dialect-cldr-langs - en to fur translation catalogue (184 entries)

en: Afar
fur: afar

en: Abkhazian
fur: abcazian

en: Avestan
fur: avestan

en: Afrikaans
fur: afrikaans

en: Amharic
fur: amaric

en: Aragonese
fur: aragonês

en: Old English
fur: vieri inglês

en: Arabic
fur: arap

en: Aramaic
fur: aramaic

en: Assamese
fur: assamês

en: Asturian
fur: asturian

en: Avaric
fur: avar

en: Aymara
fur: aymarà

en: Azerbaijani
fur: azerbaijani

en: Belarusian
fur: bielorùs

en: Bulgarian
fur: bulgar

en: Bangla
fur: bengalês

en: Tibetan
fur: tibetan

en: Breton
fur: breton

en: Bosnian
fur: bosniac

en: Catalan
fur: catalan

en: Chechen
fur: cecen

en: Chamorro
fur: chamorro

en: Corsican
fur: cors

en: Coptic
fur: coptic

en: Cree
fur: cree

en: Czech
fur: cec

en: Church Slavic
fur: sclâf de glesie

en: Welsh
fur: galês

en: Danish
fur: danês

en: German
fur: todesc

en: Austrian German
fur: todesc de Austrie

en: Swiss High German
fur: alt todesc de Svuizare

en: Slave
fur: sclâf

en: Ancient Egyptian
fur: vieri egjizian

en: Greek
fur: grêc

en: English
fur: inglês

en: Australian English
fur: inglês australian

en: Canadian English
fur: inglês canadês

en: British English
fur: inglês britanic

en: American English
fur: ingles merecan

en: Esperanto
fur: esperanto

en: Spanish
fur: spagnûl

en: Latin American Spanish
fur: spagnûl de Americhe Latine

en: European Spanish
fur: spagnûl iberic

en: Estonian
fur: eston

en: Basque
fur: basc

en: Persian
fur: persian

en: Fula
fur: fulah

en: Finnish
fur: finlandês

en: Filipino
fur: filipin

en: Fijian
fur: fizian

en: Faroese
fur: faroês

en: French
fur: francês

en: Canadian French
fur: francês dal Canade

en: Swiss French
fur: francês de Svuizare

en: Old French
fur: vieri francês

en: Friulian
fur: furlan

en: Western Frisian
fur: frisian

en: Irish
fur: gaelic irlandês

en: Scottish Gaelic
fur: gaelic scozês

en: Galician
fur: galizian

en: Guarani
fur: guaranì

en: Gothic
fur: gotic

en: Ancient Greek
fur: vieri grêc

en: Gujarati
fur: gujarati

en: Manx
fur: manx

en: Hebrew
fur: ebraic

en: Hindi
fur: hindi

en: Croatian
fur: cravuat

en: Haitian Creole
fur: haitian

en: Hungarian
fur: ongjarês

en: Armenian
fur: armen

en: Indonesian
fur: indonesian

en: Igbo
fur: igbo

en: Inupiaq
fur: inupiaq

en: Ido
fur: ido

en: Icelandic
fur: islandês

en: Italian
fur: talian

en: Inuktitut
fur: inuktitut

en: Japanese
fur: gjaponês

en: Georgian
fur: gjeorgjian

en: Kazakh
fur: kazac

en: Kalaallisut
fur: kalaallisut

en: Khmer
fur: khmer

en: Kannada
fur: kannada

en: Korean
fur: corean

en: Kurdish
fur: curd

en: Cornish
fur: cornualiês

en: Latin
fur: latin

en: Ladino
fur: ladin

en: Luxembourgish
fur: lussemburghês

en: Limburgish
fur: limburghês

en: Lingala
fur: lingala

en: Lao
fur: lao

en: Lithuanian
fur: lituan

en: Latvian
fur: leton

en: Malagasy
fur: malagasy

en: Māori
fur: maori

en: Macedonian
fur: macedon

en: Malayalam
fur: malayalam

en: Mongolian
fur: mongul

en: Marathi
fur: marathi

en: Malay
fur: malês

en: Maltese
fur: maltês

en: Multiple languages
fur: lenghis multiplis

en: Mirandese
fur: mirandês

en: Neapolitan
fur: napoletan

en: Norwegian Bokmål
fur: norvegjês bokmål

en: North Ndebele
fur: ndebele setentrionâl

en: Low German
fur: bas todesc

en: Nepali
fur: nepalês

en: Dutch
fur: olandês

en: Flemish
fur: flamant

en: Norwegian Nynorsk
fur: norvegjês nynorsk

en: Norwegian
fur: norvegjês

en: Old Norse
fur: vieri norvegjês

en: Northern Sotho
fur: sotho setentrionâl

en: Navajo
fur: navajo

en: Occitan
fur: ocitan

en: Odia
fur: oriya

en: Ossetic
fur: osetic

en: Ottoman Turkish
fur: turc otoman

en: Punjabi
fur: punjabi

en: Papiamento
fur: papiamento

en: Old Persian
fur: vieri persian

en: Polish
fur: polac

en: Old Provençal
fur: vieri provenzâl

en: Pashto
fur: pashto

en: Portuguese
fur: portughês

en: Brazilian Portuguese
fur: portughês brasilian

en: European Portuguese
fur: portughês iberic

en: Quechua
fur: quechua

en: Romansh
fur: rumanç

en: Romanian
fur: romen

en: Moldavian
fur: moldâf

en: Russian
fur: rus

en: Sanskrit
fur: sanscrit

en: Sardinian
fur: sardegnûl

en: Sicilian
fur: sicilian

en: Scots
fur: scozês

en: Sindhi
fur: sindhi

en: Northern Sami
fur: sami setentrionâl

en: Sango
fur: sango

en: Old Irish
fur: vieri irlandês

en: Sinhala
fur: sinalês

en: Slovak
fur: slovac

en: Slovenian
fur: sloven

en: Samoan
fur: samoan

en: Somali
fur: somal

en: Albanian
fur: albanês

en: Serbian
fur: serp

en: Swati
fur: swati

en: Southern Sotho
fur: sotho meridionâl

en: Sundanese
fur: sundanês

en: Sumerian
fur: sumeric

en: Swedish
fur: svedês

en: Swahili
fur: swahili

en: Tamil
fur: tamil

en: Telugu
fur: telegu

en: Tetum
fur: tetum

en: Tajik
fur: tagic

en: Thai
fur: thai

en: Turkmen
fur: turcmen

en: Tagalog
fur: tagalog

en: Turkish
fur: turc

en: Tatar
fur: tartar

en: Tahitian
fur: tahitian

en: Uyghur
fur: uigur

en: Ukrainian
fur: ucrain

en: Unknown language
fur: indeterminade

en: Urdu
fur: urdu

en: Uzbek
fur: uzbec

en: Venda
fur: venda

en: Vietnamese
fur: vietnamite

en: Walloon
fur: valon

en: Wolof
fur: wolof

en: Xhosa
fur: xhosa

en: Yiddish
fur: yiddish

en: Yoruba
fur: yoruba

en: Chinese
fur: cinês

en: Simplified Chinese
fur: cinês semplificât

en: Traditional Chinese
fur: cinês tradizionâl

en: Zulu
fur: zulu
