dialect-cldr-langs - en to fi translation catalogue (666 entries)

en: Afar
fi: afar

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Acehnese
fi: atšeh

en: Acoli
fi: atšoli

en: Adangme
fi: adangme

en: Adyghe
fi: adyge

en: Avestan
fi: avesta

en: Tunisian Arabic
fi: tunisianarabia

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Afrihili
fi: afrihili

en: Aghem
fi: aghem

en: Ainu
fi: ainu

en: Akan
fi: akan

en: Akkadian
fi: akkadi

en: Alabama
fi: alabama

en: Aleut
fi: aleutti

en: Gheg Albanian
fi: gegi

en: Southern Altai
fi: altai

en: Amharic
fi: amhara

en: Aragonese
fi: aragonia

en: Old English
fi: muinaisenglanti

en: Obolo
fi: obolo

en: Angika
fi: angika

en: Arabic
fi: arabia

en: Modern Standard Arabic
fi: yleisarabia

en: Aramaic
fi: valtakunnanaramea

en: Mapuche
fi: mapudungun

en: Araona
fi: araona

en: Arapaho
fi: arapaho

en: Algerian Arabic
fi: algerianarabia

en: Najdi Arabic
fi: arabia – najd

en: Arawak
fi: arawak

en: Moroccan Arabic
fi: marokonarabia

en: Egyptian Arabic
fi: egyptinarabia

en: Assamese
fi: assami

en: Asu
fi: asu

en: American Sign Language
fi: amerikkalainen viittomakieli

en: Asturian
fi: asturia

en: Atikamekw
fi: atikamekw

en: Avaric
fi: avaari

en: Kotava
fi: kotava

en: Awadhi
fi: awadhi

en: Aymara
fi: aimara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Azeri
fi: azeri

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Baluchi
fi: belutši

en: Balinese
fi: bali

en: Bavarian
fi: baijeri

en: Basaa
fi: basaa

en: Bamun
fi: bamum

en: Batak Toba
fi: batak-toba

en: Ghomala
fi: ghomala

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Beja
fi: bedža

en: Bemba
fi: bemba

en: Betawi
fi: betawi

en: Bena
fi: bena

en: Bafut
fi: fut

en: Badaga
fi: badaga

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Haryanvi
fi: haryanvi

en: Western Balochi
fi: länsibelutši

en: Bhojpuri
fi: bhodžpuri

en: Bislama
fi: bislama

en: Bikol
fi: bikol

en: Bini
fi: bini

en: Banjar
fi: banjar

en: Kom
fi: kom

en: Siksiká
fi: siksika

en: Anii
fi: anii

en: Tai Dam
fi: tai dam

en: Bambara
fi: bambara

en: Bangla
fi: bengali

en: Tibetan
fi: tiibet

en: Bishnupriya
fi: bišnupria

en: Bakhtiari
fi: bahtiari

en: Breton
fi: bretoni

en: Braj
fi: bradž

en: Brahui
fi: brahui

en: Bodo
fi: bodo

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Akoose
fi: koose

en: Buriat
fi: burjaatti

en: Buginese
fi: bugi

en: Bulu
fi: bulu

en: Blin
fi: bilin

en: Medumba
fi: medumba

en: Catalan
fi: katalaani

en: Caddo
fi: caddo

en: Carib
fi: karibi

en: Cayuga
fi: cayuga

en: Atsam
fi: atsam

en: Chakma
fi: chakma

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Cebuano
fi: cebuano

en: Chiga
fi: kiga

en: Chamorro
fi: tšamorro

en: Chibcha
fi: tšibtša

en: Chagatai
fi: tšagatai

en: Chuukese
fi: chuuk

en: Mari
fi: mari

en: Chinook Jargon
fi: chinook-jargon

en: Choctaw
fi: choctaw

en: Chipewyan
fi: chipewyan

en: Cherokee
fi: cherokee

en: Cheyenne
fi: cheyenne

en: Chickasaw
fi: chickasaw

en: Central Kurdish
fi: soranî

en: Kurdish, Central
fi: kurdi – soranî

en: Kurdish, Sorani
fi: soranî

en: Chilcotin
fi: chilcotin

en: Corsican
fi: korsika

en: Coptic
fi: kopti

en: Capiznon
fi: capiznon

en: Cree
fi: cree

en: Michif
fi: michif

en: Crimean Tatar
fi: krimintataari

en: Southern East Cree
fi: east cree (eteläinen)

