dialect-cldr-langs - en to ga translation catalogue (432 entries)

en: Afar
ga: Afáiris

en: Abkhazian
ga: Abcáisis

en: Acehnese
ga: Aicinéis

en: Adangme
ga: Daingmis

en: Adyghe
ga: Adaigéis

en: Avestan
ga: Aivéistis

en: Afrikaans
ga: Afracáinis

en: Aghem
ga: Aigeimis

en: Ainu
ga: Aidhniúis

en: Akan
ga: Acáinis

en: Akkadian
ga: Acáidis

en: Aleut
ga: Ailiúitis

en: Southern Altai
ga: Altaeis an Deiscirt

en: Amharic
ga: Amáiris

en: Aragonese
ga: Aragóinis

en: Old English
ga: Sean-Bhéarla

en: Angika
ga: Aingícis

en: Arabic
ga: Araibis

en: Modern Standard Arabic
ga: Araibis Chaighdeánach

en: Aramaic
ga: Aramais

en: Mapuche
ga: Mapúitsis

en: Arapaho
ga: Arapachóis

en: Najdi Arabic
ga: Araibis Najdi

en: Assamese
ga: Asaimis

en: Asu
ga: Asúis

en: Asturian
ga: Astúiris

en: Avaric
ga: Aváiris

en: Awadhi
ga: Avaidis

en: Aymara
ga: Aidhmiris

en: Azerbaijani
ga: Asarbaiseáinis

en: Azeri
ga: Asairis

en: Bashkir
ga: Baiscíris

en: Balinese
ga: Bailís

en: Bavarian
ga: Baváiris

en: Basaa
ga: Basáis

en: Belarusian
ga: Bealarúisis

en: Bemba
ga: Beimbis

en: Bena
ga: Beinis

en: Bulgarian
ga: Bulgáiris

en: Bhojpuri
ga: Vóispiris

en: Bislama
ga: Bioslaimis

en: Bini
ga: Binis

en: Siksiká
ga: Sicsicis

en: Bambara
ga: Bambairis

en: Bangla
ga: Beangáilis

en: Tibetan
ga: Tibéidis

en: Breton
ga: Briotáinis

en: Bodo
ga: Bódóis

en: Bosnian
ga: Boisnis

en: Buriat
ga: Buiriáitis

en: Buginese
ga: Buiginis

en: Blin
ga: Blinis

en: Catalan
ga: Catalóinis

en: Cayuga
ga: teanga Cayuga

en: Chakma
ga: Seácmais

en: Chechen
ga: Seisnis

en: Cebuano
ga: Seabúáinis

en: Chiga
ga: Cígis

en: Chamorro
ga: Seamóiris

en: Chuukese
ga: Siúicísis

en: Mari
ga: Mairis

en: Choctaw
ga: Seactáis

en: Chipewyan
ga: Siopúáinis

en: Cherokee
ga: Seiricis

en: Cheyenne
ga: Siáinis

en: Central Kurdish
ga: Coirdis Lárnach

en: Kurdish, Sorani
ga: Coirdis, Sóráinis

en: Corsican
ga: Corsaicis

en: Coptic
ga: Coptais

en: Cree
ga: Craís

en: Southern East Cree
ga: Craís an Deiscirt Thoir

en: Northern East Cree
ga: Craís Thoir Thuaidh

en: Carolina Algonquian
ga: teanga Algancach Carolina

en: Seselwa Creole French
ga: Criól Fraincise Seselwa

en: Czech
ga: Seicis

en: Kashubian
ga: Caisiúibis

en: Church Slavic
ga: Slavais na hEaglaise

en: Chuvash
ga: Suvaisis

en: Welsh
ga: Breatnais

en: Danish
ga: Danmhairgis

en: Dakota
ga: Dacótais

en: Dargwa
ga: Dargais

en: German
ga: Gearmáinis

en: Austrian German
ga: Gearmáinis na hOstaire

en: Swiss High German
ga: Ard-Ghearmáinis Eilvéiseach

en: Dogrib
ga: Dograibis

en: Zarma
ga: Zarmais

en: Dogri
ga: Dóigris

en: Lower Sorbian
ga: Sorbais Íochtarach

en: Duala
ga: Duailis

en: Middle Dutch
ga: Meán-Ollainnis

en: Divehi
ga: Divéihis

en: Jola-Fonyi
ga: Jóla-Fainis

en: Dzongkha
ga: Seoinicis

en: Embu
ga: Ciambúis

en: Ewe
ga: Éabhais

en: Efik
ga: Eificis

en: Ancient Egyptian
ga: Sean-Éigiptis

en: Ekajuk
ga: Acaidiúcais

en: Greek
ga: Gréigis

en: English
ga: Béarla

en: Australian English
ga: Béarla na hAstráile

en: Canadian English
ga: Béarla Cheanada

en: British English
ga: Béarla na Breataine

en: UK English
ga: Béarla na R.A.

en: American English
ga: Béarla Mheiriceá

en: US English
ga: Béarla S.A.M.

