dialect-cldr-langs - en to ja translation catalogue (659 entries)

en: Afar
ja: アファル語

en: Abkhazian
ja: アブハズ語

en: Acehnese
ja: アチェ語

en: Acoli
ja: アチョリ語

en: Adangme
ja: アダングメ語

en: Adyghe
ja: アディゲ語

en: Avestan
ja: アヴェスタ語

en: Tunisian Arabic
ja: チュニジア・アラビア語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Afrihili
ja: アフリヒリ語

en: Aghem
ja: アゲム語

en: Ainu
ja: アイヌ語

en: Akan
ja: アカン語

en: Akkadian
ja: アッカド語

en: Alabama
ja: アラバマ語

en: Aleut
ja: アレウト語

en: Gheg Albanian
ja: ゲグ・アルバニア語

en: Southern Altai
ja: 南アルタイ語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Old English
ja: 古英語

en: Obolo
ja: オボロ語

en: Angika
ja: アンギカ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Modern Standard Arabic
ja: 現代標準アラビア語

en: Aramaic
ja: アラム語

en: Mapuche
ja: マプチェ語

en: Araona
ja: アラオナ語

en: Arapaho
ja: アラパホー語

en: Algerian Arabic
ja: アルジェリア・アラビア語

en: Najdi Arabic
ja: ナジュド地方・アラビア語

en: Arabic, Najdi
ja: アラビア語（ナジュド地方）

en: Arawak
ja: アラワク語

en: Moroccan Arabic
ja: モロッコ・アラビア語

en: Egyptian Arabic
ja: エジプト・アラビア語

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Asu
ja: アス語

en: American Sign Language
ja: アメリカ手話

en: Asturian
ja: アストゥリアス語

en: Atikamekw
ja: アティカメク語

en: Avaric
ja: アヴァル語

en: Kotava
ja: コタヴァ

en: Awadhi
ja: アワディー語

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Azeri
ja: アゼリー語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Baluchi
ja: バルーチー語

en: Balinese
ja: バリ語

en: Bavarian
ja: バイエルン・オーストリア語

en: Basaa
ja: バサ語

en: Bamun
ja: バムン語

en: Batak Toba
ja: トバ・バタク語

en: Ghomala
ja: ゴーマラ語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Beja
ja: ベジャ語

en: Bemba
ja: ベンバ語

en: Betawi
ja: ベタウィ語

en: Bena
ja: ベナ語

en: Bafut
ja: バフット語

en: Badaga
ja: バダガ語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Haryanvi
ja: ハリヤーンウィー語

en: Western Balochi
ja: 西バローチー語

en: Bhojpuri
ja: ボージュプリー語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Bikol
ja: ビコル語

en: Bini
ja: ビニ語

en: Banjar
ja: バンジャル語

en: Kom
ja: コム語

en: Siksiká
ja: シクシカ語

en: Anii
ja: アニ語 (blo)

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bangla
ja: ベンガル語

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Bishnupriya
ja: ビシュヌプリヤ・マニプリ語

en: Bakhtiari
ja: バフティヤーリー語

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Braj
ja: ブラジ語

en: Brahui
ja: ブラフイ語

en: Bodo
ja: ボド語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Akoose
ja: アコース語

en: Buriat
ja: ブリヤート語

en: Buginese
ja: ブギ語

en: Bulu
ja: ブル語

en: Blin
ja: ビリン語

en: Medumba
ja: メドゥンバ語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Caddo
ja: カドー語

en: Carib
ja: カリブ語

en: Cayuga
ja: カユーガ語

en: Atsam
ja: チャワイ語

en: Chakma
ja: チャクマ語

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Cebuano
ja: セブアノ語

en: Chiga
ja: チガ語

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Chibcha
ja: チブチャ語

en: Chagatai
ja: チャガタイ語

en: Chuukese
ja: チューク語

en: Mari
ja: マリ語

en: Chinook Jargon
ja: チヌーク混成語

en: Choctaw
ja: チョクトー語

en: Chipewyan
ja: チペワイアン語

en: Cherokee
ja: チェロキー語

en: Cheyenne
ja: シャイアン語

en: Central Kurdish
ja: 中央クルド語

en: Kurdish, Central
ja: クルド語（中央）

en: Kurdish, Sorani
ja: クルド語（ソラニー）

en: Chilcotin
ja: チルコーティン語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Coptic
ja: コプト語

