dialect-cldr-langs - en to ru translation catalogue (583 entries)

en: Afar
ru: афарский

en: Abkhazian
ru: абхазский

en: Acehnese
ru: ачехский

en: Acoli
ru: ачоли

en: Adangme
ru: адангме

en: Adyghe
ru: адыгейский

en: Avestan
ru: авестийский

en: Afrikaans
ru: африкаанс

en: Afrihili
ru: африхили

en: Aghem
ru: агем

en: Ainu
ru: айнский

en: Akan
ru: акан

en: Akkadian
ru: аккадский

en: Aleut
ru: алеутский

en: Southern Altai
ru: южноалтайский

en: Amharic
ru: амхарский

en: Aragonese
ru: арагонский

en: Old English
ru: староанглийский

en: Obolo
ru: оболо

en: Angika
ru: ангика

en: Arabic
ru: арабский

en: Modern Standard Arabic
ru: арабский литературный

en: Aramaic
ru: арамейский

en: Mapuche
ru: мапуче

en: Arapaho
ru: арапахо

en: Najdi Arabic
ru: недждийский арабский

en: Arabic, Najdi
ru: арабский (недждийский)

en: Arawak
ru: аравакский

en: Assamese
ru: ассамский

en: Asu
ru: асу

en: Asturian
ru: астурийский

en: Atikamekw
ru: атикамек

en: Avaric
ru: аварский

en: Awadhi
ru: авадхи

en: Aymara
ru: аймара

en: Azerbaijani
ru: азербайджанский

en: Bashkir
ru: башкирский

en: Baluchi
ru: белуджский

en: Balinese
ru: балийский

en: Basaa
ru: баса

en: Bamun
ru: бамум

en: Ghomala
ru: гомала

en: Belarusian
ru: белорусский

en: Beja
ru: беджа

en: Bemba
ru: бемба

en: Bena
ru: бена

en: Bafut
ru: бафут

en: Bulgarian
ru: болгарский

en: Haryanvi
ru: харианви

en: Western Balochi
ru: западный белуджский

en: Bhojpuri
ru: бходжпури

en: Bislama
ru: бислама

en: Bikol
ru: бикольский

en: Bini
ru: бини

en: Kom
ru: ком

en: Siksiká
ru: сиксика

en: Anii
ru: ании

en: Bambara
ru: бамбара

en: Bangla
ru: бенгальский

en: Tibetan
ru: тибетский

en: Breton
ru: бретонский

en: Braj
ru: брауи

en: Bodo
ru: бодо

en: Bosnian
ru: боснийский

en: Akoose
ru: акоосе

en: Buriat
ru: бурятский

en: Buginese
ru: бугийский

en: Bulu
ru: булу

en: Blin
ru: билин

en: Medumba
ru: медумба

en: Catalan
ru: каталанский

en: Caddo
ru: каддо

en: Carib
ru: кариб

en: Cayuga
ru: кайюга

en: Atsam
ru: атсам

en: Chakma
ru: чакма

en: Chechen
ru: чеченский

en: Cebuano
ru: себуано

en: Chiga
ru: кига

en: Chamorro
ru: чаморро

en: Chibcha
ru: чибча

en: Chagatai
ru: чагатайский

en: Chuukese
ru: чукотский

en: Mari
ru: марийский

en: Chinook Jargon
ru: чинук жаргон

en: Choctaw
ru: чоктавский

en: Chipewyan
ru: чипевьян

en: Cherokee
ru: чероки

en: Cheyenne
ru: шайенский

en: Central Kurdish
ru: центральнокурдский

en: Kurdish, Central
ru: курдский (сорани)

