dialect-cldr-langs - en to ur translation catalogue (461 entries)

en: Afar
ur: افار

en: Abkhazian
ur: ابقازیان

en: Acehnese
ur: اچائینیز

en: Acoli
ur: اکولی

en: Adangme
ur: ادانگمے

en: Adyghe
ur: ادیگھے

en: Afrikaans
ur: افریقی

en: Aghem
ur: اغم

en: Ainu
ur: اینو

en: Akan
ur: اکان

en: Aleut
ur: الیوت

en: Southern Altai
ur: جنوبی الٹائی

en: Amharic
ur: امہاری

en: Aragonese
ur: اراگونیز

en: Obolo
ur: اوبولو

en: Angika
ur: انگیکا

en: Arabic
ur: عربی

en: Modern Standard Arabic
ur: ماڈرن اسٹینڈرڈ عربی

en: Mapuche
ur: ماپوچے

en: Arapaho
ur: اراپاہو

en: Najdi Arabic
ur: نجدی عربی

en: Assamese
ur: آسامی

en: Asu
ur: آسو

en: Asturian
ur: اسٹوریائی

en: Atikamekw
ur: اٹیکامیکو

en: Avaric
ur: اواری

en: Awadhi
ur: اوادھی

en: Aymara
ur: ایمارا

en: Azerbaijani
ur: آذربائیجانی

en: Azeri
ur: ازیری

en: Bashkir
ur: باشکیر

en: Balinese
ur: بالینیز

en: Basaa
ur: باسا

en: Belarusian
ur: بیلاروسی

en: Bemba
ur: بیمبا

en: Bena
ur: بینا

en: Bulgarian
ur: بلغاری

en: Haryanvi
ur: ہریانوی

en: Western Balochi
ur: مغربی بلوچی

en: Bhojpuri
ur: بھوجپوری

en: Bislama
ur: بسلاما

en: Bini
ur: بینی

en: Siksiká
ur: سکسیکا

en: Bambara
ur: بمبارا

en: Bangla
ur: بنگلہ

en: Tibetan
ur: تبتی

en: Breton
ur: بریٹن

en: Bodo
ur: بوڈو

en: Bosnian
ur: بوسنیائی

en: Buginese
ur: بگینیز

en: Blin
ur: بلین

en: Catalan
ur: کیٹالان

en: Cayuga
ur: کایوگا

en: Chakma
ur: چکمہ

en: Chechen
ur: چیچن

en: Cebuano
ur: سیبوآنو

en: Chiga
ur: چیگا

en: Chamorro
ur: چیمارو

en: Chuukese
ur: چوکیز

en: Mari
ur: ماری

en: Choctaw
ur: چاکٹاؤ

en: Chipewyan
ur: چپوائن

en: Cherokee
ur: چیروکی

en: Cheyenne
ur: چینّے

en: Central Kurdish
ur: سینٹرل کردش

en: Kurdish, Central
ur: سینٹرل کردش

en: Kurdish, Sorani
ur: سورانی کردش

en: Chilcotin
ur: چلکوٹن

en: Corsican
ur: کوراسیکن

en: Michif
ur: میچیف

en: Southern East Cree
ur: جنوب مشرقی کری

en: Plains Cree
ur: پلینز کری

en: Northern East Cree
ur: شمال مشرقی کری

en: Moose Cree
ur: موس کری

en: Carolina Algonquian
ur: کیرولینا الگونکوئن

en: Seselwa Creole French
ur: سیسلوا کریولے فرانسیسی

en: Czech
ur: چیک

en: Swampy Cree
ur: سوامپی کری

en: Church Slavic
ur: چرچ سلاوک

en: Chuvash
ur: چوواش

en: Welsh
ur: ویلش

en: Danish
ur: ڈینش

en: Dakota
ur: ڈاکوٹا

en: Dargwa
ur: درگوا

en: Taita
ur: تائتا

en: German
ur: جرمن

en: Austrian German
ur: آسٹریائی جرمن

en: Swiss High German
ur: سوئس ہائی جرمن

en: Dogrib
ur: دوگریب

en: Zarma
ur: زرما

en: Dogri
ur: ڈوگری

en: Lower Sorbian
ur: ذیلی سربیائی

en: Duala
ur: دوالا

en: Divehi
ur: ڈیویہی

en: Jola-Fonyi
ur: جولا فونيا

en: Dzongkha
ur: ژونگکھا

en: Dazaga
ur: دزاگا

en: Embu
ur: امبو

en: Ewe
ur: ایو

en: Efik
ur: ایفِک

en: Ekajuk
ur: ایکاجوک

en: Greek
ur: یونانی

en: English
ur: انگریزی

en: Australian English
ur: آسٹریلیائی انگریزی

en: Canadian English
ur: کینیڈین انگریزی

en: British English
ur: برطانوی انگریزی

en: UK English
ur: انگریزی (یو کے)