en: Capiznon
ja: カピス語

en: Cree
ja: クリー語

en: Michif
ja: ミチフ語

en: Crimean Tatar
ja: クリミア・タタール語

en: Southern East Cree
ja: 東部クリー語(南部)

en: Plains Cree
ja: 平原クリー語

en: Northern East Cree
ja: 東部クリー語(北部)

en: Moose Cree
ja: ムースクリー語

en: Carolina Algonquian
ja: カロライナ・アルゴンキン語

en: Seselwa Creole French
ja: セーシェル・クレオール語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Kashubian
ja: カシューブ語

en: Swampy Cree
ja: 湿原クリー語

en: Church Slavic
ja: 教会スラブ語

en: Chuvash
ja: チュヴァシ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dakota
ja: ダコタ語

en: Dargwa
ja: ダルグワ語

en: Taita
ja: タイタ語

en: German
ja: ドイツ語

en: Swiss High German
ja: 標準ドイツ語 (スイス)

en: Delaware
ja: デラウェア語

en: Slave
ja: スレイビー語

en: Dogrib
ja: ドグリブ語

en: Dinka
ja: ディンカ語

en: Zarma
ja: ザルマ語

en: Dogri
ja: ドーグリー語

en: Lower Sorbian
ja: 低地ソルブ語

en: Central Dusun
ja: 中央ドゥスン語

en: Duala
ja: ドゥアラ語

en: Middle Dutch
ja: 中世オランダ語

en: Divehi
ja: ディベヒ語

en: Jola-Fonyi
ja: ジョラ＝フォニィ語

en: Dyula
ja: ジュラ語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: Dazaga
ja: ダザガ語

en: Embu
ja: エンブ語

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Efik
ja: エフィク語

en: Emilian
ja: エミリア語

en: Ancient Egyptian
ja: 古代エジプト語

en: Ekajuk
ja: エカジュク語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Elamite
ja: エラム語

en: English
ja: 英語

en: Australian English
ja: オーストラリア英語

en: Canadian English
ja: カナダ英語

en: British English
ja: イギリス英語

en: UK English
ja: 英語(英国)

en: American English
ja: アメリカ英語

en: US English
ja: 英語(米国)

en: Middle English
ja: 中英語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: European Spanish
ja: スペイン語 (イベリア半島)

en: Central Yupik
ja: 中央アラスカ・ユピック語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Basque
ja: バスク語

en: Ewondo
ja: エウォンド語

en: Extremaduran
ja: エストレマドゥーラ語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Dari
ja: ダリー語

en: Fang
ja: ファング語

en: Fanti
ja: ファンティー語

en: Fula
ja: フラ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Filipino
ja: フィリピノ語

en: Tornedalen Finnish
ja: トルネダール・フィンランド語

en: Fijian
ja: フィジー語

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Fon
ja: フォン語

en: French
ja: フランス語

en: Cajun French
ja: ケイジャン・フランス語

en: Middle French
ja: 中期フランス語

en: Old French
ja: 古フランス語

en: Arpitan
ja: アルピタン語

en: Northern Frisian
ja: 北フリジア語

en: Eastern Frisian
ja: 東フリジア語

en: Friulian
ja: フリウリ語

en: Western Frisian
ja: 西フリジア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Ga
ja: ガ語

en: Gagauz
ja: ガガウズ語

en: Gan Chinese
ja: 贛語

en: Gayo
ja: ガヨ語

en: Gbaya
ja: バヤ語

en: Zoroastrian Dari
ja: ダリー語(ゾロアスター教)

en: Scottish Gaelic
ja: スコットランド・ゲール語

en: Geez
ja: ゲエズ語

en: Gilbertese
ja: キリバス語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gilaki
ja: ギラキ語

en: Middle High German
ja: 中高ドイツ語

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Old High German
ja: 古高ドイツ語

en: Gondi
ja: ゴーンディー語

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ語

en: Gothic
ja: ゴート語

en: Grebo
ja: グレボ語

en: Ancient Greek
ja: 古代ギリシャ語

en: Swiss German
ja: スイスドイツ語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Wayuu
ja: ワユ語

