dialect-cldr-langs - en to bn translation catalogue (560 entries)

en: Afar
bn: আফার

en: Abkhazian
bn: আবখাজিয়ান

en: Acehnese
bn: অ্যাচাইনিজ

en: Acoli
bn: আকোলি

en: Adangme
bn: অদাগ্মে

en: Adyghe
bn: আদেগে

en: Avestan
bn: আবেস্তীয়

en: Afrikaans
bn: আফ্রিকান

en: Afrihili
bn: আফ্রিহিলি

en: Aghem
bn: এঘেম

en: Ainu
bn: আইনু

en: Akan
bn: আকান

en: Akkadian
bn: আক্কাদিয়ান

en: Aleut
bn: আলেউত

en: Southern Altai
bn: দক্ষিন আলতাই

en: Amharic
bn: আমহারিক

en: Aragonese
bn: আর্গোনিজ

en: Old English
bn: প্রাচীন ইংরেজী

en: Obolo
bn: ওবোলো

en: Angika
bn: আঙ্গিকা

en: Arabic
bn: আরবি

en: Modern Standard Arabic
bn: আধুনিক আদর্শ আরবি

en: Aramaic
bn: আরামাইক

en: Mapuche
bn: মাপুচে

en: Arapaho
bn: আরাপাহো

en: Najdi Arabic
bn: নজদি আরবি

en: Arawak
bn: আরাওয়াক

en: Assamese
bn: অসমীয়া

en: Asu
bn: আসু

en: Asturian
bn: আস্তুরিয়

en: Atikamekw
bn: আটিকামেকিউ

en: Avaric
bn: আভেরিক

en: Awadhi
bn: আওয়াধি

en: Aymara
bn: আয়মারা

en: Azerbaijani
bn: আজারবাইজানী

en: Azeri
bn: আজেরি

en: Bashkir
bn: বাশকির

en: Baluchi
bn: বেলুচী

en: Balinese
bn: বালিনীয়

en: Basaa
bn: বাসা

en: Belarusian
bn: বেলারুশিয়

en: Beja
bn: বেজা

en: Bemba
bn: বেম্বা

en: Bena
bn: বেনা

en: Bulgarian
bn: বুলগেরিয়

en: Haryanvi
bn: হরিয়ানভি

en: Western Balochi
bn: পশ্চিম বালোচি

en: Bhojpuri
bn: ভোজপুরি

en: Bislama
bn: বিসলামা

en: Bikol
bn: বিকোল

en: Bini
bn: বিনি

en: Siksiká
bn: সিকসিকা

en: Anii
bn: অ্যানি

en: Bambara
bn: বামবারা

en: Bangla
bn: বাংলা

en: Tibetan
bn: তিব্বতি

en: Breton
bn: ব্রেটন

en: Braj
bn: ব্রাজ

en: Bodo
bn: বোড়ো

en: Bosnian
bn: বসনীয়

en: Buriat
bn: বুরিয়াত

en: Buginese
bn: বুগিনিজ

en: Blin
bn: ব্লিন

en: Catalan
bn: কাতালান

en: Caddo
bn: ক্যাডো

en: Carib
bn: ক্যারিব

en: Cayuga
bn: কায়ুগা

en: Atsam
bn: আত্সাম

en: Chakma
bn: চাকমা

en: Chechen
bn: চেচেন

en: Cebuano
bn: চেবুয়ানো

en: Chiga
bn: চিগা

en: Chamorro
