dialect-cldr-langs - en to ro translation catalogue (572 entries)

en: Afar
ro: afar

en: Abkhazian
ro: abhază

en: Acehnese
ro: aceh

en: Acoli
ro: acoli

en: Adangme
ro: adangme

en: Adyghe
ro: adyghe

en: Avestan
ro: avestană

en: Afrikaans
ro: afrikaans

en: Afrihili
ro: afrihili

en: Aghem
ro: aghem

en: Ainu
ro: ainu

en: Akan
ro: akan

en: Akkadian
ro: akkadiană

en: Aleut
ro: aleută

en: Southern Altai
ro: altaică meridională

en: Amharic
ro: amharică

en: Aragonese
ro: aragoneză

en: Old English
ro: engleză veche

en: Obolo
ro: obolo

en: Angika
ro: angika

en: Arabic
ro: arabă

en: Modern Standard Arabic
ro: arabă standard modernă

en: Aramaic
ro: aramaică

en: Mapuche
ro: mapuche

en: Arapaho
ro: arapaho

en: Najdi Arabic
ro: arabă najdi

en: Arawak
ro: arawak

en: Assamese
ro: asameză

en: Asu
ro: asu

en: Asturian
ro: asturiană

en: Atikamekw
ro: atikamekw

en: Avaric
ro: avară

en: Awadhi
ro: awadhi

en: Aymara
ro: aymara

en: Azerbaijani
ro: azeră

en: Bashkir
ro: bașkiră

en: Baluchi
ro: baluchi

en: Balinese
ro: balineză

en: Basaa
ro: basaa

en: Bamun
ro: bamun

en: Ghomala
ro: ghomala

en: Belarusian
ro: belarusă

en: Beja
ro: beja

en: Bemba
ro: bemba

en: Bena
ro: bena

en: Bafut
ro: bafut

en: Bulgarian
ro: bulgară

en: Haryanvi
ro: haryanvi

en: Western Balochi
ro: baluchi occidentală

en: Bhojpuri
ro: bhojpuri

en: Bislama
ro: bislama

en: Bikol
ro: bikol

en: Bini
ro: bini

en: Kom
ro: kom

en: Siksiká
ro: siksika

en: Anii
ro: anii

en: Bambara
ro: bambara

en: Bangla
ro: bengaleză

en: Tibetan
ro: tibetană

en: Breton
ro: bretonă

en: Braj
ro: braj

en: Bodo
ro: bodo

en: Bosnian
ro: bosniacă

en: Akoose
ro: akoose

en: Buriat
ro: buriat

en: Buginese
ro: bugineză

en: Bulu
ro: bulu

en: Blin
ro: blin

en: Medumba
ro: medumba

en: Catalan
ro: catalană

en: Caddo
ro: caddo

en: Carib
ro: carib

en: Cayuga
ro: cayuga

en: Atsam
ro: atsam

en: Chakma
ro: chakma

en: Chechen
ro: cecenă

en: Cebuano
ro: cebuană

en: Chiga
ro: chiga

en: Chamorro
ro: chamorro

en: Chibcha
ro: chibcha

en: Chagatai
ro: chagatai

en: Chuukese
ro: chuukese

en: Mari
ro: mari

en: Chinook Jargon
ro: jargon chinook

en: Choctaw
ro: choctaw

en: Chipewyan
ro: chipewyan

en: Cherokee
ro: cherokee

en: Cheyenne
ro: cheyenne

en: Central Kurdish
ro: kurdă centrală

en: Kurdish, Central
ro: kurdă, centrală

en: Kurdish, Sorani
ro: kurdă sorani

en: Chilcotin
ro: chilcotin

en: Corsican
ro: corsicană

en: Coptic
ro: coptă

en: Cree
ro: cree

en: Michif
ro: michif

en: Crimean Tatar
ro: turcă crimeeană

en: Southern East Cree
ro: cree de sud-est

en: Plains Cree
ro: cree (Prerii)