en: Middle English
ga: Meán-Bhéarla

en: Spanish
ga: Spáinnis

en: Latin American Spanish
ga: Spáinnis Mheiriceá Laidinigh

en: European Spanish
ga: Spáinnis Eorpach

en: Mexican Spanish
ga: Spáinnis Mheicsiceach

en: Estonian
ga: Eastóinis

en: Basque
ga: Bascais

en: Ewondo
ga: Éabhandóis

en: Persian
ga: Peirsis

en: Dari
ga: Dairis

en: Fula
ga: Fuláinis

en: Finnish
ga: Fionlainnis

en: Filipino
ga: Filipínis

en: Fijian
ga: Fidsis

en: Faroese
ga: Faróis

en: Fon
ga: Fonais

en: French
ga: Fraincis

en: Canadian French
ga: Fraincis Cheanada

en: Swiss French
ga: Fraincis na hEilvéise

en: Cajun French
ga: Fraincis Cajun

en: Middle French
ga: Meán-Fhraincis

en: Old French
ga: Sean-Fhraincis

en: Northern Frisian
ga: Freaslainnis an Tuaiscirt

en: Friulian
ga: Friúilis

en: Western Frisian
ga: Freaslainnis Iartharach

en: Irish
ga: Gaeilge

en: Ga
ga: Geáis

en: Gan Chinese
ga: Sínis Gan

en: Scottish Gaelic
ga: Gaeilge na hAlban

en: Geez
ga: Aetóipis

en: Gilbertese
ga: Gilbeartais

en: Galician
ga: Gailísis

en: Middle High German
ga: Meán-Ard-Ghearmáinis

en: Guarani
ga: Guaráinis

en: Old High German
ga: Sean-Ard-Ghearmáinis

en: Gorontalo
ga: Gorantalais

en: Ancient Greek
ga: Sean-Ghréigis

en: Swiss German
ga: Gearmáinis Eilvéiseach

en: Gujarati
ga: Gúisearáitis

en: Wayuu
ga: Uaúis

en: Gusii
ga: Gúsaís

en: Manx
ga: Manainnis

en: Gwichʼin
ga: Goitsinis

en: Hausa
ga: Hásais

en: Haida
ga: Haídis

en: Hakka Chinese
ga: Haicéis

en: Hawaiian
ga: Haváis

en: Southern Haida
ga: Haídis an Deiscirt

en: Hebrew
ga: Eabhrais

en: Hindi
ga: Hiondúis

en: Fiji Hindi
ga: Hiondúis Fhidsí

en: Hiligaynon
ga: Hilgeanóinis

en: Hittite
ga: Hitis

en: Hmong
ga: Hmongais

en: Hiri Motu
ga: Motúis Hírí

en: Croatian
ga: Cróitis

en: Upper Sorbian
ga: Sorbais Uachtarach

en: Xiang Chinese
ga: Sínis Xiang

en: Haitian Creole
ga: Críol Háítí

en: Hungarian
ga: Ungáiris

en: Hupa
ga: Húipis

en: Armenian
ga: Airméinis

en: Herero
ga: Heiréiris

en: Iban
ga: Ibeainis

en: Ibibio
ga: Ibibis

en: Indonesian
ga: Indinéisis

en: Igbo
ga: Íogbóis

en: Sichuan Yi
ga: Ís Shichuan

en: Inupiaq
ga: Iniúipiaicis

en: Western Canadian Inuktitut
ga: Ionúitis Iarthar Cheanada

en: Iloko
ga: Ileacáinis

en: Ingush
ga: Iongúis

en: Ido
ga: Ídis

en: Icelandic
ga: Íoslainnis

en: Italian
ga: Iodáilis

en: Inuktitut
ga: Ionúitis

en: Japanese
ga: Seapáinis

en: Jutish
ga: Iútlainnis

en: Javanese
ga: Iáivis

en: Georgian