en: Plains Cree
fi: plains cree

en: Northern East Cree
fi: east cree (pohjoinen)

en: Moose Cree
fi: moose cree

en: Carolina Algonquian
fi: pamlico

en: Seselwa Creole French
fi: seychellienkreoli

en: Czech
fi: tšekki

en: Kashubian
fi: kašubi

en: Swampy Cree
fi: swampy cree

en: Church Slavic
fi: kirkkoslaavi

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Welsh
fi: kymri

en: Danish
fi: tanska

en: Dakota
fi: dakota

en: Dargwa
fi: dargi

en: Taita
fi: taita

en: German
fi: saksa

en: Austrian German
fi: itävallansaksa

en: Swiss High German
fi: sveitsinyläsaksa

en: Delaware
fi: delaware

en: Slave
fi: slevi

en: Dogrib
fi: dogrib

en: Dinka
fi: dinka

en: Zarma
fi: djerma

en: Dogri
fi: dogri

en: Lower Sorbian
fi: alasorbi

en: Central Dusun
fi: dusun

en: Duala
fi: duala

en: Middle Dutch
fi: keskihollanti

en: Divehi
fi: divehi

en: Jola-Fonyi
fi: jola-fonyi

en: Dyula
fi: djula

en: Dzongkha
fi: dzongkha

en: Dazaga
fi: dazaga

en: Embu
fi: embu

en: Ewe
fi: ewe

en: Efik
fi: efik

en: Emilian
fi: emilia

en: Ancient Egyptian
fi: muinaisegypti

en: Ekajuk
fi: ekajuk

en: Greek
fi: kreikka

en: Elamite
fi: elami

en: English
fi: englanti

en: Australian English
fi: australianenglanti

en: Canadian English
fi: kanadanenglanti

en: British English
fi: britannianenglanti

en: UK English
fi: englanti (Britannia)

en: American English
fi: amerikanenglanti

en: US English
fi: englanti (USA)

en: Middle English
fi: keskienglanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Spanish
fi: espanja

en: Latin American Spanish
fi: amerikanespanja

en: European Spanish
fi: euroopanespanja

en: Mexican Spanish
fi: meksikonespanja

en: Central Yupik
fi: alaskanjupik

en: Estonian
fi: viro

en: Basque
fi: baski

en: Ewondo
fi: ewondo

en: Extremaduran
fi: extremadura

en: Persian
fi: persia

en: Dari
fi: dari

en: Fang
fi: fang

en: Fanti
fi: fanti

en: Fula
fi: fulani

en: Finnish
fi: suomi

en: Filipino
fi: filipino

en: Tornedalen Finnish
fi: meänkieli

en: Fijian
fi: fidži

en: Faroese
fi: fääri

en: Fon
fi: fon

en: French
fi: ranska

en: Canadian French
fi: kanadanranska

en: Swiss French
fi: sveitsinranska

en: Cajun French
fi: cajunranska

en: Middle French
fi: keskiranska

en: Old French
fi: muinaisranska

en: Arpitan
fi: arpitaani

en: Northern Frisian
fi: pohjoisfriisi

en: Eastern Frisian
fi: itäfriisi

en: Friulian
fi: friuli

en: Western Frisian
fi: länsifriisi

en: Irish
fi: iiri

en: Ga
fi: ga

en: Gagauz
fi: gagauzi

en: Gan Chinese
fi: gan-kiina

en: Gayo
fi: gajo

en: Gbaya
fi: gbaja

en: Zoroastrian Dari
fi: zoroastrialaisdari

en: Scottish Gaelic
fi: gaeli

en: Geez
fi: ge’ez

en: Gilbertese
fi: kiribati

en: Galician
fi: galicia

en: Gilaki
fi: gilaki

en: Middle High German
fi: keskiyläsaksa

en: Guarani
fi: guarani

en: Old High German
fi: muinaisyläsaksa

en: Goan Konkani
fi: goankonkani

en: Gondi
fi: gondi

en: Gorontalo
fi: gorontalo

en: Gothic
fi: gootti

en: Grebo
fi: grebo

en: Ancient Greek
fi: muinaiskreikka

en: Swiss German
fi: sveitsinsaksa

en: Gujarati
fi: gudžarati

en: Wayuu
fi: wayuu

en: Frafra
fi: frafra

en: Gusii
fi: gusii

en: Manx
fi: manksi

en: Gwichʼin
fi: gwitšin

en: Hausa
fi: hausa

en: Haida
fi: haida

en: Hakka Chinese
fi: hakka-kiina

en: Hawaiian
fi: havaiji

en: Southern Haida
fi: haida (eteläinen)