en: Northern East Cree
ro: cree de nord-est

en: Moose Cree
ro: cree (Moose)

en: Carolina Algonquian
ro: algonquiană Carolina

en: Seselwa Creole French
ro: creolă franceză seselwa

en: Czech
ro: cehă

en: Kashubian
ro: cașubiană

en: Swampy Cree
ro: cree (Mlaștini)

en: Church Slavic
ro: slavonă

en: Chuvash
ro: ciuvașă

en: Welsh
ro: galeză

en: Danish
ro: daneză

en: Dakota
ro: dakota

en: Dargwa
ro: dargwa

en: Taita
ro: taita

en: German
ro: germană

en: Swiss High German
ro: germană standard (Elveția)

en: Delaware
ro: delaware

en: Slave
ro: slave

en: Dogrib
ro: dogrib

en: Dinka
ro: dinka

en: Zarma
ro: zarma

en: Dogri
ro: dogri

en: Lower Sorbian
ro: sorabă de jos

en: Duala
ro: duala

en: Middle Dutch
ro: neerlandeză medie

en: Divehi
ro: divehi

en: Jola-Fonyi
ro: jola-fonyi

en: Dyula
ro: dyula

en: Dzongkha
ro: dzongkha

en: Dazaga
ro: dazaga

en: Embu
ro: embu

en: Ewe
ro: ewe

en: Efik
ro: efik

en: Ancient Egyptian
ro: egipteană veche

en: Ekajuk
ro: ekajuk

en: Greek
ro: greacă

en: Elamite
ro: elamită

en: English
ro: engleză

en: US English
ro: engleză (S.U.A)

en: Middle English
ro: engleză medie

en: Esperanto
ro: esperanto

en: Spanish
ro: spaniolă

en: European Spanish
ro: spaniolă (Europa)

en: Estonian
ro: estonă

en: Basque
ro: bască

en: Ewondo
ro: ewondo

en: Persian
ro: persană

en: Dari
ro: dari

en: Fang
ro: fang

en: Fanti
ro: fanti

en: Fula
ro: fulah

en: Finnish
ro: finlandeză

en: Filipino
ro: filipineză

en: Fijian
ro: fijiană

en: Faroese
ro: feroeză

en: Fon
ro: fon

en: French
ro: franceză

en: Cajun French
ro: franceză cajun

en: Middle French
ro: franceză medie

en: Old French
ro: franceză veche

en: Northern Frisian
ro: frizonă nordică

en: Eastern Frisian
ro: frizonă orientală

en: Friulian
ro: friulană

en: Western Frisian
ro: frizonă occidentală

en: Irish
ro: irlandeză

en: Ga
ro: ga

en: Gagauz
ro: găgăuză

en: Gan Chinese
ro: chineză gan

en: Gayo
ro: gayo

en: Gbaya
ro: gbaya

en: Scottish Gaelic
ro: gaelică scoțiană

en: Geez
ro: geez

en: Gilbertese
ro: gilbertină

en: Galician
ro: galiciană

en: Middle High German
ro: germană înaltă medie

en: Guarani
ro: guarani

en: Old High German
ro: germană înaltă veche

en: Gondi
ro: gondi

en: Gorontalo
ro: gorontalo

en: Gothic
ro: gotică

en: Grebo
ro: grebo

en: Ancient Greek
ro: greacă veche

en: Swiss German
ro: germană (Elveția)

