dialect - en to id translation catalogue (165 entries)

en: Translate between languages
id: Terjemahkan antar bahasa

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
id: menerjemahkan;terjemahan;

en: A translation app for GNOME.
id: Aplikasi terjemahan untuk GNOME.

en: Features:
id: Fitur:

en: Translation based on Google Translate
id: Terjemahan berdasarkan Google Terjemahan

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
id: Terjemahan berdasarkan LibreTranslate API, memungkinkan Anda menggunakan instance publik apa pun

en: Translation based on Lingva Translate API
id: Terjemahan berdasarkan Lingva Translate API

en: Text to speech
id: Teks ke ucapan

en: Translation history
id: Riwayat terjemahan

en: Automatic language detection
id: Deteksi bahasa otomatis

en: Clipboard buttons
id: Tombol Papan Klip

en: The Dialect Authors
id: Penulis Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
id: Hak Cipta 2020–2022 Penulis Dialect

en: GitHub page
id: Halaman GitHub

en: Behavior
id: Perilaku

en: Live Translation
id: Terjemahan Langsung

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
id: Peringatan: Alamat IP Anda mungkin dilarang untuk penyalahgunaan API.

en: Show Translations in Desktop Search
id: Tampilkan Terjemahan di Pencarian Destop

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
id: Peringatan: Semua pencarian destop akan dikirim ke layanan terjemahan

en: Translation Shortcut
id: Pintasan Terjemahan

en: The unselected choice will be used for line break.
id: Pilihan yang tidak dipilih akan digunakan untuk hentian baris.

en: Default to Auto
id: Bawaan ke Otomatis

en: Use "Auto" as the default language
id: Gunakan "Otomatis" sebagai bahasa bawaan

en: Translator
id: Penerjemah

en: Choose from the available translation services.
id: Pilih dari layanan terjemahan yang tersedia.

en: Translator Instance
id: Instance Penerjemah

en: Enter a translation service URL.
id: Masukkan sebuah alamat URL layanan penerjemahan.

en: Edit
id: Sunting

en: Reset to default
id: Kembalikan ke bawaan

en: Save
id: Simpan

en: API Key
id: Kunci API

en: Enter an API key for the translation service.
id: Masukkan kunci API untuk layanan terjemahan.

en: Text-to-Speech
id: Teks ke Ucapan

en: Use Google for TTS.
id: Gunakan Google untuk Teks Ke Ucapan.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
id: Penerjemah

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
id: Terjemahkan

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
id: Beralih Bahasa

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
id: Bersihkan teks sumber

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
id: Salin terjemahan

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
id: Tampilkan Pengucapan

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
id: Teks ke Ucapan

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
id: Dengarkan teks sumber

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
id: Dengarkan terjemahan

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
id: Kembali dalam riwayat

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
id: Maju dalam riwayat

[ctx: shortcuts window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
id: Pintasan

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
id: Keluar

en: Show Pronunciation
id: Tampilkan Pengucapan

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ketik

en: About Dialect
id: Tentang Dialect

en: Loading…
id: Memuat…

en: Retry
id: Coba lagi

en: Open Preferences
id: Buka Preferensi

en: Remove Key and Retry
id: Hapus Kunci dan Coba Lagi

en: Switch languages
id: Beralih bahasa

en: Previous translation
id: Terjemahan sebelumnya

en: Next translation
id: Terjemahan berikutnya

en: Clear
id: Bersihkan

en: Paste
id: Tempel

en: Listen
id: Dengarkan

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Translating…
id: Menerjemahkan…

en: Could not translate the text
id: Tidak dapat menerjemahkan teks

en: Copy
id: Salin

en: Suggest Translation
id: Terjemahan LangsungSarankan Terjemahan

en: Cancel
id: Batal

en: Search Languages…
id: Cari Bahasa…

en: Follow system style
id: Ikuti gaya sistem

en: Light style
id: Gaya terang

en: Dark style
id: Gaya gelap

en: Not a valid {backend} instance
id: Bukan instance {backend} yang valid

en: Not a valid {backend} API key
id: Bukan kunci API {backend} yang valid

en: The provided API key is invalid
id: Kunci API yang diberikan tidak valid

en: Please set a valid API key in the preferences.
id: Harap tetapkan kunci API yang valid di preferensi.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
id: Harap setel kunci API yang valid atau batalkan setel kunci API di preferensi.

