dialect - en to ca translation catalogue (173 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
ca: Dialecte

en: Translate between languages
ca: Traduïu entre diverses llengües

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
ca: tradueix;traducció;

en: A translation app for GNOME.
ca: Una aplicació de traducció per al GNOME.

en: Features:
ca: Funcionalitats:

en: Text to speech
ca: Text a veu

en: Translation history
ca: Historial de traduccions

en: Automatic language detection
ca: Detecció automàtica de la llengua

en: Clipboard buttons
ca: Botons del porta-retalls

en: The Dialect Authors
ca: Els autors del Dialect

en: GitHub page
ca: Pàgina al GitHub

en: Behavior
ca: Comportament

en: Live Translation
ca: Traducció en temps real

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
ca: Avís: potser que us bloquin l’adreça IP per abusar de l’API.

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
ca: Atenció: Totes les cerques seran enviades al servei de traducció

en: Translation Shortcut
ca: Drecera de traducció

en: The unselected choice will be used for line break.
ca: L’opció no seleccionada s’utilitzarà per al salt de línia.

en: Default to Auto
ca: Automàtic per defecte

en: Use "Auto" as the default language
ca: Utilitza «Automàtic» com a llengua per defecte

en: Translator
ca: Traductor

en: Choose from the available translation services.
ca: Trieu un dels serveis de traducció disponibles.

en: Translator Instance
ca: Instal·lació del traductor

en: Enter a translation service URL.
ca: Introduïu l’URL d’un servei de traducció.

en: Edit
ca: Edita

en: Reset to default
ca: Reinicialitza als valors per defecte

en: Save
ca: Desa

en: Text-to-Speech
ca: Text a veu

en: Use Google for TTS.
ca: Fes servir el TTS de Google.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
ca: Traductor

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
ca: Tradueix

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
ca: Canvia de llengua

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
ca: Esborrar text original

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
ca: Traducció següent

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
ca: Mostra la pronunciació

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
ca: Text per parlar

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
ca: Escolta el text original

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
ca: Escolta la traducció

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
ca: Navegar

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
ca: Tornar a l'historial

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
ca: Següent historial

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
ca: Preferències

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ca: Dreceres

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
ca: Surt

en: Show Pronunciation
ca: Mostra la pronúncia

en: Preferences
ca: Preferències

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

en: About Dialect
ca: Quant al Dialect

en: Loading…
ca: S’està carregant…

en: Retry
ca: Torna a provar

en: Switch languages
ca: Canvia de llengua

en: Previous translation
ca: Traducció anterior

en: Next translation
ca: Traducció següent

en: Clear
ca: Neteja

en: Paste
ca: Enganxa

en: Listen
ca: Escolta

en: Translate
ca: Tradueix

en: Translating…
ca: S’està traduint…

en: Could not translate the text
ca: No s’ha pogut traduir el text

en: Copy
ca: Copia

en: Not a valid {backend} instance
ca: No és una instal·lació vàlida del {backend}

en: A network issue has occured. Retry?
ca: S’ha produït un problema amb la xarxa. Voleu tornar a intentar-ho?

en: Auto
ca: Automàtic

en: Did you mean:
ca: Volíeu dir:

en: Afrikaans
ca: afrikaans

en: Albanian
ca: albanès

en: Amharic
ca: amhàric

en: Arabic
ca: àrab

en: Armenian
ca: armeni

en: Azerbaijani
ca: azerbaidjanès

en: Basque
ca: basc

en: Belarusian
ca: belarús

en: Bengali
ca: bengalí

en: Bosnian
ca: bosnià

en: Bulgarian
ca: búlgar

en: Catalan
ca: català

en: Cebuano
ca: cebuà

en: Chichewa
ca: nyanja

en: Chinese
ca: xinès

en: Chinese (Simplified)
ca: xinès simplificat

en: Chinese (Traditional)
ca: xinès tradicional

en: Corsican
ca: cors

en: Croatian
ca: croat

en: Czech
ca: txec

en: Danish
ca: danès

en: Dutch
ca: neerlandès

en: English
ca: anglès

en: Esperanto
ca: esperanto

en: Estonian
ca: estonià

en: Filipino
ca: tagal

en: Finnish
ca: finès

en: French
ca: francès

en: Frisian
ca: frisó occidental

en: Galician
ca: gallec

en: Georgian
ca: georgià

en: German
ca: alemany

en: Greek
ca: grec

en: Gujarati
ca: gujarati

en: Haitian Creole
ca: crioll d’Haití

en: Hausa
ca: haussa

en: Hawaiian
ca: hawaià

en: Hebrew
ca: hebreu

en: Hindi
ca: hindi

en: Hmong
ca: hmong

en: Hungarian
ca: hongarès

en: Icelandic
ca: islandès

en: Igbo
ca: igbo

en: Indonesian
ca: indonesi

en: Irish
ca: irlandès

en: Italian
ca: italià

en: Japanese
ca: japonès

en: Javanese
ca: javanès

en: Kannada
ca: kannada

en: Kazakh
ca: kazakh

en: Khmer
ca: khmer

en: Kinyarwanda
ca: ruandès

en: Korean
ca: coreà

en: Kurdish (Kurmanji)
ca: kurd

en: Kyrgyz
ca: kirguís

en: Lao
ca: laosià

en: Latin
ca: llatí

en: Latvian
ca: letó

en: Lithuanian
ca: lituà

en: Luxembourgish
ca: luxemburguès

en: Macedonian
ca: macedoni

en: Malagasy
ca: malgaix

en: Malay
ca: malai

en: Malayalam
ca: malaiàlam

en: Maltese
ca: maltès

en: Maori
ca: maori

en: Marathi
ca: marathi

en: Mongolian
ca: mongol

en: Myanmar (Burmese)
ca: birmà

en: Nepali
ca: nepalès

en: Norwegian
ca: noruec

en: Odia (Oriya)
ca: oriya

en: Pashto
ca: paixtu

en: Persian
ca: persa

en: Polish
ca: polonès

en: Portuguese
ca: portuguès

en: Punjabi
ca: panjabi

en: Romanian
ca: romanès

en: Russian
ca: rus

en: Samoan
ca: samoà

en: Scots Gaelic
ca: gaèlic escocès

en: Serbian
ca: serbi

en: Sesotho
ca: sotho meridional

en: Shona
ca: shona

en: Sindhi
ca: sindi

en: Sinhala
ca: singalès

en: Slovak
ca: eslovac

en: Slovenian
ca: eslovè

en: Somali
ca: somali

en: Spanish
ca: espanyol

en: Sundanese
ca: sondanès

en: Swahili
ca: suahili

en: Swedish
ca: suec

en: Tajik
ca: tadjik

en: Tamil
ca: tàmil

en: Tatar
ca: tàtar

en: Telugu
ca: telugu

en: Thai
ca: tai

en: Turkish
ca: turc

en: Turkmen
ca: turcman

en: Ukrainian
ca: ucraïnès

en: Urdu
ca: urdú

en: Uyghur
ca: uigur

en: Uzbek
ca: uzbek

en: Vietnamese
ca: vietnamita

en: Welsh
ca: gal·lès

en: Xhosa
ca: xosa

en: Yiddish
ca: ídix

en: Yoruba
ca: ioruba

en: Zulu
ca: zulu
