dialect-cldr-langs - en to es translation catalogue (585 entries)

en: Afar
es: afar

en: Abkhazian
es: abjasio

en: Acehnese
es: achenés

en: Acoli
es: acoli

en: Adangme
es: adangme

en: Adyghe
es: adigué

en: Avestan
es: avéstico

en: Afrikaans
es: afrikáans

en: Afrihili
es: afrihili

en: Aghem
es: aghem

en: Ainu
es: ainu

en: Akan
es: akan

en: Akkadian
es: acadio

en: Aleut
es: aleutiano

en: Southern Altai
es: altái meridional

en: Amharic
es: amárico

en: Aragonese
es: aragonés

en: Old English
es: inglés antiguo

en: Obolo
es: obolo

en: Angika
es: angika

en: Arabic
es: árabe

en: Modern Standard Arabic
es: árabe estándar moderno

en: Aramaic
es: arameo

en: Mapuche
es: mapuche

en: Arapaho
es: arapaho

en: Najdi Arabic
es: árabe najdí

en: Arawak
es: arahuaco

en: Assamese
es: asamés

en: Asu
es: asu

en: Asturian
es: asturiano

en: Atikamekw
es: atikamekw

en: Avaric
es: avar

en: Awadhi
es: avadhi

en: Aymara
es: aimara

en: Azerbaijani
es: azerbaiyano

en: Azeri
es: azerí

en: Bashkir
es: baskir

en: Baluchi
es: baluchi

en: Balinese
es: balinés

en: Basaa
es: basaa

en: Bamun
es: bamún

en: Ghomala
es: ghomala

en: Belarusian
es: bielorruso

en: Beja
es: beja

en: Bemba
es: bemba

en: Bena
es: bena

en: Bafut
es: bafut

en: Bulgarian
es: búlgaro

en: Haryanvi
es: haryanvi

en: Western Balochi
es: baluchi occidental

en: Bhojpuri
es: bhoyapurí

en: Bislama
es: bislama

en: Bikol
es: bicol

en: Bini
es: bini

en: Kom
es: kom

en: Siksiká
es: siksika

en: Anii
es: anii

en: Bambara
es: bambara

en: Bangla
es: bengalí

en: Tibetan
es: tibetano

en: Breton
es: bretón

en: Braj
es: braj

en: Bodo
es: bodo

en: Bosnian
es: bosnio

en: Akoose
es: akoose

en: Buriat
es: buriato

en: Buginese
es: buginés

en: Bulu
es: bulu

en: Blin
es: blin

en: Medumba
es: medumba

en: Catalan
es: catalán

en: Caddo
es: caddo

en: Carib
es: caribe

en: Cayuga
es: cayuga

en: Atsam
es: atsam

en: Chakma
es: chakma

en: Chechen
es: checheno

en: Cebuano
es: cebuano

en: Chiga
es: chiga

en: Chamorro
es: chamorro

en: Chibcha
es: chibcha

en: Chagatai
es: chagatái

en: Chuukese
es: trukés

en: Mari
es: marí

en: Chinook Jargon
es: jerga chinuk

en: Choctaw
es: choctaw

en: Chipewyan
es: chipewyan

en: Cherokee
es: cheroqui

en: Cheyenne
es: cheyene

en: Central Kurdish
es: kurdo sorani

en: Kurdish, Sorani
es: kurdo central

en: Chilcotin
es: chilcotin

en: Corsican
es: corso

en: Coptic
es: copto

en: Cree
es: cree

en: Michif
es: michif

en: Crimean Tatar
es: tártaro de Crimea

en: Southern East Cree
es: cree suroriental

en: Plains Cree
es: cree de las llanuras

en: Northern East Cree
es: cree nororiental

en: Moose Cree
es: cree moose

en: Carolina Algonquian
es: algonquino de Carolina

en: Seselwa Creole French
es: criollo seychelense

en: Czech
es: checo

en: Kashubian
es: casubio

en: Swampy Cree
es: cree de los pantanos

en: Church Slavic
es: eslavo eclesiástico

en: Chuvash
es: chuvasio

en: Welsh
es: galés

en: Danish
es: danés

en: Dakota
es: dakota

en: Dargwa
es: dargva

en: Taita
es: taita

en: German
es: alemán

en: Austrian German
es: alemán austríaco

en: Swiss High German
es: alto alemán suizo

en: Delaware
es: delaware

en: Slave
es: slave

en: Dogrib
es: dogrib

en: Dinka
es: dinka

en: Zarma
es: zarma

en: Dogri
es: dogri

en: Lower Sorbian
es: bajo sorbio

en: Duala
es: duala

en: Middle Dutch
es: neerlandés medio

en: Divehi
es: divehi

en: Jola-Fonyi
es: jola-fonyi

en: Dyula
es: diula

en: Dzongkha
es: dzongkha

en: Dazaga
es: dazaga

en: Embu
es: embu

en: Ewe
es: ewé

en: Efik
es: efik

en: Ancient Egyptian
es: egipcio antiguo

en: Ekajuk
es: ekajuk

en: Greek
es: griego

en: Elamite
es: elamita

en: English
es: inglés

en: Australian English
es: inglés australiano

en: Canadian English
es: inglés canadiense

en: British English
es: inglés británico

en: UK English
es: inglés (RU)

en: American English
es: inglés estadounidense

en: US English
es: inglés (EE. UU.)

