dialect - en to fi translation catalogue (207 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
fi: Dialekti

en: Translate between languages
fi: Käännä eri kielille

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
fi: translate;translation;käännös;kieli;

en: A translation app for GNOME.
fi: Käännossovellus Gnomelle.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: Translation based on Google Translate
fi: Käännökset pohjautuen Google Translate -palveluun

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
fi: Käännökset pohjautuen LibreTranslate-rajapintaan, minkä tahansa julkisen instanssin käyttäminen on mahdollista

en: Translation based on Lingva Translate API
fi: Käännökset pohjautuen Lingva Translate -rajapintaan

en: Text to speech
fi: Tekstistä puheeksi

en: Translation history
fi: Käännöshistoria

en: Automatic language detection
fi: Automaattinen kielen tunnistaminen

en: Clipboard buttons
fi: Leikepöydän painikkeet

en: The Dialect Authors
fi: Dialect-kehittäjät

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
fi: Tekijänoikeus 2020–⁠2022 Dialect-kehittäjät

en: GitHub page
fi: GitHub-sivu

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Live Translation
fi: Reaaliaikainen käännös

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
fi: Varoitus: IP-osoitteesi saatetaan estää rajapinnan väärinkäytöksen vuoksi.

en: Show Translations in Desktop Search
fi: Näytä käännökset työpöytähaussa

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
fi: Varoitus: kaikki työpöydällä tehdyt haut lähetetään käännöspalveluun

en: Translation Shortcut
fi: Käännöksen pikanäppäin

en: The unselected choice will be used for line break.
fi: Valitsematta olevaa vaihtoehtoa käytetään rivivaihtoon.

en: Default to Auto
fi: Automaattinen oletuksena

en: Use "Auto" as the default language
fi: Käytä oletuskielenä "Automaattinen"-valintaa

en: Translator
fi: Kääntäjä

en: Choose from the available translation services.
fi: Valitse saatavilla olevista käännöspalveluista.

en: Translator Instance
fi: Kääntäjäinstanssi

en: Enter a translation service URL.
fi: Määritä kääntäjäpalvelun verkko-osoite.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Reset to default
fi: Palauta oletusarvoon

en: Save
fi: Tallenna

en: API Key
fi: API-avain

en: Enter an API key for the translation service.
fi: Anna käännöspalvelun API-avain.

en: Text-to-Speech
fi: Tekstistä puheeksi

en: Use Google for TTS.
fi: Käytä Googlea TTS-puhesyntetisaattorina.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
fi: Kääntäjä

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
fi: Käännä

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
fi: Vaihda kieliä

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
fi: Tyhjennä lähdeteksti

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
fi: Kopioi käännös

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
fi: Näytä ääntäminen

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
fi: Tekstistä puheeksi

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
fi: Kuuntele lähdeteksti

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
fi: Kuuntele käännös

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
fi: Siirry takaisin historiassa

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
fi: Siirry eteen historiassa

[ctx: shortcuts window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
fi: Lopeta

en: Show Pronunciation
fi: Näytä ääntäminen

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: About Dialect
fi: Tietoja - Dialekti

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Open Preferences
fi: Avaa asetukset

en: Remove Key and Retry
fi: Poista avain ja yritä uudelleen

en: Switch languages
fi: Vaihda kieliä

en: Previous translation
fi: Edellinen käännös

en: Next translation
fi: Seuraava käännös

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Paste
fi: Liitä

en: Listen
fi: Kuuntele

en: Translate
fi: Käännä

en: Translating…
fi: Käännetään…

en: Could not translate the text
fi: Tekstiä ei voitu kääntää

en: Copy
fi: Kopioi

en: Suggest Translation
fi: Ehdota käännöstä

en: Cancel
fi: Peru

en: Search Languages…
fi: Etsi kieliä…

en: Follow system style
fi: Seuraa järjestelmän tyyliä

en: Light style
fi: Vaalea tyyli

en: Dark style
fi: Tumma tyyli

en: Not a valid {backend} instance
fi: Ei kelvollinen {backend}-instanssi

en: Not a valid {backend} API key
fi: Ei kelvollinen {backend} API -avain

en: The provided API key is invalid
fi: Annettu API-avain on virheellinen

en: Please set a valid API key in the preferences.
fi: Aseta kelvollinen API-avain asetuksissa.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
fi: Aseta kelvollinen API-avain tai poista nykyinen API-avain asetuksista.

