dialect - en to hi translation catalogue (201 entries)

en: Translate between languages
hi: भाषाओं के बीच अनुवाद

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
hi: अनुवाद;अनुवादन;अनुवादक;translate;translation;

en: A translation app for GNOME.
hi: GNOME के लिए एक अनुवादक ऐप।

en: Features:
hi: सुविधाएँ:

en: Translation based on Google Translate
hi: Google Translate पर आधारित अनुवाद

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
hi: LibreTranslate API पर आधारित अनुवाद, जो आपको किसी भी instance का उपयोग करने की अनुमति देता है

en: Translation based on Lingva Translate API
hi: Lingva Translate API पर आधारित अनुवाद

en: Text to speech
hi: लेख से आवाज़

en: Translation history
hi: पिछले अनुवादों का इतिहास रखता है

en: Automatic language detection
hi: भाषा का पता लगाना (स्वचालित)

en: Clipboard buttons
hi: Clipboard के बटन

en: The Dialect Authors
hi: Dialect के रचनाकार (निर्माता)

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
hi: Copyright २०२०-२०२२ Dialect के निर्माता

en: GitHub page
hi: GitHub वेबपेज (वेब पृष्ठ)

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Live Translation
hi: लाइव अनुवाद

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
hi: चेतावनी: API दुरुपयोग के लिए आपका IP पता प्रतिबंधित हो सकता है।

en: Show Translations in Desktop Search
hi: डेस्कटोप खोज में अनुवाद दिखाएँ

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
hi: चेतावनी: सभी डेस्कटोप खोज अनुवाद सेवा को भेजी जाएँगी

en: Translation Shortcut
hi: अनुवाद शॉर्टकट

en: The unselected choice will be used for line break.
hi: अचयनित विकल्प का उपयोग लाइन ब्रेक के लिए किया जाएगा।

en: Default to Auto
hi: हमेशा Auto मोड रखें

en: Use "Auto" as the default language
hi: स्रोत (Source) भाषा का चयन जाँचकर अपने आप करें

en: Translator
hi: अनुवादक

en: Choose from the available translation services.
hi: उपलब्ध अनुवाद सेवाओं में से चुनें।

en: Translator Instance
hi: अनुवादक instance

en: Enter a translation service URL.
hi: अनुवाद सेवा का URL लिखें।

en: Edit
hi: बदलें

en: Reset to default
hi: पहले जैसा करें

en: Save
hi: स्थापित करें (Save)

en: API Key
hi: API Key (कुंजी)

en: Enter an API key for the translation service.
hi: अनुवाद सेवा की API Key (API कुंजी) डालें।

en: Text-to-Speech
hi: लेख से आवाज़

en: Use Google for TTS.
hi: लेख से आवाज़ (TTS) के लिए Google का इस्तेमाल करें।

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
hi: अनुवादक

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
hi: अनुवाद करें

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
hi: भाषाओं के स्थान बदलें

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
hi: स्रोत (Source) लेख खाली करें

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
hi: अनुवाद को copy (प्रतिलिपित) करें

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
hi: उच्चारण दिखाएँ

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
hi: लेख से आवाज़

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
hi: स्त्रोत (Source) लेख को सुनें

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
hi: अनुवाद को सुनें

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
hi: विचरण्

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
hi: पिछ्ले अनुवाद पर जाएँ

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
hi: अगले अनुवाद पर जाएँ

[ctx: shortcuts window]
en: General
hi: आम (General)