en: Middle English
es: inglés medio

en: Esperanto
es: esperanto

en: Spanish
es: español

en: Latin American Spanish
es: español latinoamericano

en: European Spanish
es: español de España

en: Mexican Spanish
es: español de México

en: Estonian
es: estonio

en: Basque
es: euskera

en: Ewondo
es: ewondo

en: Persian
es: persa

en: Dari
es: darí

en: Fang
es: fang

en: Fanti
es: fanti

en: Fula
es: fula

en: Finnish
es: finés

en: Filipino
es: filipino

en: Fijian
es: fiyiano

en: Faroese
es: feroés

en: Fon
es: fon

en: French
es: francés

en: Canadian French
es: francés canadiense

en: Swiss French
es: francés suizo

en: Cajun French
es: francés cajún

en: Middle French
es: francés medio

en: Old French
es: francés antiguo

en: Northern Frisian
es: frisón septentrional

en: Eastern Frisian
es: frisón oriental

en: Friulian
es: friulano

en: Western Frisian
es: frisón occidental

en: Irish
es: irlandés

en: Ga
es: ga

en: Gagauz
es: gagauzo

en: Gan Chinese
es: chino gan

en: Gayo
es: gayo

en: Gbaya
es: gbaya

en: Scottish Gaelic
es: gaélico escocés

en: Geez
es: geez

en: Gilbertese
es: gilbertés

en: Galician
es: gallego

en: Middle High German
es: alto alemán medio

en: Guarani
es: guaraní

en: Old High German
es: alto alemán antiguo

en: Gondi
es: gondi

en: Gorontalo
es: gorontalo

en: Gothic
es: gótico

en: Grebo
es: grebo

en: Ancient Greek
es: griego antiguo

en: Swiss German
es: alemán suizo

en: Gujarati
es: guyaratí

en: Gusii
es: gusii

en: Manx
es: manés

en: Gwichʼin
es: kutchin

en: Hausa
es: hausa

en: Haida
es: haida

en: Hakka Chinese
es: chino hakka

en: Hawaiian
es: hawaiano

en: Southern Haida
es: haida meridional

en: Hebrew
es: hebreo

en: Hindi
es: hindi

en: Hinglish
es: hinglish

en: Hiligaynon
es: hiligaynon

en: Hittite
es: hitita

en: Hmong
es: hmong

en: Hiri Motu
es: hiri motu

en: Croatian
es: croata

en: Upper Sorbian
es: alto sorbio

en: Xiang Chinese
es: chino xiang

en: Haitian Creole
es: criollo haitiano

en: Hungarian
es: húngaro

en: Hupa
es: hupa

en: Halkomelem
es: halkomelem

en: Armenian
es: armenio

en: Herero
es: herero

en: Interlingua
es: interlingua

en: Iban
es: iban

en: Ibibio
es: ibibio

en: Indonesian
es: indonesio

en: Interlingue
es: interlingue

en: Igbo
es: igbo

en: Sichuan Yi
es: yi de Sichuán

en: Inupiaq
es: inupiaq

en: Western Canadian Inuktitut
es: inuit del oeste de Canadá

en: Iloko
es: ilocano

en: Ingush
es: ingush

en: Ido
es: ido

en: Icelandic
es: islandés

en: Italian
es: italiano

en: Inuktitut
es: inuktitut

en: Japanese
es: japonés

en: Lojban
es: lojban

en: Ngomba
es: ngomba

en: Machame
es: machame

en: Judeo-Persian
es: judeo-persa

en: Judeo-Arabic
es: judeo-árabe

en: Javanese
es: javanés

en: Georgian
es: georgiano

en: Kara-Kalpak
es: karakalpako

en: Kabyle
es: cabileño

en: Kachin
es: kachin

en: Jju
es: jju

en: Kamba
es: kamba

en: Kawi
es: kawi

en: Kabardian
es: kabardiano

en: Kanembu
es: kanembu

en: Tyap
es: tyap

en: Makonde
es: makonde

en: Kabuverdianu
es: criollo caboverdiano

en: Koro
es: koro

en: Kongo
es: kongo

en: Kaingang
es: káingang

en: Khasi
es: khasi