bn: চামোরো

en: Chibcha
bn: চিবচা

en: Chagatai
bn: চাগাতাই

en: Chuukese
bn: চুকিজ

en: Mari
bn: মারি

en: Chinook Jargon
bn: চিনুক জার্গন

en: Choctaw
bn: চকটাও

en: Chipewyan
bn: চিপেওয়ান

en: Cherokee
bn: চেরোকী

en: Cheyenne
bn: চেইয়েন

en: Central Kurdish
bn: মধ্য কুর্দিশ

en: Kurdish, Central
bn: কুর্দিশ, মধ্য

en: Kurdish, Sorani
bn: কুর্দিশ, সোরানি

en: Chilcotin
bn: চিলকোটিন

en: Corsican
bn: কর্সিকান

en: Coptic
bn: কপটিক

en: Cree
bn: ক্রি

en: Michif
bn: মিচিফ

en: Crimean Tatar
bn: ক্রিমিয়ান তুর্কি

en: Southern East Cree
bn: দক্ষিণ পূর্ব ক্রী

en: Plains Cree
bn: প্লেনস ক্রী

en: Northern East Cree
bn: উত্তর পূর্ব ক্রী

en: Moose Cree
bn: মুস ক্রী

en: Carolina Algonquian
bn: ক্যারোলিনা অ্যাল্গঙ্কুইয়ান

en: Seselwa Creole French
bn: সেসেলওয়া ক্রেওল ফ্রেঞ্চ

en: Czech
bn: চেক

en: Kashubian
bn: কাশুবিয়ান

en: Swampy Cree
bn: সোয়াম্পি ক্রী

en: Church Slavic
bn: চার্চ স্লাভিক

en: Chuvash
bn: চুবাস

en: Welsh
bn: ওয়েলশ

en: Danish
bn: ডেনিশ

en: Dakota
bn: ডাকোটা

en: Dargwa
bn: দার্গওয়া

en: Taita
bn: তাইতা

en: German
bn: জার্মান

en: Delaware
bn: ডেলাওয়ের

en: Slave
bn: স্ল্যাভ

en: Dogrib
bn: দোগ্রীব

en: Dinka
bn: ডিংকা

en: Zarma
bn: জার্মা

en: Dogri
bn: ডোগরি

en: Lower Sorbian
bn: নিম্নতর সোর্বিয়ান

en: Duala
bn: দুয়ালা

en: Middle Dutch
bn: মধ্য ডাচ

en: Divehi
bn: দিবেহি

en: Jola-Fonyi
bn: জোলা-ফনী

en: Dyula
bn: ডিউলা

en: Dzongkha
bn: জোংখা

en: Dazaga
bn: দাজাগা

en: Embu
bn: এম্বু

en: Ewe
bn: ইউয়ি

en: Efik
bn: এফিক

en: Ancient Egyptian
bn: প্রাচীন মিশরীয়

en: Ekajuk
bn: ইকাজুক

en: Greek
bn: গ্রিক

en: Elamite
bn: এলামাইট

en: English
bn: ইংরেজি

en: UK English
bn: ইংরেজি (যুক্তরাজ্য)

en: American English
bn: ইংরেজি (আমেরিকা)

en: US English
bn: ইংরেজি (যুক্তরাষ্ট্র)

en: Middle English
bn: মধ্য ইংরেজি

en: Esperanto
bn: এস্পেরান্তো

en: Spanish
bn: স্প্যানিশ

en: European Spanish
bn: স্প্যানিশ (ইউরোপ)