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hindi
fi: hindi

en: Hinglish
fi: hinglish

en: Fiji Hindi
fi: fidžinhindi

en: Hiligaynon
fi: hiligaino

en: Hittite
fi: heetti

en: Hmong
fi: hmong

en: Hmong Njua
fi: hmong njua

en: Hiri Motu
fi: hiri-motu

en: Croatian
fi: kroatia

en: Upper Sorbian
fi: yläsorbi

en: Xiang Chinese
fi: xiang-kiina

en: Haitian Creole
fi: haiti

en: Hungarian
fi: unkari

en: Hupa
fi: hupa

en: Halkomelem
fi: halkomelem

en: Armenian
fi: armenia

en: Herero
fi: herero

en: Interlingua
fi: interlingua

en: Iban
fi: iban

en: Ibibio
fi: ibibio

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Interlingue
fi: interlingue

en: Igbo
fi: igbo

en: Sichuan Yi
fi: sichuanin-yi

en: Inupiaq
fi: inupiaq

en: Western Canadian Inuktitut
fi: Länsi-Kanadan inuktitut

en: Iloko
fi: iloko

en: Ingush
fi: inguuši

en: Ido
fi: ido

en: Icelandic
fi: islanti

en: Italian
fi: italia

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Ingrian
fi: inkeroinen

en: Japanese
fi: japani

en: Jamaican Creole English
fi: jamaikankreolienglanti

en: Lojban
fi: lojban

en: Ngomba
fi: ngomba

en: Machame
fi: machame

en: Judeo-Persian
fi: juutalaispersia

en: Judeo-Arabic
fi: juutalaisarabia

en: Jutish
fi: juutti

en: Javanese
fi: jaava

en: Georgian
fi: georgia

en: Kara-Kalpak
fi: karakalpakki

en: Kabyle
fi: kabyyli

en: Kachin
fi: katšin

en: Jju
fi: jju

en: Kamba
fi: kamba

en: Kawi
fi: kavi

en: Kabardian
fi: kabardi

en: Kanembu
fi: kanembu

en: Tyap
fi: tyap

en: Makonde
fi: makonde

en: Kabuverdianu
fi: kapverdenkreoli

en: Kenyang
fi: kenyang

en: Koro
fi: norsunluurannikonkoro

en: Kongo
fi: kongo

en: Kaingang
fi: kaingang

en: Khasi
fi: khasi

en: Khotanese
fi: khotani

en: Koyra Chiini
fi: koyra chiini

en: Khowar
fi: khowar

en: Kikuyu
fi: kikuju

en: Kirmanjki
fi: kirmanjki

en: Kuanyama
fi: kuanjama

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Kako
fi: kako

en: Kalaallisut
fi: kalaallisut

en: Kalenjin
fi: kalenjin

en: Khmer
fi: khmer

en: Kimbundu
fi: kimbundu

en: Kannada
fi: kannada

en: Korean
fi: korea

en: Komi-Permyak
fi: komipermjakki

en: Konkani
fi: konkani

en: Kosraean
fi: kosrae

en: Kpelle
fi: kpelle

en: Kanuri
fi: kanuri

en: Karachay-Balkar
fi: karatšai-balkaari

en: Krio
fi: krio

en: Kinaray-a
fi: kinaray-a

en: Karelian
fi: karjala

en: Kurukh
fi: kurukh

en: Kashmiri
fi: kašmiri

en: Shambala
fi: shambala

en: Bafia
fi: bafia

en: Colognian
fi: kölsch

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Kumyk
fi: kumykki

en: Kutenai
fi: kutenai

en: Komi
fi: komi

en: Cornish
fi: korni

en: Kwakʼwala
fi: kwakʼwala