en: Gujarati
ro: gujarati

en: Gusii
ro: gusii

en: Manx
ro: manx

en: Gwichʼin
ro: gwichʼin

en: Hausa
ro: hausa

en: Haida
ro: haida

en: Hakka Chinese
ro: chineză hakka

en: Hawaiian
ro: hawaiiană

en: Southern Haida
ro: haida de sud

en: Hebrew
ro: ebraică

en: Hindi
ro: hindi

en: Hinglish
ro: hinglish

en: Hiligaynon
ro: hiligaynon

en: Hittite
ro: hitită

en: Hmong
ro: hmong

en: Hiri Motu
ro: hiri motu

en: Croatian
ro: croată

en: Upper Sorbian
ro: sorabă de sus

en: Xiang Chinese
ro: chineză xiang

en: Haitian Creole
ro: haitiană

en: Hungarian
ro: maghiară

en: Hupa
ro: hupa

en: Halkomelem
ro: halkomelem

en: Armenian
ro: armeană

en: Herero
ro: herero

en: Interlingua
ro: interlingua

en: Iban
ro: iban

en: Ibibio
ro: ibibio

en: Indonesian
ro: indoneziană

en: Interlingue
ro: interlingue

en: Igbo
ro: igbo

en: Sichuan Yi
ro: yi din Sichuan

en: Inupiaq
ro: inupiak

en: Western Canadian Inuktitut
ro: inuktitut canadiană occidentală

en: Iloko
ro: iloko

en: Ingush
ro: ingușă

en: Ido
ro: ido

en: Icelandic
ro: islandeză

en: Italian
ro: italiană

en: Inuktitut
ro: inuktitut

en: Japanese
ro: japoneză

en: Lojban
ro: lojban

en: Ngomba
ro: ngomba

en: Machame
ro: machame

en: Judeo-Persian
ro: iudeo-persană

en: Judeo-Arabic
ro: iudeo-arabă

en: Javanese
ro: javaneză

en: Georgian
ro: georgiană

en: Kara-Kalpak
ro: karakalpak

en: Kabyle
ro: kabyle

en: Kachin
ro: kachin

en: Jju
ro: jju

en: Kamba
ro: kamba

en: Kawi
ro: kawi

en: Kabardian
ro: kabardian

en: Kanembu
ro: kanembu

en: Tyap
ro: tyap

en: Makonde
ro: makonde

en: Kabuverdianu
ro: kabuverdianu

en: Koro
ro: koro

en: Kongo
ro: congoleză

en: Kaingang
ro: kaingang

en: Khasi
ro: khasi

en: Khotanese
ro: khotaneză

en: Koyra Chiini
ro: koyra chiini

en: Kikuyu
ro: kikuyu

en: Kuanyama
ro: kuanyama

en: Kazakh
ro: kazahă

en: Kako
ro: kako

en: Kalaallisut
ro: kalaallisut

en: Kalenjin
ro: kalenjin

en: Khmer
ro: khmeră

en: Kimbundu
ro: kimbundu

en: Kannada
ro: kannada

en: Korean
ro: coreeană

en: Komi-Permyak
ro: komi-permiak

en: Konkani
ro: konkani

en: Kosraean
ro: kosrae

en: Kpelle
ro: kpelle

en: Kanuri
ro: kanuri

en: Karachay-Balkar
ro: karaceai-balkar

en: Karelian
ro: kareliană

en: Kurukh
ro: kurukh

en: Kashmiri
ro: cașmiră

en: Shambala
ro: shambala

en: Bafia
ro: bafia

en: Colognian
ro: kölsch

en: Kurdish
ro: kurdă

en: Kumyk
ro: kumyk

en: Kutenai
ro: kutenai

en: Komi
ro: komi

en: Cornish
ro: cornică

en: Kwakʼwala
ro: kwakʼwala

en: Kuvi
ro: kuvi

en: Kyrgyz
ro: kârgâză

en: Latin
ro: latină

en: Ladino
ro: ladino

en: Langi
ro: langi

en: Western Panjabi
ro: lahnda

en: Lamba
ro: lamba

en: Luxembourgish
ro: luxemburgheză

en: Lezghian
ro: lezghian

en: Ganda
ro: ganda

en: Limburgish
ro: limburgheză

en: Ligurian
ro: liguriană

en: Lillooet
ro: lillooet

en: Lakota
ro: lakota

en: Lombard
ro: lombardă

en: Lingala
ro: lingala

en: Lao
ro: laoțiană

en: Mongo
ro: mongo

en: Louisiana Creole
ro: creolă (Louisiana)

