dialect-cldr-langs - en to te translation catalogue (578 entries)

en: Afar
te: అఫార్

en: Abkhazian
te: అబ్ఖాజియన్

en: Acehnese
te: ఆఖినీస్

en: Acoli
te: అకోలి

en: Adangme
te: అడాంగ్మే

en: Adyghe
te: అడిగాబ్జే

en: Avestan
te: అవేస్టాన్

en: Tunisian Arabic
te: టునీషియా అరబిక్

en: Afrikaans
te: ఆఫ్రికాన్స్

en: Afrihili
te: అఫ్రిహిలి

en: Aghem
te: అగేమ్

en: Ainu
te: ఐను

en: Akan
te: అకాన్

en: Akkadian
te: అక్కాడియాన్

en: Aleut
te: అలియుట్

en: Southern Altai
te: దక్షిణ ఆల్టై

en: Amharic
te: అమ్హారిక్

en: Aragonese
te: అరగోనిస్

en: Old English
te: ప్రాచీన ఆంగ్లం

en: Obolo
te: ఒబోలో

en: Angika
te: ఆంగిక

en: Arabic
te: అరబిక్

en: Modern Standard Arabic
te: ఆధునిక ప్రామాణిక అరబిక్

en: Aramaic
te: అరామైక్

en: Mapuche
te: మపుచే

en: Arapaho
te: అరాపాహో

en: Najdi Arabic
te: నజ్ది అరబిక్

en: Arawak
te: అరావాక్

en: Egyptian Arabic
te: ఈజిప్షియన్ అరబిక్

en: Assamese
te: అస్సామీస్

en: Asu
te: అసు

en: Asturian
te: ఆస్టూరియన్

en: Atikamekw
te: అతికామెక్వ

en: Avaric
te: అవారిక్

en: Awadhi
te: అవధి

en: Aymara
te: ఐమారా

en: Azerbaijani
te: అజర్బైజాని

en: Azeri
te: అజెరి

en: Bashkir
te: బాష్కిర్

en: Baluchi
te: బాలుచి

en: Balinese
te: బాలినీస్

en: Basaa
te: బసా

en: Belarusian
te: బెలారుషియన్

en: Beja
te: బేజా

en: Bemba
te: బెంబా

en: Bena
te: బెనా

en: Bulgarian
te: బల్గేరియన్

en: Haryanvi
te: హర్యాన్వి

en: Western Balochi
te: పశ్చిమ బలూచీ

en: Bhojpuri
te: భోజ్‌పురి

en: Bislama
te: బిస్లామా

en: Bikol
te: బికోల్

en: Bini
te: బిని

en: Siksiká
te: సిక్సికా

en: Anii
te: అని

en: Bambara
te: బంబారా

en: Bangla
te: బంగ్లా

en: Tibetan
te: టిబెటన్

en: Bishnupriya
te: బిష్ణుప్రియ

en: Breton
te: బ్రెటన్

en: Braj
te: బ్రాజ్

en: Bodo
te: బోడో

en: Bosnian
te: బోస్నియన్

en: Buriat
te: బురియట్

en: Buginese
te: బుగినీస్

en: Blin
te: బ్లిన్

en: Catalan
te: కాటలాన్

en: Caddo
te: కేడ్డో

en: Carib
te: కేరిబ్

en: Cayuga
te: సేయుగా

en: Atsam
te: అట్సామ్

en: Chakma
te: చక్మా

en: Chechen
te: చెచెన్

en: Cebuano
te: సెబువానో

en: Chiga
te: చిగా

en: Chamorro
te: చమర్రో

en: Chibcha
te: చిబ్చా

en: Chagatai
te: చాగటై

en: Chuukese
te: చూకీస్

en: Mari
te: మారి

en: Chinook Jargon
te: చినూక్ జార్గన్

en: Choctaw
te: చక్టా

en: Chipewyan
te: చిపెవ్యాన్

en: Cherokee
te: చెరోకీ

en: Cheyenne
te: చేయేన్

en: Central Kurdish
te: సెంట్రల్ కర్డిష్

