dialect - en to ka translation catalogue (173 entries)

note: Translators: Do not translate the app name!
en: Dialect
ka: დიალექტი

en: Translate between languages
ka: თარგმნა ენებს შორის

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: translate;translation;
ka: გადათარგმნეთ;თარგმნა;ტრანზლაცია

en: A translation app for GNOME.
ka: თარგმნის აპლიკაცია GNOME-ისთვის.

en: Features:
ka: მახასიათებლები:

en: Text to speech
ka: ტექსტი მეტყველებაში

en: Translation history
ka: თარგმნის ისტორია

en: Automatic language detection
ka: ავტომატური ენის გამოვლენა

en: Clipboard buttons
ka: ბუფერის ღილაკები

en: The Dialect Authors
ka: დიალექტის შემქნელები

en: GitHub page
ka: GitHub ვებგვერდი

en: Behavior
ka: მოქმედეა

en: Live Translation
ka: პირდაპირი თარგმნა

en: Warning: Your IP address may get banned for API abuse.
ka: გაფრთხილება: თქვენი IP მისამართი შეიძლება აიკრძალოს API-ს სპამის გამო.

en: Translation Shortcut
ka: თარგმნის მალსახმობი

en: The unselected choice will be used for line break.
ka: არ-არჩეული არჩევანი გამოყენებული იქნება ხაზის წყვეტისთვის.

en: Default to Auto
ka: ნაგულისხმევად იყოს ავტომატური

en: Use "Auto" as the default language
ka: იყოს "ავტომატური" ნაგულისხმევი ენა

en: Translator
ka: მთარგმნელი

en: Choose from the available translation services.
ka: აირჩიეთ ხელმისაწვდომი თარგმნის სერვისებიდან.

en: Translator Instance
ka: თარგმნის სერვერი

en: Enter a translation service URL.
ka: ჩაწერეთ თარგმნის სერვერის ბმული.

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: Reset to default
ka: ნაგულისხმევზე დაბრუნება

en: Save
ka: შენახვა

en: Text-to-Speech
ka: ტექსტი მეტყველებაში

en: Use Google for TTS.
ka: ტექსტი-მეტყველებისთვის გუგლის ხმარება.

[ctx: shortcuts window]
en: Translator
ka: მთარგმნელი

[ctx: shortcuts window]
en: Translate
ka: თარგმნა

[ctx: shortcuts window]
en: Switch Languages
ka: ენების შემოტრიალება

[ctx: shortcuts window]
en: Clear source text
ka: წყარო ტექსტის წაშლა

[ctx: shortcuts window]
en: Copy translation
ka: თარგმნილი ტექსტის დაკოპირება

[ctx: shortcuts window]
en: Show Pronunciation
ka: გამოთქმის ჩვენება

[ctx: shortcuts window]
en: Text-to-Speech
ka: ტექსტი მეტყველებაში

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to source text
ka: მოუსმინეთ წყარო ტექტს

[ctx: shortcuts window]
en: Listen to translation
ka: მოუსმინეთ თარგმნილ ტექტს

[ctx: shortcuts window]
en: Navigation
ka: ნავიგაცია

[ctx: shortcuts window]
en: Go back in history
ka: ისტორიაში უკან წასვლა

[ctx: shortcuts window]
en: Go forward in history
ka: ისტორიაში წინ წასვლა

[ctx: shortcuts window]
en: General
ka: ძირითადი

[ctx: shortcuts window]
en: Preferences
ka: პარამეტრები

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

[ctx: shortcuts window]
en: Quit
ka: აპლიკაციის დახურვა

en: Show Pronunciation
ka: გამოთქმის ჩვენება

en: Preferences
ka: პარამეტრები

en: Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

en: About Dialect
ka: დიალექტის შესახებ

en: Loading…
ka: იტვირთება…

en: Retry
ka: ხელახლა ცდა

en: Switch languages
ka: ენების შემოტრიალება

en: Previous translation
ka: წინა თარგმანი

en: Next translation
ka: შემდეგი თარგმანი

en: Clear
ka: წაშლა

en: Paste
ka: ჩასმა

en: Listen
ka: მოსმენა

en: Translate
ka: თარგმნა

en: Translating…
ka: ითარგმნება…

en: Could not translate the text
ka: ტექსტი ვერ გადაითარგმნა

en: Copy
ka: კოპირება

en: Not a valid {backend} instance
ka: არაა ნამდვილი {backend} სერვერი

en: A network issue has occured. Retry?
ka: ქსელის პრობლემა მოცდა. ხელახლა ვცადო?

