dialect-cldr-langs - en to sk translation catalogue (576 entries)

en: Afar
sk: afarčina

en: Abkhazian
sk: abcházčina

en: Acehnese
sk: acehčina

en: Acoli
sk: ačoli

en: Adangme
sk: adangme

en: Adyghe
sk: adygejčina

en: Avestan
sk: avestčina

en: Afrikaans
sk: afrikánčina

en: Afrihili
sk: afrihili

en: Aghem
sk: aghem

en: Ainu
sk: ainčina

en: Akan
sk: akančina

en: Akkadian
sk: akkadčina

en: Aleut
sk: aleutčina

en: Southern Altai
sk: južná altajčina

en: Amharic
sk: amharčina

en: Aragonese
sk: aragónčina

en: Old English
sk: stará angličtina

en: Obolo
sk: obolo

en: Angika
sk: angika

en: Arabic
sk: arabčina

en: Modern Standard Arabic
sk: arabčina (moderná štandardná)

en: Aramaic
sk: aramejčina

en: Mapuche
sk: mapudungun

en: Arapaho
sk: arapažština

en: Najdi Arabic
sk: arabčina (nadždská)

en: Arawak
sk: arawačtina

en: Assamese
sk: ásamčina

en: Asu
sk: asu

en: Asturian
sk: astúrčina

en: Atikamekw
sk: atikamekwčina

en: Avaric
sk: avarčina

en: Awadhi
sk: awadhi

en: Aymara
sk: aymarčina

en: Azerbaijani
sk: azerbajdžančina

en: Bashkir
sk: baškirčina

en: Baluchi
sk: balúčtina

en: Balinese
sk: balijčina

en: Basaa
sk: basa

en: Bamun
sk: bamun

en: Ghomala
sk: ghomala

en: Belarusian
sk: bieloruština

en: Beja
sk: bedža

en: Bemba
sk: bemba

en: Bena
sk: bena

en: Bafut
sk: bafut

en: Bulgarian
sk: bulharčina

en: Haryanvi
sk: haryanvi

en: Western Balochi
sk: západná balúčtina

en: Bhojpuri
sk: bhódžpurčina

en: Bislama
sk: bislama

en: Bikol
sk: bikolčina

en: Bini
sk: bini

en: Kom
sk: kom

en: Siksiká
sk: siksika

en: Anii
sk: anii

en: Bambara
sk: bambarčina

en: Bangla
sk: bengálčina

en: Tibetan
sk: tibetčina

en: Breton
sk: bretónčina

en: Braj
sk: bradžčina

en: Bodo
sk: bodo

en: Bosnian
sk: bosniačtina

en: Akoose
sk: akoose

en: Buriat
sk: buriatčina

en: Buginese
sk: bugiština

en: Bulu
sk: bulu

en: Blin
sk: blin

en: Medumba
sk: medumba

en: Catalan
sk: katalánčina

en: Caddo
sk: kaddo

en: Carib
sk: karibčina

en: Cayuga
sk: kajugčina

en: Atsam
sk: atsam

en: Chakma
sk: čakma

en: Chechen
sk: čečenčina

en: Cebuano
sk: cebuánčina

en: Chiga
sk: kiga

en: Chamorro
sk: čamorčina

en: Chibcha
sk: čibča

en: Chagatai
sk: čagatajčina

en: Chuukese
sk: chuuk

en: Mari
sk: marijčina

en: Chinook Jargon
sk: činucký žargón

en: Choctaw
sk: čoktčina

en: Chipewyan
sk: čipevajčina

en: Cherokee
sk: čerokí

en: Cheyenne
sk: čejenčina

en: Central Kurdish
sk: kurdčina (sorání)

en: Kurdish, Central
sk: kurdčina (centrálna)

en: Chilcotin
sk: chilcotin

en: Corsican
sk: korzičtina

en: Coptic
sk: koptčina

en: Cree
sk: krí

en: Michif
sk: michif

en: Crimean Tatar
sk: krymská tatárčina

en: Southern East Cree
sk: cree (juhovýchod)