en: Kurdish, Central
te: కర్డిష్, సెంట్రల్

en: Kurdish, Sorani
te: కర్డిష్, సోరానీ

en: Chilcotin
te: చిల్కటిన్

en: Corsican
te: కోర్సికన్

en: Coptic
te: కోప్టిక్

en: Cree
te: క్రి

en: Michif
te: మిచిఫ్

en: Crimean Tatar
te: క్రిమియన్ టర్కిష్

en: Southern East Cree
te: దక్షిణ తూర్పు క్రీ

en: Plains Cree
te: ప్లెయిన్స్ క్రీ

en: Northern East Cree
te: ఉత్తర తూర్పు క్రీ

en: Moose Cree
te: మూస్ క్రీ

en: Carolina Algonquian
te: కరోలినా అల్గోన్‌క్వియన్

en: Seselwa Creole French
te: సెసేల్వా క్రియోల్ ఫ్రెంచ్

en: Czech
te: చెక్

en: Kashubian
te: కషుబియన్

en: Swampy Cree
te: స్వాంపీ క్రీ

en: Church Slavic
te: చర్చ్ స్లావిక్

en: Chuvash
te: చువాష్

en: Welsh
te: వెల్ష్

en: Danish
te: డానిష్

en: Dakota
te: డకోటా

en: Dargwa
te: డార్గ్వా

en: Taita
te: టైటా

en: German
te: జర్మన్

en: Austrian German
te: ఆస్ట్రియన్ జర్మన్

en: Swiss High German
te: స్విస్ హై జర్మన్

en: Delaware
te: డెలావేర్

en: Slave
te: స్లేవ్

en: Dogrib
te: డోగ్రిబ్

en: Dinka
te: డింకా

en: Zarma
te: జార్మా

en: Dogri
te: డోగ్రి

en: Lower Sorbian
te: లోయర్ సోర్బియన్

en: Duala
te: డ్యూలా

en: Middle Dutch
te: మధ్యమ డచ్

en: Divehi
te: దివేహి

en: Jola-Fonyi
te: జోలా-ఫోనయి

en: Dyula
te: డ్యులా

en: Dzongkha
te: జోంఖా

en: Dazaga
te: డాజాగా

en: Embu
te: ఇంబు

en: Ewe
te: యూ

en: Efik
te: ఎఫిక్

en: Ancient Egyptian
te: ప్రాచీన ఈజిప్షియన్

en: Ekajuk
te: ఏకాజక్

en: Greek
te: గ్రీక్

en: Elamite
te: ఎలామైట్

en: English
te: ఇంగ్లీష్

en: Australian English
te: ఆస్ట్రేలియన్ ఇంగ్లీష్

en: Canadian English
te: కెనడియన్ ఇంగ్లీష్

en: British English
te: బ్రిటిష్ ఇంగ్లీష్

en: UK English
te: యు.కె. ఇంగ్లీష్

en: American English
te: అమెరికన్ ఇంగ్లీష్

en: US English
te: యు.ఎస్. ఇంగ్లీష్

en: Middle English
te: మధ్యమ ఆంగ్లం

en: Esperanto
te: ఎస్పెరాంటో

en: Spanish
te: స్పానిష్

en: Latin American Spanish
te: లాటిన్ అమెరికన్ స్పానిష్

en: European Spanish
te: యూరోపియన్ స్పానిష్

en: Mexican Spanish
te: మెక్సికన్ స్పానిష్

en: Estonian
te: ఎస్టోనియన్

en: Basque
te: బాస్క్యూ

en: Ewondo
te: ఎవోండొ

en: Persian
te: పర్షియన్

en: Dari
te: డారి

en: Fang
te: ఫాంగ్

en: Fanti
te: ఫాంటి

en: Fula
te: ఫ్యుల

en: Finnish
te: ఫిన్నిష్

en: Filipino
te: ఫిలిపినో

en: Fijian
te: ఫిజియన్

en: Faroese
te: ఫారోస్

en: Fon
te: ఫాన్

en: French
te: ఫ్రెంచ్

en: Canadian French
te: కెనడియెన్ ఫ్రెంచ్

