dialect - en to he translation catalogue (206 entries)

en: Translate between languages
he: תרגום בין שפות

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
he: לתרגם;תרגום;

en: A translation app for GNOME.
he: יישום תרגום ל־GNOME.

en: Features:
he: יכולות:

en: Translation based on Google Translate
he: תרגום המבוסס על Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
he: תרגום המבוסס על ה־API של LibreTranslate, מאפשר לך להשתמש בכל עותק שזמין באופן מקוון

en: Translation based on Lingva Translate API
he: תרגום המבוסס על API של Lingva Translate

en: Text to speech
he: טקסט לדיבור

en: Translation history
he: היסטוריית תרגום

en: Automatic language detection
he: זיהוי שפה אוטומטי

en: Clipboard buttons
he: כפתורי לוח גזירים

en: The Dialect Authors
he: יוצרי Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
he: כל הזכויות שמורות 2020‏-2022 ליוצרי Dialect

en: GitHub page
he: עמוד ה־GitHub

en: Behavior
he: התנהגות

en: Live Translation
he: תרגום חי

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
he: אזהרה: יכול להיות שכתובת ה־IP שלך תיחסם עקב ניצול לרעה של ה־API.

en: Show Translations in Desktop Search
he: הצגת תרגומים בחיפוש שולחן העבודה

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
he: אזהרה: כל החיפושים דרך שולחן העבודה יישלחו לשירות התרגום

en: Translation Shortcut
he: קיצור דרך לתרגום

en: The unselected choice will be used for line break.
he: האפשרות שלא נבחרה תשמש כירידת שורה.

en: Default to Auto
he: בררת המחדל היא אוטומטי

en: Use "Auto" as the default language
he: להשתמש ב„אוטומטי” כשפת בררת המחדל

en: Translator
he: שירות תרגום

en: Choose from the available translation services.
he: בחירה משירותי התרגום הזמינים.

en: Translator Instance
he: עותק שירות תרגום

en: Enter a translation service URL.
he: נא למלא כתובת שירות תרגום.

en: Edit
he: עריכה

en: Reset to default
he: איפוס לבררת המחדל

en: Save
he: שמירה

en: API Key
he: מפתח API

en: Enter an API key for the translation service.
he: נא למלא מפתח API לשירות התרגום.

en: Text-to-Speech
he: טקסט לדיבור

en: Use Google for TTS.
he: להשתמש ב־Google עבור טקסט לדיבור.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
he: מתרגם

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
he: תרגום

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
he: הצרחת שפות

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
he: מחיקת טקסט המקור

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
he: העתקת התרגום

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
he: הצגת הגייה

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
he: טקסט לדיבור

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
he: האזנה לטקסט המקור

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
he: האזנה לתרגום

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
he: ניווט

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
he: חזרה בהיסטוריה

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
he: התקדמות בהיסטוריה

[ctx: shortcuts window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
he: העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
he: קיצורים

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
he: יציאה

en: Show Pronunciation
he: הצגת הגייה

en: Preferences
he: העדפות

en: Keyboard Shortcuts
he: קיצורי מקלדת

en: About Dialect
he: על אודות Dialect

en: Loading…
he: בטעינה…

en: Retry
he: לנסות שוב

en: Open Preferences
he: פתיחת ההעדפות

en: Remove Key and Retry
he: יש להסיר את המפתח ולנסות שוב

en: Switch languages
he: החלפת שפות

en: Previous translation
he: התרגום הקודם

en: Next translation
he: התרגום הבא

en: Clear
he: פינוי

en: Paste
he: הדבקה

en: Listen
he: האזנה

en: Translate
he: תרגום

en: Translating…
he: מתבצע תרגום…

en: Could not translate the text
he: לא ניתן לתרגם את הטקסט

en: Copy
he: העתקה

en: Suggest Translation
he: הצעת תרגום

en: Cancel
he: ביטול

en: Search Languages…
he: חיפוש שפות…

en: Follow system style
he: כמו המערכת

en: Light style
he: סגנון בהיר

en: Dark style
he: סגנון כהה

en: Not a valid {backend} instance
he: עותק שגוי של {backend}

en: Not a valid {backend} API key
he: מפתח API שגוי של {backend}

en: The provided API key is invalid
he: מפתח ה־API שסופק שגוי

en: Please set a valid API key in the preferences.
he: נא להגדיר מפתח API בהעדפות.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
he: נא להגדיר מפתח API תקין או לבטל את הגדרת מפתח ה־API בהגדרות.

en: API key is required to use the service
he: כדי להשתמש בשירות צריך מפתח API

en: Please set an API key in the preferences.
he: נא להגדיר מפתח API בהעדפות.

en: Failed loading the translation service
he: טעינת שירות תרגום נכשלה

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
he: נא לדווח על כך במערכת תיעוד התקלות של Dialet אם הבעיה נמשכת.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
he: הטעינה של „{url}” נכשלה, נא לבדוק אם כתובת העותק נכונה או לדווח על כך במערכת תיעוד התקלות של Dialect אם התקלה נמשכת.

