dialect-cldr-langs - en to pt translation catalogue (570 entries)

en: Afar
pt: afar

en: Abkhazian
pt: abcázio

en: Acehnese
pt: achém

en: Acoli
pt: acoli

en: Adangme
pt: adangme

en: Adyghe
pt: adigue

en: Avestan
pt: avéstico

en: Afrikaans
pt: africâner

en: Afrihili
pt: afrihili

en: Aghem
pt: aghem

en: Ainu
pt: ainu

en: Akan
pt: akan

en: Akkadian
pt: acadiano

en: Aleut
pt: aleúte

en: Southern Altai
pt: altai meridional

en: Amharic
pt: amárico

en: Aragonese
pt: aragonês

en: Old English
pt: inglês arcaico

en: Obolo
pt: obolo

en: Angika
pt: angika

en: Arabic
pt: árabe

en: Modern Standard Arabic
pt: árabe moderno

en: Aramaic
pt: aramaico

en: Mapuche
pt: mapudungun

en: Arapaho
pt: arapaho

en: Najdi Arabic
pt: árabe négede

en: Arawak
pt: arauaqui

en: Assamese
pt: assamês

en: Asu
pt: asu

en: Asturian
pt: asturiano

en: Atikamekw
pt: atikamekw

en: Avaric
pt: avárico

en: Awadhi
pt: awadhi

en: Aymara
pt: aimará

en: Azerbaijani
pt: azerbaijano

en: Bashkir
pt: bashkir

en: Baluchi
pt: balúchi

en: Balinese
pt: balinês

en: Basaa
pt: basa

en: Bamun
pt: bamum

en: Ghomala
pt: ghomala’

en: Belarusian
pt: bielorrusso

en: Beja
pt: beja

en: Bemba
pt: bemba

en: Bena
pt: bena

en: Bafut
pt: bafut

en: Bulgarian
pt: búlgaro

en: Haryanvi
pt: hariani

en: Western Balochi
pt: balúchi ocidental

en: Bhojpuri
pt: bhojpuri

en: Bislama
pt: bislamá

en: Bikol
pt: bikol

en: Bini
pt: bini

en: Kom
pt: kom

en: Siksiká
pt: siksika

en: Anii
pt: anii

en: Bambara
pt: bambara

en: Bangla
pt: bengali

en: Tibetan
pt: tibetano

en: Breton
pt: bretão

en: Braj
pt: braj

en: Bodo
pt: bodo

en: Bosnian
pt: bósnio

en: Akoose
pt: akoose

en: Buriat
pt: buriato

en: Buginese
pt: buginês

en: Bulu
pt: bulu

en: Blin
pt: blin

en: Medumba
pt: medumba

en: Catalan
pt: catalão

en: Caddo
pt: caddo

en: Carib
pt: caribe

en: Cayuga
pt: cayuga

en: Atsam
pt: atsam

en: Chakma
pt: chakma

en: Chechen
pt: checheno

en: Cebuano
pt: cebuano

en: Chiga
pt: chiga

en: Chamorro
pt: chamorro

en: Chibcha
pt: chibcha

en: Chagatai
pt: chagatai

en: Chuukese
pt: chuukese

en: Mari
pt: mari

en: Chinook Jargon
pt: jargão Chinook

en: Choctaw
pt: choctaw

en: Chipewyan
pt: chipewyan

en: Cherokee
pt: cheroqui

en: Cheyenne
pt: cheiene

en: Central Kurdish
pt: curdo central

en: Kurdish, Central
pt: curdo, central

en: Kurdish, Sorani
pt: curdo sorâni

en: Chilcotin
pt: chilcotin

en: Corsican
pt: corso

en: Coptic
pt: copta

en: Cree
pt: cree

en: Michif
pt: michif

en: Crimean Tatar
pt: tártara da Crimeia

en: Southern East Cree
pt: cree do sudeste

en: Plains Cree
pt: cree das planícies

en: Northern East Cree
pt: cree do nordeste

en: Moose Cree
pt: moose cree

en: Carolina Algonquian
pt: algonquiano Carolina

en: Seselwa Creole French
pt: crioulo francês seichelense

en: Czech
pt: tcheco

en: Kashubian
pt: kashubian

en: Swampy Cree
pt: cree swampy

en: Church Slavic
pt: eslavo eclesiástico

en: Chuvash
pt: tchuvache

en: Welsh
pt: galês

en: Danish
pt: dinamarquês

en: Dakota
pt: dacota

en: Dargwa
pt: dargwa

en: Taita
pt: taita

en: German
pt: alemão

en: Swiss High German
pt: alto alemão (Suíça)