en: Swiss French
te: స్విస్ ఫ్రెంచ్

en: Cajun French
te: కాజున్ ఫ్రెంచ్

en: Middle French
te: మధ్యమ ప్రెంచ్

en: Old French
te: ప్రాచీన ఫ్రెంచ్

en: Northern Frisian
te: ఉత్తర ఫ్రిసియన్

en: Eastern Frisian
te: తూర్పు ఫ్రిసియన్

en: Friulian
te: ఫ్రియులియన్

en: Western Frisian
te: పశ్చిమ ఫ్రిసియన్

en: Irish
te: ఐరిష్

en: Ga
te: గా

en: Gagauz
te: గాగౌజ్

en: Gan Chinese
te: గాన్ చైనీస్

en: Gayo
te: గాయో

en: Gbaya
te: గ్బాయా

en: Scottish Gaelic
te: స్కాటిష్ గేలిక్

en: Geez
te: జీజ్

en: Gilbertese
te: గిల్బర్టీస్

en: Galician
te: గాలిషియన్

en: Middle High German
te: మధ్యమ హై జర్మన్

en: Guarani
te: గ్వారనీ

en: Old High German
te: ప్రాచీన హై జర్మన్

en: Gondi
te: గోండి

en: Gorontalo
te: గోరోంటలా

en: Gothic
te: గోథిక్

en: Grebo
te: గ్రేబో

en: Ancient Greek
te: ప్రాచీన గ్రీక్

en: Swiss German
te: స్విస్ జర్మన్

en: Gujarati
te: గుజరాతీ

en: Gusii
te: గుస్సీ

en: Manx
te: మాంక్స్

en: Gwichʼin
te: గ్విచిన్

en: Hausa
te: హౌసా

en: Haida
te: హైడా

en: Hakka Chinese
te: హక్కా చైనీస్

en: Hawaiian
te: హవాయియన్

en: Southern Haida
te: దక్షిణ హైదా

en: Hebrew
te: హిబ్రూ

en: Hindi
te: హిందీ

en: Hinglish
te: హింగ్లీష్

en: Hiligaynon
te: హిలిగెనాన్

en: Hittite
te: హిట్టిటే

en: Hmong
te: మోంగ్

en: Hiri Motu
te: హిరి మోటు

en: Croatian
te: క్రొయేషియన్

en: Upper Sorbian
te: అప్పర్ సోర్బియన్

en: Xiang Chinese
te: జియాంగ్ చైనీస్

en: Haitian Creole
te: హైటియన్ క్రియోల్

en: Hungarian
te: హంగేరియన్

en: Hupa
te: హుపా

en: Halkomelem
te: హల్కోమెలెమ్

en: Armenian
te: ఆర్మీనియన్

en: Herero
te: హెరెరో

en: Interlingua
te: ఇంటర్లింగ్వా

en: Iban
te: ఐబాన్

en: Ibibio
te: ఇబిబియో

en: Indonesian
te: ఇండోనేషియన్

en: Interlingue
te: ఇంటర్లింగ్

en: Igbo
te: ఇగ్బో

en: Sichuan Yi
te: శిషువన్ ఈ

en: Inupiaq
te: ఇనుపైయాక్

en: Western Canadian Inuktitut
te: పశ్చిమ కెనేడియన్ ఇన్నూక్‌టిటూట్

en: Iloko
te: ఐలోకో

en: Ingush
te: ఇంగుష్

en: Ido
te: ఈడో

en: Icelandic
te: ఐస్లాండిక్

en: Italian
te: ఇటాలియన్

en: Inuktitut
te: ఇనుక్టిటుట్

en: Japanese
te: జపనీస్

en: Lojban
te: లోజ్బాన్

en: Ngomba
te: గోంబా

en: Machame
te: మకొమ్

en: Judeo-Persian
te: జ్యుడియో-పర్షియన్

en: Judeo-Arabic
te: జ్యుడియో-అరబిక్

en: Javanese
te: జావనీస్

en: Georgian
te: జార్జియన్

en: Kara-Kalpak
te: కారా-కల్పాక్

en: Kabyle
te: కాబిల్

en: Kachin
te: కాచిన్

en: Jju
te: జ్యూ

en: Kamba
te: కంబా