en: Plains Cree
sk: plains cree

en: Northern East Cree
sk: northern east cree

en: Moose Cree
sk: moose cree

en: Carolina Algonquian
sk: karolínska algonkčina

en: Seselwa Creole French
sk: seychelská kreolčina

en: Czech
sk: čeština

en: Kashubian
sk: kašubčina

en: Swampy Cree
sk: swampy cree

en: Church Slavic
sk: cirkevná slovančina

en: Chuvash
sk: čuvaština

en: Welsh
sk: waleština

en: Danish
sk: dánčina

en: Dakota
sk: dakotčina

en: Dargwa
sk: darginčina

en: Taita
sk: taita

en: German
sk: nemčina

en: Austrian German
sk: nemčina (rakúska)

en: Swiss High German
sk: nemčina (švajčiarska spisovná)

en: Delaware
sk: delawarčina

en: Slave
sk: slavé

en: Dogrib
sk: dogribčina

en: Dinka
sk: dinkčina

en: Zarma
sk: zarma

en: Dogri
sk: dógrí

en: Lower Sorbian
sk: dolnolužická srbčina

en: Duala
sk: duala

en: Middle Dutch
sk: stredná holandčina

en: Divehi
sk: maldivčina

en: Jola-Fonyi
sk: jola-fonyi

en: Dyula
sk: ďula

en: Dzongkha
sk: dzongkha

en: Dazaga
sk: dazaga

en: Embu
sk: embu

en: Ewe
sk: eweština

en: Efik
sk: efik

en: Ancient Egyptian
sk: staroegyptčina

en: Ekajuk
sk: ekadžuk

en: Greek
sk: gréčtina

en: Elamite
sk: elamčina

en: English
sk: angličtina

en: Australian English
sk: angličtina (austrálska)

en: Canadian English
sk: angličtina (kanadská)

en: British English
sk: angličtina (britská)

en: American English
sk: angličtina (americká)

en: Middle English
sk: stredná angličtina

en: Esperanto
sk: esperanto

en: Spanish
sk: španielčina

en: Latin American Spanish
sk: španielčina (latinskoamerická)

en: European Spanish
sk: španielčina (európska)

en: Mexican Spanish
sk: španielčina (mexická)

en: Estonian
sk: estónčina

en: Basque
sk: baskičtina

en: Ewondo
sk: ewondo

en: Persian
sk: perzština

en: Dari
sk: daríjčina

en: Fang
sk: fangčina

en: Fanti
sk: fanti

en: Fula
sk: fulbčina

en: Finnish
sk: fínčina

en: Filipino
sk: filipínčina

en: Fijian
sk: fidžijčina

en: Faroese
sk: faerčina

en: Fon
sk: fončina

en: French
sk: francúzština

en: Canadian French
sk: francúzština (kanadská)

en: Swiss French
sk: francúzština (švajčiarska)

en: Cajun French
sk: francúzština (cajunská)

en: Middle French
sk: stredná francúzština

en: Old French
sk: stará francúzština

en: Northern Frisian
sk: severná frízština

en: Eastern Frisian
sk: východofrízština

en: Friulian
sk: friulčina

en: Western Frisian
sk: západná frízština

en: Irish
sk: írčina

en: Ga
sk: ga

en: Gagauz
sk: gagauzština

en: Gayo
sk: gayo

en: Gbaya
sk: gbaja

en: Scottish Gaelic
sk: škótska gaelčina

en: Geez
sk: etiópčina

en: Gilbertese
sk: kiribatčina

en: Galician
sk: galícijčina

en: Middle High German
sk: stredná horná nemčina

en: Guarani
sk: guaraníjčina

en: Old High German
sk: stará horná nemčina

en: Gondi
sk: góndčina

en: Gorontalo
sk: gorontalo

en: Gothic
sk: gótčina

en: Grebo
sk: grebo

en: Ancient Greek
sk: starogréčtina

en: Swiss German
sk: nemčina (švajčiarska)

en: Gujarati
sk: gudžarátčina

en: Gusii
sk: gusii

en: Manx
sk: mančina

en: Gwichʼin
sk: kučinčina

en: Hausa
sk: hauština

en: Haida
sk: haida

en: Hawaiian
sk: havajčina

en: Southern Haida
sk: haida (juh)

