dialect-cldr-langs - en to fa translation catalogue (580 entries)

en: Afar
fa: آفاری

en: Abkhazian
fa: آبخازی

en: Acehnese
fa: آچئی

en: Acoli
fa: آچولیایی

en: Adangme
fa: آدانگمه‌ای

en: Adyghe
fa: آدیجیایی

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Tunisian Arabic
fa: عربی تونسی

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Afrihili
fa: آفریهیلی

en: Aghem
fa: آگیم

en: Ainu
fa: آینویی

en: Akan
fa: آکان

en: Akkadian
fa: اکدی

en: Alabama
fa: آلابامایی

en: Aleut
fa: آلئوتی

en: Southern Altai
fa: آلتایی جنوبی

en: Amharic
fa: امهری

en: Aragonese
fa: آراگونی

en: Old English
fa: انگلیسی باستان

en: Obolo
fa: اوبولو

en: Angika
fa: آنگیکا

en: Arabic
fa: عربی

en: Modern Standard Arabic
fa: عربی رسمی

en: Aramaic
fa: آرامی

en: Mapuche
fa: ماپوچه‌ای

en: Arapaho
fa: آراپاهویی

en: Algerian Arabic
fa: عربی الجزایری

en: Najdi Arabic
fa: عربی نجدی

en: Arawak
fa: آراواکی

en: Moroccan Arabic
fa: عربی مراکشی

en: Egyptian Arabic
fa: عربی مصری

en: Assamese
fa: آسامی

en: Asu
fa: آسو

en: Asturian
fa: آستوری

en: Atikamekw
fa: آتیکامکو

en: Avaric
fa: آواری

en: Awadhi
fa: اودهی

en: Aymara
fa: آیمارایی

en: Azerbaijani
fa: ترکی آذربایجانی

en: Azeri
fa: آذری

en: Bashkir
fa: باشقیری

en: Baluchi
fa: بلوچی

en: Balinese
fa: بالیایی

en: Bavarian
fa: باواریایی

en: Basaa
fa: باسایی

en: Bamun
fa: بمونی

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Beja
fa: بجایی

en: Bemba
fa: بمبایی

en: Bena
fa: بنایی

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Haryanvi
fa: هارایاناوی

en: Western Balochi
fa: بلوچی غربی

en: Bhojpuri
fa: بوجپوری

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bikol
fa: بیکولی

en: Bini
fa: بینی

en: Siksiká
fa: سیکسیکا

en: Anii
fa: باسیلا

en: Bambara
fa: بامبارایی

en: Bangla
fa: بنگالی

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Bakhtiari
fa: لری بختیاری

en: Breton
fa: برتون

en: Braj
fa: براج

en: Brahui
fa: براهویی

en: Bodo
fa: بودویی

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Buriat
fa: بوریاتی

en: Buginese
fa: بوگینس

en: Blin
fa: بلین

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Caddo
fa: کادویی

en: Carib
fa: کاریبی

en: Cayuga
fa: کایوگا

en: Chakma
fa: چاکما

en: Chechen
fa: چچنی

en: Cebuano
fa: سبویی

en: Chiga
fa: چیگا

en: Chamorro
fa: چامورویی

en: Chibcha
fa: چیبچا

en: Chagatai
fa: جغتایی

en: Chuukese
fa: چوکی

en: Mari
fa: ماریایی

en: Choctaw
fa: چوکتویی

en: Chipewyan
fa: چیپه‌ویه‌ای

en: Cherokee
fa: چروکی

en: Cheyenne
fa: شایانی

en: Central Kurdish
fa: کردی مرکزی

en: Kurdish, Central
fa: کردی، مرکزی

en: Kurdish, Sorani
fa: کردی سورانی

en: Chilcotin
fa: چیلکوتن

en: Corsican
fa: کورسی

en: Coptic
fa: قبطی

en: Cree
fa: کریایی

en: Michif
fa: میچیف

en: Crimean Tatar
fa: ترکی کریمه

en: Southern East Cree
fa: کری جنوب شرقی

en: Plains Cree