en: Frafra
ja: フラフラ語

en: Gusii
ja: グシイ語

en: Manx
ja: マン島語

en: Gwichʼin
ja: グウィッチン語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Haida
ja: ハイダ語

en: Hakka Chinese
ja: 客家語

en: Hawaiian
ja: ハワイ語

en: Southern Haida
ja: 南部ハイダ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hinglish
ja: インド英語 (ヒングリッシュ)

en: Fiji Hindi
ja: フィジー・ヒンディー語

en: Hiligaynon
ja: ヒリガイノン語

en: Hittite
ja: ヒッタイト語

en: Hmong
ja: フモン語

en: Hiri Motu
ja: ヒリモツ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Upper Sorbian
ja: 高地ソルブ語

en: Xiang Chinese
ja: 湘語

en: Haitian Creole
ja: ハイチ・クレオール語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hupa
ja: フパ語

en: Halkomelem
ja: ハルコメレム語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Interlingua
ja: インターリングア

en: Iban
ja: イバン語

en: Ibibio
ja: イビビオ語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Interlingue
ja: インターリング

en: Igbo
ja: イボ語

en: Sichuan Yi
ja: 四川イ語

en: Inupiaq
ja: イヌピアック語

en: Western Canadian Inuktitut
ja: イヌイナクトゥン語

en: Iloko
ja: イロカノ語

en: Ingush
ja: イングーシ語

en: Ido
ja: イド語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Inuktitut
ja: イヌクティトット語

en: Ingrian
ja: イングリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jamaican Creole English
ja: ジャマイカ・クレオール語

en: Lojban
ja: ロジバン語

en: Ngomba
ja: ンゴンバ語

en: Machame
ja: マチャメ語

en: Judeo-Persian
ja: ユダヤ・ペルシア語

en: Judeo-Arabic
ja: ユダヤ・アラビア語

en: Jutish
ja: ユトランド語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Georgian
ja: ジョージア語

en: Kara-Kalpak
ja: カラカルパク語

en: Kabyle
ja: カビル語

en: Kachin
ja: カチン語

en: Jju
ja: カジェ語

en: Kamba
ja: カンバ語

en: Kawi
ja: カウィ語

en: Kabardian
ja: カバルド語

en: Kanembu
ja: カネンブ語

en: Tyap
ja: カタブ語

en: Makonde
ja: マコンデ語

en: Kabuverdianu
ja: カーボベルデ・クレオール語

en: Kenyang
ja: ニャン語

en: Koro
ja: コロ語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Kaingang
ja: カインガング語

en: Khasi
ja: カシ語

en: Khotanese
ja: コータン語

en: Koyra Chiini
ja: コイラ・チーニ語

en: Khowar
ja: コワール語

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Kirmanjki
ja: キルマンジュキ語

en: Kuanyama
ja: クワニャマ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Kako
ja: カコ語

en: Kalaallisut
ja: グリーンランド語

en: Kalenjin
ja: カレンジン語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kimbundu
ja: キンブンド語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Komi-Permyak
ja: コミ・ペルミャク語

en: Konkani
ja: コンカニ語

en: Kosraean
ja: コスラエ語

en: Kpelle
ja: クペレ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Karachay-Balkar
ja: カラチャイ・バルカル語

en: Krio
ja: クリオ語

en: Kinaray-a
ja: キナライア語

en: Karelian
ja: カレリア語

en: Kurukh
ja: クルク語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Shambala
ja: サンバー語

en: Bafia
ja: バフィア語

en: Colognian
ja: ケルン語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Kumyk
ja: クムク語

en: Kutenai
ja: クテナイ語

en: Komi
ja: コミ語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Kwakʼwala
ja: クヮキゥワラ語

en: Kuvi
ja: クーヴィンガ語

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Ladino
ja: ラディノ語

en: Langi
ja: ランギ語

en: Western Panjabi
ja: ラフンダー語

en: Lamba
ja: ランバ語

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Lezghian
ja: レズギ語

en: Lingua Franca Nova
ja: リングア・フランカ・ノバ

en: Ganda
ja: ガンダ語

en: Limburgish
ja: リンブルフ語

en: Ligurian
ja: リグリア語

en: Lillooet
ja: リルエット語

en: Livonian
ja: リヴォニア語

en: Lakota
ja: ラコタ語

en: Lombard
ja: ロンバルド語

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Mongo
ja: モンゴ語

en: Louisiana Creole
ja: ルイジアナ・クレオール語

en: Lozi
ja: ロジ語

en: Northern Luri
ja: 北ロル語

en: Saamia
ja: サーミア語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Latgalian
ja: ラトガリア語

