dialect-cldr-langs - en to de translation catalogue (369 entries)

en: Abkhazian
de: Abchasisch

en: Acehnese
de: Aceh

en: Acoli
de: Acholi

en: Adyghe
de: Adygeisch

en: Avestan
de: Avestisch

en: Tunisian Arabic
de: Tunesisches Arabisch

en: Akkadian
de: Akkadisch

en: Aleut
de: Aleutisch

en: Gheg Albanian
de: Gegisch

en: Southern Altai
de: Süd-Altaisch

en: Amharic
de: Amharisch

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Old English
de: Altenglisch

en: Arabic
de: Arabisch

en: Modern Standard Arabic
de: Modernes Hocharabisch

en: Aramaic
de: Aramäisch

en: Mapuche
de: Mapudungun

en: Algerian Arabic
de: Algerisches Arabisch

en: Najdi Arabic
de: Arabisch (Nadschd)

en: Moroccan Arabic
de: Marokkanisches Arabisch

en: Egyptian Arabic
de: Ägyptisches Arabisch

en: Assamese
de: Assamesisch

en: American Sign Language
de: Amerikanische Gebärdensprache

en: Asturian
de: Asturisch

en: Avaric
de: Awarisch

en: Azerbaijani
de: Aserbaidschanisch

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: Balinese
de: Balinesisch

en: Bavarian
de: Bairisch

en: Basaa
de: Bassa

en: Belarusian
de: Belarussisch

en: Beja
de: Bedauye

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Western Balochi
de: Westliches Belutschi

en: Bhojpuri
de: Bhodschpuri

en: Banjar
de: Banjaresisch

en: Siksiká
de: Blackfoot

en: Bangla
de: Bengalisch

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: Bakhtiari
de: Bachtiarisch

en: Breton
de: Bretonisch

en: Braj
de: Braj-Bhakha

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Buriat
de: Burjatisch

en: Buginese
de: Buginesisch

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Carib
de: Karibisch

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Chiga
de: Rukiga

en: Chagatai
de: Tschagataisch

en: Chuukese
de: Chuukesisch

en: Chinook Jargon
de: Chinook

en: Central Kurdish
de: Zentralkurdisch

en: Kurdish, Central
de: Kurdisch (Sorani)

en: Corsican
de: Korsisch

en: Coptic
de: Koptisch

en: Crimean Tatar
de: Krimtatarisch

en: Southern East Cree
de: Südost-Cree

en: Plains Cree
de: Plains-Cree

en: Carolina Algonquian
de: Carolina-Algonkin

en: Seselwa Creole French
de: Seychellenkreol

en: Czech
de: Tschechisch

en: Kashubian
de: Kaschubisch

en: Church Slavic
de: Kirchenslawisch

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Welsh
de: Walisisch

en: Danish
de: Dänisch

en: Dargwa
de: Darginisch

en: German
de: Deutsch

en: Austrian German
de: Österreichisches Deutsch

en: Swiss High German
de: Schweizer Hochdeutsch

en: Lower Sorbian
de: Niedersorbisch

en: Central Dusun
de: Zentral-Dusun

en: Middle Dutch
de: Mittelniederländisch

en: Divehi
de: Dhivehi

en: Jola-Fonyi
de: Diola

en: Emilian
de: Emilianisch

en: Ancient Egyptian
de: Ägyptisch

en: Greek
de: Griechisch

en: Elamite
de: Elamisch

en: English
de: Englisch

en: UK English
de: Englisch (GB)

en: Middle English
de: Mittelenglisch

en: Spanish
de: Spanisch

en: Central Yupik
de: Zentral-Alaska-Yupik

en: Estonian
de: Estnisch

en: Basque
de: Baskisch

en: Extremaduran
de: Extremadurisch

en: Persian
de: Persisch

en: Fang
de: Pangwe

en: Fula
de: Ful

en: Finnish
de: Finnisch

en: Tornedalen Finnish
de: Meänkieli

en: Fijian
de: Fidschi

en: Faroese
de: Färöisch

en: French
de: Französisch

en: Cajun French
de: Cajun

en: Middle French
de: Mittelfranzösisch

en: Old French
de: Altfranzösisch

en: Arpitan
de: Frankoprovenzalisch

en: Northern Frisian
de: Nordfriesisch

en: Eastern Frisian
de: Ostfriesisch

en: Friulian
de: Friaulisch

en: Western Frisian
de: Westfriesisch

en: Irish
de: Irisch

en: Gagauz
de: Gagausisch

en: Gan Chinese
de: Gan

en: Zoroastrian Dari
de: Gabri

en: Scottish Gaelic
de: Gälisch (Schottland)