en: Estonian
bn: এস্তোনীয়

en: Basque
bn: বাস্ক

en: Ewondo
bn: ইওন্ডো

en: Persian
bn: ফার্সি

en: Dari
bn: দারি

en: Fang
bn: ফ্যাঙ্গ

en: Fanti
bn: ফান্তি

en: Fula
bn: ফুলাহ্

en: Finnish
bn: ফিনিশ

en: Filipino
bn: ফিলিপিনো

en: Fijian
bn: ফিজিয়ান

en: Faroese
bn: ফেরোইস

en: Fon
bn: ফন

en: French
bn: ফরাসি

en: Cajun French
bn: কাজুন ফরাসি

en: Middle French
bn: মধ্য ফরাসি

en: Old French
bn: প্রাচীন ফরাসি

en: Northern Frisian
bn: উত্তরাঞ্চলীয় ফ্রিসিয়ান

en: Eastern Frisian
bn: পূর্ব ফ্রিসিয়

en: Friulian
bn: ফ্রিউলিও

en: Western Frisian
bn: পশ্চিম ফ্রিসিয়ান

en: Irish
bn: আইরিশ

en: Ga
bn: গা

en: Gagauz
bn: গাগাউজ

en: Gan Chinese
bn: gan

en: Gayo
bn: গায়ো

en: Gbaya
bn: বায়া

en: Scottish Gaelic
bn: স্কটিশ-গ্যেলিক

en: Geez
bn: গীজ

en: Gilbertese
bn: গিলবার্টিজ

en: Galician
bn: গ্যালিশিয়

en: Middle High German
bn: মধ্য-উচ্চ জার্মানি

en: Guarani
bn: গুয়ারানি

en: Old High German
bn: প্রাচীন উচ্চ জার্মানি

en: Gondi
bn: গোন্ডি

en: Gorontalo
bn: গোরোন্তালো

en: Gothic
bn: গথিক

en: Grebo
bn: গ্রেবো

en: Ancient Greek
bn: প্রাচীন গ্রীক

en: Swiss German
bn: সুইস জার্মান

en: Gujarati
bn: গুজরাটি

en: Gusii
bn: গুসী

en: Manx
bn: ম্যাঙ্কস

en: Gwichʼin
bn: গওইচ্’ইন

en: Hausa
bn: হাউসা

en: Haida
bn: হাইডা

en: Hawaiian
bn: হাওয়াইয়ান

en: Southern Haida
bn: দক্ষিণী হায়দা

en: Hebrew
bn: হিব্রু

en: Hindi
bn: হিন্দি

en: Hinglish
bn: হিংলিশ

en: Hiligaynon
bn: হিলিগ্যায়নোন

en: Hittite
bn: হিট্টিট

en: Hmong
bn: হ্‌মোঙ

en: Hiri Motu
bn: হিরি মোতু

en: Croatian
bn: ক্রোয়েশীয়

en: Upper Sorbian
bn: উচ্চ সোর্বিয়ান

en: Xiang Chinese
bn: Xiang চীনা

en: Haitian Creole
bn: হাইতিয়ান ক্রেওল

en: Hungarian
bn: হাঙ্গেরীয়

en: Hupa
bn: হুপা

en: Halkomelem
bn: হাল্কোমেলেম

en: Armenian
bn: আর্মেনিয়

en: Herero
bn: হেরেরো

en: Interlingua
bn: ইন্টারলিঙ্গুয়া

en: Iban
bn: ইবান

en: Ibibio
bn: ইবিবিও

en: Indonesian
bn: ইন্দোনেশীয়

en: Interlingue
bn: ইন্টারলিঙ্গ

en: Igbo
bn: ইগ্‌বো

en: Sichuan Yi
bn: সিচুয়ান য়ি

en: Inupiaq
bn: ইনুপিয়াক

en: Western Canadian Inuktitut
bn: পশ্চিম কানাডিয় ইনুক্টিটুট

en: Iloko
bn: ইলোকো

en: Ingush
bn: ইঙ্গুশ

en: Ido
bn: ইডো

en: Icelandic
bn: আইসল্যান্ডীয়

en: Italian
bn: ইতালিয়

en: Inuktitut
bn: ইনুক্টিটুট

en: Japanese
bn: জাপানি

en: Lojban
bn: লোজবান

en: Ngomba
bn: গোম্বা

en: Machame
bn: মাকামে

en: Judeo-Persian
bn: জুদেও ফার্সি

en: Judeo-Arabic
bn: জুদেও আরবি

en: Javanese
bn: জাভানিজ

en: Georgian
bn: জর্জিয়ান