en: Kuvi
fi: kuvi

en: Kyrgyz
fi: kirgiisi

en: Latin
fi: latina

en: Ladino
fi: ladino

en: Langi
fi: lango

en: Western Panjabi
fi: lahnda

en: Lamba
fi: lamba

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Lezghian
fi: lezgi

en: Lingua Franca Nova
fi: lingua franca nova

en: Ganda
fi: ganda

en: Limburgish
fi: limburg

en: Ligurian
fi: liguuri

en: Lillooet
fi: lillooet

en: Livonian
fi: liivi

en: Lakota
fi: lakota

en: Lombard
fi: lombardi

en: Lingala
fi: lingala

en: Lao
fi: lao

en: Mongo
fi: mongo

en: Louisiana Creole
fi: louisianankreoli

en: Lozi
fi: lozi

en: Northern Luri
fi: pohjoisluri

en: Saamia
fi: samia

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Latgalian
fi: latgalli

en: Luba-Katanga
fi: katanganluba

en: Luba-Lulua
fi: luluanluba

en: Luiseno
fi: luiseño

en: Lunda
fi: lunda

en: Luo
fi: luo

en: Mizo
fi: lusai

en: Luyia
fi: luhya

en: Latvian
fi: latvia

en: Literary Chinese
fi: klassinen kiina

en: Laz
fi: lazi

en: Madurese
fi: madura

en: Mafa
fi: mafa

en: Magahi
fi: magahi

en: Maithili
fi: maithili

en: Makasar
fi: makassar

en: Mandingo
fi: mandingo

en: Masai
fi: maasai

en: Maba
fi: maba

en: Moksha
fi: mokša

en: Mandar
fi: mandar

en: Mende
fi: mende

en: Meru
fi: meru

en: Morisyen
fi: morisyen

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Middle Irish
fi: keski-iiri

en: Makhuwa-Meetto
fi: makua-meetto

en: Metaʼ
fi: meta’

en: Marshallese
fi: marshall

en: Māori
fi: maori

en: Mi'kmaw
fi: micmac

en: Minangkabau
fi: minangkabau

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Manchu
fi: mantšu

en: Manipuri
fi: manipuri

en: Innu-aimun
fi: innu-aimun

en: Mohawk
fi: mohawk

en: Mossi
fi: mossi

en: Marathi
fi: marathi

en: Western Mari
fi: vuorimari

en: Malay
fi: malaiji

en: Maltese
fi: malta

en: Mundang
fi: mundang

en: Multiple languages
fi: useita kieliä

en: Muscogee
fi: creek

en: Mirandese
fi: mirandeesi

en: Marwari
fi: marwari

en: Mentawai
fi: mentawai

en: Burmese
fi: burma

en: Myene
fi: myene

en: Erzya
fi: ersä

en: Mazanderani
fi: mazandarani

en: Nauru
fi: nauru

en: Min Nan Chinese
fi: min nan -kiina

en: Neapolitan
fi: napoli

en: Nama
fi: nama

en: Norwegian Bokmål
fi: norjan bokmål

en: North Ndebele
fi: pohjois-ndebele

en: Low German
fi: alasaksa

en: Low Saxon
fi: alankomaidenalasaksa

en: Nepali
fi: nepali

en: Newari
fi: newari

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Nias
fi: nias

en: Niuean
fi: niue

en: Ao Naga
fi: ao naga

en: Dutch
fi: hollanti

en: Flemish
fi: flaami

en: Kwasio
fi: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
fi: norjan nynorsk