ga: Seoirsis

en: Kara-Kalpak
ga: Cara-Chalpáis

en: Kabyle
ga: Caibílis

en: Kachin
ga: Caitsinis

en: Kamba
ga: Cambais

en: Kabardian
ga: Cabairdis

en: Kabuverdianu
ga: Criól Cabo Verde

en: Kongo
ga: Congóis

en: Khasi
ga: Caisis

en: Koyra Chiini
ga: Songais Iartharach

en: Kikuyu
ga: Ciocúis

en: Kuanyama
ga: Cuainiáimis

en: Kazakh
ga: Casaicis

en: Kako
ga: Cacóis

en: Khmer
ga: Ciméiris

en: Kimbundu
ga: Ciombundais

en: Kannada
ga: Cannadais

en: Korean
ga: Cóiréis

en: Konkani
ga: Concáinis

en: Kpelle
ga: Caipeilis

en: Kanuri
ga: Canúiris

en: Karachay-Balkar
ga: Caraicí-Balcáiris

en: Karelian
ga: Cairéilis

en: Kurukh
ga: Curúicis

en: Kashmiri
ga: Caismíris

en: Bafia
ga: Baifiais

en: Colognian
ga: Coilsis

en: Kurdish
ga: Coirdis

en: Kumyk
ga: Cúimicis

en: Komi
ga: Coimis

en: Cornish
ga: Coirnis

en: Kyrgyz
ga: Cirgisis

en: Latin
ga: Laidin

en: Ladino
ga: Laidínis

en: Langi
ga: Ciolaingis

en: Western Panjabi
ga: Puinseáibis Iartharach

en: Luxembourgish
ga: Lucsambuirgis

en: Lezghian
ga: Leisgis

en: Ganda
ga: Lugandais

en: Limburgish
ga: Liombuirgis

en: Ligurian
ga: Liogúiris

en: Livonian
ga: Liovóinis

en: Lakota
ga: Lacótais

en: Lombard
ga: Lombairdis

en: Lingala
ga: Liongáilis

en: Lao
ga: Laoisis

en: Louisiana Creole
ga: Criól Louisiana

en: Lozi
ga: Lóisis

en: Northern Luri
ga: Lúiris an Tuaiscirt

en: Lithuanian
ga: Liotuáinis

en: Luba-Katanga
ga: Lúba-Cataingis

en: Lunda
ga: Lundais

en: Luo
ga: Lúóis

en: Mizo
ga: Míosóis

en: Latvian
ga: Laitvis

en: Madurese
ga: Maidiúiris

en: Magahi
ga: Magaidis

en: Maithili
ga: Maitilis

en: Makasar
ga: Macasairis

en: Masai
ga: Másais

en: Moksha
ga: Mocsais

en: Mende
ga: Meindis

en: Malagasy
ga: Malagáisis

en: Middle Irish
ga: Meán-Ghaeilge

en: Makhuwa-Meetto
ga: Meiteo-Macuais

en: Marshallese
ga: Mairsillis

en: Māori
ga: Maorais

en: Mi'kmaw
ga: Micmeaicis

en: Minangkabau
ga: Míneangcababhais

en: Macedonian
ga: Macadóinis

en: Malayalam
ga: Mailéalaimis

en: Mongolian
ga: Mongóilis

en: Manipuri
ga: Manapúiris

en: Mohawk
ga: Móháicis

en: Mossi
ga: Mosais

en: Marathi
ga: Maraitis

en: Western Mari
ga: Mairis Iartharach

en: Malay
ga: Malaeis

en: Maltese
ga: Máltais

en: Multiple languages
ga: Ilteangacha

en: Mirandese
ga: Mioraindéis

en: Marwari
ga: Marmhairis

en: Burmese
ga: Burmais

en: Erzya
ga: Éirsis

en: Mazanderani
ga: Mázandaráinis

en: Nauru
ga: Nárúis

en: Min Nan Chinese
ga: Sínis Min Nan