en: Kawi
te: కావి

en: Kabardian
te: కబార్డియన్

en: Tyap
te: ట్యాప్

en: Makonde
te: మకొండే

en: Kabuverdianu
te: కాబువేర్దియను

en: Koro
te: కోరో

en: Kongo
te: కోంగో

en: Kaingang
te: కైన్‌గ్యాంగ్

en: Khasi
te: ఖాసి

en: Khotanese
te: ఖోటనీస్

en: Koyra Chiini
te: కొయరా చీన్నీ

en: Kikuyu
te: కికుయు

en: Kuanyama
te: క్వాన్యామ

en: Kazakh
te: కజఖ్

en: Kako
te: కాకో

en: Kalaallisut
te: కలాల్లిసూట్

en: Kalenjin
te: కలెంజిన్

en: Khmer
te: ఖ్మేర్

en: Kimbundu
te: కిమ్బుండు

en: Kannada
te: కన్నడ

en: Korean
te: కొరియన్

en: Komi-Permyak
te: కోమి-పర్మాక్

en: Konkani
te: కొంకణి

en: Kosraean
te: కోస్రేయన్

en: Kpelle
te: పెల్లే

en: Kanuri
te: కానురి

en: Karachay-Balkar
te: కరచే-బల్కార్

en: Karelian
te: కరేలియన్

en: Kurukh
te: కూరుఖ్

en: Kashmiri
te: కాశ్మీరి

en: Shambala
te: శంబాలా

en: Bafia
te: బాఫియ

en: Colognian
te: కొలోనియన్

en: Kurdish
te: కుర్దిష్

en: Kumyk
te: కుమ్యిక్

en: Kutenai
te: కుటేనై

en: Komi
te: కోమి

en: Cornish
te: కోర్నిష్

en: Kwakʼwala
te: క్వాక్‌వాలా

en: Kuvi
te: కువి

en: Kyrgyz
te: కిర్గిజ్

en: Latin
te: లాటిన్

en: Ladino
te: లాడినో

en: Langi
te: లాంగీ

en: Western Panjabi
te: లాహండా

en: Lamba
te: లాంబా

en: Luxembourgish
te: లక్సెంబర్గిష్

en: Lezghian
te: లేజ్ఘియన్

en: Ganda
te: గాండా

en: Limburgish
te: లిమ్బర్గిష్

en: Ligurian
te: లిగూరియన్

en: Lillooet
te: లిలూయెట్

en: Lakota
te: లకొటా

en: Lombard
te: లొంబార్ద్

en: Lingala
te: లింగాల

en: Lao
te: లావో

en: Mongo
te: మొంగో

en: Louisiana Creole
te: లూసియానా క్రియోల్

en: Lozi
te: లోజి

en: Northern Luri
te: ఉత్తర లూరీ

en: Saamia
te: సామియా

en: Lithuanian
te: లిథువేనియన్

en: Luba-Katanga
te: లూబ-కటాంగ

en: Luba-Lulua
te: లుబా-లులువ

en: Luiseno
te: లుయిసెనో

en: Lunda
te: లుండా

en: Luo
te: లువో

en: Mizo
te: మిజో

en: Luyia
te: లుయియ

en: Latvian
te: లాట్వియన్

en: Madurese
te: మాదురీస్

en: Magahi
te: మగాహి

en: Maithili
te: మైథిలి

en: Makasar
te: మకాసార్

en: Mandingo
te: మండింగో

en: Masai
te: మాసై

en: Moksha
te: మోక్ష

en: Mandar
te: మండార్

en: Mende
te: మెండే

en: Meru
te: మెరు

en: Morisyen
te: మొరిస్యేన్

en: Malagasy
te: మలగాసి

en: Middle Irish
te: మధ్యమ ఐరిష్

en: Makhuwa-Meetto
te: మక్వా-మిట్టో

en: Metaʼ
te: మెటా

en: Marshallese
te: మార్షలీస్

en: Māori
te: మావొరీ

en: Mi'kmaw
te: మికమాక్

en: Minangkabau
te: మినాంగ్‌కాబో

en: Macedonian
