dialect-cldr-langs - en to kn translation catalogue (574 entries)

en: Afar
kn: ಅಫಾರ್

en: Abkhazian
kn: ಅಬ್ಖಾಜಿಯನ್

en: Acehnese
kn: ಅಛಿನೀಸ್

en: Acoli
kn: ಅಕೋಲಿ

en: Adangme
kn: ಅಡಂಗ್ಮೆ

en: Adyghe
kn: ಅಡೈಘೆ

en: Avestan
kn: ಅವೆಸ್ಟನ್

en: Afrikaans
kn: ಆಫ್ರಿಕಾನ್ಸ್

en: Afrihili
kn: ಆಫ್ರಿಹಿಲಿ

en: Aghem
kn: ಅಘೆಮ್

en: Ainu
kn: ಐನು

en: Akan
kn: ಅಕಾನ್

en: Akkadian
kn: ಅಕ್ಕಾಡಿಯನ್

en: Aleut
kn: ಅಲೆಯುಟ್

en: Southern Altai
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಅಲ್ಟಾಯ್

en: Amharic
kn: ಅಂಹರಿಕ್

en: Aragonese
kn: ಅರಗೊನೀಸ್

en: Old English
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಇಂಗ್ಲೀಷ್

en: Obolo
kn: ಒಬೊಲೊ

en: Angika
kn: ಆಂಗಿಕಾ

en: Arabic
kn: ಅರೇಬಿಕ್

en: Modern Standard Arabic
kn: ಆಧುನಿಕ ಪ್ರಮಾಣಿತ ಅರೇಬಿಕ್

en: Aramaic
kn: ಅರಾಮಿಕ್

en: Mapuche
kn: ಮಪುಚೆ

en: Arapaho
kn: ಅರಪಾಹೋ

en: Najdi Arabic
kn: ನ್ಯಾಜ್ಡಿ ಅರೇಬಿಕ್

en: Arawak
kn: ಅರಾವಾಕ್

en: Assamese
kn: ಅಸ್ಸಾಮೀಸ್

en: Asu
kn: ಅಸು

en: Asturian
kn: ಆಸ್ಟುರಿಯನ್

en: Atikamekw
kn: ಅತಿಕಮೆಕ್

en: Avaric
kn: ಅವರಿಕ್

en: Awadhi
kn: ಅವಧಿ

en: Aymara
kn: ಅಯ್ಮಾರಾ

en: Azerbaijani
kn: ಅಜೆರ್ಬೈಜಾನಿ

en: Azeri
kn: ಅಝೆರಿ

en: Bashkir
kn: ಬಶ್ಕಿರ್

en: Baluchi
kn: ಬಲೂಚಿ

en: Balinese
kn: ಬಲಿನೀಸ್

en: Basaa
kn: ಬಸಾ

en: Belarusian
kn: ಬೆಲರೂಸಿಯನ್

en: Beja
kn: ಬೇಜಾ

en: Bemba
kn: ಬೆಂಬಾ

en: Bena
kn: ಬೆನ

en: Bulgarian
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯನ್

en: Haryanvi
kn: ಹರ್ಯಾನ್ವಿ

en: Western Balochi
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಬಲೊಚಿ

en: Bhojpuri
kn: ಭೋಜಪುರಿ

en: Bislama
kn: ಬಿಸ್ಲಾಮಾ

en: Bikol
kn: ಬಿಕೊಲ್

en: Bini
kn: ಬಿನಿ

en: Siksiká
kn: ಸಿಕ್ಸಿಕಾ

en: Anii
kn: ಅನೀ

en: Bambara
kn: ಬಂಬಾರಾ

en: Bangla
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾ

en: Tibetan
kn: ಟಿಬೇಟಿಯನ್

en: Breton
kn: ಬ್ರೆಟನ್

en: Braj
kn: ಬ್ರಜ್

en: Bodo
kn: ಬೋಡೊ

en: Bosnian
kn: ಬೋಸ್ನಿಯನ್

en: Buriat
kn: ಬುರಿಯಟ್

en: Buginese
kn: ಬುಗಿನೀಸ್

en: Blin
kn: ಬ್ಲಿನ್

en: Catalan
kn: ಕೆಟಲಾನ್

en: Caddo
kn: ಕ್ಯಾಡ್ಡೋ

en: Carib
kn: ಕಾರಿಬ್

en: Cayuga
kn: ಕಯುಗಾ

en: Atsam
kn: ಅಟ್ಸಮ್

en: Chakma
kn: ಚಕ್ಮಾ

en: Chechen
kn: ಚಚೆನ್

en: Cebuano
kn: ಸೆಬುವಾನೊ

en: Chiga
kn: ಚಿಗಾ

en: Chamorro
kn: ಕಮೊರೊ

en: Chibcha
kn: ಚಿಬ್ಚಾ

en: Chagatai
kn: ಚಗಟಾಯ್

en: Chuukese
kn: ಚೂಕಿಸೆ

en: Mari
kn: ಮಾರಿ

en: Chinook Jargon
kn: ಚಿನೂಕ್ ಜಾರ್ಗೋನ್

en: Choctaw
kn: ಚೋಕ್ಟಾವ್

en: Chipewyan
kn: ಚಿಪೆವ್ಯಾನ್

en: Cherokee
kn: ಚೆರೋಕಿ

en: Cheyenne
kn: ಚೀಯೆನ್ನೇ

en: Central Kurdish
kn: ಮಧ್ಯ ಕುರ್ದಿಶ್

