dialect-cldr-langs - en to hr translation catalogue (586 entries)

en: Afar
hr: afarski

en: Abkhazian
hr: abhaski

en: Acehnese
hr: ačinski

en: Acoli
hr: ačoli

en: Adangme
hr: adangme

en: Adyghe
hr: adigejski

en: Avestan
hr: avestički

en: Afrikaans
hr: afrikaans

en: Afrihili
hr: afrihili

en: Aghem
hr: aghem

en: Ainu
hr: ainuski

en: Akan
hr: akanski

en: Akkadian
hr: akadski

en: Aleut
hr: aleutski

en: Southern Altai
hr: južni altai

en: Amharic
hr: amharski

en: Aragonese
hr: aragonski

en: Old English
hr: staroengleski

en: Obolo
hr: obolo

en: Angika
hr: angika

en: Arabic
hr: arapski

en: Modern Standard Arabic
hr: moderni standardni arapski

en: Aramaic
hr: aramejski

en: Mapuche
hr: mapuche

en: Arapaho
hr: arapaho

en: Najdi Arabic
hr: najdi arapski

en: Arabic, Najdi
hr: arapski, najdi

en: Arawak
hr: aravački

en: Assamese
hr: asamski

en: Asu
hr: asu

en: Asturian
hr: asturijski

en: Atikamekw
hr: atikamekw

en: Avaric
hr: avarski

en: Awadhi
hr: awadhi

en: Aymara
hr: ajmarski

en: Azerbaijani
hr: azerbajdžanski

en: Azeri
hr: azerski

en: Bashkir
hr: baškirski

en: Baluchi
hr: belučki

en: Balinese
hr: balijski

en: Basaa
hr: basa

en: Bamun
hr: bamunski

en: Ghomala
hr: ghomala

en: Belarusian
hr: bjeloruski

en: Beja
hr: beja

en: Bemba
hr: bemba

en: Bena
hr: bena

en: Bafut
hr: bafut

en: Bulgarian
hr: bugarski

en: Haryanvi
hr: haryanvi

en: Western Balochi
hr: zapadnobaludžijski

en: Bhojpuri
hr: bhojpuri

en: Bislama
hr: bislama

en: Bikol
hr: bikolski

en: Bini
hr: bini

en: Kom
hr: kom

en: Siksiká
hr: siksika

en: Anii
hr: anii

en: Bambara
hr: bambara

en: Bangla
hr: bangla

en: Tibetan
hr: tibetski

en: Breton
hr: bretonski

en: Braj
hr: braj

en: Bodo
hr: bodo

en: Bosnian
hr: bosanski

en: Akoose
hr: akoose

en: Buriat
hr: burjatski

en: Buginese
hr: buginski

en: Bulu
hr: bulu

en: Blin
hr: blin

en: Medumba
hr: medumba

en: Catalan
hr: katalonski

en: Caddo
hr: caddo

en: Carib
hr: karipski

en: Cayuga
hr: cayuga

en: Atsam
hr: atsam

en: Chakma
hr: chakma

en: Chechen
hr: čečenski