en: Delaware
pt: delaware

en: Slave
pt: slave

en: Dogrib
pt: dogrib

en: Dinka
pt: dinka

en: Zarma
pt: zarma

en: Dogri
pt: dogri

en: Lower Sorbian
pt: baixo sorábio

en: Duala
pt: duala

en: Middle Dutch
pt: holandês médio

en: Divehi
pt: divehi

en: Jola-Fonyi
pt: jola-fonyi

en: Dyula
pt: diúla

en: Dzongkha
pt: dzonga

en: Dazaga
pt: dazaga

en: Embu
pt: embu

en: Ewe
pt: ewe

en: Efik
pt: efique

en: Ancient Egyptian
pt: egípcio arcaico

en: Ekajuk
pt: ekajuk

en: Greek
pt: grego

en: Elamite
pt: elamite

en: English
pt: inglês

en: Middle English
pt: inglês médio

en: Esperanto
pt: esperanto

en: Spanish
pt: espanhol

en: Estonian
pt: estoniano

en: Basque
pt: basco

en: Ewondo
pt: ewondo

en: Persian
pt: persa

en: Dari
pt: dari

en: Fang
pt: fangue

en: Fanti
pt: fanti

en: Fula
pt: fula

en: Finnish
pt: finlandês

en: Filipino
pt: filipino

en: Fijian
pt: fijiano

en: Faroese
pt: feroês

en: Fon
pt: fom

en: French
pt: francês

en: Cajun French
pt: francês cajun

en: Middle French
pt: francês médio

en: Old French
pt: francês arcaico

en: Northern Frisian
pt: frísio setentrional

en: Eastern Frisian
pt: frisão oriental

en: Friulian
pt: friulano

en: Western Frisian
pt: frísio ocidental

en: Irish
pt: irlandês

en: Ga
pt: ga

en: Gagauz
pt: gagauz

en: Gan Chinese
pt: gan

en: Gayo
pt: gayo

en: Gbaya
pt: gbaia

en: Scottish Gaelic
pt: gaélico escocês

en: Geez
pt: geez

en: Gilbertese
pt: gilbertês

en: Galician
pt: galego

en: Middle High German
pt: alto alemão médio

en: Guarani
pt: guarani

en: Old High German
pt: alemão arcaico alto

en: Gondi
pt: gondi

en: Gorontalo
pt: gorontalo

en: Gothic
pt: gótico

en: Grebo
pt: grebo

en: Ancient Greek
pt: grego arcaico

en: Swiss German
pt: alemão (Suíça)

