dialect-cldr-langs - en to uk translation catalogue (587 entries)

en: Afar
uk: афарська

en: Abkhazian
uk: абхазька

en: Acehnese
uk: ачехська

en: Acoli
uk: ачолі

en: Adangme
uk: адангме

en: Adyghe
uk: адигейська

en: Avestan
uk: авестійська

en: Afrikaans
uk: африкаанс

en: Afrihili
uk: африхілі

en: Aghem
uk: агем

en: Ainu
uk: айнська

en: Akan
uk: акан

en: Akkadian
uk: аккадська

en: Alabama
uk: алабама

en: Aleut
uk: алеутська

en: Southern Altai
uk: південноалтайська

en: Amharic
uk: амхарська

en: Aragonese
uk: арагонська

en: Old English
uk: давньоанглійська

en: Obolo
uk: оболо

en: Angika
uk: ангіка

en: Arabic
uk: арабська

en: Modern Standard Arabic
uk: сучасна стандартна арабська

en: Aramaic
uk: арамейська

en: Mapuche
uk: арауканська

en: Araona
uk: араона

en: Arapaho
uk: арапахо

en: Algerian Arabic
uk: алжирська арабська

en: Najdi Arabic
uk: надждійська арабська

en: Arabic, Najdi
uk: арабська, надждійська

en: Arawak
uk: аравакська

en: Assamese
uk: асамська

en: Asu
uk: асу

en: American Sign Language
uk: американська мова рухів

en: Asturian
uk: астурійська

en: Atikamekw
uk: атикамек

en: Avaric
uk: аварська

en: Awadhi
uk: авадхі

en: Aymara
uk: аймара

en: Azerbaijani
uk: азербайджанська

en: Azeri
uk: азері

en: Bashkir
uk: башкирська

en: Baluchi
uk: балучі

en: Balinese
uk: балійська

en: Bavarian
uk: баеріш

en: Basaa
uk: баса

en: Bamun
uk: бамум

en: Batak Toba
uk: батак тоба

en: Ghomala
uk: гомала

en: Belarusian
uk: білоруська

en: Beja
uk: беджа

en: Bemba
uk: бемба

en: Betawi
uk: бетаві

en: Bena
uk: бена

en: Bafut
uk: бафут

en: Badaga
uk: бадага

en: Bulgarian
uk: болгарська

en: Haryanvi
uk: харʼянві

en: Western Balochi
uk: східнобелуджійська

en: Bhojpuri
uk: бходжпурі

en: Bislama
uk: біслама

en: Bikol
uk: бікольська

en: Bini
uk: біні

en: Banjar
uk: банджарська

en: Kom
uk: ком

en: Siksiká
uk: сіксіка

en: Anii
uk: анії

en: Bambara
uk: бамбара

en: Bangla
uk: бенгальська

en: Tibetan
uk: тибетська

en: Bakhtiari
uk: бахтіарі

en: Breton
uk: бретонська

en: Braj
uk: брадж

en: Bodo
uk: бодо

en: Bosnian
uk: боснійська

en: Akoose
uk: акус

en: Buriat
uk: бурятська

en: Buginese
uk: бугійська

en: Bulu
uk: булу

en: Blin
uk: блін

en: Medumba
uk: медумба

en: Catalan
uk: каталонська

en: Caddo
uk: каддо

en: Carib
uk: карібська

en: Cayuga
uk: кайюга

en: Atsam
uk: атсам

en: Chakma
uk: чакма

en: Chechen
uk: чеченська

en: Cebuano
uk: себуанська

en: Chiga
uk: кіга

en: Chamorro
uk: чаморро

en: Chibcha
uk: чібча

en: Chagatai
uk: чагатайська

en: Chuukese
uk: чуукська

en: Mari
uk: марійська

en: Chinook Jargon
uk: чинук жаргон

en: Choctaw
uk: чокто

en: Chipewyan
uk: чипевʼян

en: Cherokee
uk: черокі

en: Cheyenne
uk: чейєнн

en: Central Kurdish
uk: центральнокурдська