te: మాసిడోనియన్

en: Malayalam
te: మలయాళం

en: Mongolian
te: మంగోలియన్

en: Manchu
te: మంచు

en: Manipuri
te: మణిపురి

en: Innu-aimun
te: ఇన్ను-ఐమున్

en: Mohawk
te: మోహాక్

en: Mossi
te: మోస్సి

en: Marathi
te: మరాఠీ

en: Malay
te: మలయ్

en: Maltese
te: మాల్టీస్

en: Mundang
te: మండాంగ్

en: Multiple languages
te: బహుళ భాషలు

en: Muscogee
te: క్రీక్

en: Mirandese
te: మిరాండిస్

en: Marwari
te: మార్వాడి

en: Burmese
te: బర్మీస్

en: Erzya
te: ఎర్జియా

en: Mazanderani
te: మాసన్‌దెరాని

en: Nauru
te: నౌరు

en: Min Nan Chinese
te: మిన్ నాన్ చైనీస్

en: Neapolitan
te: నియాపోలిటన్

en: Nama
te: నమ

en: Norwegian Bokmål
te: నార్వేజియన్ బొక్మాల్

en: North Ndebele
te: ఉత్తర దెబెలె

en: Low German
te: లో జర్మన్

en: Low Saxon
te: లో సాక్సన్

en: Nepali
te: నేపాలీ

en: Newari
te: నెవారి

en: Ndonga
te: డోంగా

en: Nias
te: నియాస్

en: Niuean
te: నియాన్

en: Dutch
te: డచ్

en: Flemish
te: ఫ్లెమిష్

en: Kwasio
te: క్వాసియె

en: Norwegian Nynorsk
te: నార్వేజియాన్ న్యోర్స్క్

en: Ngiemboon
te: గింబూన్

en: Norwegian
te: నార్వేజియన్

en: Nogai
te: నోగై

en: Old Norse
te: ప్రాచిన నోర్స్

en: N’Ko
te: న్కో

en: South Ndebele
te: దక్షిణ దెబెలె

en: Northern Sotho
te: ఉత్తర సోతో

en: Nuer
te: న్యుర్

en: Navajo
te: నవాజొ

en: Classical Newari
te: సాంప్రదాయ న్యూయారీ

en: Nyanja
te: న్యాన్జా

en: Nyamwezi
te: న్యంవేజి

en: Nyankole
te: న్యాన్కోలె

en: Nyoro
te: నేయోరో

en: Nzima
te: జీమా

en: Occitan
te: ఆక్సిటన్

en: Ojibwa
te: చేవా

en: Northwestern Ojibwa
te: వాయువ్య ఓజిబ్వా

en: Central Ojibwa
te: సెంట్రల్ ఓజిబ్వా

en: Oji-Cree
te: ఓజి-క్రీ

en: Western Ojibwa
te: పశ్చిమ ఓజిబ్వా

en: Okanagan
te: ఒకానగన్

en: Oromo
te: ఒరోమో

en: Odia
te: ఒడియా

en: Ossetic
te: ఒసేటిక్

en: Osage
te: ఒసాజ్

en: Ottoman Turkish
te: ఒట్టోమన్ టర్కిష్

en: Punjabi
te: పంజాబీ

en: Pangasinan
te: పంగాసినాన్

en: Pahlavi
te: పహ్లావి

en: Pampanga
te: పంపన్గా

en: Papiamento
te: పపియమేంటో

en: Palauan
te: పలావెన్

en: Nigerian Pidgin
te: నైజీరియన్ పిడ్గిన్

en: Old Persian
te: ప్రాచీన పర్షియన్

en: Phoenician
te: ఫోనికన్

en: Pali
te: పాలీ

en: Pijin
te: పిజిన్

en: Polish
te: పోలిష్

en: Pohnpeian
te: పోహ్న్పెయన్

en: Maliseet-Passamaquoddy
te: మలిసీట్-పస్సమాక్వొడ్డీ

en: Prussian
te: ప్రష్యన్

en: Old Provençal
te: ప్రాచీన ప్రోవెంసాల్

en: Pashto
te: పాష్టో

en: Pushto
te: పుష్టో

en: Portuguese
te: పోర్చుగీస్