en: Khotanese
es: kotanés

en: Koyra Chiini
es: koyra chiini

en: Kikuyu
es: kikuyu

en: Kuanyama
es: kuanyama

en: Kazakh
es: kazajo

en: Kako
es: kako

en: Kalaallisut
es: groenlandés

en: Kalenjin
es: kalenjin

en: Khmer
es: jemer

en: Kimbundu
es: kimbundu

en: Kannada
es: canarés

en: Korean
es: coreano

en: Komi-Permyak
es: komi permio

en: Konkani
es: konkaní

en: Kosraean
es: kosraeano

en: Kpelle
es: kpelle

en: Kanuri
es: kanuri

en: Karachay-Balkar
es: karachay-balkar

en: Karelian
es: carelio

en: Kurukh
es: kurukh

en: Kashmiri
es: cachemir

en: Shambala
es: shambala

en: Bafia
es: bafia

en: Colognian
es: kölsch

en: Kurdish
es: kurdo

en: Kumyk
es: kumyk

en: Kutenai
es: kutenai

en: Komi
es: komi

en: Cornish
es: córnico

en: Kwakʼwala
es: kwakʼwala

en: Kuvi
es: kuvi

en: Kyrgyz
es: kirguís

en: Latin
es: latín

en: Ladino
es: ladino

en: Langi
es: langi

en: Western Panjabi
es: lahnda

en: Lamba
es: lamba

en: Luxembourgish
es: luxemburgués

en: Lezghian
es: lezgiano

en: Ganda
es: ganda

en: Limburgish
es: limburgués

en: Ligurian
es: ligur

en: Lillooet
es: lillooet

en: Lakota
es: lakota

en: Lombard
es: lombardo

en: Lingala
es: lingala

en: Lao
es: lao

en: Mongo
es: mongo

en: Louisiana Creole
es: criollo de Luisiana

en: Lozi
es: lozi

en: Northern Luri
es: lorí septentrional

en: Saamia
es: samia

en: Lithuanian
es: lituano

en: Luba-Katanga
es: luba-katanga

en: Luba-Lulua
es: luba-lulua

en: Luiseno
es: luiseño

en: Lunda
es: lunda

en: Mizo
es: mizo

en: Luyia
es: luyia

en: Latvian
es: letón

en: Madurese
es: madurés

en: Mafa
es: mafa

en: Magahi
es: magahi

en: Maithili
es: maithili

en: Makasar
es: macasar

en: Mandingo
es: mandingo

en: Masai
es: masái

en: Maba
es: maba

en: Moksha
es: moksha

en: Mandar
es: mandar

en: Mende
es: mende

en: Meru
es: meru

en: Morisyen
es: criollo mauriciano

en: Malagasy
es: malgache

en: Middle Irish
es: irlandés medio

en: Makhuwa-Meetto
es: makhuwa-meetto

en: Metaʼ
es: meta’

en: Marshallese
es: marshalés

en: Māori
es: maorí

en: Mi'kmaw
es: micmac

en: Minangkabau
es: minangkabau

en: Macedonian
es: macedonio

en: Malayalam
es: malayálam

en: Mongolian
es: mongol

en: Manchu
es: manchú

en: Manipuri
es: manipurí

en: Innu-aimun
es: innu-aimun

en: Mohawk
es: mohawk

en: Mossi
es: mossi

en: Marathi
es: maratí

en: Malay
es: malayo

en: Maltese
es: maltés

en: Mundang
es: mundang

en: Multiple languages
es: varios idiomas

en: Muscogee
es: creek

en: Mirandese
es: mirandés

en: Marwari
es: marwari

en: Burmese
es: birmano

en: Myene
es: myene

en: Erzya
es: erzya

en: Mazanderani
es: mazandaraní

en: Nauru
es: nauruano

en: Min Nan Chinese
es: chino min nan

en: Neapolitan
es: napolitano

en: Nama
es: nama

en: Norwegian Bokmål
es: noruego bokmal

en: North Ndebele
es: ndebele septentrional

en: Low German
es: bajo alemán

en: Low Saxon
es: bajo sajón

en: Nepali
es: nepalí

en: Newari
es: nevarí

en: Ndonga
es: ndonga

en: Nias
es: nias

en: Niuean
es: niueano

en: Dutch
es: neerlandés

en: Flemish
es: flamenco

en: Kwasio
es: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
es: noruego nynorsk

