dialect-cldr-langs - en to it translation catalogue (654 entries)

en: Afar
it: afar

en: Abkhazian
it: abcaso

en: Acehnese
it: accinese

en: Acoli
it: acioli

en: Adangme
it: adangme

en: Adyghe
it: adyghe

en: Avestan
it: avestan

en: Tunisian Arabic
it: arabo tunisino

en: Afrikaans
it: afrikaans

en: Afrihili
it: afrihili

en: Aghem
it: aghem

en: Ainu
it: ainu

en: Akan
it: akan

en: Akkadian
it: accado

en: Alabama
it: alabama

en: Aleut
it: aleuto

en: Gheg Albanian
it: albanese ghego

en: Southern Altai
it: altai meridionale

en: Amharic
it: amarico

en: Aragonese
it: aragonese

en: Old English
it: inglese antico

en: Obolo
it: obolo

en: Angika
it: angika

en: Arabic
it: arabo

en: Modern Standard Arabic
it: arabo moderno standard

en: Aramaic
it: aramaico

en: Mapuche
it: mapudungun

en: Araona
it: araona

en: Arapaho
it: arapaho

en: Algerian Arabic
it: arabo algerino

en: Najdi Arabic
it: arabo najd

en: Arawak
it: aruaco

en: Moroccan Arabic
it: arabo marocchino

en: Egyptian Arabic
it: arabo egiziano

en: Assamese
it: assamese

en: Asu
it: asu

en: American Sign Language
it: lingua dei segni americana

en: Asturian
it: asturiano

en: Atikamekw
it: atikamekw

en: Avaric
it: avaro

en: Kotava
it: kotava

en: Awadhi
it: awadhi

en: Aymara
it: aymara

en: Azerbaijani
it: azerbaigiano

en: Azeri
it: azero

en: Bashkir
it: baschiro

en: Baluchi
it: beluci

en: Balinese
it: balinese

en: Bavarian
it: bavarese

en: Basaa
it: basa

en: Bamun
it: bamun

en: Batak Toba
it: batak toba

en: Ghomala
it: ghomala

en: Belarusian
it: bielorusso

en: Beja
it: begia

en: Bemba
it: wemba

en: Betawi
it: betawi

en: Bena
it: bena

en: Bafut
it: bafut

en: Badaga
it: badaga

en: Bulgarian
it: bulgaro

en: Haryanvi
it: haryanvi

en: Western Balochi
it: beluci occidentale

en: Bhojpuri
it: bhojpuri

en: Bislama
it: bislama

en: Bikol
it: bicol

en: Bini
it: bini

en: Banjar
it: banjar

en: Kom
it: kom

en: Siksiká
it: siksika

en: Anii
it: anii

en: Bambara
it: bambara

en: Bangla
it: bengalese

en: Tibetan
it: tibetano

en: Bishnupriya
it: bishnupriya

en: Bakhtiari
it: bakhtiari

en: Breton
it: bretone

en: Braj
it: braj

en: Brahui
it: brahui

en: Bodo
it: bodo

en: Bosnian
it: bosniaco

en: Akoose
it: akoose

en: Buriat
it: buriat

en: Buginese
it: bugi

en: Bulu
it: bulu

en: Blin
it: blin

en: Medumba
it: medumba

en: Catalan
it: catalano

en: Caddo
it: caddo

en: Carib
it: caribico

en: Cayuga
it: cayuga

en: Atsam
it: atsam

en: Chakma
it: chakma

en: Chechen
it: ceceno

en: Cebuano
it: cebuano

en: Chiga
it: chiga

en: Chamorro
it: chamorro

en: Chibcha
it: chibcha

en: Chagatai
it: ciagataico

en: Chuukese
it: chuukese

en: Mari
it: mari

en: Chinook Jargon
it: gergo chinook

en: Choctaw
it: choctaw

en: Chipewyan
it: chipewyan

en: Cherokee
it: cherokee

en: Cheyenne
it: cheyenne

en: Central Kurdish
it: curdo centrale

en: Kurdish, Central
it: curdo (centrale)

en: Kurdish, Sorani
it: curdo (sorani)