en: American English
ur: امریکی انگریزی

en: US English
ur: امریکی انگریزی

en: Esperanto
ur: ایسپرانٹو

en: Spanish
ur: ہسپانوی

en: Latin American Spanish
ur: لاطینی امریکی ہسپانوی

en: European Spanish
ur: یورپی ہسپانوی

en: Mexican Spanish
ur: میکسیکن ہسپانوی

en: Estonian
ur: اسٹونین

en: Basque
ur: باسکی

en: Ewondo
ur: ایوانڈو

en: Persian
ur: فارسی

en: Dari
ur: دری

en: Fula
ur: فولہ

en: Finnish
ur: فینیش

en: Filipino
ur: فلیپینو

en: Fijian
ur: فجی

en: Faroese
ur: فیروئیز

en: Fon
ur: فون

en: French
ur: فرانسیسی

en: Canadian French
ur: کینیڈین فرانسیسی

en: Swiss French
ur: سوئس فرینچ

en: Cajun French
ur: کاجن فرانسیسی

en: Northern Frisian
ur: شمالی فریزئین

en: Friulian
ur: فریولیائی

en: Western Frisian
ur: مغربی فریسیئن

en: Irish
ur: آئرش

en: Ga
ur: گا

en: Gagauz
ur: غاغاوز

en: Gan Chinese
ur: gan

en: Scottish Gaelic
ur: سکاٹش گیلک

en: Geez
ur: گیز

en: Gilbertese
ur: گلبرتیز

en: Galician
ur: گالیشیائی

en: Guarani
ur: گُارانی

en: Gorontalo
ur: گورانٹالو

en: Swiss German
ur: سوئس جرمن

en: Gujarati
ur: گجراتی

en: Gusii
ur: گسی

en: Manx
ur: مینکس

en: Gwichʼin
ur: گوئچ ان

en: Hausa
ur: ہؤسا

en: Haida
ur: ہائیڈا

en: Hawaiian
ur: ہوائی

en: Southern Haida
ur: جنوبی ہائیڈا

en: Hebrew
ur: عبرانی

en: Hindi
ur: ہندی

en: Hinglish
ur: ہنگلش

en: Hiligaynon
ur: ہالیگینون

en: Hmong
ur: ہمانگ

en: Croatian
ur: کراتی

en: Upper Sorbian
ur: اپر سربیائی

en: Haitian Creole
ur: ہیتی

en: Hungarian
ur: ہنگیرین

en: Hupa
ur: ہیوپا

en: Halkomelem
ur: ہالکومیلم

en: Armenian
ur: آرمینیائی

en: Herero
ur: ہریرو

en: Interlingua
ur: بین لسانیات

en: Iban
ur: ایبان

en: Ibibio
ur: ابی بیو

en: Indonesian
ur: انڈونیثیائی

en: Igbo
ur: اِگبو

en: Sichuan Yi
ur: سچوان ای

en: Western Canadian Inuktitut
ur: مغربی کینیڈین اینُکٹیٹٹ

en: Iloko
ur: ایلوکو

en: Ingush
ur: انگوش

en: Ido
ur: ایڈو

en: Icelandic
ur: آئس لینڈک

en: Italian
ur: اطالوی

en: Inuktitut
ur: اینُکٹیٹٹ

en: Japanese
ur: جاپانی

en: Lojban
ur: لوجبان

en: Ngomba
ur: نگومبا

en: Machame
ur: ماشیم

en: Javanese
ur: جاوی

en: Georgian
ur: جارجیائی

en: Kabyle
ur: قبائلی

en: Kachin
ur: کاچن

en: Jju
ur: جے جو

en: Kamba
ur: کامبا

en: Kabardian
ur: کبارڈین

en: Tyap
ur: تیاپ

en: Makonde
ur: ماکونده

en: Kabuverdianu
ur: کابويرديانو

en: Koro
ur: کورو

en: Kongo
ur: کانگو

en: Kaingang
ur: کینگینگ

en: Khasi
ur: کھاسی

