dialect - en to am translation catalogue (109 entries)

en: Afrikaans
am: አፍሪካንኛ

en: Albanian
am: አልባንያንኛ

en: Amharic
am: አማርኛ

en: Arabic
am: ዓረብኛ

en: Armenian
am: አርመናዊ

en: Azerbaijani
am: አዘርባጃንኛ

en: Basque
am: ባስክኛ

en: Belarusian
am: ቤላራሻኛ

en: Bengali
am: ቤንጋሊኛ

en: Bosnian
am: ቦስኒያንኛ

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪኛ

en: Catalan
am: ካታላንኛ

en: Cebuano
am: ካቡዋኖ

en: Chichewa
am: ንያንጃ

en: Chinese
am: ቻይንኛ

en: Chinese (Simplified)
am: ቀለል ያለ ቻይንኛ

en: Chinese (Traditional)
am: ባህላዊ ቻይንኛ

en: Corsican
am: ኮርሲካኛ

en: Croatian
am: ክሮሽያንኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዴኒሽ

en: Dutch
am: ደች

en: English
am: እንግሊዝኛ

en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

en: Estonian
am: ኢስቶኒያንኛ

en: Filipino
am: ታጋሎገኛ

en: Finnish
am: ፊኒሽ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Frisian
am: ምዕራባዊ ፍሪሲኛ

en: Galician
am: ጋሊሺያ

en: Georgian
am: ጆርጂያን

en: German
am: ጀርመን

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Gujarati
am: ጉጃርቲኛ

en: Haitian Creole
am: ሃይትኛ

en: Hausa
am: ሃውሳኛ

en: Hawaiian
am: ሃዊያኛ

en: Hebrew
am: ዕብራይስጥ

en: Hindi
am: ሒንዱኛ

en: Hmong
am: ህሞንግ

en: Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Igbo
am: ኢግቦኛ

en: Indonesian
am: ኢንዶኔዥኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Kannada
am: ካናዳኛ

en: Kazakh
am: ካዛክኛ

en: Khmer
am: ክህመርኛ

en: Kinyarwanda
am: ኪንያርዋንድኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Kurdish (Kurmanji)
am: ኩርድሽኛ

en: Kyrgyz
am: ኪርጊዝኛ

en: Lao
am: ላኦኛ

en: Latin
am: ላቲንኛ

en: Latvian
am: ላትቪያን

en: Lithuanian
am: ሉቴንያንኛ

en: Luxembourgish
am: ሉክዘምበርኛ

en: Macedonian
am: ማሴዶንኛ

en: Malagasy
am: ማላጋስኛ

en: Malay
am: ማላይኛ

en: Malayalam
am: ማላያላምኛ

en: Maltese
am: ማልቲስኛ

en: Maori
am: ማኦሪኛ

en: Marathi
am: ማራቲኛ

en: Mongolian
am: ሞንጎሊያኛ

en: Myanmar (Burmese)
am: ቡርማኛ

en: Nepali
am: ኔፓሊኛ

en: Norwegian
am: ኖርዌጂያን

en: Odia (Oriya)
am: ኦዲያኛ

en: Pashto
am: ፓሽቶኛ

en: Persian
am: ፐርሺያኛ

en: Polish
am: ፖሊሽኛ

en: Portuguese
am: ፖርቹጋልኛ

en: Punjabi
am: ፑንጃብኛ

en: Romanian
am: ሮማኒያን

en: Russian
am: ራሽያኛ

en: Samoan
am: ሳሞአኛ

en: Scots Gaelic
am: የስኮቲሽ ጌልክኛ

en: Serbian
am: ሰርብያኛ

en: Sesotho
am: ደቡባዊ ሶቶ

en: Shona
am: ሾናኛ

en: Sindhi
am: ሲንድሂኛ

en: Sinhala
am: ሲንሃልኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Slovenian
am: ስሎቪኛ

en: Somali
am: ሱማልኛ

en: Spanish
am: ስፓንሽኛ

en: Sundanese
am: ሱዳንኛ

en: Swahili
am: ስዋሂሊኛ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Tajik
am: ታጂኪኛ

en: Tamil
am: ታሚልኛ

en: Tatar
am: ታታርኛ

en: Telugu
am: ተሉጉኛ

en: Thai
am: ታይኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Turkmen
am: ቱርክሜንኛ

en: Ukrainian
am: ዩክሬንኛ

en: Urdu
am: ኡርዱኛ

en: Uyghur
am: ኡዊግሁርኛ

en: Uzbek
am: ኡዝቤክኛ

en: Vietnamese
am: ቪየትናምኛ

en: Welsh
am: ወልሽ

en: Xhosa
am: ዞሳኛ

en: Yiddish
am: ይዲሽኛ

en: Yoruba
am: ዮሩባዊኛ

en: Zulu
am: ዙሉኛ