en: Kurdish, Central
uk: курдська, сорані

en: Kurdish, Sorani
uk: сорані

en: Chilcotin
uk: чилкотін

en: Corsican
uk: корсиканська

en: Coptic
uk: коптська

en: Cree
uk: крі

en: Michif
uk: мічиф

en: Crimean Tatar
uk: кримськотатарська

en: Southern East Cree
uk: південно-східна крі

en: Plains Cree
uk: рівнинна крі

en: Northern East Cree
uk: північна іст-крі

en: Moose Cree
uk: муз-крі

en: Carolina Algonquian
uk: каролінська алгонкінська

en: Seselwa Creole French
uk: сейшельська креольська

en: Czech
uk: чеська

en: Kashubian
uk: кашубська

en: Swampy Cree
uk: свампі-крі

en: Church Slavic
uk: церковнословʼянська

en: Chuvash
uk: чуваська

en: Welsh
uk: валлійська

en: Danish
uk: данська

en: Dakota
uk: дакота

en: Dargwa
uk: даргінська

en: Taita
uk: таїта

en: German
uk: німецька

en: Swiss High German
uk: верхньонімецька (Швейцарія)

en: Delaware
uk: делаварська

en: Slave
uk: слейв

en: Dogrib
uk: догрибська

en: Dinka
uk: дінка

en: Zarma
uk: джерма

en: Dogri
uk: догрі

en: Lower Sorbian
uk: нижньолужицька

en: Duala
uk: дуала

en: Middle Dutch
uk: середньонідерландська

en: Divehi
uk: дивехі

en: Jola-Fonyi
uk: дьола-фоні

en: Dyula
uk: діула

en: Dzongkha
uk: дзонг-ке

en: Dazaga
uk: дазага

en: Embu
uk: ембу

en: Ewe
uk: еве

en: Efik
uk: ефік

en: Ancient Egyptian
uk: давньоєгипетська

en: Ekajuk
uk: екаджук

en: Greek
uk: грецька

en: Elamite
uk: еламська

en: English
uk: англійська

en: UK English
uk: англійська (Брит.)

en: Middle English
uk: середньоанглійська

en: Esperanto
uk: есперанто

en: Spanish
uk: іспанська

en: Estonian
uk: естонська

en: Basque
uk: баскська

en: Ewondo
uk: евондо

en: Persian
uk: перська

en: Dari
uk: дарі

en: Fang
uk: фанг

en: Fanti
uk: фанті

en: Fula
uk: фула

en: Finnish
uk: фінська

en: Filipino
uk: філіппінська

en: Fijian
uk: фіджі

en: Faroese
uk: фарерська

en: Fon
uk: фон

en: French
uk: французька

en: Cajun French
uk: кажунська французька

en: Middle French
uk: середньофранцузька

en: Old French
uk: давньофранцузька

en: Arpitan
uk: арпітанська

en: Northern Frisian
uk: фризька північна

en: Eastern Frisian
uk: фризька східна

en: Friulian
uk: фріульська

en: Western Frisian
uk: західнофризька

en: Irish
uk: ірландська

en: Ga
uk: га

en: Gagauz
uk: гагаузька

en: Gan Chinese
uk: ґань

en: Gayo
uk: гайо

en: Gbaya
uk: гбайя

en: Scottish Gaelic
uk: шотландська гельська

en: Geez
uk: гєез

en: Gilbertese
uk: гільбертська

en: Galician
uk: галісійська

en: Middle High German
uk: середньоверхньонімецька

en: Guarani
uk: гуарані

en: Old High German
uk: давньоверхньонімецька

en: Gondi
uk: гонді

en: Gorontalo
uk: горонтало

en: Gothic
uk: готська

en: Grebo
uk: гребо

en: Ancient Greek
uk: давньогрецька

en: Swiss German
uk: німецька (Швейцарія)

