dialect - en to es translation catalogue (205 entries)

en: Translate between languages
es: Traduce entre idiomas

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
es: translate;translation;traducir;traductor;

en: A translation app for GNOME.
es: Una aplicación de traducción para GNOME.

en: Features:
es: Características:

en: Translation based on Google Translate
es: Traducción basada en Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
es: Traducción basada en la API de LibreTranslate, permitiendo el uso de cualquier instancia pública

en: Translation based on Lingva Translate API
es: Traducción basada en la API de Lingva Translate

en: Text to speech
es: Texto a voz

en: Translation history
es: Historial de traducción

en: Automatic language detection
es: Detección automática de idioma

en: Clipboard buttons
es: Botones del portapapeles

en: The Dialect Authors
es: Los autores de Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
es: Derechos de autor © 2020–2022 Los Autores de Dialect

en: GitHub page
es: Página de GitHub

en: Behavior
es: Comportamiento

en: Live Translation
es: Traducción en tiempo real

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
es: Atención: su IP podría ser bloqueada por abuso de API.

en: Show Translations in Desktop Search
es: Ver Traducciones en la Búsqueda del Escritorio

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
es: Atención: Todas las busquedas del escritorio serán enviadas al servicio de traducción

en: Translation Shortcut
es: Atajo de traducción

en: The unselected choice will be used for line break.
es: La opción no seleccionada se utilizará para el salto de renglón.

en: Default to Auto
es: Automático predeterminado

en: Use "Auto" as the default language
es: Utilice «Automático» como idioma predeterminado

en: Translator
es: Traductor

en: Choose from the available translation services.
es: Elija entre los servicios de traducción disponibles.

en: Translator Instance
es: Instalación de traductor

en: Enter a translation service URL.
es: Introduzca el URL de un servicio de traducción.

en: Edit
es: Editar

en: Reset to default
es: Restablecer valor predeterminado

en: Save
es: Guardar

en: API Key
es: Llave del API

en: Enter an API key for the translation service.
es: Introduzca una llave de API para el servicio de traducción.

en: Text-to-Speech
es: Texto a voz

en: Use Google for TTS.
es: Utilice Google para TTS.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
es: Traductor

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
es: Traducir

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
es: Intercambiar idiomas

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
es: Borrar texto de origen

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
es: Copiar traducción

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
es: Mostrar pronunciación

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
es: Texto a voz

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
es: Escuchar el texto original

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
es: Escuchar la traducción

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
es: Navegación

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
es: Retroceder en el historial

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
es: Avanzar en el historial

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
es: Preferencias

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
es: Atajos

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
es: Salir

en: Show Pronunciation
es: Mostrar pronunciación

en: Preferences
es: Preferencias

en: Keyboard Shortcuts
es: Atajos de teclado

en: About Dialect
es: Acerca de Dialect

en: Loading…
es: Cargando…

en: Retry
es: Reintentar

en: Open Preferences
es: Abrir Preferencias

en: Remove Key and Retry
es: Borrar Llave y Reintentar

en: Switch languages
es: Intercambiar idiomas

en: Previous translation
es: Traducción anterior

en: Next translation
es: Siguiente traducción

en: Clear
es: Limpiar

en: Paste
es: Pegar

en: Listen
es: Escuchar

en: Translate
es: Traducir

en: Translating…
es: Traduciendo…

en: Could not translate the text
es: No se pudo traducir el texto

en: Copy
es: Copiar

en: Suggest Translation
es: Sugerir Traducción

en: Cancel
es: Cancelar

en: Search Languages…
es: Buscar Idiomas…

en: Follow system style
es: Seguir estilo del sistema

en: Light style
es: Estilo Claro

en: Dark style
es: Estilo Oscuro

en: Not a valid {backend} instance
es: No es una instalación válida de {backend}

en: Not a valid {backend} API key
es: No es una llave válida de {backend}

en: The provided API key is invalid
es: La llave de API entregada es invalida

en: Please set a valid API key in the preferences.
es: Por favor configura una llave de API valida en las preferencias.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
es: Por favor configura una llave de API valida o quita la llave de API en las preferencias.

en: API key is required to use the service
es: Una llave de API es requerida para usar este servicio

en: Please set an API key in the preferences.
es: Por favor configura una llave de API en las preferencias.

en: Failed loading the translation service
es: Fallo al cargar el servicio de traducción

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
es: Por favor reporta esto en el bug tracker de Dialect si el error persiste.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
es: Falló al cargar "{url}", compruebe si la dirección de la instancia es correcta o repórtelo en el bug tracker de Dialect si el error persiste.

en: Couldn’t connect to the translation service
es: No se pudo conectar al servicio de traducción