en: Gujarati
pt: guzerate

en: Gusii
pt: gusii

en: Manx
pt: manx

en: Gwichʼin
pt: gwichʼin

en: Hausa
pt: hauçá

en: Haida
pt: haida

en: Hakka Chinese
pt: hacá

en: Hawaiian
pt: havaiano

en: Southern Haida
pt: haida do sul

en: Hebrew
pt: hebraico

en: Hindi
pt: híndi

en: Hinglish
pt: hinglish

en: Hiligaynon
pt: hiligaynon

en: Hittite
pt: hitita

en: Hmong
pt: hmong

en: Hiri Motu
pt: hiri motu

en: Croatian
pt: croata

en: Upper Sorbian
pt: alto sorábio

en: Xiang Chinese
pt: xiang

en: Haitian Creole
pt: haitiano

en: Hungarian
pt: húngaro

en: Hupa
pt: hupa

en: Halkomelem
pt: halkomelem

en: Armenian
pt: armênio

en: Herero
pt: herero

en: Interlingua
pt: interlíngua

en: Iban
pt: iban

en: Ibibio
pt: ibibio

en: Indonesian
pt: indonésio

en: Interlingue
pt: interlingue

en: Igbo
pt: igbo

en: Sichuan Yi
pt: sichuan yi

en: Inupiaq
pt: inupiaque

en: Western Canadian Inuktitut
pt: inuktitut canadense ocidental

en: Iloko
pt: ilocano

en: Ingush
pt: inguche

en: Ido
pt: ido

en: Icelandic
pt: islandês

en: Italian
pt: italiano

en: Inuktitut
pt: inuktitut

en: Japanese
pt: japonês

en: Lojban
pt: lojban

en: Ngomba
pt: nguemba

en: Machame
pt: machame

en: Judeo-Persian
pt: judaico-persa

en: Judeo-Arabic
pt: judaico-arábico

en: Javanese
pt: javanês

en: Georgian
pt: georgiano

en: Kara-Kalpak
pt: kara-kalpak

en: Kabyle
pt: kabyle

en: Kachin
pt: kachin

en: Jju
pt: jju

en: Kamba
pt: kamba

en: Kawi
pt: kawi

en: Kabardian
pt: kabardiano

en: Kanembu
pt: kanembu

en: Tyap
pt: tyap

en: Makonde
pt: maconde

en: Kabuverdianu
pt: crioulo cabo-verdiano

en: Koro
pt: koro

en: Kongo
pt: congolês

en: Kaingang
pt: caingangue

en: Khasi
pt: khasi

en: Khotanese
pt: khotanês

en: Koyra Chiini
pt: koyra chiini

en: Kikuyu
pt: quicuio

en: Kuanyama
pt: cuanhama

en: Kazakh
pt: cazaque

en: Kako
pt: kako

en: Kalaallisut
pt: groenlandês

en: Kalenjin
pt: kalenjin

en: Khmer
pt: khmer

en: Kimbundu
pt: quimbundo

en: Kannada
pt: canarim

en: Korean
pt: coreano

en: Komi-Permyak
pt: komi-permyak

en: Konkani
pt: concani

en: Kosraean
pt: kosraean

en: Kpelle
pt: kpelle

en: Kanuri
pt: canúri

en: Karachay-Balkar
pt: karachay-balkar

en: Karelian
pt: carélio

en: Kurukh
pt: kurukh

en: Kashmiri
pt: caxemira

en: Shambala
pt: shambala

en: Bafia
pt: bafia

en: Colognian
pt: kölsch

en: Kurdish
pt: curdo

en: Kumyk
pt: kumyk

en: Kutenai
pt: kutenai

en: Komi
pt: komi

en: Cornish
pt: córnico

en: Kwakʼwala
pt: kwakʼwala

en: Kuvi
pt: kuvi

en: Kyrgyz
pt: quirguiz

en: Latin
pt: latim

en: Ladino
pt: ladino

en: Langi
pt: langi

en: Western Panjabi
pt: lahnda

en: Lamba
pt: lamba

en: Luxembourgish
pt: luxemburguês

en: Lezghian
pt: lezgui

en: Ganda
pt: luganda

en: Limburgish
pt: limburguês

en: Ligurian
pt: ligure

en: Lillooet
pt: lillooet

en: Lakota
pt: lacota

en: Lombard
pt: lombardo

en: Lingala
pt: lingala

en: Lao
pt: laosiano

en: Mongo
pt: mongo

en: Louisiana Creole
pt: crioulo da Louisiana

en: Lozi
pt: lozi

en: Northern Luri
pt: luri setentrional

en: Saamia
pt: saamia

en: Lithuanian
pt: lituano

en: Luba-Katanga
pt: luba-catanga

en: Luba-Lulua
pt: luba-lulua

en: Luiseno
pt: luiseno

en: Lunda
pt: lunda

en: Mizo
pt: lushai

en: Luyia
pt: luyia

en: Latvian
pt: letão

en: Madurese
pt: madurês

en: Mafa
pt: mafa

en: Magahi
pt: magahi

en: Maithili
pt: maithili

en: Makasar
pt: makasar

en: Mandingo
pt: mandinga

en: Masai
pt: massai

en: Maba
pt: maba

en: Moksha
pt: mocsa

en: Mandar
pt: mandar

en: Mende
pt: mende

en: Meru
pt: meru

en: Morisyen
pt: morisyen

en: Malagasy
pt: malgaxe

en: Middle Irish
pt: irlandês médio

en: Makhuwa-Meetto
pt: macua-mêto

en: Metaʼ
pt: meta’

en: Marshallese
pt: marshalês

en: Māori
pt: maori

en: Mi'kmaw
pt: miquemaque

en: Minangkabau
pt: minangkabau

en: Macedonian
pt: macedônio

en: Malayalam
pt: malaiala

en: Mongolian
pt: mongol

en: Manchu
pt: manchu

en: Manipuri
pt: manipuri

en: Innu-aimun
pt: innu-aimun

en: Mohawk
pt: moicano

en: Mossi
pt: mossi

en: Marathi
pt: marati

en: Malay
pt: malaio

en: Maltese
pt: maltês

en: Mundang
pt: mundang

en: Multiple languages
pt: múltiplos idiomas

en: Muscogee
pt: creek

en: Mirandese
pt: mirandês

en: Marwari
pt: marwari

en: Burmese
pt: birmanês

en: Myene
pt: myene

en: Erzya
pt: erzya

en: Mazanderani
pt: mazandarani

en: Nauru
pt: nauruano

en: Min Nan Chinese
pt: min nan

en: Neapolitan
pt: napolitano

en: Nama
pt: nama

en: Norwegian Bokmål
pt: bokmål norueguês

en: North Ndebele
pt: ndebele do norte

en: Low German
pt: baixo alemão

en: Low Saxon
pt: baixo saxão

en: Nepali
pt: nepalês

en: Newari
pt: newari

en: Ndonga
pt: dongo

en: Nias
pt: nias

en: Niuean
pt: niueano

en: Dutch
pt: holandês

en: Flemish
pt: flamengo

en: Kwasio
pt: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
pt: nynorsk norueguês