en: Hebrew
sk: hebrejčina

en: Hindi
sk: hindčina

en: Hinglish
sk: hingličtina

en: Hiligaynon
sk: hiligajnončina

en: Hittite
sk: chetitčina

en: Hmong
sk: hmongčina

en: Hiri Motu
sk: hiri motu

en: Croatian
sk: chorvátčina

en: Upper Sorbian
sk: hornolužická srbčina

en: Haitian Creole
sk: haitská kreolčina

en: Hungarian
sk: maďarčina

en: Hupa
sk: hupčina

en: Halkomelem
sk: halkomelem

en: Armenian
sk: arménčina

en: Herero
sk: herero

en: Interlingua
sk: interlingua

en: Iban
sk: ibančina

en: Ibibio
sk: ibibio

en: Indonesian
sk: indonézština

en: Interlingue
sk: interlingue

en: Igbo
sk: igboština

en: Sichuan Yi
sk: s’čchuanská iovčina

en: Inupiaq
sk: inupik

en: Western Canadian Inuktitut
sk: inuktitut (západná Kanada)

en: Iloko
sk: ilokánčina

en: Ingush
sk: inguština

en: Ido
sk: ido

en: Icelandic
sk: islandčina

en: Italian
sk: taliančina

en: Inuktitut
sk: inuktitut

en: Japanese
sk: japončina

en: Lojban
sk: lojban

en: Ngomba
sk: ngomba

en: Machame
sk: mašame

en: Judeo-Persian
sk: židovská perzština

en: Judeo-Arabic
sk: židovská arabčina

en: Javanese
sk: jávčina

en: Georgian
sk: gruzínčina

en: Kara-Kalpak
sk: karakalpačtina

en: Kabyle
sk: kabylčina

en: Kachin
sk: kačjinčina

en: Jju
sk: jju

en: Kamba
sk: kamba

en: Kawi
sk: kawi

en: Kabardian
sk: kabardčina

en: Kanembu
sk: kanembu

en: Tyap
sk: tyap

en: Makonde
sk: makonde

en: Kabuverdianu
sk: kapverdčina

en: Koro
sk: koro

en: Kongo
sk: kongčina

en: Kaingang
sk: kaingang

en: Khasi
sk: khasijčina

en: Khotanese
sk: chotančina

en: Koyra Chiini
sk: západná songhajčina

en: Kikuyu
sk: kikujčina

en: Kuanyama
sk: kuaňama

en: Kazakh
sk: kazaština

en: Kako
sk: kako

en: Kalaallisut
sk: grónčina

en: Kalenjin
sk: kalendžin

en: Khmer
sk: khmérčina

en: Kimbundu
sk: kimbundu

en: Kannada
sk: kannadčina

en: Korean
sk: kórejčina

en: Komi-Permyak
sk: komi-permiačtina

en: Konkani
sk: konkánčina

en: Kosraean
sk: kusaie

en: Kpelle
sk: kpelle

en: Kanuri
sk: kanurijčina

en: Karachay-Balkar
sk: karačajevsko-balkarčina

en: Karelian
sk: karelčina

en: Kurukh
sk: kuruchčina

en: Kashmiri
sk: kašmírčina

en: Shambala
sk: šambala

en: Bafia
sk: bafia

en: Colognian
sk: kolínčina

en: Kurdish
sk: kurdčina

en: Kumyk
sk: kumyčtina

en: Kutenai
sk: kutenajčina

en: Komi
sk: komijčina

en: Cornish
sk: kornčina

en: Kwakʼwala
sk: kwakʼwala

en: Kuvi
sk: kuvi

en: Kyrgyz
sk: kirgizština

en: Latin
sk: latinčina

en: Ladino
sk: židovská španielčina

en: Langi
sk: langi

en: Western Panjabi
sk: lahandčina

en: Lamba
sk: lamba

en: Luxembourgish
sk: luxemburčina

en: Lezghian
sk: lezginčina

en: Ganda
sk: gandčina

en: Limburgish
sk: limburčina

en: Ligurian
sk: ligurčina

en: Lillooet
sk: lillooet

en: Lakota
sk: lakotčina

en: Lombard
sk: lombardčina

en: Lingala
sk: lingalčina

en: Lao
sk: laoština

en: Mongo
sk: mongo

en: Louisiana Creole
sk: kreolčina (Louisiana)