en: API key is required to use the service
fi: Tämän palvvelun käyttö vaatii API-avaimen

en: Please set an API key in the preferences.
fi: Aseta API-avain asetuksissa.

en: Failed loading the translation service
fi: Käännöspalvelun lataaminen epäonnistui

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
fi: Ilmoita tästä Dialektin vianseurantajärjestelmään, jos ongelma toistuu.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
fi: Osoitteen "{url}" lataaminen epäonnistui. Varmista että instanssin osoite on oikein tai ilmoita tästä Dialektin vianseurantajärjestelmään, jos ongelma toistuu.

en: Couldn’t connect to the translation service
fi: Käännöspalveluun ei voitu yhdistää

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
fi: Kääntäminen epäonnistui. Tarkista verkkoyhteyden toimivuus.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
fi: Palvelun {service} instassiin "{url}" ei voi yhdistää.
     Tarkista verkkoyhteyden toimivuus ja osoitteen oikeellisuus.

en: A network issue has occured. Retry?
fi: Tapahtui verkkovirhe. Yritetäänkö uudelleen?

en: A network issue has occured. Please try again.
fi: Tapahtui verkkovirhe. Yritä uudelleen.

en: Auto
fi: Automaattinen

en: New translation has been suggested!
fi: Uutta käännöstä on ehdotettu!

en: Suggestion failed.
fi: Ehdotus epäonnistui.

en: {} characters limit reached!
fi: {} merkin raja tuli vastaan!

en: Did you mean:
fi: Tarkoititko:

en: Translation failed, check for network issues
fi: Kääntäminen epäonnistui. Tarkista verkkoyhteyden toimivuus

en: Translation failed
fi: Kääntäminen epäonistui

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Albanian
fi: albania

en: Amharic
fi: amhara

en: Arabic
fi: arabia

en: Armenian
fi: armenia

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Basque
fi: baski

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Bengali
fi: bengali

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Catalan
fi: katalaani

en: Cebuano
fi: cebuano

en: Chichewa
fi: njandža

en: Chinese
fi: kiina

en: Chinese (Simplified)
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Chinese (Traditional)
fi: kiina (perinteinen)

en: Corsican
fi: korsika

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: English
fi: englanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro

en: Filipino
fi: tagalog

en: Finnish
fi: suomi

en: French
fi: ranska

en: Frisian
fi: länsifriisi

en: Galician
fi: galicia

en: Georgian
fi: georgia

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Gujarati
fi: gudžarati

en: Haitian Creole
fi: haiti

en: Hausa
fi: hausa

en: Hawaiian
fi: havaiji

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hindi
fi: hindi

en: Hmong
fi: hmong

en: Hungarian
fi: unkari

en: Icelandic
fi: islanti

en: Igbo
fi: igbo

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Irish
fi: iiri

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Javanese
fi: jaava

en: Kannada
fi: kannada

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Khmer
fi: khmer

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Korean
fi: korea

en: Kurdish (Kurmanji)
fi: kurdi

en: Kyrgyz
fi: kirgiisi

en: Lao
fi: lao

en: Latin
fi: latina

en: Latvian
fi: latvia

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Luxembourgish
fi: luxemburg

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Malay
fi: malaiji

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Maltese
fi: malta

en: Maori
fi: maori

en: Marathi
fi: marathi

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Myanmar (Burmese)
fi: burma

en: Nepali
fi: nepali

en: Norwegian
fi: norja

en: Odia (Oriya)
fi: orija

en: Pashto
fi: paštu

en: Persian
fi: persia

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Punjabi
fi: pandžabi

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Samoan
fi: samoa

en: Scots Gaelic
fi: gaeli

en: Serbian
fi: serbia

en: Sesotho
fi: eteläsotho

en: Shona
fi: šona

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Sinhala
fi: sinhala

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Somali
fi: somali

en: Spanish
fi: espanja

en: Sundanese
fi: sunda

en: Swahili
fi: swahili

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tamil
fi: tamili

en: Tatar
fi: tataari

en: Telugu
fi: telugu

en: Thai
fi: thai

en: Turkish
fi: turkki

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Uyghur
fi: uiguuri

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Welsh
fi: kymri

en: Xhosa
fi: xhosa

en: Yiddish
fi: jiddiš

en: Yoruba
fi: joruba

en: Zulu
fi: zulu