en: Luba-Katanga
ja: ルバ・カタンガ語

en: Luba-Lulua
ja: ルバ・ルルア語

en: Luiseno
ja: ルイセーニョ語

en: Lunda
ja: ルンダ語

en: Luo
ja: ルオ語

en: Mizo
ja: ミゾ語

en: Luyia
ja: ルヒヤ語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Literary Chinese
ja: 漢文

en: Laz
ja: ラズ語

en: Madurese
ja: マドゥラ語

en: Mafa
ja: マファ語

en: Magahi
ja: マガヒー語

en: Maithili
ja: マイティリー語

en: Makasar
ja: マカッサル語

en: Mandingo
ja: マンディンゴ語

en: Masai
ja: マサイ語

en: Maba
ja: マバ語

en: Moksha
ja: モクシャ語

en: Mandar
ja: マンダル語

en: Mende
ja: メンデ語

en: Meru
ja: メル語

en: Morisyen
ja: モーリシャス・クレオール語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Middle Irish
ja: 中期アイルランド語

en: Makhuwa-Meetto
ja: マクア・ミート語

en: Metaʼ
ja: メタ語

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Māori
ja: マオリ語

en: Mi'kmaw
ja: ミクマク語

en: Minangkabau
ja: ミナンカバウ語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Manchu
ja: 満州語

en: Manipuri
ja: マニプリ語

en: Innu-aimun
ja: イヌー＝アイムン語

en: Mohawk
ja: モーホーク語

en: Mossi
ja: モシ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Western Mari
ja: 山地マリ語

en: Malay
ja: マレー語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Mundang
ja: ムンダン語

en: Multiple languages
ja: 複数言語

en: Muscogee
ja: クリーク語

en: Mirandese
ja: ミランダ語

en: Marwari
ja: マールワーリー語

en: Mentawai
ja: メンタワイ語

en: Burmese
ja: ミャンマー語

en: Myene
ja: ミエネ語

en: Erzya
ja: エルジャ語

en: Mazanderani
ja: マーザンダラーン語

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Min Nan Chinese
ja: 閩南語

en: Neapolitan
ja: ナポリ語

en: Nama
ja: ナマ語

en: Norwegian Bokmål
ja: ノルウェー語(ブークモール)

en: North Ndebele
ja: 北ンデベレ語

en: Low German
ja: 低地ドイツ語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Newari
ja: ネワール語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Nias
ja: ニアス語

en: Niuean
ja: ニウーエイ語

en: Ao Naga
ja: アオ・ナガ語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Flemish
ja: フラマン語

en: Kwasio
ja: クワシオ語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー語(ニーノシュク)

en: Ngiemboon
ja: ンジエムブーン語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Nogai
ja: ノガイ語

en: Old Norse
ja: 古ノルド語

en: Novial
ja: ノヴィアル

en: N’Ko
ja: ンコ語

en: South Ndebele
ja: 南ンデベレ語

en: Northern Sotho
ja: 北部ソト語

en: Nuer
ja: ヌエル語

en: Navajo
ja: ナバホ語

en: Classical Newari
ja: 古典ネワール語

en: Nyanja
ja: ニャンジャ語

en: Nyamwezi
ja: ニャムウェジ語

en: Nyankole
ja: ニャンコレ語

en: Nyoro
ja: ニョロ語

en: Nzima
ja: ンゼマ語

en: Occitan
ja: オック語

en: Ojibwa
ja: オジブウェー語

en: Northwestern Ojibwa
ja: 北西部オジブワ語

en: Central Ojibwa
ja: 中部オジブワ語

en: Oji-Cree
ja: セヴァーン・オジブワ語

en: Western Ojibwa
ja: 西部オジブワ語

en: Okanagan
ja: オカナガン語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Odia
ja: オディア語

