dialect-cldr-langs - en to gl translation catalogue (470 entries)

en: Afar
gl: afar

en: Abkhazian
gl: abkhazo

en: Acehnese
gl: achinés

en: Acoli
gl: acholí

en: Adangme
gl: adangme

en: Adyghe
gl: adigueo

en: Afrikaans
gl: afrikaans

en: Aghem
gl: aghem

en: Ainu
gl: ainu

en: Akan
gl: akan

en: Aleut
gl: aleutiano

en: Southern Altai
gl: altai meridional

en: Amharic
gl: amhárico

en: Aragonese
gl: aragonés

en: Obolo
gl: obolo

en: Angika
gl: angika

en: Arabic
gl: árabe

en: Modern Standard Arabic
gl: árabe estándar moderno

en: Aramaic
gl: arameo

en: Mapuche
gl: mapuche

en: Arapaho
gl: arapaho

en: Najdi Arabic
gl: árabe najdi

en: Assamese
gl: assamés

en: Asu
gl: asu

en: Asturian
gl: asturiano

en: Atikamekw
gl: atikamekw

en: Avaric
gl: avar

en: Awadhi
gl: awadhi

en: Aymara
gl: aimará

en: Azerbaijani
gl: acerbaixano

en: Azeri
gl: azerí

en: Bashkir
gl: baxkir

en: Balinese
gl: balinés

en: Basaa
gl: basaa

en: Belarusian
gl: belaruso

en: Bemba
gl: bemba

en: Bena
gl: bena

en: Bulgarian
gl: búlgaro

en: Haryanvi
gl: hariani

en: Western Balochi
gl: baluchi occidental

en: Bhojpuri
gl: bhojpuri

en: Bislama
gl: bislama

en: Bini
gl: bini

en: Siksiká
gl: siksiká

en: Anii
gl: anii

en: Bambara
gl: bambara

en: Bangla
gl: bengalí

en: Tibetan
gl: tibetano

en: Breton
gl: bretón

en: Bodo
gl: bodo

en: Bosnian
gl: bosníaco

en: Buginese
gl: buginés

en: Blin
gl: blin

en: Catalan
gl: catalán

en: Cayuga
gl: cayuga

en: Chakma
gl: chakma

en: Chechen
gl: checheno

en: Cebuano
gl: cebuano

en: Chiga
gl: kiga

en: Chamorro
gl: chamorro

en: Chuukese
gl: chuuk

en: Mari
gl: mari

en: Choctaw
gl: choctaw

en: Chipewyan
gl: chipewyan

en: Cherokee
gl: cherokee

en: Cheyenne
gl: cheyenne

en: Central Kurdish
gl: kurdo central

en: Kurdish, Sorani
gl: sorani

en: Chilcotin
gl: chilcotin

en: Corsican
gl: corso

en: Michif
gl: michif

en: Southern East Cree
gl: cree do sueste

en: Plains Cree
gl: cree das chairas

en: Northern East Cree
gl: cree do nordeste

en: Moose Cree
gl: cree de Moose

en: Carolina Algonquian
gl: algonquino de Carolina

en: Seselwa Creole French
gl: seselwa (crioulo das Seychelles)

en: Czech
gl: checo

en: Swampy Cree
gl: cree dos pantanos

en: Church Slavic
gl: eslavo eclesiástico

en: Chuvash
gl: chuvaxo

en: Welsh
gl: galés

en: Danish
gl: dinamarqués

en: Dakota
gl: dakota

en: Dargwa
gl: dargwa

en: Taita
gl: taita

en: German
gl: alemán

en: Austrian German
gl: alemán austríaco

en: Swiss High German
gl: alto alemán suízo

en: Dogrib
gl: dogrib

en: Zarma
gl: zarma

en: Dogri
gl: dogri

en: Lower Sorbian
gl: baixo sorbio

en: Duala
gl: duala

en: Divehi
gl: divehi

en: Jola-Fonyi
gl: jola-fonyi

en: Dzongkha
gl: dzongkha

en: Dazaga
gl: dazaga

en: Embu
gl: embu

en: Ewe
gl: ewe

en: Efik
gl: efik

en: Ancient Egyptian
gl: exipcio antigo

en: Ekajuk
gl: ekajuk

en: Greek
gl: grego

en: English
gl: inglés

en: Australian English
gl: inglés australiano

en: Canadian English
gl: inglés canadense

en: British English
gl: inglés británico

en: UK English
gl: inglés (RU)

en: American English
gl: inglés estadounidense

en: US English
gl: inglés (EUA)