en: Lozi
sk: lozi

en: Northern Luri
sk: severné luri

en: Saamia
sk: saamia

en: Lithuanian
sk: litovčina

en: Luba-Katanga
sk: lubčina (katanžská)

en: Luba-Lulua
sk: lubčina (luluánska)

en: Luiseno
sk: luiseňo

en: Lunda
sk: lunda

en: Mizo
sk: mizorámčina

en: Luyia
sk: luhja

en: Latvian
sk: lotyština

en: Madurese
sk: madurčina

en: Mafa
sk: mafa

en: Magahi
sk: magadhčina

en: Maithili
sk: maithilčina

en: Makasar
sk: makasarčina

en: Mandingo
sk: mandingo

en: Masai
sk: masajčina

en: Maba
sk: maba

en: Moksha
sk: mokšiančina

en: Mandar
sk: mandarčina

en: Mende
sk: mendejčina

en: Meru
sk: meru

en: Morisyen
sk: maurícijská kreolčina

en: Malagasy
sk: malgaština

en: Middle Irish
sk: stredná írčina

en: Makhuwa-Meetto
sk: makua-meetto

en: Metaʼ
sk: meta’

en: Marshallese
sk: marshallčina

en: Māori
sk: maorijčina

en: Mi'kmaw
sk: mikmakčina

en: Minangkabau
sk: minangkabaučina

en: Macedonian
sk: macedónčina

en: Malayalam
sk: malajálamčina

en: Mongolian
sk: mongolčina

en: Manchu
sk: mandžuština

en: Manipuri
sk: manípurčina

en: Innu-aimun
sk: innu-aimunčina

en: Mohawk
sk: mohawkčina

en: Mossi
sk: mossi

en: Marathi
sk: maráthčina

en: Malay
sk: malajčina

en: Maltese
sk: maltčina

en: Mundang
sk: mundang

en: Multiple languages
sk: viaceré jazyky

en: Muscogee
sk: kríkčina

en: Mirandese
sk: mirandčina

en: Marwari
sk: marwari

en: Burmese
sk: barmčina

en: Myene
sk: myene

en: Erzya
sk: erzjančina

en: Mazanderani
sk: mázandaránčina

en: Nauru
sk: nauruština

en: Neapolitan
sk: neapolčina

en: Nama
sk: nama

en: Norwegian Bokmål
sk: nórčina (bokmal)

en: North Ndebele
sk: ndebelčina (severná)

en: Low German
sk: dolná nemčina

en: Low Saxon
sk: dolná saština

en: Nepali
sk: nepálčina

en: Newari
sk: nevárčina

en: Ndonga
sk: ndonga

en: Nias
sk: niasánčina

en: Niuean
sk: niueština

en: Dutch
sk: holandčina

en: Flemish
sk: flámčina

en: Kwasio
sk: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
sk: nórčina (nynorsk)

en: Ngiemboon
sk: ngiemboon

en: Norwegian
sk: nórčina

en: Nogai
sk: nogajčina

en: Old Norse
sk: stará nórčina

en: N’Ko
sk: n’ko

en: South Ndebele
sk: ndebelčina (južná)

en: Northern Sotho
sk: sothčina (severná)

en: Nuer
sk: nuer

en: Navajo
sk: navaho

en: Classical Newari
sk: klasická nevárčina

en: Nyanja
sk: ňandža

en: Nyamwezi
sk: ňamwezi

en: Nyankole
sk: ňankole

en: Nyoro
sk: ňoro

en: Nzima
sk: nzima

en: Occitan
sk: okcitánčina

en: Ojibwa
sk: odžibva

en: Northwestern Ojibwa
sk: northwestern ojibwa

en: Central Ojibwa
sk: centrálna odžibvejčina

en: Oji-Cree
sk: oji-cree

en: Western Ojibwa
sk: ojibwa (západ)

