am: ቹክስ

en: Mari
am: ማሪ

en: Chinook Jargon
am: ቺኑክ ጃርጎን

en: Choctaw
am: ቾክታዋ

en: Chipewyan
am: ቺፔውያን

en: Cherokee
am: ቼሮኬኛ

en: Cheyenne
am: ችዬኔ

en: Central Kurdish
am: የሶራኒ ኩርድኛ

en: Kurdish, Central
am: የሶራኒ ኩርድኛ

en: Kurdish, Sorani
am: የሶራኒ ኩርድኛ

en: Chilcotin
am: ቺልኮቲን

en: Corsican
am: ኮርሲካኛ

en: Coptic
am: ኮፕቲክ

en: Capiznon
am: ካፒዝኖን

en: Cree
am: ክሪ

en: Michif
am: ሚቺፍ

en: Crimean Tatar
am: ክሪሚያን ተርኪሽ

en: Southern East Cree
am: ደቡብ ምዕራባዊ ክሪ

en: Plains Cree
am: ፕላይንስ ክሪ

en: Northern East Cree
am: ሰሜን ምስራቃዊ ክሪ

en: Moose Cree
am: ሙዝ ክሪ

en: Carolina Algonquian
am: ካሮሊና አልጎንክዊያን

en: Seselwa Creole French
am: ሰሰላዊ ክሬኦሊ ፈረንሳይኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Swampy Cree
am: ስዋምፒ ክሪ

en: Church Slavic
am: ቸርች ስላቪክ

en: Chuvash
am: ቹቫሽ

en: Welsh
am: ወልሽ

en: Danish
am: ዴኒሽ

en: Dakota
am: ዳኮታ

en: Dargwa
am: ዳርግዋ

en: Taita
am: ታይታ

en: German
am: ጀርመንኛ

en: Austrian German
am: የኦስትሪያ ጀርመንኛ

en: Swiss High German
am: የስዊዝ ከፍተኛ ጀርመንኛ

en: Delaware
am: ዳላዌር

en: Dogrib
am: ዶግሪብ

en: Dinka
am: ዲንካ

en: Zarma
am: ዛርማኛ

en: Dogri
am: ዶግሪ

en: Lower Sorbian
am: የታችኛው ሰርቢያኛ

en: Central Dusun
am: ሴንተራል ዱሰን

en: Duala
am: ዱዋላኛ

en: Divehi
am: ዲቬሂ

en: Jola-Fonyi
am: ጆላ-ፎንዪ

en: Dyula
am: ድዩላ

en: Dzongkha
am: ድዞንግኻኛ

en: Dazaga
am: ዳዛጋ

en: Embu
am: ኢምቡ

en: Ewe
am: ኢዊ

en: Efik
am: ኤፊክ

en: Ancient Egyptian
am: የጥንታዊ ግብጽኛ

en: Ekajuk
am: ኤካጁክ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: English
am: እንግሊዝኛ

en: Australian English
am: የአውስትራሊያ እንግሊዝኛ

en: Canadian English
am: የካናዳ እንግሊዝኛ

en: British English
am: የብሪቲሽ እንግሊዝኛ

en: UK English
am: የዩናይትድ ኪንግደም እንግሊዝኛ

en: American English
am: የአሜሪካ እንግሊዝኛ

en: US English
am: የዩ ኤስ እንግሊዝኛ

en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Latin American Spanish
am: የላቲን አሜሪካ ስፓኒሽ

en: European Spanish
am: የአውሮፓ ስፓኒሽ

en: Mexican Spanish
am: የሜክሲኮ ስፓኒሽ

en: Central Yupik
am: ሴንተራል ዩፒክ

en: Estonian
am: ኢስቶኒያንኛ

en: Basque
am: ባስክኛ

en: Ewondo
am: ኤዎንዶ

en: Persian
am: ፐርሺያኛ

en: Dari
am: ዳሪ

en: Fula
am: ፉላ

en: Finnish
am: ፊኒሽ

en: Filipino
am: ፊሊፒንኛ

en: Fijian
am: ፊጂኛ

en: Faroese
am: ፋሮኛ

en: Fon
am: ፎን

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Canadian French
am: የካናዳ ፈረንሳይኛ

en: Swiss French
am: የስዊዝ ፈረንሳይኛ

en: Cajun French
am: ካጁን ፍሬንች

en: Arpitan
am: አርፒታን

en: Northern Frisian
am: ሰሜናዊ ፍሪስያን

en: Friulian
am: ፍሩሊያን

en: Western Frisian
am: ምዕራባዊ ፍሪሲኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Ga
am: ጋ

