dialect - en to bn translation catalogue (173 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
bn: ডায়ালেক্ট

en: Translate between languages
bn: বিভিন্ন ভাষায় অনুবাদ করুন

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
bn: অনুবাদ করুন;অনুবাদ;

en: A translation app for GNOME.
bn: জিনোমের জন্য একটি অনুবাদক অ্যাপ।

en: Features:
bn: বৈশিষ্ট্য:

en: Text to speech
bn: লেখা থেকে কথায়

en: Translation history
bn: অনুবাদের ইতিহাস

en: Automatic language detection
bn: স্বয়ংক্রিয় ভাষা সনাক্তকরণ

en: Clipboard buttons
bn: ক্লিপবোর্ড বাটন

en: The Dialect Authors
bn: দি ডায়ালেক্ট অথর্স

en: GitHub page
bn: গিটহাব পেজ

en: Behavior
bn: আচরণ

en: Live Translation
bn: লাইভ অনুবাদ

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
bn: সতর্কতা: API অপব্যবহারের জন্য আপনার IP অ্যাড্রেস নিষিদ্ধ হতে পারে।

en: Translation Shortcut
bn: অনুবাদ শর্টকাট

en: The unselected choice will be used for line break.
bn: অনির্বাচিত পছন্দগুলি লাইন বিরতির জন্য ব্যবহার করা হবে।

en: Default to Auto
bn: অটোতে ডিফল্ট সেট করুন

en: Use "Auto" as the default language
bn: “অটো” কে ডিফল্ট ভাষা হিসাবে ব্যবহার করুন

en: Translator
bn: অনুবাদক

en: Choose from the available translation services.
bn: এখানে উপলব্ধ অনুবাদ পরিষেবাগুলি থেকে বেছে নিন৷

en: Translator Instance
bn: অনুবাদকের উদাহরণ

en: Enter a translation service URL.
bn: একটি অনুবাদ পরিষেবা URL লিখুন।

en: Edit
bn: এডিট

en: Reset to default
bn: ডিফল্টে রিসেট করুন

en: Save
bn: সেভ

en: Text-to-Speech
bn: টেক্সট-টু-স্পীচ

en: Use Google for TTS.
bn: TTS এর জন্য গুগল ব্যবহার করুন।

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
bn: অনুবাদক

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
bn: অনুবাদ

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
bn: ভাষা পাল্টান

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
bn: সোর্স টেক্সট ক্লিয়ার করুন

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
bn: অনুবাদ কপি করুন

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
bn: উচ্চারণ দেখান

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
bn: টেক্সট-টু-স্পীচ

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
bn: সোর্স টেক্সটটি শুনুন

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
bn: অনুবাদটি শুনুন

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
bn: নেভিগেশন

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
bn: ইতিহাসে ফিরে যান

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
bn: ইতিহাসে এগিয়ে যান

[ctx: shortcuts window]
en: General
bn: জেনারেল

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
bn: পছন্দসমূহ

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
bn: শর্টকাট

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
bn: প্রস্থান করুন

en: Show Pronunciation
bn: উচ্চারণ দেখান

en: Preferences
bn: পছন্দসমূহ

en: Keyboard Shortcuts
bn: কীবোর্ড শর্টকাট

en: About Dialect
bn: ডায়ালেক্ট সম্পর্কে

en: Loading…
bn: লোডিং…

en: Retry
bn: পুনঃপ্রচেষ্টা করুন

en: Switch languages
bn: ভাষা পাল্টান

en: Previous translation
bn: পূর্ববর্তী অনুবাদ

en: Next translation
bn: পরবর্তী অনুবাদ

en: Clear
bn: পরিষ্কার করুন

en: Paste
bn: পেস্ট

en: Listen
bn: শুনুন

en: Translate
bn: অনুবাদ করুন

en: Translating…
bn: অনুবাদিত হচ্ছে…

en: Could not translate the text
bn: টেক্সটটি অনুবাদ করা যায়নি

en: Copy
bn: কপি

en: Not a valid {backend} instance
bn: কোন ভ্যালিড {backend} ইনস্ট্যান্স নয়

en: A network issue has occured. Retry?
bn: একটি নেটওয়ার্ক ইস্যু দেখা দিয়েছে। পুন:প্রচেষ্টা করবেন?