en: Neapolitan
ga: Napóilis

en: Norwegian Bokmål
ga: Bocmál

en: North Ndebele
ga: N-deibéilis an Tuaiscirt

en: Low German
ga: Gearmáinis Íochtarach

en: Low Saxon
ga: Sacsainis Íochtarach

en: Nepali
ga: Neipeailis

en: Newari
ga: Néamharais

en: Ndonga
ga: Ndongais

en: Nias
ga: Niaisis

en: Niuean
ga: Níobhais

en: Dutch
ga: Ollainnis

en: Flemish
ga: Pléimeannais

en: Kwasio
ga: Cuaiseois

en: Norwegian Nynorsk
ga: Nua-Ioruais

en: Norwegian
ga: Ioruais

en: Nogai
ga: Nógaeis

en: Old Norse
ga: Sean-Lochlainnis

en: N’Ko
ga: N-cóis

en: South Ndebele
ga: Ndeibéilis an Deiscirt

en: Northern Sotho
ga: Sútúis an Tuaiscirt

en: Nuer
ga: Nuairis

en: Navajo
ga: Navachóis

en: Nyanja
ga: Siséivis

en: Nyankole
ga: Niancóilis

en: Occitan
ga: Ocsatáinis

en: Ojibwa
ga: Óisibis

en: Northwestern Ojibwa
ga: Óisibis Iarthuiscirt

en: Central Ojibwa
ga: Óisibis Lárnach

en: Western Ojibwa
ga: Óisibis an Iarthar

en: Oromo
ga: Oraimis

en: Ossetic
ga: Oiséitis

en: Punjabi
ga: Puinseáibis

en: Pangasinan
ga: Pangasaíneánais

en: Pampanga
ga: Pampaingis

en: Papiamento
ga: Paipeamaintis

en: Palauan
ga: Palabhais

en: Nigerian Pidgin
ga: pidsean na Nigéire

en: Old Persian
ga: Sean-Pheirsis

en: Pali
ga: Páilis

en: Polish
ga: Polainnis

en: Prussian
ga: Prúisis

en: Pashto
ga: Paistis

en: Portuguese
ga: Portaingéilis

en: Brazilian Portuguese
ga: Portaingéilis Bhrasaíleach

en: European Portuguese
ga: Portaingéilis Ibéarach

en: Quechua
ga: Ceatsuais

en: Kʼicheʼ
ga: Cuitséis

en: Rapanui
ga: Rapanúis

en: Rarotongan
ga: Raratongais

en: Rohingya
ga: Róihinis

en: Romansh
ga: Rómainis

en: Rundi
ga: Rúindis

en: Romanian
ga: Rómáinis

en: Moldavian
ga: Moldáivis

en: Romany
ga: Romainis

en: Russian
ga: Rúisis

en: Aromanian
ga: Arómáinis

en: Kinyarwanda
ga: Ciniaruaindis

en: Sanskrit
ga: Sanscrait

en: Sandawe
ga: Sandabhais

en: Yakut
ga: Sachais

en: Samaritan Aramaic
ga: Aramais Shamárach

en: Santali
ga: Santáilis

en: Sardinian
ga: Sairdínis

en: Sicilian
ga: Sicilis

en: Scots
ga: Albainis

en: Sindhi
ga: Sindis

en: Northern Sami
ga: Sáimis an Tuaiscirt

en: Koyraboro Senni
ga: Songais Oirthearach

en: Sango
ga: Sangóis

en: Old Irish
ga: Sean-Ghaeilge

en: Serbo-Croatian
ga: Seirbea-Chróitis

en: Shan
ga: Seánais

en: Sinhala
ga: Siolóinis

en: Slovak
ga: Slóvaicis

en: Slovenian
ga: Slóivéinis

en: Southern Lushootseed
ga: Lushootseed an Deiscirt

en: Samoan
ga: Samóis

en: Southern Sami