en: Ossetic
ja: オセット語

en: Osage
ja: オセージ語

en: Ottoman Turkish
ja: オスマントルコ語

en: Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Pangasinan
ja: パンガシナン語

en: Pahlavi
ja: パフラヴィー語

en: Pampanga
ja: パンパンガ語

en: Papiamento
ja: パピアメント語

en: Palauan
ja: パラオ語

en: Picard
ja: ピカルディ語

en: Nigerian Pidgin
ja: ナイジェリア・ピジン語

en: Pennsylvania German
ja: ペンシルベニア・ドイツ語

en: Plautdietsch
ja: メノナイト低地ドイツ語

en: Old Persian
ja: 古代ペルシア語

en: Palatine German
ja: プファルツ語

en: Phoenician
ja: フェニキア語

en: Pali
ja: パーリ語

en: Pijin
ja: ピジン語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Piedmontese
ja: ピエモンテ語

en: Pontic
ja: ポントス・ギリシャ語

en: Pohnpeian
ja: ポンペイ語

en: Maliseet-Passamaquoddy
ja: マリシート＝パサマコディ語

en: Prussian
ja: プロシア語

en: Old Provençal
ja: 古期プロバンス語

en: Pashto
ja: パシュトゥー語

en: Pushto
ja: パシュトゥ語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: European Portuguese
ja: ポルトガル語 (イベリア半島)

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Kʼicheʼ
ja: キチェ語

en: Chimborazo Highland Quichua
ja: チンボラソ高地ケチュア語

en: Rajasthani
ja: ラージャスターン語

en: Rapanui
ja: ラパヌイ語

en: Rarotongan
ja: ラロトンガ語

en: Romagnol
ja: ロマーニャ語

en: Rohingya
ja: ロヒンギャ語

en: Riffian
ja: リーフ語

en: Romansh
ja: ロマンシュ語

en: Rundi
ja: ルンディ語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Moldavian
ja: モルダビア語

en: Rombo
ja: ロンボ語

en: Romany
ja: ロマーニー語

en: Rotuman
ja: ロツマ語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Rusyn
ja: ルシン語

en: Roviana
ja: ロヴィアナ語

en: Aromanian
ja: アルーマニア語

en: Kinyarwanda
ja: キニアルワンダ語

en: Rwa
ja: ルワ語

en: Sanskrit
ja: サンスクリット語

en: Sandawe
ja: サンダウェ語

en: Yakut
ja: サハ語

en: Samaritan Aramaic
ja: サマリア・アラム語

en: Samburu
ja: サンブル語

en: Sasak
ja: ササク語

en: Santali
ja: サンターリー語

en: Saurashtra
ja: サウラーシュトラ語

en: Ngambay
ja: ンガムバイ語

en: Sangu
ja: サング語

en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

en: Sicilian
ja: シチリア語

en: Scots
ja: スコットランド語

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Sassarese Sardinian
ja: サッサリ・サルデーニャ語

en: Southern Kurdish
ja: 南部クルド語

en: Northern Sami
ja: 北サーミ語

en: Seneca
ja: セネカ語

en: Sena
ja: セナ語

en: Seri
ja: セリ語

en: Selkup
ja: セリクプ語

en: Koyraboro Senni
ja: コイラボロ・センニ語

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Old Irish
ja: 古アイルランド語

en: Samogitian
ja: サモギティア語

en: Serbo-Croatian
ja: セルボ・クロアチア語

en: Tachelhit
ja: タシルハイト語

en: Shan
ja: シャン語

en: Chadian Arabic
ja: チャド・アラビア語

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Sidamo
ja: シダモ語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Southern Lushootseed
ja: 南部ルシュツィード語

en: Lower Silesian
ja: 低シレジア語

en: Selayar
ja: スラヤール語

en: Samoan
ja: サモア語

en: Southern Sami
ja: 南サーミ語

en: Lule Sami
ja: ルレ・サーミ語

en: Inari Sami
ja: イナリ・サーミ語

en: Skolt Sami
ja: スコルト・サーミ語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Soninke
ja: ソニンケ語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Sogdien
ja: ソグド語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Sranan Tongo
ja: スリナム語

en: Serer
ja: セレル語

en: Swati
ja: スワジ語

en: Saho
ja: サホ語

en: Southern Sotho
ja: 南部ソト語

en: Saterland Frisian
ja: ザーターフリジア語

en: Straits Salish
ja: ストレイツセイリッシュ語

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Sukuma
ja: スクマ語

en: Susu
ja: スス語

en: Sumerian
ja: シュメール語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Congo Swahili
ja: コンゴ・スワヒリ語