fa: کری صحرایی

en: Northern East Cree
fa: کری شمال شرقی

en: Moose Cree
fa: موس کری

en: Carolina Algonquian
fa: آلگانکوین کارولینا

en: Seselwa Creole French
fa: سیشل آمیختهٔ فرانسوی

en: Czech
fa: چکی

en: Kashubian
fa: کاشوبی

en: Swampy Cree
fa: کری سوامپی

en: Church Slavic
fa: اسلاوی کلیسایی

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dakota
fa: داکوتایی

en: Dargwa
fa: دارگوا

en: Taita
fa: تایتا

en: German
fa: آلمانی

en: Austrian German
fa: آلمانی اتریش

en: Swiss High German
fa: آلمانی معیار سوئیس

en: Delaware
fa: دلاواری

en: Dogrib
fa: دوگریب

en: Dinka
fa: دینکایی

en: Zarma
fa: زرما

en: Dogri
fa: دوگری

en: Lower Sorbian
fa: صُربی سفلی

en: Duala
fa: دوآلایی

en: Middle Dutch
fa: هلندی میانه

en: Divehi
fa: دیوهی

en: Jola-Fonyi
fa: دیولا فونی

en: Dyula
fa: دایولایی

en: Dzongkha
fa: دزونگخا

en: Dazaga
fa: دازاگا

en: Embu
fa: امبو

en: Ewe
fa: اوه‌ای

en: Efik
fa: افیکی

en: Ancient Egyptian
fa: مصری کهن

en: Ekajuk
fa: اکاجوک

en: Greek
fa: یونانی

en: Elamite
fa: عیلامی

en: English
fa: انگلیسی

en: Australian English
fa: انگلیسی استرالیا

en: Canadian English
fa: انگلیسی کانادا

en: British English
fa: انگلیسی بریتانیا

en: American English
fa: انگلیسی آمریکا

en: Middle English
fa: انگلیسی میانه

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Latin American Spanish
fa: اسپانیایی امریکای لاتین

en: European Spanish
fa: اسپانیایی اروپا

en: Mexican Spanish
fa: اسپانیایی مکزیک

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Basque
fa: باسکی

en: Ewondo
fa: اواندو

en: Persian
fa: فارسی

en: Dari
fa: دری

en: Fang
fa: فانگی

en: Fanti
fa: فانتیایی

en: Fula
fa: فولانی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: Filipino
fa: فیلیپینی

en: Fijian
fa: فیجیایی

en: Faroese
fa: فارویی

en: Fon
fa: فونی

en: French
fa: فرانسوی

en: Canadian French
fa: فرانسوی کانادا

en: Swiss French
fa: فرانسوی سوئیس

en: Cajun French
fa: فرانسوی کاجون

en: Middle French
fa: فرانسوی میانه

en: Old French
fa: فرانسوی باستان

en: Northern Frisian
fa: فریزی شمالی

en: Eastern Frisian
fa: فریزی شرقی

en: Friulian
fa: فریولیایی

en: Western Frisian
fa: فریسی غربی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Ga
fa: گایی

en: Gagauz
fa: گاگائوزیایی

en: Gayo
fa: گایویی

en: Gbaya
fa: گبایایی

en: Zoroastrian Dari
fa: دری زرتشتی

en: Scottish Gaelic
fa: گیلی اسکاتلندی

en: Geez
fa: گی‌ئزی

en: Gilbertese
fa: گیلبرتی

en: Galician
fa: گالیسیایی

en: Gilaki
fa: گیلکی

en: Middle High German
fa: آلمانی معیار میانه

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Old High German
fa: آلمانی علیای باستان

en: Gondi
fa: گوندی

en: Gorontalo
fa: گورونتالو

en: Gothic
fa: گوتی

en: Grebo
fa: گریبویی

en: Ancient Greek
fa: یونانی کهن

en: Swiss German
fa: آلمانی سوئیسی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Gusii
fa: گوسی