en: Kara-Kalpak
bn: কারা-কাল্পাক

en: Kabyle
bn: কাবাইলে

en: Kachin
bn: কাচিন

en: Jju
bn: জজু

en: Kamba
bn: কাম্বা

en: Kawi
bn: কাউই

en: Kabardian
bn: কাবার্ডিয়ান

en: Tyap
bn: টিয়াপ

en: Makonde
bn: মাকোন্দে

en: Kabuverdianu
bn: কাবুভারদিয়ানু

en: Koro
bn: কোরো

en: Kongo
bn: কঙ্গো

en: Kaingang
bn: কেইনগ্যাং

en: Khasi
bn: খাশি

en: Khotanese
bn: খোটানিজ

en: Koyra Chiini
bn: কোয়রা চীনি

en: Kikuyu
bn: কিকুয়ু

en: Kuanyama
bn: কোয়ানিয়ামা

en: Kazakh
bn: কাজাখ

en: Kako
bn: কাকো

en: Kalaallisut
bn: কালাল্লিসুট

en: Kalenjin
bn: কালেনজিন

en: Khmer
bn: খমের

en: Kimbundu
bn: কিম্বুন্দু

en: Kannada
bn: কন্নড়

en: Korean
bn: কোরিয়ান

en: Komi-Permyak
bn: কমি-পারমিআক

en: Konkani
bn: কোঙ্কানি

en: Kosraean
bn: কোস্রাইন

en: Kpelle
bn: ক্‌পেল্লে

en: Kanuri
bn: কানুরি

en: Karachay-Balkar
bn: কারচে-বাল্কার

en: Karelian
bn: কারেলিয়ান

en: Kurukh
bn: কুরুখ

en: Kashmiri
bn: কাশ্মীরি

en: Shambala
bn: শাম্বালা

en: Bafia
bn: বাফিয়া

en: Colognian
bn: কলোগনিয়ান

en: Kurdish
bn: কুর্দিশ

en: Kumyk
bn: কুমিয়াক

en: Kutenai
bn: কুটেনাই

en: Komi
bn: কোমি

en: Cornish
bn: কর্ণিশ

en: Kwakʼwala
bn: কোয়াক’ওয়ালা

en: Kuvi
bn: কুভি

en: Kyrgyz
bn: কির্গিজ

en: Latin
bn: লাতিন

en: Ladino
bn: লাদিনো

en: Langi
bn: লাঙ্গি

en: Western Panjabi
bn: লান্ডা

en: Lamba
bn: লাম্বা

en: Luxembourgish
bn: লুক্সেমবার্গীয়

en: Lezghian
bn: লেজঘিয়ান

en: Ganda
bn: গান্ডা

en: Limburgish
bn: লিম্বুর্গিশ

en: Ligurian
bn: লিগুরিয়ান

en: Lillooet
bn: লিল্লুয়েট

en: Lakota
bn: লাকোটা

en: Lombard
bn: লম্বার্ড

en: Lingala
bn: লিঙ্গালা

en: Lao
bn: লাও

en: Mongo
bn: মোঙ্গো

en: Louisiana Creole
bn: লুইসিয়ানা ক্রেওল

en: Lozi
bn: লোজি

en: Northern Luri
bn: উত্তরাঞ্চলীয় লুরি

en: Saamia
bn: সামিয়া

en: Lithuanian
bn: লিথুয়েনীয়

en: Luba-Katanga
bn: লুবা-কাটাঙ্গা

en: Luba-Lulua
bn: লুবা-লুলুয়া

en: Luiseno
bn: লুইসেনো

en: Lunda
bn: লুন্ডা

en: Luo
bn: লুয়ো

en: Mizo
bn: মিজো

en: Luyia
bn: লুইয়া

en: Latvian
bn: লাত্‌ভীয়

en: Madurese
bn: মাদুরেজ

en: Magahi
bn: মাগাহি

en: Maithili
bn: মৈথিলি

en: Makasar
bn: ম্যাকাসার

en: Mandingo
bn: ম্যান্ডিঙ্গো

en: Masai
bn: মাসাই

en: Moksha
bn: মোকশা

en: Mandar
bn: ম্যাণ্ডার

en: Mende
bn: মেন্ডে

en: Meru
bn: মেরু

en: Morisyen
bn: মরিসিয়েন

en: Malagasy
bn: মালাগাসি

en: Middle Irish
bn: মধ্য আইরিশ

en: Makhuwa-Meetto
bn: মাখুয়া-মেত্তো

en: Metaʼ
bn: মেটা

en: Marshallese
bn: মার্শালিজ

en: Māori
bn: মাওরি

en: Mi'kmaw
bn: মিকম্যাক

en: Minangkabau
bn: মিনাংকাবাউ

en: Macedonian
bn: ম্যাসিডোনীয়

en: Malayalam
bn: মালায়ালাম

en: Mongolian
bn: মঙ্গোলিয়

en: Manchu
bn: মাঞ্চু

en: Manipuri
bn: মণিপুরী

en: Innu-aimun
bn: ইন্নু-এমুন

en: Mohawk
bn: মোহাওক

en: Mossi
bn: মসি

en: Marathi
bn: মারাঠি

en: Malay
bn: মালয়

en: Maltese
bn: মল্টিয়

en: Mundang
bn: মুদাঙ্গ

en: Multiple languages
bn: একাধিক ভাষা

en: Muscogee
bn: মুস্কোগী

en: Mirandese
bn: মিরান্ডিজ

en: Marwari
bn: মারোয়ারি

en: Burmese
bn: বর্মি

en: Erzya
bn: এরজিয়া

en: Mazanderani
bn: মাজানদেরানি

en: Nauru
bn: নাউরু

en: Neapolitan
bn: নেয়াপোলিটান

en: Nama
bn: নামা

en: Norwegian Bokmål
bn: নরওয়েজিয়ান বোকমাল

en: North Ndebele
bn: উত্তর এন্দেবেলে

en: Low German
bn: নিম্ন জার্মানি

en: Low Saxon
bn: লো স্যাক্সন

en: Nepali
bn: নেপালী

en: Newari
bn: নেওয়ারি

en: Ndonga
bn: এন্দোঙ্গা

en: Nias
bn: নিয়াস

en: Niuean
bn: নিউয়ান

en: Dutch
bn: ওলন্দাজ

en: Flemish
bn: ফ্লেমিশ

en: Kwasio
bn: কোয়াসিও

en: Norwegian Nynorsk
bn: নরওয়েজিয়ান নিনর্স্ক

en: Ngiemboon
bn: নগিয়েম্বুন

en: Norwegian
bn: নরওয়েজীয়

en: Nogai
bn: নোগাই

en: Old Norse
bn: প্রাচীন নর্স

en: N’Ko
bn: এন’কো

en: South Ndebele
bn: দক্ষিণ এনডেবেলে

en: Northern Sotho
bn: উত্তরাঞ্চলীয় সোথো

en: Nuer
bn: নুয়ার

en: Navajo
bn: নাভাজো

en: Classical Newari
bn: প্রাচীন নেওয়ারী

en: Nyanja
bn: নায়াঞ্জা

en: Nyamwezi
bn: ন্যায়ামওয়েজি

en: Nyankole
bn: ন্যায়াঙ্কোলে

en: Nyoro
bn: ন্যোরো

en: Nzima
bn: এনজিমা

en: Occitan
bn: অক্সিটান

en: Ojibwa
bn: ওজিবওয়া

en: Northwestern Ojibwa
bn: উত্তর পশ্চিম ওজিবোয়া

en: Central Ojibwa
bn: মধ্য ওজিবুয়া

en: Oji-Cree
bn: ওজি-ক্রী

en: Western Ojibwa
bn: পশ্চিম ওজিবোয়া

en: Okanagan
bn: ওকানাগান

en: Oromo
bn: অরোমো

en: Odia
bn: ওড়িয়া

en: Ossetic
bn: ওসেটিক

en: Osage
bn: ওসেজ

en: Ottoman Turkish
bn: অটোমান তুর্কি

en: Punjabi
bn: পাঞ্জাবী

en: Pangasinan
bn: পাঙ্গাসিনান

en: Pahlavi
bn: পাহ্লাভি

en: Pampanga
bn: পাম্পাঙ্গা

en: Papiamento
bn: পাপিয়ামেন্টো

en: Palauan
bn: পালায়ুয়ান

en: Nigerian Pidgin
bn: নাইজেরিয় পিজিন

en: Old Persian
bn: প্রাচীন ফার্সি

en: Phoenician
bn: ফোনিশীয়ান

en: Pali
bn: পালি

en: Pijin
bn: পিজিন

en: Polish
bn: পোলিশ

en: Pohnpeian
bn: পোহ্নপেইয়ান

en: Maliseet-Passamaquoddy
bn: মালিসেট-পাসামাকুয়োড্ডি

en: Prussian
bn: প্রুশিয়ান

en: Old Provençal
bn: প্রাচীন প্রোভেনসাল

en: Pashto
bn: পাশতু

en: Pushto
bn: পুশতো

en: Portuguese
bn: পর্তুগীজ

en: European Portuguese
bn: পর্তুগীজ (ইউরোপ)