en: Gagauz
am: ጋጉዝኛ

en: Gan Chinese
am: ጋን ቻይንኛ

en: Scottish Gaelic
am: ስኮቲሽ ጋይሊክ

en: Geez
am: ግዕዝኛ

en: Gilbertese
am: ጅልበርትስ

en: Galician
am: ጋሊሽያዊ

en: Guarani
am: ጓራኒኛ

en: Gorontalo
am: ጎሮንታሎ

en: Ancient Greek
am: የጥንታዊ ግሪክ

en: Swiss German
am: ስዊዝ ጀርመንኛ

en: Gujarati
am: ጉጃርቲኛ

en: Gusii
am: ጉስሊኛ

en: Manx
am: ማንክስ

en: Gwichʼin
am: ግዊቺን

en: Hausa
am: ሃውሳኛ

en: Haida
am: ሃይዳ

en: Hakka Chinese
am: ሃካ ቻይንኛ

en: Hawaiian
am: ሃዊያኛ

en: Southern Haida
am: ደቡባዊ ሃይዳ

en: Hebrew
am: ዕብራይስጥ

en: Hindi
am: ሒንዱኛ

en: Hinglish
am: ሂንግሊሽ

en: Hiligaynon
am: ሂሊጋይኖን

en: Hmong
am: ህሞንግ

en: Croatian
am: ክሮሽያንኛ

en: Upper Sorbian
am: የላይኛው ሶርቢያንኛ

en: Xiang Chinese
am: ዢያንግ ቻይንኛ

en: Haitian Creole
am: ሃይትኛ ክሮሌ

en: Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

en: Hupa
am: ሁፓ

en: Halkomelem
am: ሃልኮመልም

en: Armenian
am: አርመናዊ

en: Herero
am: ሄሬሮ

en: Interlingua
am: ኢንቴርሊንጓ

en: Iban
am: ኢባን

en: Ibibio
am: ኢቢብዮ

en: Indonesian
am: ኢንዶኔዥያኛ

en: Interlingue
am: እንተርሊንግወ

en: Igbo
am: ኢግቦኛ

en: Sichuan Yi
am: ሲቹዋን ዪ

en: Inupiaq
am: እኑፒያቅኛ

en: Western Canadian Inuktitut
am: የምዕራባዊ ካናዳ ኢኑክቲቱት

en: Iloko
am: ኢሎኮ

en: Ingush
am: ኢንጉሽ

en: Ido
am: ኢዶ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Inuktitut
am: እኑክቲቱትኛ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Lojban
am: ሎጅባን

en: Ngomba
am: ንጎምባ

en: Machame
am: ማቻሜኛ

en: Javanese
am: ጃቫኒዝ

en: Georgian
am: ጆርጂያዊ

en: Kabyle
am: ካብይል

en: Kachin
am: ካቺን

en: Jju
am: ጅጁ

en: Kamba
am: ካምባ

en: Kabardian
am: ካባርዲያን

en: Tyap
am: ታያፕ

en: Makonde
am: ማኮንዴ

en: Kabuverdianu
am: ካቡቨርዲያኑ

en: Koro
am: ኮሮ

en: Kongo
am: ኮንጎኛ

en: Kaingang
am: ካይንጋንግ

en: Khasi
am: ካሲ

en: Koyra Chiini
am: ኮይራ ቺኒ

en: Kikuyu
am: ኪኩዩ

en: Kuanyama
am: ኩዋንያማ

en: Kazakh
am: ካዛክኛ

en: Kako
am: ካኮ

en: Kalaallisut
am: ካላሊሱት

en: Kalenjin
am: ካለንጂን

en: Khmer
am: ክመር

en: Kimbundu
am: ኪምቡንዱ

en: Kannada
am: ካናዳ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Komi-Permyak
am: ኮሚ ፔርምያክ