en: Auto
bn: অটো

en: Did you mean:
bn: আপনি কি এটি বোঝাতে চেয়েছেন:

en: Afrikaans
bn: আফ্রিকান

en: Albanian
bn: অ্যালবেনিয়ান

en: Amharic
bn: আমহারিক

en: Arabic
bn: আরবি

en: Armenian
bn: আর্মেনিয়ান

en: Azerbaijani
bn: আজারবাইজানি

en: Basque
bn: বাস্ক

en: Belarusian
bn: বেলারুশিয়ান

en: Bengali
bn: বাংলা

en: Bosnian
bn: বসনিয়ান

en: Bulgarian
bn: বুলগেরিয়ান

en: Catalan
bn: কাতালান

en: Cebuano
bn: সেবুয়ানো

en: Chichewa
bn: চিচেওয়া

en: Chinese
bn: চাইনিজ

en: Chinese (Simplified)
bn: চাইনিজ (সরলীকৃত)

en: Chinese (Traditional)
bn: চাইনিজ (প্রথাগত)

en: Corsican
bn: কর্সিকান

en: Croatian
bn: ক্রোয়েশিয়ান

en: Czech
bn: চেক

en: Danish
bn: ড্যানিশ

en: Dutch
bn: ডাচ

en: English
bn: ইংরেজি

en: Esperanto
bn: এস্পেরান্তো

en: Estonian
bn: এস্তোনিয়ান

en: Filipino
bn: ফিলিপিনো

en: Finnish
bn: ফিনিশ

en: French
bn: ফরাসি

en: Frisian
bn: ফ্রিজিয়ান

en: Galician
bn: গ্যালিসিয়ান

en: Georgian
bn: জর্জিয়ান

en: German
bn: জার্মান

en: Greek
bn: গ্রীক

en: Gujarati
bn: গুজরাটি

en: Haitian Creole
bn: হাইতিয়ান ক্রেওল

en: Hausa
bn: হাউসা

en: Hawaiian
bn: হাওয়াইয়ান

en: Hebrew
bn: হিব্রু

en: Hindi
bn: হিন্দি

en: Hmong
bn: হমং

en: Hungarian
bn: হাঙ্গেরিয়ান

en: Icelandic
bn: আইসল্যান্ডিক

en: Igbo
bn: ইগবো

en: Indonesian
bn: ইন্দোনেশিয়ান

en: Irish
bn: আইরিশ

en: Italian
bn: ইতালীয়

en: Japanese
bn: জাপানিজ

en: Javanese
bn: জাভানিজ

en: Kannada
bn: কন্নড়

en: Kazakh
bn: কাজাখ

en: Khmer
bn: খমের

en: Kinyarwanda
bn: কিনিয়ারওয়ান্ডা

en: Korean
bn: কোরিয়ান

en: Kurdish (Kurmanji)
bn: কুর্দি (কুরমাঞ্জি)

en: Kyrgyz
bn: কিরগিজ

en: Lao
bn: লাও

en: Latin
bn: ল্যাটিন

en: Latvian
bn: লাটভিয়ান

en: Lithuanian
bn: লিথুয়ানিয়ান

en: Luxembourgish
bn: লাক্সেমবার্গিশ

en: Macedonian
bn: ম্যাসেডোনিয়ান

en: Malagasy
bn: মালাগাসি

en: Malay
bn: মালয়

en: Malayalam
bn: মালায়লাম

en: Maltese
bn: মল্টিজ

en: Maori
bn: মাওরি

en: Marathi
bn: মারাঠি

en: Mongolian
bn: মঙ্গোলীয়

en: Myanmar (Burmese)
bn: মায়ানমার (বার্মা দেশীয়)

en: Nepali
bn: নেপালি

en: Norwegian
bn: নরওয়েজীয়

en: Odia (Oriya)
bn: ওডিয়া (ওড়িয়া)

en: Pashto
bn: পশতু

en: Persian
bn: ফার্সি

en: Polish
bn: পোলিশ

en: Portuguese
bn: পর্তুগীজ

en: Punjabi
bn: পাঞ্জাবি

en: Romanian
bn: রোমানিয়ান

en: Russian
bn: রাশিয়ান

en: Samoan
bn: সামোয়ান

en: Scots Gaelic
bn: স্কটস গেলিক

en: Serbian
bn: সার্বিয়ান

en: Sesotho
bn: সেসোথো

en: Shona
bn: শোনা

en: Sindhi
bn: সিন্ধি

en: Sinhala
bn: সিংহল

en: Slovak
bn: স্লোভাক

en: Slovenian
bn: স্লোভেনীয়

en: Somali
bn: সোমালি

en: Spanish
bn: স্পেনীয়

en: Sundanese
bn: সুন্দানিজ

en: Swahili
bn: সোয়াহিলি

en: Swedish
bn: সুইডিশ

en: Tajik
bn: তাজিক

en: Tamil
bn: তামিল

en: Tatar
bn: তাতার

en: Telugu
bn: তেলেগু

en: Thai
bn: থাই

en: Turkish
bn: তুর্কি

en: Turkmen
bn: তুর্কমেন

en: Ukrainian
bn: ইউক্রেনীয়

en: Urdu
bn: উর্দু

en: Uyghur
bn: উইঘুর

en: Uzbek
bn: উজবেক

en: Vietnamese
bn: ভিয়েতনামী

en: Welsh
bn: ওয়েলশ

en: Xhosa
bn: জোসা

en: Yiddish
bn: য়িদ্দিশ

en: Yoruba
bn: ইওরুবা

en: Zulu
bn: জুলু