en: Couldn’t connect to the translation service
he: לא ניתן להתחבר לשירות התרגום

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
he: לא הצלחנו להתחבר לשרת. נא לבדוק אם הרשת תקינה.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
he: לא הצלחנו להתחבר לעותק של {service} מהכתובת „{url}”.
     נא לבדוק האם הרשת תקינה או האם הכתובת נכונה.

en: A network issue has occured. Retry?
he: קרתה תקלה ברשת. לנסות שוב?

en: A network issue has occured. Please try again.
he: קרתה תקלה ברשת.‬ נא לנסות שוב.

en: Auto
he: אוטומטי

en: New translation has been suggested!
he: התקבלה הצעה לתרגום חדש!

en: Suggestion failed.
he: ההצעה נכשלה.

en: {} characters limit reached!
he: הגעת למגבלה של {} תווים!

en: Did you mean:
he: אולי כוונך הייתה:

en: Translation failed, check for network issues
he: התרגום נכשל, נא לבדוק שהרשת תקינה

en: Translation failed
he: התרגום נכשל

en: Afrikaans
he: אפריקאנס

en: Albanian
he: אלבנית

en: Amharic
he: אמהרית

en: Arabic
he: ערבית

en: Armenian
he: ארמנית

en: Azerbaijani
he: אזרית

en: Basque
he: בסקית

en: Belarusian
he: בלארוסית

en: Bengali
he: בנגלית

en: Bosnian
he: בוסנית

en: Bulgarian
he: בולגרית

en: Catalan
he: קטלאנית

en: Cebuano
he: סבואנו

en: Chichewa
he: ניאנג׳ה

en: Chinese
he: סינית

en: Chinese (Simplified)
he: סינית פשוטה

en: Chinese (Traditional)
he: סינית מסורתית

en: Corsican
he: קורסיקנית

en: Croatian
he: קרואטית

en: Czech
he: צ׳כית

en: Danish
he: דנית

en: Dutch
he: הולנדית

en: English
he: אנגלית

en: Esperanto
he: אספרנטו

en: Estonian
he: אסטונית

en: Filipino
he: טאגאלוג

en: Finnish
he: פינית

en: French
he: צרפתית

en: Frisian
he: פריזית מערבית

en: Galician
he: גליציאנית

en: Georgian
he: גאורגית

en: German
he: גרמנית

en: Greek
he: יוונית

en: Gujarati
he: גוג׳ארטי

en: Haitian Creole
he: קריאולית (האיטי)

en: Hausa
he: האוסה

en: Hawaiian
he: הוואית

en: Hebrew
he: עברית

en: Hindi
he: הינדי

en: Hmong
he: המונג

en: Hungarian
he: הונגרית

en: Icelandic
he: איסלנדית

en: Igbo
he: איגבו

en: Indonesian
he: אינדונזית

en: Irish
he: אירית

en: Italian
he: איטלקית

en: Japanese
he: יפנית

en: Javanese
he: ג'אווה

en: Kannada
he: קנאדה

en: Kazakh
he: קזחית

en: Khmer
he: חמרית

en: Kinyarwanda
he: קנירואנדית

en: Korean
he: קוריאנית

en: Kurdish (Kurmanji)
he: כורדית

en: Kyrgyz
he: קירגיזית

en: Lao
he: לאו

en: Latin
he: לטינית

en: Latvian
he: לטבית

en: Lithuanian
he: ליטאית

en: Luxembourgish
he: לוקסמבורגית

en: Macedonian
he: מקדונית

en: Malagasy
he: מלגשית

en: Malay
he: מלאית

en: Malayalam
he: מליאלאם

en: Maltese
he: מלטית

en: Maori
he: מאורית

en: Marathi
he: מראטהי

en: Mongolian
he: מונגולית

en: Myanmar (Burmese)
he: בורמזית

en: Nepali
he: נפאלית

en: Norwegian
he: נורווגית

en: Odia (Oriya)
he: אורייה

en: Pashto
he: פאשטו

en: Persian
he: פרסית

en: Polish
he: פולנית

en: Portuguese
he: פורטוגזית

en: Punjabi
he: פנג׳אבי

en: Romanian
he: רומנית

en: Russian
he: רוסית

en: Samoan
he: סמואית

en: Scots Gaelic
he: גאלית סקוטית

en: Serbian
he: סרבית

en: Sesotho
he: סותו דרומית

en: Shona
he: שונה

en: Sindhi
he: סינדהית

en: Sinhala
he: סינהלה

en: Slovak
he: סלובקית

en: Slovenian
he: סלובנית

en: Somali
he: סומלית

en: Spanish
he: ספרדית

en: Sundanese
he: סונדנזית

en: Swahili
he: סווהילי

en: Swedish
he: שוודית

en: Tajik
he: טג׳יקית

en: Tamil
he: טמילית

en: Tatar
he: טטרית

en: Telugu
he: טלוגו

en: Thai
he: תאית

en: Turkish
he: טורקית

en: Turkmen
he: טורקמנית

en: Ukrainian
he: אוקראינית

en: Urdu
he: אורדו

en: Uyghur
he: אויגור

en: Uzbek
he: אוזבקית

en: Vietnamese
he: וייטנאמית

en: Welsh
he: וולשית

en: Xhosa
he: קוסה

en: Yiddish
he: יידיש

en: Yoruba
he: יורובה

en: Zulu
he: זולו
