dialect - en to el translation catalogue (168 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
el: Διάλεκτος

en: Translate between languages
el: Μετάφραση σε διαφορετικές γλώσσες

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
el: μετάφρασε;μετάφραση;

en: A translation app for GNOME.
el: Μία εφαρμογή μετάφρασης για το GNOME.

en: Features:
el: Δυνατότητες:

en: Text to speech
el: Κείμενο σε ομιλία

en: Translation history
el: Ιστορικό μεταφράσεων

en: Automatic language detection
el: Αυτόματη αναγνώριση γλώσσας

en: Clipboard buttons
el: Κουμπιά πρόχειρου

en: The Dialect Authors
el: Οι Συγγραφείς του Dialect

en: GitHub page
el: Σελίδα GitHub

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Live Translation
el: Ζωντανή μετάφραση

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
el: Προειδοποίηση: Η IP διεύθυνση σας μπορεί να αποκλειστεί λόγω κατάχρησης του API.

en: Translation Shortcut
el: Συντόμευση Μετάφρασης

en: The unselected choice will be used for line break.
el: Η μη επιλεγμένη επιλογή θα χρησιμοποιηθεί για αλλαγή γραμμής.

en: Default to Auto
el: Προεπιλογή σε Αυτόματο

en: Use "Auto" as the default language
el: Χρήση του "Auto" ως προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Translator
el: Μεταφραστής

en: Choose from the available translation services.
el: Επιλέξτε από τις διαθέσιμες υπηρεσίες μετάφρασης.

en: Enter a translation service URL.
el: Εισαγάγετε μια διεύθυνση URL υπηρεσίας μετάφρασης.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Reset to default
el: Επαναφορά προεπιλογής

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Text-to-Speech
el: Κείμενο σε ομιλία

en: Use Google for TTS.
el: Χρησιμοποιήστε το Google για κείμενο σε ομιλία.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
el: Μεταφραστής

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
el: Μετάφραση

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
el: Εναλλαγή Γλωσσών

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
el: Εκκαθάριση αρχικού κειμένου

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
el: Αντιγραφή μετάφρασης

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
el: Προβολή Προφοράς

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
el: Κείμενο σε Ομιλία

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
el: Ακρόαση αρχικού κειμένου

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
el: Ακρόαση μετάφρασης

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
el: Πηγαίνετε πίσω στο ιστορικό

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
el: Πηγαίνετε μπροστά στo ιστορικό

[ctx: shortcuts window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
el: Έξοδος

en: Show Pronunciation
el: Προβολή προφοράς

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: About Dialect
el: Σχετικά με το Dialect

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: Retry
el: Προσπαθησε ξανα

en: Switch languages
el: Εναλλαγή γλωσσών

en: Previous translation
el: Προηγούμενη μετάφραση

en: Next translation
el: Επόμενη μετάφραση

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Listen
el: Ακρόαση

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Translating…
el: Μεταφράζοντας…

en: Could not translate the text
el: Δεν ήταν δυνατή η μετάφραση του κειμένου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Auto
el: Αυτόματη

en: Did you mean:
el: Μήπως εννοούσες:

en: Afrikaans
el: Αφρικάανς

en: Albanian
el: Αλβανικά

en: Amharic
el: Αμχαρικά

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Azerbaijani
el: Αζερμπαϊτζανικά

en: Basque
el: Βασκικά

en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

en: Bengali
el: Βεγγαλική

en: Bosnian
el: Βοσνιακά

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Chichewa
el: Τσιτσέουα

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Chinese (Simplified)
el: Κινέζικα (Απλοποιημένα)

en: Chinese (Traditional)
el: Κινέζικα (Παραδοσιακά)

en: Corsican
el: Κορσικανικά

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Czech
el: Τσεχικά

en: Danish
el: Δανικά

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: English
el: Αγγλικά

en: Esperanto
el: Εσπεράντο

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Filipino
el: Φιλιπινεζικά

en: Finnish
el: Φιλανδικά

en: French
el: Γαλλικά

en: Frisian
el: Φριζιανά

en: Galician
el: Γαλικιακά

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: German
el: Γερμανικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Gujarati
el: Γκουτζαταρικά

en: Haitian Creole
el: Κρεόλ Αϊτής

en: Hausa
el: Χάουσα

en: Hawaiian
el: Χαβαϊκά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hindi
el: Χίντι

en: Hmong
el: Χμονγκ

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Igbo
el: Ίγκμπο

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Irish
el: Ιρλανδικά

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Javanese
el: Ιαβαϊκά

en: Kannada
el: Κανάντα

en: Kazakh
el: Καζακστανικά

en: Khmer
el: Χμερ

en: Kinyarwanda
el: Κινιαρουάντα

en: Korean
el: Κορεατικά

en: Kurdish (Kurmanji)
el: Κουρδικά (Kurmanji)

en: Kyrgyz
el: Κιργιζιανά

en: Lao
el: Λάο

en: Latin
el: Λατινικά

en: Latvian
el: Λετονικά

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Luxembourgish
el: Λουξεμβουργιανά

en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονικά

en: Malagasy
el: Μαλαγάσι

en: Malay
el: Μαλέι

en: Malayalam
el: Μαλαγιάλαμ

en: Maltese
el: Μαλτεζικά

en: Maori
el: Μαορί

en: Marathi
el: Μαραθικά

en: Mongolian
el: Μογγολικά

en: Myanmar (Burmese)
el: Βιρμανικά

en: Nepali
el: Νεπαλικά

en: Norwegian
el: Νορβηγικά

en: Odia (Oriya)
el: Όντια (Ορίγια)

en: Pashto
el: Πάστο

en: Persian
el: Περσικά

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Punjabi
el: Παντζάμπι

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Russian
el: Ρωσικά

en: Samoan
el: Σαμοανικά

en: Scots Gaelic
el: Γαελικά Σκοτίας

en: Serbian
el: Σερβικά

en: Sesotho
el: Σεσότο

en: Shona
el: Σόνα

en: Sindhi
el: Σίντι

en: Sinhala
el: Σινχάλα

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: Slovenian
el: Σλοβενικά

en: Somali
el: Σομαλικά

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Swahili
el: Σουαχίλι

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Tajik
el: Ταζικιστανικά

en: Tamil
el: Ταμίλ

en: Tatar
el: Ταταρικά

en: Telugu
el: Τελούγκου

en: Thai
el: Ταϊλανδεζικά

en: Turkish
el: Τούρκικα

en: Turkmen
el: τουρκμενικά

en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

en: Urdu
el: Ουρντού

en: Uyghur
el: Ουιγούρ

en: Uzbek
el: Ουζμπεκικά

en: Vietnamese
el: Βιετναμεζικά

en: Welsh
el: Ουαλικά

en: Xhosa
el: Ζόσα

en: Yiddish
el: Γίντις

en: Yoruba
el: Γιορούμπα

en: Zulu
el: Ζουλού
