dialect-cldr-langs - en to et translation catalogue (656 entries)

en: Afar
et: afari

en: Abkhazian
et: abhaasi

en: Acehnese
et: atšehi

en: Acoli
et: atšoli

en: Adangme
et: adangme

en: Adyghe
et: adõgee

en: Avestan
et: avesta

en: Tunisian Arabic
et: Tuneesia araabia

en: Afrikaans
et: afrikaani

en: Afrihili
et: afrihili

en: Aghem
et: aghemi

en: Ainu
et: ainu

en: Akan
et: akani

en: Akkadian
et: akadi

en: Alabama
et: alabama

en: Aleut
et: aleuudi

en: Gheg Albanian
et: geegi

en: Southern Altai
et: altai

en: Amharic
et: amhara

en: Aragonese
et: aragoni

en: Old English
et: vanainglise

en: Obolo
et: obolo

en: Angika
et: angika

en: Arabic
et: araabia

en: Modern Standard Arabic
et: tänapäeva araabia kirjakeel

en: Aramaic
et: aramea

en: Mapuche
et: mapudunguni

en: Araona
et: araona

en: Arapaho
et: arapaho

en: Algerian Arabic
et: Alžeeria araabia

en: Najdi Arabic
et: Najdi araabia

en: Arawak
et: aravaki

en: Moroccan Arabic
et: Maroko araabia

en: Egyptian Arabic
et: Egiptuse araabia

en: Assamese
et: assami

en: Asu
et: asu

en: American Sign Language
et: Ameerika viipekeel

en: Asturian
et: astuuria

en: Atikamekw
et: atikameki

en: Avaric
et: avaari

en: Awadhi
et: avadhi

en: Aymara
et: aimara

en: Azerbaijani
et: aserbaidžaani

en: Azeri
et: aseri

en: Bashkir
et: baškiiri

en: Baluchi
et: belutši

en: Balinese
et: bali

en: Bavarian
et: baieri

en: Basaa
et: basaa

en: Bamun
et: bamuni

en: Batak Toba
et: bataki

en: Ghomala
et: ghomala

en: Belarusian
et: valgevene

en: Beja
et: bedža

en: Bemba
et: bemba

en: Betawi
et: betavi

en: Bena
et: bena

en: Bafut
et: bafuti

en: Badaga
et: badaga

en: Bulgarian
et: bulgaaria

en: Haryanvi
et: harjaanvi

en: Western Balochi
et: läänebelutši

en: Bhojpuri
et: bhodžpuri

en: Bislama
et: bislama

en: Bikol
et: bikoli

en: Bini
et: edo

en: Banjar
et: bandžari

en: Kom
et: komi (Aafrika)

en: Siksiká
et: mustjalaindiaani

en: Anii
et: anii

en: Tai Dam
et: tai-dami

en: Bambara
et: bambara

en: Bangla
et: bengali

en: Tibetan
et: tiibeti

en: Bishnupriya
et: bišnuprija

en: Bakhtiari
et: bahtiari

en: Breton
et: bretooni

en: Braj
et: bradži

en: Brahui
et: brahui

en: Bodo
et: bodo

en: Bosnian
et: bosnia

en: Akoose
et: akoose

en: Buriat
et: burjaadi

en: Buginese
et: bugi

en: Bulu
et: bulu

en: Blin
et: bilini

en: Medumba
et: medumba

en: Catalan
et: katalaani

en: Caddo
et: kado

en: Carib
et: kariibi

en: Cayuga
et: kajuka

en: Atsam
et: aitšami

en: Chakma
et: tšaakma

en: Chechen
et: tšetšeeni

en: Cebuano
et: sebu

en: Chiga
et: tšiga

en: Chamorro
et: tšamorro

en: Chibcha
et: tšibtša

en: Chagatai
et: tšagatai

en: Chuukese
et: tšuugi

en: Mari
et: mari

en: Chinook Jargon
et: tšinuki žargoon

en: Choctaw
et: tšokto

en: Chipewyan
et: tšipevai

en: Cherokee
et: tšerokii

en: Cheyenne
et: šaieeni

en: Chickasaw
et: tšikasoo

en: Central Kurdish
et: sorani

en: Kurdish, Central
et: kurdi (keskkurdi)