en: Comorian
ja: コモロ語

en: Classical Syriac
ja: 古典シリア語

en: Syriac
ja: シリア語

en: Silesian
ja: シレジア語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Southern Tutchone
ja: 南部トゥショーニ語

en: Tulu
ja: トゥル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Timne
ja: テムネ語

en: Teso
ja: テソ語

en: Tereno
ja: テレーノ語

en: Tetum
ja: テトゥン語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tagish
ja: タギシュ語

en: Thai
ja: タイ語

en: Tahltan
ja: タールタン語

en: Tigrinya
ja: ティグリニア語

en: Tigre
ja: ティグレ語

en: Tiv
ja: ティブ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Tokelau
ja: トケラウ語

en: Tsakhur
ja: ツァフル語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Klingon
ja: クリンゴン語

en: Tlingit
ja: トリンギット語

en: Talysh
ja: タリシュ語

en: Tamashek
ja: タマシェク語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tongan
ja: トンガ語

en: Nyasa Tonga
ja: トンガ語(ニアサ)

en: Toki Pona
ja: トキポナ語

en: Tok Pisin
ja: トク・ピシン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turoyo
ja: トゥロヨ語

en: Taroko
ja: タロコ語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tsakonian
ja: ツァコン語

en: Tsimshian
ja: チムシュ語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Northern Tutchone
ja: 北部トゥショーニ語

en: Muslim Tat
ja: ムスリム・タタール語

en: Tumbuka
ja: トゥンブカ語

en: Tuvalu
ja: ツバル語

en: Twi
ja: トウィ語

en: Tasawaq
ja: タサワク語

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Tuvinian
ja: トゥヴァ語

en: Central Atlas Tamazight
ja: 中央アトラス・タマジクト語

en: Udmurt
ja: ウドムルト語

en: Uyghur
ja: ウイグル語

en: Uighur
ja: ウィグル語

en: Ugaritic
ja: ウガリト語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Umbundu
ja: ムブンドゥ語

en: Unknown language
ja: 言語不明

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Vai
ja: ヴァイ語

en: Venda
ja: ベンダ語

en: Venetian
ja: ヴェネト語

en: Veps
ja: ヴェプス語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: West Flemish
ja: 西フラマン語

en: Main-Franconian
ja: マインフランク語

en: Makhuwa
ja: マクア語

en: Volapük
ja: ヴォラピュク語

en: Votic
ja: ヴォート語

en: Võro
ja: ヴォロ語

en: Vunjo
ja: ヴンジョ語

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Walser
ja: ヴァリス語

en: Wolaytta
ja: ウォライタ語

en: Waray
ja: ワライ語

en: Washo
ja: ワショ語

en: Warlpiri
ja: ワルピリ語

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Wu Chinese
ja: 呉語

en: Kalmyk
ja: カルムイク語

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Mingrelian
ja: メグレル語

en: Kangri
ja: カーングリー語

en: Soga
ja: ソガ語

en: Yao
ja: ヤオ語

en: Yapese
ja: ヤップ語

en: Yangben
ja: ヤンベン語

en: Yemba
ja: イエンバ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Nheengatu
ja: ニェエンガトゥ語

en: Cantonese
ja: 広東語

en: Chinese, Cantonese
ja: 中国語 (広東語)

en: Zhuang
ja: チワン語

en: Zapotec
ja: サポテカ語

en: Blissymbols
ja: ブリスシンボル

en: Zeelandic
ja: ゼーラント語

en: Zenaga
ja: ゼナガ語

en: Standard Moroccan Tamazight
ja: 標準モロッコ タマジクト語

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese, Mandarin
ja: 中国語 (標準語)

en: Simplified Chinese
ja: 簡体中国語

en: Simplified Mandarin Chinese
ja: 標準中国語 (簡体字)

en: Traditional Chinese
ja: 繁体中国語

en: Traditional Mandarin Chinese
ja: 標準中国語 (繁体字)

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Zuni
ja: ズニ語

en: No linguistic content
ja: 言語的内容なし

en: Zaza
ja: ザザ語
