dialect - en to cs translation catalogue (206 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
cs: Dialekt

en: Translate between languages
cs: Překládejte mezi jazyky

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
cs: přeložit;překlad;

en: A translation app for GNOME.
cs: Překladač pro GNOME.

en: Features:
cs: Funkce:

en: Translation based on Google Translate
cs: Překlad postavený na Google Překladači

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
cs: Překlad založený na API LibreTranslate, umožňuje použít jakoukoli veřejnou instanci

en: Translation based on Lingva Translate API
cs: Překlad postavený na API Lingva Translate

en: Text to speech
cs: Text na řeč

en: Translation history
cs: Historie překladů

en: Automatic language detection
cs: Automatická detekce jazyka

en: Clipboard buttons
cs: Tlačítka schránky

en: The Dialect Authors
cs: Autoři Dialektu

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
cs: Copyright 2020–⁠2022 autoři Dialektu

en: GitHub page
cs: Stránka na GitHubu

en: Behavior
cs: Chování

en: Live Translation
cs: Živý překlad

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
cs: Varování: Vaše IP adresa může být zablokována za zneužívání API.

en: Show Translations in Desktop Search
cs: Zobrazit překlady ve vyhledávání v Přehledu činností

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
cs: Varování: Všechna vyhledávání budou poslána na servery překladače

en: Translation Shortcut
cs: Zkratka překladu

en: The unselected choice will be used for line break.
cs: Nevybraná volba bude použita pro zalomení řádku.

en: Default to Auto
cs: Výchozí na Automatický

en: Use "Auto" as the default language
cs: Použít "Automatický" jako výchozí jazyk

en: Translator
cs: Překladač

en: Choose from the available translation services.
cs: Vyberte z dostupných překladačů.

en: Translator Instance
cs: Instance překladače

en: Enter a translation service URL.
cs: Zadejte URL adresu překladače.

en: Edit
cs: Upravit

en: Reset to default
cs: Obnovit do základního nastavení

en: Save
cs: Uložit

en: API Key
cs: Klíč API

en: Enter an API key for the translation service.
cs: Zadejte klíč API překladače.

en: Text-to-Speech
cs: Převod textu na řeč

en: Use Google for TTS.
cs: Použít Google pro převod textu na řeč.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
cs: Překladač

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
cs: Překlad

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
cs: Změnit jazyky

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
cs: Smazat zdrojový text

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
cs: Kopírovat překlad

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
cs: Zobrazit výslovnost

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
cs: Převod textu na řeč

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
cs: Poslechnout zdrojový text

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
cs: Poslechnout překlad

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
cs: Navigace

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
cs: Zpět v historii

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
cs: Dopředu v historii

[ctx: shortcuts window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
cs: Předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
cs: Ukončit

en: Show Pronunciation
cs: Zobrazit výslovnost

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: About Dialect
cs: O Dialektu

en: Loading…
cs: Načítání…

en: Retry
cs: Zkusit znovu

en: Open Preferences
cs: Otevřít předvolby

en: Switch languages
cs: Změnit jazyky

en: Previous translation
cs: Předchozí překlad

en: Next translation
cs: Následující překlad

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Paste
cs: Vložit

en: Listen
cs: Poslech

en: Translate
cs: Přeložit

en: Translating…
cs: Překládání…

en: Could not translate the text
cs: Text se nepodařilo přeložit

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Suggest Translation
cs: Navrhovat překlad

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Search Languages…
cs: Jazyky vyhledávání…

en: Follow system style
cs: Použít systémové téma

en: Light style
cs: Světlý režim

en: Dark style
cs: Tmavý režim

en: Not a valid {backend} instance
cs: Neplatná instance {backend}

en: Not a valid {backend} API key
cs: Neplatný klíč API {backend}

en: The provided API key is invalid
cs: Zadaný klíč API je neplatný

en: Please set a valid API key in the preferences.
cs: Prosím, zadejte platný klíč API v předvolbách.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
cs: Prosím, zadejte platný klíč API nebo odeberte současný klíč API v předvolbách.

en: API key is required to use the service
cs: Pro používání této služby je vyžadován klíč API

en: Please set an API key in the preferences.
cs: Prosím, zadejte klíč API v předvolbách.

en: Failed loading the translation service
cs: Nepodařilo se načíst překladač

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
cs: Pokud problém přetrvává, prosím, nahlaste to v sledovači chyb Dialektu.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
cs: „{url}“ se nepodařilo načíst, zkontrolujte, jestli je adresa instance správná, nebo, pokud chyba přetrvává, nahlaste to ve sledovači chyb Dialektu.

en: Couldn’t connect to the translation service
cs: Nepodařilo se připojit k překladači

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
cs: Nepodařilo se připojit k serveru. Zkontrolujte prosím síť.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
cs: Nepodařilo se připojit k instanci {service} bug tracker „{url}“.
     Prosím, zkontrolujte síť nebo jestli je tato adresa zprávná.