en: Kurdish, Sorani
et: keskkurdi

en: Chilcotin
et: tšilkotini

en: Corsican
et: korsika

en: Coptic
et: kopti

en: Capiznon
et: kapisnoni

en: Cree
et: krii

en: Michif
et: michifi

en: Crimean Tatar
et: krimmitatari

en: Southern East Cree
et: lõuna-idakrii

en: Plains Cree
et: tasandikukrii

en: Northern East Cree
et: põhja-idakrii

en: Moose Cree
et: põdrakrii

en: Carolina Algonquian
et: Carolina algonkini

en: Seselwa Creole French
et: seišelli

en: Czech
et: tšehhi

en: Kashubian
et: kašuubi

en: Swampy Cree
et: sookrii

en: Church Slavic
et: kirikuslaavi

en: Chuvash
et: tšuvaši

en: Welsh
et: kõmri

en: Danish
et: taani

en: Dakota
et: siuu

en: Dargwa
et: dargi

en: Taita
et: davida

en: German
et: saksa

en: Austrian German
et: Austria saksa

en: Swiss High German
et: Šveitsi ülemsaksa

en: Delaware
et: delavari

en: Slave
et: sleivi

en: Dogrib
et: dogribi

en: Dinka
et: dinka

en: Zarma
et: zarma

en: Dogri
et: dogri

en: Lower Sorbian
et: alamsorbi

en: Central Dusun
et: keskdusuni

en: Duala
et: duala

en: Middle Dutch
et: keskhollandi

en: Divehi
et: maldiivi

en: Jola-Fonyi
et: fonji

en: Dyula
et: djula

en: Dzongkha
et: dzongkha

en: Dazaga
et: daza

en: Embu
et: embu

en: Ewe
et: eve

en: Efik
et: efiki

en: Emilian
et: emiilia

en: Ancient Egyptian
et: egiptuse

en: Ekajuk
et: ekadžuki

en: Greek
et: kreeka

en: Elamite
et: eelami

en: English
et: inglise

en: Australian English
et: Austraalia inglise

en: Canadian English
et: Kanada inglise

en: British English
et: Briti inglise

en: American English
et: Ameerika inglise

en: US English
et: USA inglise

en: Middle English
et: keskinglise

en: Esperanto
et: esperanto

en: Spanish
et: hispaania

en: Latin American Spanish
et: Ladina-Ameerika hispaania

en: European Spanish
et: Euroopa hispaania

en: Mexican Spanish
et: Mehhiko hispaania

en: Central Yupik
et: keskjupiki

en: Estonian
et: eesti

en: Basque
et: baski

en: Ewondo
et: evondo

en: Extremaduran
et: estremenju

en: Persian
et: pärsia

en: Dari
et: dari

en: Fang
et: fangi

en: Fanti
et: fanti

en: Fula
et: fula

en: Finnish
et: soome

en: Filipino
et: filipiini

en: Tornedalen Finnish
et: meä

en: Fijian
et: fidži

en: Faroese
et: fääri

en: Fon
et: foni

en: French
et: prantsuse

en: Canadian French
et: Kanada prantsuse

en: Swiss French
et: Šveitsi prantsuse

en: Cajun French
et: cajun’i

en: Middle French
et: keskprantsuse

en: Old French
et: vanaprantsuse

en: Arpitan
et: frankoprovansi

en: Northern Frisian
et: põhjafriisi

en: Eastern Frisian
et: idafriisi

en: Friulian
et: friuuli

en: Western Frisian
et: läänefriisi

en: Irish
et: iiri

en: Gagauz
et: gagauusi

en: Gan Chinese
et: kani

en: Gayo
et: gajo

en: Gbaya
et: gbaja

en: Scottish Gaelic
et: gaeli

en: Geez
et: etioopia

en: Gilbertese
et: kiribati

en: Galician
et: galeegi

en: Gilaki
et: gilaki

en: Middle High German
et: keskülemsaksa

en: Guarani
et: guaranii

en: Old High German
et: vanaülemsaksa

en: Gondi
et: gondi

en: Gorontalo