en: Gujarati
uk: гуджараті

en: Gusii
uk: гусії

en: Manx
uk: менкська

en: Gwichʼin
uk: кучін

en: Hausa
uk: хауса

en: Haida
uk: хайда

en: Hakka Chinese
uk: хаккаська

en: Hawaiian
uk: гавайська

en: Southern Haida
uk: південна гайда

en: Hebrew
uk: іврит

en: Hindi
uk: гінді

en: Hinglish
uk: гінгліш

en: Hiligaynon
uk: хілігайнон

en: Hittite
uk: хітіті

en: Hmong
uk: хмонг

en: Hiri Motu
uk: хірі-моту

en: Croatian
uk: хорватська

en: Upper Sorbian
uk: верхньолужицька

en: Xiang Chinese
uk: сянська китайська

en: Haitian Creole
uk: гаїтянська креольська

en: Hungarian
uk: угорська

en: Hupa
uk: хупа

en: Halkomelem
uk: галкомелем

en: Armenian
uk: вірменська

en: Herero
uk: гереро

en: Interlingua
uk: інтерлінгва

en: Iban
uk: ібанська

en: Ibibio
uk: ібібіо

en: Indonesian
uk: індонезійська

en: Interlingue
uk: інтерлінгве

en: Igbo
uk: ігбо

en: Sichuan Yi
uk: сичуаньська ї

en: Inupiaq
uk: інупіак

en: Western Canadian Inuktitut
uk: західноканадська інуктитут

en: Iloko
uk: ілоканська

en: Ingush
uk: інгуська

en: Ido
uk: ідо

en: Icelandic
uk: ісландська

en: Italian
uk: італійська

en: Inuktitut
uk: інуктитут

en: Japanese
uk: японська

en: Lojban
uk: ложбан

en: Ngomba
uk: нгомба

en: Machame
uk: мачаме

en: Judeo-Persian
uk: юдео-перська

en: Judeo-Arabic
uk: юдео-арабська

en: Javanese
uk: яванська

en: Georgian
uk: грузинська

en: Kara-Kalpak
uk: каракалпацька

en: Kabyle
uk: кабільська

en: Kachin
uk: качін

en: Jju
uk: йю

en: Kamba
uk: камба

en: Kawi
uk: каві

en: Kabardian
uk: кабардинська

en: Kanembu
uk: канембу

en: Tyap
uk: тіап

en: Makonde
uk: маконде

en: Kabuverdianu
uk: кабувердіану

en: Koro
uk: коро

en: Kongo
uk: конґолезька

en: Kaingang
uk: кайнґанґ

en: Khasi
uk: кхасі

en: Khotanese
uk: хотаносакська

en: Koyra Chiini
uk: койра чиїні

en: Kikuyu
uk: кікуйю

en: Kuanyama
uk: кунама

en: Kazakh
uk: казахська

en: Kako
uk: како

en: Kalaallisut
uk: калааллісут

en: Kalenjin
uk: календжин

en: Khmer
uk: кхмерська

en: Kimbundu
uk: кімбунду

en: Kannada
uk: каннада

en: Korean
uk: корейська

en: Komi-Permyak
uk: комі-перм’яцька

en: Konkani
uk: конкані

en: Kosraean
uk: косрае

en: Kpelle
uk: кпеллє

en: Kanuri
uk: канурі

en: Karachay-Balkar
uk: карачаєво-балкарська

en: Karelian
uk: карельська

en: Kurukh
uk: курукх

en: Kashmiri
uk: кашмірська

en: Shambala
uk: шамбала

en: Bafia
uk: бафіа

en: Colognian
uk: кельнська

en: Kurdish
uk: курдська

en: Kumyk
uk: кумицька

en: Kutenai
uk: кутенаї

en: Komi
uk: комі

en: Cornish
uk: корнська

en: Kwakʼwala