en: Ngiemboon
es: ngiemboon

en: Norwegian
es: noruego

en: Nogai
es: nogai

en: Old Norse
es: nórdico antiguo

en: N’Ko
es: n’ko

en: South Ndebele
es: ndebele meridional

en: Northern Sotho
es: sotho septentrional

en: Nuer
es: nuer

en: Navajo
es: navajo

en: Classical Newari
es: newari clásico

en: Nyanja
es: nyanja

en: Nyamwezi
es: nyamwezi

en: Nyankole
es: nyankole

en: Nyoro
es: nyoro

en: Nzima
es: nzima

en: Occitan
es: occitano

en: Ojibwa
es: ojibwa

en: Northwestern Ojibwa
es: ojibwa noroccidental

en: Central Ojibwa
es: ojibwa central

en: Oji-Cree
es: oji-cree

en: Western Ojibwa
es: ojibwa occidental

en: Okanagan
es: okanagan

en: Oromo
es: oromo

en: Odia
es: oriya

en: Ossetic
es: osético

en: Osage
es: osage

en: Ottoman Turkish
es: turco otomano

en: Punjabi
es: punyabí

en: Pangasinan
es: pangasinán

en: Pahlavi
es: pahlavi

en: Pampanga
es: pampanga

en: Papiamento
es: papiamento

en: Palauan
es: palauano

en: Nigerian Pidgin
es: pidgin de Nigeria

en: Old Persian
es: persa antiguo

en: Phoenician
es: fenicio

en: Pali
es: pali

en: Pijin
es: pidgin salomonense

en: Polish
es: polaco

en: Pohnpeian
es: pohnpeiano

en: Maliseet-Passamaquoddy
es: maliseet-passamaquoddy

en: Prussian
es: prusiano

en: Old Provençal
es: provenzal antiguo

en: Pashto
es: pastún

en: Pushto
es: pastú

en: Portuguese
es: portugués

en: Brazilian Portuguese
es: portugués de Brasil

en: European Portuguese
es: portugués de Portugal

en: Quechua
es: quechua

en: Kʼicheʼ
es: quiché

en: Rajasthani
es: rajasthani

en: Rapanui
es: rapanui

en: Rarotongan
es: rarotongano

en: Rohingya
es: rohinyá

en: Romansh
es: romanche

en: Rundi
es: kirundi

en: Romanian
es: rumano

en: Moldavian
es: moldavo

en: Rombo
es: rombo

en: Romany
es: romaní

en: Russian
es: ruso

en: Aromanian
es: arrumano

en: Kinyarwanda
es: kinyarwanda

en: Rwa
es: rwa

en: Sanskrit
es: sánscrito

en: Sandawe
es: sandawe

en: Yakut
es: sakha

en: Samaritan Aramaic
es: arameo samaritano

en: Samburu
es: samburu

en: Sasak
es: sasak

en: Santali
es: santali

en: Ngambay
es: ngambay

en: Sangu
es: sangu

en: Sardinian
es: sardo

en: Sicilian
es: siciliano

en: Scots
es: escocés

en: Sindhi
es: sindi

en: Southern Kurdish
es: kurdo meridional

en: Northern Sami
es: sami septentrional

en: Seneca
es: seneca

en: Sena
es: sena

en: Selkup
es: selkup

en: Koyraboro Senni
es: koyraboro senni

en: Sango
es: sango

en: Old Irish
es: irlandés antiguo

en: Serbo-Croatian
es: serbocroata

en: Tachelhit
es: tashelhit

en: Shan
es: shan

en: Chadian Arabic
es: árabe chadiano

en: Sinhala
es: cingalés

en: Sidamo
es: sidamo

en: Slovak
es: eslovaco

en: Slovenian
es: esloveno

en: Southern Lushootseed
es: lushootseed meridional

en: Samoan
es: samoano

en: Southern Sami
es: sami meridional

en: Lule Sami
es: sami lule

en: Inari Sami
es: sami inari

en: Skolt Sami
es: sami skolt

en: Shona
es: shona

en: Soninke
es: soninké

en: Somali
es: somalí

en: Sogdien
es: sogdiano

en: Albanian
es: albanés

en: Serbian