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
hi: सेटिंग्स

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
hi: बंद करें

en: Show Pronunciation
hi: उच्चारण दिखाएँ

en: Preferences
hi: सेटिंग्स

en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: About Dialect
hi: Dialect के बारे में

en: Loading…
hi: लोड हो रहा है…

en: Retry
hi: दोबारा कोशिश करें

en: Open Preferences
hi: सेटिंग्स खोलें

en: Remove Key and Retry
hi: कुंजी (Key) हटाएँ और पुनः प्रयास करें

en: Switch languages
hi: भाषाओं के स्थान बदलें

en: Previous translation
hi: पिछला अनुवाद

en: Next translation
hi: अगला अनुवाद

en: Clear
hi: खाली करें

en: Paste
hi: Paste करें

en: Listen
hi: सुनें

en: Translate
hi: अनुवाद करें

en: Translating…
hi: अनुवाद हो रहा है…

en: Could not translate the text
hi: दिए गए लेख का अनुवाद नहीं हो पाया

en: Copy
hi: Copy करें

en: Suggest Translation
hi: अनुवाद का सुझाव दें

en: Search Languages…
hi: भाषाएं खोजें…

en: Follow system style
hi: सिस्टम शैली का पालन करें

en: Light style
hi: Light शैली

en: Dark style
hi: Dark शैली

en: Not a valid {backend} instance
hi: यह {backend} का मान्य instance नहीं है

en: Not a valid {backend} API key
hi: यह {backend} की मान्य API कुंजी (API Key) नहीं है

en: The provided API key is invalid
hi: प्रदान की गई API कुंजी (API Key) अमान्य है

en: Failed loading the translation service
hi: अनुवाद सेवा लोड होने में असफल

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
hi: यदि समस्या बनी रहती है, तो कृपया Dialect के Bug Tracker में इसकी रिपोर्ट करें।

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
hi: हम "{url}" से संबंध बनाने में असफल हुए, कृपया पता करें कि URL सही है या नहीं अथवा यदि समस्या बनी रहती है तो कृपया Dialect के Bug Tracker में इसकी रिपोर्ट करें।

en: Couldn’t connect to the translation service
hi: अनुवाद सेवा से संबंध नहीं हो पाया

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
hi: Server से संबंध नहीं हो पाया। कृपया नेटवर्क समस्याओं की जांच करें।

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
hi: हम {service} के instance "{url}" से संबंध नहीं बना पा रहे हैं।
     कृपया नेटवर्क समस्याओं की जाँच करें और पता करें कि URL सही है या नहीं।

en: A network issue has occured. Retry?
hi: एक नेटवर्क समस्या उत्पन्न हुई। दोबारा कोशिश करें?

en: A network issue has occured. Please try again.
hi: एक नेटवर्क समस्या उत्पन्न हुई। कृपया दोबारा कोशिश करें।

en: Auto
hi: Auto (ऑटोमेटिक)

en: New translation has been suggested!
hi: नया अनुवाद सुझा दिया गया है!

en: Suggestion failed.
hi: सुझाव देना असफल हुआ।

en: {} characters limit reached!
hi: {} वर्णों की सीमा समाप्त हो गई!

en: Did you mean:
hi: क्या आपका मतलब यह था:

en: Translation failed, check for network issues
hi: अनुवाद विफल हुआ, कृपया नेटवर्क समस्याओं की जांच करें

en: Translation failed
hi: अनुवाद असफल हुआ

en: Afrikaans
hi: अफ़्रीकी

en: Albanian
hi: अल्बानियाई

en: Amharic
hi: अम्हेरी

en: Arabic
hi: अरबी (Arabic)

en: Armenian
hi: आर्मेनियाई (Armenian)

en: Azerbaijani
hi: अज़रबैजानी (Azerbaijani)

en: Basque
hi: बास्क (Basque)

en: Belarusian
hi: बेलारूसी (Belarusian)

en: Bengali
hi: बंगाली (Bengali)

en: Bosnian
hi: बोस्नियाई (Bosnian)

en: Bulgarian
hi: बुल्गारियाई (Bulgarian)

en: Catalan
hi: कातालान (Catalan)

en: Cebuano
hi: सिबुआनो (Cebuano)

en: Chichewa
hi: न्यानजा (Chichewa)

en: Chinese
hi: चीनी (Chinese)

en: Chinese (Simplified)
hi: सरलीकृत चीनी (Simplified Chinese)

en: Chinese (Traditional)
hi: पारंपरिक चीनी (Traditional Chinese)

en: Corsican
hi: कोर्सीकन (Corsican)

