dialect - en to hu translation catalogue (206 entries)

en: Translate between languages
hu: Fordítás nyelvek között

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
hu: fordítás;

en: A translation app for GNOME.
hu: Egy fordítóalkalmazás a GNOME-hoz.

en: Features:
hu: Funkciók:

en: Translation based on Google Translate
hu: Fordítás a Google Fordító alapján

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
hu: Fordítás a LibreTranslate API alapján, amellyel tetszőleges nyilvános példányt használhat

en: Translation based on Lingva Translate API
hu: Fordítás a Lingva Translate API alapján

en: Text to speech
hu: Szöveg felolvasása

en: Translation history
hu: Fordítási előzmények

en: Automatic language detection
hu: Automatikus nyelvfelismerés

en: Clipboard buttons
hu: Vágólap gombok

en: The Dialect Authors
hu: A Dialect szerzői

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
hu: Szerzői jog © 2020–2021 A Dialect szerzői

en: GitHub page
hu: GitHub-oldal

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Live Translation
hu: Élő fordítás

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
hu: Figyelmeztetés: Az IP-címe API-val való visszaélés miatt kitiltásra kerülhet.

en: Show Translations in Desktop Search
hu: Fordítások megjelenítése az asztali keresőben

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
hu: Figyelmeztetés: Minden asztali keresés el lesz küldve a fordítási szolgáltatásnak

en: Translation Shortcut
hu: Fordítás gyorsbillentyűje

en: The unselected choice will be used for line break.
hu: A nem kiválasztott lehetőség lesz az új sorhoz használva.

en: Default to Auto
hu: Alapértelmezés szerint „Automatikus”

en: Use "Auto" as the default language
hu: „Automatikus” lehetőség használata alapértelmezett nyelvként

en: Translator
hu: Fordító

en: Choose from the available translation services.
hu: Válasszon az elérhető fordítási szolgáltatások közül.

en: Translator Instance
hu: Fordító példány

en: Enter a translation service URL.
hu: Adja meg a fordítási szolgáltatás URL-jét.

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset to default
hu: Visszaállítás az alapértelmezettre

en: Save
hu: Mentés

en: API Key
hu: API-kulcs

en: Enter an API key for the translation service.
hu: Adja meg a fordítási szolgáltatás API-kulcsát.

en: Text-to-Speech
hu: Szöveg beszéddé alakítása

en: Use Google for TTS.
hu: Google használata a szöveg hanggá alakításához.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
hu: Fordító

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
hu: Fordítás

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
hu: Nyelvek felcserélése

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
hu: Forrásszöveg törlése

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
hu: Fordítás másolása

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
hu: Kiejtés megjelenítése

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
hu: Szövegfelolvasás

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
hu: Forrásszöveg meghallgatása

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
hu: Fordítás meghallgatása

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
hu: Navigáció

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
hu: Vissza az előzményekben

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
hu: Előre az előzményekben

[ctx: shortcuts window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
hu: Beállítások

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
hu: Kilépés

en: Show Pronunciation
hu: Kiejtés megjelenítése

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: About Dialect
hu: A Dialect névjegye

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Retry
hu: Újra

en: Open Preferences
hu: Beállítások megnyitása

en: Remove Key and Retry
hu: Kulcs eltávolítása és újrapróbálkozás

en: Switch languages
hu: Nyelvek felcserélése

en: Previous translation
hu: Előző fordítás

en: Next translation
hu: Következő fordítás

en: Clear
hu: Törlés

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Listen
hu: Meghallgatás

en: Translate
hu: Fordítás

en: Translating…
hu: Fordítás…

en: Could not translate the text
hu: A szöveg nem fordítható le

en: Copy
hu: Másolás

en: Suggest Translation
hu: Fordítás javaslata

en: Cancel
hu: Mégse

en: Search Languages…
hu: Nyelvek keresése…

en: Follow system style
hu: Rendszerstílus követése

en: Light style
hu: Világos stílus

en: Dark style
hu: Sötét stílus

en: Not a valid {backend} instance
hu: Nem érvényes {backend} példány

en: Not a valid {backend} API key
hu: Nem érvényes {backend} API-kulcs

en: The provided API key is invalid
hu: A megadott API-kulcs érvénytelen

en: Please set a valid API key in the preferences.
hu: Állítson be egy érvényes API-kulcsot a beállításokban.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
hu: Állítson be egy érvényes API-kulcsot, vagy távolítsa el az API-kulcsot a beállításokban.

en: API key is required to use the service
hu: API-kulcs szükséges a szolgáltatás használatához

en: Please set an API key in the preferences.
hu: Állítson be egy API-kulcsot a beállításokban.

en: Failed loading the translation service
hu: A fordítási szolgáltatás nem tölthető be

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
hu: Ha a probléma továbbra is fennáll, jelentse a Dialect hibakövetőjébe.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
hu: A(z) „{url}” betöltése nem sikerült, ellenőrizze, hogy a példány címe helyes-e, vagy ha a probléma továbbra is fennáll, jelentse a Dialect hibakövetőjébe.