en: Auto
ka: ავტომატური

en: Did you mean:
ka: ხომ არ იგულისხმეთ:

en: Afrikaans
ka: აფრიკაანსი

en: Albanian
ka: ალბანური

en: Amharic
ka: ამჰარული

en: Arabic
ka: არაბული

en: Armenian
ka: სომხური

en: Azerbaijani
ka: აზერბაიჯანული

en: Basque
ka: ბასკური

en: Belarusian
ka: ბელარუსული

en: Bengali
ka: ბენგალური

en: Bosnian
ka: ბოსნიური

en: Bulgarian
ka: ბულგარული

en: Catalan
ka: კატალონიური

en: Cebuano
ka: სებუანო

en: Chichewa
ka: ჩიჩევა

en: Chinese
ka: ჩინური

en: Chinese (Simplified)
ka: ჩინური (გამარტივებული)

en: Chinese (Traditional)
ka: ჩინური (ტრადიციული)

en: Corsican
ka: კორსიკული

en: Croatian
ka: ხორვატული

en: Czech
ka: ჩეხური

en: Danish
ka: დანიური

en: Dutch
ka: ჰოლანდიური

en: English
ka: ინგლისური

en: Esperanto
ka: ესპერანტო

en: Estonian
ka: ესტონური

en: Filipino
ka: ფილიპინური

en: Finnish
ka: ფინური

en: French
ka: ფრანგული

en: Frisian
ka: ფრიზიული

en: Galician
ka: გალისიური

en: Georgian
ka: ქართული

en: German
ka: გერმანული

en: Greek
ka: ბერძნული

en: Gujarati
ka: გუჯარათი

en: Haitian Creole
ka: ჰაიტური კრეოლური

en: Hausa
ka: ჰაუსა

en: Hawaiian
ka: ჰავაიური

en: Hebrew
ka: ებრაული

en: Hindi
ka: ჰინდი

en: Hmong
ka: ჰმონგი

en: Hungarian
ka: უნგრული

en: Icelandic
ka: ისლანდიური

en: Igbo
ka: იგბო

en: Indonesian
ka: ინდონეზიური

en: Irish
ka: ირლანდიური

en: Italian
ka: იტალიური

en: Japanese
ka: იაპონური

en: Javanese
ka: იავური

en: Kannada
ka: კანადა

en: Kazakh
ka: ყაზახური

en: Khmer
ka: ქმერული

en: Kinyarwanda
ka: კინიარუანდა

en: Korean
ka: კორეული

en: Kurdish (Kurmanji)
ka: ქურთული (კურმანჯი)

en: Kyrgyz
ka: ყირგიზული

en: Lao
ka: ლაოსური

en: Latin
ka: ლათინური

en: Latvian
ka: ლატვიური

en: Lithuanian
ka: ლიტვური

en: Luxembourgish
ka: ლუქსემბურგული

en: Macedonian
ka: მაკედონიური

en: Malagasy
ka: მალაგასური

en: Malay
ka: მალაიზიური

en: Malayalam
ka: მალაიალამური

en: Maltese
ka: მალტური

en: Maori
ka: მაორი

en: Marathi
ka: მარათჰი

en: Mongolian
ka: მონღოლური

en: Myanmar (Burmese)
ka: მიანმარი (ბირმული)

en: Nepali
ka: ნეპალური

en: Norwegian
ka: ნორვეგიული

en: Odia (Oriya)
ka: ოდია (ორია)

en: Pashto
ka: პუშტუ

en: Persian
ka: სპარსული

en: Polish
ka: პოლონური

en: Portuguese
ka: პორტუგალიური

en: Punjabi
ka: პენჯაბური

en: Romanian
ka: რუმინული

en: Russian
ka: რუსული

en: Samoan
ka: სამოური

en: Scots Gaelic
ka: შოტლანდიური გელური

en: Serbian
ka: სერბული

en: Sesotho
ka: სესოტო

en: Shona
ka: შონა

en: Sindhi
ka: სინდური

en: Sinhala
ka: სინჰალური

en: Slovak
ka: სლოვაკური

en: Slovenian
ka: სლოვენური

en: Somali
ka: სომალიური

en: Spanish
ka: ესპანური

en: Sundanese
ka: სუნდური

en: Swahili
ka: სუაჰილი

en: Swedish
ka: შვედური

en: Tajik
ka: ტაჯიკური

en: Tamil
ka: ტამილური

en: Tatar
ka: თათრული

en: Telugu
ka: ტელუგუ

en: Thai
ka: ტაილანდური

en: Turkish
ka: თურქული

en: Turkmen
ka: თურქმენული

en: Ukrainian
ka: უკრაინული

en: Urdu
ka: ურდუ

en: Uyghur
ka: უიღური

en: Uzbek
ka: უზბეკური

en: Vietnamese
ka: ვიეტნამური

en: Welsh
ka: უელსური

en: Xhosa
ka: ხოსა

en: Yiddish
ka: იდიში

en: Yoruba
ka: იორუბა

en: Zulu
ka: ზულუ