en: Kurdish, Sorani
kn: ಕುರ್ದಿಶ್, ಸೊರಾನಿ

en: Chilcotin
kn: ಚಿಲ್ಕೋಟಿನ್

en: Corsican
kn: ಕೋರ್ಸಿಕನ್

en: Coptic
kn: ಕೊಪ್ಟಿಕ್

en: Cree
kn: ಕ್ರೀ

en: Michif
kn: ಮಿಚಿಫ್

en: Crimean Tatar
kn: ಕ್ರಿಮೀಯನ್ ಟರ್ಕಿಷ್

en: Southern East Cree
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಪೂರ್ವ ಕ್ರೀ

en: Plains Cree
kn: ಪ್ಲೇನ್ಸ್ ಕ್ರೀ

en: Northern East Cree
kn: ಉತ್ತರ ಪೂರ್ವ ಕ್ರೀ

en: Moose Cree
kn: ಮೂಸ್ ಕ್ರೀ

en: Carolina Algonquian
kn: ಕೆರೊಲಿನಾ ಅಲ್ಗೊಂಕ್ವಿಯನ್

en: Seselwa Creole French
kn: ಸೆಸೆಲ್ವಾ ಕ್ರಯೋಲ್ ಫ್ರೆಂಚ್

en: Czech
kn: ಜೆಕ್

en: Kashubian
kn: ಕಶುಬಿಯನ್

en: Swampy Cree
kn: ಸ್ವಾಂಪಿ ಕ್ರೀ

en: Church Slavic
kn: ಚರ್ಚ್ ಸ್ಲಾವಿಕ್

en: Chuvash
kn: ಚುವಾಶ್

en: Welsh
kn: ವೆಲ್ಶ್

en: Danish
kn: ಡ್ಯಾನಿಶ್

en: Dakota
kn: ಡಕೋಟಾ

en: Dargwa
kn: ದರ್ಗ್ವಾ

en: Taita
kn: ಟೈಟ

en: German
kn: ಜರ್ಮನ್

en: Austrian German
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯನ್ ಜರ್ಮನ್

en: Swiss High German
kn: ಸ್ವಿಸ್ ಹೈ ಜರ್ಮನ್

en: Delaware
kn: ಡೆಲಾವೇರ್

en: Slave
kn: ಸ್ಲೇವ್

en: Dogrib
kn: ಡೋಗ್ರಿಬ್

en: Dinka
kn: ಡಿಂಕಾ

en: Zarma
kn: ಜರ್ಮಾ

en: Dogri
kn: ಡೋಗ್ರಿ

en: Lower Sorbian
kn: ಲೋವರ್ ಸರ್ಬಿಯನ್

en: Duala
kn: ಡುವಾಲಾ

en: Middle Dutch
kn: ಮಧ್ಯ ಡಚ್

en: Divehi
kn: ದಿವೆಹಿ

en: Jola-Fonyi
kn: ಜೊಲ-ಫೊನ್ಯಿ

en: Dyula
kn: ಡ್ಯೂಲಾ

en: Dzongkha
kn: ಜೋಂಗ್‌ಖಾ

en: Dazaga
kn: ಡಜಾಗ

en: Embu
kn: ಎಂಬು

en: Ewe
kn: ಈವ್

en: Efik
kn: ಎಫಿಕ್

en: Ancient Egyptian
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಈಜಿಪ್ಟಿಯನ್

en: Ekajuk
kn: ಎಕಾಜುಕ್

en: Greek
kn: ಗ್ರೀಕ್

en: Elamite
kn: ಎಲಾಮೈಟ್

en: English
kn: ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: Australian English
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯನ್ ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: Canadian English
kn: ಕೆನೆಡಿಯನ್ ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: British English
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: UK English
kn: ಯು.ಕೆ. ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: American English
kn: ಅಮೆರಿಕನ್ ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: US English
kn: ಯು.ಎಸ್. ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: Middle English
kn: ಮಧ್ಯ ಇಂಗ್ಲೀಷ್

en: Esperanto
kn: ಎಸ್ಪೆರಾಂಟೊ

en: Spanish
kn: ಸ್ಪ್ಯಾನಿಷ್

en: Latin American Spanish
kn: ಲ್ಯಾಟಿನ್ ಅಮೇರಿಕನ್ ಸ್ಪ್ಯಾನಿಷ್

en: European Spanish
kn: ಯುರೋಪಿಯನ್ ಸ್ಪ್ಯಾನಿಷ್

en: Mexican Spanish
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕನ್ ಸ್ಪ್ಯಾನಿಷ್