en: Couldn’t connect to the translation service
hu: Nem sikerült kapcsolódni a fordítási szolgáltatáshoz

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
hu: Nem sikerült kapcsolódni a kiszolgálóhoz. Ellenőrizze, hogy nincs-e hálózati probléma.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
hu: Nem sikerült kapcsolódni a(z) „{url}” címen lévő {service}-példányhoz.
    Ellenőrizze, hogy nincs-e hálózati probléma, és hogy a cím helyes-e.

en: A network issue has occured. Retry?
hu: Hálózati probléma történt. Újrapróbálja?

en: A network issue has occured. Please try again.
hu: Hálózati probléma történt. Próbálja újra.

en: Auto
hu: Automatikus

en: New translation has been suggested!
hu: Új fordítás lett javasolva!

en: Suggestion failed.
hu: A javaslat sikertelen.

en: {} characters limit reached!
hu: {} karakteres korlát elérve!

en: Did you mean:
hu: Erre gondolhatott:

en: Translation failed, check for network issues
hu: Fordítás sikertelen, ellenőrizze, hogy nincs-e hálózati probléma

en: Translation failed
hu: Fordítás sikertelen

en: Afrikaans
hu: afrikaans

en: Albanian
hu: albán

en: Amharic
hu: amhara

en: Arabic
hu: arab

en: Armenian
hu: örmény

en: Azerbaijani
hu: azerbajdzsáni

en: Basque
hu: baszk

en: Belarusian
hu: belarusz

en: Bengali
hu: bangla

en: Bosnian
hu: bosnyák

en: Bulgarian
hu: bolgár

en: Catalan
hu: katalán

en: Cebuano
hu: szebuano

en: Chichewa
hu: nyandzsa

en: Chinese
hu: kínai

en: Chinese (Simplified)
hu: egyszerűsített kínai

en: Chinese (Traditional)
hu: hagyományos kínai

en: Corsican
hu: korzikai

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: English
hu: angol

en: Esperanto
hu: eszperantó

en: Estonian
hu: észt

en: Filipino
hu: tagalog

en: Finnish
hu: finn

en: French
hu: francia

en: Frisian
hu: nyugati fríz

en: Galician
hu: gallego

en: Georgian
hu: grúz

en: German
hu: német

en: Greek
hu: görög

en: Gujarati
hu: gudzsaráti

en: Haitian Creole
hu: haiti kreol

en: Hausa
hu: hausza

en: Hawaiian
hu: hawaii

en: Hebrew
hu: héber

en: Hindi
hu: hindi

en: Hmong
hu: hmong

en: Hungarian
hu: magyar

en: Icelandic
hu: izlandi

en: Igbo
hu: igbó

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Irish
hu: ír

en: Italian
hu: olasz

en: Japanese
hu: japán

en: Javanese
hu: jávai

en: Kannada
hu: kannada

en: Kazakh
hu: kazah

en: Khmer
hu: khmer

en: Kinyarwanda
hu: kinyarvanda

en: Korean
hu: koreai

en: Kurdish (Kurmanji)
hu: kurd

en: Kyrgyz
hu: kirgiz

en: Lao
hu: lao

en: Latin
hu: latin

en: Latvian
hu: lett

en: Lithuanian
hu: litván

en: Luxembourgish
hu: luxemburgi

en: Macedonian
hu: macedón

en: Malagasy
hu: malgas

en: Malay
hu: maláj

en: Malayalam
hu: malajálam

en: Maltese
hu: máltai

en: Maori
hu: maori

en: Marathi
hu: maráthi

en: Mongolian
hu: mongol

en: Myanmar (Burmese)
hu: burmai

en: Nepali
hu: nepáli

en: Norwegian
hu: norvég

en: Odia (Oriya)
hu: odia

en: Pashto
hu: pastu

en: Persian
hu: perzsa

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Punjabi
hu: pandzsábi

en: Romanian
hu: román

en: Russian
hu: orosz

en: Samoan
hu: szamoai

en: Scots Gaelic
hu: skóciai kelta

en: Serbian
hu: szerb

en: Sesotho
hu: déli szeszotó

en: Shona
hu: sona

en: Sindhi
hu: szindhi

en: Sinhala
hu: szingaléz

en: Slovak
hu: szlovák

en: Slovenian
hu: szlovén

en: Somali
hu: szomáli

en: Spanish
hu: spanyol

en: Sundanese
hu: szundanéz

en: Swahili
hu: szuahéli

en: Swedish
hu: svéd

en: Tajik
hu: tadzsik

en: Tamil
hu: tamil

en: Tatar
hu: tatár

en: Telugu
hu: telugu

en: Thai
hu: thai

en: Turkish
hu: török

en: Turkmen
hu: türkmén

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Urdu
hu: urdu

en: Uyghur
hu: ujgur

en: Uzbek
hu: üzbég

en: Vietnamese
hu: vietnámi

en: Welsh
hu: walesi

en: Xhosa
hu: xhosza

en: Yiddish
hu: jiddis

en: Yoruba
hu: joruba

en: Zulu
hu: zulu