uk: кваквала

en: Kuvi
uk: куві

en: Kyrgyz
uk: киргизька

en: Latin
uk: латинська

en: Ladino
uk: ладино

en: Langi
uk: лангі

en: Western Panjabi
uk: ланда

en: Lamba
uk: ламба

en: Luxembourgish
uk: люксембурзька

en: Lezghian
uk: лезгінська

en: Ganda
uk: ганда

en: Limburgish
uk: лімбургійська

en: Ligurian
uk: лігурійська

en: Lillooet
uk: лілуетська

en: Lakota
uk: лакота

en: Lombard
uk: ломбардська

en: Lingala
uk: лінгала

en: Lao
uk: лаоська

en: Mongo
uk: монго

en: Louisiana Creole
uk: луїзіанська креольська

en: Lozi
uk: лозі

en: Northern Luri
uk: північнолурська

en: Saamia
uk: самія

en: Lithuanian
uk: литовська

en: Latgalian
uk: латгальська

en: Luba-Katanga
uk: луба-катанга

en: Luba-Lulua
uk: луба-лулуа

en: Luiseno
uk: луїсеньо

en: Lunda
uk: лунда

en: Luo
uk: луо

en: Mizo
uk: мізо

en: Luyia
uk: луйя

en: Latvian
uk: латиська

en: Madurese
uk: мадурська

en: Mafa
uk: мафа

en: Magahi
uk: магадхі

en: Maithili
uk: майтхілі

en: Makasar
uk: макасарська

en: Mandingo
uk: мандінго

en: Masai
uk: масаї

en: Maba
uk: маба

en: Moksha
uk: мокша

en: Mandar
uk: мандарська

en: Mende
uk: менде

en: Meru
uk: меру

en: Morisyen
uk: маврикійська креольська

en: Malagasy
uk: малагасійська

en: Middle Irish
uk: середньоірландська

en: Makhuwa-Meetto
uk: макува-меето

en: Metaʼ
uk: мета

en: Marshallese
uk: маршалльська

en: Māori
uk: маорі

en: Mi'kmaw
uk: мікмак

en: Minangkabau
uk: мінангкабау

en: Macedonian
uk: македонська

en: Malayalam
uk: малаялам

en: Mongolian
uk: монгольська

en: Manchu
uk: манчжурська

en: Manipuri
uk: маніпурі

en: Innu-aimun
uk: інну-аймун

en: Mohawk
uk: магавк

en: Mossi
uk: моссі

en: Marathi
uk: маратхі

en: Malay
uk: малайська

en: Maltese
uk: мальтійська

en: Mundang
uk: мунданг

en: Multiple languages
uk: кілька мов

en: Muscogee
uk: крік

en: Mirandese
uk: мірандська

en: Marwari
uk: марварі

en: Burmese
uk: бірманська

en: Myene
uk: миін

en: Erzya
uk: ерзя

en: Mazanderani
uk: мазандеранська

en: Nauru
uk: науру

en: Min Nan Chinese
uk: південноміньська

en: Neapolitan
uk: неаполітанська

en: Nama
uk: нама

en: Norwegian Bokmål
uk: норвезька (букмол)

en: North Ndebele
uk: північна ндебеле

en: Low German
uk: нижньонімецька

en: Low Saxon
uk: нижньосаксонська

en: Nepali
uk: непальська

en: Newari
uk: неварі

en: Ndonga
uk: ндонга

en: Nias
uk: ніаська

en: Niuean
uk: ніуе

en: Ao Naga
uk: ао нага

en: Dutch
uk: нідерландська

en: Flemish
uk: фламандська

en: Kwasio
uk: квазіо

en: Norwegian Nynorsk
uk: норвезька (нюношк)