en: Estonian
kn: ಎಸ್ಟೊನಿಯನ್

en: Basque
kn: ಬಾಸ್ಕ್

en: Ewondo
kn: ಇವಾಂಡೋ

en: Persian
kn: ಪರ್ಶಿಯನ್

en: Dari
kn: ದರಿ

en: Fang
kn: ಫಾಂಗ್

en: Fanti
kn: ಫಾಂಟಿ

en: Fula
kn: ಫುಲಾ

en: Finnish
kn: ಫಿನ್ನಿಶ್

en: Filipino
kn: ಫಿಲಿಪಿನೊ

en: Fijian
kn: ಫಿಜಿಯನ್

en: Faroese
kn: ಫರೋಸಿ

en: Fon
kn: ಫೋನ್

en: French
kn: ಫ್ರೆಂಚ್

en: Canadian French
kn: ಕೆನೆಡಿಯನ್ ಫ್ರೆಂಚ್

en: Swiss French
kn: ಸ್ವಿಸ್ ಫ್ರೆಂಚ್

en: Cajun French
kn: ಕಾಜುನ್ ಫ್ರೆಂಚ್

en: Middle French
kn: ಮಧ್ಯ ಫ್ರೆಂಚ್

en: Old French
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಫ್ರೆಂಚ್

en: Northern Frisian
kn: ಉತ್ತರ ಫ್ರಿಸಿಯನ್

en: Eastern Frisian
kn: ಪೂರ್ವ ಫ್ರಿಸಿಯನ್

en: Friulian
kn: ಫ್ರಿಯುಲಿಯನ್

en: Western Frisian
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಫ್ರಿಸಿಯನ್

en: Irish
kn: ಐರಿಷ್

en: Ga
kn: ಗ

en: Gagauz
kn: ಗಗೌಜ್

en: Gan Chinese
kn: ಗಾನ್ ಚೀನೀಸ್

en: Gayo
kn: ಗಾಯೋ

en: Gbaya
kn: ಗ್ಬಾಯಾ

en: Scottish Gaelic
kn: ಸ್ಕಾಟಿಶ್ ಗೆಲಿಕ್

en: Geez
kn: ಗೀಝ್

en: Gilbertese
kn: ಗಿಲ್ಬರ್ಟೀಸ್

en: Galician
kn: ಗ್ಯಾಲಿಶಿಯನ್

en: Middle High German
kn: ಮಧ್ಯ ಹೈ ಜರ್ಮನ್

en: Guarani
kn: ಗೌರಾನಿ

en: Old High German
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಹೈ ಜರ್ಮನ್

en: Gondi
kn: ಗೊಂಡಿ

en: Gorontalo
kn: ಗೊರೊಂಟಾಲೋ

en: Gothic
kn: ಗೋಥಿಕ್

en: Grebo
kn: ಗ್ರೇಬೋ

en: Ancient Greek
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಗ್ರೀಕ್

en: Swiss German
kn: ಸ್ವಿಸ್ ಜರ್ಮನ್

en: Gujarati
kn: ಗುಜರಾತಿ

en: Gusii
kn: ಗುಸಿ

en: Manx
kn: ಮ್ಯಾಂಕ್ಸ್

en: Gwichʼin
kn: ಗ್ವಿಚ್‌ಇನ್

en: Hausa
kn: ಹೌಸಾ

en: Haida
kn: ಹೈಡಾ

en: Hakka Chinese
kn: ಹಕ್

en: Hawaiian
kn: ಹವಾಯಿಯನ್

en: Southern Haida
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಹೈಡಾ

en: Hebrew
kn: ಹೀಬ್ರೂ

en: Hindi
kn: ಹಿಂದಿ

en: Hinglish
kn: ಹಿಂಗ್ಲಿಷ್

en: Hiligaynon
kn: ಹಿಲಿಗೇನನ್

en: Hittite
kn: ಹಿಟ್ಟಿಟೆ

en: Hmong
kn: ಮೋಂಗ್

en: Hiri Motu
kn: ಹಿರಿ ಮೊಟು

en: Croatian
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್

en: Upper Sorbian
kn: ಅಪ್ಪರ್ ಸರ್ಬಿಯನ್

en: Xiang Chinese
kn: ಶಯಾಂಗ್ ಚೀನೀಸೇ

en: Haitian Creole
kn: ಹೈಟಿಯನ್ ಕ್ರಿಯೋಲಿ

en: Hungarian
kn: ಹಂಗೇರಿಯನ್

en: Hupa
kn: ಹೂಪಾ

en: Halkomelem
kn: ಹಾಲ್ಕೊಮೆಲೆಮ್

en: Armenian
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯನ್

en: Herero
kn: ಹೆರೆರೊ

en: Interlingua
kn: ಇಂಟರ್‌ಲಿಂಗ್ವಾ

en: Iban
kn: ಇಬಾನ್

en: Ibibio
kn: ಇಬಿಬಿಯೋ

en: Indonesian
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯನ್

en: Interlingue
kn: ಇಂಟರ್‌ಲಿಂಗ್

en: Igbo
kn: ಇಗ್ಬೊ

en: Sichuan Yi
kn: ಸಿಚುಅನ್ ಯಿ

en: Inupiaq
kn: ಇನುಪಿಯಾಕ್

en: Western Canadian Inuktitut
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಕೆನಡಿಯನ್ ಇನುಕ್ಟಿಟುಟ್