en: Esperanto
gl: esperanto

en: Spanish
gl: español

en: Latin American Spanish
gl: español de América

en: European Spanish
gl: español de España

en: Mexican Spanish
gl: español de México

en: Estonian
gl: estoniano

en: Basque
gl: éuscaro

en: Ewondo
gl: ewondo

en: Persian
gl: persa

en: Dari
gl: dari

en: Fula
gl: fula

en: Finnish
gl: finés

en: Filipino
gl: filipino

en: Fijian
gl: fixiano

en: Faroese
gl: feroés

en: Fon
gl: fon

en: French
gl: francés

en: Canadian French
gl: francés canadense

en: Swiss French
gl: francés suízo

en: Cajun French
gl: francés cajun

en: Northern Frisian
gl: frisón setentrional

en: Friulian
gl: friulano

en: Western Frisian
gl: frisón occidental

en: Irish
gl: irlandés

en: Ga
gl: ga

en: Gagauz
gl: gagauz

en: Scottish Gaelic
gl: gaélico escocés

en: Geez
gl: ge’ez

en: Gilbertese
gl: kiribatiano

en: Galician
gl: galego

en: Guarani
gl: guaraní

en: Gorontalo
gl: gorontalo

en: Ancient Greek
gl: grego antigo

en: Swiss German
gl: alemán suízo

en: Gujarati
gl: guxarati

en: Gusii
gl: gusii

en: Manx
gl: manx

en: Gwichʼin
gl: gwichʼin

en: Hausa
gl: hausa

en: Haida
gl: haida

en: Hawaiian
gl: hawaiano

en: Southern Haida
gl: haida do sur

en: Hebrew
gl: hebreo

en: Hindi
gl: hindi

en: Hindi (Latin)
gl: hindi (alfabeto latino)

en: Hinglish
gl: hinglish (alfabeto latino)