en: Lozi
ro: lozi

en: Northern Luri
ro: luri de nord

en: Saamia
ro: saamia

en: Lithuanian
ro: lituaniană

en: Luba-Katanga
ro: luba-katanga

en: Luba-Lulua
ro: luba-lulua

en: Luiseno
ro: luiseno

en: Lunda
ro: lunda

en: Mizo
ro: mizo

en: Luyia
ro: luyia

en: Latvian
ro: letonă

en: Madurese
ro: madureză

en: Mafa
ro: mafa

en: Magahi
ro: magahi

en: Maithili
ro: maithili

en: Makasar
ro: makasar

en: Mandingo
ro: mandingo

en: Masai
ro: masai

en: Maba
ro: maba

en: Moksha
ro: moksha

en: Mandar
ro: mandar

en: Mende
ro: mende

en: Meru
ro: meru

en: Morisyen
ro: morisyen

en: Malagasy
ro: malgașă

en: Middle Irish
ro: irlandeză medie

en: Makhuwa-Meetto
ro: makhuwa-meetto

en: Metaʼ
ro: meta’

en: Marshallese
ro: marshalleză

en: Māori
ro: maori

en: Mi'kmaw
ro: micmac

en: Minangkabau
ro: minangkabau

en: Macedonian
ro: macedoneană

en: Malayalam
ro: malayalam

en: Mongolian
ro: mongolă

en: Manchu
ro: manciuriană

en: Manipuri
ro: manipuri

en: Innu-aimun
ro: innu-aimun

en: Mohawk
ro: mohawk

en: Mossi
ro: mossi

en: Marathi
ro: marathi

en: Malay
ro: malaeză

en: Maltese
ro: malteză

en: Mundang
ro: mundang

en: Multiple languages
ro: mai multe limbi

en: Muscogee
ro: creek

en: Mirandese
ro: mirandeză

en: Marwari
ro: marwari

en: Burmese
ro: birmană

en: Myene
ro: myene

en: Erzya
ro: erzya

en: Mazanderani
ro: mazanderani

en: Nauru
ro: nauru

en: Min Nan Chinese
ro: chineză min nan

en: Neapolitan
ro: napolitană

en: Nama
ro: nama

en: Norwegian Bokmål
ro: norvegiană bokmål

en: North Ndebele
ro: ndebele de nord

en: Low German
ro: germana de jos

en: Low Saxon
ro: saxona de jos

en: Nepali
ro: nepaleză

en: Newari
ro: newari

en: Ndonga
ro: ndonga

en: Nias
ro: nias

en: Niuean
ro: niueană

en: Dutch
ro: neerlandeză

en: Flemish
ro: flamandă

en: Kwasio
ro: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
ro: norvegiană nynorsk