en: Iloko
kn: ಇಲ್ಲಿಕೋ

en: Ingush
kn: ಇಂಗುಷ್

en: Ido
kn: ಇಡೊ

en: Icelandic
kn: ಐಸ್‌ಲ್ಯಾಂಡಿಕ್

en: Italian
kn: ಇಟಾಲಿಯನ್

en: Inuktitut
kn: ಇನುಕ್ಟಿಟುಟ್

en: Japanese
kn: ಜಾಪನೀಸ್

en: Lojban
kn: ಲೊಜ್ಬಾನ್

en: Ngomba
kn: ನೊಂಬಾ

en: Machame
kn: ಮ್ಯಕಮೆ

en: Judeo-Persian
kn: ಜೂಡಿಯೋ-ಪರ್ಶಿಯನ್

en: Judeo-Arabic
kn: ಜೂಡಿಯೋ-ಅರೇಬಿಕ್

en: Javanese
kn: ಜಾವಾನೀಸ್

en: Georgian
kn: ಜಾರ್ಜಿಯನ್

en: Kara-Kalpak
kn: ಕಾರಾ-ಕಲ್ಪಾಕ್

en: Kabyle
kn: ಕಬೈಲ್

en: Kachin
kn: ಕಚಿನ್

en: Jju
kn: ಜ್ಜು

en: Kamba
kn: ಕಂಬಾ

en: Kawi
kn: ಕಾವಿ

en: Kabardian
kn: ಕಬರ್ಡಿಯನ್

en: Tyap
kn: ಟ್ಯಾಪ್

en: Makonde
kn: ಮ್ಯಾಕೊಂಡ್

en: Kabuverdianu
kn: ಕಬುವೆರ್ಡಿಯನು

en: Koro
kn: ಕೋರೋ

en: Kongo
kn: ಕಾಂಗೋ

en: Kaingang
kn: ಕೈಗಂಗ್

en: Khasi
kn: ಖಾಸಿ

en: Khotanese
kn: ಖೋಟಾನೀಸ್

en: Koyra Chiini
kn: ಕೊಯ್ರ ಚೀನಿ

en: Kikuyu
kn: ಕಿಕುಯು

en: Kuanyama
kn: ಕ್ವಾನ್‌ಯಾಮಾ

en: Kazakh
kn: ಕಝಕ್

en: Kako
kn: ಕಾಕೊ

en: Kalaallisut
kn: ಕಲಾಲ್ಲಿಸುಟ್

en: Kalenjin
kn: ಕಲೆಂಜಿನ್

en: Khmer
kn: ಖಮೇರ್

en: Kimbundu
kn: ಕಿಂಬುಂಡು

en: Kannada
kn: ಕನ್ನಡ

en: Korean
kn: ಕೊರಿಯನ್

en: Komi-Permyak
kn: ಕೋಮಿ-ಪರ್ಮ್ಯಕ್

en: Konkani
kn: ಕೊಂಕಣಿ

en: Kosraean
kn: ಕೊಸರಿಯನ್

en: Kpelle
kn: ಕಪೆಲ್ಲೆ

en: Kanuri
kn: ಕನುರಿ

en: Karachay-Balkar
kn: ಕರಚಯ್-ಬಲ್ಕಾರ್

en: Karelian
kn: ಕರೇಲಿಯನ್

en: Kurukh
kn: ಕುರುಖ್

en: Kashmiri
kn: ಕಾಶ್ಮೀರಿ

en: Shambala
kn: ಶಂಬಲ

en: Bafia
kn: ಬಫಿಯ

en: Colognian
kn: ಕಲೊಗ್ನಿಯನ್

en: Kurdish
kn: ಕುರ್ದಿಷ್

en: Kumyk
kn: ಕುಮೈಕ್

en: Kutenai
kn: ಕುಟೇನಾಯ್

en: Komi
kn: ಕೋಮಿ

en: Cornish
kn: ಕಾರ್ನಿಷ್

en: Kwakʼwala
kn: ಕ್ವಾಕ್‌ವಾಲಾ

en: Kuvi
kn: ಕುವಿ

en: Kyrgyz
kn: ಕಿರ್ಗಿಜ್

en: Latin
kn: ಲ್ಯಾಟಿನ್

en: Ladino
kn: ಲ್ಯಾಡಿನೋ

en: Langi
kn: ಲಾಂಗಿ

en: Western Panjabi
kn: ಲಹಂಡಾ

en: Lamba
kn: ಲಂಬಾ

en: Luxembourgish
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗಿಷ್

en: Lezghian
kn: ಲೆಜ್ಘಿಯನ್

en: Ganda
kn: ಗಾಂಡಾ

en: Limburgish
kn: ಲಿಂಬರ್ಗಿಶ್

en: Ligurian
kn: ಲಿಗುರಿಯನ್

en: Lillooet
kn: ಲಿಲ್ಲೂವೆಟ್

en: Lakota
kn: ಲಕೊಟ

en: Lombard
kn: ಲೋಂಬರ್ಡ್

en: Lingala
kn: ಲಿಂಗಾಲ