en: Cebuano
hr: cebuano

en: Chiga
hr: chiga

en: Chamorro
hr: chamorro

en: Chibcha
hr: čibča

en: Chagatai
hr: čagatajski

en: Chuukese
hr: chuukese

en: Mari
hr: marijski

en: Chinook Jargon
hr: chinook žargon

en: Choctaw
hr: choctaw

en: Chipewyan
hr: chipewyan

en: Cherokee
hr: čerokijski

en: Cheyenne
hr: čejenski

en: Central Kurdish
hr: soranski kurdski

en: Kurdish, Central
hr: kurdski, sorani

en: Kurdish, Sorani
hr: kurdski, soranski

en: Chilcotin
hr: chilcotin

en: Corsican
hr: korzički

en: Coptic
hr: koptski

en: Cree
hr: cree

en: Michif
hr: michif

en: Crimean Tatar
hr: krimski turski

en: Southern East Cree
hr: jugoistični cree

en: Plains Cree
hr: plains cree

en: Northern East Cree
hr: sjevernoistočni cree

en: Moose Cree
hr: moose cree

en: Carolina Algonquian
hr: karolinski algonkijski

en: Seselwa Creole French
hr: sejšelski kreolski

en: Czech
hr: češki

en: Kashubian
hr: kašupski

en: Swampy Cree
hr: močvarni cree

en: Church Slavic
hr: crkvenoslavenski

en: Chuvash
hr: čuvaški

en: Welsh
hr: velški

en: Danish
hr: danski

en: Dakota
hr: dakota jezik

en: Dargwa
hr: dargwa

en: Taita
hr: taita

en: German
hr: njemački

en: Austrian German
hr: austrijski njemački

en: Swiss High German
hr: gornjonjemački (švicarski)

en: Delaware
hr: delavarski

en: Slave
hr: slave

en: Dogrib
hr: dogrib

en: Dinka
hr: dinka

en: Zarma
hr: zarma

en: Dogri
hr: dogri

en: Lower Sorbian
hr: donjolužički

en: Duala
hr: duala

en: Middle Dutch
hr: srednjonizozemski

en: Divehi
hr: divehi

en: Jola-Fonyi
hr: jola-fonyi

en: Dyula
hr: dyula

en: Dzongkha
hr: dzongkha

en: Dazaga
hr: dazaga

en: Embu
hr: embu

en: Ewe
hr: ewe

en: Efik
hr: efik

en: Ancient Egyptian
hr: staroegipatski

en: Ekajuk
hr: ekajuk

en: Greek
hr: grčki

en: Elamite
hr: elamitski

en: English
hr: engleski

en: Australian English
hr: australski engleski

en: Canadian English
hr: kanadski engleski

en: British English
hr: britanski engleski

en: UK English
hr: engleski (UK)

en: American English
hr: američki engleski

en: US English
hr: engleski (SAD)

