dialect - en to da translation catalogue (96 entries)

en: Translate between languages
da: Oversæt imellem sprog

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
da: oversæt;oversættelse;

en: A translation app for GNOME.
da: En oversættelse app for GNOME.

en: Features:
da: Funktioner:

en: Text to speech
da: Tekst til tale

en: Translation history
da: Oversættelse historie

en: Automatic language detection
da: Automatisk sprog opdagelse

en: Clipboard buttons
da: Udklipsholder knapper

en: The Dialect Authors
da: Dialect forfattere

en: GitHub page
da: GitHub side

en: Behavior
da: Opførsel

en: Live Translation
da: Live Oversættelse

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
da: Advarsel: Dit IP adresse kan måske blive forbudt for API misbrug.

en: Translation Shortcut
da: Oversættelse Genveje

en: The unselected choice will be used for line break.
da: Den ikke-selekterede valg vil blive brugt for linje afbrydelse.

en: Default to Auto
da: Default til Auto

en: Use "Auto" as the default language
da: Brug "Auto" som standard sprog

en: Translator
da: Oversættere

en: Choose from the available translation services.
da: Vælge fra de tilgængelige oversættelse tjenester.

en: Translator Instance
da: Oversættelse Instans

en: Enter a translation service URL.
da: Indtast et oversættelse tjeneste URL.

en: Edit
da: Redigere

en: Reset to default
da: Nulstil til standard

en: Save
da: Gemme

en: Text-to-Speech
da: Text-til-tale

en: Use Google for TTS.
da: Brug Google for Text-til-tale.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
da: Oversættere

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
da: Oversæt

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
da: Skift Sprog

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
da: Ryd kilde tekst

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
da: Kopi oversættelse

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
da: Vis Udtale

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
da: Tekst-til-Tale

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
da: Lyt til kilde tekst

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
da: Lyt til oversættelse

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
da: Gå tilbage I historie

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
da: Gå frem I historie

[ctx: shortcuts window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
da: Præferencer

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
da: Afslut

en: Show Pronunciation
da: Vis udtale

en: Preferences
da: Præferencer

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastatur Genveje

en: About Dialect
da: Om Dialect

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Retry
da: Prøve igen

en: Switch languages
da: Skift sprog

en: Previous translation
da: Tidligere oversættelse

en: Next translation
da: Næste oversættelse

en: Clear
da: Ryd

en: Paste
da: Sæt ind

en: Listen
da: Lyt

en: Translate
da: Oversæt

en: Translating…
da: Oversættere…

en: Could not translate the text
da: Kan ikke oversæt teksten

en: Copy
da: Kopi

en: Not a valid {backend} instance
da: Ikke et gyldig {backend} instans

en: A network issue has occured. Retry?
da: Et netværksproblem har opstået. Prøv igen?

en: Did you mean:
da: Mente du:

en: Albanian
da: Albansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Azerbaijani
da: Aserbajdsjansk

en: Basque
da: Baskisk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Catalan
da: Catalansk

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chinese (Simplified)
da: Kinesisk (Forenklet)

en: Chinese (Traditional)
da: Kinesisk (Traditionelt)

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: English
da: Engelsk

en: Estonian
da: Estisk

en: Finnish
da: Finsk

en: French
da: Fransk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Italian
da: Italiensk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Latin
da: Latinsk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Polish
da: Polsk

en: Russian
da: Russisk

en: Spanish
da: Spansk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk
