dialect - en to it translation catalogue (176 entries)

en: Translate between languages
it: Traduci tra le lingue

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
it: tradurre;traduzione;

en: A translation app for GNOME.
it: Un'app di traduzione per GNOME.

en: Features:
it: Caratteristiche:

en: Translation based on Google Translate
it: Traduzione basata su Google Translate

en: Translation based on the LibreTranslate API, allowing you to use any public instance
it: Traduzione basata sulle API di LibreTranslate, che ti permette di utilizzare qualsiasi istanza pubblica

en: Translation based on Lingva Translate API
it: Traduzione basata sulle API di Lingva Translate

en: Text to speech
it: Sintesi vocale

en: Translation history
it: Cronologia delle traduzioni

en: Automatic language detection
it: Rilevamento automatico della lingua

en: Clipboard buttons
it: Pulsanti degli appunti

en: The Dialect Authors
it: Gli autori di Dialect

en: Copyright 2020–⁠2022 The Dialect Authors
it: Copyright 2020–⁠2022 Gli autori di Dialect

en: GitHub page
it: Pagina GitHub

en: Behavior
it: Comportamento

en: Live Translation
it: Traduzione dal vivo

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
it: Attenzione: il tuo indirizzo IP potrebbe essere bandito per abuso di API.

en: Show Translations in Desktop Search
it: Mostra traduzioni nelle ricerche sul desktop

en: Warning: All desktop searches will be sent to the translation service
it: Attenzione: tutte le ricerche fatte dal desktop saranno inviate al servizio di traduzione

en: Translation Shortcut
it: Scorciatoia di traduzione

en: The unselected choice will be used for line break.
it: La scelta non selezionata verrà utilizzata per l'interruzione di linea.

en: Default to Auto
it: Predefinito su Automatico

en: Use "Auto" as the default language
it: Usa "Automatico" come lingua predefinita

en: Translator
it: Traduttore

en: Choose from the available translation services.
it: Scegli tra i servizi di traduzione disponibili.

en: Translator Instance
it: Istanza del traduttore

en: Enter a translation service URL.
it: Inserisci l'URL del servizio di traduzione.

en: Edit
it: Modifica

en: Reset to default
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Save
it: Salva

en: API Key
it: Chiave API

en: Enter an API key for the translation service.
it: Inserisci una chiave API per il servizio di traduzione.

en: Text-to-Speech
it: Sintesi vocale

en: Use Google for TTS.
it: Usa Google per la sintesi vocale.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
it: Traduttore

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
it: Traduci

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
it: Cambia lingua

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
it: Rimuovi testo sorgente

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
it: Copia traduzione

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
it: Mostra pronuncia

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
it: Sintesi vocale

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
it: Ascolta il testo sorgente

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
it: Ascolta la traduzione

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
it: Torna alla versione precedente

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
it: Vai alla versione successiva

[ctx: shortcuts window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
it: Preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
it: Esci

en: Show Pronunciation
it: Mostra pronuncia

en: Preferences
it: Preferenze

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: About Dialect
it: Informazioni su Dialect

en: Loading…
it: Caricamento in corso…

en: Retry
it: Riprova

en: Open Preferences
it: Apri le impostazioni

en: Remove Key and Retry
it: Rimuovi chiave e riprova

en: Switch languages
it: Cambia lingua

en: Previous translation
it: Traduzione precedente

en: Next translation
it: Prossima traduzione

en: Clear
it: Rimuovi

en: Paste
it: Incolla

en: Listen
it: Ascolta

en: Translate
it: Traduci

en: Translating…
it: Traduzione in corso…

en: Could not translate the text
it: Non è stato possibile tradurre il testo

en: Copy
it: Copia

en: Suggest Translation
it: Suggerisci una traduzione

en: Cancel
it: Annulla

en: Search Languages…
it: Cerca una lingua…

en: Follow system style
it: Segui stile del sistema

en: Light style
it: Stile chiaro

en: Dark style
it: Stile scuro

en: Not a valid {backend} instance
it: Non è un'istanza {backend} valida

en: Not a valid {backend} API key
it: Non è una chiave API per {backend} valida

en: The provided API key is invalid
it: La chiave API inserita non è valida

en: Please set a valid API key in the preferences.
it: Per favore inserisci una chiave API valida nelle impostazioni.