en: Brazilian Portuguese
te: బ్రెజీలియన్ పోర్చుగీస్

en: European Portuguese
te: యూరోపియన్ పోర్చుగీస్

en: Quechua
te: కెచువా

en: Kʼicheʼ
te: కిచే

en: Rajasthani
te: రాజస్తానీ

en: Rapanui
te: రాపన్యుయి

en: Rarotongan
te: రారోటొంగాన్

en: Rohingya
te: రోహింగ్యా

en: Romansh
te: రోమన్ష్

en: Rundi
te: రుండి

en: Romanian
te: రొమేనియన్

en: Moldavian
te: మొల్డావియన్

en: Rombo
te: రోంబో

en: Romany
te: రోమానీ

en: Russian
te: రష్యన్

en: Aromanian
te: ఆరోమేనియన్

en: Kinyarwanda
te: కిన్యర్వాండా

en: Rwa
te: ర్వా

en: Sanskrit
te: సంస్కృతం

en: Sandawe
te: సండావి

en: Yakut
te: సాఖా

en: Samaritan Aramaic
te: సమారిటన్ అరామైక్

en: Samburu
te: సంబురు

en: Sasak
te: ససక్

en: Santali
te: సంతాలి

en: Ngambay
te: గాంబే

en: Sangu
te: సాంగు

en: Sardinian
te: సార్డీనియన్

en: Sicilian
te: సిసిలియన్

en: Scots
te: స్కాట్స్

en: Sindhi
te: సింధీ

en: Southern Kurdish
te: దక్షిణ కుర్డిష్

en: Northern Sami
te: ఉత్తర సామి

en: Sena
te: సెనా

en: Selkup
te: సేల్కప్

en: Koyraboro Senni
te: కోయోరాబోరో సెన్నీ

en: Sango
te: సాంగో

en: Old Irish
te: ప్రాచీన ఐరిష్

en: Serbo-Croatian
te: సేర్బో-క్రొయేషియన్

en: Tachelhit
te: టాచెల్‌హిట్

en: Shan
te: షాన్

en: Sinhala
te: సింహళం

en: Sidamo
te: సిడామో

en: Slovak
te: స్లోవక్

en: Slovenian
te: స్లోవేనియన్

en: Southern Lushootseed
te: దక్షిణ లూషూట్‌సీడ్

en: Samoan
te: సమోవన్

en: Southern Sami
te: దక్షిణ సామి

en: Lule Sami
te: లులే సామి

en: Inari Sami
te: ఇనారి సామి

en: Skolt Sami
te: స్కోల్ట్ సామి

en: Shona
te: షోన

en: Soninke
te: సోనింకి

en: Somali
te: సోమాలి

en: Sogdien
te: సోగ్డియన్

en: Albanian
te: అల్బేనియన్

en: Serbian
te: సెర్బియన్

en: Sranan Tongo
te: స్రానన్ టోంగో

en: Serer
te: సెరేర్

en: Swati
te: స్వాతి

en: Saho
te: సాహో

en: Southern Sotho
te: దక్షిణ సోతో

en: Straits Salish
te: స్ట్రెయిట్స్ సలీష్

en: Sundanese
te: సండానీస్

en: Sukuma
te: సుకుమా

en: Susu
te: సుసు

en: Sumerian
te: సుమేరియాన్

en: Swedish
te: స్వీడిష్

en: Swahili
te: స్వాహిలి

en: Congo Swahili
te: కాంగో స్వాహిలి

en: Comorian
te: కొమొరియన్

en: Classical Syriac
te: సాంప్రదాయ సిరియాక్

en: Syriac
te: సిరియాక్

en: Silesian
te: సైలీషియన్

en: Tamil
te: తమిళం

en: Southern Tutchone
te: దక్షిణ టుట్చోన్

en: Tulu
te: తుళు

en: Telugu
te: తెలుగు

en: Timne
te: టిమ్నే

en: Teso
te: టెసో

en: Tereno
te: టెరెనో

en: Tetum
te: టేటం