en: Chilcotin
ru: чилкотин

en: Corsican
ru: корсиканский

en: Coptic
ru: коптский

en: Cree
ru: кри

en: Michif
ru: мичиф

en: Crimean Tatar
ru: крымско-татарский

en: Southern East Cree
ru: юго-восточный кри

en: Plains Cree
ru: равнинный кри

en: Northern East Cree
ru: северо-восточный кри

en: Moose Cree
ru: мусский кри

en: Carolina Algonquian
ru: каролинский алгонкинский

en: Seselwa Creole French
ru: сейшельский креольский

en: Czech
ru: чешский

en: Kashubian
ru: кашубский

en: Swampy Cree
ru: болотный кри

en: Church Slavic
ru: церковнославянский

en: Chuvash
ru: чувашский

en: Welsh
ru: валлийский

en: Danish
ru: датский

en: Dakota
ru: дакота

en: Dargwa
ru: даргинский

en: Taita
ru: таита

en: German
ru: немецкий

en: Austrian German
ru: австрийский немецкий

en: Swiss High German
ru: литературный швейцарский немецкий

en: Delaware
ru: делаварский

en: Slave
ru: слейви

en: Dogrib
ru: догриб

en: Dinka
ru: динка

en: Zarma
ru: джерма

en: Dogri
ru: догри

en: Lower Sorbian
ru: нижнелужицкий

en: Duala
ru: дуала

en: Middle Dutch
ru: средненидерландский

en: Divehi
ru: мальдивский

en: Jola-Fonyi
ru: диола-фоньи

en: Dyula
ru: диула

en: Dzongkha
ru: дзонг-кэ

en: Dazaga
ru: даза

en: Embu
ru: эмбу

en: Ewe
ru: эве

en: Efik
ru: эфик

en: Ancient Egyptian
ru: древнеегипетский

en: Ekajuk
ru: экаджук

en: Greek
ru: греческий

en: Elamite
ru: эламский

en: English
ru: английский

en: Australian English
ru: австралийский английский

en: Canadian English
ru: канадский английский

en: British English
ru: британский английский

en: American English
ru: американский английский

en: Middle English
ru: среднеанглийский

en: Esperanto
ru: эсперанто

en: Spanish
ru: испанский

en: Latin American Spanish
ru: латиноамериканский испанский

en: European Spanish
ru: европейский испанский

en: Mexican Spanish
ru: мексиканский испанский

en: Estonian
ru: эстонский

en: Basque
ru: баскский

en: Ewondo
ru: эвондо

en: Persian
ru: персидский

en: Dari
ru: дари

en: Fang
ru: фанг

en: Fanti
ru: фанти

en: Fula
ru: фулах

en: Finnish
ru: финский

en: Filipino
ru: филиппинский

en: Fijian
ru: фиджи

en: Faroese
ru: фарерский

en: Fon
ru: фон

en: French
ru: французский

en: Canadian French
ru: канадский французский

en: Swiss French
ru: швейцарский французский

en: Cajun French
ru: каджунский французский

en: Middle French
ru: среднефранцузский

en: Old French
ru: старофранцузский

en: Northern Frisian
ru: северный фризский

en: Eastern Frisian
ru: восточный фризский

en: Friulian
ru: фриульский

en: Western Frisian
ru: западнофризский

en: Irish
ru: ирландский

en: Ga
ru: га

en: Gagauz
ru: гагаузский

en: Gan Chinese
ru: гань

en: Gayo
ru: гайо

en: Gbaya
ru: гбая

en: Scottish Gaelic
ru: гэльский

en: Geez
ru: геэз

en: Gilbertese
ru: гилбертский

en: Galician
ru: галисийский

en: Middle High German