en: Ngiemboon
uk: нгємбун

en: Norwegian
uk: норвезька

en: Nogai
uk: ногайська

en: Old Norse
uk: давньонорвезька

en: N’Ko
uk: нко

en: South Ndebele
uk: ндебелє південна

en: Northern Sotho
uk: північна сото

en: Nuer
uk: нуер

en: Navajo
uk: навахо

en: Classical Newari
uk: неварі класична

en: Nyanja
uk: ньянджа

en: Nyamwezi
uk: ньямвезі

en: Nyankole
uk: ньянколе

en: Nyoro
uk: ньоро

en: Nzima
uk: нзіма

en: Occitan
uk: окситанська

en: Ojibwa
uk: оджібва

en: Northwestern Ojibwa
uk: північно-західна оджибве

en: Central Ojibwa
uk: центральна оджибве

en: Oji-Cree
uk: оджи-крі

en: Western Ojibwa
uk: західна оджибве

en: Okanagan
uk: оканаганська

en: Oromo
uk: оромо

en: Odia
uk: одія

en: Ossetic
uk: осетинська

en: Osage
uk: осейдж

en: Ottoman Turkish
uk: османська

en: Punjabi
uk: панджабі

en: Pangasinan
uk: пангасінанська

en: Pahlavi
uk: пехлеві

en: Pampanga
uk: пампанга

en: Papiamento
uk: папʼяменто

en: Palauan
uk: палауанська

en: Nigerian Pidgin
uk: нігерійсько-креольська

en: Old Persian
uk: давньоперська

en: Phoenician
uk: фінікійсько-пунічна

en: Pali
uk: палі

en: Pijin
uk: піджин

en: Polish
uk: польська

en: Pohnpeian
uk: понапе

en: Maliseet-Passamaquoddy
uk: малесіт-пасамакводі

en: Prussian
uk: прусська

en: Old Provençal
uk: давньопровансальська

en: Pashto
uk: пушту

en: Portuguese
uk: португальська

en: Quechua
uk: кечуа

en: Kʼicheʼ
uk: кіче

en: Rajasthani
uk: раджастхані

en: Rapanui
uk: рапануї

en: Rarotongan
uk: раротонга

en: Rohingya
uk: рогінджа

en: Romansh
uk: ретороманська

en: Rundi
uk: рунді

en: Romanian
uk: румунська

en: Moldavian
uk: молдавська

en: Rombo
uk: ромбо

en: Romany
uk: циганська

en: Russian
uk: російська

en: Aromanian
uk: арумунська

en: Kinyarwanda
uk: кіньяруанда

en: Rwa
uk: рва

en: Sanskrit
uk: санскрит

en: Sandawe
uk: сандаве

en: Yakut
uk: якутська

en: Samaritan Aramaic
uk: самаритянська арамейська

en: Samburu
uk: самбуру

en: Sasak
uk: сасакська

en: Santali
uk: сантальська

en: Ngambay
uk: нгамбай

en: Sangu
uk: сангу

en: Sardinian
uk: сардинська

en: Sicilian
uk: сицилійська

en: Scots
uk: шотландська

en: Sindhi
uk: синдхі

en: Southern Kurdish
uk: південнокурдська

en: Northern Sami
uk: північносаамська

en: Seneca
uk: сенека

en: Sena
uk: сена

en: Selkup
uk: селькупська

en: Koyraboro Senni
uk: койраборо сені

en: Sango
uk: санго

en: Old Irish
uk: давньоірландська

en: Serbo-Croatian
uk: сербсько-хорватська

en: Tachelhit
uk: тачеліт

en: Shan
uk: шанська

en: Chadian Arabic
uk: чадійська арабська

en: Sinhala
uk: сингальська

en: Sidamo
uk: сідамо

en: Slovak
uk: словацька

en: Slovenian
uk: словенська

en: Southern Lushootseed
uk: південна лушуцид

en: Samoan
uk: самоанська

en: Southern Sami
uk: південносаамська

en: Lule Sami
uk: саамська луле

en: Inari Sami
uk: саамська інарі

en: Skolt Sami
uk: скольт-саамська

en: Shona
uk: шона

en: Soninke
uk: сонінке

en: Somali
uk: сомалі

en: Sogdien
uk: согдійська

en: Albanian
uk: албанська

en: Serbian
uk: сербська

en: Sranan Tongo
uk: сранан тонго

en: Serer
uk: серер

en: Swati
uk: сисваті

en: Saho
uk: сахо

en: Southern Sotho
uk: південна сото

en: Straits Salish
uk: саліська стрейт

en: Sundanese
uk: сунданська

en: Sukuma
uk: сукума

en: Susu
uk: сусу

en: Sumerian
uk: шумерська

en: Swedish
uk: шведська

en: Swahili
uk: суахілі

en: Congo Swahili
uk: суахілі (Конго)