en: Tajik
te: తజిక్

en: Tagish
te: టాగీష్

en: Thai
te: థాయ్

en: Tahltan
te: ట్యాల్టాన్

en: Tigrinya
te: టిగ్రిన్యా

en: Tigre
te: టీగ్రె

en: Tiv
te: టివ్

en: Turkmen
te: తుర్క్‌మెన్

en: Tokelau
te: టోకెలావ్

en: Tagalog
te: టగలాగ్

en: Klingon
te: క్లింగాన్

en: Tlingit
te: ట్లింగిట్

en: Tamashek
te: టామషేక్

en: Tswana
te: స్వానా

en: Tongan
te: టాంగాన్

en: Nyasa Tonga
te: న్యాసా టోన్గా

en: Toki Pona
te: టోకి పోనా

en: Tok Pisin
te: టోక్ పిసిన్

en: Turkish
te: టర్కిష్

en: Taroko
te: తరోకో

en: Tsonga
te: సోంగా

en: Tsimshian
te: శింషీయన్

en: Tatar
te: టాటర్

en: Northern Tutchone
te: ఉత్తర టుట్చోన్

en: Tumbuka
te: టుంబుకా

en: Tuvalu
te: టువాలు

en: Twi
te: ట్వి

en: Tasawaq
te: టసావాఖ్

en: Tahitian
te: తహితియన్

en: Tuvinian
te: టువినియన్

en: Central Atlas Tamazight
te: సెంట్రల్ అట్లాస్ టామాజైట్

en: Udmurt
te: ఉడ్ముర్ట్

en: Uyghur
te: ఉయ్‌ఘర్

en: Ugaritic
te: ఉగారిటిక్

en: Ukrainian
te: ఉక్రెయినియన్

en: Umbundu
te: ఉమ్బుండు

en: Unknown language
te: తెలియని భాష

en: Urdu
te: ఉర్దూ

en: Uzbek
te: ఉజ్బెక్

en: Vai
te: వాయి

en: Venda
te: వెండా

en: Venetian
te: వెనీషియన్

en: Vietnamese
te: వియత్నామీస్

en: Makhuwa
te: మఖువా

en: Volapük
te: వోలాపుక్

en: Votic
te: వోటిక్

en: Vunjo
te: వుంజొ

en: Walloon
te: వాలూన్

en: Walser
te: వాల్సర్

en: Wolaytta
te: వాలేట్టా

en: Waray
te: వారే

en: Washo
te: వాషో

en: Warlpiri
te: వార్లపిరి

en: Wolof
te: ఉలూఫ్

en: Wu Chinese
te: వు చైనీస్

en: Kalmyk
te: కల్మిక్

en: Xhosa
te: షోసా

en: Kangri
te: కాంగ్‌డీ

en: Soga
te: సొగా

en: Yao
te: యాయే

en: Yapese
te: యాపిస్

en: Yangben
te: యాంగ్‌బెన్

en: Yemba
te: యెంబా

en: Yiddish
te: ఇడ్డిష్

en: Yoruba
te: యోరుబా

en: Nheengatu
te: నేహ్‌గటు

en: Cantonese
te: కాంటనీస్

en: Chinese, Cantonese
te: చైనీస్, కాంటనీస్

en: Zhuang
te: జువాన్

en: Zapotec
te: జపోటెక్

en: Blissymbols
te: బ్లిసింబల్స్

en: Zenaga
te: జెనాగా

en: Standard Moroccan Tamazight
te: ప్రామాణిక మొరొకన్ టామజైట్

en: Chinese
te: చైనీస్

en: Chinese, Mandarin
te: చైనీస్, మాండరిన్

en: Simplified Chinese
te: సరళీకృత చైనీస్

en: Simplified Mandarin Chinese
te: సరళీకృత మాండరిన్ చైనీస్

en: Traditional Chinese
te: సాంప్రదాయక చైనీస్

en: Traditional Mandarin Chinese
te: సాంప్రదాయక మాండరిన్ చైనీస్

en: Zulu
te: జూలూ

en: Zuni
te: జుని

en: No linguistic content
te: లిపి లేదు

en: Zaza
te: జాజా