en: Koyra Chiini
ur: کويرا شيني

en: Kikuyu
ur: کیکویو

en: Kuanyama
ur: کونیاما

en: Kazakh
ur: قزاخ

en: Kako
ur: کاکو

en: Kalaallisut
ur: کالاليست

en: Kalenjin
ur: کالينجين

en: Khmer
ur: خمیر

en: Kimbundu
ur: کیمبونڈو

en: Kannada
ur: کنّاڈا

en: Korean
ur: کوریائی

en: Komi-Permyak
ur: کومی پرمیاک

en: Konkani
ur: کونکنی

en: Kpelle
ur: کیپیلّے

en: Kanuri
ur: کنوری

en: Karachay-Balkar
ur: کراچے بالکر

en: Karelian
ur: کیرلین

en: Kurukh
ur: کوروکھ

en: Kashmiri
ur: کشمیری

en: Shambala
ur: شامبالا

en: Bafia
ur: بافيا

en: Colognian
ur: کولوگنیائی

en: Kurdish
ur: کردش

en: Kumyk
ur: کومیک

en: Komi
ur: کومی

en: Cornish
ur: کورنش

en: Kwakʼwala
ur: کیواکوالا

en: Kyrgyz
ur: کرغیزی

en: Latin
ur: لاطینی

en: Ladino
ur: لیڈینو

en: Langi
ur: لانگی

en: Luxembourgish
ur: لکسمبرگیش

en: Lezghian
ur: لیزگیان

en: Ganda
ur: گینڈا

en: Limburgish
ur: لیمبرگش

en: Lillooet
ur: للوئیٹ

en: Lakota
ur: لاکوٹا

en: Lombard
ur: لومبارڈ

en: Lingala
ur: لِنگَلا

en: Lao
ur: لاؤ

en: Louisiana Creole
ur: لوزیانا کریول

en: Lozi
ur: لوزی

en: Northern Luri
ur: شمالی لری

en: Saamia
ur: سامیہ

en: Lithuanian
ur: لیتھوینین

en: Luba-Katanga
ur: لبا-کاتانجا

en: Luba-Lulua
ur: لیوبا لولوآ

en: Lunda
ur: لونڈا

en: Luo
ur: لو

en: Mizo
ur: میزو

en: Luyia
ur: لویا

en: Latvian
ur: لیٹوین

en: Madurese
ur: مدورسی

en: Magahi
ur: مگاہی

en: Maithili
ur: میتھیلی

en: Makasar
ur: مکاسر

en: Masai
ur: مسائی

en: Moksha
ur: موکشا

en: Mende
ur: میندے

en: Meru
ur: میرو

en: Morisyen
ur: موریسیین

en: Malagasy
ur: ملاگاسی

en: Makhuwa-Meetto
ur: ماخاوا-ميتو

en: Metaʼ
ur: میٹا

en: Marshallese
ur: مارشلیز

en: Māori
ur: ماؤری

en: Mi'kmaw
ur: مکمیک

en: Minangkabau
ur: منانگکباؤ

en: Macedonian
ur: مقدونیائی

en: Malayalam
ur: مالایالم

en: Mongolian
ur: منگولین

en: Manipuri
ur: منی پوری

en: Innu-aimun
ur: انو ایمن

en: Mohawk
ur: موہاک

en: Mossi
ur: موسی

en: Marathi
ur: مراٹهی

en: Malay
ur: مالے

en: Maltese
ur: مالٹی

en: Mundang
ur: منڈانگ

en: Multiple languages
ur: متعدد زبانیں

en: Muscogee
ur: کریک

en: Mirandese
ur: میرانڈیز

en: Burmese
ur: برمی

en: Erzya
ur: ارزیا

en: Mazanderani
ur: مزندرانی

en: Nauru
ur: ناؤرو

en: Neapolitan
ur: نیاپولیٹن

en: Nama
ur: ناما

en: Norwegian Bokmål
ur: نارویجین بوکمل

en: North Ndebele
ur: شمالی دبیل

en: Low German
ur: ادنی جرمن

en: Low Saxon
ur: ادنی سیکسن