en: Middle English
hr: srednjoengleski

en: Esperanto
hr: esperanto

en: Spanish
hr: španjolski

en: Latin American Spanish
hr: latinoamerički španjolski

en: European Spanish
hr: europski španjolski

en: Mexican Spanish
hr: meksički španjolski

en: Estonian
hr: estonski

en: Basque
hr: baskijski

en: Ewondo
hr: ewondo

en: Persian
hr: perzijski

en: Dari
hr: dari

en: Fang
hr: fang

en: Fanti
hr: fanti

en: Fula
hr: fula

en: Finnish
hr: finski

en: Filipino
hr: filipinski

en: Fijian
hr: fidžijski

en: Faroese
hr: ferojski

en: Fon
hr: fon

en: French
hr: francuski

en: Canadian French
hr: kanadski francuski

en: Swiss French
hr: švicarski francuski

en: Cajun French
hr: kajunski francuski

en: Middle French
hr: srednjofrancuski

en: Old French
hr: starofrancuski

en: Northern Frisian
hr: sjevernofrizijski

en: Eastern Frisian
hr: istočnofrizijski

en: Friulian
hr: furlanski

en: Western Frisian
hr: zapadnofrizijski

en: Irish
hr: irski

en: Ga
hr: ga

en: Gagauz
hr: gagauski

en: Gan Chinese
hr: gan kineski

en: Gayo
hr: gayo

en: Gbaya
hr: gbaya

en: Scottish Gaelic
hr: škotski gaelski

en: Geez
hr: geez

en: Gilbertese
hr: gilbertski

en: Galician
hr: galicijski

en: Middle High German
hr: srednjogornjonjemački

en: Guarani
hr: gvaranski

en: Old High German
hr: starovisokonjemački

en: Gondi
hr: gondi

en: Gorontalo
hr: gorontalo

en: Gothic
hr: gotski

en: Grebo
hr: grebo

en: Ancient Greek
hr: starogrčki

en: Swiss German
hr: švicarski njemački

en: Gujarati
hr: gudžaratski

en: Gusii
hr: gusii

en: Manx
hr: manski

en: Gwichʼin
hr: gwich’in

en: Hausa
hr: hausa

en: Haida
hr: haidi

en: Hakka Chinese
hr: hakka kineski

en: Hawaiian
hr: havajski

en: Southern Haida
hr: južni haida

en: Hebrew
hr: hebrejski

en: Hindi
hr: hindski

en: Hinglish
hr: hinglish

en: Hiligaynon
hr: hiligaynonski

en: Hittite
hr: hetitski

en: Hmong
hr: hmong

en: Hiri Motu
hr: hiri motu

en: Croatian
hr: hrvatski

en: Upper Sorbian
hr: gornjolužički

en: Xiang Chinese
hr: xiang kineski

en: Haitian Creole
hr: haićanski kreolski

en: Hungarian
hr: mađarski

en: Hupa
hr: hupa

en: Halkomelem
hr: halkomelem

en: Armenian
hr: armenski

en: Herero
hr: herero

en: Interlingua
hr: interlingua

en: Iban
hr: iban

en: Ibibio
hr: ibibio

en: Indonesian
hr: indonezijski

en: Interlingue
hr: interligua

en: Igbo
hr: igbo

en: Sichuan Yi
hr: sichuan ji

en: Inupiaq
hr: inupiaq

en: Western Canadian Inuktitut
hr: zapadnokanadski inuktitut

en: Iloko
hr: iloko

en: Ingush
hr: ingušetski

en: Ido
hr: ido

en: Icelandic
hr: islandski

en: Italian
hr: talijanski

en: Inuktitut
hr: inuktitut

en: Japanese
hr: japanski

en: Lojban
hr: lojban

en: Ngomba
hr: ngomba

en: Machame
hr: machame

en: Judeo-Persian
hr: judejsko-perzijski

en: Judeo-Arabic
hr: judejsko-arapski

en: Javanese
hr: javanski

en: Georgian
hr: gruzijski

en: Kara-Kalpak
hr: kara-kalpak

en: Kabyle
hr: kabilski

en: Kachin
hr: kačinski

en: Jju
hr: kaje

en: Kamba
hr: kamba

en: Kawi
hr: kawi

en: Kabardian
hr: kabardinski

en: Kanembu
hr: kanembu

en: Tyap
hr: tyap

en: Makonde
hr: makonde

en: Kabuverdianu
hr: zelenortski

en: Koro
hr: koro

en: Kongo
hr: kongo

en: Kaingang
hr: kaingang

en: Khasi
hr: khasi

