dialect - en to ja translation catalogue (169 entries)

en: Translate between languages
ja: 言語を翻訳

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
ja: 翻訳元;翻訳先;

en: A translation app for GNOME.
ja: GNOME のための翻訳アプリケーション。

en: Features:
ja: 機能:

en: Translation history
ja: 翻訳履歴

en: Automatic language detection
ja: 言語の自動判定

en: Clipboard buttons
ja: クリップボードボタン

en: The Dialect Authors
ja: Dialect の作者

en: GitHub page
ja: GitHub ページ

en: Behavior
ja: 動作

en: Live Translation
ja: ライブ翻訳

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
ja: 注意 : あなたの IP アドレスが API の乱用により接続拒否される可能性があります。

en: Translation Shortcut
ja: 翻訳実行のショートカットキー

en: The unselected choice will be used for line break.
ja: 選択されなかったキー組み合わせは改行入力になります。

en: Default to Auto
ja: 自動判別をデフォルトにする

en: Use "Auto" as the default language
ja: ”自動判別" をデフォルトの翻訳元言語にする

en: Translator
ja: 翻訳

en: Choose from the available translation services.
ja: 利用可能な翻訳サービスを選択します。

en: Translator Instance
ja: Translator インスタンス

en: Enter a translation service URL.
ja: 翻訳サービスの URL を指定します。

en: Edit
ja: 編集

en: Reset to default
ja: 既定値にリセット

en: Save
ja: 保存

en: Use Google for TTS.
ja: TTS に Google を使用します。

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
ja: 翻訳

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
ja: 翻訳

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
ja: 言語の切り替え

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
ja: 翻訳元テキストをクリア

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
ja: 翻訳結果をコピー

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
ja: 発音を表示

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
ja: 翻訳元テキストを聞く

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
ja: 翻訳結果を聞く

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
ja: 操作

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
ja: 前の履歴

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
ja: 次の履歴

[ctx: shortcuts window]
en: General
ja: 一般

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
ja: 設定

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
ja: 終了

en: Show Pronunciation
ja: 発音を表示

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: ショートカットキー

en: About Dialect
ja: Dialect について

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Retry
ja: リトライ

en: Switch languages
ja: 言語を切り替える

en: Previous translation
ja: 前の翻訳結果

en: Next translation
ja: 次の翻訳結果

en: Clear
ja: クリア

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Listen
ja: 発音を聞く

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translating…
ja: 翻訳中です…

en: Could not translate the text
ja: 翻訳できません

en: Copy
ja: コピー

en: Not a valid {backend} instance
ja: 無効な {backend} インスタンス

en: A network issue has occured. Retry?
ja: ネットワーク接続で問題が発生しました。リトライしますか？

en: Auto
ja: 自動判別

en: Did you mean:
ja: もしかして :

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Basque
ja: バスク語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Cebuano
ja: セブアノ語

en: Chichewa
ja: チェワ語

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語（簡体字）

en: Chinese (Traditional)
ja: 中国語（繁体字）

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: English
ja: 英語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Frisian
ja: フリジア語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Georgian
ja: ジョージア（グルジア）語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Haitian Creole
ja: ハイチ語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hawaiian
ja: ハワイ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hmong
ja: モン語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Igbo
ja: イボ語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kurdish (Kurmanji)
ja: クルド語

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Myanmar (Burmese)
ja: ミャンマー（ビルマ）語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Odia (Oriya)
ja: オリヤ語

en: Pashto
ja: パシュト語

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Samoan
ja: サモア語

en: Scots Gaelic
ja: スコットランド ゲール語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Sesotho
ja: ソト語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Sindhi
ja: シンディ語

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥ語

en: Uyghur
ja: ウイグル語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Zulu
ja: ズールー語