en: Lao
kn: ಲಾವೋ

en: Mongo
kn: ಮೊಂಗೋ

en: Louisiana Creole
kn: ಲೂಯಿಸಿಯಾನ ಕ್ರಿಯೋಲ್

en: Lozi
kn: ಲೋಝಿ

en: Northern Luri
kn: ಉತ್ತರ ಲೂರಿ

en: Saamia
kn: ಸಾಮಿಯಾ

en: Lithuanian
kn: ಲಿಥುವೇನಿಯನ್

en: Luba-Katanga
kn: ಲೂಬಾ-ಕಟಾಂಗಾ

en: Luba-Lulua
kn: ಲುಬ-ಲುಲಾ

en: Luiseno
kn: ಲೂಯಿಸೆನೋ

en: Lunda
kn: ಲುಂಡಾ

en: Luo
kn: ಲುವೋ

en: Mizo
kn: ಮಿಝೋ

en: Luyia
kn: ಲುಯಿಯ

en: Latvian
kn: ಲಾಟ್ವಿಯನ್

en: Madurese
kn: ಮದುರೀಸ್

en: Magahi
kn: ಮಗಾಹಿ

en: Maithili
kn: ಮೈಥಿಲಿ

en: Makasar
kn: ಮಕಾಸರ್

en: Mandingo
kn: ಮಂಡಿಂಗೊ

en: Masai
kn: ಮಸಾಯ್

en: Moksha
kn: ಮೋಕ್ಷ

en: Mandar
kn: ಮಂದಾರ್

en: Mende
kn: ಮೆಂಡೆ

en: Meru
kn: ಮೆರು

en: Morisyen
kn: ಮೊರಿಸನ್

en: Malagasy
kn: ಮಲಗಾಸಿ

en: Middle Irish
kn: ಮಧ್ಯ ಐರಿಷ್

en: Makhuwa-Meetto
kn: ಮ್ಯಖುವಾ- ಮೀಟ್ಟೊ

en: Metaʼ
kn: ಮೆಟಾ

en: Marshallese
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ಲೀಸ್

en: Māori
kn: ಮಾವೋರಿ

en: Mi'kmaw
kn: ಮಿಕ್‌ಮ್ಯಾಕ್

en: Minangkabau
kn: ಮಿನಂಗ್‌ಕಬಾವು

en: Macedonian
kn: ಮೆಸಿಡೋನಿಯನ್

en: Malayalam
kn: ಮಲಯಾಳಂ

en: Mongolian
kn: ಮಂಗೋಲಿಯನ್

en: Manchu
kn: ಮಂಚು

en: Manipuri
kn: ಮಣಿಪುರಿ

en: Innu-aimun
kn: ಇನ್ನು-ಐಮುನ್

en: Mohawk
kn: ಮೊಹಾವ್ಕ್

en: Mossi
kn: ಮೊಸ್ಸಿ

en: Marathi
kn: ಮರಾಠಿ

en: Malay
kn: ಮಲಯ್

en: Maltese
kn: ಮಾಲ್ಟೀಸ್

en: Mundang
kn: ಮುಂಡಂಗ್

en: Multiple languages
kn: ಬಹುಸಂಖ್ಯೆಯ ಭಾಷೆಗಳು

en: Muscogee
kn: ಕ್ರೀಕ್

en: Mirandese
kn: ಮಿರಾಂಡೀಸ್

en: Marwari
kn: ಮಾರ್ವಾಡಿ

en: Burmese
kn: ಬರ್ಮೀಸ್

en: Erzya
kn: ಎರ್ಝ್ಯಾ

en: Mazanderani
kn: ಮಜಂದೆರಾನಿ

en: Nauru
kn: ನೌರು

en: Min Nan Chinese
kn: ನಾನ್

en: Neapolitan
kn: ನಿಯಾಪೊಲಿಟನ್

en: Nama
kn: ನಮ

en: Norwegian Bokmål
kn: ನಾರ್ವೆಜಿಯನ್ ಬೊಕ್ಮಲ್

en: North Ndebele
kn: ಉತ್ತರ ದೆಬೆಲೆ

en: Low German
kn: ಲೋ ಜರ್ಮನ್

en: Low Saxon
kn: ಲೋ ಸ್ಯಾಕ್ಸನ್

en: Nepali
kn: ನೇಪಾಳಿ

en: Newari
kn: ನೇವಾರೀ

en: Ndonga
kn: ಡೋಂಗಾ

en: Nias
kn: ನಿಯಾಸ್

en: Niuean
kn: ನಿಯುವನ್

en: Dutch
kn: ಡಚ್

en: Flemish
kn: ಫ್ಲೆಮಿಷ್

en: Kwasio
kn: ಖ್ವಾಸಿಯೊ

en: Norwegian Nynorsk
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್ ನೈನಾರ್ಸ್ಕ್