en: Khotanese
hr: khotanese

en: Koyra Chiini
hr: koyra chiini

en: Kikuyu
hr: kikuyu

en: Kuanyama
hr: kuanyama

en: Kazakh
hr: kazaški

en: Kako
hr: kako

en: Kalaallisut
hr: kalaallisut

en: Kalenjin
hr: kalenjin

en: Khmer
hr: kmerski

en: Kimbundu
hr: kimbundu

en: Kannada
hr: karnatački

en: Korean
hr: korejski

en: Komi-Permyak
hr: komi-permski

en: Konkani
hr: konkani

en: Kosraean
hr: naurski

en: Kpelle
hr: kpelle

en: Kanuri
hr: kanuri

en: Karachay-Balkar
hr: karachay-balkar

en: Karelian
hr: karelijski

en: Kurukh
hr: kuruški

en: Kashmiri
hr: kašmirski

en: Shambala
hr: shambala

en: Bafia
hr: bafia

en: Colognian
hr: kelnski

en: Kurdish
hr: kurdski

en: Kumyk
hr: kumyk

en: Kutenai
hr: kutenai

en: Komi
hr: komi

en: Cornish
hr: kornski

en: Kwakʼwala
hr: kwakʼwala

en: Kuvi
hr: kuvi

en: Kyrgyz
hr: kirgiski

en: Latin
hr: latinski

en: Ladino
hr: ladino

en: Langi
hr: langi

en: Western Panjabi
hr: lahnda

en: Lamba
hr: lamba

en: Luxembourgish
hr: luksemburški

en: Lezghian
hr: lezgiški

en: Ganda
hr: ganda

en: Limburgish
hr: limburški

en: Ligurian
hr: ligurski

en: Lillooet
hr: lillooet

en: Lakota
hr: lakota

en: Lombard
hr: lombardski

en: Lingala
hr: lingala

en: Lao
hr: laoski

en: Mongo
hr: mongo

en: Louisiana Creole
hr: lujzijanski kreolski

en: Lozi
hr: lozi

en: Northern Luri
hr: sjevernolurski

en: Saamia
hr: saamia

en: Lithuanian
hr: litavski

en: Luba-Katanga
hr: luba-katanga

en: Luba-Lulua
hr: luba-lulua

en: Luiseno
hr: luiseno

en: Lunda
hr: lunda

en: Mizo
hr: lushai

en: Luyia
hr: luyia

en: Latvian
hr: latvijski

en: Madurese
hr: madurski

en: Mafa
hr: mafa

en: Magahi
hr: magahi

en: Maithili
hr: maithili

en: Makasar
hr: makasar

en: Mandingo
hr: mandingo

en: Masai
hr: masajski

en: Maba
hr: maba

en: Moksha
hr: moksha

en: Mandar
hr: mandar

en: Mende
hr: mende

en: Meru
hr: meru

en: Morisyen
hr: mauricijski kreolski

en: Malagasy
hr: malgaški

en: Middle Irish
hr: srednjoirski

en: Makhuwa-Meetto
hr: makhuwa-meetto

en: Metaʼ
hr: meta’

en: Marshallese
hr: maršalski

en: Māori
hr: maorski

en: Mi'kmaw
hr: micmac

en: Minangkabau
hr: minangkabau

en: Macedonian
hr: makedonski

en: Malayalam
hr: malajalamski

en: Mongolian
hr: mongolski

en: Manchu
hr: mandžurski

en: Manipuri
hr: manipurski

en: Innu-aimun
hr: innu-aimun

en: Mohawk
hr: mohok

en: Mossi
hr: mossi

en: Marathi
hr: marathski

en: Malay
hr: malajski

en: Maltese
hr: malteški

en: Mundang
hr: mundang

en: Multiple languages
hr: više jezika

en: Muscogee
hr: creek

en: Mirandese
hr: mirandski

en: Marwari
hr: marwari

en: Burmese
hr: burmanski

en: Myene
hr: myene

en: Erzya
hr: mordvinski

en: Mazanderani
hr: mazanderanski

en: Nauru
hr: nauru

en: Min Nan Chinese
hr: min nan kineski

en: Neapolitan
hr: napolitanski

en: Nama
hr: nama

en: Norwegian Bokmål
hr: norveški bokmål

en: North Ndebele
hr: sjeverni ndebele

en: Low German
hr: donjonjemački

en: Low Saxon
hr: donjosaksonski

en: Nepali
hr: nepalski

en: Newari
hr: newari

en: Ndonga
hr: ndonga

en: Nias
hr: nias

en: Niuean
hr: niujski

en: Dutch
hr: nizozemski

en: Flemish
hr: flamanski

en: Kwasio
hr: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
hr: norveški nynorsk