et: gorontalo

en: Gothic
et: gooti

en: Grebo
et: grebo

en: Ancient Greek
et: vanakreeka

en: Swiss German
et: šveitsisaksa

en: Gujarati
et: gudžarati

en: Wayuu
et: vajuu

en: Frafra
et: farefare

en: Gusii
et: gusii

en: Manx
et: mänksi

en: Gwichʼin
et: gvitšini

en: Hausa
et: hausa

en: Haida
et: haida

en: Hakka Chinese
et: hakka

en: Hawaiian
et: havai

en: Southern Haida
et: lõunahaida

en: Hebrew
et: heebrea

en: Hindi
et: hindi

en: Hinglish
et: hinglishi

en: Fiji Hindi
et: Fidži hindi

en: Hiligaynon
et: hiligainoni

en: Hittite
et: heti

en: Hmong
et: hmongi

en: Hiri Motu
et: hirimotu

en: Croatian
et: horvaadi

en: Upper Sorbian
et: ülemsorbi

en: Xiang Chinese
et: sjangi

en: Haitian Creole
et: haiti

en: Hungarian
et: ungari

en: Hupa
et: hupa

en: Halkomelem
et: halkomelemi

en: Armenian
et: armeenia

en: Herero
et: herero

en: Interlingua
et: interlingua

en: Iban
et: ibani

en: Ibibio
et: ibibio

en: Indonesian
et: indoneesia

en: Interlingue
et: interlingue

en: Igbo
et: ibo

en: Sichuan Yi
et: nuosu

en: Inupiaq
et: injupiaki

en: Western Canadian Inuktitut
et: Lääne-Kanada inuktituti

en: Iloko
et: iloko

en: Ingush
et: inguši

en: Ido
et: ido

en: Icelandic
et: islandi

en: Italian
et: itaalia

en: Inuktitut
et: inuktituti

en: Ingrian
et: isuri

en: Japanese
et: jaapani

en: Jamaican Creole English
et: Jamaica kreoolkeel

en: Lojban
et: ložban

en: Ngomba
et: ngomba

en: Machame
et: matšame

en: Judeo-Persian
et: juudipärsia

en: Judeo-Arabic
et: juudiaraabia

en: Jutish
et: jüüti

en: Javanese
et: jaava

en: Georgian
et: gruusia

en: Kara-Kalpak
et: karakalpaki

en: Kabyle
et: kabiili

en: Kachin
et: katšini

en: Jju
et: jju

en: Kamba
et: kamba

en: Kawi
et: kaavi

en: Kabardian
et: kabardi-tšerkessi

en: Kanembu
et: kanembu

en: Tyap
et: tjapi

en: Makonde
et: makonde

en: Kabuverdianu
et: kabuverdianu

en: Koro
et: koro

en: Kongo
et: kongo

en: Kaingang
et: kaingangi

en: Khasi
et: khasi

en: Khotanese
et: saka

en: Koyra Chiini
et: koyra chiini

en: Khowar
et: khovari

en: Kikuyu
et: kikuju

en: Kirmanjki
et: kõrmandžki

en: Kuanyama
et: kvanjama

en: Kazakh
et: kasahhi

en: Kako
et: kako

en: Kalaallisut
et: grööni

en: Kalenjin
et: kalendžini

en: Khmer
et: khmeeri

en: Kimbundu
et: mbundu

en: Kannada
et: kannada

en: Korean
et: korea

en: Komi-Permyak
et: permikomi

en: Konkani
et: konkani

en: Kosraean
et: kosrae

en: Kpelle
et: kpelle

en: Kanuri
et: kanuri

en: Karachay-Balkar
et: karatšai-balkaari

en: Krio
et: krio

en: Kinaray-a
et: kinaraia

en: Karelian
et: karjala

en: Kurukh
et: kuruhhi

en: Kashmiri
et: kašmiiri

en: Shambala
et: šambala

en: Bafia
et: bafia

en: Colognian
et: kölni

en: Kurdish
et: kurdi

en: Kumyk
et: kumõki

en: Kutenai
et: kutenai

en: Komi
et: komi

en: Cornish
et: korni

en: Kwakʼwala
et: kvakvala

en: Kuvi
et: kuvi

en: Kyrgyz
et: kirgiisi

en: Latin
et: ladina

en: Ladino
et: ladiino

en: Langi
et: langi

en: Western Panjabi
et: lahnda

en: Lamba
et: lamba