en: Gilbertese
de: Kiribatisch

en: Galician
de: Galicisch

en: Middle High German
de: Mittelhochdeutsch

en: Guarani
de: Guaraní

en: Old High German
de: Althochdeutsch

en: Gorontalo
de: Mongondou

en: Gothic
de: Gotisch

en: Ancient Greek
de: Altgriechisch

en: Swiss German
de: Schweizerdeutsch

en: Wayuu
de: Wayúu

en: Frafra
de: Farefare

en: Gwichʼin
de: Kutchin

en: Hausa
de: Haussa

en: Hakka Chinese
de: Hakka

en: Hawaiian
de: Hawaiisch

en: Southern Haida
de: Süd-Haida

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Hindi (Latin)
de: Hindi (lateinisch)

en: Fiji Hindi
de: Fidschi-Hindi

en: Hittite
de: Hethitisch

en: Hmong
de: Miao

en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Upper Sorbian
de: Obersorbisch

en: Xiang Chinese
de: Xiang

en: Haitian Creole
de: Haiti-Kreolisch

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Armenian
de: Armenisch

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Sichuan Yi
de: Yi

en: Inupiaq
de: Inupiak

en: Western Canadian Inuktitut
de: Westkanadisches Inuktitut

en: Iloko
de: Ilokano

en: Ingush
de: Inguschisch

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Italian
de: Italienisch

en: Ingrian
de: Ischorisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Jamaican Creole English
de: Jamaikanisch-Kreolisch

en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

en: Jutish
de: Jütisch

en: Javanese
de: Javanisch

en: Georgian
de: Georgisch

en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: Kabardian
de: Kabardinisch

en: Kongo
de: Kongolesisch

en: Khotanese
de: Sakisch

en: Kuanyama
de: Kwanyama

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Kalaallisut
de: Grönländisch

en: Korean
de: Koreanisch

en: Komi-Permyak
de: Komi-Permjakisch

en: Kosraean
de: Kosraeanisch

en: Karachay-Balkar
de: Karatschaiisch-Balkarisch

en: Karelian
de: Karelisch

en: Kurukh
de: Oraon

en: Kashmiri
de: Kaschmiri

en: Colognian
de: Kölsch

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kumyk
de: Kumükisch

en: Cornish
de: Kornisch

en: Kyrgyz
de: Kirgisisch

en: Latin
de: Latein

en: Western Panjabi
de: Lahnda

en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

en: Lezghian
de: Lesgisch

en: Limburgish
de: Limburgisch

en: Ligurian
de: Ligurisch

en: Livonian
de: Livisch

en: Lombard
de: Lombardisch

en: Lao
de: Laotisch

en: Louisiana Creole
de: Kreol (Louisiana)

en: Northern Luri
de: Nördliches Luri

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Latgalian
de: Lettgallisch

en: Mizo
de: Lushai

en: Luyia
de: Luhya

en: Latvian
de: Lettisch

en: Literary Chinese
de: Klassisches Chinesisch

en: Laz
de: Lasisch

en: Madurese
de: Maduresisch

en: Magahi
de: Khotta

en: Makasar
de: Makassarisch

en: Mandingo
de: Malinke

en: Masai
de: Massai

en: Moksha
de: Mokschanisch

en: Mandar
de: Mandaresisch

en: Middle Irish
de: Mittelirisch

en: Metaʼ
de: Meta’

en: Marshallese
de: Marschallesisch

en: Mi'kmaw
de: Micmac

en: Macedonian
de: Mazedonisch

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Manchu
de: Mandschurisch

en: Manipuri
de: Meithei

en: Innu-aimun
de: Innu-Aimun

en: Western Mari
de: Bergmari

en: Malay
de: Malaiisch

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Multiple languages
de: Mehrsprachig

en: Muscogee
de: Muskogee

en: Mirandese
de: Mirandesisch

en: Burmese
de: Birmanisch

en: Erzya
de: Ersja-Mordwinisch

en: Mazanderani
de: Masanderanisch

en: Nauru
de: Nauruisch

en: Min Nan Chinese
de: Min Nan

en: Neapolitan
de: Neapolitanisch

en: Norwegian Bokmål
de: Norwegisch (Bokmål)

en: North Ndebele
de: Nord-Ndebele

en: Low German
de: Niederdeutsch

en: Low Saxon
de: Niedersächsisch

en: Nepali
de: Nepalesisch

en: Niuean
de: Niue

en: Ao Naga
de: Ao-Naga

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Flemish
de: Flämisch

en: Norwegian Nynorsk
de: Norwegisch (Nynorsk)