en: Konkani
am: ኮንካኒ

en: Kpelle
am: ክፔሌ

en: Kanuri
am: ካኑሪ

en: Karachay-Balkar
am: ካራቻይ-ባልካር

en: Karelian
am: ካረሊያን

en: Kurukh
am: ኩሩክ

en: Kashmiri
am: ካሽሚርኛ

en: Shambala
am: ሻምባላ

en: Bafia
am: ባፊያ

en: Colognian
am: ኮሎኝኛ

en: Kurdish
am: ኩርድሽ

en: Kumyk
am: ኩማይክ

en: Komi
am: ኮሚ

en: Cornish
am: ኮርኒሽ

en: Kwakʼwala
am: ክዋክዋላ

en: Kyrgyz
am: ክይርግይዝ

en: Latin
am: ላቲንኛ

en: Ladino
am: ላዲኖ

en: Langi
am: ላንጊ

en: Luxembourgish
am: ሉክሰምበርግኛ

en: Lezghian
am: ሌዝጊያን

en: Ganda
am: ጋንዳኛ

en: Limburgish
am: ሊምቡርጊሽ

en: Lillooet
am: ሊሎኤት

en: Lakota
am: ላኮታ

en: Lingala
am: ሊንጋላ

en: Lao
am: ላኦኛ

en: Louisiana Creole
am: ሉዊዚያና ክሬኦል

en: Lozi
am: ሎዚ

en: Northern Luri
am: ሰሜናዊ ሉሪ

en: Saamia
am: ሳሚያ

en: Lithuanian
am: ሉቴንያንኛ

en: Luba-Katanga
am: ሉባ-ካታንጋ

en: Luba-Lulua
am: ሉባ-ሉሏ

en: Lunda
am: ሉንዳ

en: Luo
am: ሉኦ

en: Mizo
am: ሚዞ

en: Luyia
am: ሉያ

en: Latvian
am: ላትቪያን

en: Madurese
am: ማዱረስ

en: Magahi
am: ማጋሂ

en: Maithili
am: ማይቲሊ

en: Makasar
am: ማካሳር

en: Masai
am: ማሳይ

en: Moksha
am: ሞክሻ

en: Mende
am: ሜንዴ

en: Meru
am: ሜሩ

en: Morisyen
am: ሞሪስየን

en: Malagasy
am: ማላጋስይ

en: Makhuwa-Meetto
am: ማኩዋ-ሜቶ

en: Metaʼ
am: ሜታ

en: Marshallese
am: ማርሻሊዝ

en: Māori
am: ማኦሪ

en: Mi'kmaw
am: ሚክማው

en: Minangkabau
am: ሚናንግካባኡ

en: Macedonian
am: ሜቄዶንኛ

en: Malayalam
am: ማላያላም

en: Mongolian
am: ሞንጎሊያኛ

en: Manipuri
am: ማኒፑሪ

en: Innu-aimun
am: ኢኑ-አይመን

en: Mohawk
am: ሞሃውክ

en: Mossi
am: ሞሲ

en: Marathi
am: ማራቲ

en: Malay
am: ማላይ

en: Maltese
am: ማልቲስ

en: Mundang
am: ሙንዳንግ

en: Multiple languages
am: ባለብዙ ቋንቋዎች

en: Muscogee
am: ሙስኮኪ

en: Mirandese
am: ሚራንዴዝ

en: Burmese
am: ቡርማኛ

en: Erzya
am: ኤርዝያ

en: Mazanderani
am: ማዛንደራኒ

en: Nauru
am: ናኡሩ

en: Min Nan Chinese
am: ሚን ኛን ቻይንኛ

en: Neapolitan
am: ኒአፖሊታን

en: Nama
am: ናማ

en: Norwegian Bokmål
am: የኖርዌይ ቦክማል

en: North Ndebele
am: ሰሜን ንዴብሌ

en: Low German
am: የታችኛው ጀርመንኛ

en: Low Saxon
am: የታችኛው ሳክሰን

en: Nepali
am: ኔፓሊኛ

en: Newari
am: ኒዋሪ(ኔፓል)