en: Ngiemboon
kn: ನಿಂಬೂನ್

en: Norwegian
kn: ನಾರ್ವೇಜಿಯನ್

en: Nogai
kn: ನೊಗಾಯ್

en: Old Norse
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ನೋರ್ಸ್

en: N’Ko
kn: ಎನ್‌ಕೋ

en: South Ndebele
kn: ದಕ್ಷಿಣ ದೆಬೆಲೆ

en: Northern Sotho
kn: ಉತ್ತರ ಸೋಥೋ

en: Nuer
kn: ನೂಯರ್

en: Navajo
kn: ನವಾಜೊ

en: Classical Newari
kn: ಶಾಸ್ತ್ರೀಯ ನೇವಾರಿ

en: Nyanja
kn: ನ್ಯಾಂಜಾ

en: Nyamwezi
kn: ನ್ಯಾಮ್‌ವೆಂಜಿ

en: Nyankole
kn: ನ್ಯಾನ್‌ಕೋಲೆ

en: Nyoro
kn: ನ್ಯೋರೋ

en: Nzima
kn: ಜೀಮಾ

en: Occitan
kn: ಒಸಿಟನ್

en: Ojibwa
kn: ಒಜಿಬ್ವಾ

en: Northwestern Ojibwa
kn: ವಾಯುವ್ಯ ಓಜಿಬ್ವಾ

en: Central Ojibwa
kn: ಮಧ್ಯ ಓಜಿಬ್ವಾ

en: Oji-Cree
kn: ಓಜಿ-ಕ್ರೀ

en: Western Ojibwa
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಓಜಿಬ್ವಾ

en: Okanagan
kn: ಒಕನಾಗನ್

en: Oromo
kn: ಒರೊಮೊ

en: Odia
kn: ಒಡಿಯ

en: Ossetic
kn: ಒಸ್ಸೆಟಿಕ್

en: Osage
kn: ಓಸಾಜ್

en: Ottoman Turkish
kn: ಒಟ್ಟೋಮನ್ ತುರ್ಕಿಷ್

en: Punjabi
kn: ಪಂಜಾಬಿ

en: Pangasinan
kn: ಪಂಗಾಸಿನನ್

en: Pahlavi
kn: ಪಹ್ಲವಿ

en: Pampanga
kn: ಪಂಪಾಂಗಾ

en: Papiamento
kn: ಪಪಿಯಾಮೆಂಟೊ

en: Palauan
kn: ಪಲುಆನ್

en: Nigerian Pidgin
kn: ನೈಜೀರಿಯನ್ ಪಿಡ್ಗಿನ್

en: Old Persian
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಪರ್ಶಿಯನ್

en: Phoenician
kn: ಫೀನಿಷಿಯನ್

en: Pali
kn: ಪಾಲಿ

en: Pijin
kn: ಪಿಜಿನ್

en: Polish
kn: ಪೊಲಿಶ್

en: Pohnpeian
kn: ಪೋನ್‌‌ಪಿಯನ್

en: Maliseet-Passamaquoddy
kn: ಮ್ಯಾಲಿಸೀಟ್-ಪಸ್ಸಾಮಕ್ವಾಡ್ಡಿ

en: Prussian
kn: ಪ್ರಶಿಯನ್

en: Old Provençal
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಪ್ರೊವೆನ್ಶಿಯಲ್

en: Pashto
kn: ಪಾಷ್ಟೋ

en: Pushto
kn: ಪುಶ್ತೋ

en: Portuguese
kn: ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

en: Brazilian Portuguese
kn: ಬ್ರೆಜಿಲಿಯನ್ ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

en: European Portuguese
kn: ಯೂರೋಪಿಯನ್ ಪೋರ್ಚುಗೀಸ್

en: Quechua
kn: ಕ್ವೆಚುವಾ

en: Kʼicheʼ
kn: ಕಿಷೆ

en: Rajasthani
kn: ರಾಜಸ್ಥಾನಿ

en: Rapanui
kn: ರಾಪಾನುಯಿ

en: Rarotongan
kn: ರಾರೋಟೊಂಗನ್

en: Rohingya
kn: ರೋಹಿಂಗ್ಯಾ

en: Romansh
kn: ರೊಮಾನ್ಶ್

en: Rundi
kn: ರುಂಡಿ

en: Romanian
kn: ರೊಮೇನಿಯನ್

en: Moldavian
kn: ಮಾಲ್ಡೇವಿಯನ್

en: Rombo
kn: ರೊಂಬೊ

en: Romany
kn: ರೋಮಾನಿ

en: Russian
kn: ರಷ್ಯನ್

en: Aromanian
kn: ಅರೋಮಾನಿಯನ್

en: Kinyarwanda
kn: ಕಿನ್ಯಾರ್‌ವಾಂಡಾ

en: Rwa
kn: ರುವ

en: Sanskrit
kn: ಸಂಸ್ಕೃತ

en: Sandawe
kn: ಸಂಡಾವೇ

en: Yakut
kn: ಸಖಾ

en: Samaritan Aramaic
kn: ಸಮರಿಟನ್ ಅರಾಮಿಕ್

en: Samburu
kn: ಸಂಬುರು

en: Sasak
kn: ಸಸಾಕ್

en: Santali
kn: ಸಂತಾಲಿ

en: Ngambay
kn: ನಂಬೇ

en: Sangu
kn: ಸಂಗು

en: Sardinian
kn: ಸರ್ಡೀನಿಯನ್

en: Sicilian
kn: ಸಿಸಿಲಿಯನ್

en: Scots
kn: ಸ್ಕೋಟ್ಸ್

en: Sindhi
kn: ಸಿಂಧಿ

en: Southern Kurdish
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಕುರ್ದಿಶ್