en: Ngiemboon
hr: ngiemboon

en: Norwegian
hr: norveški

en: Nogai
hr: nogajski

en: Old Norse
hr: staronorveški

en: N’Ko
hr: n’ko

en: South Ndebele
hr: južni ndebele

en: Northern Sotho
hr: sjeverni sotski

en: Nuer
hr: nuerski

en: Navajo
hr: navajo

en: Classical Newari
hr: klasični newari

en: Nyanja
hr: njandža

en: Nyamwezi
hr: nyamwezi

en: Nyankole
hr: nyankole

en: Nyoro
hr: nyoro

en: Nzima
hr: nzima

en: Occitan
hr: okcitanski

en: Ojibwa
hr: ojibwa

en: Northwestern Ojibwa
hr: sjeverozapadni ojibwa

en: Central Ojibwa
hr: centralni ojibwa

en: Oji-Cree
hr: oji-cree

en: Western Ojibwa
hr: zapadni ojibwa

en: Okanagan
hr: okanagan

en: Oromo
hr: oromski

en: Odia
hr: orijski

en: Ossetic
hr: osetski

en: Osage
hr: osage

en: Ottoman Turkish
hr: turski - otomanski

en: Punjabi
hr: pandžapski

en: Pangasinan
hr: pangasinan

en: Pahlavi
hr: pahlavi

en: Pampanga
hr: pampanga

en: Papiamento
hr: papiamento

en: Palauan
hr: palauanski

en: Nigerian Pidgin
hr: nigerijski pidžin

en: Old Persian
hr: staroperzijski

en: Phoenician
hr: fenički

en: Pali
hr: pali

en: Pijin
hr: pijin

en: Polish
hr: poljski

en: Pohnpeian
hr: pohnpeian

en: Maliseet-Passamaquoddy
hr: maliseet-Passamaquoddy

en: Prussian
hr: pruski

en: Old Provençal
hr: staroprovansalski

en: Pashto
hr: paštunski

en: Pushto
hr: puštu

en: Portuguese
hr: portugalski

en: Brazilian Portuguese
hr: brazilski portugalski

en: European Portuguese
hr: europski portugalski

en: Quechua
hr: kečuanski

en: Kʼicheʼ
hr: kiče

en: Rajasthani
hr: rajasthani

en: Rapanui
hr: rapa nui

en: Rarotongan
hr: rarotonški

en: Rohingya
hr: rohindža

en: Romansh
hr: retoromanski

en: Rundi
hr: rundi

en: Romanian
hr: rumunjski

en: Moldavian
hr: moldavski

en: Rombo
hr: rombo

en: Romany
hr: romski

en: Russian
hr: ruski

en: Aromanian
hr: aromunski

en: Kinyarwanda
hr: kinyarwanda

en: Rwa
hr: rwa

en: Sanskrit
hr: sanskrtski

en: Sandawe
hr: sandawe

en: Yakut
hr: jakutski

en: Samaritan Aramaic
hr: samarijanski aramejski

en: Samburu
hr: samburu

en: Sasak
hr: sasak

en: Santali
hr: santalski

en: Ngambay
hr: ngambay

en: Sangu
hr: sangu

en: Sardinian
hr: sardski

en: Sicilian
hr: sicilijski

en: Scots
hr: škotski

en: Sindhi
hr: sindski

en: Southern Kurdish
hr: južnokurdski

en: Northern Sami
hr: sjeverni sami

en: Seneca
hr: seneca

en: Sena
hr: sena

en: Selkup
hr: selkupski

en: Koyraboro Senni
hr: koyraboro senni

en: Sango
hr: sango

en: Old Irish
hr: staroirski

en: Serbo-Croatian
hr: srpsko-hrvatski

en: Tachelhit
hr: tachelhit

en: Shan
hr: shan

en: Chadian Arabic
hr: čadski arapski

en: Sinhala
hr: sinhaleški

en: Sidamo
hr: sidamo

en: Slovak
hr: slovački

en: Slovenian
hr: slovenski

en: Southern Lushootseed
hr: južni lushootseed

en: Samoan
hr: samoanski

en: Southern Sami
hr: južni sami

en: Lule Sami
hr: lule sami

en: Inari Sami
hr: inari sami

en: Skolt Sami
hr: skolt sami

en: Shona
hr: shona

en: Soninke
hr: soninke

en: Somali
hr: somalski

en: Sogdien
hr: sogdien

en: Albanian
hr: albanski

en: Serbian
hr: srpski