en: Luxembourgish
et: letseburgi

en: Lezghian
et: lesgi

en: Ganda
et: ganda

en: Limburgish
et: limburgi

en: Ligurian
et: liguuri

en: Lillooet
et: lillueti

en: Livonian
et: liivi

en: Lakota
et: lakota

en: Lombard
et: lombardi

en: Lingala
et: lingala

en: Lao
et: lao

en: Mongo
et: mongo

en: Louisiana Creole
et: Louisiana kreoolkeel

en: Lozi
et: lozi

en: Northern Luri
et: põhjaluri

en: Saamia
et: samia

en: Lithuanian
et: leedu

en: Latgalian
et: latgali

en: Luba-Katanga
et: Katanga luba

en: Luba-Lulua
et: lulua

en: Luiseno
et: luisenjo

en: Lunda
et: lunda

en: Mizo
et: lušei

en: Luyia
et: luhja

en: Latvian
et: läti

en: Literary Chinese
et: klassikaline hiina

en: Laz
et: lazi

en: Madurese
et: madura

en: Mafa
et: mafa

en: Magahi
et: magahi

en: Maithili
et: maithili

en: Makasar
et: makassari

en: Mandingo
et: malinke

en: Masai
et: masai

en: Maba
et: maba

en: Moksha
et: mokša

en: Mandar
et: mandari

en: Mende
et: mende

en: Meru
et: meru

en: Morisyen
et: Mauritiuse kreoolkeel

en: Malagasy
et: malagassi

en: Middle Irish
et: keskiiri

en: Makhuwa-Meetto
et: makhuwa-meetto

en: Metaʼ
et: meta

en: Marshallese
et: maršalli

en: Māori
et: maoori

en: Mi'kmaw
et: mikmaki

en: Minangkabau
et: minangkabau

en: Macedonian
et: makedoonia

en: Malayalam
et: malajalami

en: Mongolian
et: mongoli

en: Manchu
et: mandžu

en: Manipuri
et: manipuri

en: Innu-aimun
et: innu

en: Mohawk
et: mohoogi

en: Mossi
et: more

en: Marathi
et: marathi

en: Western Mari
et: mäemari

en: Malay
et: malai

en: Maltese
et: malta

en: Mundang
et: mundangi

en: Multiple languages
et: mitu keelt

en: Muscogee
et: maskogi

en: Mirandese
et: miranda

en: Marwari
et: marvari

en: Mentawai
et: mentavei

en: Burmese
et: birma

en: Myene
et: mjene

en: Erzya
et: ersa

en: Mazanderani
et: mazandaraani

en: Nauru
et: nauru

en: Min Nan Chinese
et: lõunamini

en: Neapolitan
et: napoli

en: Nama
et: nama

en: Norwegian Bokmål
et: norra bokmål

en: North Ndebele
et: põhjandebele

en: Low German
et: alamsaksa

en: Low Saxon
et: Hollandi alamsaksa

en: Nepali
et: nepali

en: Newari
et: nevari

en: Ndonga
et: ndonga

en: Nias
et: niasi

en: Niuean
et: niue

en: Ao Naga
et: ao

en: Dutch
et: hollandi

en: Flemish
et: flaami

en: Kwasio
et: kwasio

en: Norwegian Nynorsk
et: uusnorra

en: Ngiemboon
et: ngiembooni

en: Norwegian
et: norra

en: Nogai
et: nogai

en: Old Norse
et: vanapõhja

en: Novial
et: noviaal

en: N’Ko
et: nkoo

en: South Ndebele
et: lõunandebele

en: Northern Sotho
et: põhjasotho

en: Nuer
et: nueri

en: Navajo
et: navaho

en: Classical Newari
et: vananevari

en: Nyanja
et: njandža

en: Nyamwezi
et: njamvesi

en: Nyankole
et: njankole

en: Nyoro
et: njoro

en: Nzima
et: nzima

en: Occitan
et: oksitaani

en: Ojibwa
et: odžibvei

en: Northwestern Ojibwa
et: loodeodžibvei

en: Central Ojibwa
et: keskodžibvei

en: Oji-Cree
et: Severni odžibvei

en: Western Ojibwa
et: lääneodžibvei

en: Okanagan
et: okanagani

en: Oromo
et: oromo

en: Odia