en: Hiligaynon
gl: hiligaynon

en: Hmong
gl: hmong

en: Croatian
gl: croata

en: Upper Sorbian
gl: alto sorbio

en: Haitian Creole
gl: crioulo haitiano

en: Hungarian
gl: húngaro

en: Hupa
gl: hupa

en: Halkomelem
gl: halkomelem

en: Armenian
gl: armenio

en: Herero
gl: herero

en: Interlingua
gl: interlingua

en: Iban
gl: iban

en: Ibibio
gl: ibibio

en: Indonesian
gl: indonesio

en: Interlingue
gl: occidental

en: Igbo
gl: igbo

en: Sichuan Yi
gl: yi sichuanés

en: Western Canadian Inuktitut
gl: inuktitut canadense occidental

en: Iloko
gl: ilocano

en: Ingush
gl: inguxo

en: Ido
gl: ido

en: Icelandic
gl: islandés

en: Italian
gl: italiano

en: Inuktitut
gl: inuktitut

en: Japanese
gl: xaponés

en: Lojban
gl: lojban

en: Ngomba
gl: ngomba

en: Machame
gl: machame

en: Javanese
gl: xavanés

en: Georgian
gl: xeorxiano

en: Kabyle
gl: cabila

en: Kachin
gl: kachin

en: Jju
gl: jju

en: Kamba
gl: kamba

en: Kabardian
gl: cabardiano

en: Tyap
gl: tyap

en: Makonde
gl: makonde

en: Kabuverdianu
gl: caboverdiano

en: Koro
gl: koro

en: Kongo
gl: kongo

en: Kaingang
gl: caingangue

en: Khasi
gl: khasi

en: Koyra Chiini
gl: koyra chiini

en: Kikuyu
gl: kikuyu

en: Kuanyama
gl: kuanyama

en: Kazakh
gl: kazako

en: Kako
gl: kako

en: Kalaallisut
gl: kalaallisut

en: Kalenjin
gl: kalenjin

en: Khmer
gl: khmer

en: Kimbundu
gl: kimbundu

en: Kannada
gl: kannará

en: Korean
gl: coreano

en: Komi-Permyak
gl: komi permio

en: Konkani
gl: konkani

en: Kpelle
gl: kpelle

en: Kanuri
gl: kanuri

en: Karachay-Balkar
gl: carachaio-bálcara

en: Karelian
gl: carelio

en: Kurukh
gl: kurukh

en: Kashmiri
gl: caxemirés

en: Shambala
gl: shambala

en: Bafia
gl: bafia

en: Colognian
gl: kölsch

en: Kurdish
gl: kurdo

en: Kumyk
gl: kumyk

en: Komi
gl: komi

en: Cornish
gl: córnico

en: Kwakʼwala
gl: kwakiutl

en: Kuvi
gl: kuvi

en: Kyrgyz
gl: kirguiz

en: Latin
gl: latín

en: Ladino
gl: ladino

en: Langi
gl: langi

en: Luxembourgish
gl: luxemburgués

en: Lezghian
gl: lezguio

en: Ganda
gl: ganda

en: Limburgish
gl: limburgués

en: Ligurian
gl: lígur

en: Lillooet
gl: lillooet

en: Lakota
gl: lakota

en: Lombard
gl: lombardo

en: Lingala
gl: lingala

en: Lao
gl: laosiano

en: Louisiana Creole
gl: crioulo de Luisiana

en: Lozi
gl: lozi

en: Northern Luri
gl: luri setentrional

en: Saamia
gl: saamia

en: Lithuanian
gl: lituano

en: Luba-Katanga
gl: luba-katanga

en: Luba-Lulua
gl: luba-lulua

en: Lunda
gl: lunda

en: Mizo
gl: mizo

en: Luyia
gl: luyia

en: Latvian
gl: letón

en: Madurese
gl: madurés

en: Magahi
gl: magahi

en: Maithili
gl: maithili

en: Makasar
gl: makasar

en: Masai
gl: masai

en: Moksha
gl: moksha

en: Mende
gl: mende

en: Meru
gl: meru

en: Morisyen
gl: crioulo mauriciano

en: Malagasy
gl: malgaxe

en: Makhuwa-Meetto
gl: makhuwa-meetto

en: Metaʼ
gl: meta’

en: Marshallese
gl: marshalés

en: Māori
gl: maorí

en: Mi'kmaw
gl: micmac

en: Minangkabau
gl: minangkabau

en: Macedonian
gl: macedonio

en: Malayalam
gl: malabar

en: Mongolian
gl: mongol

en: Manipuri
gl: manipuri

en: Innu-aimun
gl: innu-aimun

en: Mohawk
gl: mohawk

en: Mossi
gl: mossi

en: Marathi
gl: marathi

en: Malay
gl: malaio

en: Maltese
gl: maltés

en: Mundang
gl: mundang

en: Multiple languages
gl: varias linguas

en: Muscogee
gl: creek

en: Mirandese
gl: mirandés

en: Burmese
gl: birmano

en: Erzya
gl: erzya

en: Mazanderani
gl: mazandaraní

en: Nauru
gl: nauruano

en: Neapolitan
gl: napolitano

en: Nama
gl: nama

en: Norwegian Bokmål
gl: noruegués bokmål

en: North Ndebele
gl: ndebele setentrional

en: Low German
gl: baixo alemán

en: Low Saxon
gl: baixo saxón

en: Nepali
gl: nepalí

en: Newari
gl: newari

en: Ndonga
gl: ndonga

en: Nias
gl: nias

en: Niuean
gl: niueano

en: Dutch
gl: neerlandés

en: Flemish
gl: flamengo

en: Kwasio
gl: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
gl: noruegués nynorsk