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई (Croatian)

en: Czech
hi: चेक (Czech)

en: Danish
hi: डेनिश (Danish)

en: Dutch
hi: डच (Dutch)

en: English
hi: अंग्रेज़ी (English)

en: Esperanto
hi: एस्पेरेंतो (Esperanto)

en: Estonian
hi: एस्टोनियाई (Estonian)

en: Filipino
hi: टैगलॉग/फ़िलिपिनो (Filipino)

en: Finnish
hi: फ़िनिश (Finnish)

en: French
hi: फ़्रेंच (French)

en: Frisian
hi: फ़्रिसियाई (Frisian)

en: Galician
hi: गैलिशियन (Galician)

en: Georgian
hi: जॉर्जियाई

en: German
hi: जर्मन

en: Greek
hi: यूनानी

en: Gujarati
hi: गुजराती

en: Haitian Creole
hi: हैतियाई

en: Hausa
hi: हौसा

en: Hawaiian
hi: हवाई

en: Hebrew
hi: हिब्रू

en: Hindi
hi: हिन्दी

en: Hmong
hi: ह्मॉंग

en: Hungarian
hi: हंगेरियाई

en: Icelandic
hi: आइसलैंडिक

en: Igbo
hi: ईग्बो

en: Indonesian
hi: इंडोनेशियाई

en: Irish
hi: आयरिश

en: Italian
hi: इतालवी

en: Japanese
hi: जापानी

en: Javanese
hi: जैवेनीज़

en: Kannada
hi: कन्नड़

en: Kazakh
hi: कज़ाख़

en: Khmer
hi: खमेर

en: Kinyarwanda
hi: किन्यारवांडा

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Kurdish (Kurmanji)
hi: कुर्दिश

en: Kyrgyz
hi: किर्गीज़

en: Lao
hi: लाओ

en: Latin
hi: लैटिन

en: Latvian
hi: लातवियाई

en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

en: Luxembourgish
hi: लग्ज़मबर्गी

en: Macedonian
hi: मकदूनियाई

en: Malagasy
hi: मालागासी

en: Malay
hi: मलय

en: Malayalam
hi: मलयालम

en: Maltese
hi: माल्टीज़

en: Maori
hi: माओरी

en: Marathi
hi: मराठी

en: Mongolian
hi: मंगोलियाई

en: Myanmar (Burmese)
hi: बर्मीज़

en: Nepali
hi: नेपाली

en: Norwegian
hi: नॉर्वेजियाई

en: Odia (Oriya)
hi: उड़िया

en: Pashto
hi: पश्तो

en: Persian
hi: फ़ारसी

en: Polish
hi: पोलिश

en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

en: Punjabi
hi: पंजाबी (Punjabi)

en: Romanian
hi: रोमानियाई

en: Russian
hi: रूसी

en: Samoan
hi: सामोन

en: Scots Gaelic
hi: स्कॉटिश गाएलिक

en: Serbian
hi: सर्बियाई

en: Sesotho
hi: दक्षिणी सेसेथो

en: Shona
hi: शोणा

en: Sindhi
hi: सिंधी

en: Sinhala
hi: सिंहली

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियाई

en: Somali
hi: सोमाली

en: Spanish
hi: स्पेनी

en: Sundanese
hi: सुंडानी

en: Swahili
hi: स्वाहिली

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Tajik
hi: ताजिक

en: Tamil
hi: तमिल

en: Tatar
hi: तातार

en: Telugu
hi: तेलुगू

en: Thai
hi: थाई

en: Turkish
hi: तुर्की

en: Turkmen
hi: तुर्कमेन

en: Ukrainian
hi: यूक्रेनियाई

en: Urdu
hi: उर्दू

en: Uyghur
hi: उइगर

en: Uzbek
hi: उज़्बेक

en: Vietnamese
hi: वियतनामी

en: Welsh
hi: वेल्श

en: Xhosa
hi: ख़ोसा

en: Yiddish
hi: यहूदी

en: Yoruba
hi: योरूबा

en: Zulu
hi: ज़ुलू