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
es: No podemos conectarnos al servidor. Por favor comprueba si hay problemas de conexión.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
es: No podemos conectarnos a la instancia de {service} "{url}".
     Por favor compruebe problemas de conexión o si la dirección es correcta.

en: A network issue has occured. Retry?
es: Ha ocurrido un problema de red. ¿Reintentar?

en: A network issue has occured. Please try again.
es: Un problema de red ha ocurrido. Por favor intenta de nuevo.

en: Auto
es: Automático

en: New translation has been suggested!
es: Una nueva traducción ha sido sugerida!

en: Suggestion failed.
es: La sugerencia falló.

en: {} characters limit reached!
es: ¡Se alcanzó el límite de {} caracteres!

en: Did you mean:
es: Tal vez quiso decir:

en: Translation failed, check for network issues
es: La traducción falló, compruebe si hay problemas de red

en: Translation failed
es: La traducción falló

en: Afrikaans
es: afrikáans

en: Albanian
es: albanés

en: Amharic
es: amárico

en: Arabic
es: árabe

en: Armenian
es: armenio

en: Azerbaijani
es: azerbaiyano

en: Basque
es: euskera

en: Belarusian
es: bielorruso

en: Bengali
es: bengalí

en: Bosnian
es: bosnio

en: Bulgarian
es: búlgaro

en: Catalan
es: catalán

en: Cebuano
es: cebuano

en: Chichewa
es: nyanja

en: Chinese
es: chino

en: Chinese (Simplified)
es: chino simplificado

en: Chinese (Traditional)
es: chino tradicional

en: Corsican
es: corso

en: Croatian
es: croata

en: Czech
es: checo

en: Danish
es: danés

en: Dutch
es: neerlandés

en: English
es: inglés

en: Esperanto
es: esperanto

en: Estonian
es: estonio

en: Filipino
es: tagalo

en: Finnish
es: finés

en: French
es: francés

en: Frisian
es: frisón occidental

en: Galician
es: gallego

en: Georgian
es: georgiano

en: German
es: alemán

en: Greek
es: griego

en: Gujarati
es: guyaratí

en: Haitian Creole
es: criollo haitiano

en: Hausa
es: hausa

en: Hawaiian
es: hawaiano

en: Hebrew
es: hebreo

en: Hindi
es: hindi

en: Hmong
es: hmong

en: Hungarian
es: húngaro

en: Icelandic
es: islandés

en: Igbo
es: igbo

en: Indonesian
es: indonesio

en: Irish
es: irlandés

en: Italian
es: italiano

en: Japanese
es: japonés

en: Javanese
es: javanés

en: Kannada
es: canarés

en: Kazakh
es: kazajo

en: Khmer
es: jemer

en: Kinyarwanda
es: kinyarwanda

en: Korean
es: coreano

en: Kurdish (Kurmanji)
es: kurdo

en: Kyrgyz
es: kirguís

en: Lao
es: lao

en: Latin
es: latín

en: Latvian
es: letón

en: Lithuanian
es: lituano

en: Luxembourgish
es: luxemburgués

en: Macedonian
es: macedonio

en: Malagasy
es: malgache

en: Malay
es: malayo

en: Malayalam
es: malayalam

en: Maltese
es: maltés

en: Maori
es: maorí

en: Marathi
es: maratí

en: Mongolian
es: mongol

en: Myanmar (Burmese)
es: birmano

en: Nepali
es: nepalí

en: Norwegian
es: noruego

en: Odia (Oriya)
es: oriya

en: Pashto
es: pastún

en: Persian
es: persa

en: Polish
es: polaco

en: Portuguese
es: portugués

en: Punjabi
es: punyabí

en: Romanian
es: rumano

en: Russian
es: ruso

en: Samoan
es: samoano

en: Scots Gaelic
es: gaélico escocés

en: Serbian
es: serbio

en: Sesotho
es: sotho meridional

en: Shona
es: shona

en: Sindhi
es: sindhi

en: Sinhala
es: cingalés

en: Slovak
es: eslovaco

en: Slovenian
es: esloveno

en: Somali
es: somalí

en: Spanish
es: español

en: Sundanese
es: sundanés

en: Swahili
es: suajili

en: Swedish
es: sueco

en: Tajik
es: tayiko

en: Tamil
es: tamil

en: Tatar
es: tártaro

en: Telugu
es: telugu

en: Thai
es: tailandés

en: Turkish
es: turco

en: Turkmen
es: turcomano

en: Ukrainian
es: ucraniano

en: Urdu
es: urdu

en: Uyghur
es: uigur

en: Uzbek
es: uzbeko

en: Vietnamese
es: vietnamita

en: Welsh
es: galés

en: Xhosa
es: xhosa

en: Yiddish
es: yidis

en: Yoruba
es: yoruba

en: Zulu
es: zulú