ru: средневерхненемецкий

en: Guarani
ru: гуарани

en: Old High German
ru: древневерхненемецкий

en: Gondi
ru: гонди

en: Gorontalo
ru: горонтало

en: Gothic
ru: готский

en: Grebo
ru: гребо

en: Ancient Greek
ru: древнегреческий

en: Swiss German
ru: швейцарский немецкий

en: Gujarati
ru: гуджарати

en: Gusii
ru: гусии

en: Manx
ru: мэнский

en: Gwichʼin
ru: гвичин

en: Hausa
ru: хауса

en: Haida
ru: хайда

en: Hakka Chinese
ru: хакка

en: Hawaiian
ru: гавайский

en: Southern Haida
ru: южный хайда

en: Hebrew
ru: иврит

en: Hindi
ru: хинди

en: Hinglish
ru: хинглиш

en: Hiligaynon
ru: хилигайнон

en: Hittite
ru: хеттский

en: Hmong
ru: хмонг

en: Hiri Motu
ru: хиримоту

en: Croatian
ru: хорватский

en: Upper Sorbian
ru: верхнелужицкий

en: Xiang Chinese
ru: сян

en: Haitian Creole
ru: гаитянский

en: Hungarian
ru: венгерский

en: Hupa
ru: хупа

en: Halkomelem
ru: халкомелем

en: Armenian
ru: армянский

en: Herero
ru: гереро

en: Interlingua
ru: интерлингва

en: Iban
ru: ибанский

en: Ibibio
ru: ибибио

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Interlingue
ru: интерлингве

en: Igbo
ru: игбо

en: Sichuan Yi
ru: носу

en: Inupiaq
ru: инупиак

en: Western Canadian Inuktitut
ru: восточноканадский инуктитут

en: Iloko
ru: илоко

en: Ingush
ru: ингушский

en: Ido
ru: идо

en: Icelandic
ru: исландский

en: Italian
ru: итальянский

en: Inuktitut
ru: инуктитут

en: Japanese
ru: японский

en: Lojban
ru: ложбан

en: Ngomba
ru: нгомба

en: Machame
ru: мачаме

en: Judeo-Persian
ru: еврейско-персидский

en: Judeo-Arabic
ru: еврейско-арабский

en: Javanese
ru: яванский

en: Georgian
ru: грузинский

en: Kara-Kalpak
ru: каракалпакский

en: Kabyle
ru: кабильский

en: Kachin
ru: качинский

en: Jju
ru: каджи

en: Kamba
ru: камба

en: Kawi
ru: кави

en: Kabardian
ru: кабардинский

en: Kanembu
ru: канембу

en: Tyap
ru: тьяп

en: Makonde
ru: маконде

en: Kabuverdianu
ru: кабувердьяну

en: Koro
ru: коро

en: Kongo
ru: конго

en: Kaingang
ru: каинганг

en: Khasi
ru: кхаси

en: Khotanese
ru: хотанский

en: Koyra Chiini
ru: койра чиини

en: Kikuyu
ru: кикуйю

en: Kuanyama
ru: кунама

en: Kazakh
ru: казахский

en: Kako
ru: како

en: Kalaallisut
ru: гренландский

en: Kalenjin
ru: календжин

en: Khmer
ru: кхмерский

en: Kimbundu
ru: кимбунду

en: Kannada
ru: каннада

en: Korean
ru: корейский

en: Komi-Permyak
ru: коми-пермяцкий

en: Konkani
ru: конкани

en: Kosraean
ru: косраенский

en: Kpelle
ru: кпелле

en: Kanuri
ru: канури

en: Karachay-Balkar
ru: карачаево-балкарский

en: Karelian
ru: карельский

en: Kurukh
ru: курух

en: Kashmiri
ru: кашмири

en: Shambala
ru: шамбала

en: Bafia
ru: бафия

en: Colognian
ru: кёльнский

en: Kurdish
ru: курдский

en: Kumyk
ru: кумыкский

en: Kutenai
ru: кутенаи

en: Komi
ru: коми

en: Cornish
ru: корнский

en: Kwakʼwala
ru: квакиутль

en: Kuvi
ru: куви

en: Kyrgyz
ru: киргизский

