dialect - en to ar translation catalogue (207 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
ar: دايلكت

en: Translate between languages
ar: ترجمة بين اللغات

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
ar: ترجم;ترجمة;

en: A translation app for GNOME.
ar: تطبيق ترجمة لجنوم.

en: Features:
ar: الميزات:

en: Translation based on Google Translate
ar: ترجمة تعتمد على ترجمة جوجل

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
ar: ترجمة تعتمد على واجهة LibreTranslate، مما يتيح لك استخدام أي مثيل عام

en: Translation based on Lingva Translate API
ar: ترجمة تعتمد على واجهة Lingva Translate

en: Text to speech
ar: نص إلى كلام

en: Translation history
ar: تاريخ الترجمة

en: Automatic language detection
ar: تحديد اللغة تلقائيًا

en: Clipboard buttons
ar: أزرار الحافظة

en: The Dialect Authors
ar: مؤلفو دايلكت

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
ar: حقوق النشر 2020– 2022 مؤلفو دايلكت

en: GitHub page
ar: صفحة جت هب

en: Behavior
ar: السلوك

en: Live Translation
ar: ترجمة مباشرة

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
ar: تحذير: قد يتم حظر عنوان IP الخاص بك بسبب إساءة استخدام API.

en: Show Translations in Desktop Search
ar: إظهار الترجمة في البحث على سطح المكتب

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
ar: تحذير: سيتم إرسال كل عمليات البحث إلى خدمة الترجمة

en: Translation Shortcut
ar: اختصار الترجمة

en: The unselected choice will be used for line break.
ar: سيتم استخدام الخيار غير المحدد لكسر الخط.

en: Default to Auto
ar: تلقائي افتراضيًا

en: Use "Auto" as the default language
ar: استخدم "تلقائي" كلغة افتراضية

en: Translator
ar: مترجِم

en: Choose from the available translation services.
ar: يرجى الاختيار من خدمات الترجمة المتاحة.

en: Translator Instance
ar: حالة المترجِم

en: Enter a translation service URL.
ar: يرجى إدخال عنوان URL لخدمة الترجمة.

en: Edit
ar: تعديل

en: Reset to default
ar: إعادة التعيين إلى الافتراضي

en: Save
ar: حفظ

en: API Key
ar: مفتاح API

en: Enter an API key for the translation service.
ar: يرجى إدخال مفتاح ال API لخدمة الترجمة.

en: Text-to-Speech
ar: نص إلى كلام

en: Use Google for TTS.
ar: إستخدام جوجل ل TTS .

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
ar: المترجم

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
ar: ترجمة

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
ar: تبديل اللغات

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
ar: مسح نص المصدر

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
ar: نسخ الترجمة

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
ar: عرض النطق

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
ar: نص إلى كلام

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
ar: الاستماع إلى نص المصدر

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
ar: الاستماع إلى الترجمة

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
ar: التنقل

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
ar: الرجوع بالتاريخ

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
ar: المضي بالتاريخ

[ctx: shortcuts window]
en: General
ar: عام

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
ar: تفضيلات

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ar: اختصارات

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
ar: خروج

en: Show Pronunciation
ar: إظهار النطق

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: About Dialect
ar: عن دايلكت

en: Loading…
ar: يجري التحميل …

en: Retry
ar: إعادة المحاولة

en: Open Preferences
ar: فتح التفضيلات

en: Remove Key and Retry
ar: إزالة المفتاح وإعادة المحاولة

en: Switch languages
ar: تغيير اللغة

en: Previous translation
ar: ترجمة سابقة

en: Next translation
ar: ترجمة لاحقة

en: Clear
ar: مسح

en: Paste
ar: لصق

en: Listen
ar: استماع

en: Translate
ar: ترجمة

en: Translating…
ar: تجري الترجمة …

en: Could not translate the text
ar: لا يمكن ترجمة النص

en: Copy
ar: نسخ

en: Suggest Translation
ar: اقتراح ترجمة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Search Languages…
ar: البحث عن اللغات…

en: Follow system style
ar: اتباع النظام

en: Light style
ar: النمط الفاتح

en: Dark style
ar: النمط الداكن

en: Not a valid {backend} instance
ar: مثيل {backend} غير صالح

en: Not a valid {backend} API key
ar: مفتاح API {backend} غير صالح

en: The provided API key is invalid
ar: مفتاح ال API المعطى غير صالح

en: Please set a valid API key in the preferences.
ar: يرجى إعداد مفتاح API صالح في التفضيلات.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
ar: يرجى إعداد مفتاح API صالح أو إزالة مفتاح ال API في التفضيلات.

en: API key is required to use the service
ar: إن مفتاح ال API ضروري لاستخدام الخدمة

en: Please set an API key in the preferences.
ar: يرجي إعداد مفتاح API في التفضيلات.

en: Failed loading the translation service
ar: لقد فشل تحميل خدمة الترجمة

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
ar: يرجى الإبلاغ عن ذلك في متتبع الأخطاء الخاص بدايلكت إذا استمرت هذه المشكلة.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
ar: فشل تحميل "{url}"، تحقق من صلاحية المثيل أو أبلغ في متتبع الأخطاء الخاص بدايلكت إذا استمرت هذه المشكلة.