et: oria

en: Ossetic
et: osseedi

en: Osage
et: oseidži

en: Ottoman Turkish
et: osmanitürgi

en: Punjabi
et: pandžabi

en: Pangasinan
et: pangasinani

en: Pahlavi
et: pahlavi

en: Pampanga
et: pampanga

en: Papiamento
et: papiamento

en: Palauan
et: belau

en: Picard
et: pikardi

en: Nigerian Pidgin
et: Nigeeria pidžinkeel

en: Pennsylvania German
et: Pennsylvania saksa

en: Plautdietsch
et: mennoniidisaksa

en: Old Persian
et: vanapärsia

en: Palatine German
et: Pfalzi

en: Phoenician
et: foiniikia

en: Pali
et: paali

en: Pijin
et: pijini

en: Polish
et: poola

en: Piedmontese
et: piemonte

en: Pontic
et: pontose

en: Pohnpeian
et: poonpei

en: Maliseet-Passamaquoddy
et: passamakodi

en: Prussian
et: preisi

en: Old Provençal
et: vanaprovansi

en: Pashto
et: puštu

en: Portuguese
et: portugali

en: Brazilian Portuguese
et: Brasiilia portugali

en: European Portuguese
et: Euroopa portugali

en: Quechua
et: ketšua

en: Kʼicheʼ
et: kitše

en: Rajasthani
et: radžastani

en: Rapanui
et: rapanui

en: Rarotongan
et: rarotonga

en: Romagnol
et: romanja

en: Rohingya
et: rohingja

en: Riffian
et: riifi

en: Romansh
et: romanši

en: Rundi
et: rundi

en: Romanian
et: rumeenia

en: Moldavian
et: moldova

en: Rombo
et: rombo

en: Romany
et: mustlaskeel

en: Rotuman
et: rotuma

en: Russian
et: vene

en: Rusyn
et: russiini

en: Roviana
et: roviana

en: Aromanian
et: aromuuni

en: Kinyarwanda
et: ruanda

en: Rwa
et: rvaa

en: Sanskrit
et: sanskriti

en: Sandawe
et: sandave

en: Yakut
et: jakuudi

en: Samaritan Aramaic
et: Samaaria aramea

en: Samburu
et: samburu

en: Sasak
et: sasaki

en: Santali
et: santali

en: Saurashtra
et: sauraštra

en: Ngambay
et: ngambai

en: Sangu
et: sangu

en: Sardinian
et: sardi

en: Sicilian
et: sitsiilia

en: Scots
et: šoti

en: Sindhi
et: sindhi

en: Southern Kurdish
et: lõunakurdi

en: Northern Sami
et: põhjasaami

en: Seneca
et: seneka

en: Sena
et: sena

en: Seri
et: seri

en: Selkup
et: sölkupi

en: Koyraboro Senni
et: koyraboro senni

en: Sango
et: sango

en: Old Irish
et: vanaiiri

en: Samogitian
et: žemaidi

en: Serbo-Croatian
et: serbia-horvaadi

en: Tachelhit
et: šilha

en: Shan
et: šani

en: Chadian Arabic
et: Tšaadi araabia

en: Sinhala
et: singali

en: Sidamo
et: sidamo

en: Slovak
et: slovaki

en: Slovenian
et: sloveeni

en: Southern Lushootseed
et: Lõuna-Puget-Soundi sališi

en: Lower Silesian
et: alamsileesia

en: Selayar
et: selajari

en: Samoan
et: samoa

en: Southern Sami
et: lõunasaami

en: Lule Sami
et: Lule saami

en: Inari Sami
et: Inari saami

en: Skolt Sami
et: koltasaami

en: Shona
et: šona

en: Soninke
et: soninke

en: Somali
et: somaali

en: Sogdien
et: sogdi

en: Albanian
et: albaania

en: Serbian
et: serbia

en: Sranan Tongo
et: sranani

en: Serer
et: sereri

en: Swati
et: svaasi

en: Saho
et: saho

en: Southern Sotho
et: lõunasotho

en: Saterland Frisian
et: saterfriisi

en: Straits Salish
et: väinasališi

en: Sundanese
et: sunda

en: Sukuma
et: sukuma

en: Susu
et: susu