en: Ndonga
am: ንዶንጋ

en: Nias
am: ኒአስ

en: Niuean
am: ኒዩአንኛ

en: Ao Naga
am: ኦ ናጋ

en: Dutch
am: ደች

en: Flemish
am: ፍሌሚሽ

en: Kwasio
am: ክዋሲዮ

en: Norwegian Nynorsk
am: የኖርዌይ ናይኖርስክ

en: Ngiemboon
am: ኒጊምቡን

en: Norwegian
am: ኖርዌጂያን

en: Nogai
am: ኖጋይ

en: N’Ko
am: ንኮ

en: South Ndebele
am: ደቡብ ንደቤሌ

en: Northern Sotho
am: ሰሜናዊ ሶቶ

en: Nuer
am: ኑዌር

en: Navajo
am: ናቫጆ

en: Classical Newari
am: ክላሲክ ኔዋሪ

en: Nyanja
am: ንያንጃ

en: Nyankole
am: ኒያንኮል

en: Occitan
am: ኦሲታን

en: Northwestern Ojibwa
am: ሰሜን ምዕራባዊ ኦጂብዋ

en: Central Ojibwa
am: ማዕከላዊ ኦጂብዋ

en: Oji-Cree
am: ኦጂ-ክሪ

en: Western Ojibwa
am: ምዕራባዊ ኦጂቡዋ

en: Okanagan
am: ኦካናጋን

en: Oromo
am: ኦሮሚኛ

en: Odia
am: ኦዲያ

en: Ossetic
am: ኦሴቲክ

en: Punjabi
am: ፑንጃብኛ

en: Pangasinan
am: ፓንጋሲናን

en: Pampanga
am: ፓምፓንጋ

en: Papiamento
am: ፓፒያሜንቶ

en: Palauan
am: ፓሉዋን

en: Nigerian Pidgin
am: የናይጄሪያ ፒጂን

en: Pijin
am: ፒጂን

en: Polish
am: ፖሊሽ

en: Maliseet-Passamaquoddy
am: ማሊሴት-ፓሳማኩዎድይ

en: Prussian
am: ፐሩሳንኛ

en: Pashto
am: ፓሽቶ

en: Pushto
am: ፑሽቶ

en: Portuguese
am: ፖርቹጋልኛ

en: Brazilian Portuguese
am: የብራዚል ፖርቹጋልኛ

en: European Portuguese
am: የአውሮፓ ፖርቹጋልኛ

en: Quechua
am: ኩዌቹዋ

en: Kʼicheʼ
am: ኪቼ

en: Chimborazo Highland Quichua
am: ቺምቦራዞ ሃይላንድ ኩቹዋ

en: Rajasthani
am: ራጃስታኒ

en: Rapanui
am: ራፓኑኢ

en: Rarotongan
am: ራሮቶንጋን

en: Rohingya
am: ሮሂንግያ

en: Romansh
am: ሮማንሽ

en: Rundi
am: ሩንዲ

en: Romanian
am: ሮማኒያኛ

en: Moldavian
am: ሞልዳቪያንኛ

en: Rombo
am: ሮምቦ

en: Russian
am: ራሽያኛ

en: Aromanian
am: አሮማንያን

en: Kinyarwanda
am: ኪንያርዋንዳ

en: Rwa
am: ርዋ

en: Sanskrit
am: ሳንስክሪት

en: Sandawe
am: ሳንዳዌ

en: Yakut
am: ሳክሃ

en: Samburu
am: ሳምቡሩ

en: Santali
am: ሳንታሊ

en: Ngambay
am: ንጋምባይ

en: Sangu
am: ሳንጉ

en: Sardinian
am: ሳርዲንያን

en: Sicilian
am: ሲሲሊያንኛ

en: Scots
am: ስኮትስ

en: Sindhi
am: ሲንዲ

en: Southern Kurdish
am: ደቡባዊ ኩርዲሽ

en: Northern Sami
am: ሰሜናዊ ሳሚ

en: Sena
am: ሴና

en: Koyraboro Senni
am: ኮይራቦሮ ሴኒ

en: Sango
am: ሳንጎ

en: Serbo-Croatian
am: ሰርቦ-ክሮኤሽያኛ

en: Tachelhit
am: ታቼልሂት

en: Shan
am: ሻን

en: Chadian Arabic
am: ቻዲያን ዓረብኛ

en: Sinhala
am: ሲንሃላ

en: Sidamo
am: ሲዳምኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Slovenian
am: ስሎቬንኛ

en: Southern Lushootseed
am: ደቡባዊ ሉሹትሲድ

en: Samoan
am: ሳሞኣን

en: Southern Sami
am: ደቡባዊ ሳሚ

en: Lule Sami
am: ሉሌ ሳሚ

en: Inari Sami
am: ኢናሪ ሳሚ

en: Skolt Sami
am: ስኮልት ሳሚ

en: Shona
am: ሾና

en: Soninke
am: ሶኒንኬ

en: Somali
am: ሱማልኛ

en: Albanian
am: አልባንያንኛ

en: Serbian
am: ሰርብያኛ

en: Sranan Tongo
am: ስራናን ቶንጎ

en: Swati
am: ስዋቲ

en: Saho
am: ሳሆኛ

en: Southern Sotho
am: ደቡባዊ ሶቶ

en: Straits Salish
am: ስትሬይትስ ስታሊሽ

en: Sundanese
am: ሱዳንኛ

en: Sukuma
am: ሱኩማ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Swahili
am: ስዋሂሊኛ