en: Couldn’t connect to the translation service
ar: فشل الاتصال بخدمة الترجمة

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
ar: لا يمكننا الاتصال بالخادوم. يرجى التحقق من مشاكل الشبكة.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
ar: لا يمكننا التصال بمثيل {service} على "{url}".
    يرجى التحقق من مشاكل الشبكة أو من صحة العنوان.

en: A network issue has occured. Retry?
ar: حدثت مشكلة في الشبكة. إعادة المحاولة؟

en: A network issue has occured. Please try again.
ar: حدثت مشكلة في الشبكة. يرجى اعادة المحاولة.

en: Auto
ar: تلقائي

en: New translation has been suggested!
ar: لقد تم اقتراح ترجمة جديدة!

en: Suggestion failed.
ar: لقد فشل الاقتراح.

en: {} characters limit reached!
ar: لقد تم الوصول إلى حد {} حرف!

en: Did you mean:
ar: هل كان المقصود:

en: Translation failed, check for network issues
ar: لقد فشلت عملية الترجمة، يرجى التحقق من مشاكل الشبكة

en: Translation failed
ar: لقد فشلت الترجمة

en: Afrikaans
ar: الأفريقانية

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Amharic
ar: الأمهرية

en: Arabic
ar: العربية

en: Armenian
ar: الأرمنية

en: Azerbaijani
ar: الأذربيجانية

en: Basque
ar: الباسكية

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Bengali
ar: البنغالية

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Catalan
ar: الكتالانية

en: Cebuano
ar: السيبيوانية

en: Chichewa
ar: الشيشيوا

en: Chinese
ar: الصينية

en: Chinese (Simplified)
ar: الصينية المبسطة

en: Chinese (Traditional)
ar: الصينية التقليدية

en: Corsican
ar: الكورسيكية

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Czech
ar: التشيكية

en: Danish
ar: الدانمركية

en: Dutch
ar: الهولندية

en: English
ar: الإنجليزية

en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

en: Estonian
ar: الإستونية

en: Filipino
ar: الفلبينية

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: French
ar: الفرنسية

en: Frisian
ar: الفريزيان

en: Galician
ar: الجاليكية

en: Georgian
ar: الجورجية

en: German
ar: الألمانية

en: Greek
ar: اليونانية

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Haitian Creole
ar: الكريولية الهايتية

en: Hausa
ar: الهوسا

en: Hawaiian
ar: لغة هاواي

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Hindi
ar: الهندية

en: Hmong
ar: الهمونجية

en: Hungarian
ar: الهنغارية

en: Icelandic
ar: الأيسلندية

en: Igbo
ar: الإيجبو

en: Indonesian
ar: الإندونيسية

en: Irish
ar: الأيرلندية

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Javanese
ar: الجاوية

en: Kannada
ar: الكانادا

en: Kazakh
ar: الكازاخستانية

en: Khmer
ar: الخميرية

en: Kinyarwanda
ar: الكينيارواندا

en: Korean
ar: الكورية

en: Kurdish (Kurmanji)
ar: الكردية

en: Kyrgyz
ar: القيرغيزية

en: Lao
ar: اللاوية

en: Latin
ar: اللاتينية

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Luxembourgish
ar: اللكسمبورغية

en: Macedonian
ar: المقدونية

en: Malagasy
ar: الملغاشي

en: Malay
ar: الماليزية

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Maltese
ar: المالطية

en: Maori
ar: الماورية

en: Marathi
ar: الماراثية

en: Mongolian
ar: المنغولية

en: Myanmar (Burmese)
ar: البورمية

en: Nepali
ar: النيبالية

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Odia (Oriya)
ar: الأورية

en: Pashto
ar: البشتو

en: Persian
ar: الفارسية

en: Polish
ar: البولندية

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Punjabi
ar: البنجابية

en: Romanian
ar: الرومانية

en: Russian
ar: الروسية

en: Samoan
ar: الساموائية

en: Scots Gaelic
ar: الغيلية الأسكتلندية

en: Serbian
ar: الصربية

en: Sesotho
ar: السوتو الجنوبية

en: Shona
ar: الشونا

en: Sindhi
ar: السندية

en: Sinhala
ar: السنهالية

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovenian
ar: السلوفانية

en: Somali
ar: الصومالية

en: Spanish
ar: الإسبانية

en: Sundanese
ar: السوندانية

en: Swahili
ar: السواحلية

en: Swedish
ar: السويدية

en: Tajik
ar: الطاجيكية

en: Tamil
ar: التاميلية

en: Tatar
ar: التترية

en: Telugu
ar: التيلوغوية

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Turkish
ar: التركية

en: Turkmen
ar: التركمانية

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Urdu
ar: الأوردية

en: Uyghur
ar: الأويغورية

en: Uzbek
ar: الأوزبكية

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: Welsh
ar: الويلزية

en: Xhosa
ar: الخوسا

en: Yiddish
ar: اليديشية

en: Yoruba
ar: اليوروبا

en: Zulu
ar: الزولو