en: Latin
ru: латинский

en: Ladino
ru: ладино

en: Langi
ru: ланго

en: Western Panjabi
ru: лахнда

en: Lamba
ru: ламба

en: Luxembourgish
ru: люксембургский

en: Lezghian
ru: лезгинский

en: Ganda
ru: ганда

en: Limburgish
ru: лимбургский

en: Ligurian
ru: лигурский

en: Lillooet
ru: лиллуэт

en: Lakota
ru: лакота

en: Lombard
ru: ломбардский

en: Lingala
ru: лингала

en: Lao
ru: лаосский

en: Mongo
ru: монго

en: Louisiana Creole
ru: луизианский креольский

en: Lozi
ru: лози

en: Northern Luri
ru: севернолурский

en: Saamia
ru: саамиа

en: Lithuanian
ru: литовский

en: Luba-Katanga
ru: луба-катанга

en: Luba-Lulua
ru: луба-лулуа

en: Luiseno
ru: луисеньо

en: Lunda
ru: лунда

en: Luo
ru: луо

en: Mizo
ru: мизо

en: Luyia
ru: лухья

en: Latvian
ru: латышский

en: Madurese
ru: мадурский

en: Mafa
ru: мафа

en: Magahi
ru: магахи

en: Maithili
ru: майтхили

en: Makasar
ru: макассарский

en: Mandingo
ru: мандинго

en: Masai
ru: масаи

en: Maba
ru: маба

en: Moksha
ru: мокшанский

en: Mandar
ru: мандарский

en: Mende
ru: менде

en: Meru
ru: меру

en: Morisyen
ru: маврикийский креольский

en: Malagasy
ru: малагасийский

en: Middle Irish
ru: среднеирландский

en: Makhuwa-Meetto
ru: макуа-меетто

en: Metaʼ
ru: мета

en: Marshallese
ru: маршалльский

en: Māori
ru: маори

en: Mi'kmaw
ru: микмак

en: Minangkabau
ru: минангкабау

en: Macedonian
ru: македонский

en: Malayalam
ru: малаялам

en: Mongolian
ru: монгольский

en: Manchu
ru: маньчжурский

en: Manipuri
ru: манипурский

en: Innu-aimun
ru: инну-аймун

en: Mohawk
ru: мохаук

en: Mossi
ru: моси

en: Marathi
ru: маратхи

en: Malay
ru: малайский

en: Maltese
ru: мальтийский

en: Mundang
ru: мунданг

en: Multiple languages
ru: языки разных семей

en: Muscogee
ru: крик

en: Mirandese
ru: мирандский

en: Marwari
ru: марвари

en: Burmese
ru: бирманский

en: Myene
ru: миене

en: Erzya
ru: эрзянский

en: Mazanderani
ru: мазандеранский

en: Nauru
ru: науру

en: Min Nan Chinese
ru: миньнань

en: Neapolitan
ru: неаполитанский

en: Nama
ru: нама

en: Norwegian Bokmål
ru: норвежский букмол

en: North Ndebele
ru: северный ндебеле

en: Low German
ru: нижненемецкий

en: Low Saxon
ru: нижнесаксонский

en: Nepali
ru: непальский

en: Newari
ru: неварский

en: Ndonga
ru: ндонга

en: Nias
ru: ниас

en: Niuean
ru: ниуэ

en: Dutch
ru: нидерландский

en: Flemish
ru: фламандский

en: Kwasio
ru: квасио

en: Norwegian Nynorsk
ru: нюнорск

en: Ngiemboon
ru: нгиембунд

en: Norwegian
ru: норвежский

en: Nogai
ru: ногайский

en: Old Norse
ru: старонорвежский

en: N’Ko
ru: нко

en: South Ndebele
ru: южный ндебеле

en: Northern Sotho
ru: северный сото

en: Nuer
ru: нуэр

en: Navajo
ru: навахо

en: Classical Newari
ru: классический невари

en: Nyanja
ru: ньянджа

en: Nyamwezi
ru: ньямвези

en: Nyankole
ru: ньянколе

en: Nyoro
ru: ньоро

en: Nzima
ru: нзима

en: Occitan
ru: окситанский