en: Nepali
ur: نیپالی

en: Newari
ur: نیواری

en: Ndonga
ur: نڈونگا

en: Nias
ur: نیاس

en: Niuean
ur: نیویائی

en: Dutch
ur: ڈچ

en: Flemish
ur: فلیمِش

en: Kwasio
ur: کوايسو

en: Norwegian Nynorsk
ur: نارویجین نینورسک

en: Ngiemboon
ur: نگیمبون

en: Norwegian
ur: نارویجین

en: Nogai
ur: نوگائی

en: N’Ko
ur: اینکو

en: South Ndebele
ur: جنوبی نڈیبیلی

en: Northern Sotho
ur: شمالی سوتھو

en: Nuer
ur: نویر

en: Navajo
ur: نواجو

en: Nyanja
ur: نیانجا

en: Nyankole
ur: نینکول

en: Occitan
ur: آکسیٹان

en: Northwestern Ojibwa
ur: شمال مغربی اوجبوا

en: Central Ojibwa
ur: سینٹرل اوجبوا

en: Oji-Cree
ur: اوجی کری

en: Western Ojibwa
ur: مغربی اوجبوا

en: Okanagan
ur: اوکناگن

en: Oromo
ur: اورومو

en: Odia
ur: اڑیہ

en: Ossetic
ur: اوسیٹک

en: Punjabi
ur: پنجابی

en: Pangasinan
ur: پنگاسنان

en: Pampanga
ur: پامپنگا

en: Papiamento
ur: پاپیامینٹو

en: Palauan
ur: پالاون

en: Nigerian Pidgin
ur: نائجیریائی پڈگن

en: Pijin
ur: پجن

en: Polish
ur: پولش

en: Maliseet-Passamaquoddy
ur: مالیسیٹ پاساماکوڈی

en: Prussian
ur: پارسی

en: Pashto
ur: پشتو

en: Portuguese
ur: پُرتگالی

en: Brazilian Portuguese
ur: برازیلی پرتگالی

en: European Portuguese
ur: یورپی پرتگالی

en: Quechua
ur: کویچوآ

en: Kʼicheʼ
ur: کيشی

en: Rajasthani
ur: راجستھانی

en: Rapanui
ur: رپانوی

en: Rarotongan
ur: راروتونگان

en: Rohingya
ur: روہنگیا

en: Romansh
ur: رومانش

en: Rundi
ur: رونڈی

en: Romanian
ur: رومینین

en: Moldavian
ur: مالدووا

en: Rombo
ur: رومبو

en: Russian
ur: روسی

en: Aromanian
ur: ارومانی

en: Kinyarwanda
ur: کینیاروانڈا

en: Rwa
ur: روا

en: Sanskrit
ur: سنسکرت

en: Sandawe
ur: سنڈاوے

en: Yakut
ur: ساکھا

en: Samburu
ur: سامبورو

en: Santali
ur: سنتالی

en: Ngambay
ur: نگامبے

en: Sangu
ur: سانگو

en: Sardinian
ur: سردینین

en: Sicilian
ur: سیسیلین

en: Scots
ur: سکاٹ

en: Sindhi
ur: سندھی

en: Southern Kurdish
ur: جنوبی کرد

en: Northern Sami
ur: شمالی سامی

en: Sena
ur: سینا

en: Koyraboro Senni
ur: کويرابورو سينی

en: Sango
ur: ساںغو

en: Serbo-Croatian
ur: سربو-کروئیشین

en: Tachelhit
ur: تشلحيت

en: Shan
ur: شان

en: Sinhala
ur: سنہالا

en: Slovak
ur: سلوواک

en: Slovenian
ur: سلووینیائی

en: Southern Lushootseed
ur: جنوبی لوشوٹسیڈ

en: Samoan
ur: ساموآن

en: Southern Sami
ur: جنوبی سامی

en: Lule Sami
ur: لول سامی

en: Inari Sami
ur: اناری سامی

en: Skolt Sami
ur: سکولٹ سامی

en: Shona
ur: شونا

en: Soninke