en: Manx
fa: مانی

en: Gwichʼin
fa: گویچ این

en: Hausa
fa: هوسایی

en: Haida
fa: هایدایی

en: Hawaiian
fa: هاوایی

en: Southern Haida
fa: هایدا جنوبی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hindi
fa: هندی

en: Hinglish
fa: هندی (انگلیسی)

en: Fiji Hindi
fa: هندی فیجیایی

en: Hiligaynon
fa: هیلی‌گاینونی

en: Hittite
fa: هیتی

en: Hmong
fa: همونگ

en: Hiri Motu
fa: موتویی هیری

en: Croatian
fa: کروات

en: Upper Sorbian
fa: صُربی علیا

en: Haitian Creole
fa: هائیتیایی

en: Hungarian
fa: مجاری

en: Hupa
fa: هوپا

en: Halkomelem
fa: هالکوملم

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Herero
fa: هریرویی

en: Interlingua
fa: اینترلینگوا

en: Iban
fa: ایبانی

en: Ibibio
fa: ایبیبیو

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Interlingue
fa: اکسیدنتال

en: Igbo
fa: ایگبویی

en: Sichuan Yi
fa: یی سیچوان

en: Inupiaq
fa: اینوپیک

en: Western Canadian Inuktitut
fa: اینوکتیتوت غرب کانادا

en: Iloko
fa: ایلوکویی

en: Ingush
fa: اینگوشی

en: Ido
fa: ایدو

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Inuktitut
fa: اینوکتیتوت

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Lojban
fa: لوجبان

en: Ngomba
fa: نگومبا

en: Machame
fa: ماچامه‌ای

en: Judeo-Persian
fa: فارسی یهودی

en: Judeo-Arabic
fa: عربی یهودی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Georgian
fa: گرجی

en: Kara-Kalpak
fa: قره‌قالپاقی

en: Kabyle
fa: قبایلی

en: Kachin
fa: کاچینی

en: Jju
fa: جو

en: Kamba
fa: کامبایی

en: Kawi
fa: کاویایی

en: Kabardian
fa: کاباردینی

en: Tyap
fa: تیاپی

en: Makonde
fa: ماکونده

en: Kabuverdianu
fa: کابووردیانو

en: Koro
fa: کورو

en: Kongo
fa: کنگویی

en: Kaingang
fa: کاین گنگ

en: Khasi
fa: خاسیایی

en: Khotanese
fa: ختنی

en: Koyra Chiini
fa: کوجراچینی

en: Khowar
fa: کهوار

en: Kikuyu
fa: کیکویویی

en: Kirmanjki
fa: کرمانجی

en: Kuanyama
fa: کوانیاما

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Kako
fa: کاکایی

en: Kalaallisut
fa: گرینلندی

en: Kalenjin
fa: کالنجین

en: Khmer
fa: خمری

en: Kimbundu
fa: کیمبوندویی

en: Kannada
fa: کانارا

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Komi-Permyak
fa: کومی پرمیاک

en: Konkani
fa: کنکانی

en: Kpelle
fa: کپله‌ای

en: Kanuri
fa: کانوریایی

en: Karachay-Balkar
fa: قره‌چایی‐بالکاری

en: Karelian
fa: کاریلیانی

en: Kurukh
fa: کوروخی

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Shambala
fa: شامبالا

en: Bafia
fa: بافیایی

en: Colognian
fa: کولش

en: Kurdish
fa: کردی

en: Kumyk
fa: کومیکی

en: Kutenai
fa: کوتنی

en: Komi
fa: کومیایی

en: Cornish
fa: کورنی

en: Kwakʼwala
fa: کواک والا

en: Kuvi
fa: کووی

en: Kyrgyz
fa: قرقیزی

en: Latin
fa: لاتین

en: Ladino
fa: لادینو

en: Langi
fa: لانگی

en: Western Panjabi
fa: لاهندا

en: Lamba
fa: لامبا

en: Luxembourgish
fa: لوگزامبورگی

en: Lezghian
fa: لزگی

en: Ganda
fa: گاندایی

en: Limburgish
fa: لیمبورگی

en: Ligurian
fa: لیگوری

en: Lillooet
fa: لیلوئت

en: Lakota
fa: لاکوتا

en: Lombard
fa: لومبارد

en: Lingala
fa: لینگالا

en: Lao
fa: لائوسی

en: Mongo
fa: مونگویی

en: Louisiana Creole
fa: کرئول لوئیزیانا

en: Lozi
fa: لوزیایی

en: Northern Luri
fa: لری شمالی

en: Saamia
fa: سامیا

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Luba-Katanga
fa: لوبایی‐کاتانگا