en: Ngiemboon
ro: ngiemboon

en: Norwegian
ro: norvegiană

en: Nogai
ro: nogai

en: Old Norse
ro: nordică veche

en: N’Ko
ro: n’ko

en: South Ndebele
ro: ndebele de sud

en: Northern Sotho
ro: sotho de nord

en: Nuer
ro: nuer

en: Navajo
ro: navajo

en: Classical Newari
ro: newari clasică

en: Nyanja
ro: nyanja

en: Nyamwezi
ro: nyamwezi

en: Nyankole
ro: nyankole

en: Nyoro
ro: nyoro

en: Nzima
ro: nzima

en: Occitan
ro: occitană

en: Ojibwa
ro: ojibwa

en: Northwestern Ojibwa
ro: ojibwa de nord-vest

en: Central Ojibwa
ro: ojibwa centrală

en: Oji-Cree
ro: oji-cree

en: Western Ojibwa
ro: ojibwa de vest

en: Okanagan
ro: okanagan

en: Oromo
ro: oromo

en: Odia
ro: odia

en: Ossetic
ro: osetă

en: Osage
ro: osage

en: Ottoman Turkish
ro: turcă otomană

en: Punjabi
ro: punjabi

en: Pangasinan
ro: pangasinan

en: Pahlavi
ro: pahlavi

en: Pampanga
ro: pampanga

en: Papiamento
ro: papiamento

en: Palauan
ro: palauană

en: Nigerian Pidgin
ro: pidgin nigerian

en: Old Persian
ro: persană veche

en: Phoenician
ro: feniciană

en: Pali
ro: pali

en: Pijin
ro: pijin

en: Polish
ro: poloneză

en: Pohnpeian
ro: pohnpeiană

en: Maliseet-Passamaquoddy
ro: maliseet-passamaquoddy

en: Prussian
ro: prusacă

en: Old Provençal
ro: provensală veche

en: Pashto
ro: paștună

en: Pushto
ro: pushto

en: Portuguese
ro: portugheză

en: European Portuguese
ro: portugheză (Europa)

en: Quechua
ro: quechua

en: Kʼicheʼ
ro: quiché

en: Rajasthani
ro: rajasthani

en: Rapanui
ro: rapanui

en: Rarotongan
ro: rarotongan

en: Rohingya
ro: rohingya

en: Romansh
ro: romanșă

en: Rundi
ro: kirundi

en: Romanian
ro: română

en: Rombo
ro: rombo

en: Romany
ro: romani

en: Russian
ro: rusă

en: Aromanian
ro: aromână

en: Kinyarwanda
ro: kinyarwanda

en: Rwa
ro: rwa

en: Sanskrit
ro: sanscrită

en: Sandawe
ro: sandawe

en: Yakut
ro: sakha

en: Samaritan Aramaic
ro: aramaică samariteană

en: Samburu
ro: samburu

en: Sasak
ro: sasak

en: Santali
ro: santali

en: Ngambay
ro: ngambay

en: Sangu
ro: sangu

en: Sardinian
ro: sardiniană

en: Sicilian
ro: siciliană

en: Scots
ro: scots

en: Sindhi
ro: sindhi

en: Southern Kurdish
ro: kurdă de sud

en: Northern Sami
ro: sami de nord

en: Seneca
ro: seneca

en: Sena
ro: sena

en: Selkup
ro: selkup

en: Koyraboro Senni
ro: koyraboro Senni

en: Sango
ro: sango

en: Old Irish
ro: irlandeză veche

en: Serbo-Croatian
ro: sârbo-croată

en: Tachelhit
ro: tachelhit

en: Shan
ro: shan

en: Chadian Arabic
ro: arabă ciadiană

en: Sinhala
ro: singhaleză

en: Sidamo
ro: sidamo

en: Slovak
ro: slovacă

en: Slovenian
ro: slovenă

en: Southern Lushootseed
ro: lushootseed de usd

en: Samoan
ro: samoană

en: Southern Sami
ro: sami de sud

en: Lule Sami
ro: sami lule

en: Inari Sami
ro: sami inari

en: Skolt Sami
ro: sami skolt

en: Shona
ro: shona

en: Soninke
ro: soninke

en: Somali
ro: somaleză

en: Sogdien
ro: sogdien

en: Albanian
ro: albaneză

en: Serbian
ro: sârbă

en: Sranan Tongo
ro: sranan tongo

en: Serer
ro: serer

en: Swati
ro: swati

en: Saho
ro: saho

en: Southern Sotho
ro: sesotho

en: Straits Salish
ro: salish (Strâmtori)

en: Sundanese
ro: sundaneză

en: Sukuma
ro: sukuma

en: Susu
ro: susu

en: Sumerian
ro: sumeriană

en: Swedish
ro: suedeză

en: Swahili
ro: swahili

en: Congo Swahili
ro: swahili (R.D. Congo)