en: Sranan Tongo
hr: sranan tongo

en: Serer
hr: serer

en: Swati
hr: svati

en: Saho
hr: saho

en: Southern Sotho
hr: sesotski

en: Straits Salish
hr: sjeverni sališki

en: Sundanese
hr: sundanski

en: Sukuma
hr: sukuma

en: Susu
hr: susu

en: Sumerian
hr: sumerski

en: Swedish
hr: švedski

en: Swahili
hr: svahili

en: Congo Swahili
hr: kongoanski svahili

en: Comorian
hr: komorski

en: Classical Syriac
hr: klasični sirski

en: Syriac
hr: sirijski

en: Silesian
hr: šleski

en: Tamil
hr: tamilski

en: Southern Tutchone
hr: južni tutchone

en: Telugu
hr: teluški

en: Timne
hr: temne

en: Teso
hr: teso

en: Tereno
hr: tereno

en: Tetum
hr: tetum

en: Tajik
hr: tadžički

en: Tagish
hr: tagish

en: Thai
hr: tajlandski

en: Tahltan
hr: tahltan

en: Tigrinya
hr: tigrinja

en: Tigre
hr: tigriški

en: Tiv
hr: tiv

en: Turkmen
hr: turkmenski

en: Tokelau
hr: tokelaunski

en: Tagalog
hr: tagalog

en: Klingon
hr: klingonski

en: Tlingit
hr: tlingit

en: Tamashek
hr: tamašečki

en: Tswana
hr: cvana

en: Tongan
hr: tonganski

en: Nyasa Tonga
hr: nyasa tonga

en: Toki Pona
hr: toki pona

en: Tok Pisin
hr: tok pisin

en: Turkish
hr: turski

en: Taroko
hr: taroko

en: Tsonga
hr: tsonga

en: Tsimshian
hr: tsimshian

en: Tatar
hr: tatarski

en: Northern Tutchone
hr: sjeverni tutchone

en: Tumbuka
hr: tumbuka

en: Tuvalu
hr: tuvaluanski

en: Twi
hr: twi

en: Tasawaq
hr: tasawaq

en: Tahitian
hr: tahićanski

en: Tuvinian
hr: tuvinski

en: Central Atlas Tamazight
hr: tamašek (Srednji Atlas)

en: Udmurt
hr: udmurtski

en: Uyghur
hr: ujgurski

en: Ugaritic
hr: ugaritski

en: Ukrainian
hr: ukrajinski

en: Umbundu
hr: umbundu

en: Unknown language
hr: nepoznati jezik

en: Urdu
hr: urdski

en: Uzbek
hr: uzbečki

en: Venda
hr: venda

en: Venetian
hr: venecijanski

en: Vietnamese
hr: vijetnamski

en: Makhuwa
hr: makhuwa

en: Volapük
hr: volapük

en: Votic
hr: votski

en: Vunjo
hr: vunjo

en: Walloon
hr: valonski

en: Walser
hr: walserski

en: Wolaytta
hr: walamo

en: Waray
hr: waray

en: Washo
hr: washo

en: Warlpiri
hr: warlpiri

en: Wolof
hr: volof

en: Wu Chinese
hr: wu kineski

en: Kalmyk
hr: kalmyk

en: Xhosa
hr: xhosa

en: Kangri
hr: kangri

en: Soga
hr: soga

en: Yao
hr: yao

en: Yapese
hr: japski

en: Yangben
hr: yangben

en: Yemba
hr: yemba

en: Yiddish
hr: jidiš

en: Yoruba
hr: jorupski

en: Nheengatu
hr: nheengatu

en: Cantonese
hr: kantonski

en: Chinese, Cantonese
hr: kineski, kantonski

en: Zhuang
hr: zhuang

en: Zapotec
hr: zapotečki

en: Blissymbols
hr: Blissovi simboli

en: Zenaga
hr: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
hr: standardni marokanski tamašek

en: Chinese
hr: kineski

en: Chinese, Mandarin
hr: kineski, mandarinski

en: Simplified Chinese
hr: kineski (pojednostavljeni)

en: Simplified Mandarin Chinese
hr: mandarinski kineski (pojednostavljeni)

en: Traditional Chinese
hr: kineski (tradicionalni)

en: Traditional Mandarin Chinese
hr: mandarinski kineski (tradicionalni)

en: Zulu
hr: zulu

en: Zuni
hr: zuni

en: No linguistic content
hr: bez jezičnog sadržaja

en: Zaza
hr: zazaki