en: Luba-Lulua
fa: لوبایی‐لولوا

en: Luiseno
fa: لویسنو

en: Lunda
fa: لوندایی

en: Luo
fa: لوئویی

en: Mizo
fa: میزو

en: Luyia
fa: لویا

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Literary Chinese
fa: چینی ادبی

en: Madurese
fa: مادورایی

en: Magahi
fa: ماگاهیایی

en: Maithili
fa: مایدیلی

en: Makasar
fa: ماکاسار

en: Mandingo
fa: ماندینگویی

en: Masai
fa: ماسایی

en: Moksha
fa: مکشایی

en: Mandar
fa: ماندار

en: Mende
fa: منده‌ای

en: Meru
fa: مرویی

en: Morisyen
fa: موریسین

en: Malagasy
fa: مالاگاسی

en: Middle Irish
fa: ایرلندی میانه

en: Makhuwa-Meetto
fa: ماکوا متو

en: Metaʼ
fa: متایی

en: Marshallese
fa: مارشالی

en: Māori
fa: مائوری

en: Mi'kmaw
fa: میکماکی

en: Minangkabau
fa: مینانگ‌کابویی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Malayalam
fa: مالایالامی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Manchu
fa: مانچویی

en: Manipuri
fa: مانیپوری

en: Innu-aimun
fa: اینوآیموم

en: Mohawk
fa: موهاکی

en: Mossi
fa: ماسیایی

en: Marathi
fa: مراتی

en: Malay
fa: مالایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Mundang
fa: ماندانگی

en: Multiple languages
fa: چندین زبان

en: Muscogee
fa: کریکی

en: Mirandese
fa: میراندی

en: Marwari
fa: مارواری

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Erzya
fa: ارزیایی

en: Mazanderani
fa: مازندرانی

en: Nauru
fa: نائورویی

en: Neapolitan
fa: ناپلی

en: Nama
fa: نامایی

en: Norwegian Bokmål
fa: نروژی بوک‌مُل

en: North Ndebele
fa: انده‌بله‌ای شمالی

en: Low German
fa: آلمانی سفلی

en: Low Saxon
fa: ساکسونی سفلی

en: Nepali
fa: نپالی

en: Newari
fa: نواریایی

en: Ndonga
fa: اندونگایی

en: Nias
fa: نیاسی

en: Niuean
fa: نیویی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Flemish
fa: فلمنگی

