dialect - en to fa translation catalogue (207 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
fa: دایالکت

en: Translate between languages
fa: بازگردانی میان زبان‌ها

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
fa: translate;translation;dialect;ترجمه;بازگردانی;

en: A translation app for GNOME.
fa: یک کارهٔ ترجمه برای گنوم.

en: Features:
fa: ویژگی‌ها:

en: Translation based on Google Translate
fa: ترجمه برپایهٔ ترجمهٔ گوگل

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
fa: ترجمه برپایهٔ واسط برنامه‌نویسی لیبره‌ترنسلیت. می‌گذارد از هر نمونهٔ برخط موجودی استفاده کنید

en: Translation based on Lingva Translate API
fa: ترجمه برپایهٔ واسط برنامه‌نویسی ترجمهٔ لینگوا

en: Text to speech
fa: متن به گفتار

en: Translation history
fa: پیشینهٔ ترجمه

en: Automatic language detection
fa: شناسایی خودکار زبان

en: Clipboard buttons
fa: دکمه‌های تخته‌گیره

en: The Dialect Authors
fa: نگارندگان دایالکت

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
fa: حق رونوشت ۲۰۲۰-۲۰۲۲ نگارندگان دایالکت

en: GitHub page
fa: صفحهٔ گیت‌هاب

en: Behavior
fa: رفتار

en: Live Translation
fa: ترجمهٔ زنده

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
fa: هشدار: ممکن است نشانی آی‌پیتان برای سواستفاده از رابط برنامه‌نویسی مسدود شود.

en: Show Translations in Desktop Search
fa: نمایش ترجمه در جست‌وجوی میزکار

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
fa: هشدار: تمامی جست‌وجوهای میزکار به خدمت ترجمه فرستاده خواهند شد

en: Translation Shortcut
fa: میان‌برهای ترجمه

en: The unselected choice will be used for line break.
fa: گزینهٔ ناگزیده برای شکست خط استفاده خواهد شد.

en: Default to Auto
fa: پیش‌گزیده به خودکار

en: Use "Auto" as the default language
fa: استفاده از «خودکار» به عنوان زبان پیش‌گزیده

en: Translator
fa: بازگردان

en: Choose from the available translation services.
fa: گزینش از میان خدمات ترجمهٔ موجود.

en: Translator Instance
fa: نمونهٔ بازگردان

en: Enter a translation service URL.
fa: یک نشانی خدمت ترجمه وارد کنید.

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset to default
fa: بازنشانی به پیش‌گزیده

en: Save
fa: ذخیره

en: API Key
fa: کلید API

en: Enter an API key for the translation service.
fa: کلید APIای برای خدمت ترجمه وارد کنید.

en: Text-to-Speech
fa: متن به گفتار

en: Use Google for TTS.
fa: استفاده از گوگل برای متن به گفتار.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
fa: مترجم

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
fa: ترجمه

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
fa: جابه‌جایی زبان‌ها

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
fa: متن منبع تمیز

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
fa: رونوشت از ترجمه

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
fa: نمایش بیان

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
fa: متن به گفتار

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
fa: شنیدن متن منبع

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
fa: شنیدن ترجمه

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
fa: ناوبری

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
fa: به عقب رفتن در تاریخچه

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
fa: به پیش رفتن در تاریخچه

[ctx: shortcuts window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
fa: ترجیحات

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fa: میان‌برها

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
fa: خروج

en: Show Pronunciation
fa: نمایش بیان

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: About Dialect
fa: دربارهٔ دایالکت

en: Loading…
fa: بار کردن…

en: Retry
fa: تلاش دوباره

en: Open Preferences
fa: گشودن ترجیحات

en: Remove Key and Retry
fa: برداشتن کلید و تلاش دوباره

en: Switch languages
fa: جابه‌جایی زبان‌ها

en: Previous translation
fa: ترجمهٔ پیشین

en: Next translation
fa: ترجمهٔ بعدی

en: Clear
fa: پاک‌سازی

en: Paste
fa: جای‌گذاری

en: Listen
fa: شنیدن

en: Translate
fa: ترجمه

en: Translating…
fa: ترجمه کردن…

en: Could not translate the text
fa: نتوانست متن را ترجمه کند

en: Copy
fa: رونوشت

en: Suggest Translation
fa: پیشنهاد ترجمه

en: Cancel
fa: لغو

en: Search Languages…
fa: جست‌وجوی زبان‌ها…

en: Follow system style
fa: پیروی از سبک سامانه

en: Light style
fa: سبک روشن

en: Dark style
fa: سبک تیره

en: Not a valid {backend} instance
fa: نمونهٔ معتبر {backend} نیست

en: Not a valid {backend} API key
fa: کلید API معتبر {backend} نیست

en: The provided API key is invalid
fa: کلید API داده شده نامعتبر است

en: Please set a valid API key in the preferences.
fa: لطفاً کلید APIای معتبر در ترجیحات تنظیم کنید.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
fa: لطفاً کلید APIای معتبر تنظیم یا کلید API موجود در ترجیحات را ناتنظیم کنید.