en: Ojibwa
ru: оджибва

en: Northwestern Ojibwa
ru: северо-западный оджибве

en: Central Ojibwa
ru: центральный оджибве

en: Oji-Cree
ru: оджи-кри

en: Western Ojibwa
ru: западный оджибве

en: Okanagan
ru: оканаган

en: Oromo
ru: оромо

en: Odia
ru: ория

en: Ossetic
ru: осетинский

en: Osage
ru: оседжи

en: Ottoman Turkish
ru: старотурецкий

en: Punjabi
ru: панджаби

en: Pangasinan
ru: пангасинан

en: Pahlavi
ru: пехлевийский

en: Pampanga
ru: пампанга

en: Papiamento
ru: папьяменто

en: Palauan
ru: палау

en: Nigerian Pidgin
ru: нигерийско-креольский

en: Old Persian
ru: староперсидский

en: Phoenician
ru: финикийский

en: Pali
ru: пали

en: Pijin
ru: соломонский пиджин

en: Polish
ru: польский

en: Pohnpeian
ru: понапе

en: Maliseet-Passamaquoddy
ru: малесит-пассамакводди

en: Prussian
ru: прусский

en: Old Provençal
ru: старопровансальский

en: Pashto
ru: пушту

en: Portuguese
ru: португальский

en: Brazilian Portuguese
ru: бразильский португальский

en: European Portuguese
ru: европейский португальский

en: Quechua
ru: кечуа

en: Kʼicheʼ
ru: киче

en: Rajasthani
ru: раджастхани

en: Rapanui
ru: рапануйский

en: Rarotongan
ru: раротонга

en: Rohingya
ru: рохинджа

en: Romansh
ru: романшский

en: Rundi
ru: рунди

en: Romanian
ru: румынский

en: Moldavian
ru: молдавский

en: Rombo
ru: ромбо

en: Romany
ru: цыганский

en: Russian
ru: русский

en: Aromanian
ru: арумынский

en: Kinyarwanda
ru: киньяруанда

en: Rwa
ru: руанда

en: Sanskrit
ru: санскрит

en: Sandawe
ru: сандаве

en: Yakut
ru: саха

en: Samaritan Aramaic
ru: самаритянский арамейский

en: Samburu
ru: самбуру

en: Sasak
ru: сасакский

en: Santali
ru: сантали

en: Ngambay
ru: нгамбайский

en: Sangu
ru: сангу

en: Sardinian
ru: сардинский

en: Sicilian
ru: сицилийский

en: Scots
ru: шотландский

en: Sindhi
ru: синдхи

en: Southern Kurdish
ru: южнокурдский

en: Northern Sami
ru: северносаамский

en: Seneca
ru: сенека

en: Sena
ru: сена

en: Selkup
ru: селькупский

en: Koyraboro Senni
ru: койраборо сенни

en: Sango
ru: санго

en: Old Irish
ru: староирландский

en: Serbo-Croatian
ru: сербскохорватский

en: Tachelhit
ru: ташельхит

en: Shan
ru: шанский

en: Chadian Arabic
ru: чадский арабский

en: Sinhala
ru: сингальский

en: Sidamo
ru: сидама

en: Slovak
ru: словацкий

en: Slovenian
ru: словенский

en: Southern Lushootseed
ru: южный лушуцид

en: Samoan
ru: самоанский

en: Southern Sami
ru: южносаамский

en: Lule Sami
ru: луле-саамский

en: Inari Sami
ru: инари-саамский

en: Skolt Sami
ru: колтта-саамский

en: Shona
ru: шона

en: Soninke
ru: сонинке

en: Somali
ru: сомали

en: Sogdien
ru: согдийский

en: Albanian
ru: албанский

en: Serbian
ru: сербский

en: Sranan Tongo
ru: сранан-тонго

en: Serer
ru: серер

en: Swati
ru: свази

en: Saho
ru: сахо

en: Southern Sotho
ru: южный сото

en: Straits Salish
ru: стрейтс салиш

en: Sundanese