en: Kwasio
fa: کوازیو

en: Norwegian Nynorsk
fa: نروژی نی‌نُشک

en: Ngiemboon
fa: نیامبون

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Nogai
fa: نغایی

en: Old Norse
fa: نرس باستان

en: N’Ko
fa: نکو

en: South Ndebele
fa: انده‌بله‌ای جنوبی

en: Northern Sotho
fa: سوتویی شمالی

en: Nuer
fa: نویر

en: Navajo
fa: ناواهویی

en: Classical Newari
fa: نواریایی کلاسیک

en: Nyanja
fa: نیانجایی

en: Nyamwezi
fa: نیام‌وزیایی

en: Nyankole
fa: نیانکوله‌ای

en: Nyoro
fa: نیورویی

en: Nzima
fa: نزیمایی

en: Occitan
fa: اکسیتان

en: Ojibwa
fa: اوجیبوایی

en: Northwestern Ojibwa
fa: اوجیبوای شمالی

en: Central Ojibwa
fa: اوجیبوای مرکزی

en: Oji-Cree
fa: اوجی-کری

en: Western Ojibwa
fa: اوجیبوای غربی

en: Okanagan
fa: اوکاناگان

en: Oromo
fa: اورومویی

en: Odia
fa: اوریه‌ای

en: Ossetic
fa: آسی

en: Osage
fa: اوسیجی

en: Ottoman Turkish
fa: ترکی عثمانی

en: Punjabi
fa: پنجابی

en: Pangasinan
fa: پانگاسینانی

en: Pahlavi
fa: پهلوی

en: Pampanga
fa: پامپانگایی

en: Papiamento
fa: پاپیامنتو

en: Palauan
fa: پالائویی

en: Nigerian Pidgin
fa: نیم‌زبان نیجریه‌ای

en: Pennsylvania German
fa: آلمانی پنسیلوانیایی

en: Old Persian
fa: فارسی باستان

en: Phoenician
fa: فنیقی

en: Pali
fa: پالی

en: Pijin
fa: پی‌جین

en: Polish
fa: لهستانی

en: Pohnpeian
fa: پانپیی

en: Maliseet-Passamaquoddy
fa: ملیسیت - پاسماکودی

en: Prussian
fa: پروسی

en: Old Provençal
fa: پرووانسی باستان

en: Pashto
fa: پشتو

en: Pushto
fa: پختو

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Brazilian Portuguese
fa: پرتغالی برزیل

en: European Portuguese
fa: پرتغالی اروپا

en: Quechua
fa: کچوایی

en: Kʼicheʼ
fa: کیچه‌

en: Rajasthani
fa: راجستانی

en: Rapanui
fa: راپانویی

en: Rarotongan
fa: راروتونگایی

en: Rohingya
fa: روهینگیا

en: Romansh
fa: رومانش

en: Rundi
fa: روندیایی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Moldavian
fa: مولداویایی

en: Rombo
fa: رومبویی

en: Romany
fa: رومانویی

en: Russian
fa: روسی

en: Aromanian
fa: آرومانی

en: Kinyarwanda
fa: کینیارواندایی

en: Rwa
fa: روایی

en: Sanskrit
fa: سانسکریت

en: Sandawe
fa: سانداوه‌ای

en: Yakut
fa: یاقوتی

en: Samaritan Aramaic
fa: آرامی سامری

en: Samburu
fa: سامبورو

en: Sasak
fa: ساساکی

en: Santali
fa: سانتالی

en: Ngambay
fa: انگامبایی

en: Sangu
fa: سانگویی

en: Sardinian
fa: ساردینیایی

en: Sicilian
fa: سیسیلی

en: Scots
fa: اسکاتلندی

en: Sindhi
fa: سندی

en: Southern Kurdish
fa: کردی جنوبی

en: Northern Sami
fa: سامی شمالی

en: Sena
fa: سنا

en: Selkup
fa: سلکوپی

en: Koyraboro Senni
fa: کویرابورا سنی

en: Sango
fa: سانگو

en: Old Irish
fa: ایرلندی باستان

en: Serbo-Croatian
fa: صرب و کرواتی

en: Tachelhit
fa: تاچل‌هیت

en: Shan
fa: شانی

en: Chadian Arabic
fa: عربی چادی

en: Sinhala
fa: سینهالی

en: Sidamo
fa: سیدامویی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Southern Lushootseed
fa: لاشوتسید جنوبی

en: Lower Silesian
fa: سیلزیایی سفلی

en: Samoan
fa: ساموآیی

en: Southern Sami
fa: سامی جنوبی

en: Lule Sami
fa: لوله سامی

en: Inari Sami
fa: ایناری سامی

en: Skolt Sami
fa: اسکولت سامی

en: Shona
fa: شونایی

en: Soninke
fa: سونینکه‌ای

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Sogdien
fa: سغدی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Serbian
fa: صربی

en: Sranan Tongo
fa: زبان اسرانان

en: Serer
fa: سریری

en: Swati
fa: سوازیایی

en: Saho
fa: ساهو

en: Southern Sotho
fa: سوتوی جنوبی

en: Straits Salish
fa: سالیش استریتز

en: Sundanese
fa: سوندایی

en: Sukuma
fa: سوکومایی

en: Susu
fa: سوسویی

en: Sumerian
fa: سومری

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Congo Swahili
fa: سواحیلی کنگو