es: serbio

en: Sranan Tongo
es: sranan tongo

en: Serer
es: serer

en: Swati
es: suazi

en: Saho
es: saho

en: Southern Sotho
es: sotho meridional

en: Straits Salish
es: salish de los estrechos

en: Sundanese
es: sundanés

en: Sukuma
es: sukuma

en: Susu
es: susu

en: Sumerian
es: sumerio

en: Swedish
es: sueco

en: Swahili
es: suajili

en: Congo Swahili
es: suajili del Congo

en: Comorian
es: comorense

en: Classical Syriac
es: siríaco clásico

en: Syriac
es: siriaco

en: Silesian
es: silesio

en: Tamil
es: tamil

en: Southern Tutchone
es: tutchone meridional

en: Telugu
es: telugu

en: Timne
es: temne

en: Teso
es: teso

en: Tereno
es: tereno

en: Tetum
es: tetún

en: Tajik
es: tayiko

en: Tagish
es: tagish

en: Thai
es: tailandés

en: Tahltan
es: tahltan

en: Tigrinya
es: tigriña

en: Tigre
es: tigré

en: Tiv
es: tiv

en: Turkmen
es: turcomano

en: Tokelau
es: tokelauano

en: Tagalog
es: tagalo

en: Klingon
es: klingon

en: Tlingit
es: tlingit

en: Tamashek
es: tamashek

en: Tswana
es: setsuana

en: Tongan
es: tongano

en: Nyasa Tonga
es: tonga del Nyasa

en: Toki Pona
es: toki pona

en: Tok Pisin
es: tok pisin

en: Turkish
es: turco

en: Taroko
es: taroko

en: Tsonga
es: tsonga

en: Tsimshian
es: tsimshiano

en: Tatar
es: tártaro

en: Northern Tutchone
es: tutchone septentrional

en: Tumbuka
es: tumbuka

en: Tuvalu
es: tuvaluano

en: Twi
es: twi

en: Tasawaq
es: tasawaq

en: Tahitian
es: tahitiano

en: Tuvinian
es: tuviniano

en: Central Atlas Tamazight
es: tamazight del Atlas Central

en: Udmurt
es: udmurt

en: Uyghur
es: uigur

en: Uighur
es: uygur

en: Ugaritic
es: ugarítico

en: Ukrainian
es: ucraniano

en: Umbundu
es: umbundu

en: Unknown language
es: lengua desconocida

en: Urdu
es: urdu

en: Uzbek
es: uzbeko

en: Venda
es: venda

en: Venetian
es: veneciano

en: Vietnamese
es: vietnamita

en: Makhuwa
es: makua

en: Volapük
es: volapük

en: Votic
es: vótico

en: Vunjo
es: vunjo

en: Walloon
es: valón

en: Walser
es: walser

en: Wolaytta
es: wolayta

en: Waray
es: waray

en: Washo
es: washo

en: Warlpiri
es: warlpiri

en: Wolof
es: wólof

en: Wu Chinese
es: chino wu

en: Kalmyk
es: kalmyk

en: Xhosa
es: xhosa

en: Kangri
es: kangri

en: Soga
es: soga

en: Yao
es: yao

en: Yapese
es: yapés

en: Yangben
es: yangben

en: Yemba
es: yemba

en: Yiddish
es: yidis

en: Yoruba
es: yoruba

en: Nheengatu
es: ñe’engatú

en: Cantonese
es: cantonés

en: Chinese, Cantonese
es: chino cantonés

en: Zhuang
es: zhuang

en: Zapotec
es: zapoteco

en: Blissymbols
es: símbolos Bliss

en: Zenaga
es: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
es: tamazight estándar marroquí

en: Chinese
es: chino

en: Chinese, Mandarin
es: chino mandarín

en: Simplified Chinese
es: chino simplificado

en: Simplified Mandarin Chinese
es: chino mandarín simplificado

en: Traditional Chinese
es: chino tradicional

en: Traditional Mandarin Chinese
es: chino mandarín tradicional

en: Zulu
es: zulú

en: Zuni
es: zuñi

en: No linguistic content
es: sin contenido lingüístico

en: Zaza
es: zazaki
