dialect - en to fr translation catalogue (178 entries)

en: Translate between languages
fr: Traduire entre les langues

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
fr: translate;translation;traduire;traduction;

en: A translation app for GNOME.
fr: Une application de traduction pour GNOME.

en: Features:
fr: Fonctionnalités :

en: Translation based on Google Translate
fr: Traduction basée sur Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
fr: Traduction basée sur l’API LibreTranslate, vous permettant d’utiliser n’importe quelle instance publique

en: Translation based on Lingva Translate API
fr: Traduction basée sur l’API Lingva Translate

en: Text to speech
fr: Synthèse vocale

en: Translation history
fr: Historique de traduction

en: Automatic language detection
fr: Détection automatique de la langue

en: Clipboard buttons
fr: Boutons du presse-papier

en: The Dialect Authors
fr: Les auteurs de Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
fr: Copyright 2020-2021 Les auteurs de Dialect

en: GitHub page
fr: Page GitHub

en: Behavior
fr: Comportement

en: Live Translation
fr: Traduction simultanée

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
fr: Avertissement : votre adresse IP peut être bannie pour abus d’API.

en: Show Translations in Desktop Search
fr: Afficher les traductions dans la recherche sur le bureau

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
fr: Avertissement : Toutes les recherches sur le bureau seront envoyées au service de traduction

en: Translation Shortcut
fr: Raccourci de traduction

en: The unselected choice will be used for line break.
fr: Le choix non sélectionné sera utilisé pour le saut de ligne.

en: Default to Auto
fr: Par défaut sur Auto

en: Use "Auto" as the default language
fr: Utiliser « Auto » comme langue par défaut

en: Translator
fr: Traducteur

en: Choose from the available translation services.
fr: Choisissez parmi les services de traduction disponibles.

en: Translator Instance
fr: Instance de traducteur

en: Enter a translation service URL.
fr: Entrez l’URL d’un service de traduction.

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset to default
fr: Réinitialiser sur par défaut

en: Save
fr: Enregistrer

en: API Key
fr: Clé API

en: Enter an API key for the translation service.
fr: Entrez une clé API pour le service de traduction.

en: Text-to-Speech
fr: Synthèse vocale

en: Use Google for TTS.
fr: Utiliser Google pour la synthèse vocale.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
fr: Traducteur

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
fr: Traduire

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
fr: Intervertir les langues

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
fr: Effacer le texte source

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
fr: Copier la traduction

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
fr: Afficher la prononciation

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
fr: Synthèse vocale

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
fr: Écouter le texte source

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
fr: Écouter la traduction

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
fr: Remonter dans l’historique

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
fr: Avancer dans l’historique

[ctx: shortcuts window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
fr: Préférences

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
fr: Quitter

en: Show Pronunciation
fr: Afficher la prononciation

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: About Dialect
fr: À propos de Dialect

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Retry
fr: Réessayer

en: Open Preferences
fr: Ouvrir les préférences

en: Remove Key and Retry
fr: Retirer la clé et réessayer

en: Switch languages
fr: Intervertir les langues

en: Previous translation
fr: Traduction précédente

en: Next translation
fr: Traduction suivante

en: Clear
fr: Effacer

en: Paste
fr: Coller

en: Listen
fr: Écouter

en: Translate
fr: Traduire

en: Translating…
fr: Traduction…

en: Could not translate the text
fr: Impossible de traduire le texte

en: Copy
fr: Copier

en: Suggest Translation
fr: Suggérer une traduction

en: Cancel
fr: Annuler

en: Search Languages…
fr: Recherche de langues…

en: Follow system style
fr: Suivre le style du système

en: Light style
fr: Style clair

en: Dark style
fr: Style sombre

en: Not a valid {backend} instance
fr: Pas une instance {backend} valide

en: Not a valid {backend} API key
fr: Pas une clé API valide {backend}

en: The provided API key is invalid
fr: La clé API fournie est invalide

en: Please set a valid API key in the preferences.
fr: Veuillez définir une clé API valide dans les préférences.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
fr: Veuillez définir une clé API valide ou désactiver la clé API dans les préférences.

en: API key is required to use the service
fr: Une clé API est nécessaire pour utiliser le service

en: Please set an API key in the preferences.
fr: Veuillez définir une clé API dans les préférences.

en: Failed loading the translation service
fr: Échec du chargement du service de traduction

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
fr: Veuillez signaler ce problème dans le suivi des erreurs de Dialect si le problème persiste.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
fr: Échec du chargement de « {url} », vérifiez si l’adresse de l’instance est correcte ou signalez dans le suivi des erreurs de Dialect si le problème persiste.

en: Couldn’t connect to the translation service
fr: Impossible de se connecter au service de traduction

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
fr: Nous ne pouvons pas nous connecter au serveur. Veuillez vérifier s’il y a des problèmes de réseau.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
fr: Nous ne pouvons pas nous connecter à l’instance {service} « {url} ».
     Veuillez vérifier s’il y a des problèmes de réseau ou si l’adresse est correcte.

en: A network issue has occured. Retry?
fr: Un problème de réseau s’est produit. Réessayer ?

en: A network issue has occured. Please try again.
fr: Un problème de réseau s’est produit. Veuillez réessayer.

en: New translation has been suggested!
fr: Une nouvelle traduction a été suggérée !

en: Suggestion failed.
fr: La suggestion a échoué.

en: {} characters limit reached!
fr: limite de {} caractères atteinte !

en: Did you mean:
fr: Vouliez-vous dire :

en: Translation failed, check for network issues
fr: La traduction a échoué, vérifiez les problèmes de réseau

en: Translation failed
fr: La traduction a échoué

en: Albanian
fr: Albanais

en: Amharic
fr: Amharique

en: Arabic
fr: Arabe

en: Armenian
fr: Arménien

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Chinese
fr: Chinois

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Corsican
fr: Corse

en: Croatian
fr: Croate

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: English
fr: Anglais

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Filipino
fr: Philippin

en: Finnish
fr: Finnois

en: French
fr: Français

en: Frisian
fr: Frison

en: Galician
fr: Galicien

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Haitian Creole
fr: Créole haïtien

en: Hausa
fr: Haoussa

en: Hawaiian
fr: Hawaïen

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Irish
fr: Irlandais

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Korean
fr: Coréen

en: Kurdish (Kurmanji)
fr: Kurde

en: Kyrgyz
fr: Kirghiz

en: Lao
fr: Laotien

en: Latvian
fr: Letton

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Malay
fr: Malaisien

en: Maltese
fr: Maltais

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Myanmar (Burmese)
fr: Birman

en: Nepali
fr: Népalais

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Odia (Oriya)
fr: Odia (oriya)

en: Pashto
fr: Pachtô

en: Persian
fr: Persan

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Punjabi
fr: Panjabi

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Scots Gaelic
fr: Gaélique (Écosse)

en: Serbian
fr: Serbe

en: Sindhi
fr: Sindhî

en: Sinhala
fr: Cingalais

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Sundanese
fr: Soundanais

en: Swedish
fr: Suédois

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Thai
fr: Thaï

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Uyghur
fr: Ouïgour

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Welsh
fr: Gallois

en: Yoruba
fr: Yorouba

en: Zulu
fr: Zoulou