en: A network issue has occured. Retry?
cs: Došlo k problému se sítí. Zkusit znovu?

en: A network issue has occured. Please try again.
cs: Došlo k problému se sítí. Prosím, zkuste to znovu.

en: Auto
cs: Automatický

en: New translation has been suggested!
cs: Byl navržen nový překlad!

en: Suggestion failed.
cs: Návrh selhal.

en: {} characters limit reached!
cs: Limit {} znaků byl dosažen!

en: Did you mean:
cs: Měli jste na mysli:

en: Translation failed, check for network issues
cs: Překládání selhalo, zkontrolujte prosím síť

en: Translation failed
cs: Překládání selhalo

en: Afrikaans
cs: afrikánština

en: Albanian
cs: albánština

en: Amharic
cs: amharština

en: Arabic
cs: arabština

en: Armenian
cs: arménština

en: Azerbaijani
cs: ázerbájdžánština

en: Basque
cs: baskičtina

en: Belarusian
cs: běloruština

en: Bengali
cs: bengálština

en: Bosnian
cs: bosenština

en: Bulgarian
cs: bulharština

en: Catalan
cs: katalánština

en: Cebuano
cs: cebuánština

en: Chichewa
cs: ňandžština

en: Chinese
cs: čínština

en: Chinese (Simplified)
cs: čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional)
cs: čínština (tradiční)

en: Corsican
cs: korsičtina

en: Croatian
cs: chorvatština

en: Czech
cs: čeština

en: Danish
cs: dánština

en: Dutch
cs: nizozemština

en: English
cs: angličtina

en: Esperanto
cs: esperanto

en: Estonian
cs: estonština

en: Filipino
cs: tagalog

en: Finnish
cs: finština

en: French
cs: francouzština

en: Frisian
cs: fríština (západní)

en: Galician
cs: galicijština

en: Georgian
cs: gruzínština

en: German
cs: němčina

en: Greek
cs: řečtina

en: Gujarati
cs: gudžarátština

en: Haitian Creole
cs: haitština

en: Hausa
cs: hauština

en: Hawaiian
cs: havajština

en: Hebrew
cs: hebrejština

en: Hindi
cs: hindština

en: Hmong
cs: hmongština

en: Hungarian
cs: maďarština

en: Icelandic
cs: islandština

en: Igbo
cs: igboština

en: Indonesian
cs: indonéština

en: Irish
cs: irština

en: Italian
cs: italština

en: Japanese
cs: japonština

en: Javanese
cs: javánština

en: Kannada
cs: kannadština

en: Kazakh
cs: kazaština

en: Khmer
cs: khmérština

en: Kinyarwanda
cs: kiňarwandština

en: Korean
cs: korejština

en: Kurdish (Kurmanji)
cs: kurdština

en: Kyrgyz
cs: kyrgyzština

en: Lao
cs: laoština

en: Latin
cs: latina

en: Latvian
cs: lotyština

en: Lithuanian
cs: litevština

en: Luxembourgish
cs: lucemburština

en: Macedonian
cs: makedonština

en: Malagasy
cs: malgaština

en: Malay
cs: malajština

en: Malayalam
cs: malajálamština

en: Maltese
cs: maltština

en: Maori
cs: maorština

en: Marathi
cs: maráthština

en: Mongolian
cs: mongolština

en: Myanmar (Burmese)
cs: barmština

en: Nepali
cs: nepálština

en: Norwegian
cs: norština

en: Odia (Oriya)
cs: urijština

en: Pashto
cs: paštština

en: Persian
cs: perština

en: Polish
cs: polština

en: Portuguese
cs: portugalština

en: Punjabi
cs: paňdžábština

en: Romanian
cs: rumunština

en: Russian
cs: ruština

en: Samoan
cs: samojština

en: Scots Gaelic
cs: skotská gaelština

en: Serbian
cs: srbština

en: Sesotho
cs: sotština (jižní)

en: Shona
cs: šonština

en: Sindhi
cs: sindhština

en: Sinhala
cs: sinhálština

en: Slovak
cs: slovenština

en: Slovenian
cs: slovinština

en: Somali
cs: somálština

en: Spanish
cs: španělština

en: Sundanese
cs: sundština

en: Swahili
cs: svahilština

en: Swedish
cs: švédština

en: Tajik
cs: tádžičtina

en: Tamil
cs: tamilština

en: Tatar
cs: tatarština

en: Telugu
cs: telugština

en: Thai
cs: thajština

en: Turkish
cs: turečtina

en: Turkmen
cs: turkmenština

en: Ukrainian
cs: ukrajinština

en: Urdu
cs: urdština

en: Uyghur
cs: ujgurština

en: Uzbek
cs: uzbečtina

en: Vietnamese
cs: vietnamština

en: Welsh
cs: velština

en: Xhosa
cs: xhoština

en: Yiddish
cs: jidiš

en: Yoruba
cs: jorubština

en: Zulu
cs: zuluština