en: Ngiemboon
pt: ngiemboon

en: Norwegian
pt: norueguês

en: Nogai
pt: nogai

en: Old Norse
pt: nórdico arcaico

en: N’Ko
pt: n’ko

en: South Ndebele
pt: ndebele do sul

en: Northern Sotho
pt: soto setentrional

en: Nuer
pt: nuer

en: Navajo
pt: navajo

en: Classical Newari
pt: newari clássico

en: Nyanja
pt: nianja

en: Nyamwezi
pt: nyamwezi

en: Nyankole
pt: nyankole

en: Nyoro
pt: nyoro

en: Nzima
pt: nzima

en: Occitan
pt: occitânico

en: Ojibwa
pt: ojibwa

en: Northwestern Ojibwa
pt: ojibwa do noroeste

en: Central Ojibwa
pt: ojibwa central

en: Oji-Cree
pt: oji-cree

en: Western Ojibwa
pt: ojibwa ocidental

en: Okanagan
pt: okanagan

en: Oromo
pt: oromo

en: Odia
pt: oriá

en: Ossetic
pt: osseto

en: Osage
pt: osage

en: Ottoman Turkish
pt: turco otomano

en: Punjabi
pt: panjabi

en: Pangasinan
pt: pangasinã

en: Pahlavi
pt: pálavi

en: Pampanga
pt: pampanga

en: Papiamento
pt: papiamento

en: Palauan
pt: palauano

en: Nigerian Pidgin
pt: pidgin nigeriano

en: Old Persian
pt: persa arcaico

en: Phoenician
pt: fenício

en: Pali
pt: páli

en: Pijin
pt: pijin

en: Polish
pt: polonês

en: Pohnpeian
pt: pohnpeiano

en: Maliseet-Passamaquoddy
pt: malecite–passamaquoddy

en: Prussian
pt: prussiano

en: Old Provençal
pt: provençal arcaico

en: Pashto
pt: pashto

en: Pushto
pt: pushto

en: Portuguese
pt: português

en: Quechua
pt: quíchua

en: Kʼicheʼ
pt: quiché

en: Rajasthani
pt: rajastani

en: Rapanui
pt: rapanui

en: Rarotongan
pt: rarotongano

en: Rohingya
pt: ruainga

en: Romansh
pt: romanche

en: Rundi
pt: rundi

en: Romanian
pt: romeno

en: Moldavian
pt: moldávio

en: Rombo
pt: rombo

en: Romany
pt: romani

en: Russian
pt: russo

en: Aromanian
pt: aromeno

en: Kinyarwanda
pt: quiniaruanda

en: Rwa
pt: rwa

en: Sanskrit
pt: sânscrito

en: Sandawe
pt: sandawe

en: Yakut
pt: sakha

en: Samaritan Aramaic
pt: aramaico samaritano

en: Samburu
pt: samburu

en: Sasak
pt: sasak

en: Santali
pt: santali

en: Ngambay
pt: ngambay

en: Sangu
pt: sangu

en: Sardinian
pt: sardo

en: Sicilian
pt: siciliano

en: Scots
pt: scots

en: Sindhi
pt: sindi

en: Southern Kurdish
pt: curdo meridional

en: Northern Sami
pt: sami setentrional

en: Seneca
pt: seneca

en: Sena
pt: sena

en: Selkup
pt: selkup

en: Koyraboro Senni
pt: koyraboro senni

en: Sango
pt: sango

en: Old Irish
pt: irlandês arcaico

en: Serbo-Croatian
pt: servo-croata

en: Tachelhit
pt: tachelhit

en: Shan
pt: shan

en: Chadian Arabic
pt: árabe chadiano

en: Sinhala
pt: cingalês

en: Sidamo
pt: sidamo

en: Slovak
pt: eslovaco

en: Slovenian
pt: esloveno

en: Southern Lushootseed
pt: lushootseed do sul

en: Samoan
pt: samoano

en: Southern Sami
pt: sami meridional

en: Lule Sami
pt: sami de Lule

en: Inari Sami
pt: lapão de Inari

en: Skolt Sami
pt: sami de Skolt

en: Shona
pt: xona

en: Soninke
pt: soninquê

en: Somali
pt: somali

en: Sogdien
pt: sogdiano

en: Albanian
pt: albanês

en: Serbian
pt: sérvio

en: Sranan Tongo
pt: surinamês

en: Serer