en: Okanagan
sk: okanagan

en: Oromo
sk: oromčina

en: Odia
sk: uríjčina

en: Ossetic
sk: osetčina

en: Osage
sk: osedžština

en: Ottoman Turkish
sk: osmanská turečtina

en: Punjabi
sk: pandžábčina

en: Pangasinan
sk: pangasinančina

en: Pahlavi
sk: pahlaví

en: Pampanga
sk: kapampangančina

en: Papiamento
sk: papiamento

en: Palauan
sk: palaučina

en: Nigerian Pidgin
sk: nigerijský pidžin

en: Old Persian
sk: stará perzština

en: Phoenician
sk: feničtina

en: Pali
sk: pálí

en: Pijin
sk: pidžin

en: Polish
sk: poľština

en: Pohnpeian
sk: pohnpeiština

en: Maliseet-Passamaquoddy
sk: maliseet-passamaquoddy

en: Prussian
sk: pruština

en: Old Provençal
sk: stará okcitánčina

en: Pashto
sk: paštčina

en: Portuguese
sk: portugalčina

en: Brazilian Portuguese
sk: portugalčina (brazílska)

en: European Portuguese
sk: portugalčina (európska)

en: Quechua
sk: kečuánčina

en: Kʼicheʼ
sk: quiché

en: Rajasthani
sk: radžastančina

en: Rapanui
sk: rapanujčina

en: Rarotongan
sk: rarotongská maorijčina

en: Rohingya
sk: rohingčina

en: Romansh
sk: rétorománčina

en: Rundi
sk: rundčina

en: Romanian
sk: rumunčina

en: Moldavian
sk: moldavčina

en: Rombo
sk: rombo

en: Romany
sk: rómčina

en: Russian
sk: ruština

en: Aromanian
sk: arumunčina

en: Kinyarwanda
sk: rwandčina

en: Rwa
sk: rwa

en: Sanskrit
sk: sanskrit

en: Sandawe
sk: sandaweština

en: Yakut
sk: jakutčina

en: Samaritan Aramaic
sk: samaritánska aramejčina

en: Samburu
sk: samburu

en: Sasak
sk: sasačtina

en: Santali
sk: santalčina

en: Ngambay
sk: ngambay

en: Sangu
sk: sangu

en: Sardinian
sk: sardínčina

en: Sicilian
sk: sicílčina

en: Scots
sk: škótčina

en: Sindhi
sk: sindhčina

en: Southern Kurdish
sk: južná kurdčina

en: Northern Sami
sk: saamčina (severná)

en: Seneca
sk: senekčina

en: Sena
sk: sena

en: Selkup
sk: selkupčina

en: Koyraboro Senni
sk: koyraboro senni

en: Sango
sk: sango

en: Old Irish
sk: stará írčina

en: Serbo-Croatian
sk: srbochorvátčina

en: Tachelhit
sk: tachelhit

en: Shan
sk: šančina

en: Chadian Arabic
sk: čadská arabčina

en: Sinhala
sk: sinhalčina

en: Sidamo
sk: sidamo

en: Slovak
sk: slovenčina

en: Slovenian
sk: slovinčina

en: Southern Lushootseed
sk: lushootseed (juh)

en: Samoan
sk: samojčina

en: Southern Sami
sk: saamčina (južná)

en: Lule Sami
sk: saamčina (lulská)

en: Inari Sami
sk: saamčina (inarijská)

en: Skolt Sami
sk: saamčina (skoltská)

en: Shona
sk: šončina

en: Soninke
sk: soninke

en: Somali
sk: somálčina

en: Sogdien
sk: sogdijčina

en: Albanian
sk: albánčina

en: Serbian
sk: srbčina

en: Sranan Tongo
sk: surinamčina

en: Serer
sk: sererčina

en: Swati
sk: svazijčina

en: Saho
sk: saho

en: Southern Sotho
sk: sothčina (južná)

en: Straits Salish
sk: straits salish

en: Sundanese
sk: sundčina

en: Sukuma
sk: sukuma

en: Susu
sk: susu

en: Sumerian
sk: sumerčina

en: Swedish
sk: švédčina

en: Swahili
sk: swahilčina

en: Congo Swahili
sk: svahilčina (konžská)