en: Chilcotin
it: chilcotin

en: Corsican
it: corso

en: Coptic
it: copto

en: Capiznon
it: capiznon

en: Cree
it: cree

en: Michif
it: métchif

en: Crimean Tatar
it: turco crimeo

en: Southern East Cree
it: cree sud-orientale

en: Plains Cree
it: cree delle pianure

en: Northern East Cree
it: cree nord-orientale

en: Moose Cree
it: cree moose

en: Carolina Algonquian
it: algonchino della Carolina

en: Seselwa Creole French
it: creolo delle Seychelles

en: Czech
it: ceco

en: Kashubian
it: kashubian

en: Swampy Cree
it: cree delle paludi

en: Church Slavic
it: slavo ecclesiastico

en: Chuvash
it: ciuvascio

en: Welsh
it: gallese

en: Danish
it: danese

en: Dakota
it: dakota

en: Dargwa
it: dargwa

en: Taita
it: taita

en: German
it: tedesco

en: Austrian German
it: tedesco austriaco

en: Swiss High German
it: alto tedesco svizzero

en: Delaware
it: delaware

en: Slave
it: slave

en: Dogrib
it: dogrib

en: Dinka
it: dinca

en: Zarma
it: zarma

en: Dogri
it: dogri

en: Lower Sorbian
it: basso sorabo

en: Central Dusun
it: dusun centrale

en: Duala
it: duala

en: Middle Dutch
it: olandese medio

en: Divehi
it: divehi

en: Jola-Fonyi
it: jola-fony

en: Dyula
it: diula

en: Dzongkha
it: dzongkha

en: Dazaga
it: dazaga

en: Embu
it: embu

en: Ewe
it: ewe

en: Efik
it: efik

en: Emilian
it: emiliano

en: Ancient Egyptian
it: egiziano antico

en: Ekajuk
it: ekajuka

en: Greek
it: greco

en: Elamite
it: elamitico

en: English
it: inglese

en: Australian English
it: inglese australiano

en: Canadian English
it: inglese canadese

en: British English
it: inglese britannico

en: UK English
it: inglese (GB)

en: American English
it: inglese americano

en: US English
it: inglese (USA)