ur: سوننکے

en: Somali
ur: صومالی

en: Albanian
ur: البانی

en: Serbian
ur: سربین

en: Sranan Tongo
ur: سرانن ٹونگو

en: Swati
ur: سواتی

en: Saho
ur: ساہو

en: Southern Sotho
ur: جنوبی سوتھو

en: Straits Salish
ur: سٹریٹس سالِش

en: Sundanese
ur: سنڈانیز

en: Sukuma
ur: سکوما

en: Swedish
ur: سویڈش

en: Swahili
ur: سواحلی

en: Congo Swahili
ur: کانگو سواحلی

en: Comorian
ur: کوموریائی

en: Syriac
ur: سریانی

en: Tamil
ur: تمل

en: Southern Tutchone
ur: جنوبی ٹچون

en: Telugu
ur: تیلگو

en: Timne
ur: ٹمنے

en: Teso
ur: تیسو

en: Tetum
ur: ٹیٹم

en: Tajik
ur: تاجک

en: Tagish
ur: ٹاگش

en: Thai
ur: تھائی

en: Tahltan
ur: ٹاہلٹن

en: Tigrinya
ur: ٹگرینیا

en: Tigre
ur: ٹگرے

en: Turkmen
ur: ترکمان

en: Tagalog
ur: ٹیگا لوگ

en: Klingon
ur: کلنگن

en: Tlingit
ur: ٹلنگٹ

en: Tswana
ur: سوانا

en: Tongan
ur: ٹونگن

en: Toki Pona
ur: ٹوکی پونا

en: Tok Pisin
ur: ٹوک پِسِن

en: Turkish
ur: ترکی

en: Taroko
ur: ٹوروکو

en: Tsonga
ur: زونگا

en: Tatar
ur: تاتار

en: Northern Tutchone
ur: شمالی ٹچون

en: Tumbuka
ur: ٹمبوکا

en: Tuvalu
ur: تووالو

en: Twi
ur: توی

en: Tasawaq
ur: تاساواق

en: Tahitian
ur: تاہیتی

en: Tuvinian
ur: تووینین

en: Central Atlas Tamazight
ur: سینٹرل ایٹلس ٹمازائٹ

en: Udmurt
ur: ادمورت

en: Uyghur
ur: یوئگہر

en: Ukrainian
ur: یوکرینیائی

en: Umbundu
ur: اومبوندو

en: Unknown language
ur: نامعلوم زبان

en: Urdu
ur: اردو

en: Uzbek
ur: ازبیک

en: Vai
ur: وائی

en: Venda
ur: وینڈا

en: Vietnamese
ur: ویتنامی

en: Volapük
ur: وولاپوک

en: Vunjo
ur: ونجو

en: Walloon
ur: والون

en: Walser
ur: والسر

en: Wolaytta
ur: وولایتا

en: Waray
ur: وارے

en: Warlpiri
ur: وارلپیری

en: Wolof
ur: وولوف

en: Wu Chinese
ur: وو چائینیز

en: Kalmyk
ur: کالمیک

en: Xhosa
ur: ژوسا

en: Soga
ur: سوگا

en: Yangben
ur: یانگبین

en: Yemba
ur: یمبا

en: Yiddish
ur: یدش

en: Yoruba
ur: یوروبا

en: Nheengatu
ur: نینگاٹو

en: Cantonese
ur: کینٹونیز

en: Chinese, Cantonese
ur: چینی، کینٹونیز

en: Standard Moroccan Tamazight
ur: اسٹینڈرڈ مراقشی تمازیقی

en: Chinese
ur: چینی

en: Chinese, Mandarin
ur: چینی، مندارن

en: Simplified Chinese
ur: چینی (آسان کردہ)

en: Simplified Mandarin Chinese
ur: سادہ مندارن چینی

en: Traditional Chinese
ur: روایتی چینی

en: Traditional Mandarin Chinese
ur: روایتی مندارن چینی

en: Zulu
ur: زولو

en: Zuni
ur: زونی

en: No linguistic content
ur: کوئی لسانی مواد نہیں

en: Zaza
ur: زازا