en: API key is required to use the service
id: Kunci API diperlukan untuk menggunakan layanan

en: Please set an API key in the preferences.
id: Harap tetapkan kunci API di preferensi.

en: Failed loading the translation service
id: Gagal memuat layanan terjemahan

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
id: Harap laporkan ini di pelacak kutu Dialect jika masalah berlanjut.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
id: Gagal memuat "{url}", periksa apakah alamat instance sudah benar atau laporkan di pelacak bug Dialect jika masalah berlanjut.

en: Couldn’t connect to the translation service
id: Tidak dapat terhubung ke layanan terjemahan

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
id: Kami tidak dapat terhubung ke peladen. Silakan periksa masalah jaringan.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
id: Kami tidak dapat terhubung ke instance {service} "{url}".
     Harap periksa apakah ada masalah jaringan atau apakah alamatnya benar.

en: A network issue has occured. Retry?
id: Terjadi masalah jaringan. Ulangi?

en: A network issue has occured. Please try again.
id: Terjadi masalah jaringan. Silakan coba lagi.

en: Auto
id: Otomatis

en: New translation has been suggested!
id: Terjemahan baru telah disarankan!

en: Suggestion failed.
id: Saran gagal.

en: {} characters limit reached!
id: {} batas karakter tercapai!

en: Did you mean:
id: Apakah maksud Anda:

en: Translation failed, check for network issues
id: Terjemahan gagal, periksa masalah jaringan

en: Translation failed
id: Terjemahan gagal

en: Albanian
id: Albania

en: Amharic
id: Amharik

en: Arabic
id: Arab

en: Armenian
id: Armenia

en: Belarusian
id: Belarusia

en: Bosnian
id: Bosnia

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: Catalan
id: Katalan

en: Chichewa
id: Nyanja

en: Chinese
id: Tionghoa

en: Chinese (Simplified)
id: Tionghoa (Sederhana)

en: Chinese (Traditional)
id: Tionghoa (Tradisional)

en: Corsican
id: Korsika

en: Croatian
id: Kroasia

en: Czech
id: Cheska

en: Danish
id: Dansk

en: Dutch
id: Belanda

en: English
id: Inggris

en: Estonian
id: Esti

en: Filipino
id: Tagalog

en: Finnish
id: Suomi

en: French
id: Prancis

en: Frisian
id: Frisia Barat

en: Galician
id: Galisia

en: Georgian
id: Georgia

en: German
id: Jerman

en: Greek
id: Yunani

en: Gujarati
id: Gujarat

en: Haitian Creole
id: Kreol Haiti

en: Hawaiian
id: Hawaii

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Hungarian
id: Hungaria

en: Icelandic
id: Islandia

en: Indonesian
id: Indonesia

en: Irish
id: Irlandia

en: Italian
id: Italia

en: Japanese
id: Jepang

en: Javanese
id: Jawa

en: Korean
id: Korea

en: Kurdish (Kurmanji)
id: Kurdi

en: Kyrgyz
id: Kirgiz

en: Latvian
id: Latvi

en: Lithuanian
id: Lituavi

en: Luxembourgish
id: Luksemburg

en: Macedonian
id: Makedonia

en: Malagasy
id: Malagasi

en: Malay
id: Melayu

en: Maltese
id: Malta

en: Mongolian
id: Mongolia

en: Myanmar (Burmese)
id: Burma

en: Norwegian
id: Norwegia

en: Odia (Oriya)
id: Oriya

en: Persian
id: Persia

en: Polish
id: Polski

en: Portuguese
id: Portugis

en: Romanian
id: Rumania

en: Russian
id: Rusia

en: Samoan
id: Samoa

en: Scots Gaelic
id: Gaelik Skotlandia

en: Serbian
id: Serbia

en: Sesotho
id: Sotho Selatan

en: Slovenian
id: Sloven

en: Somali
id: Somalia

en: Spanish
id: Spanyol

en: Sundanese
id: Sunda

en: Swedish
id: Swedia

en: Turkish
id: Turki

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Vietnamese
id: Vietnam