en: Ngiemboon
fi: ngiemboon

en: Norwegian
fi: norja

en: Nogai
fi: nogai

en: Old Norse
fi: muinaisnorja

en: Novial
fi: novial

en: N’Ko
fi: n’ko

en: South Ndebele
fi: etelä-ndebele

en: Northern Sotho
fi: pohjoissotho

en: Nuer
fi: nuer

en: Navajo
fi: navajo

en: Classical Newari
fi: klassinen newari

en: Nyanja
fi: njandža

en: Nyamwezi
fi: nyamwezi

en: Nyankole
fi: nyankole

en: Nyoro
fi: nyoro

en: Nzima
fi: nzima

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Ojibwa
fi: odžibwa

en: Northwestern Ojibwa
fi: luoteis-odžibwa

en: Central Ojibwa
fi: keskiojibwa

en: Oji-Cree
fi: oji-cree

en: Western Ojibwa
fi: länsi-odžibwa

en: Okanagan
fi: okanagan

en: Oromo
fi: oromo

en: Odia
fi: orija

en: Ossetic
fi: osseetti

en: Osage
fi: osage

en: Ottoman Turkish
fi: osmani

en: Punjabi
fi: pandžabi

en: Pangasinan
fi: pangasinan

en: Pahlavi
fi: pahlavi

en: Pampanga
fi: pampanga

en: Papiamento
fi: papiamentu

en: Palauan
fi: palau

en: Picard
fi: picardi

en: Nigerian Pidgin
fi: nigerianpidgin

en: Pennsylvania German
fi: pennsylvaniansaksa

en: Plautdietsch
fi: plautdietsch

en: Old Persian
fi: muinaispersia

en: Palatine German
fi: pfaltsi

en: Phoenician
fi: foinikia

en: Pali
fi: paali

en: Pijin
fi: pijin

en: Polish
fi: puola

en: Piedmontese
fi: piemonte

en: Pontic
fi: pontoksenkreikka

en: Pohnpeian
fi: pohnpei

en: Maliseet-Passamaquoddy
fi: maliseet-passamaquoddy

en: Prussian
fi: muinaispreussi

en: Old Provençal
fi: muinaisprovensaali

en: Pashto
fi: paštu

en: Portuguese
fi: portugali

en: Brazilian Portuguese
fi: brasilianportugali

en: European Portuguese
fi: euroopanportugali

en: Quechua
fi: ketšua

en: Kʼicheʼ
fi: kʼicheʼ

en: Chimborazo Highland Quichua
fi: chimborazonylänköketšua

en: Rajasthani
fi: radžastani

en: Rapanui
fi: rapanui

en: Rarotongan
fi: rarotonga

en: Romagnol
fi: romagnoli

en: Rohingya
fi: rohinga

en: Riffian
fi: tarifit

en: Romansh
fi: retoromaani

en: Rundi
fi: rundi

en: Romanian
fi: romania

en: Moldavian
fi: moldova

en: Rombo
fi: rombo

en: Romany
fi: romani

en: Rotuman
fi: rotuma

en: Russian
fi: venäjä

en: Rusyn
fi: ruteeni

en: Roviana
fi: roviana

en: Aromanian
fi: aromania

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Rwa
fi: rwa

en: Sanskrit
fi: sanskrit

en: Sandawe
fi: sandawe

en: Yakut
fi: jakuutti

en: Samaritan Aramaic
fi: samarianaramea

en: Samburu
fi: samburu

en: Sasak
fi: sasak

en: Santali
fi: santali

en: Saurashtra
fi: sauraštri

en: Ngambay
fi: ngambay

en: Sangu
fi: sangu

en: Sardinian
fi: sardi

en: Sicilian
fi: sisilia

en: Scots
fi: skotti

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Sassarese Sardinian
fi: sassarinsardi

en: Southern Kurdish
fi: eteläkurdi

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Seneca
fi: seneca

en: Sena
fi: sena

en: Seri
fi: seri

en: Selkup
fi: selkuppi

en: Koyraboro Senni
fi: koyraboro senni

en: Sango
fi: sango

en: Old Irish
fi: muinaisiiri

en: Samogitian
fi: samogiitti

en: Serbo-Croatian
fi: serbokroaatti

en: Tachelhit
fi: tašelhit

en: Shan
fi: shan

en: Chadian Arabic
fi: tšadinarabia

en: Sinhala
fi: sinhala

en: Sidamo
fi: sidamo

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Southern Lushootseed
fi: lushootseed (eteläinen)