en: Quechua
bn: কেচুয়া

en: Kʼicheʼ
bn: কি‘চে

en: Rajasthani
bn: রাজস্থানী

en: Rapanui
bn: রাপানুই

en: Rarotongan
bn: রারোটোংগান

en: Rohingya
bn: রোহিঙ্গা

en: Romansh
bn: রোমান্স

en: Rundi
bn: রুন্দি

en: Romanian
bn: রোমানীয়

en: Moldavian
bn: মলদাভিয়

en: Rombo
bn: রম্বো

en: Romany
bn: রোমানি

en: Russian
bn: রুশ

en: Aromanian
bn: আরোমেনিয়

en: Kinyarwanda
bn: কিনয়ারোয়ান্ডা

en: Rwa
bn: রাওয়া

en: Sanskrit
bn: সংস্কৃত

en: Sandawe
bn: সান্দাওয়ে

en: Yakut
bn: শাখা

en: Samaritan Aramaic
bn: সামারিটান আরামিক

en: Samburu
bn: সামবুরু

en: Sasak
bn: সাসাক

en: Santali
bn: সাঁওতালি

en: Ngambay
bn: গাম্বে

en: Sangu
bn: সাঙ্গু

en: Sardinian
bn: সার্ডিনিয়ান

en: Sicilian
bn: সিসিলিয়ান

en: Scots
bn: স্কটস

en: Sindhi
bn: সিন্ধি

en: Southern Kurdish
bn: দক্ষিণ কুর্দিশ

en: Northern Sami
bn: উত্তরাঞ্চলীয় সামি

en: Sena
bn: সেনা

en: Selkup
bn: সেল্কুপ

en: Koyraboro Senni
bn: কোয়রাবোরো সেন্নি

en: Sango
bn: সাঙ্গো

en: Old Irish
bn: প্রাচীন আইরিশ

en: Serbo-Croatian
bn: সার্বো-ক্রোয়েশিয়

en: Tachelhit
bn: তাচেলহিত

en: Shan
bn: শান

en: Sinhala
bn: সিংহলী

en: Sidamo
bn: সিডামো

en: Slovak
bn: স্লোভাক

en: Slovenian
bn: স্লোভেনীয়

en: Southern Lushootseed
bn: দক্ষিণী লুশুটসীড

en: Samoan
bn: সামোয়ান

en: Southern Sami
bn: দক্ষিণাঞ্চলীয় সামি

en: Lule Sami
bn: লুলে সামি

en: Inari Sami
bn: ইনারি সামি

en: Skolt Sami
bn: স্কোল্ট সামি

en: Shona
bn: শোনা

en: Soninke
bn: সোনিঙ্কে

en: Somali
bn: সোমালি

en: Sogdien
bn: সোগডিয়ান

en: Albanian
bn: আলবেনীয়

en: Serbian
bn: সার্বীয়

en: Sranan Tongo
bn: স্রানান টোঙ্গো

en: Serer
bn: সেরের

en: Swati
bn: সোয়াতি

en: Saho
bn: সাহো

en: Southern Sotho
bn: দক্ষিন সোথো

en: Straits Salish
bn: স্ট্রেটস সালিস

en: Sundanese
bn: সুদানী

en: Sukuma
bn: সুকুমা

en: Susu
bn: সুসু

en: Sumerian
bn: সুমেরীয়

en: Swedish
bn: সুইডিশ

en: Swahili
bn: সোয়াহিলি

en: Congo Swahili
bn: কঙ্গো সোয়াহিলি

en: Comorian
bn: কমোরিয়ান

en: Classical Syriac
bn: প্রাচীন সিরিও

en: Syriac
bn: সিরিয়াক

en: Silesian
bn: সিলেশিয়ান

en: Tamil
bn: তামিল

en: Southern Tutchone
bn: দক্ষিণী টুচোন

en: Telugu
bn: তেলুগু

en: Timne
bn: টাইম্নে

en: Teso
bn: তেসো

en: Tereno
bn: তেরেনো

en: Tetum
bn: তেতুম

en: Tajik
bn: তাজিক

en: Tagish