en: Northern Sami
kn: ಉತ್ತರ ಸಾಮಿ

en: Sena
kn: ಸೆನ

en: Selkup
kn: ಸೆಲ್ಕಪ್

en: Koyraboro Senni
kn: ಕೊಯ್ರಬೊರೊ ಸೆನ್ನಿ

en: Sango
kn: ಸಾಂಗೋ

en: Old Irish
kn: ಪ್ರಾಚೀನ ಐರಿಷ್

en: Serbo-Croatian
kn: ಸರ್ಬೋ-ಕ್ರೊಯೇಶಿಯನ್

en: Tachelhit
kn: ಟಷೆಲ್‍ಹಿಟ್

en: Shan
kn: ಶಾನ್

en: Sinhala
kn: ಸಿಂಹಳ

en: Sidamo
kn: ಸಿಡಾಮೋ

en: Slovak
kn: ಸ್ಲೋವಾಕ್

en: Slovenian
kn: ಸ್ಲೋವೇನಿಯನ್

en: Southern Lushootseed
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಲುಶೂಟ್‌ಸೀಡ್

en: Samoan
kn: ಸಮೋವನ್

en: Southern Sami
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಸಾಮಿ

en: Lule Sami
kn: ಲೂಲ್ ಸಾಮಿ

en: Inari Sami
kn: ಇನಾರಿ ಸಮೀ

en: Skolt Sami
kn: ಸ್ಕೋಟ್ ಸಾಮಿ

en: Shona
kn: ಶೋನಾ

en: Soninke
kn: ಸೋನಿಂಕೆ

en: Somali
kn: ಸೊಮಾಲಿ

en: Sogdien
kn: ಸೋಗ್ಡಿಯನ್

en: Albanian
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯನ್

en: Serbian
kn: ಸೆರ್ಬಿಯನ್

en: Sranan Tongo
kn: ಸ್ರಾನನ್ ಟೋಂಗೋ

en: Serer
kn: ಸೇರೇರ್

en: Swati
kn: ಸ್ವಾತಿ

en: Saho
kn: ಸಹೊ

en: Southern Sotho
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಸೋಥೋ

en: Straits Salish
kn: ಸ್ಟ್ರೇಟ್ಸ್ ಸೆಲಿಶ್

en: Sundanese
kn: ಸುಂಡಾನೀಸ್

en: Sukuma
kn: ಸುಕುಮಾ

en: Susu
kn: ಸುಸು

en: Sumerian
kn: ಸುಮೇರಿಯನ್

en: Swedish
kn: ಸ್ವೀಡಿಷ್

en: Swahili
kn: ಸ್ವಹಿಲಿ

en: Congo Swahili
kn: ಕಾಂಗೊ ಸ್ವಹಿಲಿ

en: Comorian
kn: ಕೊಮೊರಿಯನ್

en: Classical Syriac
kn: ಶಾಸ್ತ್ರೀಯ ಸಿರಿಯಕ್

en: Syriac
kn: ಸಿರಿಯಾಕ್

en: Silesian
kn: ಸಿಲೆಸಿಯನ್

en: Tamil
kn: ತಮಿಳು

en: Southern Tutchone
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಟಚ್‌ವನ್