en: Comorian
sk: komorčina

en: Classical Syriac
sk: sýrčina (klasická)

en: Syriac
sk: sýrčina

en: Silesian
sk: sliezština

en: Tamil
sk: tamilčina

en: Southern Tutchone
sk: tutchone (juh)

en: Telugu
sk: telugčina

en: Timne
sk: temne

en: Teso
sk: teso

en: Tereno
sk: terêna

en: Tetum
sk: tetumčina

en: Tajik
sk: tadžičtina

en: Tagish
sk: tagiš

en: Thai
sk: thajčina

en: Tahltan
sk: tahltan

en: Tigrinya
sk: tigriňa

en: Tigre
sk: tigrejčina

en: Tiv
sk: tiv

en: Turkmen
sk: turkménčina

en: Tokelau
sk: tokelauština

en: Tagalog
sk: tagalčina

en: Klingon
sk: klingónčina

en: Tlingit
sk: tlingitčina

en: Tamashek
sk: tuaregčina

en: Tswana
sk: tswančina

en: Tongan
sk: tongčina

en: Nyasa Tonga
sk: ňasa tonga

en: Toki Pona
sk: toki pona

en: Tok Pisin
sk: novoguinejský pidžin

en: Turkish
sk: turečtina

en: Taroko
sk: taroko

en: Tsonga
sk: tsongčina

en: Tsimshian
sk: cimšjančina

en: Tatar
sk: tatárčina

en: Northern Tutchone
sk: northern tutchone

en: Tumbuka
sk: tumbuka

en: Tuvalu
sk: tuvalčina

en: Twi
sk: twi

en: Tasawaq
sk: tasawaq

en: Tahitian
sk: tahitčina

en: Tuvinian
sk: tuviančina

en: Central Atlas Tamazight
sk: tamazight (stredomarocký)

en: Udmurt
sk: udmurtčina

en: Uyghur
sk: ujgurčina

en: Ugaritic
sk: ugaritčina

en: Ukrainian
sk: ukrajinčina

en: Umbundu
sk: umbundu

en: Unknown language
sk: neznámy jazyk

en: Urdu
sk: urdčina

en: Uzbek
sk: uzbečtina

en: Venda
sk: vendčina

en: Venetian
sk: benátčina

en: Vietnamese
sk: vietnamčina

en: Makhuwa
sk: makhuwčina

en: Volapük
sk: volapük

en: Votic
sk: vodčina

en: Vunjo
sk: vunjo

en: Walloon
sk: valónčina

en: Walser
sk: walserčina

en: Wolaytta
sk: walamčina

en: Waray
sk: waray

en: Washo
sk: washo

en: Warlpiri
sk: warlpiri

en: Wolof
sk: wolofčina

en: Wu Chinese
sk: čínština (wu)

en: Kalmyk
sk: kalmyčtina

en: Xhosa
sk: xhoština

en: Kangri
sk: kángrí

en: Soga
sk: soga

en: Yao
sk: jao

en: Yapese
sk: japčina

en: Yangben
sk: jangben

en: Yemba
sk: yemba

en: Yiddish
sk: jidiš

en: Yoruba
sk: jorubčina

en: Nheengatu
sk: nheengatu

en: Cantonese
sk: kantončina

en: Chinese, Cantonese
sk: čínština (kantonská)

en: Zhuang
sk: čuangčina

en: Zapotec
sk: zapotéčtina

en: Blissymbols
sk: systém Bliss

en: Zenaga
sk: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
sk: tuaregčina (marocká štandardná)

en: Chinese
sk: čínština

en: Chinese, Mandarin
sk: čínština (mandarínska)

en: Simplified Chinese
sk: čínština (zjednodušená)

en: Simplified Mandarin Chinese
sk: čínština (mandarínska zjednodušená)

en: Traditional Chinese
sk: čínština (tradičná)

en: Traditional Mandarin Chinese
sk: čínština (mandarínska tradičná)

en: Zulu
sk: zuluština

en: Zuni
sk: zuniština

en: No linguistic content
sk: bez jazykového obsahu

en: Zaza
sk: zaza