en: Comorian
ro: comoreză

en: Classical Syriac
ro: siriacă clasică

en: Syriac
ro: siriacă

en: Silesian
ro: sileziană

en: Tamil
ro: tamilă

en: Southern Tutchone
ro: tutchone de sud

en: Telugu
ro: telugu

en: Timne
ro: timne

en: Teso
ro: teso

en: Tereno
ro: tereno

en: Tetum
ro: tetum

en: Tajik
ro: tadjică

en: Tagish
ro: tagish

en: Thai
ro: thailandeză

en: Tahltan
ro: tahltan

en: Tigrinya
ro: tigrină

en: Tigre
ro: tigre

en: Tiv
ro: tiv

en: Turkmen
ro: turkmenă

en: Tokelau
ro: tokelau

en: Tagalog
ro: tagalog

en: Klingon
ro: klingoniană

en: Tlingit
ro: tlingit

en: Tamashek
ro: tamashek

en: Tswana
ro: setswana

en: Tongan
ro: tongană

en: Nyasa Tonga
ro: nyasa tonga

en: Toki Pona
ro: toki pona

en: Tok Pisin
ro: tok pisin

en: Turkish
ro: turcă

en: Taroko
ro: taroko

en: Tsonga
ro: tsonga

en: Tsimshian
ro: tsimshian

en: Tatar
ro: tătară

en: Northern Tutchone
ro: tutchone de nord

en: Tumbuka
ro: tumbuka

en: Tuvalu
ro: tuvalu

en: Twi
ro: twi

en: Tasawaq
ro: tasawaq

en: Tahitian
ro: tahitiană

en: Tuvinian
ro: tuvană

en: Central Atlas Tamazight
ro: tamazight din Atlasul Central

en: Udmurt
ro: udmurt

en: Uyghur
ro: uigură

en: Ugaritic
ro: ugaritică

en: Ukrainian
ro: ucraineană

en: Umbundu
ro: umbundu

en: Unknown language
ro: limbă necunoscută

en: Urdu
ro: urdu

en: Uzbek
ro: uzbecă

en: Venda
ro: venda

en: Venetian
ro: venetă

en: Vietnamese
ro: vietnameză

en: Makhuwa
ro: makhuwa

en: Volapük
ro: volapuk

en: Votic
ro: votică

en: Vunjo
ro: vunjo

en: Walloon
ro: valonă

en: Walser
ro: walser

en: Wolaytta
ro: wolaita

en: Waray
ro: waray

en: Washo
ro: washo

en: Warlpiri
ro: warlpiri

en: Wolof
ro: wolof

en: Wu Chinese
ro: chineză wu

en: Kalmyk
ro: calmucă

en: Xhosa
ro: xhosa

en: Kangri
ro: kangri

en: Soga
ro: soga

en: Yao
ro: yao

en: Yapese
ro: yapeză

en: Yangben
ro: yangben

en: Yemba
ro: yemba

en: Yiddish
ro: idiș

en: Yoruba
ro: yoruba

en: Nheengatu
ro: nheengatu

en: Cantonese
ro: cantoneză

en: Chinese, Cantonese
ro: chineză, cantoneză

en: Zhuang
ro: zhuang

en: Zapotec
ro: zapotecă

en: Blissymbols
ro: simboluri Bilss

en: Zenaga
ro: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
ro: tamazight standard marocană

en: Chinese
ro: chineză

en: Chinese, Mandarin
ro: chineză, mandarină

en: Simplified Chinese
ro: chineză simplificată

en: Simplified Mandarin Chinese
ro: chineză mandarină simplificată

en: Traditional Chinese
ro: chineză tradițională

en: Traditional Mandarin Chinese
ro: chineză mandarină tradițională

en: Zulu
ro: zulu

en: Zuni
ro: zuni

en: No linguistic content
ro: fară conținut lingvistic

en: Zaza
ro: zaza