en: Lower Silesian
fi: sleesiansaksa

en: Selayar
fi: selayar

en: Samoan
fi: samoa

en: Southern Sami
fi: eteläsaame

en: Lule Sami
fi: luulajansaame

en: Inari Sami
fi: inarinsaame

en: Skolt Sami
fi: koltansaame

en: Shona
fi: šona

en: Soninke
fi: soninke

en: Somali
fi: somali

en: Sogdien
fi: sogdi

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbia

en: Sranan Tongo
fi: sranan

en: Serer
fi: serer

en: Swati
fi: swazi

en: Saho
fi: saho

en: Southern Sotho
fi: eteläsotho

en: Saterland Frisian
fi: saterlandinfriisi

en: Straits Salish
fi: straits-salish

en: Sundanese
fi: sunda

en: Sukuma
fi: sukuma

en: Susu
fi: susu

en: Sumerian
fi: sumeri

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Swahili
fi: swahili

en: Congo Swahili
fi: kongonswahili

en: Comorian
fi: komori

en: Classical Syriac
fi: muinaissyyria

en: Syriac
fi: syyria

en: Silesian
fi: sleesia

en: Tamil
fi: tamili

en: Southern Tutchone
fi: etelätutchone

en: Tulu
fi: tulu

en: Telugu
fi: telugu

en: Timne
fi: temne

en: Teso
fi: teso

en: Tereno
fi: tereno

en: Tetum
fi: tetum

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tagish
fi: tagish

en: Thai
fi: thai

en: Tahltan
fi: tahlta

en: Tigrinya
fi: tigrinja

en: Tigre
fi: tigre

en: Tiv
fi: tiv

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Tokelau
fi: tokelau

en: Tsakhur
fi: tsahuri

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Klingon
fi: klingon

en: Tlingit
fi: tlingit

en: Talysh
fi: tališi

en: Tamashek
fi: tamašek

en: Tswana
fi: tswana

en: Tongan
fi: tonga

en: Nyasa Tonga
fi: malawintonga

en: Toki Pona
fi: toki pona

en: Tok Pisin
fi: tok-pisin

en: Turkish
fi: turkki

en: Turoyo
fi: turojo

en: Taroko
fi: taroko

en: Torwali
fi: torwali

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Tsakonian
fi: tsakonia

en: Tsimshian
fi: tsimši

en: Tatar
fi: tataari

en: Northern Tutchone
fi: pohjoinen tutchone

en: Muslim Tat
fi: tati

en: Tumbuka
fi: tumbuka

en: Tuvalu
fi: tuvalu

en: Twi
fi: twi

en: Tasawaq
fi: tasawaq

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Tuvinian
fi: tuva

en: Central Atlas Tamazight
fi: keskiatlaksentamazight

en: Udmurt
fi: udmurtti

en: Uyghur
fi: uiguuri

en: Ugaritic
fi: ugarit

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Umbundu
fi: mbundu

en: Unknown language
fi: tuntematon kieli

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Vai
fi: vai

en: Venda
fi: venda

en: Venetian
fi: venetsia

en: Veps
fi: vepsä

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: West Flemish
fi: länsiflaami

en: Main-Franconian
fi: maininfrankki

en: Makhuwa
fi: makhuwa

en: Volapük
fi: volapük

en: Votic
fi: vatja

en: Võro
fi: võro

en: Vunjo
fi: vunjo

en: Walloon
fi: valloni

en: Walser
fi: walser

en: Wolaytta
fi: wolaitta

en: Waray
fi: waray

en: Washo
fi: washo

en: Warlpiri
fi: warlpiri

en: Wolof
fi: wolof

en: Wu Chinese
fi: wu-kiina

en: Kalmyk
fi: kalmukki

en: Xhosa
fi: xhosa

en: Mingrelian
fi: mingreli

en: Kangri
fi: kangri

en: Soga
fi: soga

en: Yao
fi: jao

en: Yapese
fi: japi

en: Yangben
fi: yangben

en: Yemba
fi: yemba

en: Yiddish
fi: jiddiš

en: Yoruba
fi: joruba

en: Nheengatu
fi: ñeengatú

en: Cantonese
fi: kantoninkiina

en: Chinese, Cantonese
fi: kiina (kantonin)

en: Zhuang
fi: zhuang

en: Zapotec
fi: zapoteekki

en: Blissymbols
fi: blisskieli

en: Zeelandic
fi: seelanti

en: Zenaga
fi: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
fi: vakioitu tamazight

en: Chinese
fi: kiina

en: Chinese, Mandarin
fi: kiina (mandariini)

en: Simplified Mandarin Chinese
fi: mandariinikiina (yksinkertaistettu)

en: Traditional Mandarin Chinese
fi: mandariinikiina (perinteinen)

en: Zulu
fi: zulu

en: Zuni
fi: zuni

en: No linguistic content
fi: ei kielellistä sisältöä

en: Zaza
fi: zaza