en: Middle English
it: inglese medio

en: Esperanto
it: esperanto

en: Spanish
it: spagnolo

en: Latin American Spanish
it: spagnolo latinoamericano

en: European Spanish
it: spagnolo europeo

en: Mexican Spanish
it: spagnolo messicano

en: Central Yupik
it: yupik centrale

en: Estonian
it: estone

en: Basque
it: basco

en: Ewondo
it: ewondo

en: Extremaduran
it: estremegno

en: Persian
it: persiano

en: Dari
it: dari

en: Fang
it: fang

en: Fanti
it: fanti

en: Fula
it: fulah

en: Finnish
it: finlandese

en: Filipino
it: filippino

en: Tornedalen Finnish
it: finlandese del Tornedalen

en: Fijian
it: figiano

en: Faroese
it: faroese

en: Fon
it: fon

en: French
it: francese

en: Canadian French
it: francese canadese

en: Swiss French
it: francese svizzero

en: Cajun French
it: francese cajun

en: Middle French
it: francese medio

en: Old French
it: francese antico

en: Arpitan
it: francoprovenzale

en: Northern Frisian
it: frisone settentrionale

en: Eastern Frisian
it: frisone orientale

en: Friulian
it: friulano

en: Western Frisian
it: frisone occidentale

en: Irish
it: irlandese

en: Ga
it: ga

en: Gagauz
it: gagauzo

en: Gan Chinese
it: gan

en: Gayo
it: gayo

en: Gbaya
it: gbaya

en: Zoroastrian Dari
it: dari zoroastriano

en: Scottish Gaelic
it: gaelico scozzese

en: Geez
it: geez

en: Gilbertese
it: gilbertese

en: Galician
it: galiziano

en: Gilaki
it: gilaki

en: Middle High German
it: tedesco medio alto

en: Guarani
it: guaraní

en: Old High German
it: tedesco antico alto

en: Gondi
it: gondi

en: Gorontalo
it: gorontalo

en: Gothic
it: gotico

en: Grebo
it: grebo

en: Ancient Greek
it: greco antico

en: Swiss German
it: tedesco svizzero

en: Gujarati
it: gujarati

en: Wayuu
it: wayuu

en: Gusii
it: gusii

en: Manx
it: mannese

en: Gwichʼin
it: gwichʼin

en: Hausa
it: hausa

en: Haida
it: haida

en: Hakka Chinese
it: hakka

en: Hawaiian
it: hawaiano

en: Southern Haida
it: haida meridionale

en: Hebrew
it: ebraico

en: Hindi
it: hindi

en: Hinglish
it: hinglish

en: Fiji Hindi
it: hindi figiano

en: Hiligaynon
it: ilongo

en: Hittite
it: hittite

en: Hmong
it: hmong

en: Hiri Motu
it: hiri motu

en: Croatian
it: croato

en: Upper Sorbian
it: alto sorabo

en: Xiang Chinese
it: xiang

en: Haitian Creole
it: creolo haitiano

en: Hungarian
it: ungherese

en: Hupa
it: hupa

en: Halkomelem
it: halkomelem

en: Armenian
it: armeno

en: Herero
it: herero

en: Interlingua
it: interlingua

en: Iban
it: iban

en: Ibibio
it: ibibio

en: Indonesian
it: indonesiano

en: Interlingue
it: interlingue

en: Igbo
it: igbo

en: Sichuan Yi
it: sichuan yi

en: Inupiaq
it: inupiak

en: Western Canadian Inuktitut
it: inuktitut canadese occidentale

en: Iloko
it: ilocano

en: Ingush
it: ingush

en: Ido
it: ido

en: Icelandic
it: islandese

en: Italian
it: italiano

en: Inuktitut
it: inuktitut

en: Ingrian
it: ingrico

en: Japanese
it: giapponese

en: Jamaican Creole English
it: creolo giamaicano

en: Lojban
it: lojban

en: Ngomba
it: ngamambo

en: Machame
it: machame

en: Judeo-Persian
it: giudeo persiano

en: Judeo-Arabic
it: giudeo arabo

en: Jutish
it: jutlandico

en: Javanese
it: giavanese

en: Georgian
it: georgiano

en: Kara-Kalpak
it: kara-kalpak

en: Kabyle
it: cabilo

en: Kachin
it: kachin

en: Jju
it: jju

en: Kamba
it: kamba

en: Kawi
it: kawi

en: Kabardian
it: cabardino

en: Kanembu
it: kanembu

en: Tyap
it: tyap

en: Makonde
it: makonde

en: Kabuverdianu
it: capoverdiano

en: Koro
it: koro

en: Kongo
it: kongo