ga: Sáimis Theas

en: Lule Sami
ga: Sáimis Lule

en: Inari Sami
ga: Sáimis Inari

en: Skolt Sami
ga: Sáimis Skolt

en: Shona
ga: Seoinis

en: Soninke
ga: Soinincéis

en: Somali
ga: Somáilis

en: Sogdien
ga: Sogdánais

en: Albanian
ga: Albáinis

en: Serbian
ga: Seirbis

en: Sranan Tongo
ga: Suranaimis

en: Swati
ga: Suaisis

en: Southern Sotho
ga: Sútúis an Deiscirt

en: Sundanese
ga: Sundais

en: Sukuma
ga: Sucúimis

en: Sumerian
ga: Suiméiris

en: Swedish
ga: Sualainnis

en: Swahili
ga: Svahaílis

en: Congo Swahili
ga: Svahaílis an Chongó

en: Comorian
ga: teanga na gComórach

en: Syriac
ga: Siricis

en: Silesian
ga: Siléisis

en: Tamil
ga: Tamailis

en: Southern Tutchone
ga: Tutchone an Deiscirt

en: Telugu
ga: Teileagúis

en: Timne
ga: Teimnis

en: Tetum
ga: Teitimis

en: Tajik
ga: Taidsícis

en: Thai
ga: Téalainnis

en: Tigrinya
ga: Tigrinis

en: Tigre
ga: Tigréis

en: Turkmen
ga: Tuircméinis

en: Tagalog
ga: Tagálaigis

en: Tlingit
ga: Clincitis

en: Tswana
ga: Suáinis

en: Tongan
ga: Tongais

en: Turkish
ga: Tuircis

en: Tsonga
ga: Songais

en: Tatar
ga: Tatairis

en: Tumbuka
ga: Tumbúicis

en: Twi
ga: Tíbhis

en: Tahitian
ga: Taihítis

en: Tuvinian
ga: Túvainis

en: Central Atlas Tamazight
ga: Tamaisis Atlais Láir

en: Udmurt
ga: Udmairtis

en: Uyghur
ga: Uigiúiris

en: Ukrainian
ga: Úcráinis

en: Umbundu
ga: Umbundais

en: Unknown language
ga: Teanga anaithnid

en: Urdu
ga: Urdúis

en: Uzbek
ga: Úisbéiceastáinis

en: Vai
ga: Vadhais

en: Venda
ga: Veindis

en: Venetian
ga: Veinéisis

en: Vietnamese
ga: Vítneaimis

en: West Flemish
ga: Pléimeannais Iartharach

en: Makhuwa
ga: Macuais

en: Walloon
ga: Vallúnais

en: Wolaytta
ga: Uailéitis

en: Waray
ga: Uairéis

en: Wolof
ga: Volaifis

en: Wu Chinese
ga: Sínis Wu

en: Kalmyk
ga: Cailmícis

en: Xhosa
ga: Cóisis

en: Yiddish
ga: Giúdais

en: Yoruba
ga: Iarúibis

en: Cantonese
ga: Cantainis

en: Chinese, Cantonese
ga: Sínis, Cantainis

en: Zhuang
ga: Siuáingis

en: Zeelandic
ga: Séalainnis

en: Standard Moroccan Tamazight
ga: Tamaisis Chaighdeánach Mharacó

en: Chinese
ga: Sínis

en: Chinese, Mandarin
ga: Sínis, Mandairínis

en: Simplified Chinese
ga: Sínis Shimplithe

en: Simplified Mandarin Chinese
ga: Mandairínis Shimplithe

en: Traditional Chinese
ga: Sínis Thraidisiúnta

en: Traditional Mandarin Chinese
ga: Mandairínis Thraidisiúnta

en: Zulu
ga: Súlúis

en: Zuni
ga: Zúinis

en: No linguistic content
ga: Gan ábhar teangeolaíoch

en: Zaza
ga: Zázá