en: Sumerian
et: sumeri

en: Swedish
et: rootsi

en: Swahili
et: suahiili

en: Congo Swahili
et: Kongo suahiili

en: Comorian
et: komoori

en: Classical Syriac
et: vanasüüria

en: Syriac
et: süüria

en: Silesian
et: sileesia

en: Tamil
et: tamili

en: Southern Tutchone
et: lõunatutšoni

en: Tulu
et: tulu

en: Telugu
et: telugu

en: Timne
et: temne

en: Teso
et: teso

en: Tereno
et: tereno

en: Tetum
et: tetumi

en: Tajik
et: tadžiki

en: Tagish
et: tagishi

en: Thai
et: tai

en: Tahltan
et: tahltani

en: Tigrinya
et: tigrinja

en: Tigre
et: tigree

en: Tiv
et: tivi

en: Turkmen
et: türkmeeni

en: Tokelau
et: tokelau

en: Tsakhur
et: tsahhi

en: Tagalog
et: tagalogi

en: Klingon
et: klingoni

en: Tlingit
et: tlingiti

en: Talysh
et: talõši

en: Tamashek
et: tamašeki

en: Tswana
et: tsvana

en: Tongan
et: tonga

en: Nyasa Tonga
et: tšitonga

en: Toki Pona
et: toki pona

en: Tok Pisin
et: uusmelaneesia

en: Turkish
et: türgi

en: Turoyo
et: turojo

en: Taroko
et: taroko

en: Torwali
et: torvali

en: Tsonga
et: tsonga

en: Tsakonian
et: tsakoonia

en: Tsimshian
et: tsimši

en: Tatar
et: tatari

en: Northern Tutchone
et: põhjatutšoni

en: Muslim Tat
et: lõunataadi

en: Tumbuka
et: tumbuka

en: Tuvalu
et: tuvalu

en: Twi
et: tvii

en: Tasawaq
et: taswaqi

en: Tahitian
et: tahiti

en: Tuvinian
et: tõva

en: Central Atlas Tamazight
et: tamasikti

en: Udmurt
et: udmurdi

en: Uyghur
et: uiguuri

en: Ugaritic
et: ugariti

en: Ukrainian
et: ukraina

en: Umbundu
et: umbundu

en: Unknown language
et: määramata keel

en: Urdu
et: urdu

en: Uzbek
et: usbeki

en: Venda
et: venda

en: Venetian
et: veneti

en: Veps
et: vepsa

en: Vietnamese
et: vietnami

en: West Flemish
et: lääneflaami

en: Main-Franconian
et: Maini frangi

en: Makhuwa
et: makua

en: Volapük
et: volapüki

en: Votic
et: vadja

en: Võro
et: võru

en: Vunjo
et: vundžo

en: Walloon
et: vallooni

en: Walser
et: valsi

en: Wolaytta
et: volaita

en: Waray
et: varai

en: Washo
et: vašo

en: Warlpiri
et: varlpiri

en: Wolof
et: volofi

en: Wu Chinese
et: uu

en: Kalmyk
et: kalmõki

en: Xhosa
et: koosa

en: Mingrelian
et: megreli

en: Kangri
et: kangri

en: Soga
et: soga

en: Yao
et: jao

en: Yapese
et: japi

en: Yangben
et: yangbeni

en: Yemba
et: jemba

en: Yiddish
et: jidiši

en: Yoruba
et: joruba

en: Nheengatu
et: njengatu

en: Cantonese
et: kantoni

en: Chinese, Cantonese
et: hiina (kantoni)

en: Zhuang
et: tšuangi

en: Zapotec
et: sapoteegi

en: Blissymbols
et: Blissi sümbolid

en: Zeelandic
et: zeelandi

en: Zenaga
et: zenaga

en: Standard Moroccan Tamazight
et: tamasikti (Maroko)

en: Chinese
et: hiina

en: Chinese, Mandarin
et: hiina (mandariinihiina)

en: Simplified Chinese
et: lihtsustatud hiina

en: Simplified Mandarin Chinese
et: lihtsustatud mandariinihiina

en: Traditional Chinese
et: traditsiooniline hiina

en: Traditional Mandarin Chinese
et: traditsiooniline mandariinihiina

en: Zulu
et: suulu

en: Zuni
et: sunji

en: No linguistic content
et: mittekeeleline

en: Zaza
et: zaza