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Old Norse
de: Altnordisch

en: South Ndebele
de: Süd-Ndebele

en: Northern Sotho
de: Nord-Sotho

en: Classical Newari
de: Alt-Newari

en: Occitan
de: Okzitanisch

en: Northwestern Ojibwa
de: Nordwest-Ojibwe

en: Central Ojibwa
de: Zentral-Ojibwe

en: Western Ojibwa
de: West-Ojibwe

en: Odia
de: Oriya

en: Ossetic
de: Ossetisch

en: Ottoman Turkish
de: Osmanisch

en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

en: Pampanga
de: Pampanggan

en: Palauan
de: Palau

en: Picard
de: Picardisch

en: Nigerian Pidgin
de: Nigerianisches Pidgin

en: Pennsylvania German
de: Pennsylvaniadeutsch

en: Old Persian
de: Altpersisch

en: Palatine German
de: Pfälzisch

en: Phoenician
de: Phönizisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Piedmontese
de: Piemontesisch

en: Pontic
de: Pontisch

en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

en: Prussian
de: Altpreußisch

en: Old Provençal
de: Altprovenzalisch

en: Pashto
de: Paschtu

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Kʼicheʼ
de: K’iche’

en: Chimborazo Highland Quichua
de: Chimborazo Hochland-Quechua

en: Rarotongan
de: Rarotonganisch

en: Rohingya
de: Rohingyalisch

en: Riffian
de: Tarifit

en: Romansh
de: Rätoromanisch

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Moldavian
de: Moldauisch

en: Romany
de: Romani

en: Rotuman
de: Rotumanisch

en: Russian
de: Russisch

en: Rusyn
de: Russinisch

en: Aromanian
de: Aromunisch

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Samaritan Aramaic
de: Samaritanisch

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Sicilian
de: Sizilianisch

en: Scots
de: Schottisch

en: Sassarese Sardinian
de: Sassarisch

en: Southern Kurdish
de: Südkurdisch

en: Northern Sami
de: Nordsamisch

en: Selkup
de: Selkupisch

en: Koyraboro Senni
de: Koyra Senni

en: Old Irish
de: Altirisch

en: Samogitian
de: Samogitisch

en: Serbo-Croatian
de: Serbo-Kroatisch

en: Tachelhit
de: Taschelhit

en: Shan
de: Schan

en: Chadian Arabic
de: Tschadisch-Arabisch

en: Sinhala
de: Singhalesisch

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Southern Lushootseed
de: Süd-Lushootseed

en: Lower Silesian
de: Schlesisch (Niederschlesisch)

en: Samoan
de: Samoanisch

en: Southern Sami
de: Südsamisch

en: Lule Sami
de: Lule-Samisch

en: Inari Sami
de: Inari-Samisch

en: Skolt Sami
de: Skolt-Samisch

en: Sogdien
de: Sogdisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Serbian
de: Serbisch

en: Sranan Tongo
de: Srananisch

en: Swati
de: Swazi

en: Southern Sotho
de: Süd-Sotho

en: Saterland Frisian
de: Saterfriesisch

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Sumerian
de: Sumerisch

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Swahili
de: Suaheli

en: Congo Swahili
de: Kongo-Swahili

en: Comorian
de: Komorisch

en: Classical Syriac
de: Altsyrisch

en: Syriac
de: Syrisch

en: Silesian
de: Schlesisch (Wasserpolnisch)

en: Southern Tutchone
de: Südliches Tutchone

en: Timne
de: Temne

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Thai
de: Thailändisch

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Tokelau
de: Tokelauanisch

en: Tsakhur
de: Tsachurisch

en: Klingon
de: Klingonisch

en: Talysh
de: Talisch

en: Tamashek
de: Tamaseq

en: Tongan
de: Tongaisch

en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: Tsakonian
de: Tsakonisch

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Northern Tutchone
de: Nördliches Tutchone

en: Muslim Tat
de: Tatisch

en: Tuvalu
de: Tuvaluisch

en: Tahitian
de: Tahitisch

en: Tuvinian
de: Tuwinisch

en: Central Atlas Tamazight
de: Zentralatlas-Tamazight

en: Udmurt
de: Udmurtisch

en: Uyghur
de: Uigurisch

en: Ugaritic
de: Ugaritisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Unknown language
de: Unbekannte Sprache

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Venetian
de: Venetisch

en: Veps
de: Wepsisch

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: West Flemish
de: Westflämisch

en: Main-Franconian
de: Mainfränkisch

en: Makhuwa
de: Makua

en: Votic
de: Wotisch

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Walser
de: Walliserdeutsch

en: Wolaytta
de: Walamo

en: Wu Chinese
de: Wu

en: Kalmyk
de: Kalmückisch

en: Mingrelian
de: Mingrelisch

en: Yapese
de: Yapesisch

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Cantonese
de: Kantonesisch

en: Chinese, Cantonese
de: Chinesisch (Kantonesisch)

en: Zapotec
de: Zapotekisch

en: Blissymbols
de: Bliss-Symbole

en: Zeelandic
de: Seeländisch

en: Standard Moroccan Tamazight
de: Tamazight

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Chinese, Mandarin
de: Chinesisch (Mandarin)

en: Simplified Chinese
de: Chinesisch (vereinfacht)

en: Simplified Mandarin Chinese
de: Mandarin (Vereinfacht)

en: Traditional Chinese
de: Chinesisch (traditionell)

en: Traditional Mandarin Chinese
de: Mandarin (traditionell)

en: No linguistic content
de: Keine Sprachinhalte