en: Kaingang
it: kaingang

en: Khasi
it: khasi

en: Khotanese
it: khotanese

en: Koyra Chiini
it: koyra chiini

en: Khowar
it: khowar

en: Kikuyu
it: kikuyu

en: Kirmanjki
it: kirmanjki

en: Kuanyama
it: kuanyama

en: Kazakh
it: kazako

en: Kako
it: kako

en: Kalaallisut
it: groenlandese

en: Kalenjin
it: kalenjin

en: Khmer
it: khmer

en: Kimbundu
it: kimbundu

en: Kannada
it: kannada

en: Korean
it: coreano

en: Komi-Permyak
it: permiaco

en: Konkani
it: konkani

en: Kosraean
it: kosraean

en: Kpelle
it: kpelle

en: Kanuri
it: kanuri

en: Karachay-Balkar
it: karachay-Balkar

en: Karelian
it: careliano

en: Kurukh
it: kurukh

en: Kashmiri
it: kashmiri

en: Shambala
it: shambala

en: Bafia
it: bafia

en: Colognian
it: coloniese

en: Kurdish
it: curdo

en: Kumyk
it: kumyk

en: Kutenai
it: kutenai

en: Komi
it: komi

en: Cornish
it: cornico

en: Kwakʼwala
it: kwakʼwala

en: Kuvi
it: kuvi

en: Kyrgyz
it: kirghiso

en: Latin
it: latino

en: Ladino
it: giudeo-spagnolo

en: Langi
it: langi

en: Western Panjabi
it: lahnda

en: Lamba
it: lamba

en: Luxembourgish
it: lussemburghese

en: Lezghian
it: lesgo

en: Ganda
it: ganda

en: Limburgish
it: limburghese

en: Ligurian
it: ligure

en: Lillooet
it: lillooet

en: Livonian
it: livone

en: Lakota
it: lakota

en: Lombard
it: lombardo

en: Lingala
it: lingala

en: Lao
it: lao

en: Mongo
it: lolo bantu

en: Louisiana Creole
it: creolo della Louisiana

en: Lozi
it: lozi

en: Northern Luri
it: luri settentrionale

en: Saamia
it: samia

en: Lithuanian
it: lituano

en: Latgalian
it: letgallo

en: Luba-Katanga
it: luba-katanga

en: Luba-Lulua
it: luba-lulua

en: Luiseno
it: luiseno

en: Lunda
it: lunda

en: Mizo
it: lushai

en: Luyia
it: luyia

en: Latvian
it: lettone

en: Literary Chinese
it: cinese classico

en: Laz
it: laz

en: Madurese
it: madurese

en: Mafa
it: mafa

en: Magahi
it: magahi

en: Maithili
it: maithili

en: Makasar
it: makasar

en: Mandingo
it: mandingo

en: Masai
it: masai

en: Maba
it: maba

en: Moksha
it: moksha

en: Mandar
it: mandar

en: Mende
it: mende

en: Meru
it: meru

en: Morisyen
it: creolo mauriziano

en: Malagasy
it: malgascio

en: Middle Irish
it: irlandese medio

en: Makhuwa-Meetto
it: makhuwa-meetto

en: Metaʼ
it: meta’

en: Marshallese
it: marshallese

en: Māori
it: maori

en: Mi'kmaw
it: micmac

en: Minangkabau
it: menangkabau

en: Macedonian
it: macedone

en: Malayalam
it: malayalam

en: Mongolian
it: mongolo

en: Manchu
it: manchu

en: Manipuri
it: manipuri

en: Innu-aimun
it: innu-aimun

en: Mohawk
it: mohawk

en: Mossi
it: mossi

en: Marathi
it: marathi

en: Western Mari
it: mari occidentale

en: Malay
it: malese

en: Maltese
it: maltese

en: Mundang
it: mundang

en: Multiple languages
it: multilingua

en: Muscogee
it: creek

en: Mirandese
it: mirandese

en: Marwari
it: marwari

en: Mentawai
it: mentawai

en: Burmese
it: birmano

en: Myene
it: myene

en: Erzya
it: erzya

en: Mazanderani
it: mazandarani

en: Nauru
it: nauru

en: Min Nan Chinese
it: min nan

en: Neapolitan
it: napoletano

en: Nama
it: nama

en: Norwegian Bokmål
it: norvegese bokmål

en: North Ndebele
it: ndebele del nord

en: Low German
it: basso tedesco

en: Low Saxon
it: basso tedesco olandese

en: Nepali
it: nepalese

en: Newari
it: newari

en: Ndonga
it: ndonga

en: Nias
it: nias

en: Niuean
it: niue

en: Ao Naga
it: ao

en: Dutch
it: olandese

en: Flemish
it: fiammingo

en: Kwasio
it: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
it: norvegese nynorsk