en: Telugu
kn: ತೆಲುಗು

en: Timne
kn: ಟಿಮ್ನೆ

en: Teso
kn: ಟೆಸೊ

en: Tereno
kn: ಟೆರೆನೋ

en: Tetum
kn: ಟೇಟಮ್

en: Tajik
kn: ತಾಜಿಕ್

en: Tagish
kn: ಟಾಗಿಶ್

en: Thai
kn: ಥಾಯ್

en: Tahltan
kn: ಟಾಹ್ಲ್ಟನ್

en: Tigrinya
kn: ಟಿಗ್ರಿನ್ಯಾ

en: Tigre
kn: ಟೈಗ್ರೆ

en: Tiv
kn: ಟಿವ್

en: Turkmen
kn: ಟರ್ಕ್‌ಮೆನ್

en: Tokelau
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

en: Tagalog
kn: ಟ್ಯಾಗಲೋಗ್

en: Klingon
kn: ಕ್ಲಿಂಗನ್

en: Tlingit
kn: ಟ್ಲಿಂಗಿಟ್

en: Tamashek
kn: ಟಮಾಷೆಕ್

en: Tswana
kn: ಸ್ವಾನಾ

en: Tongan
kn: ಟೋಂಗನ್

en: Nyasa Tonga
kn: ನ್ಯಾಸಾ ಟೋಂಗಾ

en: Toki Pona
kn: ಟೋಕಿ ಪೋನಾ

en: Tok Pisin
kn: ಟೋಕ್ ಪಿಸಿನ್

en: Turkish
kn: ಟರ್ಕಿಶ್

en: Taroko
kn: ಟರೊಕೊ

en: Tsonga
kn: ಸೋಂಗಾ

en: Tsimshian
kn: ಸಿಂಶಿಯನ್

en: Tatar
kn: ಟಾಟರ್

en: Northern Tutchone
kn: ಉತ್ತರ ಟಚ್‌ವನ್

en: Tumbuka
kn: ತುಂಬುಕಾ

en: Tuvalu
kn: ಟುವಾಲು

en: Twi
kn: ಟ್ವಿ

en: Tasawaq
kn: ಟಸವಕ್

en: Tahitian
kn: ಟಹೀಟಿಯನ್

en: Tuvinian
kn: ಟುವಿನಿಯನ್

en: Central Atlas Tamazight
kn: ಮಧ್ಯ ಅಟ್ಲಾಸ್ ಟಮಜೈಟ್

en: Udmurt
kn: ಉಡ್‌ಮುರ್ಟ್

en: Uyghur
kn: ಉಯಿಘರ್

en: Uighur
kn: ಉಯ್‌ಗರ್

en: Ugaritic
kn: ಉಗಾರಿಟಿಕ್

en: Ukrainian
kn: ಉಕ್ರೇನಿಯನ್

en: Umbundu
kn: ಉಂಬುಂಡು

en: Unknown language
kn: ಅಪರಿಚಿತ ಭಾಷೆ

en: Urdu
kn: ಉರ್ದು

en: Uzbek
kn: ಉಜ್ಬೇಕ್

en: Vai
kn: ವಾಯಿ

en: Venda
kn: ವೆಂಡಾ

en: Venetian
kn: ವೆನಿಶಿಯನ್

en: Vietnamese
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಮೀಸ್

en: Makhuwa
kn: ಮಖುವಾ

en: Volapük
kn: ವೋಲಾಪುಕ್

en: Votic
kn: ವೋಟಿಕ್

en: Vunjo
kn: ವುಂಜೊ

en: Walloon
kn: ವಾಲೂನ್

en: Walser
kn: ವಾಲ್ಸರ್

en: Wolaytta
kn: ವಲಾಯ್ತಾ

en: Waray
kn: ವರಾಯ್

en: Washo
kn: ವಾಷೋ

en: Warlpiri
kn: ವಾರ್ಲ್‌ಪಿರಿ

en: Wolof
kn: ವೋಲೋಫ್

en: Wu Chinese
kn: ವು ಚೈನೀಸ್

en: Kalmyk
kn: ಕಲ್ಮೈಕ್

en: Xhosa
kn: ಕ್ಸೋಸ

en: Kangri
kn: ಕಂಗ್ರಿ

en: Soga
kn: ಸೊಗ

en: Yao
kn: ಯಾವೊ

en: Yapese
kn: ಯಪೀಸೆ

en: Yangben
kn: ಯಾಂಗ್ಬೆನ್

en: Yemba
kn: ಯೆಂಬಾ

en: Yiddish
kn: ಯಿಡ್ಡಿಶ್

en: Yoruba
kn: ಯೊರುಬಾ

en: Nheengatu
kn: ನಿಂಗಾಟು

en: Cantonese
kn: ಕ್ಯಾಂಟನೀಸ್

en: Chinese, Cantonese
kn: ಚೈನೀಸ್, ಕ್ಯಾಂಟೊನೀಸ್

en: Zhuang
kn: ಝೂವಾಂಗ್

en: Zapotec
kn: ಝೋಪೊಟೆಕ್

en: Blissymbols
kn: ಬ್ಲಿಸ್ಸಿಂಬಲ್ಸ್

en: Zenaga
kn: ಝೆನಾಗಾ

en: Standard Moroccan Tamazight
kn: ಸ್ಟ್ಯಾಂಡರ್ಡ್ ಮೊರೊಕ್ಕನ್ ಟಮಜೈಟ್

en: Chinese
kn: ಚೈನೀಸ್

en: Chinese, Mandarin
kn: ಚೈನೀಸ್, ಮ್ಯಾಂಡರಿನ್

en: Simplified Chinese
kn: ಸರಳೀಕೃತ ಚೈನೀಸ್

en: Simplified Mandarin Chinese
kn: ಸರಳೀಕೃತ ಮ್ಯಾಂಡರಿನ್ ಚೈನೀಸ್

en: Traditional Chinese
kn: ಸಾಂಪ್ರದಾಯಿಕ ಚೈನೀಸ್

en: Traditional Mandarin Chinese
kn: ಸಾಂಪ್ರದಾಯಿಕ ಮ್ಯಾಂಡರಿನ್ ಚೈನೀಸ್

en: Zulu
kn: ಜುಲು

en: Zuni
kn: ಝೂನಿ

en: No linguistic content
kn: ಯಾವುದೇ ಭಾಷಾಸಂಬಂಧಿ ವಿಷಯವಿಲ್ಲ

en: Zaza
kn: ಜಾಝಾ