en: Please set a valid API key or unset the API key in the preferences.
it: Per favore inserisci una chiave API valida o rimuovi la chiave API nelle impostazioni.

en: API key is required to use the service
it: Una chiave API è necessaria per usare il servizio

en: Please set an API key in the preferences.
it: Per favore inserisci una chiave API nelle impostazioni.

en: Failed loading the translation service
it: Caricamento del servizio di traduzione fallito

en: Please report this in the Dialect bug tracker if the issue persists.
it: Per favore segnala questo nel bug tracker di Dialect se il problema persiste.

en: Failed loading "{url}", check if the instance address is correct or report in the Dialect bug tracker if the issue persists.
it: Caricamento di "{url}" fallito. Controlla se l'indirizzo dell'istanza è corretto o fai una segnalazione nel bug tracker di Dialect se il problema persiste.

en: Couldn’t connect to the translation service
it: Non è stato possibile connettersi al servizio di traduzione

en: We can’t connect to the server. Please check for network issues.
it: Non è stato possibile connettersi al server. Verifica se ci sono problemi di rete.

en: We can’t connect to the {service} instance "{url}".
     Please check for network issues or if the address is correct.
it: Non è possibile connettersi all'istanza di {service} "{url}".
     Per favore controlla che non ci siano problemi di rete o che l'indirizzo sia corretto.

en: A network issue has occured. Retry?
it: Si è verificato un problema di rete. Vuoi riprovare?

en: A network issue has occured. Please try again.
it: Si è verificato un problema di rete. Per favore riprova.

en: Auto
it: Automatico

en: New translation has been suggested!
it: È stata suggerita una nuova traduzione!

en: Suggestion failed.
it: Il suggerimento è fallito.

en: {} characters limit reached!
it: Limite di {} caratteri raggiunto!

en: Did you mean:
it: Forse cercavi:

en: Translation failed, check for network issues
it: Traduzione non riuscita. Verifica se ci sono problemi di rete

en: Translation failed
it: La traduzione è fallita

en: Albanian
it: Albanese

en: Amharic
it: Amarico

en: Arabic
it: Arabo

en: Armenian
it: Armeno

en: Azerbaijani
it: Azerbaigiano

en: Basque
it: Basco

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bengali
it: Bengalese

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Catalan
it: Catalano

en: Chichewa
it: Nyanja

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese semplificato

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese tradizionale

en: Corsican
it: Corso

en: Croatian
it: Croato

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: English
it: Inglese

en: Estonian
it: Estone

en: Filipino
it: Tagalog

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: Frisian
it: Frisone occidentale

en: Galician
it: Galiziano

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Haitian Creole
it: Creolo haitiano

en: Hawaiian
it: Hawaiano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Icelandic
it: Islandese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Irish
it: Irlandese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Javanese
it: Giavanese

en: Kazakh
it: Kazako

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish (Kurmanji)
it: Curdo

en: Kyrgyz
it: Kirghiso

en: Latin
it: Latino

en: Latvian
it: Lettone

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Macedonian
it: Macedone

en: Malagasy
it: Malgascio

en: Malay
it: Malese

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Myanmar (Burmese)
it: Birmano

en: Nepali
it: Nepalese

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Odia (Oriya)
it: Odia

en: Persian
it: Persiano

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Samoan
it: Samoano

en: Scots Gaelic
it: Gaelico scozzese

en: Serbian
it: Serbo

en: Sesotho
it: Sotho del sud

en: Sinhala
it: Singalese

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Somali
it: Somalo

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Swedish
it: Svedese

en: Tajik
it: Tagico

en: Tatar
it: Tataro

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen
it: Turcomanno

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uyghur
it: Uiguro

en: Uzbek
it: Uzbeco

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Welsh
it: Gallese