en: API key is required to use the service
fa: برای استفاده از خدمت، نیاز به کلید API است

en: Please set an API key in the preferences.
fa: لطفاً در ترجیحات، کلید APIای تنظیم کنید.

en: Failed loading the translation service
fa: شکست در بار کردن خدمت ترجمه

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
fa: لطفاً در صورت تداوم، این مورد را در ردیاب مشکل دایالکت گزارش کنید.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
fa: شکست در بار کردن «{url}». درستی نشانی نمونه را بررسی کرده یا در صورت تداوم مشکل، در ردیاب مشکل دایالکت گزارش کنید.

en: Couldn’t connect to the translation service
fa: نتوانست به خدمت ترجمه وصل شود

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
fa: نتوانستیم به کارساز وصل شویم. لطفاً برای مشکلات شبکه بررسی کنید.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
fa: نتوانستیم به نمونهٔ «{url}» از {service}وصل شویم.
     لطفاً در صورت درستی نشانی، برای مشکلات شبکه بررسی کنید.

en: A network issue has occured. Retry?
fa: مشکلی در شبکه رخ داد. تلاش دوباره؟

en: A network issue has occured. Please try again.
fa: مشکلی در شبکه رخ داد. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Auto
fa: خودکار

en: New translation has been suggested!
fa: ترجمه‌های جدید پیشنهاد شده‌اند!

en: Suggestion failed.
fa: پیشنهاد شکست خورد.

en: {} characters limit reached!
fa: به کران {} نویسه رسید!

en: Did you mean:
fa: شاید منظورتان این بود:

en: Translation failed, check for network issues
fa: ترجمه شکست خورد. لطفاً برای مشکلات شبکه بررسی کنید

en: Translation failed
fa: ترجمه شکست خورد

en: Afrikaans
fa: آفریکانس

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Amharic
fa: امهری

en: Arabic
fa: عربی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Azerbaijani
fa: ترکی آذربایجانی

en: Basque
fa: باسکی

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Cebuano
fa: سبویی

en: Chichewa
fa: نیانجایی

en: Chinese
fa: چینی

en: Chinese (Simplified)
fa: چینی ساده‌شده

en: Chinese (Traditional)
fa: چینی سنتی

en: Corsican
fa: کورسی

en: Croatian
fa: کروات

en: Czech
fa: چکی

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: English
fa: انگلیسی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Filipino
fa: تاگالوگی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: French
fa: فرانسوی

en: Frisian
fa: فریسی غربی

en: Galician
fa: گالیسیایی

en: Georgian
fa: گرجی

en: German
fa: آلمانی

en: Greek
fa: یونانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Haitian Creole
fa: هائیتیایی

en: Hausa
fa: هوسایی

en: Hawaiian
fa: هاوایی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hindi
fa: هندی

en: Hmong
fa: همونگ

en: Hungarian
fa: مجاری

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Igbo
fa: ایگبویی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Kannada
fa: کانارا

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Khmer
fa: خمری

en: Kinyarwanda
fa: کینیارواندایی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Kurdish (Kurmanji)
fa: کردی

en: Kyrgyz
fa: قرقیزی

en: Lao
fa: لائوسی

en: Latin
fa: لاتین

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Luxembourgish
fa: لوگزامبورگی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Malagasy
fa: مالاگاسی

en: Malay
fa: مالایی

en: Malayalam
fa: مالایالامی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Maori
fa: مائوری

en: Marathi
fa: مراتی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Myanmar (Burmese)
fa: برمه‌ای

en: Nepali
fa: نپالی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Odia (Oriya)
fa: اوریه‌ای

en: Pashto
fa: پشتو

en: Persian
fa: فارسی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Punjabi
fa: پنجابی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Samoan
fa: ساموآیی

en: Scots Gaelic
fa: گیلی اسکاتلندی

en: Serbian
fa: صربی

en: Sesotho
fa: سوتوی جنوبی

en: Shona
fa: شونایی

en: Sindhi
fa: سندی

en: Sinhala
fa: سینهالی

en: Slovak
fa: اسلواکی

en: Slovenian
fa: اسلوونیایی

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Sundanese
fa: سوندایی

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Tamil
fa: تامیلی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Telugu
fa: تلوگویی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Turkish
fa: ترکی استانبولی

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Uyghur
fa: اویغوری

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Yiddish
fa: یدی

en: Yoruba
fa: یوروبایی

en: Zulu
fa: زولویی