bn: তাগিশ

en: Thai
bn: থাই

en: Tahltan
bn: তাহ্লতান

en: Tigrinya
bn: তিগরিনিয়া

en: Tigre
bn: টাইগ্রে

en: Tiv
bn: টিভ

en: Turkmen
bn: তুর্কমেনী

en: Tokelau
bn: টোকেলাউ

en: Tagalog
bn: তাগালগ

en: Klingon
bn: ক্লিঙ্গন

en: Tlingit
bn: ত্লিঙ্গিট

en: Tamashek
bn: তামাশেক

en: Tswana
bn: সোয়ানা

en: Tongan
bn: টোঙ্গান

en: Nyasa Tonga
bn: নায়াসা টোঙ্গা

en: Toki Pona
bn: টোকি পোনা

en: Tok Pisin
bn: টোক পিসিন

en: Turkish
bn: তুর্কী

en: Taroko
bn: তারোকো

en: Tsonga
bn: সঙ্গা

en: Tsimshian
bn: সিমশিয়ান

en: Tatar
bn: তাতার

en: Northern Tutchone
bn: উত্তরাঞ্চলীয় টুচোন

en: Tumbuka
bn: তুম্বুকা

en: Tuvalu
bn: টুভালু

en: Twi
bn: টোয়াই

en: Tasawaq
bn: তাসাওয়াক

en: Tahitian
bn: তাহিতিয়ান

en: Tuvinian
bn: টুভিনিয়ান

en: Central Atlas Tamazight
bn: সেন্ট্রাল আটলাস তামাজিগাত

en: Udmurt
bn: উডমুর্ট

en: Uyghur
bn: উইঘুর

en: Ugaritic
bn: উগারিটিক

en: Ukrainian
bn: ইউক্রেনীয়

en: Umbundu
bn: উম্বুন্দু

en: Unknown language
bn: অজানা ভাষা

en: Urdu
bn: উর্দু

en: Uzbek
bn: উজবেক

en: Vai
bn: ভাই

en: Venda
bn: ভেন্ডা

en: Venetian
bn: ভেনেশিয়ান

en: Vietnamese
bn: ভিয়েতনামী

en: Makhuwa
bn: মাখুওয়া

en: Volapük
bn: ভোলাপুক

en: Votic
bn: ভোটিক

en: Vunjo
bn: ভুঞ্জো

en: Walloon
bn: ওয়ালুন

en: Walser
bn: ওয়ালসার

en: Wolaytta
bn: ওলায়ট্টা

en: Waray
bn: ওয়ারে

en: Washo
bn: ওয়াশো

en: Warlpiri
bn: ওয়ার্লপিরি

en: Wolof
bn: ওলোফ

en: Wu Chinese
bn: উ চীনা

en: Kalmyk
bn: কাল্মাইক

en: Xhosa
bn: জোসা

en: Kangri
bn: কাংরি

en: Soga
bn: সোগা

en: Yao
bn: ইয়াও

en: Yapese
bn: ইয়াপেসে

en: Yangben
bn: ইয়াঙ্গবেন

en: Yemba
bn: ইয়েম্বা

en: Yiddish
bn: ইদ্দিশ

en: Yoruba
bn: ইওরুবা

en: Nheengatu
bn: নহিংগাটু

en: Cantonese
bn: ক্যান্টোনিজ

en: Chinese, Cantonese
bn: চীনা, ক্যানটোনীজ

en: Zhuang
bn: ঝু্য়াঙ

en: Zapotec
bn: জাপোটেক

en: Blissymbols
bn: চিত্র ভাষা

en: Zenaga
bn: জেনাগা

en: Standard Moroccan Tamazight
bn: আদর্শ মরক্কোন তামাজিগাত

en: Chinese
bn: চীনা

en: Chinese, Mandarin
bn: চীনা, ম্যান্ডারিন

en: Simplified Mandarin Chinese
bn: চীনা ম্যান্ডারিন সরলীকৃত

en: Traditional Mandarin Chinese
bn: ম্যান্ডারিন চীনা (ঐতিহ্যবাহী)

en: Zulu
bn: জুলু

en: Zuni
bn: জুনি

en: No linguistic content
bn: ভাষাভিত্তিক বিষয়বস্তু নেই

en: Zaza
bn: জাজা