en: Comorian
fa: کوموری

en: Classical Syriac
fa: سریانی کلاسیک

en: Syriac
fa: سریانی

en: Silesian
fa: سیلزیایی

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Southern Tutchone
fa: توچون جنوبی

en: Telugu
fa: تلوگویی

en: Timne
fa: تمنه‌ای

en: Teso
fa: تسویی

en: Tereno
fa: ترنو

en: Tetum
fa: تتومی

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Tagish
fa: تاگیش

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tahltan
fa: تالتان

en: Tigrinya
fa: تیگرینیایی

en: Tigre
fa: تیگره‌ای

en: Tiv
fa: تیوی

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Tagalog
fa: تاگالوگی

en: Klingon
fa: کلینگون

en: Tlingit
fa: تلین‌گیتی

en: Tamashek
fa: تاماشقی

en: Tswana
fa: تسوانایی

en: Tongan
fa: تونگایی

en: Nyasa Tonga
fa: تونگایی نیاسا

en: Toki Pona
fa: توکی پونا

en: Tok Pisin
fa: توک‌پیسینی

en: Turkish
fa: ترکی استانبولی

en: Taroko
fa: تاروکویی

en: Tsonga
fa: تسونگایی

en: Tsimshian
fa: تسیم‌شیانی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Northern Tutchone
fa: تاچونی شمالی

en: Tumbuka
fa: تومبوکایی

en: Tuvalu
fa: تووالویی

en: Twi
fa: توی‌یایی

en: Tasawaq
fa: تسواکی

en: Tahitian
fa: تاهیتیایی

en: Tuvinian
fa: تووایی

en: Central Atlas Tamazight
fa: آمازیغی اطلس مرکزی

en: Udmurt
fa: اودمورتی

en: Uyghur
fa: اویغوری

en: Ugaritic
fa: اوگاریتی

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Umbundu
fa: امبوندویی

en: Unknown language
fa: زبان نامشخص

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Vai
fa: ویایی

en: Venda
fa: وندایی

en: Venetian
fa: ونیزی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Makhuwa
fa: ماکوا

en: Volapük
fa: ولاپوک

en: Votic
fa: وتی

en: Vunjo
fa: ونجو

en: Walloon
fa: والونی

en: Walser
fa: والسر

en: Wolaytta
fa: والامو

en: Waray
fa: وارایی

en: Washo
fa: واشویی

en: Warlpiri
fa: وارلپیری

en: Wolof
fa: ولوفی

en: Wu Chinese
fa: وو چینی

en: Kalmyk
fa: قلموقی

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Kangri
fa: کانگری

en: Soga
fa: سوگایی

en: Yao
fa: یائویی

en: Yapese
fa: یاپی

en: Yangben
fa: یانگبنی

en: Yemba
fa: یمبایی

en: Yiddish
fa: یدی

en: Yoruba
fa: یوروبایی

en: Nheengatu
fa: نهین گاتو

en: Cantonese
fa: کانتونی

en: Chinese, Cantonese
fa: چینی کانتونی

en: Zhuang
fa: ژوانگی

en: Zapotec
fa: زاپوتکی

en: Zenaga
fa: زناگا

en: Standard Moroccan Tamazight
fa: آمازیغی معیار مراکش

en: Chinese
fa: چینی

en: Chinese, Mandarin
fa: چینی، ماندارین

en: Simplified Chinese
fa: چینی ساده‌شده

en: Simplified Mandarin Chinese
fa: چینی ماندارین ساده‌شده

en: Traditional Chinese
fa: چینی سنتی

en: Traditional Mandarin Chinese
fa: چینی ماندارین سنتی

en: Zulu
fa: زولویی

en: Zuni
fa: زونیایی

en: No linguistic content
fa: بدون محتوای زبانی

en: Zaza
fa: زازایی