ru: сунданский

en: Sukuma
ru: сукума

en: Susu
ru: сусу

en: Sumerian
ru: шумерский

en: Swedish
ru: шведский

en: Swahili
ru: суахили

en: Congo Swahili
ru: конголезский суахили

en: Comorian
ru: коморский

en: Classical Syriac
ru: классический сирийский

en: Syriac
ru: сирийский

en: Silesian
ru: силезский

en: Tamil
ru: тамильский

en: Southern Tutchone
ru: южный тутчоне

en: Telugu
ru: телугу

en: Timne
ru: темне

en: Teso
ru: тесо

en: Tereno
ru: терено

en: Tetum
ru: тетум

en: Tajik
ru: таджикский

en: Tagish
ru: тагиш

en: Thai
ru: тайский

en: Tahltan
ru: талтан

en: Tigrinya
ru: тигринья

en: Tigre
ru: тигре

en: Tiv
ru: тиви

en: Turkmen
ru: туркменский

en: Tokelau
ru: токелайский

en: Tagalog
ru: тагалог

en: Klingon
ru: клингонский

en: Tlingit
ru: тлингит

en: Tamashek
ru: тамашек

en: Tswana
ru: тсвана

en: Tongan
ru: тонганский

en: Nyasa Tonga
ru: тонга

en: Toki Pona
ru: токипона

en: Tok Pisin
ru: ток-писин

en: Turkish
ru: турецкий

en: Turoyo
ru: туройо

en: Taroko
ru: седекский

en: Tsonga
ru: тсонга

en: Tsimshian
ru: цимшиан

en: Tatar
ru: татарский

en: Northern Tutchone
ru: северный тутчоне

en: Tumbuka
ru: тумбука

en: Tuvalu
ru: тувалу

en: Twi
ru: тви

en: Tasawaq
ru: тасавак

en: Tahitian
ru: таитянский

en: Tuvinian
ru: тувинский

en: Central Atlas Tamazight
ru: среднеатласский тамазигхтский

en: Udmurt
ru: удмуртский

en: Uyghur
ru: уйгурский

en: Ugaritic
ru: угаритский

en: Ukrainian
ru: украинский

en: Umbundu
ru: умбунду

en: Unknown language
ru: неизвестный язык

en: Urdu
ru: урду

en: Uzbek
ru: узбекский

en: Vai
ru: ваи

en: Venda
ru: венда

en: Venetian
ru: венецианский

en: Vietnamese
ru: вьетнамский

en: Makhuwa
ru: макуа

en: Volapük
ru: волапюк

en: Votic
ru: водский

en: Vunjo
ru: вунджо

en: Walloon
ru: валлонский

en: Walser
ru: валлисский

en: Wolaytta
ru: воламо

en: Waray
ru: варай

en: Washo
ru: вашо

en: Warlpiri
ru: вальбири

en: Wolof
ru: волоф

en: Wu Chinese
ru: у

en: Kalmyk
ru: калмыцкий

en: Xhosa
ru: коса

en: Kangri
ru: кангри

en: Soga
ru: сога

en: Yao
ru: яо

en: Yapese
ru: яп

en: Yangben
ru: янгбен

en: Yemba
ru: йемба

en: Yiddish
ru: идиш

en: Yoruba
ru: йоруба

en: Nheengatu
ru: ньенгату

en: Cantonese
ru: кантонский

en: Zhuang
ru: чжуань

en: Zapotec
ru: сапотекский

en: Blissymbols
ru: блиссимволика

en: Zenaga
ru: зенагский

en: Standard Moroccan Tamazight
ru: тамазигхтский

en: Chinese
ru: китайский

en: Chinese, Mandarin
ru: севернокитайский

en: Simplified Chinese
ru: китайский, упрощенное письмо

en: Simplified Mandarin Chinese
ru: севернокитайский, упрощенное письмо

en: Traditional Chinese
ru: китайский, традиционное письмо

en: Traditional Mandarin Chinese
ru: севернокитайский, традиционное письмо

en: Zulu
ru: зулу

en: Zuni
ru: зуньи

en: No linguistic content
ru: нет языкового материала

en: Zaza
ru: заза