en: Comorian
uk: коморська

en: Classical Syriac
uk: сирійська класична

en: Syriac
uk: сирійська

en: Silesian
uk: сілезька

en: Tamil
uk: тамільська

en: Southern Tutchone
uk: південна тутчон

en: Telugu
uk: телугу

en: Timne
uk: темне

en: Teso
uk: тесо

en: Tereno
uk: терено

en: Tetum
uk: тетум

en: Tajik
uk: таджицька

en: Tagish
uk: тагіш

en: Thai
uk: тайська

en: Tahltan
uk: талтан

en: Tigrinya
uk: тигринья

en: Tigre
uk: тигре

en: Tiv
uk: тів

en: Turkmen
uk: туркменська

en: Tokelau
uk: токелау

en: Tagalog
uk: тагальська

en: Klingon
uk: клінгонська

en: Tlingit
uk: тлінгіт

en: Tamashek
uk: тамашек

en: Tswana
uk: тсвана

en: Tongan
uk: тонганська

en: Nyasa Tonga
uk: ньяса тонга

en: Toki Pona
uk: токі-пона

en: Tok Pisin
uk: ток-пісін

en: Turkish
uk: турецька

en: Taroko
uk: тароко

en: Tsonga
uk: тсонга

en: Tsimshian
uk: цимшиан

en: Tatar
uk: татарська

en: Northern Tutchone
uk: північна тутчон

en: Tumbuka
uk: тумбука

en: Tuvalu
uk: тувалу

en: Twi
uk: тві

en: Tasawaq
uk: тасавак

en: Tahitian
uk: таїтянська

en: Tuvinian
uk: тувинська

en: Central Atlas Tamazight
uk: центральноатласька тамазігт

en: Udmurt
uk: удмуртська

en: Uyghur
uk: уйгурська

en: Ugaritic
uk: угаритська

en: Ukrainian
uk: українська

en: Umbundu
uk: умбунду

en: Unknown language
uk: невідома мова

en: Urdu
uk: урду

en: Uzbek
uk: узбецька

en: Vai
uk: ваї

en: Venda
uk: венда

en: Venetian
uk: венеційська

en: Vietnamese
uk: вʼєтнамська

en: Makhuwa
uk: макува

en: Volapük
uk: волапюк

en: Votic
uk: водська

en: Vunjo
uk: вуньо

en: Walloon
uk: валлонська

en: Walser
uk: вальзерська

en: Wolaytta
uk: волайтта

en: Waray
uk: варай

en: Washo
uk: вашо

en: Warlpiri
uk: валпірі

en: Wolof
uk: волоф

en: Wu Chinese
uk: китайська уська

en: Kalmyk
uk: калмицька

en: Xhosa
uk: кхоса

en: Kangri
uk: кангрі

en: Soga
uk: сога

en: Yao
uk: яо

en: Yapese
uk: яп

en: Yangben
uk: янгбен

en: Yemba
uk: ємба

en: Yiddish
uk: їдиш

en: Yoruba
uk: йоруба

en: Nheengatu
uk: ньєнґату

en: Cantonese
uk: кантонська

en: Chinese, Cantonese
uk: китайська кантонська

en: Zhuang
uk: чжуан

en: Zapotec
uk: сапотекська

en: Blissymbols
uk: блісса мова

en: Zenaga
uk: зенага

en: Standard Moroccan Tamazight
uk: стандартна марокканська берберська

en: Chinese
uk: китайська

en: Chinese, Mandarin
uk: китайська мандаринська

en: Simplified Chinese
uk: китайська (спрощене письмо)

en: Simplified Mandarin Chinese
uk: китайська мандаринська (спрощене письмо)

en: Traditional Chinese
uk: китайська (традиційне письмо)

en: Traditional Mandarin Chinese
uk: китайська мандаринська (традиційне письмо)

en: Zulu
uk: зулуська

en: Zuni
uk: зуньї

en: No linguistic content
uk: без мовного вмісту

en: Zaza
uk: зазакі