en: Congo Swahili
am: ኮንጎ ስዋሂሊ

en: Comorian
am: ኮሞሪያን

en: Classical Syriac
am: ክላሲክ ኔይራ

en: Syriac
am: ሲሪያክ

en: Tamil
am: ታሚል

en: Southern Tutchone
am: ደቡባዊ ቱትቾን

en: Telugu
am: ተሉጉ

en: Timne
am: ቲምኔ

en: Teso
am: ቴሶ

en: Tetum
am: ቴተም

en: Tajik
am: ታጂክ

en: Tagish
am: ታጊሽ

en: Thai
am: ታይ

en: Tahltan
am: ታህልታን

en: Tigrinya
am: ትግርኛ

en: Tigre
am: ትግረ

en: Turkmen
am: ቱርክሜን

en: Tagalog
am: ታጋሎገኛ

en: Klingon
am: ክሊንጎን

en: Tlingit
am: ትሊንጊት

en: Tswana
am: ጽዋና

en: Tongan
am: ቶንጋን

en: Toki Pona
am: ቶኪ ፖና

en: Tok Pisin
am: ቶክ ፒሲን

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Taroko
am: ታሮኮ

en: Tsonga
am: ጾንጋ

en: Tatar
am: ታታር

en: Northern Tutchone
am: ሰሜናዊ ቱትቾን

en: Tumbuka
am: ቱምቡካ

en: Tuvalu
am: ቱቫሉ

en: Twi
am: ትዊኛ

en: Tasawaq
am: ታሳዋክ

en: Tahitian
am: ታሂታንኛ

en: Tuvinian
am: ቱቪንያንኛ

en: Central Atlas Tamazight
am: መካከለኛው አትላስ ታማዚኛ

en: Udmurt
am: ኡድሙርት

en: Uyghur
am: ኡይግሁር

en: Uighur
am: ኡይገር

en: Ukrainian
am: ዩክሬንኛ

en: Umbundu
am: ኡምቡንዱ

en: Unknown language
am: ያልታወቀ ቋንቋ

en: Urdu
am: ኡርዱኛ

en: Uzbek
am: ኡዝቤክኛ

en: Vai
am: ቫይ

en: Venda
am: ቬንዳ

en: Vietnamese
am: ቪየትናምኛ

en: Volapük
am: ቮላፑክኛ

en: Vunjo
am: ቩንጆ

en: Walloon
am: ዋሎን

en: Walser
am: ዋልሰር

en: Wolaytta
am: ወላይትኛ

en: Waray
am: ዋራይ

en: Warlpiri
am: ዋርልፒሪ

en: Wolof
am: ዎሎፍኛ

en: Wu Chinese
am: ዉ ቻይንኛ

en: Kalmyk
am: ካልማይክ

en: Xhosa
am: ዞሳኛ

en: Soga
am: ሶጋ

en: Yangben
am: ያንግቤንኛ

en: Yemba
am: የምባ

en: Yiddish
am: ይዲሽኛ

en: Yoruba
am: ዮሩባዊኛ

en: Nheengatu
am: ንሄንጋቱ

en: Cantonese
am: ካንቶኒዝ

en: Chinese, Cantonese
am: ቻይና፤ ካንቶንኛ

en: Zhuang
am: ዡዋንግኛ

en: Blissymbols
am: ብሊስይምቦልስ

en: Standard Moroccan Tamazight
am: መደበኛ የሞሮኮ ታማዚግት

en: Chinese
am: ቻይንኛ

en: Chinese, Mandarin
am: ማንድሪን ቻይንኛ

en: Simplified Chinese
am: ቀለል ያለ ቻይንኛ

en: Simplified Mandarin Chinese
am: ቀለል ያለ ማንድሪን ቻይንኛ

en: Traditional Chinese
am: ባህላዊ ቻይንኛ

en: Traditional Mandarin Chinese
am: ባህላዊ ማንድሪን ቻይንኛ

en: Zulu
am: ዙሉኛ

en: Zuni
am: ዙኒ

en: No linguistic content
am: ቋንቋዊ ይዘት የለውም

en: Zaza
am: ዛዛ