en: Ngiemboon
it: ngiemboon

en: Norwegian
it: norvegese

en: Nogai
it: nogai

en: Old Norse
it: norse antico

en: Novial
it: novial

en: N’Ko
it: n’ko

en: South Ndebele
it: ndebele del sud

en: Northern Sotho
it: sotho del nord

en: Nuer
it: nuer

en: Navajo
it: navajo

en: Classical Newari
it: newari classico

en: Nyanja
it: nyanja

en: Nyamwezi
it: nyamwezi

en: Nyankole
it: nyankole

en: Nyoro
it: nyoro

en: Nzima
it: nzima

en: Occitan
it: occitano

en: Ojibwa
it: ojibwa

en: Northwestern Ojibwa
it: ojibwe nord-occidentale

en: Central Ojibwa
it: ojibwe centrale

en: Oji-Cree
it: oji-cree

en: Western Ojibwa
it: ojibwe occidentale

en: Okanagan
it: okanagan

en: Oromo
it: oromo

en: Odia
it: odia

en: Ossetic
it: ossetico

en: Osage
it: osage

en: Ottoman Turkish
it: turco ottomano

en: Punjabi
it: punjabi

en: Pangasinan
it: pangasinan

en: Pahlavi
it: pahlavi

en: Pampanga
it: pampanga

en: Papiamento
it: papiamento

en: Palauan
it: palau

en: Picard
it: piccardo

en: Nigerian Pidgin
it: pidgin nigeriano

en: Pennsylvania German
it: tedesco della Pennsylvania

en: Old Persian
it: persiano antico

en: Palatine German
it: tedesco palatino

en: Phoenician
it: fenicio

en: Pali
it: pali

en: Pijin
it: pijin

en: Polish
it: polacco

en: Piedmontese
it: piemontese

en: Pontic
it: pontico

en: Pohnpeian
it: ponape

en: Maliseet-Passamaquoddy
it: malecite-passamaquoddy

en: Prussian
it: prussiano

en: Old Provençal
it: provenzale antico

en: Pashto
it: pashto

en: Portuguese
it: portoghese

en: Brazilian Portuguese
it: portoghese brasiliano

en: European Portuguese
it: portoghese europeo

en: Quechua
it: quechua

en: Kʼicheʼ
it: k’iche’