pt: serere

en: Swati
pt: suázi

en: Saho
pt: saho

en: Southern Sotho
pt: soto do sul

en: Straits Salish
pt: salish do estreito norte

en: Sundanese
pt: sundanês

en: Sukuma
pt: sukuma

en: Susu
pt: susu

en: Sumerian
pt: sumério

en: Swedish
pt: sueco

en: Swahili
pt: suaíli

en: Congo Swahili
pt: suaíli do Congo

en: Comorian
pt: comoriano

en: Classical Syriac
pt: siríaco clássico

en: Syriac
pt: siríaco

en: Silesian
pt: silesiano

en: Tamil
pt: tâmil

en: Southern Tutchone
pt: tutchone do sul

en: Telugu
pt: télugo

en: Timne
pt: timne

en: Teso
pt: teso

en: Tereno
pt: tereno

en: Tetum
pt: tétum

en: Tajik
pt: tadjique

en: Tagish
pt: tagish

en: Thai
pt: tailandês

en: Tahltan
pt: tahltan

en: Tigrinya
pt: tigrínia

en: Tigre
pt: tigré

en: Tiv
pt: tiv

en: Turkmen
pt: turcomeno

en: Tokelau
pt: toquelauano

en: Tagalog
pt: tagalo

en: Klingon
pt: klingon

en: Tlingit
pt: tlinguite

en: Tamashek
pt: tamaxeque

en: Tswana
pt: tswana

en: Tongan
pt: tonganês

en: Nyasa Tonga
pt: tonganês de Nyasa

en: Toki Pona
pt: toki pona

en: Tok Pisin
pt: tok pisin

en: Turkish
pt: turco

en: Taroko
pt: taroko

en: Tsonga
pt: tsonga

en: Tsimshian
pt: tsimshiano

en: Tatar
pt: tártaro

en: Northern Tutchone
pt: tutchone setentrional

en: Tumbuka
pt: tumbuka

en: Tuvalu
pt: tuvaluano

en: Twi
pt: twi

en: Tasawaq
pt: tasawaq

en: Tahitian
pt: taitiano

en: Tuvinian
pt: tuviniano

en: Central Atlas Tamazight
pt: tamazight do Atlas Central

en: Udmurt
pt: udmurte

en: Uyghur
pt: uigur

en: Ugaritic
pt: ugarítico

en: Ukrainian
pt: ucraniano

en: Umbundu
pt: umbundu

en: Unknown language
pt: idioma desconhecido

en: Urdu
pt: urdu

en: Uzbek
pt: uzbeque

en: Venda
pt: venda

en: Venetian
pt: vêneto

en: Vietnamese
pt: vietnamita

en: Makhuwa
pt: macua

en: Volapük
pt: volapuque

en: Votic
pt: vótico

en: Vunjo
pt: vunjo

en: Walloon
pt: valão

en: Walser
pt: walser

en: Wolaytta
pt: wolaytta

en: Waray
pt: waray

en: Washo
pt: washo

en: Warlpiri
pt: warlpiri

en: Wolof
pt: uolofe

en: Wu Chinese
pt: wu

en: Kalmyk
pt: kalmyk

en: Xhosa
pt: xhosa

en: Kangri
pt: kandri

en: Soga
pt: lusoga

en: Yao
pt: yao

en: Yapese
pt: yapese

en: Yangben
pt: yangben

en: Yemba
pt: yemba

en: Yiddish
pt: iídiche

en: Yoruba
pt: iorubá

en: Nheengatu
pt: nheengatu

en: Cantonese
pt: cantonês

en: Chinese, Cantonese
pt: cantonês (tradicional)

en: Zhuang
pt: zhuang

en: Zapotec
pt: zapoteco

en: Blissymbols
pt: símbolos blis

en: Zenaga
pt: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
pt: tamazirte marroqino padrão

en: Chinese
pt: chinês

en: Chinese, Mandarin
pt: chinês, mandarim

en: Simplified Chinese
pt: chinês simplificado

en: Simplified Mandarin Chinese
pt: chinês mandarim (simplificado)

en: Traditional Chinese
pt: chinês tradicional

en: Traditional Mandarin Chinese
pt: chinês mandarim (tradicional)

en: Zulu
pt: zulu

en: Zuni
pt: zunhi

en: No linguistic content
pt: sem conteúdo linguístico

en: Zaza
pt: zazaki