en: Ngiemboon
gl: ngiemboon

en: Norwegian
gl: noruegués

en: Nogai
gl: nogai

en: N’Ko
gl: n’ko

en: South Ndebele
gl: ndebele meridional

en: Northern Sotho
gl: sesotho do norte

en: Nuer
gl: nuer

en: Navajo
gl: navajo

en: Nyanja
gl: chewa

en: Nyankole
gl: nyankole

en: Occitan
gl: occitano

en: Northwestern Ojibwa
gl: ojibwa do noroeste

en: Central Ojibwa
gl: ojibwa

en: Oji-Cree
gl: oji-cree

en: Western Ojibwa
gl: ojibwa do oeste

en: Okanagan
gl: okanagan

en: Oromo
gl: oromo

en: Odia
gl: odiá

en: Ossetic
gl: ossetio

en: Punjabi
gl: panxabí

en: Pangasinan
gl: pangasinan

en: Pampanga
gl: pampanga

en: Papiamento
gl: papiamento

en: Palauan
gl: palauano

en: Nigerian Pidgin
gl: pidgin nixeriano

en: Pijin
gl: pijin

en: Polish
gl: polaco

en: Maliseet-Passamaquoddy
gl: malecite-passamaquoddy

en: Prussian
gl: prusiano

en: Pashto
gl: paxto

en: Portuguese
gl: portugués

en: Brazilian Portuguese
gl: portugués do Brasil

en: European Portuguese
gl: portugués de Portugal

en: Quechua
gl: quechua

en: Kʼicheʼ
gl: quiché

en: Rajasthani
gl: rajasthani

en: Rapanui
gl: rapanui

en: Rarotongan
gl: rarotongano

en: Rohingya
gl: rohingya

en: Romansh
gl: romanche

en: Rundi
gl: rundi

en: Romanian
gl: romanés

en: Moldavian
gl: moldavo

en: Rombo
gl: rombo

en: Russian
gl: ruso

en: Aromanian
gl: aromanés

en: Kinyarwanda
gl: kiñaruanda

en: Rwa
gl: rwa

en: Sanskrit
gl: sánscrito

en: Sandawe
gl: sandawe

en: Yakut
gl: iacuto

en: Samburu
gl: samburu

en: Santali
gl: santali

en: Ngambay
gl: ngambay

en: Sangu
gl: sangu

en: Sardinian
gl: sardo

en: Sicilian
gl: siciliano

en: Scots
gl: escocés

en: Sindhi
gl: sindhi

en: Southern Kurdish
gl: kurdo meridional

en: Northern Sami
gl: saami setentrional

en: Sena
gl: sena

en: Koyraboro Senni
gl: koyraboro senni

en: Sango
gl: sango

en: Serbo-Croatian
gl: serbocroata

en: Tachelhit
gl: tachelhit

en: Shan
gl: shan

en: Sinhala
gl: cingalés

en: Slovak
gl: eslovaco

en: Slovenian
gl: esloveno

en: Southern Lushootseed
gl: lushootseed do sur

en: Samoan
gl: samoano

en: Southern Sami
gl: saami meridional

en: Lule Sami
gl: saami de Lule

en: Inari Sami
gl: saami de Inari

en: Skolt Sami
gl: saami skolt

en: Shona
gl: shona

en: Soninke
gl: soninke

en: Somali
gl: somalí

en: Albanian
gl: albanés

en: Serbian
gl: serbio

en: Sranan Tongo
gl: sranan tongo

en: Swati
gl: suazi

en: Saho
gl: saho

en: Southern Sotho
gl: sesotho

en: Straits Salish
gl: salish dos estreitos

en: Sundanese
gl: sundanés

en: Sukuma
gl: sukuma

en: Swedish
gl: sueco

en: Swahili
gl: suahili

en: Congo Swahili
gl: suahili congolés

en: Comorian
gl: comoriano

en: Syriac
gl: siríaco

en: Silesian
gl: silesiano

en: Tamil
gl: támil

en: Southern Tutchone
gl: tutchone do sur

en: Telugu
gl: telugu

en: Timne
gl: temne

en: Teso
gl: teso

en: Tetum
gl: tetun

en: Tajik
gl: taxico

en: Tagish
gl: tagish

en: Thai
gl: tailandés

en: Tahltan
gl: tahltan

en: Tigrinya
gl: tigriña

en: Tigre
gl: tigré

en: Turkmen
gl: turkmeno

en: Tagalog
gl: tagalo

en: Klingon
gl: klingon

en: Tlingit
gl: tlingit

en: Tswana
gl: tswana

en: Tongan
gl: tongano

en: Toki Pona
gl: toki pona

en: Tok Pisin
gl: tok pisin

en: Turkish
gl: turco

en: Taroko
gl: taroko

en: Tsonga
gl: tsonga

en: Tatar
gl: tártaro

en: Northern Tutchone
gl: tutchone do norte

en: Tumbuka
gl: tumbuka

en: Tuvalu
gl: tuvalés

en: Twi
gl: twi

en: Tasawaq
gl: tasawaq

en: Tahitian
gl: tahitiano

en: Tuvinian
gl: tuvaniano

en: Central Atlas Tamazight
gl: tamazight de Marrocos central

en: Udmurt
gl: udmurto

en: Uyghur
gl: uigur

en: Ukrainian
gl: ucraíno

en: Umbundu
gl: umbundu

en: Unknown language
gl: lingua descoñecida

en: Urdu
gl: urdú

en: Uzbek
gl: uzbeko

en: Venda
gl: venda

en: Venetian
gl: véneto

en: Vietnamese
gl: vietnamita

en: Makhuwa
gl: makua

en: Volapük
gl: volapuk

en: Vunjo
gl: vunjo

en: Walloon
gl: valón

en: Walser
gl: walser

en: Wolaytta
gl: wolaytta

en: Waray
gl: waray-waray

en: Warlpiri
gl: walrpiri

en: Wolof
gl: wólof

en: Wu Chinese
gl: chinés wu

en: Kalmyk
gl: calmuco

en: Xhosa
gl: xhosa

en: Kangri
gl: kangri

en: Soga
gl: soga

en: Yangben
gl: yangben

en: Yemba
gl: yemba

en: Yiddish
gl: yiddish

en: Yoruba
gl: ioruba

en: Nheengatu
gl: nheengatu

en: Cantonese
gl: cantonés

en: Chinese, Cantonese
gl: chinés cantonés

en: Zhuang
gl: zhuang

en: Standard Moroccan Tamazight
gl: tamazight marroquí estándar

en: Chinese
gl: chinés

en: Chinese, Mandarin
gl: chinés mandarín

en: Simplified Chinese
gl: chinés simplificado

en: Simplified Mandarin Chinese
gl: chinés mandarín simplificado

en: Traditional Chinese
gl: chinés tradicional

en: Traditional Mandarin Chinese
gl: chinés mandarín tradicional

en: Zulu
gl: zulú

en: Zuni
gl: zuni

en: No linguistic content
gl: sen contido lingüístico

en: Zaza
gl: zazaki