en: Chimborazo Highland Quichua
it: quechua dell’altopiano del Chimborazo

en: Rajasthani
it: rajasthani

en: Rapanui
it: rapanui

en: Rarotongan
it: rarotonga

en: Romagnol
it: romagnolo

en: Rohingya
it: rohingya

en: Riffian
it: tarifit

en: Romansh
it: romancio

en: Rundi
it: rundi

en: Romanian
it: rumeno

en: Moldavian
it: moldavo

en: Rombo
it: rombo

en: Romany
it: romani

en: Rotuman
it: rotumano

en: Russian
it: russo

en: Rusyn
it: ruteno

en: Roviana
it: roviana

en: Aromanian
it: arumeno

en: Kinyarwanda
it: kinyarwanda

en: Rwa
it: rwa

en: Sanskrit
it: sanscrito

en: Sandawe
it: sandawe

en: Yakut
it: sacha

en: Samaritan Aramaic
it: aramaico samaritano

en: Samburu
it: samburu

en: Sasak
it: sasak

en: Santali
it: santali

en: Saurashtra
it: saurashtra

en: Ngambay
it: ngambay

en: Sangu
it: sangu

en: Sardinian
it: sardo

en: Sicilian
it: siciliano

en: Scots
it: scozzese

en: Sindhi
it: sindhi

en: Sassarese Sardinian
it: sassarese

en: Southern Kurdish
it: curdo meridionale

en: Northern Sami
it: sami del nord

en: Seneca
it: seneca

en: Sena
it: sena

en: Seri
it: seri

en: Selkup
it: selkup

en: Koyraboro Senni
it: koyraboro senni

en: Sango
it: sango

en: Old Irish
it: irlandese antico

en: Samogitian
it: samogitico

en: Serbo-Croatian
it: serbo-croato

en: Tachelhit
it: tashelhit

en: Shan
it: shan

en: Chadian Arabic
it: arabo ciadiano

en: Sinhala
it: singalese

en: Sidamo
it: sidamo

en: Slovak
it: slovacco

en: Slovenian
it: sloveno

en: Southern Lushootseed
it: lushootseed meridionale

en: Lower Silesian
it: tedesco slesiano

en: Selayar
it: selayar

en: Samoan
it: samoano

en: Southern Sami
it: sami del sud

en: Lule Sami
it: sami di Lule

en: Inari Sami
it: sami di Inari

en: Skolt Sami
it: sami skolt

en: Shona
it: shona

en: Soninke
it: soninke

en: Somali
it: somalo

en: Sogdien
it: sogdiano

en: Albanian
it: albanese

en: Serbian
it: serbo

en: Sranan Tongo
it: sranan tongo

en: Serer
it: serer

en: Swati
it: swati

en: Saho
it: saho

en: Southern Sotho
it: sotho del sud

en: Saterland Frisian
it: saterfriesisch

en: Straits Salish
it: salish straits

en: Sundanese
it: sundanese

en: Sukuma
it: sukuma

en: Susu
it: susu

en: Sumerian
it: sumero

en: Swedish
it: svedese

en: Swahili
it: swahili

en: Congo Swahili
it: swahili del Congo

en: Comorian
it: comoriano

en: Classical Syriac
it: siriaco classico

en: Syriac
it: siriaco

en: Silesian
it: slesiano

en: Tamil
it: tamil

en: Southern Tutchone
it: tutchone meridionale

en: Tulu
it: tulu

en: Telugu
it: telugu

en: Timne
it: temne

en: Teso
it: teso

en: Tereno
it: tereno

en: Tetum
it: tetum

en: Tajik
it: tagico

en: Tagish
it: tagish

en: Thai
it: thailandese

en: Tahltan
it: tahltan

en: Tigrinya
it: tigrino

en: Tigre
it: tigre

en: Tiv
it: tiv

en: Turkmen
it: turcomanno

en: Tokelau
it: tokelau

en: Tsakhur
it: tsakhur

en: Tagalog
it: tagalog

en: Klingon
it: klingon

en: Tlingit
it: tlingit

en: Talysh
it: taliscio

en: Tamashek
it: tamashek

en: Tswana
it: tswana

en: Tongan
it: tongano

en: Nyasa Tonga
it: nyasa del Tonga

en: Toki Pona
it: toki pona

en: Tok Pisin
it: tok pisin

en: Turkish
it: turco

en: Turoyo
it: turoyo

en: Taroko
it: taroko

en: Tsonga
it: tsonga

en: Tsakonian
it: zaconico

en: Tsimshian
it: tsimshian

en: Tatar
it: tataro

en: Northern Tutchone
it: tutchone settentrionale

en: Muslim Tat
it: tat islamico

en: Tumbuka
it: tumbuka

en: Tuvalu
it: tuvalu

en: Twi
it: ci

en: Tasawaq
it: tasawaq

en: Tahitian
it: taitiano

en: Tuvinian
it: tuvinian

en: Central Atlas Tamazight
it: tamazight

en: Udmurt
it: udmurt

en: Uyghur
it: uiguro

en: Ugaritic
it: ugaritico

en: Ukrainian
it: ucraino

en: Umbundu
it: mbundu

en: Unknown language
it: lingua imprecisata

en: Urdu
it: urdu

en: Uzbek
it: uzbeco

en: Venda
it: venda

en: Venetian
it: veneto

en: Veps
it: vepso

en: Vietnamese
it: vietnamita

en: West Flemish
it: fiammingo occidentale

en: Makhuwa
it: macua

en: Volapük
it: volapük

en: Votic
it: voto

en: Võro
it: võro

en: Vunjo
it: vunjo

en: Walloon
it: vallone

en: Walser
it: walser

en: Wolaytta
it: walamo

en: Waray
it: waray

en: Washo
it: washo

en: Warlpiri
it: warlpiri

en: Wolof
it: wolof

en: Wu Chinese
it: wu

en: Kalmyk
it: kalmyk

en: Xhosa
it: xhosa

en: Mingrelian
it: mengrelio

en: Kangri
it: kangri

en: Soga
it: soga

en: Yao
it: yao (bantu)

en: Yapese
it: yapese

en: Yangben
it: yangben

en: Yemba
it: yemba

en: Yiddish
it: yiddish

en: Yoruba
it: yoruba

en: Nheengatu
it: nheengatu

en: Cantonese
it: cantonese

en: Chinese, Cantonese
it: cinese (cantonese)

en: Zhuang
it: zhuang

en: Zapotec
it: zapotec

en: Blissymbols
it: blissymbol

en: Zeelandic
it: zelandese

en: Zenaga
it: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
it: tamazight del Marocco standard

en: Chinese
it: cinese

en: Chinese, Mandarin
it: cinese (mandarino)

en: Simplified Chinese
it: cinese semplificato

en: Simplified Mandarin Chinese
it: cinese mandarino semplificato

en: Traditional Chinese
it: cinese tradizionale

en: Traditional Mandarin Chinese
it: cinese mandarino tradizionale

en: Zulu
it: zulu

en: Zuni
it: zuni

en: No linguistic content
it: nessun contenuto linguistico

en: Zaza
it: zaza
